BAL fiM groeien ais kool Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. „De füne geur verraadt de kwaliteit van 'tedel f abricaat Colbert-Costuums (prima blauw Vicuna) 19,20, 23,75, 28,80, V OLKSKLEJEDIN Gmagazij n G. BRAMLAGE, "Weststraat 13. Colbert-Costuums 7,20, 9,60, 12,80, 15,20, 19,80, 21,40. Broeken 1,99, 3,20, 3,60. Stroohoeden 49, 68, 99, 139 cent ff* V WW/ P. SLUIS' Opfokvoer fefi S.S. Alesla. Woensdagmiddag zou dm de groote poging gewaagd worden. De sleenbooien Texel en Volharding van de Firma's Dros en Doekson, benevens de Drenthe, Cycloop, Assistent en de blazer Dolphijn van Bureau Wijsmuller hadden order gekregen zich naar de Alesia te begeven. In het tot stand brengen van verbinding met het gestrande schip was men niet zeer fortuinlijk later brak tot twee maal toe de sleeptros van de Cycloop Met dit al was het gunstige tii voor ditmaal verloopen wat niet wegnam, dat de Alesia Woensdagavend 35 M en Donderdagmorgen weer 32 [M. in de goede richting werd afgebracht. Er waren veel toeschouwers aan 't strand. Vrijdagmorgen 9 uur hebben de Vol harding en de Te\elvan de firma Dros- Do9ksen, en de Drenthe, Nestor en Cycloop van Bureau Wijsmuller, het schip vlot gesleept. Om tien uur werden de buitenbaoken gepasseerd en koers gezet naar Nieuwediep. De Volharding en Texel gingen naar Terschelling terug, terwijl de booton van Wijsmuller de Alesia naar Nieuwediep begeleidden. Voor het Nederlandsche bergingswerk is het een glorieuse week geweest, de Yaroslavl en de Alesia eraf! Wij stellen ons voor, de lotgevallen van de Alesia binnenkort uitvoeriger in ons blad te schetsen en volstaan dus nu met dit berichtje. Zakdrama's. Een zeer dikke slager uit Buuren Vertrok naar Lausanne om te kuren. Hij riep snikkendO, Vrouw, Ik blijf je steeds tiouw. En 'k zal je een ansichtkaart sturen 1" Ant. Bon. Ik zag eens een boertje uit Ginneken, Dat stil in zich zelf stond te grinniken, Ik vroeg: „Wat heb jij?" Toen lachte hij blij „Ik denk aan een aardig boerioneke." Ant. Bon. De vereeniging Stamboek v.h Nederl Trekpaar i B T zal ook wederom dit jaar een groote nationale tentoon stelling houden. Deze tentoonstelling is de vierde sinds hare oprichting. De vereeniging is zoo gelukkig geweest in Dordrecht een ge schikt terrein te vinden, het Sportpark Reeweg, dat door zijne inrichting met overdekte en open tribunes zeer zeker zal kunnen bijdragen tot het welslagen der tentoonstelling. Het buitenland wordt voldoende inge licht, zoodat van daar vele belangstellen den te verwachten zijn, hetgeen een hernieuwen van de oude en aanknoopen van nieuwe relaties tengevolge zal heb ben. Aan iszenders van vorige tentoon stellingen zijn reglementen en inschrijf- biljetten verzonden, zij, die deze alsnog wenschen te ontvangen, vragen hierom bij het secretariaat, .Koningskade 14, den Haag, waar tevens alle noodige inlichtingen worden verstrekt. Rijioielmerken. De rij wiel plaatjes, rijwielmerken ge naamd, zullen tegen den prijs van f3,— per stuk worden verkrijgbaar gesteld op de post-, bijpost- en hulppostkantoren, alsmede na voorafgaande aanvraag ook op de stations van den postdienst. 27.000 brieven per dag. Het is vrijwel zeker, dat Z. H. de Paus de grootste post ter wereld ontvangt. Dagelijks worden 27000 brieven en stukken aan het Vatikaan bezorgd. De President der Vereenigde Staten kan waarschijnlijk als de tweede man ter wereld beschouwd worden wat be treft het ontvangen van post, terwijl Koning George van Engeland op de derde plaats aanspraak kan maken. Doch de Stinnes-post loopt eveneens in de duizenden en indien de geheele post van de kolossale Stinnes trust bij elkaar wordt getelt, zal het totaalcijfer dat van den president der Vereenigde Staten en dat van den Engelschen Koning zeer waarschijnlijk verslaan. Doorzitten en Stukloopen schrijnen en smetten der huid, verzacht en geneest men met Purol. Vlotgebracht. Het Duitsche stoomschip Yaroslavl, dat 17 December bij Terschelling is ge strand, is Dinsdag door de bergings booten Volharding, Texel, Stortemelk en Neptunus vlotgebracht. Meer dan 200,000 Ms. zand hebben de bergingszuigers ver plaatst om het schip vlot te krijgen. Een vreeselijk drama. Een vreeselijk drama heeft zich afge speeld in bet mijnwerkersdorp Sterlings- hire, waar een mijnwerker zelfmoord pleegde na zijn vrouw te hebben ver moord en zijn buis, waarin zijn elf kin deren, zijn schoonmoeder en grootmoeder waren, in de lucht te hebben laten vliegen. Negen van hen werden niet ernstig gewond. Wat iedere maand te doen geeft (le helft Juni.) Nadruk verboden. ZELFONDERZOEK. 113 Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat Hoedt u bijtijdslaat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is heteenige betrouw bare voorbehoedmiddel, verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, wa terzucht, rheumatiek, steenvorming, en urinezuur vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bjj deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voorkoming van nier ziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 24 AD VERTENTIEN In plaats van kaarten. 30REN PETRONELLA CORNELIA dochter van B. M. BOOGAART en J. J. W. BOOGAART-Jansma. Labora, 4 Juni 1924. VERLOOFD VICTOIRE LE COINTRE en K. v. d. HAM. Chalöns sur Marne Barsingerhorn 7 Juni 1924. In plaats van kaarten. VERLOOFD BEATRIX M. H. P. LAP en G. W. J. DE NOOIJER. Den Bug. Texel j ]924 ONDERTROUWD MAARTEN BOON en JANTJE KOES. 't Noorden -r„ c ,M. „Klein Zeeland"Texel, 6 Jum 1924. Huwelijksvoltrekking 19 Juni a.s. GETROUWD P. C. KEIJSER Dz. en ANNA DE BEURS Sd. die mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Den Burg, Texel, 30 Mei 1924. Voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij ons huwelijk ondervonden be tuigen wij onzen hartelijken dank. A. BALLAST M. C. BALLAST-Brouwer. Coevorden, 5 Juni 1924. 2de Pinksterdag in de Zeven Provinciën. A. VAN KETEL. ■III—I I Voor jong en oud is er in het voorjaar wel niets van zoo'n groote bekoring als een kloek mee kuikens. En naast dit ge noegen staat het groote nut...- de verbetering der hoender-' stapel, waardoor de eier- productie van Uw hoenders wordt vergroot Flinke sterk ontwikkelde kuikens worden gevormd door voeding met het ideale kuikenvoedsel met een ervaring van tientallen jaren. met A J Os FRAMBOZENSAUS overheerlijk, De Meimaand heeft het goed gemaakt, er is veel gegroeid.. Warmte na regen doet wonde ren, ook op de graslanden. Op den akker is nu geregeld werk met schoffelen, harken en wieden. Hieraan woidt in vele streken, vaak door gebrek aan arbeidskracht, te weinig gedaan. Vele akkers zijn dan ook zeer vervuild, waar door de oogst vaak belangrijk wordt gedrukt. Op rijen zaaien kan het schoonhouden zeer bevorderen. Dit geldt o.m. ook voor boekweit. Is dit breedwerpig gezaaid, dan no« kan men het gewas thans door schoffelen op rijen bren gen. Wannter men het boekweitland geregeld schoonhoudt, en bovendien gedurig zaaiboek- weit van elders invoert, dan heeft men hiervan groot voordeel. Er schijnen dit jaar in verschil lende streken veel blauwbloemen (korenbloe men) op de graanakkers te zijn. Geen beter middel hiertegen dan fijn gemalen kainiet, daarvoor expres door het Kalisyndikaat, Utrecht, in den handel gebracht. Wij nemen ook dit jaar bij verschillende landbouwers bestrijdings- proeven tegen allerlei onkruiden. Het middel (1000 K.G. per bunder) is probaat, haast onfeil baar, als het weer gunstig issterke dauw in den vroegen morgen, als het wordt uitgestrooid, en een heldere zon daarna. Wij hebben er al heel wat akkers mee geschoond. Het eggen der aardappelen is in vele streken gebruikelijk. Aan te bevelen is het echter niet, omdat vele sten gels worden beschadigd; beter is het te harken ot te schoffelen, direct na het opkomen en dit later één of tweemaal te herhalen, indien men niet aanaardt. Aanaarden werkt op zandgrond veelal of meestal verkeerd, vooral in droge zomers en het is eveneens schadelijk als het te laat gebeurt, wanneer het gewas al te ver ontwikkeld is, of wanneer de aardappelen diep gepoot zijn. Op vochtige gronden kan aanaarden nuttig zijn men krijgt daardoor in natte zomers, als de ziekte heerscht, minder zieke knollen. Ook wordt door het aanaarden het rooien met vork of schop gemakkelijker Rooit men machinaal, dan is aanaarden noodig. Plant nu mangels en koolrapen uit, de eerste voor 10 Juni, de laatste voor Sint-jan bij later uitplanten loopt het vaak verkeerd. Mangels verplant men met succes. Schoffel niet bij nat weer, de groei gaat er dan uit. Bij het uitdunnen trekt men de minste plantjes zijwaarts uit, terwijl men op het beste dat moet blijven staan, de hana legt. Zoo worden twee rijen tegelijk behandeld. Na het uitdunnen telkens Chili geven. Ook de kool rapen moet men herhaaldelijk schoffelen of har ken en daarna met chili overbemesten. Heeft men last van aardvlooien, dan bestrijdt men deze het best met versch gebluschte kalk. In den tuin: zoowel warme als koude planten kunnen nu naar buiten, op de perken. Wil men planten uit de potten in de volle aarde zetten dan make men de aarde in den pot eerst goed nat, de planten lijden dan minder. Ook de palmen kunnen nu, maar alleen bij gunstig weer, naar buiten op een eenigszins beschaduwde plaats, waar ze niet alleen tegen felle zon, doch ook tegen den wind beschut zijn. Voor men ze uitbrengt, eerst goed afsponzen. Begiet bij droog weer uw perziken, vooral op hoogen grond maak daartoe bij den stam een kuiltje, dat des daags eenigszins bedekt is met mos. Wilt ge Primula Chinema's voor den winter in bloei hebben, zaai dan nu in een schotel met zuivere bladaarde, slechts een weinigje onderstrooien de aarde aandrukken en vochtig houden. Wied nu ook in uw groententuinwieden en den grond losmaken is bemesten. Nu kunt ge nog met succes boonen leggen, ge eet er dan laat van. Breek van uw tuin- of groote boonen niet de toppen uit, om minder last van de luis te hebben. Bind uw doppers en peulen, die tegen de rijzen groeien, geregeld aan. Verplant bij vochtig weer geregeld de kleine slaplantjes, indien ge den geheelen zomer door sla wilt eten; daartoe zaait ge ook af en toe. Zoo kunt ge ook met wortelen doen, als ge daarvan houdt. Bij scherpe droogte is het moeilijk sla en wortelen aan den groei te ktijgen bij het rooien moet de grond goed omgespit en natgemaakt worden. Tegen het midden der maand houdt men op de jonge bedden op met asperges steken, op de oudere bedden mag men nog een paar weken doorgaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Op het Pinksterfeest Geheel het levensrijk, leeft in een zek're vreugde In dezen tijd. Wijl al wat leeft èn bloeit, èn juicht in 'tvlugtig [heden, Een juichtoon wijdt Een juichtoon, God ter eer 1 stijgt op uit duizend [kelen, In blijden geest 1 Een juichtoon, God ter eer I voor 't eeuwig wek- [kend leven, Op 't Pinksterfeest I Het Pinksterfeest doet ons van 't Godsrijk staag [getuigen, In wond're kracht I Het Pinksterfeest doet ons van heil'ge geest [gewijden, In toovermachtl Gewis al 't scheps'Iendom, gevoelt zich in dit [heden Een beê, een drang Naar loven, lieven, dank, aan 't Godd'lijk al tvermogen, In reine zang I Kom dan gij Geestesfeest I en schenk uw milde [zegen, Op 't aardrijk neer, Schenk gij in onze ziel, een gloed van reiner [leven, StaSg telkens weer, Opdat wij, Gode eerop 't Pinksterfeest dan [prijzen, Gods trouwe macht I Die ons beschermt, bestuurt, langs ongelijke [wegen, Door grootsche kracht! IJmuiden, 7 Juni 1924. Chr. C. VISMAN.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2