4_ F I BINNENLAND. Bijt geen nagels. D< overplaatsing als onderwijzeres aan de M.U.L.O. school te den Burg. De voorz. doet voorlezing van een schrijven van B en W aan de heer Inspecteur in deze zaak, waaruit blijkt, dat B en W die over plaatsing in het nadeel van het onderwijs te den Hoorn achten, omdat het aantal leerlingen te den Hoorn niet wettigt in plaats van mej. Koopman een andere onderwijzeres aan te stellen ln antwoord op bovengenoemd is een schrij ven van de heer Inspecteur ontvangen dat zeer waardeerende bewoordingen aan het adres van mej. Koopman bevat, doch geheel de meening van B en W onderschrijft. Bij acclamatie wordt afwijzend op het adres beschikt. De heer de Graaf spreekt als zijn meening uit, dat mej. Koopman, in het belang van het onderwijs, graag het van haar gevraagde offer zal brengen. 11. Benoeming gemeente geneesheer uoor utijk E. Met 11 stemmen wordt de heer F. Keidel weder voor 3 jaren benoemd op de heer J. Keidel was één stem, een in blanco uitgebracht. 12. Vaststelling uergoedingen uoor het bijzonder onderwijs. Nu de rekening over 1922 definitief is goed gekeurd, moet de vergoeding voor het bizonder onderwijs worden vastgesteld. De kosten van het lager onderwijs in deze gemeente hebben bedragen, buiten de salarissen f 13,94'/, per kind. Op grond daarvan wordt de subsidie voor dé school van het R. K. Kerkbestuur te Den Burg 116 leerlingen, vastgesteld op 116 maal f 13,94'/, is f 1617,62 Aan de vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met de bijbel te Texel te Oosterend, die zelf voor de invordering van sc ïoolgelden zorgt, wordt op grond van allerlei verrekeningen, ook in verband met vakonderwijs, een bedrag van f769,28'/, toegewezen. Voorts voor vervolgonderwijs de school te Oosterend met 8 leerlingen f4,—, dat van het R. K. kerkbestuur te den Burg, 32 leerlingen f 16. Over 1924 worden naar aanleiding van de zelfde gegevens, de volgende voorschotten ver leend Chr. Volksonderwijs den Burg 45 leer lingen f502,02, School m. d. bijbel te Oosterend 72 leerlingen f 793,23, St Josephschool den Burg 126 leerlingen f.1405,65. Voor de Vereeniging Chr. Volksonderwijs en het R. K. Kerkbestuur worden de schoolgelden door de gemeente geïnd. 13. Verkoop grond te Oost. Bij het maken van de weg door Oost zijn een paar strookjes grond niet benoodigd voor de weg mede aangekocht geworden. De aan grenzende eigenaren, resp. de h. h. S. Dogger Jz., Jb. Bas Cz. en C. Ellen, zijn bereid gevonden die stukjes over te nemen tegen een prijs van f 0,50 per Ma. B. en W. stellen voor tot de verkoop te besluiten. Bij acclamatie wordt daartoe besloten. 14. Vaststelling rooilijn aan het Stoffels- slop. Komt ter tafel een verzoek van de heer J. Jac. Rab e a. als eigenaren, om de rooilijn aan Stuffelsslop, in afwijking van het in de betref fende verordening bepaalde, vast te stellen. B. en W. erkennen de gronden, die tot het ver zoek hebben geleid en stellen voor overeen komstig te besluiten. De rooilijn wordt vastgesteld op 1,50 M. tot 3,00 M. binnen de bestaande afheining. 15. Voorstel tot aankoop uan grond uoor uerbreeding Stoffelsslop on hollewals- weg. Voor verbreeding van hetzeifde slop zijn de aangrenzende eigenaren ter andere zijde bereid gevonden grond af te staan. Het slop thans breed aan het Westeinde 4,35 M. zal door deze aankoop een breedte krijgen van 6 M„ waar aan in de naaste toekomst meenen B en W, met het oog op de voorgenomen bebouwing aan het Stoffelsslop behoefte zal ontstaan. Met het oog daarop achten B en W mede gewenscht aankoop van een strook grond van de heer S. Keijser Dz. ter gemiddelde breedte van 2 M langs de aansluitende weg. Voor ophooging van het onlangs aangekochte terrein ter verbreeding van de Hollewalsweg, dat te laag gelegen is, hebben B en W grond noodig. Een hooger gelegen terrein in dezelfde lijn gelegen aan die weg, tot de R. K. begraaf plaats, is de eigenaar, de heer Joh. Keijser be reid gevonden af te staan voor f0 40 per Ma. Dit terrein kan worden afgegraven ten behoeve van de verhooging an de weg, die ook daar smal is en de R. K. begraafplaats in het natte jaargetijde daardoor moeielijk te bereiken. Eventueel nog ontbrekende grond kan worden aangekocht van oe heer G. Witte, tegen de gebruikelijke prijs van f 0,15 per kar. Kosten van een en ander zullen bedragen f 550,—. Het voorstel wordt niet onverdeeld gunstig ontvangen door de heer Keesom en vindt be strijding bij de heer Lap, die de toestand daar ter plaatse wel slecht acht, maar verbreedipg bij de R. K. begraafplaats niet noodzakelijk. Spr. weet wel dat de besparing door hem voor gesteld, niet groot zou zijn, maar zuinigheid is geboden en zuinigheid moet bij de eerste cent beginnen. Wethouder Keijser licht toe, dat juist het feit dat het terrein tot verbreeding zoo goed als geen geld kost, wanneer de af te graven grond voor verhooging van de weg wordt gebruikt, heeft èn de gemeente-opzichter èn B en W tot de conclusie gebracht, dat handhaving van de rechte lijn in deze het meest gewenschte was. Na eenige discussie tusschen de voorz. en de heeren de Graaf en Keesom, die van meening bleken, dat de wegen aldaar niet zouden zijn gemeente-eigendom en waarbij de voorz. op- merktl dat alle ongenummerde wegen over Texel, aan de gemeente behooren, wordt het voorstel tot aankoop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 18 Idem uoor uerbreeding uteg nabij de Julianastraaf. Voor een prijs van f2,50 per Ma, zijnde dezelfde eenheidsprijs, waarvoor de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs het terrein voor de school aankocht, wordt door genoemde vereeni- I ging een strook grond van de tuin behoorende j bij de woning van die vereeniging ter ver breeding van de weg daar ter plaatse aange boden. Op voorstel van B en W wordt bij acclamatie tot aankoop besloten. 17. Idem uoor uerbreeding Badhuiswegge te de Koog. Van Rijkswege wordt, naar B en W vernemen, een straatweg aangelegd vanaf de Koog naar het Badhotel. Tusschen de dorpstraat en de duinen ligt langs de boerderij van de heeren C. Kuip c.s. een smal toegangswegje. De Rijks bestrating zal aan het einde van dat wegje aanvangen. Om nu de bestrating door het duin vol doende tot haar recht te doen komen, achten B en W verbreeding en bestrating van bedoeld wegje noodig. Aankoop van 115 Ma grond van de heeren Kuip c.s. ad f 115,hekwerk over 46 meter lengte f 92,en bestrating f 360, wordt het werk begroot op een bedrag van f 600.—. De heer Dros vindt de argumenten van B en W niet ad rem, het toegangswegje is netjes bestraat en breed genoeg, om met 5 personen naast elkaar te loopen. Een bedrag van f 600 voor verbetering aldaar vindt spr. niet gemoti veerd. Wanneer zal het Rijk de weg aanleggen? vraagt de heer Roeper, waarop de voorz ant woordt, dat de daarvoor benoodigde steen reeds ter plaatse is aangevoerd. De heer Roeper acht het voorgestelde heel niet noodig, er zijn veel gevaarlijker plekken, wat door de voorz. grif wordt toegegeven, aangezien hier heel geen gevaar is. Het be- harden van de weg door de duinen acht de heer Keesom een gevaar, met het oog op de hellingen, met beladen wagens. De heer Epe licht toe, dat er gelegenheid voor beladen wagens naast de beharding blijft bestaan. Het Rijk is tot beharding besloten, omdat onder houd van de zandwegjaarlijkszooveelkost.dat voor 3 jaar onderhoudskosten de geheele weg behard kan worden. De heeren Lap en Keesom spreken zich uit tegen het voorstel, met het oog op de kosten. De bloei van Texel zou bevorderd worden door mannen, die het belang van Texel be grepen hebben. Meer, zegt de heer Boon, wil ik er niet van zeggen. Elke stap tot verbete ring zal ik graag bevorderen. Uit het oogpunt van koopmansschap, zegt de heer de Graaf, voor het voorstel te zullen stemmen. Met 9 tegen 4 stemmen, die van de heeren Lap, Keesom, Dros en Roeper, wordt het voorstel aangenomen. 18. Ouerdracht hauen te Oudeschild aan het Rijk. Van de zijde van het Departement van Water staat worden enkele bezwaren gemaakt tegen de voorwaarden indertijd in overleg ontworpen en door de Raad goedgekeurd. Aangezien die bezwaren niet van ingrijpende aard zijn, is door B en W daaraan zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Ontwerp-besluiten worden de Raad ter vaststelling aange boden. Kunnen wij er geen kwaad mee, vraagt de heer Boon, de grond aan de 30 polders be hoorende mede aan te bieden Neen, ant woordt de voorz., door het bestuur van de 30 polders is reeds het besluit genomen, de grond aan ons af te staan. Via de gemeente, wordt die aan het Rijk overgedragen. Zonder hoofdelijke stemming worden de voorstellen aangenomen. 19. Vaststelling uerordening op het ge neeskundig en medisch schooltoezicht. Het voorstel betreft feitelijk een oude zaak, zegt de voorz. Reeds lang geleden kwam een adres ter zake in. Volksonderwijs betuigde adhaesie, besprekingen werden reeds ter zake in de Raad gevoerd, terwijl de schoolcommissie adviseerde tot instelling van het insti'uut. Rekening houdende met de kosten zijn B en W tot de conclusie gekomen, dat de taak van de schoolartsen beperkt zal moeten blijven, tot keuring van de kinderen, die jaarlijks tot de scholen worden toegelaten en het uitoefenen van een controle, eens in de twee maanden. De verordening door B en W ontworpen is gebaseerd op de medewerking vooral van de onderwijzers. De zaak is heel bescheiden opgezet, zegt de voorz. maar het te besteden geld f500,— wel waard. De gemeente is verdeeld in 3 wijken, wijk I omvat de plaatselijke wijken B en H. wijk II de plaatselijke wijken K, O, S en W en wijk III de plaatselijke wijk E. De vergoedmg aan de artsen is zoo onge veer berekend op f0 59 per kind per jaar en voor wijk I en II bepaald voor ieder op f200. voor wijk 3 op f 100, Op de vraag van de heer Dros, of het niet voordeeliger is voor de gemeente 2 artsen aan te stellen, antwoord de voorz met het oog op bovenstaand ontkennend, op een tweede vraag van genoemde heer, n.l. of overleg met de artsen is gepleegd, zegt de voorz., dat in zekere zin met een der artsen overleg plaats had, om verschil lende redenen achten B en W de 3 artsen regeling de meest wenschelijke. De heer Lap acht de regeling, zoowat een om er een te hebben, wat door de voorz. ten sterkste ontkend wordt. Een paar voor stellen tot wijziging van de artt 4 en 9 van de heer Boon worden ten sterkste ontraden, de voorz. acht elke wijziging thans uit de booze en weet de heer Boon te bewegen zijn voorstellen in te trekken. Een wijziging door de heer de Graaf voorgesteld, om wijk O bij wijk III te voe gen geeft de voorz aanleiding tot schorsing van de openbare vergadering over te gaan. Na heropening verklaart de heer de Graaf ook zijn voorstel in te trekken. Een voor stel van de hepr Epe gaat dezelfde weg en de verordening wordt tenslotte ongewijzigd bij acclamatie vastgesteld. 20. Idem instructie uoor de schoolartsen. Zonder discussie wordt de aangeboden instructie vastgesteld. 21. Idem jaarwedden uan de schoolartsen. Zonder discussie ook de jaarwedden vast gesteld. 22. Benoeming schoolartsen. Voor wijk I wordt door B en W aanbe volen Dr. Boswijk, die met algemeene stem men wordt benoemd Met op een na alge meene stemmen, een b anco, wordt Dr. v. d. Vegt benoemd voor wijk li, door B en W aanbevolen. Voor wjjk III, aanbevolen Dr. Keidel en met algemeene stemmen be noemd. 23. Financieele regelingen, dienst 1923. 3e suppl. begrooting 1923, staat van af- en overschrijvingen en betaling uit de post onvoorziene uitgaven bij acclamatie goed gekeurd. 24. Idem dienst 1924. Ook deze regelingen zijn enkel van administratieve aard al betreffen zij meer grootere bedrageD, als b.v tijdelijke beleg ging van kasgeld, f75 000.thans op bevelschrift als uitgaaf geboekt. Alle be dragen betreffen besluiten door de Raad genomen of wijzigingen door Ged. Staten geëischt Bij acclamatie worden ook deze regelingen tenslotte goedgekeurd. De heer Lap bepleit bij de rondvraag verbetering en verbreeding van de Hoorn- derweg, vooral vanaf de zaadlanden, bij de Witte Engel, tot de Kamp. Verder ver betering van de bestrating op Klif te den Hoorn en verbreeding van een gedeelte straat daar ter plaatse. Aan het medegedeelde belooft de voorz. de noodige aandacht te zullen schenken. Betreffende hetgeen de vader en moeder van het Gesticht van Weldadigheid in hunne functie presteeren, brengt de heel de Graaf hier aan deze plaats een woord van hulde aan dat echtpaar, mede in ver band met het huiselijk feest, door hen dezer dagen gevierd. Voorz en leden verklaren zich gaarne bjj die waardeering aan te sluiten. Op het gevaar,' dat het verkeer met auto's en motorfietsen door de Zwaan straat en de verlengde Gravenstraat met zich brengt, wijst de heer Keesom, die dat verkeer vanaf de Molenstraat tot de Groene- plaats en omgekeerd geheel zou willen verbieden en door de Weverstraat vanaf één zijde. De voorz. blijkt ietwat geprikkeld door de voorstellen, erkennende de noodzakelijk heid van allerlei regelingen, brengt spr. naar voren, dat de secretarie overbeladen is met werkzaamheden. Het niet naleven van de regelen voor het verkeer, ook door volwassenen, acht spr. bovendien een grooter gevaar nog dan de smalle straten. Op de noodzakelijkheid van verbetering vau de loswal te Oost, wijst de heer v. d. Ree, die de tegenwoordige toestand ge vaarlijk acht voor de knecht en nadeelig voor de landbouwer. Wij hebben thans een wethouder, die vurig voor die verbetering is, aldus de voorz. Over de wegenwals spreekt nog eens de heer Epe en over de gevaarlijke bochten te de Waal en het smalle wegje naast de tuin van de oud gemeente-opzichter aldaar, die zeker graag nog tot verbetering zal medewerken, spreekt de heer Roeper. Sluiting. TEXEL, I April I9'4 Cello-avond in Hotel Texel. Genoeg om niet te sterven, Heeft d' arme met droog brood. Doch wie maar eens genoot Aan vollen disch uw weelden, Gedachten, klanken, beelden, Lijdt honger tot den dood. Eigenlijk zou met deze regels van De Clercq de avond voldoende „verslagen" zijn. Want wie kan beter dan een dichter zeggen, wat leeft in zijn ziel? En wie verkiest de paraphrase boven 't levende gedicht? Te weinig hooren we op Texel iets waar lijk moois. Te veel moetr-n we ons met „half mooi' of minder tevreden stellen. Zelden hooren we iets, dat boven 't middel matige uitgaat. Zoo dikwijls hebben we „lol*, zoo zelden genieten we. Was dit misschien oorzaak dat zoo'n klein publiek op dezen avond was komen luiste ren Is 't alleen de onbekendheid, welke onbemind maakt? Hoe 't ook zij, de menschen, d e gekomen zijn hebben genoten. En namens velen van hen, namens allen, die eenige uren in deze overvloed van muziek mochten leven, breng 'k Carel en Tony van Leeuwen Boomkamp mijn dank. 't Was heel mooi. Bij hun streven naar volmaaktheid van harte succes. Ml (Niet van onze gewone verslaggever.)')^ Van de voorbije dagen. Zaterdagavond slaagde de taptoe zeker in elk opzicht Groot wa3 de animo van de corpsleden, met minder groot de belang- Mèlliog van de zijde vaD bet publiek. Het fakkeM'cht verletude aan de stoet ceD fan tastische aanblik. Z ndag vierden de vader en moed r in het Gesticht vao Weldadigheid, de iflnen. K. Brouwer en echtgeooote, hun 40 jBoor huwelijksfeest. over Dat het bij die gelegenheid niet aan kunnt wijzen van belangstelling, waardeeringj sympathie ontbroken heeft, ligt voorf hand Het rchtpaar, dat reeds twintig jaar de verpleegden in de inrichting in waart" vader en moeder was, bereikte van zijden de meest anngeoame attenties. Teekenend voor de houding tegenoB de verpleegdon, was ongetwijfeld, dat Burg leest, te midden van zooveel bloemen, ld vierd werd in de huiselijke kring, ornrkt door de verpleegden der iDricoting. Ooste Van de vele gercbenkeD, het ecblplj raDgeboden, noemen wij als een zeer pB^ send cadeau de divan, van de leden w0 bet Alguneen Armbestuur. Na een B uttunni iglJa ot drukke werkkring z(j een rustige rust tl ren niet te lange tijd bet deel van vaj' en moeoer, beiden. Burg, Waal Aan de heer P. B Riteco, die met B gang 1 April het onderwijs aan de M.U Den I school te den Burg zou verlaten, om Oude! den Hoorn als hoofd der o 1. school 1 functife te treden, werd Maandag in vOoste band met zijn vertrek, doorzijmleerlinggocks een prachtige briefhanger als aandenkj vereerd. loste Mejuffrouw C. A. Reij, die wegens huvi lijk ontslag heeft aangevraagd als oné wijzeres, werd mede Maandag gehulde Haar werd van de zijde harer leerling oste een compleet ontbijtservies als gesche aangeboden. Namens de ouders werd m Reij door Ds. de Maar hartelijk toegespi ken. Do beer J. Kikkert Jz. bote! T-xel albi werd hedeu door een vallende ladder ernsl aan het hoofd verwond. Geneeskuodii hulp werd door Dr. v. d. Vegt verle'nd absolute rust voorde patient voorgerebrevej Alk Op nge o. r H rw< ver bint rst ard Door een tweejarig kind van iemanl die zich hier dezer dagen vestigde, we: uit een flesch Lysol gedronken Het eresi""''! wordt gevreesd. *auv De Koog28 Maart. igje Donderdagavond gaven de Chr. JongtAan lings- en Meisjesvereeniging alhier eBks. gecombineerde feestavond in ,de Depei Kip dance" voor een volle zaai. Het talrij Ben opgekomen publiek bestond voor b meerendeel uit donateurs en genooaigde van bovengenoemde vereenigingen. Hi was tegen acht uur toen de WelEerw. heL Ds. van 't Hooft de aanwezigen nameib p beide besturen een hartelijk welkom toerie na vooraf te hebben laten zingen Ps. 68 waarna nog een waardeerend woord aBjei inleiding door Mevr. van 't Hooft wi gesproken. Toen werd een aanvang gemaal met het uitgebreid programma, hetweP bestond uit samenspraken, verschillend voordrachten en zangstukjes, welke in vel], opzichten verdienstelijk werden opgevoerab Ongetwijfeld nebben de aanwezigen dez_ K avond volop genoten, en. was Ds. van Hooft zeker veler tolk, toen hij in zijn sIiBmsJ tingswoord dank bracht aan allen, die dez^ gezellige avond hebben helpen doen slager Na het zingen van de avondzang, en daarna dankzegging, ging ieder te ruinen twaalf uur voldaan huiswaarts. otte Oosterend 1 April. I Op de hoeve Groningen in het Noorde^^ werd een comfoor met vuur onder de pianf gezet. Dit verwekte brand, zoodat he' instrument geheel in vlammen opging Meerdere huishoudelijke zaken verbrandden of werden beschadigd, terwijl verf en be hangsel van het vei trek verblaarden en beschadigd werden. De vrouw des huizes wist met een paar emmers water grooter onheil te voorkomen. Verzekering dekt de schade. DV M< in Dc Deze gewoonte maakt ze ruw en hard eo breed, evenals het trekken aan nagelriemen. Vermijl deze zenuwach tige beweging en vergeet Diet dat eet goede verzorging van de handen en nagels evf n noodig is als verzorging van gelaat en hoofdhaar. Steeds drukker. Het goederenverkeer per vliegdiemt tusschen Londen en Keulen is den !aa'- sten lijl zoodanig toegenomen, dat een aantal nieuwe vliegtuigen in dienst moesten wordeu gesteld. Brievenbus. Kan iemand op Texel misschien ophel deren waarom eigenlijk de boot van 8 uur vaart en die van elf uur niet meer Is het in het belang van Texel, dat er om 6 en 8 uur een boot vaart en dan niet meer voor half 3? Zouden werkelijk de verafgelegen oorden van Texel belang hebben bij een boot van 8 uur, maar vooral waarom vaart die bool? De boot van elf uur kunnen we niet missen En zou daar niet veel meer vervoer mee wezen dan met die van 8 uur Belanghebbenden van Texel en vooral van de verafgelegen dorpen, doe uw mond do H. on in Di 's in O

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2