^•3slSSi Gemeenteraad van Texel. Texelsche Berichten. Colbert-Costuums (prima blauw Vicuna) 19,20, 23,75, 28,80 YOLKSKLEEiDIKGmagaziju G. BRAMLAGE, "Weststraat 13. Colbert-Costuums 7,20, 9,60, 12,80, 15,20, 19,80, 21,40. Broeken 1,99, 3,20, 3,60. Stroohoeden 49, 68, 99, 139 cent b6lanjjr(jk vertraagd en als er nu ook i.og een crisis in Engeland bijgekomen was, zou de toestand al zeer bedenkelijk z(jn geworden. o-o-o— In Fraokryk heeft de politieke toestand in de afgeloopen week geen wijziging onder gaan. Als deze regels in druk verschenen is de nieuwe Kamer echter bijeengekomen eu heeft Poincaié utficiesl het ontslag van z|Jn Kabinet aangeboden. Herriot zal dan mogelijk reeds gereed zijn met eeu nieuw Kabinet. Hy heeft in de laatste dagen upnieuw bosprskiogen gevoerd met de radicaal socialisten, om deze te bewegen deel te nemen aan de regeering. Men ver wacht, dat aangedrongen zal worden op het aftreden van president Millerand, met wie do socialisten niet wenschen samon te werken Meu mag deze week dus zeer waarschijn lila belangrijke politieke beslissingen in Frankrijk verwaebten. Zitting van Zaterdag 31 Mei 1924. nam. 3 uur. Voorzitter: de heer H. P. A. Buysing Damsté, burgemeester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent te 3'/« uur de vergade ring. De notulen der vorige vergadering worden door de sekretaris gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van, en leest voor, de volgende stukken a. schrijven van het bestuur van de P.H. Pol der, waarin wordt aangedrongen op verharding, van gemeentewege, van het Watcrwegje. De 31) Gemeenschappelijke Polders zijn bereid het onderhoud van deze weg op zich te nemen mocht van de polder nog een bijdrage gevraagd worden, dan zou men de voorkeur geven aan het vervoeren der materialen door de ingelanden. Wordt doorgezonden naar B en W om prae- advies. b. Adres van de afd. Texel van de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, waarin gewezen wordt op het toenemen van rooken door jeug dige personen. Gevraagd wordt een rookver bod voor kinderen beneden de 15 jaar, bene vens een verkoopverbod voor de winkeliers. Aan dit adres wordt adhesie betuigd door de Ver. Volksonderwijs, die ook een verbod voor kinderen beneden de 15 jaar, en door de Schoolkommissie, die een verbod voorkinderen beneden de 13 jaar vraagt. Wordt gezonden naar B en W om prae-advies. c. Een schrijven van de Wijkverpleging, waarbij het de rekening over 1923 en de be grooting over 1925 overlegt. De voorz. doet voorlezing van beide stukken, waarop deze worden goedgekeurd, zoodat tot verdere uilbetaling der subsidie kan worden overgegaan. Een voorschot is reeds verleend. 2. Financieele regelingen Algemeen Arm bestuur dienst 1923. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting over 1923 is overschreden, waardoor deze financieele regeling noodzakelijk is geworden. Voorgesteld wordt een bedrag van ruim f 500 van de post Bedeeling af te schrijven, waar door de rekening weer klopt. Goedgekeurd. 3. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1923. Op voorstel van de voorzitter wordt besloten deze rekening te stellen in handen van een kommissie, bestaande uit de heeren A. Boon (voorzitter) S. Keijzer en J. G. Ph. Pisart. 4 Benoeming onderwijzer aan de school uoor M.li.L.O te den Burg. Op de door B en W opgemaakte en door de schoulinspektie goedgekeurde, niet-alfabetische, aanbeveling komen voor de heeren J. W. F. Usi te Vlaardingen, J. C. M. van Waaijen te Am sterdam en S. van Weele te Ouddorp. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heei J. W. F. Usi te Vlaardingen. 5. Vergoeding uoor de bijzondere school te Oosterend. De vereeniging tot oprichten en instandhou den van schoien met den Bijbel te Oosterend heeft over '22 abusievelijk een leerlingenaantal van 63 in plaats van 68 opgegeven. Waar deze vergissing aannemelijk kon worden gemaakt, stellen B en W voor alsnog het uit te keeren bedrag te verhoogen met f 69,72'/a. Goedgekeurd. 6. Ruiling uan grond te Oosterend. B en W stellen voor een stukje grond te Oosierend, vroeger in eigendom bij de heer Aris Bakker, thans ten name van de heer Win kelman, en groot ongeveer 15 M2., te ruilen voor een stukje gemeentegrond, groot ongeveer 18 M2., onder beding dat het niet hooger om heind worde dan 1 meter. Goedgekeurd. 7. Ontslag en benoeming marktmeester De voorzitter z.-fct cneeveer het volgende. De tegenwo >roige marnimeester is reeds op hooge leeftijd gekomen. Wanneer dcre n g langer zou wachten met het aanvragen van ontslag, dan zou, door een op handen zijnde wijziging van de pensioen wet, d t wel nadeelig voor hem kunnen uitkomen. Vereer lag het in de bedoeling van B en W bij ontslagname van de tegenwoordige markimeester tot be noeming in de dan ontstaande vakature voor te dragen de gemeenteveldwachter O. Goënga. Dit klemt te meer, nu deze de burgemeester heeft medegedeeld van plan te zijn de gemeente dienst te verlaten, om zich in het partikuliere bedrijf te begeven. Bijaldien hij echter tot marktmeester aangesteld zou worden, waarvan een zekere verhooging van zijn inkomsten het gevolg zou zijn, dan zou hij bereid zijn in gemeentedienst te blijven. Langeveld heeft overeenkomstig de hem ge geven wenk eervol ontslag aangevraagd; er wordt aan de Raad voorgesteld hem tot markt meester in losse dienst te benoemen, voor f50 rer jaar. Dit is bedoeld als kompensatie voor de inkomstenvermindering uit diens pension- neering ontstaande terwijl er dan tevens iemand ten allen tijde beschikbaar is als invaller. In dien het salaris van de nieuw te benoemen marktmeester op f 175,— gesteld wordt, brengt deze verai.dering voor de gemeente geen extra uitgaven mede. De -heer de Graaf heeft bezwaar tegen de uitdrukking in .losse* dienst. De voorzitter zegt dat dit een term is, door de pensioenwet gebruikt. Het gevraagde eervol ontslag per 1 Juni wordt verleend. B en W stellen nu voor met 1 Juni als tijdelijk marktmeester te benoemen O. Goënga, op een salaris van f 175,—per jaar. De Hr. Dros vraagt of Goënga zijn bijbetrek king als verzekeringsagent zal blijven waar nemen De voorzitter antwoordt ontkennend. De Hr. Keesom vraagt of Goënga ook belasl zal worden met het innen van de marktgelden De voorzitter antwoordt dat dit niet de bedoeling is, schoon de marktmeester wel verantwoorde lijk is voor het beheer der marktgelden. De Hr. Keesom stelt voor eerst Goënga voor een proefjaar aan te stellen. De voorzitter antwoordt dat tijdelijk niet vast is. (Gelach.) De Hr. Boon zegt nog dat Goënga iemand is met een groot rechtvaardigheidsgevoel, en ook eenigszins wettisch onderlegd, zoodat hij hem liever direkt en goed aangesteld zou willen zien. Alsnu wordl met algemeene stemmen tot marktmeester benoemd de gemeenteveldwachter O. Goënga. i 8. Herziening uergoeding uniformkleeding dienaar uan politie. Komt ter tafel een, door het raadslid de Hr. J. G. Ph. Pisart ingediend, voorstel om de ver goeding voor kleeding, door de gemeenteveld wachter genoten, te verhoogen van f 100,— op f 150,—. De voorzitter zegt dat dit voorstel voor som mige raadsleden niet nieuw is; ook in 19z2 werd over hetzelfde gesproken. Een verhooging op f 175,— werd toen verworpen, en een bemid delingsvoorstel f150,— door de voorzitter ge daan, werd ook niet goedgekeurd. De voorzitter is dus wat huiverig, om zelf weer met een voorstel te komenevenwel heeft het door de Hr. Pisart gedane voorstel zijn volle sympathie. Een door de voorzitter opgemaakte, weliswaar globale, raming stelt de jaarlijksche onkosten voor uniform etc. op f201),—Al is deze bere kening misschien ietwat aan de hooge kant, er blijkt uit, dat f 100,zeker te weinig is. De heer Pisart heeft eveneens een berekening ge maakt, en komt tot f225,— per jaar, daarbij de levensduur der verschillende kleedingstukken op 3 jaar stellende. De heer Epe stelt voor geen jaarlijksche toelage te geven, maar de aanschaf fing en onderhoud van de uniformkleeding in z'n geheel voor rekening van de gemeente te nemen. Als men de uniform, b.v. bij een vecht partij, eens aan flarden scheurt, dan behoeft de veldwachter deze, in de uitoefening van z'n beroep opgedane schade, toch niet zelf te dragen. De voorzitter vindt dit voorstel niet kwaad, maar een toelage en daarmee uit is beter, in het door de heer Epe geschetste uitzonde ringsgeval is wel een andere weg te vinden om daaraan tegemoet te komen. De heer Boon was in '22 voor het voorstel en zal nu weer voor stemmen. De heer de Graaf spreekt er z'n verwondering ovtr uit dat men eerst met salarisverhooging komt en nu weer met dit. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Reorganisatie politie te de Cocksdorp en Oosterend. Door de vakatures P. Boon te de Cocksdorp en W. Visser te Oosterend is het plan ontstaan de politiediensten aldaar te reorganiseeren en in elk der beide plaatsen een dienaar van politie aan te stellen; die dan tevens nog met enkele andere bezigheden (opsteken van lantarens, schoonhouden van zinkputten etc.) kan worden belast. Mitsdien wordt voorgesteld met ingang van 1 Juni tot dienaar van politie aan te stellen te de Cocksdorp Q. van der Kooij en te Oosterend A. Brans; onderscheidenlijk op een salaris van f 550,— en f 640,—. De heer Dros, naar de voorzitter gewend, maakt enkele onveisiaanbare opmerkingen. De heei Boon vraagt of, waar de menschen nu niet meer een dagnuur kunnen bijverdienen daar al hun tijd door de nieuwe funktiewelin beslag zal worden genomen, deze met de sala- rieering genoegen nemen. De voorzitter ant woordt dat de Cocksdorp geen bezwaar maakt, en dat het in de bedoeling ligt Oosterend nog iets te verhoogen in verband met de meerdere weikzaapiheden daar. Het voorstel wordt aan genomen. i 10. Wijziging uan de uerordening tot hef fing uan leges. In verband met de desbetreffende bepalingen der nieuwe jachtwet worden de jachtakten voortaan door de Burgemeester verstrekt. Aan deze werkzaamheid is een tamelijk omvangrijke administratie verbonden, waarvoor de gemeente mits met mate kosten in rekening kan brengen. Er wordt voorgesteld om op de kos ten vanwege het rijk 30 opcenten te heffen. De voorzitter zegt dat dit billijk is, vergeleken bij wat men in andere gemeenten wel moet betalen. Zonder diskussie aangenomen. 11. Voorstel tof uergrooting enz. uan den losiual aan den Noorderdijk. Indertijd heeft de Raad een crediet verleend om de loswal aan de Noorderdijk te verlengen met 40 M Bij nadere overweging is gebleken dat deze verlenging niet doelmatig is. Indien inplaats van 40 M. 50 M. verlengd wordt, dan kunnen er vier inplaats van drie schepen liggen te lossen. Ook schijnt het gewenscht de oprit aan de zeekant te beveiligen door een ijzeren hekwerk, terwijl onder aan de opritten ruimte gemaakt dient te worden, waar twee voertuigen elkaar kunnen passeeren. Een en ander zal, naar raming, f 2600,— méér kosten. De besturen van de desbetreffende Water schappen zijn bereid, elk in deze meerdere kosten bij te dragen. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 12. Voorstel tot aankoop uan een motor- ruegtuals en tuegploeg. De voorzitter zegt dat de huurkosten tot dusverre ongeveer f 1200,— bedragen hebben. Indien voor het einde van de maand besloten wordt tot aankoop, vervallen deze huurkosten. De prijs van wegwals met wegploeg plus reserve-onderdeelen zal dan bedragen f 8500, plus f 1225,is f 9725.—. Wat de wals nu reeds aan nuttig werk heeft opgeleverd werdt geschat op f 1375,— welk bedrag reeds direkt van de prijs kan worden afgeschreven. Er wordt dus voorgesteld een crediet te ver- leenen van f 9800,— om tot aankoop te kunnen overgaan. De heer Keesom is er niet voor: althans niet zoo spoedig. Spr. had liever nog wat gewacht. Zal de wals loonend blijken te zijn? Willen andere korporaties er gebruik van maken De voorzitter zegt, dat zekerheid hieromtrent niet is te gevenverwacht wordt echter van wel. De heer Keesom zou eerst eens willen weten hoe de thans bewerkte wegen er na de winter zullen uitzien. De heer Roeper is verrukt over de werking van het nieuwe werktuig en gelooft dat men geen beter ding kan doen dan zoo'n wals aan schaffen. Men moet vooral zwaar materiaal gebruiken. De heer de Graaf sluit zich aan bij de heer Keesom, spr. wil ook liever nog wat afwachten. De heer Boon vreest, dat van uitstel afstel zal komen. De heer Dros vraagt waarom men niet eerst met de polderbesturen heeft gekonfereerd De gemeente heeft zelf zoo weinig wegen. De voorzit1 er acht zélfs voor de 4 K.M. van Burg naar Oudeschild de uitgaaf wel verant woord. De heer Keesom hoopt, dat we op dat trajekt over twee jaar niet weer aan de gang moeten. Wethouder Keijser heeft elke dag de wals met veel belangstelling uren lang gadegeslagen en meent, de aankoop gerust te kunnen steunen. Bij een vermenging van vier deelen grof op 1 deel fijn materiaal, krijgt men uitstekende wegen. Wethouder Vlaming brengt de heer Roeper dank voor zijn warm pleidooi voor de wals. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 13. Vaststelling uan een motor- en rij- luieloerordening. De voorzitter zegt dat dez6 verordening de raadsleden niet bij verrassing zal over rompelen, reeds lang was er op aange drongen. De verordening behelst o.a.: Art 2; Slui ting van de Zwaanstraat en van een ge deelte van de dorpsstraat te Oudeschild Art 5De Weverstraat mag slechts be reden worden vanaf de Parkstraat in de richtiDg van de Steenenplaats. De maxi mumsnelheid wordt gesteld op '20 K.M. per uur. Art. 7. Het rijwielpad Burg—Oudeschild wordt gesloten voor ander verkeer, ook voor motorrijtuigen. Ook wordeD verboden „Het Raaksje' op de Groeneplaats en het Schelppad Oudeschild Brakenstem. Door B en W kan ontheffing van deze verboden worden verleend. De heer Keesom acht de maximumsnel heid te groot; 15 K.M. ware z.i. genoeg. De voorzitter zegt, dat 20 K.M. een matige vaart is. Verder kan men alleen binnen de bebouwde kom der gemeente maximumsnelheden vaststellen, terwijl op de buitenwegen alleen over de vrachtauto's eenige kontrole mogelijk is De heer Pisart vraagt of de beide dok toren ontheffing van het verbod betreffende de Weverstraat zullen krijgen. De voorz. antwoordt dat dit mogelijk is. Ds kosten voor aanschaffing van borden etc. zullen ongeveer f 500 bedragen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 14 Financieele regelingen. Ecktle fiuaocieelu isgeimgeo, voor het meerendeel voortvloeiende uit de thans door de raad genomea besluiten, en voor het overige van louter administratieve aard, worden goedgekeurd. De voorzitter zegt dat weliswaardeageDda nu ten einde is, maar dat spr. toch nog een me iedeeling aen de raad wei scht te doen. Het kollege van B en W ontvangt nl. de liia'ste tijd veel verzoeken in verhard tint autobusdiensten en wat daarmee in verband staat. Zoo is laatstelijk eeD adres om k-.ncesaieveiieeniog voor een dienst i-air uo Koog ingekomen. Alhoewel „Jan Puolitk* ue goeden niet te na gespiokeu oe tegenwoordige konkurrentie wel fraai vindt is het kollege van B en W van meening dat op den duur dit toch zoo niet zal kuonen voortgaan en dat de Overheid, juist in het algemeen belang, zal moeten iDgrijpen. De heer Boon zegt oventueele regelingen met veel belangstelling tegemoet te zullen zien. De beer Epe sluit zich hierbij aan, en acht spoed in dezen zeer gewenscht. Roüd vraag. De he9r Stoepker dringt aan op spoed by het aanbrengen van een pomp in de put aan de Ruigedyk De beer Dros zegt dat er meerderen zijn dis ook wel recht op een pomp hebben, zoo bv by Wetsteen onder de duioeD. De heer Pisart maakt een opmerking over het iate en woeste ryden van auto's roDdom den Burg tydens de kermis. Dit beeft de aandacht van B en W. De heer Boon zegt nu al geruimen tyd bezig te zyn geweest om tot verbetering van de woningtoestanden in Oudeschild te geraken. Allen werkten hiertoe mede be halve ééo:de heer BruiD. Alles wat hier omtrent door de heer Beumkes in een vroegere raadszitting is gezegd is ook gelo gen Ds voorzitter verzoekt de heer Boon zich wat meer parlementair uit te drukk6D, met name tegenover afwezigen is spr.'s optreden niet juist. De heer Boon zegt dat het de waarheid is, hij zal dan spreken van iemand die de gemeenschapsbelangen op allerlei wijzen in de weg staat omdat hij eigenaar is van een stukje grond, Spr. kan niets meer in deze zaak doen en draagt haar nu o»er aan B en W, dat kollege aanbevelende, Bruin terzijde te laten liggen en het werk, dat te duen is, onverwijld aaD te vangen; daarbij het ge deelte dat die oo willige grondeigenaar be treft, terzyde latende liggeD. Misschien zal dat deze tot inkeer brengen. Da voorzittet zegt dat deze kwestie reeds bjj B en W besproken werd. Wethouder Keyser bevestigt bet gespro kene door de heer Bood en raadt alle leden aan daar eens een kijkje te gaan nemen de toestand tart elke beschryving. De voorzitter zegt dat deze zaak als een der eerste punten vao behandeling op het lyetje van B en W staat. SiuitiDg. De directeur van het Post- en Tele graafkantoor alhier zendt ons het volgende ter plaatsing. Postcheque- eq Girodienst. Voor de houders van Cntques zal ge durende de rnaaud Juni 1924 de gelegen heid woraen opengesteld alsnog uitbe taling dier cheques te verzoeken. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de postkantoren, alwaar men zich met medebrenging van de Cheques ge lieve te vervoegen. Na 30 Juüi komen de nog in omloop zijnde Cheques niet meer voor uitbetaling iu aanmerking. De Alesia. Nu Maandagavond bad men inden Burg op straat althans de zaakjes voor mekaar. Er waren vijf sleepbooten voor de Alesia aan 't trekken. Een uurtje later waren bet er al twaalf, en klokslag half acht moest-ie eraf. Op 't strand gekomen bleek er welis waar geen enkeie sleepboot voor te lig gen, maar toch was het wel zeer de moeite waard er eens een kijkje te nemen. Mot behulp van in 't zand geplaatste schuttingen, en veel graafwerk, is men er in geslaagd het gestrande stoomschip in een heel wat betf.ro positie te brengen. (Jistera vend met hoogwater was er al flicb beweging in de Alesia. Hot is te hopen dat 't volhardend pogen deze kolossus van ons strand dr zee in te werkeo, eindelijk met sukses bekroond moge worden. Geen voetballen. De hevige wind l.l. Zoudag was oor zaak dat de aangekondigde voetbalwed strijden niet zijn doorgegaan. Motorwedstrijden te Alkmaar. Iu de „Nieuwelingenklasse Ii"(moto- reD met een cylinderinhoud boven 500 cM3,) kwam onze plaatgenoot, de heer C P. Keijser, als eerste aan in de le serie; 2720 M io 2 m. 30 sek. Da heer Keijser bereed 'n Harley-Davidson motor rijwiel. In de fioale kwam do heer K. als tweede aan, met een tijd van 2 min. 327i sek. -.r rysTen- over rysj- en meelspijzen.doch vooral ovcr~~""" BMiiitA^^Puddinqe

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2