em eiigd i ei a w n Kon.'Kunstzaal Kleijkamp. Witte Kruis. Een gevaarlijke gewoonte. Het wordt tegenwoordig meer en meer gebruikelijk, kleine kinderen achterop de flets in het een of andere stoeltje mee te nemen Men houde daarbij echter steeds in het oog, dat dit nooit van ge vaar ontbloot blijft, zelfs als het stoeltje dusdanig is dat het kind er niet uit kan vallen Dan toch nog kan aan de bege leider een ongeluk overkomen, waarin het kind betrokken wordt. Een 14 jarig meisje uit Oudenrijn, aldus hot U D., reed Woensdag omstreeks 5 uur met haar 3 jarig zusje achter op den fiets, bij de tunnel op den Leidscheweg te Utrecht, toen zij plotseling moest uitwijken voor een vrachtauto. De flets slipte, 't achterop zittende kind sloeg er af, en geraakte ouder een der achterwielen van den vrachtwagen, die haar over het licnaam reed. Nadat de kleine naar de Rijks kliniek was vervoerd, overleed zij spoe dig daarna aan de bekomen verwondiu- gen. Bedrieglijke bankbreuk. Donderdag heeft voor de Haagsche Rechtbank terechtgestaan J. v. d. M 41 jaar, directeur van een coöperatieve ver eeniging, te Den Haag, thans gedetineerd ter zake van bedrieglijke bankbreuk en valschheid in geschrifte. Hij zou in het tijdsverloop van 20Febr. tot 16 April 1923 als bestuurder van de Coöperatieve Vereeniging Landbouw- Maatschappij Groot-Nederland, gevestigd te 's Gravenhage, welke maatschappij op 5 April 1923 failliet is verklaard, ter verkorting van de rechten der schuld- eischers diverse baten, in totaal pl m. f 3000 niet verantwoord hebben aan de curator in het faillissement. 0e curator in het faillissement van „Groot Nederland", mr. Raaymakers, dealde mede, dat het actief der maat schappij, wat betreft de contanten, f 77 bedroeg. Het passie! daarentegen beliep f 35.000. De maatschappij, die heette te werken ten bate der bestrijding van werkloosheid en ter bevordering van de' ontginning der gronden, bezat een stukje heidegrond onder Beilen, dat bij verkoop f-275 opbracht. Het O.M. eischte tenslotte een gevan genisstraf van 5 jaren, met aftrek der preventieve hechtenis. Verdronken. Een achtjarig jongetje te Zaltbommel speelde Donderdag aan den kant der binnengracht bij den Oranjewal en sloeg voorover in het modderwater. Het 10-jarige broertje greep hem bij een been doch kon hem niet boven water krijgen. Twee heeren snelden te hulp en brachten de kleine op den kaut, waarna onder medisch toezicht ruim een uur kunst matige ademhaling werd toegepast. Het knaapj9 was echter dood. Dat is nog eens te doen. Donderdagmorgen werd te Boskoop een gerechtelijke verkoop gehouden we gens faillissement. Het geheele meubilair bracht ruim f 45 op. Na afloop der verkooping werd er onder het aanwezige publiek een collecte gehouden, die ruim f47 opbracht, zoodat de menseden niet alieen hun meubelen terug hadden, doch bovendien een dou- C.'UHja vüÜ t 2. Het lied van de zee? Van Schiermonnikoog schrijft men aan de N. Harl. Ct.: Het eens zoo majestieuze strandhotel staat daar thans als een ruïne. Een armzalig gezicht biedt het. De vernieling van dit trotsche kasteel heeft hier wel een deprimeerenden indruk gewekt, im mers, wanneer de zee zoo voortging, zou het eiland spoedig geen voldoenden tegenstand meer knnnen bieden Alles was tevergeefs om den inval der zee af te slaan. De eigenaresse van het hotel heeft nog gepoogd door het maken van een paal- fundeering het ergste kwaad te voorko men, maar het werk was tevergeefs. Toen 'dan ook het eerste deel in zee stortte heeft de N. V. het hotel op afbraak verkocht en thans is men druk bezig het te sloopen. Maar juist nu komt de natuur een woordje meespreken. De zandbank, die voor het eiland ligt en voor eenige jaren inplaats van op de gewone wijze te „rollen", doorbrak, deze zandbank nu is bijna tot het strand genaderd en zal hoogstwaarschijnlijk bin nen eenige weken bij paal 3 geheel bij het eiland aansluiten. Het strand is de laatste weken reeds eenige honderden meters breeder gewor den en bedriegen de teekenec niet, dan zal reeds dezen zomer het prachtige breede strand van vroeger teruggekeerd zijn. Ook de duinen vormen zich dan weer vanzelf. Reeds besloot de slooper van het hotel het afbreken stop te zetten, omdat de mogelijkheid groot is, dat het oostelijk gedeelte van het hotel geheel behouden blijft. Ook de tweede zand bank is aanmerkelijk dichter bijgekomen en rolt als 't ware het eiland tegemoet. Voor ons eiland een bijzonder welkom verschijnsel. Het lied van de zee is niet altijd bidroevend, De veeziekte onder Assen. Prof. Remmelts, directeur van den Veeartseuijkundigen Dienst, deelt het volgende mede Het onderzoek der ziektegevallen onder het vee in Drente heeft uitgemaakt, dat besmettelijke longziekte is uitgesloten. De ziektegevallen waren van verschillen den aard en betroffen hoofdzakelijk eeu ontsteking van de longen vanniat ernstig besmettelijk karakter. Alle maatregelen ter plaatse worden ingetrokken en het vervoerverbod van vee in Drente wordt opgeheven. Ook de geruchten als zou in Duitschland onmiddellijk over de grenzen bij Gendringen longziekte zijn uitgebro ken, ziju onjuist gebleken. Een scharenslijper laat een vermo gen na. John Boleyn, scharenslijper van beroep, heeft men dood in zijn woning te Glas gow gevonden. Hij heeft aan Thomson, een werkloos vriend, 900 pond nagela ten. Boleyn was in zijn jeugd metaal werker, en werkte verscheidene jaren in Japan, waar men vermoedt, dat hij geld heeft gespaard. De laatste jaren zag men hem in de steden en dorpen van Schotland. Hij was heel goed ont wikkeld, muzikaal, schreef verzen, en was dol op opera's. Mot Thomson was hij bizonder ingenomen, omdat deze ook zooveel van muziek hield. Kort voor zijn dood vertelde hij Thomson Dog, hoe het hem steeds gespeten had, dat deze geen vast werk had. Hij beloofde evenwel, dat er nog wel eens betere tijden zou den komen. Thomson hoorde van zijn erfenis door de politie. Weer boven water. Eenige maanden geleden werd uit den Amstel een fiets gedregd, toebehoorend aan een veehouder te Nederhorst-den- Berg, die sinds een halve week vermist werd. Daar de veehouder een groote som gelds bij zich had, werd aan misdrijf gedacht. Ondanks alle pogingen werd verder geen spoor gevonden. Thans is de veehouder weer boven water gekomen oiet aan den Amstel maar aan de Seine. In Haarlem, waar zijn vrouw en kinderen bij familie in trek genomen hadden, heefc hij een samen komst met de zijnen gehad en is daarna met zijn gezin weer naar Frankrijk ver trokken, waar hij ook vroeger reeds vertoefd heeft. De huwende Rijksambtenares. Bij Kon. Besl. van i9 Maart j 1. zijn de bepalingen vastgesteld betreffmde de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren, die in het huwelijk treden. Aan dit besluit ontleenen wij de vol gende drie artikelen Art. 1. Vrouwelijke Rijksambtenaren die in het huwelijk treden, worden met I ingang van den dag van haar huwelijk eervol uit 's Lands dienst ontslagen. I Art. 2. De in art. 1 gestelde regel lijdt R uitzonderingI a. wanneer de vrouw den vijf-en- b veertigjarigen leeftijd heeft vervuld; I b. wanneer ambtelijke werkzaamheden kunnen worden verricht in de echtelijke n woning of in een lokaliteit welke binnens- d buis gemeenschap heeft met die woning; I c. wanneer dit bij Kon. Besl., hetzij voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt bepaald een dergelijke bepaling kan als i regel slechts worden getroffen, indien het betrokken ambt als een bijbetrekking b kan worden waargenomen. Een besluit als bedoeld in het vorige lid onder c. wordt genomen op voordracht q van den Minister, voorzitter van den F Raad van Ministers, gehoord den Minister onder wien het betrokken ambt ressor- teert. Art. 3. Dit besluit treedt in werking I 1 April 1924. D Met vuur gespeeld. I Te Beosd is een driejarig zoontje van J een spoorwegarbeider bij het spelen met vuur, dat waarschijnlijk uit een passee- t" rende locomotief was geworpen, in brand I geraakt en aan de bekomen verwondin- f gen overleden. Gratis voorstelling. Dezer dagen maakte een vliegmachine eenige evoluties boven Arnhem, waar- p van een buitenman het slachtoffer werd, doordat hij zijn rijwiel onbeheerd liet staan, met het gevolg, dat hij waar schijnlijk met ongeveer f5 beboet zal worden. Het verhaal heeft de aandacht ge- F trokken van den vliegenier, den officier- r vlieger 2e klas J. W. F. Backer, van het I vliegkamp De Kooij. De A r n h. C t. L, ontving van den heer Backer het verzoek om den naam van dezen buitenman op te geven, opdat de vlieger het bedrag I van de boete aan hem terug kan zenden. ,e Want, verklaart de heer Backer„door mijn schuld betaalde hij zijn rang in het I circus te duur." Overigens hoopt het blad niet, dat deze !0 royale houding tot gevolg zal hebben, :a dat de vliegenier na een nieuwen tocht li over Arnhem, tal van vriendelijke ver I zoeken zal ontvangen, om bij te dragen in de kosten van geneeskundige behan- I deling voor stijve nekken en ,wat dies u meer zij 1 1 P Aan den dood ontsnapt. Iemand uit Hoenderlo is dezer dagen f' bij Apeldoorn op wonderbaarlijke wijze aan een ernstig onheil ontkomen. Terwijl hij n.l. fietsende een zwaar met hout be laden vrachtauto op den weg bij Eiken hof wilde passeeren, had hij het ongeluk te vallen en kwam midden op den weg f voor den auto terecht. Hij kwam geluk- kig evenwijdig met de lengte van den weg te liggen, zoodat de auto in volle F vaart over hem heen ging, zonder hem F met wielen, waartusschen hij zich bevond, ook maar eenigszins te deren. Elke andere ligging had misschien den dood veroorzaakt. Aasgieren. Eenige weken geleden hebben de hoofd- F agent S. van de Haagsche Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Arona, en de boekhouder van die maatschappij, Van de H., nadat hun bekend was geworden, dat op de polis van juffrouw L, dienstbode in het krankzinnigengesticht Endegeest te Oegstgeest, de hoofdprijs van f100,000 j van die maatschappij was gevallen, waar- I van deze juffrouw nog geen kennis droeg, jj haar onder bedriegelijke voorwendsels weten te bewegeD, voor het lidmaatschap van de maatschappij te bedanken en dus i haar polis af te geven. Toen de dienstbode later vernam, dat op het nummer van haar polis de hoofd- i[ prijs was gevallen, heeft zij de zaak in handen van de politie te Oegstgeest gesteld, met het gevolg, dat S. en v. d. H. gevankelijk naar het huis van bewaring M te 's-Gravenhage zijn overgebracht. *t Kind verbrand. De zes jarige Maria R., te Leiden, speelde Woensdag met een celluloid kam. De kam kwam daarna met vuur in aan- raking en vatte vlam. Het afdruipend celluloid kwam op de kleertjes van het kind terecht, welke in brand vlogen. I Met ernstige brandwonden moest het I, meisje naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd, waar het is overleden, j? De overvloed is gelijk de vloed, Menigeen verdrinkt tr in, Mr. R. S. [B a k e 1 s. Onder dit hoofd lezen wij over de tentoon stelling te 's Gravenhage in de N. Rott. Ct. van Donderdag 13 Maart, avondblad, nog het volgende Mocht er op Texel een afdeeling der Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer bestaan, dan zou men daarvan den schilder liakels eerelid moeten makenHoe schoon en aan trekkelijk komt dat eiland voor, wanneer men op het groote schilderij no. 1 „Texel" staart. Men voelt zich opgenomen worden in de bui tenluchtsfeer, die verbazingwekkend in het doek is vastgehouden; men voelt voor dit schilderij zich als deelgenoot in het landschapin deze weide zou men willen zijn, de duinen willen zien, die het eiland omringen en het maken tot een kom van groen. Hoe schoon zijn daar de wolkjes aan den hemel; het licht kruipt aan allen kant over de duinenkammen heen en glijdt af en komt in de groene vlakte, die licht afstra lend den hemel schijnt toe te blinken. Op den voorgrond zijn de Texelsche schapen, op hun ruggen is opnieuw het spel van het licht. De bewegingen der dieren, de bouw dezer dieren, het is alles voortreffelijke, voldongen schilder kunst, zooals men tegenwoordig niet veel onder oogen krijgt. Levendig is de groep gebleven, de schilder doet met de schapen wat hij wil, als met die andere, hem geliefde wezens: zijn schepen. Ja, dit Texel moet men gaan zien, is de ge dachte, als onze oogen het boeiende schilderij eindelijk loslaten, doch dan vergeet men, dat het kunstenaarsoog ons leidde en het de vraag blijft, of wij dezen geestelijken ommegang ver mogen te maken met onzen blik, of wij deze blijmoedige schildersvreugd zullen vinden om al dit verblindende licht uit de zee, dat over de droomende duinen komt aangegleden tot het te zamen stroomt in die weide-zee van zilveren zonnevuur In de volle rijpheid van zijn talent staat thans de schilder voor ons, een figuur in Holland waaraan de schilderswereld behoefte kreeg, daar zij zich vernieuwen moet om op het goede peil te blijven, vergeleken met de schildeikunst van andere volkeren Van een tentoonstelling als deze zou men wenschen, dat ze het land doorging, dat men weten zou: een groot schilder stond weer op. Een betrouwbaar schilder, die prachtig zijn verf en kwasten gebruikt in een pittige penseel streek, die ons met geen beloften die vervuld mogen worden paait, doch stuk bij stuk inloste, wat hij voortdurend heeft beloofd. Ingekomen zijn de volgende giften G. B. Cz., Oudeschild f5,— M. R., Kerke- plaats f2,50. Het s. s. Alesia is gedurende de laatste dagen weder eenige meters in de goede rich ting naar zee gebracht. Uosterend 24 Maart. Men heeft hier in „Het Wapen van Amster dam' een gecombineerde vergadering gehouden van de drie vereenigingen „Begrafenisfonds", „Ziekenfonds" en „Dorpsbelang", meenende op deze wijze eens veel bezoek te zullen hebben. Ook deze maatregel had niet veel resultaat. Misschien waren er enkele personen meer, dan anders, maar in vergelijking met het groot aantal leden der vereenigingen, moest ook nu van weinig belangstelling getuigd worden. De heer Kikken, directeur van het Begrafenis fonds, opende de vergadering met een welkom aan allen en inzonderheid aan de leden van dat fonds. Uit het financieel verslag bleek het volgende: Op 1 Jan. 1923 bedroeg het aantal leden 557 met 136 contribueerende kinderen tusschen 4 en 18 jaar. In dat jaar overleden 5 leden en werden er 6 geroyeerd, waarvan 4 op verzoek. Het ledental nam toe met 20, terwijl het aantal kinderen met 6 verminderde, zoodat het fonds op 31 December 1923 bedroeg 566 leden en 130 contribueerende kinderen of in totaal 696. Aan contributie was ontvangen f698,61. De uitgaven bedroegen f440,80, waaronder f400.aan uitkeeringen en f40 aan bodeloon, zoodat overgebleven was f257,81. De gekweekte rente bedroeg f 53,78, zoodat de bezittingen op 1 Januari 1924 bedroegen 12419,31. Niemand maakte aanmerking op de rekening; ze werd dan ook goedgekeurd. Hierna gaf de Directeur een overzicht van de bemoeiingen der Verzekeringskamer omtrent de Begrafenisfondsen en over de gehouden correspondentie. Nog was er goede hoop, dat ook te Oosterend voortgegaan zou kunnen worden, daar men 41 jaar lang aan alle ver- plicatingen heeft kunnen voldoen. Gaat zulks niet, dan zou men zich bij een gunstiger en machtiger vereeniging kunnen aansluiten en daarover heeft men reeds met het fonds te Den Burg geconfereerd. Zoo zulks noodig mocht blijken, zullen de leden opnieuw ter vergadering opgeroepen worden, terwijl aan het Bestuur machtiging gegeven werd, een paar leden af te vaardigen naar Amsterdam, om te spreken met de Directie van de Verzekeringskamer. Hierna werd de leiding der vergadering overgedragen aan den directeur van het Zieken fonds, die zeide weinig geduld van de ver gadering te behoeven. Hier bleek uit het verslag, dat het aantal leden van 165 tot 160 was gedaald, [dat de ontvangsten hadden bedragen f 1320,05, waar onder f lz67,50 aan contributiën en dat er was uitgegeven f 1282,10, zoodat een saldo van f 37,95 in kas bleef en de bezittingen een bedrag van f 790,83 bedroegen. Tot commissaris werd herkozen de heer J. Burger, die het hernieuwd mandaat aanvaardde. Besloten werd, weder f 7.50 voor de Wijk verpleging en evenveel voor het Witte Kruis beschikbaar te stellen, terwijl aan de weduwe van een overleden lid f 20,— in de verple- gingskosten zal worden bijgedragen. Hiermede was de vergadering van het Zieken fonds afgeloopen. Tenslotte volgde „Dorpsbelang." De voorzitter, de heer J. Burger Pz., opende en gaf het woord aan den boekhouder, de heer S. Keijzer, om verslag over de melkbeweging j uit te brengen. Hieruit bleek, dat in 1923 is veihandeld 25275 L. melk, die gekost heeft f 2505,93 aan den boer en f 189,61 aan de slijtster, terwijl die hoeveelheid heeft opge bracht f 2758,80. In kas bleef f 197,70'/5. De rekening werd goedgekeurd. Aangezien de secretaris niet aanwezig was, wist men niet welke leden van het bestuur moesten aftreden, evenwel besloot men de af tredenden opnieuw te benoemen. Besloten werd om de levering van melk op den ouden voet te blijven opdragen aan den heer P. v. d. Slikke. Nadat nog besloten was den boekhouder een gratificatie van f 50 te verleenen, die hiervoor hartelijk dank zegde en aan de slijt ster een van f 20, werd de vergadering ge sloten. De Gocksdorp, 22 Maart Hedenmorgen werd, in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten op het gebied van het reddingwezen, een oefentocht gehouden met de alhier gestationneerde motorreddingboot. Wat reeds meermalen was gebleken, werd ook thans weer bevestigd, n. 1. dat de motor te weinig capaciteit bezit voor het gebruik in den sterken stroom van het Eierlandsche gat. De boot zal nu naar Helder worden gebracht, om door deskundigen te worden beproefd en onder zocht. Tot diaken bij de Nederl. Herv. Kerk alhier werd gekozen de heer C Blom Jz.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2