N°, 8812, Zaterdag 17 Mei 1924. 37'" Jaargang. Sieu¥8« en Advertentieblad. BRUIN—ZUIDE WIND MOTORDIENST TEXEL-AMSTERDAM via de ZAANSTREEK, tweemaal per week. Spoor- en Bootdienst. At iA0 lf,» nS Texelsche Berichten. DEWJP— Gemengd Nieuws. Uit blad verschijnt Woensdag:- Zaterdagmorgen Advertcntlën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en A8VJRTENTIEN worde» aangenomen bij de üitg. Fm ma L&.NÖEVEL9* BH R O O IJ, Parkstraat, Buxa orTmitt Dienstregeling 22 April 1924. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Aas Dienstplicht. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van D. Eelman nabij de Cocksdorp Texel, om op bet perceel, kadastraal bekend in sectie A, No. 2091, een aeiogeengas-installatie te mogen oprichten, door hen voorwaarde lijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel .NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 14 Mei 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Wijkverpleging. vroeger en nu Sportvereeniging Texel. TE.XELSCHE COURANT. Abor.nemenUprioper 8 maande*) Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door gebeel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Pryt der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Licht Op Van Zaterdag 17 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei. voor rijwielen 9,28 uur, voor rijtuigen 9,58 uur. HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 15 Mei v.m. 6,25 Vrijdag 16 7,22 Zaterdag 17 8,1.5 Zondag 18 8,58 Maandag 19 9,42 Dinsdag 20 '0,27 Woensdag 21 11,14 Des namiddags is het ongeveer een balt uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwltantien, Rflks- verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg20 minuten vóór het vertrek v. d. boot Van Havenna aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. Vertrek Texel 6.8,11 vm. 2,30 nm 5,30 nm Vertrek Helder 7 vm. 9,30 vm. 12,— 'smidd. 4,15 nm. 6,45 nm. Op Zon-en Feestdagen Vertrek Texel 6,- vm 11,-vm 5,30 nm. Helder 9,— vm 12,—'smidd. 6,45 nm Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,29§ 9-04 6.49f 9,04 7,27 sneltrein 9,04 10,05§ !2-03 1 31 2,54 3'51" fi'an 4.14§ 6.40 7 24 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,32 3,04 6.13 5 495 o,0' 9,16 08 ll,21f l~ Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen. f+ Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Oproeping in werkelijken dienst voor eerste oefening. De Burgemeester van Texel roept, ingevolge art 68 van het Dienstplichtbesluit, bij dezen op den in het verlofgangersregister dezer ge meente ingeschreven verlofganger Pieter borg drager behoorende tot het Reg. Kust Artillerie, lichting 1918, om zich op Donderdag 5 JUB! 1924 te Hoek van Holland in werkelijken dienst tasbégeven tot het volbrengen van de eerste oefening, voor zoover deze nog met doorhem iS VomUndadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel. 14 Mei 1924. De Burgemeester van Texel, BUYS1NG DAMSTE. Woensdagavend te kwart over acht opent de voorzitter van .Wijkverpleging", de heer P. Bossen, de algemeene vergadering, die ge houden wordt in café „den Burg". In zijn openingswoord wijst de heer Bossen op de slechte opkomst, waaraan men nu zoo lang zamerhand wel begint te gewennenschoon een vergadering van 16 personen waaronder nog de 3 zusters bij een ledental van 1500, toch waarlijk niet van overgroote belangstel ling getuigt. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Aan de door de sekretaris, de heer Willemse uitgebrachte verslagen ontleenen wij het vol gende Jaarverslag. 1923 was een kalm jaar.'t Leden tal liep van 1450 tot 1500. Het totaal aantal bezoeken der 3 zusters beliep 4566. De gelde lijke omstandigheden der vereeniging zijn min der slecht dan verleden jaar, al is men nog lang niet tevreden. Merkwaardig was, dat juist de laagste kontribuanten bezwaar tegen de verhooging maakten. Als bezuinigings maatregel vermelden we o.m., dat voortaan slechts f 180,— per jaar voor de 3 fietsen wordt uitgegeven. Financieel verslag over 1923. Ontvangsten: gemeentesubsidie f 1500, id. Kommissie v. d. Wijkverpleging f 750, Kontributies f 3399,46, Diversen f 694,93, totaal f 6344,39. Uitgaven: Nadeelig saldo '22 f 1189,93, totaal kosten 3 zusters f 5551,96, Rijtuigen en auto's f 60,35, Honorarium sekr.-penningm. f 150,—, Diversen f 139,89, totaal f 7092,13. Nadeelig saldo f 747,74. Alvorens de vergadering voor te stellen de penningmeester, onder dankzegging voor zijn beheer, te déchargegren, vraagt de voorz, het oordeel van de kommissie van rekeningnazie- ners. Bij monde van de heer Pisart wordt medegedeeld dat men alles in de beste orde had bevondenenkel als een maatregel van administratieve aard, gaf de kommissie in overweging, voortaan zorg te dragen ook voor kwitanties van de aan de zusters uitbetaalde salarissen en van de ophaalloonen. Niettegen staande de kosten der plakzegels zal hieraan voldaan moeten worden, met het oog op de strenge kontrole van de zijde van het Hoofd bestuur. Mej. E. Langeveld bracht daarna verslag uit over de toestand der linnenkast die, (in figuur lijke zin althans) zeer rooskleurig was. Uit de vergadering werd er nog op aangedrongen zorg te dragen voor de aanschaffing van de noodige slaapmutsen Thans waren aan de beurt verschillende ver kiezingen. Door vertrek is men genoodzaakt een nieuwe voorzitter te verkiezen terwijl huiselijke om standigheden en drukke werkzaamheden de secretaris nopen, zijn mandaat neer te leggen. Voor sekretaris waaraan nog een bezol diging van f 150,per jaar is verbonden droeg het bestuur voor de heeren J. C. Visser en W. N. Keiderwaar alleen van deze laatste bekend was, dat hij zich 'n eventueele benoeming zou laten welgevallen, daar was het niet te verwonderen, dat de heer Kelder met algemeene stemmen werd benoemd. In de bestuursvergadering heeft men voor voorzitter op het tweetal gezet ds. de Maar en mej. E. Langeveld, welke zich beiden verklaard hadden, de benoeming te aanvaarden. Van de 13 uitgebrachte stemmen verkreeg mej. E. Langeveld 3 en ds. de Maar 10, zoodat tot voorzitter van de Wijkverpleging is gekozen ds. de Maar, die z'n benoeming aanneemt. Thans is aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden, resp. voor Oosterend, de Cocks dorp en den Burg. De voorz. leest voor een brief van de heer J. Daalder Dz. te Oosterend, waarin deze mededeelt tot zijn spijt, wegens drukke bezigheden en de staat van zijn ge zondheid, de vernieuwing van zijn bestuurs- funktie niet te kunnen aanvaarden. En door de verkiezing van ds. de Maar tot voorzitter, moet ook in diens plaats een ander bestuurslid gekozen worden. De opgemaakte tweetallen luidden Den Burg: de heeren Willemse en PisartOosterend de heeren ds. Janzen en ds. Buskes de Cocks dorp: de heeren M. W. de Graaf enjb. Buljs. Gekozen worden de heeren Willemsen, ds. Buskes, en M. W. de Graaf. Op voorstel van het bestuur worden dan zonder schriftelijke stemming benoemd tot kommissie voor het nazien der rekeningen de heeren G. Schmidt, H. J. Reij en G. D. Kikkert. Thans is aan de orde de begrooting van inkomsten en uitgaven over het jaar 1925. Deze wijst aan een bedrag aan inkomsten van f 5845,— en uitgaven van f 6552.24. Dr. van der Vegt merkt hierbij nog op dat de raming der in komsten zeker niet geflatteerd is, daar nog geen rekening werd gehouden met het bedrag ad f 250,— als gift van het Witte Kruis ont vangen. Nu komt ter sprake de reeds eerder door Zus ter Mulder aangesneden kwestie van de ver goeding voor de fietsen: in 't kort komt de kwestie hier op neer, dat het bestuur destijds de Zusters beloofd heeft over 1922 dus nog in de dure tijden een bedrag van f 100 voor hun fiets. De kommissie voor de wijkverpleging in Noord-Holland staat echter niet meer dan f 75 per fiets toe, en stelt haar subsidieverleening afhankelijk van de strenge naleving der door haar gestelde voorwaarden. Na breedvoerige besprekingen wordt besloten recht door zee te gaan en de Zusters het hun beloofde bedrag over 1922 geheel uit te keeren belofte maakt schuld, daaraan is niet te ontko men. (Thans ontvangen zij reeds veel minder voor het onderhoud hunner rijwielen.) Dan bracht Zuster Mulder indertijd nog ter sprake een verhooging der pensioenendoch met het oog op de minder gunstige tijden en de slechte toestand van de kas der vereeniging, wordt dit punt niet verder besproken. Ofschoon een pensioen van 500 gulden per jaar nu niet bepaald royaal is te noemen. Over punt 6 van de agenda worden breed voerige besprekingen gehouden. De zaak komt hier op neer, dat de Wijkverpleging, zooals ds. de Maar dit uitdrukte, geen inrichting van wel dadigheid kan en mag zijn, doch zichzelf be hoort te kunnen bedruipen. En dit is nu juist niet het geval. Altijd moet er met loterijen e.d. gewerkt worden om tekorten aangevuld te krijgen, en nog steeds zit men met een nadeelig saldo op de begrooting. We kunnen de meeningen over het kontributie- vraagstuk in 't algemeen zoo samenvatten, dat de ecne strooming in de vergadering voor een heizij meer, hetzij minder diep ingrijpende algeheele herziening van de kontributieheffing was, (in de richting van een kontributie naar draagkracht), terwijl de andere richting, die tenslotte de meerderheid wist te verwerven, was voor vaststelling van een minimum kontri butie om dan verder de zaak aan de welwillend heid der verschillende meer met aardsche goe deren gezegende inwoners van Texel over te laten. Met name de vrees door een verplicht progressieve kontributieheffing een groot aantal leden te zullen moeten verliezen deed van voor stellen in deze richting afzien. Het eind van 't liedje is dat met ingang vanljuni de minimum kontributie is gesteld op tl,25 per jaar. De verhoo ging van 25 pCt. op de kontributies van die personen, die tot dusverre reeds vrijwillig meer dan f 1,25 betaalden, is niet meer verplicht. Indertijd is door de gemeente beloofd de kosten voor een derde Zuster te dragen. Die kosten bedroegen destijds f 1500 per jaar, thans zijn die gestegen tot f 2000 per jaar. Er zal alsnu een request aan de Raad gericht worden met het verzoek de jaarlijksche subsidie te ver- hoogen tot f2000. Dan is het tekort op de begrooting iets minder erg. temeer daar, bij toestaan van dit verzoek, de subsidie van de Kommissie N.H. ook tot f 1000 verhoogd zal worden... als die Kommissie doorgaat met betalen. Ds. de Maar spreekt nog een woord van dank aan het Witte Kruis voor de ontvangen gift van f250 en daarna brengen verschillende spre kers nog een woord van dank aan de schei- dende funktionarissen, 't welk telkens door de I vergadering met applaus onderstreept wordt. Dager» lag ik kalmpjes neen By alle soorten rookrabakhen ons rusf ik zelfs geen uurtje me*c Van heejl iedereen dan smaak tepahken Woensdag werd in Hotel de Lindeboom de jaarvergadering van de sportvereeniging Texel gehouden. De voorzitter, de lieer de Wilt, bracht in zijn openingswoord hulde aan de oprichters der vereeniging, de heeren Dr. Over, D. C. Dros en P. Plaatsman. In beginsel werd besloten tot het organiseeren van een feestavendje ter herdenking van liet 12'/«-jarig bestaan der vereeniging op 14 Nov. a.s. Een feestkommissie werd benoemd, be staande uit de heeren van Hellemond, H. Zijm en P. Kaan. De financleele toestand was weliswaar dit jaar iets gunstiger te noemen, doch toch meende men te moeten besluiten nu nog geenaandee- len uit te loten. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat Texel II thans speelt in de 2e klas van de Noord-Holl. Voetbalbond; dat de vrees, dat de gym nastiekvereniging afbreuk aan dc sportver eeniging zou doen, niet bewaarheid is gewor den en dat de volgende wedstrijden gespeeld werden: Texel I 21 wedstrijden, ge w. 12, gelijk 4, verl. 5 en Texel II: 19 wedstrijden, gew. 10. gelijk 7 en verl. 2. Nog werd de opmerking gemaakt, dat men er zeer op gesteld zou zijn, in de plaatselijke bladen voortaan ook de uitslagen van de wedstrijden gespeeld door de Sportvereeniging van hier buiten Texel, opgenomen te zien. Daarna sluiting. Woensdagnacht sloeg de bliksem in een schapenboet nabjj de Veen, eigendom van de heer Jacob S. KeJJser. Het vrjj zware én nogal lang durende onweer bracht zoo omstreeks het middernachtelijk uur nog heel wat menschen op de been. Het boetje brandde geheel af. Mocht dit voor alleenwonenden een aan leiding z(jn om hun gebouwen van een bliksemafleider te laten voorzien, dan kun nen zij in onze advertentiekolommen het adres daarvoor vinden. Onder de vele beroepen waarmede men tegenwoordig de kost kan trachten ie verdienen, komt ook dat van „wereldreiiz- ger" voor. De eenige benoodigdheden daar voor zjjneen flaphoed, liefst een rooie das met een groen overhemd, kuitbroek en been lappen, een ansichtkaart met je portret erop en klaar is Kees. „De Wereld" is een zeer rekbaar begrip; althans voor dezulken. En, bljjkens een ten onzen kan tore door een zoodanig uitgedost heerschap verkochte kaart met portret, nemen ze ook al een „Uo." in de zaak op. Die meneer kwam al heelemaal uit Amsterdam. Waal Door de heer Joh. Eelman is opge vangen een postduif met een aluminium- ring en een gummiring die gemerkt zijn No N 3£j 34434 en G 845. Vreemde manieren. Do heer Bastiaensen, lid van den Raad te Roosendaal, ODtving Vrijdagmorgen te zijnen kantore bezoek van den keurings arts voor veo en vieoscb voor de gemeente Roosendaal, die hem over zijn positie en salaiis kwam spreken. Toen de heer Bastiaensen den bezoeker naar do betr. kken raadscommissie ver wees, ontstak de man in woede en diende het raadslid enkele slagen toe. De hoer .Bastuensbn hec-ft er natuurlek politie zaken vuu gemaakt. - Men moet all-s verdrag lx h i vo de onverdraagzaamheid.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1