Gemeenteraad van Texel. BINNENLAND. Gemengd Nieuws, Gemeentelijke verordening tot beperking van de snelheid waarmede motormaniakken en -akjes door de smalle, kronkelende straten van Den Burg rijden. Dan valt de hamer, de deuren gaan dicht, de Heeren Raadsleden krijgen sigaren en thee en de toeschouwers gaan naar huis. Zitting van Zaterdag 26 April 1924. nam. 3 uur. Voorzitter: de heer R. P. Keijser Cz. loco burgemeester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, zegt dat door afwezigheid van de burgemeester aan hem de leiding van de vergadering is opge dragen en stelt onmiddellijk aan de orde 1. Installatie raadslid. De gevorderde eeden, die van zuivering en trouw, worden door de heer Pisart afgelegd, die daarna als lid tot de ^vergadering wordt toegelaten. Volgt voorlezing van de notulen, die daarna zonder hoofdelijke stemming worden vastge steld. 2. Ingekomen stukken. De voorz. doet mededeeling en voorlezing van a. schrijven van Dr. Keidel te Cocksdorp houdende aanneming van benoeming tot ge meente-geneesheer in wijk E. b. idem als schoolarts in wijk III. c. schrijven van Dr. v. d. Vegt houdende aanneming benoeming tot schoolarts in wijk II. Dr. Boswijk heeft mondeling aan de heer Burgemeester medegedeeld, dat de benoeming tot schoolarts in wijk I door hem wordt aan genomen. d. Verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in onze gemeente over het jaar 1923. De voorz. deelt mede, dat de commissie ditmaal bijzondere zorgen aan het verslag heeft besteed, dat er belangrijke adviezen worden gegeven, waarom het door hem in de algemeene belangstelling wordt aanbevolen. Op voorstel van de voorz. wordt besloten het verslag bij de leden van de raad te doen circuleeren. e. Proces-verbaal van kasopneming bij de gemeente-ontvanger. Kas en boeken in orde bevonden. Behalve een bedrag van f 8635,96' aan kas geld heeft de gemeente nog de beschikking over een bedrag van f 75,000,— tegen onder pand van effecten, belegd bij de Nationale Bankvereeniging alhier. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Goedkeuring begroofing 1924 en finan- cieele regelingen uan het jaar 1923 uan het Algemeen Weeshuis. Op de staat van betalingen uit de post |van onvoorziene uitgaven kwam een optelfout voor van f 100,—, welke fout sedert is hersteld. De begrooting 1924 wordt, op voorstel van de commissie met het onderzoek belast, goedge keurd, evenzoo de financieele regelingen over 1923. 4. Intrekking besluit benoeming F. Euers tot onderwijzer. De heer F. Evers, in een vorige zitting be noemd tot onderwijzer aan de M U.L.O. school alhier, heeft voor die benoeming bedankt. Opdat eventueel door de benoemde daarop niet terug kan worden gekomen, wordt op voorstel van B. en W. het besluit van benoeming inge trokken. Was niet onderzocht, vraagt de heer de Graaf of de heer Evers de benoeming zou aannemen Zeker, zegt de voorz., de heer Evers heeft aan vankelijk verklaard de betrekking te zullen aanvaarden. Op verzoek van de voorz. geeft de secretaris dienaangaande nog nadere inlich tingen. 5. Benoeming onderwijzeres aan de M.U.L.O. school. Op voorstel van de voorz. wordt de ver gadering even geschorst. Na heropening wordt met 9 stemmen benoemd mej. G. van Dok, te Helder, no. 2 van de voordracht. Op mej. R. A. Mees no. 1 van de voordracht worden twee stemmen uitgebracht, een op no. 3, mej. A. M. Kuiper. Een stem op mej. Bok uitge bracht wordt van onwaarde verklaard. 6 Opneming kinderen uan N. Gomes in het Weeshuis. Komt ter tafel een schrijven van het Bestuur van het Algemeen Weeshuis, houdende het verzoek aan de Raad, machtiging te willen verleenen twee kinderen van N. Gomes, te weten: Hillebrand oud 17 jaar en Marretje oud 5 jaar, in genoemde instelling op te nemen. Het Bestuur licht in het schrijven toe, dat Gomes na het vertrek van zijn ziekelijke moeder, die sedert het overlijden van zijn vrouw bij hem inwoonde, herhaaldelijk pogingen heeft aangewend om een huishoudster te krijgen, doch daarin niet is kunnen slagen. Wanneer Gomes nu thuis moet blijven om voor zijn kinderen te zorgen, is hij niet in de gelegenheid iets te verdienen en alsdan op de openbare liefdadigheid aangewezen. Aanvankelijk heeft men gemeend, op het verzoek tot opneming niet te moeten ingaan, doch na herhaalde be handeling van de aanvrage is besloten, in het uitsluitend belang der kinderen, ze in de instel ling op te nemen, mits Gomes daarvan geheel afstand doet, op wettelijke wijze. Zoodra het Bestuur daarvan zekerheid heeft, verklaren zij zich bereid tot de opneming over te gaan, wanneer althans de Raad daartoe toestemming zou willen verleenen. In het preadvies door B. en W. ter zake uit gebracht, wijst dit college er op, dat het regle ment van het Algemeen Weeshuis toelaat, in bijzondeie gevallen halfweezen in de instelling op "te nemen wanneer de Raad daartoe toe stemming verleent. B en W zijn van oordeel, dat zich hier inder daad bijzondere omstandigheden voor doen. j De jeugdige kinderen zijn van alle vrouwelijke J hulp verstoken tn de behoeftige omstandig- j heden worden grooter naar mate de toestand langer voortduurt. Het belang der kinderen en derhalve het algemeen belang eischt dat op eenigerlel wijze wordt ingegrepen. Het Bestuur van het Weeshuis vat, meenen B en W, zijn taak juist op, door zich bereid te verklaren, zich het lot der kinderen aan te trekken. In de vergadering van ons college, heet het verder in het preadvies, heeft het een punt van bespreking uitgemaakt, in hoeverre het ge- wenscht moet worden geacht, dat de vader een bijdrage in het onderhoud der kinderen ver leent. B en W gaan echter niet zoover, het als voorwaarde te willen stellen, al verdient het h. i. wel aanbeveling, dat het Bestuur van het Weeshuis weet welk standpunt de Raad te dier zake inneemt. Overigens stellen zij voor de gevraagde machtiging te verleenen en aan het Bestuur van het Weeshuis te berichten, dat de Raad er geen bezwaar tegen heeft, dat de kinderen reeds dadelijk in het Weeshuis worden opge nomen, wanneer de vader een verklaring teekent dat hij er genoegen mede neemt, dat hij van de voogdij wordt ontheven. Het bestuur eischt zekerheid, zegt de heer Dros. Kan die zekerheid gegeven worden? Gomes is en blijft toch voogd, meent spr. Op verzoek van de voorz. licht de secretaris toe, dat bij de wet iemand kan worden ont heven of ontzet van de voogdij over zijn kin deren. Ontheffing wordt verleend wanneer iemand onmachtig is de voogdij uit te oefenen en dit kan geschieden op eigen verzoek, De heer de Graaf juicht de opneming van de kinderen in het Weeshuis verbazend toe. Daar zijn de kinderen op hun plaats, zegt spr. Wat betreft bijdrager, in het tonderhoud der kinderen door de vader, spr. zou aan de re dactie willen toevoegen„zoo mogelijk". In het ontwerp wordt het al of niet doen bijdragen door de vader al aan het Bestuur van het Weeshuis overgelaten, merkt de heer Keesom op. Spr. kan zich daar best mee vereenigen. Zonder stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. 7. Subsidie aanurage uoor schoolreisjes. Van de oudercommissie van de o. I. school te Oost is ingekomen een verzoek om toeken ning van een jaariijke bijdrage uit de gemeente kas van f 1,50 per leerling voor te maken schoolreisjes. De oudercommissie te Oost is zoodanig door drongen van het nut der schoolreisjes, dat zij het ten hoogste gewenscht acht, dat de kinderen daarvan elk jaar zullen genieten. Omdat de te bezoeken plaatsen zoover afgelegen zijn, vor men de kosten voor de ouders van de leerlingen een groot bezwaar, vandaar het verzoek om gemeente-subsidie. In de gemeente Helder geniet men een subsidie van gemeentewege van f 2000,—. B en W ontkennen geenszins de waarde van de schoolreisjes, doch zij achten het mogelijk, dat, waar de scholen in onze gemeente door een gemengde bevolking worden bezocht, het mogelijk is ook zonder steun van de overheid de noodige gelden bijeen te brengen. De er varing heeft geleerd dat ook niet-ouders willen bijdragen. B en W adviseeren afwijzend te beschikken op het verzoek. De heer Pisart gaat met het voorstel van B en W accoord. Spr. heeft nogal eenige ervaring betreffende schoolreisjes en is van oordeel, dat maar rekening moet worden ge houden met de middelen. Het verzoek is aan de heer Vonk zeer sym pathiek. De bedoeling is een bijdrage uit de gemeentekas ten behoeve van alle schoolkin deren. Genoegzaam bekend mag het worden geacht, dat meerdere onderwijzers voor de schoolreisjes met financieele moeilijkheden hebben te kampen. De school te Oost wordt bij na uitsluitend door arbeiderskinderen bezocht. Voor die arbeiderskinderen hebben de school reisjes juist de grootste waarde. Ze verhoogen de algemeene kennis, de algemeene kennis.de algemeene ontwikkeling. Wanneer arbeiders kinderen de schoolbanken hebben vaarwel ge zegd, komt er van reizen buiten de gemeente niets. Spr. acht de schoolreisjes een ernstig volksbelang en het verzoek ernstige over weging waard. Geheel accoord met hetgeen de heer Vonk aanvoerde gaat de heer v. d. Ree, die een reis op één dag heen en weer zeer vermoeiend acht. Met die zienswijze kan de heer Pisart zich heel niet vereenigen. Meermalen stelde spr. bij de terugkeer te Helder aan de kinderen de vraag of ze weer naar Amsterdam wilden terugkeeren in plaats van naar huis te gaan. Algemeen werd die vraag dan met ja beant woord, zegt spr.; van moeheid was geen sprake bij de jeugd. Niet omdat de heer Epe schoolreisjes niet nuttig acht, zal deze zijn stem geven aan 't voor stel B en W. Voor diegenen die de berichten dien aangaande in de dagbladen volgen, zal het duidelijk zijn, dat zich donkere wolken samen pakken boven het gebouw van het onderwijs, zegt de heer Epe. Straks zal de gemeente heel wat hebben bij te dragen voor het ondeiwijs, als scholen als die te Oost en misschien ook te Waal dreigen éénmansscholen te zullen worden, één onderwijzer voor zes klassen. Spr. hoopt, dat dan B en W actief zullen blijken te zijn voor de werkelijke belangen van het kind. Wanneer iemand vraagt om ondersteuning dan is daar reden voor. meent de heer Roeper, die de helft van de gevraagde subsidie en voor één jaar zou willen toestaan. B en W spreken wel van bijdragen door de meergegoeden, maar de gemeenschapszin staat wat dat be treft nog op een laag peil, zegt spr. In plaats van f 0,75, zooals door de heer Roeper voorgesteld, zou de heer Vonk genoe gen kunnen nemen met een subsidie van b.v. f 1,per leering. Het groote nut van schoolreisjes ziet de heer de Graaf niet in, die ook betwijfelt of het onderwijzerscorps in z'n geheel er zooveel voor gevoelt als de heer Vonk gelooft, spr. heeft een van de onderwijzers althans hooren zeggen, dat de kinderen bij een bezoek aan Amsterdam en Artis, dagenlang over niets spreken dan over de apen. die ze daar hebben gezien. De heer Vonk zal zelf niet oordeelen over de waarde van de schoolreisjes, doch stelt voor, de onderwijzersvereeniging daarover te hooren. Tegen de bewering van de heer de Graaf, dat de kinderen slechts apen zouden zien in Amsterdam komt de heer Pisart op. Het voorstel van B en W wordt met 10 tegen 3 stemmen aangenomen, tegen stemmen de heeren Roeper, Vonk en v.d. Ree. De heer Boon motiveert zijn tegenstemmen met te zeggen, het kind wel iets te gunnen, doch geen waarborg te hebben in deze, wat ze zullen zien. 8. Versmalling stoep uoor het raadhuis. De rollaag van de stoep eischt een herstel ling die f 40,— zal kosten. In verband daar mede hebben B en W zich de vraag gesteld of het met het oog op het verkeer nu niet gewenscht is, tevens tot versmalling over te gaan. Zonder berwaar meent het college, kan de stoep een meter smaller worden. Zij stellen voor om de nieuwe stoep dan te doen maken van kleine bruine klinkers, z.g. IJselsteen, gezet in portland-cement op een vlaklaag. Men bespaart dan een bedrag van plm. f,12,—voor het wieden van de stoep, dat thans 3 èi 4 maal 'sjaars moet gebeuren. Kosten van de nieuwe stoep zijn begroot op een bedrag van f 385,—. De heer de Graaf kan wel met het voorstel meegaan tot verruiming en verfraaiing, maar vindt de kosten wat hoog, waarop de voorz. repliceert, dat volgens begrooting de nieuwe stoep toch dat bedrag zal moeten kosten. Spr. wijst er voorts op, dat de kosten van het wieden gekapitaliseerd een groot deel van de benoodigde som bedragen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voor stel aangenomen. 9. Aanleg en uerbetering uan straten. B en W stellen voor tot bestrating over te gaan van het Schildereinde en het Waalder- einde te den Burg, kosten begroot op f4306,25 einde Peperstraat en strookjes grond te Ooster end f1080,—, voetpad aan de Zuidzijde van de straatweg te de Cocksdorp f262.50, verder het Klif "te den Hoorn f 247,50. Globaal geraamd een en ander op f6000,—. De heer Pisart verklaart zich sterk voor de bestrating aan het Schildereinde. Zooals de toestand daar in het regenseizoen is, meent spr. dat die kostelijk geëigend is voor het nemen van modderbaden, men behoeft daarvoor dan niet naar het buitenland te gaan. Ligt het in de bedoeling het werk aan te be steden vraagt de heer Keesom. Wel de leve ring van steenen, antwoordt de voorz., de bestrating gaat per M\ De heer Keesom zegt de groote oppervlakten te bedoelen, zooals Schildereind, Waaldereind en Oosterend. Op informatie van de heer Dros, zegt de heer Epe, dat het straatwerk van de duinweg te Koog ook per vierkante meter gaat. De voorzitter wil het voorstel van de heer Keesom als een advies aannemen. Spr. is er wel sterk voor steenen te koopen in tijds. Voor aanbesteding verklaart zich nog de heer de Graaf, ook de heer Boon, die het wel uitslui tend voor Texelaars zou willen aanbesteden, als het niet, zooals bij de vischafslag, f600,— extra zou moeten kosten. Bij acclamatie wordt overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. 10. Aankoop uee-bascule. Herhaaldelijk hebben B en W klachten bereikt over de veebascule in de Waag. Meer "dan eens is getracht die bascule te verbeteren, doch zonder resultaat. B en W stellen voor een nieuwe veebascule te koopen, kosten begroot op rond f375, Zij brengen onder de aandacht dat de kosten van aanschaffing van een weegbrug tot een maximum van 10.000 K.G. ongeveer f2000,— zullen bedragen en stellen er prijs op de meening van de Raad in deze te vernemen. Voor het wegen van varkens prefereert de heer Keesom het gebruik van balans met schalen en gewichten. De veebascule van de gemeente deugt heelemaal niet en de kosten van een weegbrug acht spr. te hoog om te den Burg rendabel te zijn Naast een weegbrug zou toch een vee- bascle noodig zijn. Wat het laatste betreft, deelt de voorz. mede, dat de veebascule te Schagen is op geruimd en de varkens er op de weegbrug worden gewogen. Voor de aanschaffing van een weegbrug voelt de heer Dros niet veel en de plaats bij de Waag acht spr. heel ongeschikt. Van die meening verklaart zich ook de heer Keesom, evenzoo de heer de Graaf, die de weegbrug eventueel buiten den Burg zou willen plaatsen. Op voorstel van de voorz. wordt tet aanschaffing van een vee bascule besloten. Ruim de heele vischmarkt op, adviseert nog de heer Roeper. 11. Financieele regelingen. De wijzigingen in de begrooting 1924 houden verband met de uitgaven voort vloeiende uit de besluiten heden geno men en worden zonder discussie aangeno men. Bij de rondvraag dringt de heer Boon aan op verbetering van de straten te Oudeschild wat betreft afvoer van water. De heer de Graaf bepleit de noodzakelijk heid van het stichten van groote regen bakken bij gemeentescholen en dergelijke. Op plaatsing van een pomp in de put bij de Ruigendijk dringt de heer Stoepker aan. De voorz. zegt voorziening toe. Rioleering te de Waal acht de heer Roeper gewenscht en de voorz. i3 van meening, dat het wel terecht komt. Politie toezicht acht de heer Keesom noodzakelijk betreffende ontsmet ting van wagens, enz bij het verlaten va n met mond en klauwzeer besmette boerde rijen. Het heeft onze aandacht, zegt do voorz. Over de standplaatsen van decon- curreerende autobussen, spreekt de heer Dros, over de rommelplaatsen aan de wegen bij Oosterend, klaagt de heer Vonk. De voorz. zegt spoedige voorziening toe, een van de verzamelplaatsen is al opgeruimd. Verveloos is de school te de Cocksdorp, zegt de heer v. d, Ree en een woning aan de dwarsweg op het land van de hofstede Leiden acht spr. onbewoonbaar. Betere woningen zijn beschikbaar. Voor verven van het schoolgebouw te de Cocksdorp is reeds een bedrag op de begrooting ge plaatst, de bedoelde woning heeft de aan dacht van B en W. De heer Pisart verklaart, dat het hem genoegen deed, dat de kas en boeken van de ontvanger in orde werden bevonden. Praatjes die de ronde deden zijn daarmede voor goed de kop ingedrukt en de betrokken personen gerehabiliteerd. Spr. acht het verder een les, voor wie in het gebouw verkeeren, om voortaan de mond te houden. In de politieverordening zag spr. graag bepalingen opgenomen betreffende maxi mum-snelheid; het verkeer met motorrij wielen maakt de Weverstraat levensge vaarlijk terrein. Onze vergadering is geen instituut, zegt de voorz., waar met kletspraatjes van de straat rekening woidt gehouden. Wil de heer Pisart hier over een of ander spreken, dan moeten namen en feiten genoemd wrrden. Aan een verordening ter beteuge ling van het snelverkeer wordt gewerkt. Sluiting. TEXEL, 29 April 1924 Het s.s. Alesia is gisteren weder tien meters in een goede richting naar zee gebracht. Oudeschild28 April. Op Donderdag 1 Mei herdenkt de heer M. VlasCz, den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd tot koster in de Ned. Hervormde kerk. Onder de trouwe kerk- gangeis is er zeker wel niemand die de opgewekten, vriendelijken man niet zul len achten als altijd op zijn post zijnde en voor ieder welwillendheid betuigende. Van harte gunnen we den vriendelijken grijsaard nog eenige jaren van gezondheid en kracht. Zeer zeker zal deze dag voor onzen goeden koster niet onopgemerkt voorbijgaan. De verkoop van het Emmabloempje heeft opgebracht f 25.32. Een woord van dank aan de dames welke zich de moeite van verkoopen hebben getroost is zeker wel op zijn plaats. De gouden regen bevat in alle dee len het zeer vergiftige Cytisine. Eén zaadje, door kinderen ingeslikt, kan reeds zware vergiftigingsverschijnse len veroorzaken. Meestal volgt genezing, doch men moet, vooral bij kinderen, voor deze plant nadrukkelijk waarschuwen. G e z. (Mevrouw haar nieuwe dienstmeisje het eerste loon uitbetalend); Wees nu zuinig, Annaoch meid, 't is zoo pret tig, als je aan 't eind van de maand nog zoo'n paar losse guldens overhebt. Dienstmeisje O, ik begrijp 't al. Ja, ja, in mijn vorigen dienst moest ik ook door gaans aan 't eind van de maand bijsprin gen. Vliegtuig verongelukt. Het vliegtuig F. 3 van de Koninklijke Luchtvaart Mij., dat Donderdagmorgen m6t twee passagiers van uit Croydon (Engeland) is vertrokken, is ongetwijfeld verongelukt. Tot heden is er nog niets naders van vernomen. Overreden. Dinsdagnacht tegen twaalven is op den hoek van de Prinsegracht en de Warmoezierstraat in den Haag een man van ongeveer 45 jaar, vermoedelijk een werkmaD, door een motorwagen van tramlijn 10 overreden. De man, wiens identiteit nog niet vaststaat, was op slag dood. Voorbijgangers verklaarden, dat zij den indruk hadden gekregen, dat de man óf doof was óf diep in nadenken was verzonken de bestuurder van den motorwagen heeft hard gebeld en sterk geremd. De man was gekleed in een zwart cheviot costuum en droeg een bruinen gieufhoed en lichtbruine paatofFeis. In zijn portemonnaie werden loterijbriefjes gevonden, waarop met pot'ood de naam Siob was geschreven.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2