I INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. i vai o\ i Mr nin te 1. V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. voor bet castreeren f van vaa- 4 e 7TÏ i-- livrei i "W 5* Voor de brievenbus. Geachte Redactie Vegen van schoorsteenen. 35,-I ge ADVERTENTIEN. G Het s.s. ,,De Dageraad'' ver-i trekt direct na Paschen naar_ Amsterdam. P. J. BREMER, Atlas, den Hoorn, Texel. penhouden* onder hare clientèle wenscht te verspreiden Het boekje is 32 pagina's groot en bevat 16 afbeeldingen van de meest voorkomende hoenderrassen, bene vens afbeeldingen van een hoenderhok, ren enz Het boekje is in 5 kleuren gedrukt, zoodat alle afbeeldingen schitterend tot hun recht komen. Verder zjjn behandeld de huisvesting en de meest voorkomende ziekten met geneeswijze, zoodat de kippen- liefhebber in beknopte en populaire vorm een leiddraad heeft voor succesvol kippen- houden. Teneinde te zorgen dat alle afbeeldingen aan de hoogste eischen voldoen, heeft naast de deskundige der firma den Heer G. Muys, de Heer C S. Th v. Gink de Hoofdredacteur van „Avicultura" de diverse kleurteeke- ningen verzorgd. Het boekje wordt gratis gegeven tegen inlevering van de kaartjes die aan elk zakje van het Ochtendvoer der firma Sluis zjjn vastgehecht, mits de daarop voorkomende kilogram-aantallen te zamen 25 K G. uitmaken. Naast dit boekje over hoenders hebben ze op veler aanvraag ook een Jubileum boekje over vogels uitgegeven, Onze Zangvogels genaamd. In uitvoering en vorm gelijk aan bovengenoemde uitgave, is dit Vogelboekje speciaal gewijd aan Kanaries, inlandsche zaadetende- en insectenetende vogels. Pape gaaien, Parkieten en tropische zaadetende vogels. Dit boekje, dat 16 pagina's groot is, bevat alles wat elke liefhebber van vogels behoort te weten en wordt gratis uitgereikt tegen inlevering van 10 kaartjes, waarvan zich een exemplaar in iedeie vogel voeder verpakking bevindt. De boekjes „Onze Zangvogels" en „Succesvol Kippenhouden" worden na inlevering der benoodigde kaar tjes afgegeven door bemiddeling van de winkeliers, waar ze vanaf l April verkrijg baar zijn. Voor onderwijsdoeleinden, stelt de firma aan alle scholen een exemplaar gratis en franco ter beschikking. Zij verwacht dan de aanvraag gaarne door bemiddeling van het hoofd der school. Ons werd van elk der beide jubileum boekjes een exemplaar ter kennismaking toegezonden. De boekjes zien er keurig verzorgd uit en bevatten voor kippen houdeis en vogelliefhebbers een schat van wetenswaardigheden. Van de voorbije dagen. De winter bleef voortduren. We ontwaakten Zaterdag 5 April met de bloemen op de ruiten, de slooten met een dikke ijskorst bedekt. Grauw Is vandaag de lucht, grauw zien de weiden. Maart gaf zijn zonnedagen, maar zomersche dagen hebben we met de beste wil niet kunnen tellen. Onze advertentiekolommen weerspiegelen de toestand hooi-aanbiedingen legio. De hoo rnen zijn nog kaal, al zwellen de knoppen, de tijd is er, maar de koude houdt alle wasdom tegen. Hoe lang nog? o—o— Zondagavond bracht het in brand geraken van een der auto's in de garage van de heeren Kikkert heel wat opschudding in de Graven straat. Men slaagde er in de brandende wagen uit de garage te verwijderen en met een zak zout de brand te blusschen. —o—o— Een begin van brand in de schoorsteen van het achter de garage gelegen perceel, bewoond door de familie Westenberg, bracht Maandag middag hetzelfde dorpsgedeelte in beroering. Ook nu werd verder onheil door blussching voorkomen. Het Texelsche schaap. In de N. Harl. Ct. van 4 dezer lezen we In een Fransche brochure, uitgegeven door de Vereeniging tot verbetering van de schapen fokkerij in N.-Holland, komt een beschrijving voor van het ontstaan en van de raseigen schappen van het Texelsche schaap. Dit soort schaap is ontstaan na kruising met uit Engeland ingevoerde rammen. Dit nieuwe ras munt uit door aanpassingsvermogen en vruchtbaarheid en levert wol van eerste kwali teit op Later is het Texelsche schaap ook elders ingevoerd. In 1922 werden eenige exemplaren van dit ras naar Spanje uitgevoerd, waarmee bevredigende resultaten bereikt werden, zoodat reeds een tweede zending volgde. Ook Frankrijk heeft in 1922 een belangrijk aantal Texelsche schapen ingevoerdom dit ras in Frankrijk meer algemeen bekend te maken, is deze bro chure uitgegeven, waarin twaalf goed geslaagde afbeeldingen van Texelsch fokmateriaal opge nomen zijn. Slecht nieuws. Op de boerderij van de heer G. Witte, nabij Weezenspijk, heeft zich, naar wij vernemen, een geval van mond- en klauwzeer onder het schaapvee voorgedaan. Maatregelen worden genomen om het kwaad zooveel mogelijk te beperken. T.E.S.O. Nog juist voor het sluiten van de gelegen heid, hebben we dit jaar inzage genomen van de verlies- en winstrekening en de balans over 1923 van T E.S.O. We waren er dit jaar niet zoo nieuws gierig Daar. In de vergadering betreffende het al of niet-bouwen van een nieuwe boot, dit voorjaar gehouden, heoben we er al zoo wat alles van vernomen Hec batig saldo was maar ruim veertien duizend gulden. Wat zijn we gauw verwend geraakt. Over 192U bedroeg het batig saldo bij hooge uitzondering en voor het eerst f 13,564,30 en nu 1924 zeggen we, dat het batig saldo over 1923 maar... f 14 775,78& bedraagt. Waarlijk T.E.S.O. doet het nog goed en met hetzelfde conservatief-finantieele be leid zal ze het gerust ook in de toekomst wel doen. We hebben voor ons liggen, naast de balaDS van 1923, die van 1913. De obliga- tieleening toen groot f 50,000,is thans teruggebracht tot f 30,000,—, een verschil in het voordeel dus van f 20,000,Te betalen coupons nu f 590,— was toen f 1035,een bate van f 450,Credi teuren toen 1108,08, nu f 389,45, een voor deel van f700.—. Inplaats van een bedrag van f 20,609,96s als afschrijving op stoom schepen vinden we daar nu eeD reserve fonds van f 45,851,56, dividend f 1357,80, uitgelote obligaties f 100, - en een winst saldo van f 14,775,78s, terwijl toen aan creditzijde een nadeelig saldo van f2864.55 de balans ontsierde. Vinden wij over 1913 de Dageraad nog op de balans voor f 76,852,92s, dat bedrag is nu f 25,952 03s, straks nog te verminderen, bij voorstel van de Raad van commissarissen, met f 9163,83s, waardoor de Dageraad in 1924 op de balans zal staan voor f 16,788,20. In 1913 stond de Ada van Holland, zaliger nagedachtenis, nog op de balans als een bezit ter waarde vanf 30,951,25s. Stond daar nog als een bezit een post oprichtingskosten f 5553,95s. Eveneens, als bezit, extra boothuur 1909 f 1520, post-contract voor f 12,181,69, scheepsinven taris f 1207,20 s. We hebben even goed een scheepsinventaris en postcontract. maar ze staan niet meer in een/fictieve gelds waarde uitgedrukt op de balans, wat toen zoo noodig was om de balans kloppend te maken. De balans van 1923 is er een om in een lijstje te zetten: „kassa" f 1527,68s, „kas siers" f 2014,45 en f 15,220,50. „effecten" f 57,020,80, interest f 1220,85, benevens een post .belegd reservefonds" f 45.851.56 om diezelfde post ter andere zijde geheel te dekken. De zaak van T.E.S.O. is in tien jaar heel wat ten gunste veranderd. We laten hieronder de saldi volgen, waarmede de balans van T.E.S.O. gedurende de laatste jaren sloot: 1913 nad. saldo f 2864,55 '14 f 217 43' '15 voord, saldo f 3615,84'/, '16 f 3018,31 '17 f 2581,39'/, '18 nad. saldo f 13,720,90 '19 voord, saldo f 3,725,33 '20 f 13,504,30 '21 f 32,626,35 '22 f 24,601,55 '23 f 14,775.78'/, Een boer had een varken en de moeder. Van de boer was ook de vader van het varken. Een onzer abonnees uit Passaic, Noord- Amerika schrijft ons Geachte Redactie. In Uw blad van 8 Maart las ik dat onder „Binnenland*. U meldt; .Wij ontvingen van een z.g. Boekhandel uit Z.-Holl. etc. na dat U vooraf het z.g. „raadsel" bovenaan plaatstet. Voor meer dan 50 jaar stond dat z.g. raadsel in de „Enkh. Almanak" en „we hadden op school lezen geleerd, en zoo bij het lezen zeide ik: j achter „Moeder" moet een komma en is dit de zinDe boer had beer, zeug en big. Dwazen, die bij een brief van 77, of 10 ct. ook nog 27 centen zenden. Toen ik nog in Holland was, gaf deze of gene boekhandelaar een woord van 10 a 12 letters en die daarvan dan de meeste woorden en met 15 of 25 ct. zend etc. etc. Een soort loterij om op gemakkelijke wijs aan andermans centen te komen Ook hier dachten enkele Hollanders zulks te doen in Holl. bladen dochde Wet verbood zulks. Zeer mooi dat men in Holland Petroleum gevonden heeft. Nu aandeelen nemen. De bedoeling van onze abonné zal ongetwij feld zijn, dat de Wet de Amerikanen tegen zwendel beschermt. Om dezelfde reden namen wij de advertentie niet op. De Cocksdorp, 7 April. Door den heer G. H. Jurjens alhier is een postduif gevangen, voorzien van een aluminium ring gemerkt: N.g. 23,8291 en een gummi ring gemerkt300. Uit den trein gevallen. Een 4-jarig kind is op reis van Am sterdam naar Stadskanaal, nabij Amers foort uit 66n coupé 3e klasse gevallen, doordat het portier openging, waarvóór het kind stond te kijken. Met twee erns tige hoofdwonden en een gebroken beentie werd het kind naar 't Elizabeth Zieken huis te Amersfoort overgebracht. Oorlog is het eenige spel, waarbij beide partijen verliezen. Het mond- en klauwzeer. De directeur-generaal van den Land bouw brengt ter kennis, dat met't oog op de uitbreiding van het mond en klauwzeer is besloten, dat d9 inspecteurs van den Veeartsenijkundigen dienst met ingang van 7 April a s slechts uitvoercer tificaten ten aanzien van herkauwende dieren eo_ varkens zullen afgeven, indien aoor heD de noodige zekerheid is verkre gen, omtrent de onbesmette herkomst der betreffende diereo. Bloedvergiftiging. De 5 jarige zoon van den heerS., te Oude Wetering kreeg bloedvergiftiging, door het openkrabben van een puistje. Hij is aan de gevolgen overleden. In de koude. Een zonderling soort bezuiniging werd te Vlodrop, in de laatste kille dagen van Noordenwind toegepast, schrijft de L K. Het was in de hooge, ruime schoollokalen huiver-koud, vooral voor de kleine stumpers, want... al twee dagen bad de gemeente, die overigens heele H A bosch in eigendom heeft, de school zonder brandhout laten zitten, Toen dan ook des morgens om half tien nog geen sprake was van aanvoer, kon de kleine dank bare hope des vaderlands het toch niet langer aanzien, dat haar onderwijzers en onderwijzeressen aan kippenvel stonden te laboreeren. En... o zegen der barm hartigheid, de kleine soaken togen er moedig op uit naar moeder, en keerden terug, trotsch meetorsende een bosje aanmaakhout voor meester's" kachel. Het was inderdaad een leuke optocht, al die baasjes met van geluk stralende kijkers de schoollokalen te zien binnen trippelen, beladen met e9n bundei sparre- twijgen. Maar de proef lukte schitterend en er kwam allengs esn dragelijke tem peratuur in de klassen. De le klasse spoorrijtuigen afge schaft Er zijn op het oogenblik onderhande lingen gaande tusscben de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de regee- rins, om te komen tot een geleidelijke afschaffing van de le klasse bij de spoor wegen Het handhaven van deze rijtui gen moet aan eeo economische exploita tie zeer ernstig in den weg staan Zelfs op do drukste trajecten als Rotterdam Amsterdam levert de exploitatie van deze rijtuigen nog verlies op. Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) In uw nummer van 5 dezer werd in uw brievenbus een epistel gedeponeerd, waarvan de voornaamste inhoud was de vraag: „Waar dient de boot van 8 uur voor? 'k Veronderstel dat het bestuur daar wel zijn goede redenen voor zal hebben gehad. Mij lijkt deze boot niet slecht gekozen, gezien veler belangen, welke er mede gebaat zijn. Daar hebben we ten eerste het groote vervoer van melkwat in elk geval voor de 11 uur boot te laat zou zijn. Ten tweede is het, na dien van ,'s mor gens 6 uur, de boot voor menschen, die verder aan Helder moeten, en voor hen die dagelijks aan Helder zaken hebben, als melkslijters, eieren- verkoopers, enz. Ten derde bezoeken dagelijks vele Texelsche kinderen één der daar geves tigde inrichtingen voor onderwijs, als H.B.S., Ambachtsschool, Huishoudschool, enz. Voor dezen en ook voor de beurs der ouders is de 8-uur boot heen en 4-uur boot terug, de niet te betwisten gelegenheid. Mogelijk zijn er nog andere redenen, waarom de 8 uur boot te pre- fereeren is, boven een latere. Trouwens, een boot die om 8 uur 's morgens vaart, is toch niet wat men noemt een te vroege boot. Met het tegenwoordige snelvervoer ook op Texel, behoeft men werkelijk niet „voor dag en dauw" uit de veeren, om op tijd aan de haven te zijn. Natuurlijk, die het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best, dat is nu eenmaal niet te vermijden. Als ik den inzender goed begrijp is zijn hoofdgrief voor de 8-uur boot, dat men uren aan Helder moet rond scharrelen voor zaken, die men gewoonlijk in korten tijd af kan doen, als belastingbetalen, winkelen, rechtzaakjes, doktoren bezoeken, enz. Voor dezulken zou het een genot zijn, als de directie besloot éénmaal per week, op de ge- schikste dag, een 11'A-uur boot te laten varen. Mijn inziens zou dat voor velen een mooie oplossing zijn. Moge de directie daartoe be sluiten Hoogachtend, Texel, 7-4-1924. Een abonné. Vertrek Hongaarsche Kinderen. M. de R. 1 Mag ik nog eens rekenen op Uw welwillend heid ter opname van het onderstaande in Uw blad? Heden, 8 April, is eindelijk uit Den Haag be richt gekomen, dat het a.s. terugtransport Maan dag 14 April zal vertrekken. Van Texel dus met de boot van 8 uur. Den pleegouders wordt op het hart gedrukt zeer stevig verpakte en vooral niet onnoodig zware bagage mee te geven. Wie zijn reeds vroeger vertrokken pleegkind weer terug wenscht, b.v. met Juni a.s., richte zich daartoe tot het Centraal Comité voor Hong. kinderen, Rijnstraat 38, Den Haag. U, M. de R. dank zeggend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend Ds. RAABE. Voorz. plaats. Comité. Burgemeester en Wethouders van Texel brec gen in herinnering, dat ingevolge het bepaali in de algemeene verordening van politie gebruikers van gebouwen verplicht zijn tt minste éénmaal in het jaar en wel in de maat April of November hunne schoorsteenen t vegen of te laten vegen. Ter voorkoming van brandgevaar geven r de gebruikers van gebouwen, mede in hun eigt belang, in overweging het vegen der schooi steenen niet uit te stellen. Het niet-voldoen aan bovenbedoelde bepalit is strafbaar. Texel, 8 April 1924. Burgemeester en Wethouders voorn BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. I (Zomertijd.) HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 9 April. Burg 's avonds acht uur Bijbellezing UI in het gebouw voor Chr. Belangen! Zondag 13 April 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. Raabe. Bevestiging nieuwe leden. |ti Koog, v.m. half elf ds. v. 't Hooft. Bevestiging van nieuwe leden. Bgi Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer. Bevestiging van nieuwe leden. Pj Collecte v. d. Generale kas. I Oudeschlld, vm. 10 uur Ds. Raabe. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Voorbereiding H. Avondmaal. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur Leesdienst. Collecte voor de theol. faculteit pl der Vrije Universiteit. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Alkmaar, 4 April. Op de heden gehouden aangevoerd 787 H.L. 1 per 100 K.G. Tarwe Haver Bruine boonen Gerst chevalier Rogge Paardeboonen Groote groene erwten Grauwe erwten ;raanmarkt warer - )e prijzen warenM 11- 11,25 22,- 12,50 10- 13,— 16, 40, 13,2 12,7| 13,2 12,-i 13,91 23,-f 56,-| Eierveiling, 7 April. Aangevoerd werden 210 partijen, 3900fi- stuks. Kipeieren f 4,80 a f 5,60 per lOOstuks ID Eendeieren f 4,90 a f 5, - per 100 stuks. Foster s Maagpillen regelen de lever wekken de maag op. Zij genezen ver-.l stopping, slechte spijsvertering, maagpijcB en galzucht. Houdt uw gestel in orde -H uw geest helder en uw lichaam flink -41 door nu en dan een dosis Foster's Maagj— pillen te gebruiken. Prijs per flacon vatB vijftig versuikerde pillen f 0,65 in apotbet ken en drogistzaken. OOiR HUIBERT DE RIDDER - en CATHAR1NA v. d. KNAAP zeggen namens wederzijdsche familie har telijk dank voor de vele blijken van belang-; stelling bij hun huwelijk ondervonden. Eierland, Texel 3 April 1924. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze lieve Man, Broeder en Zwager, WILLEM BURGER, in den ouderdom van 51 jaar. Namens de Familie, Wed. A. BURGER—Koorn. Burg, 7 April 1924. A( en op zc Aandeelhouders (en genoodigden) die de reis wenschen mede te maken worden ver- zocht zich bij den directeur te Den Burg op te geven. De Directeur. Ondergeteekende beveeltzich beleefd aan

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2