Gemengd Mieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Veemarkt Leiden. Zakdrama's. Oosterend. Maandagavond gaf het Cbr. Mannen koor „Asaf' alhier, zijne eerste uitvoe ring, terwijl ook het Chr. Harmonie - korps „Excelsior" enkele stukken deed hooren. Directeur van beide is de heer G. Bremer. De Geref. kerk was geheel bezet met de vele luisterenden. En men heeft genoten, zoowel van de muziek als van den zang. De vergadering werd geopend door ds. Buskes. Een elftal nummers heeft „Asaf" ge zongen. Met het „Loof nu den Heer," psalm 105 werd begonnen. Daarop volgden Op ten strijde voor recht en waarheid, Wilhelmus van Nassouwen, Vereeniging, Jezus noodig tot aan 't end, Jeruzalem, Geuzeumarsch, Liefde, de Beek, Gods Zoon verwon, Zomerlied. In aanmerking genomen de jeugd van de vereeniging mag men van eene goed geslaagde uitvoering spreken en zal bij menigeen de wensch zijn opgekomeD, dat „Asaf" zich over niet te langen tijd weer eens zal laten hooren. Deze uit voering werd gesloten door ds. Janzen. Marken-onrecht De Lippescbe Landesztg. vertelt van iDflitieonrechtEen metselaar te Oerling- hausen had indertijd aan een medeburger zijn spaarduitjes, 55000 (goud)mark ge leend Op 2 Oct 1023 bood d schul denaar zijn schuldeischer 18 (goud) pfen ning aan ter geheele vertffenning van deze vordering. Toen de metselaar wei gerde volgde een proces dat te zijnen nadeele afliep. De man moest genoegen nemen met 13 pfenning. Inmiddels heeft zijn advocaat een rekeciDg van 217 mark ingediend, die van de tegenpartij even eens van ruim 260 mark. En de justitie zal het wel niet goedkooper doen. Mis schien kunnen de metselaar en z'n vronw, reeds bejaarde menscben, juist betalen als ze al hun hebben en houden te gelde maken. Woorden van wijsheid. De menschen, die langzaam denken, leven bet langst zegt een knap psycho loog. Maar niet als zij de straat over steken. Een Amerikaansch blad zegtEen mensch leeft gemiddeld 31 jaar langer dan in 1800 Hij moet dat om zijn be lasting betaald te krijgen. Moeders hebben altijd een angstig leven. Zij zijn altijd bang, dat een meisje baar zoons wil trouwen, en zijn meteen in zorg, dat er geen man zal komen voor baar dochters. Tracht eigen schuld niet goed te maken, Door 't kwaad dat gij van anderen weet, De modder op uws naasten mantel Kan nimmer zeep zijn voor uw kleed. Huilende Dieven. Ia Chicago is men op het denkbeeld gekomen, om dieven met tianenverwek- kei'd gas te vangen. Alle banken hebben een installatie bij de kluis dat als er komen, roekeloos, reukeloo9 en onhoor baar gas hen tranen met tuiten doet huilen. Zelfs gasmakers helpen niet, dus als de dief weer op straat komt ziet de nachtpolitie oogenblikkelijk aan zijnon- natuurlijk gesnotter, dat er iets niet in den haak is. Ongeïnde postwissels. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting voor d9 Posterijen 1924, deelt Minister van Swaay mede, dat in 1921 1 173 000 0U0 aan postwissels is ingezonden, waarvan f 25 000 niet is gelud en aan de Staats kas ten goede gekomen. Gekkenwerk Nils Vogt, civiel ingenieur, zoon van den Noorscben gezant te Londen, is te Kristiania bij een parachutesprong om het leven gekomen. De parachute ont plooide zich niet voldoende en Vogt stortte van een hoogte van 150 M. in zee. Een motorboot was dadelijk ter plaatse, doch Vogt bleek een lijk te zijn. Bij is vermoedelijk zoo op het zeevlak neergekomen, dat hij dadelijk dood was. Vogt had reeds zesmaal welgeslaagde parachutesprongen gemaakt. Ernstig vliegongeluk te Tokio Tokio, 6 Juni. Vijf marinevliegers werden gedood door een ontploffing van een olietank in een watervliegtuig van het F 5 type. Allen, die aan boord van het vliegtuig wareD, werden bijna on middellijk gedood. Nog een doodelijk vliegongeval. Berlijn, 7 Juni. Bij Iglau is een postvliegtuig naar beneden gestort. Het toestel vloog in brand. De piloot en één passagier kwamen om het leven, terwijl een Franschman zwaar werd gewond. Schapenfokkerij op Vlieland. Het heette altijd, dat schapen op Vlieland niet konden aarden. Voor een goed deel was dat ook zoo. Dezelfde oorzaak, die het leven van hazen onder mijnde, maakte ook aan schapen een eenigszins lang leven onmogelijk, n.l. de leverbotziekte (ongans). De leverbot is een klein aaltje, dat zich ophoudt in stilstaand water, inzonderheid in duin pannen en dergelijke, niet door drainee ring te bereiken gronden. Bij 't opdro gen hecht zich dit diertje aan grasspriet jes, enz. Schapen en hazen krijgen zoo het diertje naar binnen in de spijsorga- nen. Daar tast bet de lever aan met voor het dier doodelijk gevolg. Nu toch bijna geen drassige gronden meer op bet eiland zijn, gevolg van zeer verbeterde afwatering, lijkt het ons toe, dat de proef, die thans door het invoeren van eenige lammeren genomen wordt, veel kaüs van slagen heeft. Een stationschef doodgereden. Eenige dagen geleden bevond zich de 44-jarige assistent stationschef J. H. M op het emplacement van het Rotter- damsche station Maas, toen daar een lokomotief met een aantal goederenwa gons aan het rangeeren was. Op een gegeven oogenblik zag de machinist dat de stationschef voorover tusschen de rails viel. doch daar hij een vrij groote vaart had, kon bij den trein niet tijdig genoeg tot stilstand brengen. De lokomolief met 6 wagens reed over deD man heen, wien het hoofd van de romp gescheiden werd. Hot lijk van bet slachb'Éhr is raar diens woning overgebracht In afwijking van de eeDigszins pessimistische opvatting van onze buiten- landsche overzichtschrijver, is in Frank rijk reeds een nieuw Kabinet onder Senator Marsal opgetreden. Wijsneus vraagt hulp. De medewerker van het Hbl ,deheer „Wijsneus" schrijft aan zya collega Onder de streep-redacteur van dat blad het volgende „Een dokter werd 's nachts geroepen. Hij reed in zijn auto langs oen omweg want de hoofdstraat was wegens brand afgezet. Bij de deur zette h(j zijn motor at. De patient, een zetter, lag in bed in een wit hemd, afgezet met roode biezen, Hij bad een hoofdartikel te snel willen afzetten en had toen zijn hand gekneld in de machine. Het bleek noodig zijn hand direct af te zetten. Later kreeg de dokter een brief van den zetier af dat zijn rekening die van een afzetter was. Hij kon dit verwijt niet van zich afzetten, verliet zijn beroep en verwierf als koopman in haarmiddelen nog een grooten afzet." Wijsneus vraagt wie van de lezers dit kan overzetten in „goed" Hollandsch. D. w. z. wie kan voor al die „afzetterijen" gangbare uitdrukkingen vinden, die natuurlijk het woord afzetterij enz, die nen te vervangen. Hoe de kat bij de vrouw kwam. Volgens een Neger verhaaltje ging dit als volgt De kat voelde zich in den beginne klein en zwak in de wildernis en besloot zich dus bij een ander, sterker dier, aan te sluiten. Zij zag een antiloop. Zoo'n groot dier had zij nog nooit gezieu. En zij sloot zich dus aan bij de antiloop. Dat duurde zoolang, totdat de antiloop door een luipaard werd verslagen. Ah dacht de kat daar heb ik mij vergist. Die lijkt wel kleiner. Maar hij is veel sterker. En dus ging de kat met de luipaard. Edoch ook deze dolf het onderspit in een gevecht met een olifant. Wacht dacht de kat dl9 is nu zeker de baas, zoo'n geweldig dier Maar neen ook de olifant werd weer gevangen door een man. Toen keek de kat op haar neus. Zoo'n klein dier. Maar dit kleine dier hadden olifant gedood, d.e den luipaard, die weer de antiloop gedood had, en dit kleine dier was dus het sterkste. Dus ging de kat met den man, die op zijn hut aanwandelde. Doch zie, er kwam een even groot dier als de man uit die hut en die begon den man zoo te bewerken, dat deze niets meer te vertellen had. „Hij was te laat." Toen dacht de katziedaar het sterkste dier. En dat was de vrouw. En bij de vrouw bleef de kat. En zij had het er goed. Nieuw Eollantsche Wijsheijt. Eet volgent spreeckwoord is van pas, Sints in ons land de fiets met stoom [kwam Bedenck steets wel„De snelheids- [Iwaes Valt niet zeer verre van den boom- [stam. J. Cats Jr., in de D.P. Verstrooidheid. In het stembureau van een kleine plaats in de Pyreneeëo vonden de stem- opnemers een bankbiljet van lOOfrs. Zij dachten eerst, met een ijverige kiezer te doen te hebben, die een huldeblijk wenschte aan te bieden aan den gekozene Het bleek later, dat een verstrooid kiezer bij thuiskomst zijn stembiljet nog in de portefeuille had, doch het biljet miste. Het biljet kreeg hij terug, maar zijn stemwas verloren. De overstroomingen van Donau en Save. In een officieel kommuniqué wordt medegedeeld, dat de jongste overstroo mingen van de Save en den Donau een oppervlakte van 135 OoO Hektaren aan zaailand hebben verwoest. De schade wordt op 40 millioen geraamd. De Drentsche lieideschapen verdwijnen. In 19 0 bezat Drente nog 48000 beide- schapen, in 1917 was dat cijfer tot 31000 gedaald eu thans wordt hun aantal op 10 a 12000 geschat. Nu weer heeft de schaper Bunskok te Weerdinge eervol ontslag gekregen Zijn kudde is opgei uimd zooals in vele l/rentscbe doiptn voor en na het geval was en het typische de idylle van het Drentsche landschap verdwijnt, n.l. de schapenkudden op de onafzienbare heide. Daarentegen neemt de bosch- en landbouw al grooter vlucht en dank zij het particulier initiatief, zoo wel als de regeeringsbemoeienis inzake de werkverschaffing door heideontginning treedt Drente allengs meer uitzijn iso lement. Sterk sprekend is dienaangaande.dat Drente thans levert aan aardappelen 250 a 300 H. L. per H. A., over het ge heele land 235 H. L aan Rogge 26>/, H. L. tegen 25,7 H.L. over 't geheele land, terwijl Drente 10 pCt. van onzen geheelen roggeoogst opbrengt. Lanclarbeidersloonen in Groningen. In meerdere streken van N. O. Gronin gen zijn de looneh als volgt tusschen werkgevers en nemers in het landbouw bedrijf geregeld van 1 Juni 30 Sept. 32'/, ct, per uur; 1 Oct. 15 Nov. 27'/, ct. per uur; 16 Nov.— 15 Mrt. 25 ct. per uur; 16 Mrt.—30 April 27'/, per uur. Eet jubeljaar 1925. Het volgend jaar, het kwarteeuwsche 1925, is volgens het gebruik derRoom- sche Kerk een jubeljaar, waarin voor de leden dier kerk in ruime mate genade middelen worden beschikbaar gesteld, voornamelijk de zoogenaamde jubileum aflaat. Reeds is op Hemelvaartsdag de plechtige afkondiging geschied in een pauselijke bul. Geachte Redactie 1 In uw raadsverslag van Zaterdag 31 Mei 1924 las ik tot mijn verwondering dat, vanwege de concurrentie in de auto busdiensten, de overheid meent te moeten ingrijpen. Dat is mij een raadsel. Wat heeft de Raad daarmee te maken, wanneer twee autobus-ondernemers elkaar beconcurree- ren Bemoeit de Raad zich er mee, als er een winkelier naast een andere begint en deze gaat beconcurreeren Wordt de Raad gevraagd wanneer er vei gunning moet worden verleend aan al die vreemde handelaars, die dagelijks ons eiland plat- loopen en maar al te vaak meer landloo- pers dan eerlijke venters blijken te zijn M.i. was het beter dat dan werd inge grepen, om Jan Publiek, de goeden met te na gesproken, daarvan te verlossen. Laat ze concurreeren. Jan Publiek zal dan immers wel uitmaken welke ondernemer zal blijven bestaan. Het gaat toch maar niet aan om iemand, die misschien door omstandigheden ge noodzaakt is een anderen werkkring te zoeken en toch ook hier zijn belasting betaalt dit onmogelijk te maken, als hij toevallig dat vak kiest waarin reeds een ander werkzaam is. Of hier moet het belang van een be paald persoon voorzitten, die de alleen- heerscher wil blijven op het gebied van autobusdiensten en niet tegen concur rentie kan, ja dan zwijgt alles, hè Maar toch zou ik de Raadsleaen er op willen wijzen, zich niet door een enkeling te laten beïavloeden. Dankend voor de plaatsiDg, L. Geachte RedactieI Laatst schreef u over een nieuwe electrische klok die ze op Vlieland had den aangekocht. Nu, ik wensch den Vlielanders er veel geluk meehet is toch zeer aangenaam altijd de juiste tijd te hebben. Bij ons op Texel lijkt dat we! nergens naar. De klok van de R K. kerk loopt nog het regelmatigstemaar is toch zoo nu en dan wat voor of nabijspoor- of boottijd. De klok van de N.H. kerk houdt er Z9ker een tijd van z'n eigen op na. Met plezier loopen die twee een minuut of tien uit elkaar, zoo 't niet meer is. En laatstgenoemde is ook zoo wat altijd van slag. Wordt het niet tijd dat wij hier op het Raadhuis b.v., ook een uitstekende klok ^krijgen, die geregeld gekontroleerd wordt? Mat die radio overal kan dat best. Mat beleefde dank voor de plaatsing, X Y. Zeer Geachte Redactie. In de dagbladen las ik, dat er een fusie tot stand is gekomen tusscoan de Democratische partij en de Algeanene Nedorlandscae Vrouwenorganisatie. Om verwarring te vooikcmau stel ik er prijs meelspijzen vooral uvwi Puddi Niek Ran later vervangen worden doorLange- veld. Het resultaat, na hard werken, was 2—0 voor Amsterdam. De Texelaren hebben keurig spel te zien gegeven het was den Amsterdam mers aan te zien dat ze 't zoo niet verwacht hadden op dat eilandje. o— Velen hadden zich ook naar de dennen be geven, waar het Leger des Heils een samenkomst hield, bestaande uit sprekers, muziek en zang. Later, in den avend, werd nog een wijdings samenkomst in het gebouw Eben-Haëzer, aan de Julianastraat, gehouden. o— Ook de Dageraad heeft flink wat te doen gehad; van Zaterdagmiddag tot en met Maan dagavond werden 1492 passagiers vervoerd en 385 fietsen. Pinkstermaandagavond om half zes vertrok de Dageraad van Texel met 337 passagiers! Vrijdag 6 Juni werden aangevoerd: 547 vette schapen prijs f 46 tot f 62, f 0,80 a f 0,94. 4900 lammeren f 12 a f 32. De limericks of zakdrama's stroomen onze brievenbus binnen, jammer dat sommige dich ters wel wat al te gauw tevreden zijn met hun produkten. Er is dan ook wel een en ander bij dat niet voor opname in onze kolommen geschikt is. Den teleurgestelden zij de raad gegeven een volgende keer beter. Hier vol gen een paar aardige, alles Texelsch fabrikaat I Z'n vrouw had de pruik opze ging er van [deur en Haar Daan zocht de kruik op, in plaats van te [treuren. Z ij kwam niet terug En Daan dacht al vlug: Voor die maar een jongere met zachtere [humeuren. M. In Oudeschild hebben we nu schoonmaaktijd De huisjes worden nu van rommel en vuil bevrijd We wonen in de keuken, omdat het moet En 't koken doen we ook al in de boet. En toch worden we door dakloozen nog heel [wat benijd. H-n. J- D. Hz. Kom ik in de krant ereis een lijmerik tegen Steeds staat er wat naast over de Texelsche [wegen. Maar gaande van de Cocksdorp. op de fiets Naar den Burg, dan zeg ik: „'t is niels" Omdat ik nog nooit onderst-boven heb gelegen Ik schrijf lijmerikken als gast M'n gastvrouw smeert verf met een kwast M'n gastheer knipt haar Wat ik nu schrijf is waar Voor de krant die op 'n lijmerik vlast. Cd. H.B. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2