Notaris MULDER, Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Een hnis ingericht voor woon- en winkelhnis met erf en aan- behooren Een woonhnis met erf en grond mooie jonge drachtige zengen. J- ADVERTENTIEN Voor billijke prijzen en conditiën te koop LOHMAN. t Heden vindt op Oud Eik en Duin, in den Haag, de begrafenis plaats van een van Nederlands nobelste persoonlijkheden, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Onder de weinigen in den lande wier waarde zich, door een aristokratie van den geest en een nobele inborst, verheft boven de partijpolitiek en de godsdienstverschil len, nam deze grijze staatsman zeker een eereplaats in. Door vrienden als door tegenstanders wordt zijn heengaan, op 87 jarigen leeftijd, met de grootste eerbied herdacht. Wij volstaan hier, ter kenschetsing, met de woorden door hemzelf, op zjjn 80ste verjaardag, in de Tweede Kamer gesproken, nadat Mr. Fock, de toenmalige Kamer voorzitter hem had gehuldigd als een groot sieraad van het parlement. „Waar men" zeide Lohman toen, „steeds had vooropgesteld, dat hij streed voor vrijheid en voor recht, zoo meende hjj, dat zulks niets bijzonders was. Immers alle Nederlanders strijden daarvoor. Maar hij wenschte op twee zaken te wijzen, vooreerst, dat hij steeds bang was geweest voor vooroordeel, voor een te spoedig ge vormd en te vaststaand oordeel, en in de tweede plaats, dat hij steeds vertrouwen had gehad in zijn tegenstanders." Waal 11 Juni. Heden werd Texel bezocht door de leerlingen der Hoogere Handelsschool van Helder. Verschillende broedplaatsen wer den bezocht, waarbij met name de Desten van het Watorkifje, de Kemphaan cd de Tureluur de aandacht trokken. Later ging de tocht nog naar de Nederlanden. Oudeschild, 13 Juni. Deze week werden van hier verzon den 3666 lammeren, 5 koeieD, 5 kal veren, 19 varkens eu 3 paarden. Verwildering der jeugd. Een 11-jarige jongen, in de Bilt woon achtig, had, schrijft het „Centrum", zooals hij later zelt verklaarde, alleen om eens een heusche tramontsporing te zien, in de Donkerelaan te Zeist do wissel van de tram met een stuk ijzer omgegooid. Gelukkig bemerkte de wagenbestuur der van de eerstaankomende tram bijtijds den verkeerden wisselstand. Op aanwijzing van twee wandelaars werd het jongmenscb aangehouden en door de politie in verhoor genomen. Dat snapte ie niet. Heer op een dorpskermis tot kleinen jongen die by een draaimolen staat te huilen„Ik wou zoo graag in de draai molen en nou staat-ie stil." Heer „Ja vent, dat komt omdat de burgeme5ster vanmorgen is gestorven." Jongetje steeds huilend: „Is er d^ngeen andere man, die dat ding kan draaien?" Vergeefs gepoogd. Dinsdagmorgen wierp zich Dabij het station Assel een vrouw voor den trein. Nadat deze gepasseerd was, bleek dat de vrouw hoegenaamd geen letsel had bekomen, daar zij tusscben de rails ge legen bad. Zoo'tl leeperd. Boer staat met z'n vrouw aan het stationsloket om spoorkaartjes te halen en tracht af te diDgen als dit hem niet gelukt, stapt hij woedend weg Als ze eeDige passen gedaan hebben, klinkt de stoomfluit van doD trein. Boer tot z'n vrouw„Niet omkijkeD vrouw, hij fluit ons. Veiligheid eischt nuchterheid. Clifford Ewen en Royle Martin, be stuurder en kondukteur van een Lon- denschen autobus, waren samen uitge weest en hadden al te diep in het glaasje gekekeD. Toen ze in dieDst kwamen, haddeu ze 'm dan ook leelijk zitten. Zoodra de bus zich in beweging zette, begon hij van links naar rechts over de drukke straat |te slingeren, nauwkeurig luisterend naar {eiken draai van den sikkeren bestuurder achter h^t rad. Toen het heelemaal misliep, pro beerde de chauffeur zijn motor te stop pet maar de drank had hem zoo te pakken, dat hij uit zijn wagen viel. Onderhand waggelde de kondukteur bm- non vroolijk heen en weer, tot groote schrik van de weinige vrouwelijke passa giers. Ewen en Martin, die du spijt hebben als haren op bun hoofden, gaan iuutr twee maanden naai de gevangenis 40 minuten onder een bus. De lijkschouwers te Londen protestee ren tegen het schandaal, dat de bussen niet voorzien zijn van dommekrachten. Dezer dagen is een jonge man dooreen autobus overreden, en het duurde 40 minuten alvorens men hem van onder het gevaarte had weggehaald. Dit is nu reeds het derde geval binnen slechts korten tijd. Een drijvende universiteit. Een Amerikaanscbe Oceaanstoomer,de vroegere „Priuzetsin Alice" van deNoord- Duitsche Lloyd, zal September a s. van New York vertrekken met een kollege van 450 studenten en professoren aan boord, en over Japan, China, Indië, Tur kije, Griekenland, Italië, Algiers, Tunis, Spanje, Duitscbland, Holland, de Skan dinavlsche iandeD, Frankrijk en Engeland een reis om de wereld doen. De voor standers vau het plan hopen niet alleen door het aanschouwelijk ouderwijs den studenten beter ouderricht te geven, maar tevens aldus bij te dragen tot de verzoe ning tusscben de volkeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De heer J. P. C. Meeuwse verzoekt ons het volgende te willen opnemen Melaatschen op Curasao. Het Bureau voor gratis verspreiding van lec tuur aan Hollandsche patiënten (Leider J. P. C. Meeuwse Vlietstr. 2 Amsterdam) zendt geregeld geill. bladen enz. naar 120 inrichtingen n.l. 23 in Nederland, 62 in Oost-lndië, 13 in West- lndië en 22 inrichtingen in het buitenland waar Hollanders worden verpleegd. In enkele plaatsen van ons land zijn kringen opgericht met het doel de financieele zorgen op zich te nemen voor het aanschaffen en ver zenden van lectuur voor een bepaalde groep patiënten. Een kring „Texel' is thans opgericht, mej. Krien Dros, te de Cocksdorp, zal daarvan als hoofd optreden. Op elke plaats van Texel wordt nu een col- lectrice gevraagd. Jonge meisjes, die lust ge voelen dien arbeid ie helpen sieunen (leden te winnen die 10 cent per maand betalen) worden beleefd verzocht zich te wenden tot mej. Krien Dros te de Cocksdorp. De kring „Texel" zal speciaal werken voor de M e 1 a a t s c h e n op het eiland Curasao in West-Indië. Mogelijk kan met de „Commewijne" welke 26 Juni van Amsterdam vertrekt en 26 Juli te Curasao aankomt, reeds een flinke partij geill. bladen enz. naar de Melaatschen aldaar worden gezonden. Geachte Redactie! Het ingezonden stukje van L. in uw nummer van Woensdag 1.1. heeft mij getroffen om zijn oppervlakkigheid en tevens om z'n gevaarlijke toon van schrijven. Gaat het nu aan om zoo'n belangrijke kwestie zoo te behandelen als L. doet Kan men nu een autobusonderneming verge lijken met concurreerende kruidenierswinkels en venters Neen toch immers Ook hebben we voor winkels een zekere beperking van de verkoop, b.v. de Warenwet, die toeziet, dat onze volksgezondheid niet wordt geschaad door verkoop van ondeugde lijke artikelen, enz. Grijpt ook hier de Overheid niet in en terecht Is het nu zoo dwaas dat de gemeente waakt over onze veiligheid van verkeer en tracht de uitwassen die ontegenzeggelijk aan die on misbare moderne verkeersmiddelen verbon den zijn, te bestrijden en het autobusverkeer zoo in goede banen te leiden Gebeurt dit niet door het geheele land Zijn niet vele gemeenten bezig regelingen te treffen om een deugdelijk en goed verkeer mogelijk te maken Ik geloof, geachte L., dat ge op het verkeerde pad zijt, met partijen tegen elkaar uit te spelen. De raadsleden zullen wel wijzer zijn en er geen politieke kwestie van maken, maar, uit veiligheidsover wegingen zullen zij de handen wel aan de ploeg slaan en trachten een regeling te treffen, waarmede wij allen genoegen kunnen, en in het algemeen belang zullen moeten nemen. Dankend, uw abonnee, ZEIJLEMAKER. Een allerzonderlingste vergelijking is toch wel die tusschen een publiek verkeers middel en een winkelierszaak. Ik voel 't verband nu juist niet te best, maar misschien zal de heer L. ons helpen in ons te kort aan begrip De heer L. zegt laat de autobusdiensten maar concurreeren, Jan Publiek zal uitmaken, wie zal blijven bestaan. Genoemd heer had beter kun nen zeggen „Laat ze elkaar maar „dood" con curreeren, dan bestaat er niemand meer, en we gaan weer loopen, als voorheen. Of dacht u dat in zoo'n geval iemand zoo gek zou wezen om het hier nog eens te pro- beeren. Aangezien hier geen bestaan is voor twee ondernemers, daarom moet er één onderneming zijn, en één goede, die zorgt voor de veiligheid van z'n passagiers, door te zorgen voor flink reservemateriaal, die z'n passagiers verzekert tegen ongelukken etc. Hetzelfde publiek dat nu voor 5 cent goed- kooper in de eerste de beste auto stapt zal dan later zelf ervaren, hoe stom ze deden, als ze in wind en weer per fiets of loopende naar de booten mogen gaan. Het wordt hoog tijd dat de Raad van Texel er zich mee gaat bemoeien. De Raad is er voor de belangen van de ge meenschap, en wie eenigszins verder ziet dan zijn neus lang is kan wel merken dat het zoo niet goed gaat. Daarom Edelachtb. Heeren zorgt voor het Texelsche verkeer, zorgt dat de dienst die iedereen op tijd aan de boot brengt, ook al is het zeer druk, kan blijven bestaan, in tegenstelling met een gelegenheidsdienst die bij het minste drukke verkeer dadelijk met de handen in 't haar zit, en de passagiers moet laten s*aan. Niet de belangen van bepaalde personen gelden hier, doch de belangen der gemeenschap, en die worden alleen behartigd, als ze de dienst met volledig materiaal en vol ledige zekerheid in stand'trachten te houden. Dan zou ik tot de bewoners van Oosterend en omstreken willen zeggen: u hebt nu een geregelde dienst. Tracht die te behouden. Een geregelde dienst van den Burg op Oosterend zult u nooit krijgen (dit wilt u toch zeker wel gelooven niet waar.) Weest nu zoo wijs en laat een indringer die een busdienst (opent op Oosterend. weer precies zoo gaan zooals hij gekomen is. De gevolgen zouden anders voor u niet lang op zich laten wachten. Binnenkort zou de omweg vanaf Cocksdorp pver Oosterend niet meer worden genomen eri Oosterend was en bleef geïsoleerd. Ook hier kunt gij zelf de oorzaak zijn van het gerief een goede dienst op uw dorp te hebben. Mijn dank voor de plaatsing, Wij ontvingen nog enkele ingezonden stukken van geheel dezelfde strekking, doch meenen dat met het bovenstaande deze zijde van de zaak voldoende belicht is. Red. Wat iedere maand te doen geeft (2e helft Juni.) Nadruk verboden. Tot einde dezer maand kan men kool- of knolrapen „van den korrel af" zaaien. Tot Augustus zelfs kan men ze uitplanten. Zijn de voederbieten ongeregeld opgekomen, dan kan men de leege plaatsen aanvullen met koolraapplanten. Deze leenen zich ook uitstekend als tweede gewas of na- vrucht na vroege aardappelen, snijrogge of ander groen voedergewas. Ook als in dezen tijd een gewas door hagelscbade verloren raakt. Spaar thaDS geen arbeid in uw bieten- en mangelland. Deze vruchten vorderen veel arbeid, door uitdunnen, schoffelen of harken, maar deze wordt ruimschoots beloond. Wacht niet te lang met het uitdunnen, en geef daarna weer wat chili. Wij zitten nu in den hooitijd. Bij gunstig weer wordt het hooien, als middel om het groenvoeder te bewareD voor den winter, nog het meesc toegepast, althans bij gras en klaver; is de weersge steldheid ongunstig, dan gaat men meer en meer tot inkuilen of samenpersen over, waarbij het voeder gaat gisten. Dagenlange regen ua het maaien geeft niet alleen een groote vertraging in den arbeid, maar doet het voeder ook zeer achteruitgaan in voe- derwaarde en verteerbaarheid. Zoowel door uitspoeling der gemakkelijk verteerbare voedingsstoffen als door rotting of broeiing gaat dan veel verloren. Zoo bevonden Limozes te Riel, dat grashooi, hetwelk 18 dagen bij regenachtig weer in het zwad had gelegen, 25 pet. van de droge stof, 25 pet. van de eiwitachtige stoffen en 38 pet. van het verteerbare deel daarvan, had ver loren. Wel mag dus op het inkuilen de aandacht gevestigd worden Bij de beoor deeling van het hooi lette men o.m. op kleur, reuk en smaakde kleur moet blauwachtig groen, de reuk aangenaam, de smaak zoet, niet bitter of samentrekkend zijn. In den tuin. Nu uw rozen bloeien, dient ge te onderzoeken, of ze last hebben van luis of rups. Tegen luis helpt een dagelijks besproeien met water; meer afdoend is een weinig tabakswater, dat echter niet mag komen op de reeds geopende rozer. Rups is een gevreesde vijand van de roos, die ook de knoppen aantast, daarom moeten de struiken dagelijks worden nage zien, de rupsjes worden weggevangen. Wie zijn bloemtuin zelf moet onderhouden, kieze het best de soorten welke de minste zorgen behoeven, als Geraniums, Fuchsia's Heliotropen, Vetbena's ea. Zijn deze bloe men eenmaal aan den groei, dan heeft men weinig meer te doen, dan bij scherpe droogte te gieten, de uitgebloeide bloemen en gele bladeren te verwijderen en het onkruid te vernietigen. Breng af en toe uw kamer planten, die maandenlang in huis hebben gestaan, eens naar buiten de Aspidistra's, de Ficus elastica, sommige palmsoorten, en Bromeliasoorten. Vooraf moet ge de bla deren goed afsponsen en daarna afgieten. Verpoot ze eens en geef ze eens goeden nieuwen grond, dan gaan ze straks weer opnieuw groeien en zijn tegen den herfst weer sterk. Laat van uw erwten een beetje staan, om er zaaderwten of droge erwten van te winnen ook kan men tel kens de dikste laten zitten. Omstreeks 20 Juni zaait ge uw andijvie; niet vroeger, dan gaat ze licht schieten een goede soort is volkast zomerandijvie. Eerst het bed omspitten, het zaad uitharken, echter niet te diep. Bij erg droog weer den grond gieten en bij verdere droogte dekken. Spercie- boonen kan men nu nog leggen bij de stokken of rijzen, voor snijboonen is het evenwel te iaat Zijn uw erwten opgeruimd dan kunt ge bjj dezelfde rijzen de boonen leggen doch spit dan langs de rijen de aarde een steek om en maak ze flink nat. Een dag later pote men, omdat pas natgemaakte grond voor boonen schadelijk is. Men kan nu ook nog doperwten leggen, wat de meeste tuinbezitters niet wetendaartoe gebruike men vroege soorten welke in 't voorjaar 't eerst gelegd zjjn. Echter niet op dezelfde plaats, waar nu al erwten ge staan hebbenwel mag men ze tusschen de oude regels leggen na den grond eerst omgespit en ook bemest te hebben, indien dit laatste in 't voorjaar niet is gedaan. Men heeft dan de rijen maar te versteken en is klaar. Zondag 15 Juni 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Koog, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Janzen. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg Zuid-Eierland, 's av. half 8 ds. Schellenberg GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Zelfs vrouwen klagen. 114 Wjj leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn aan beland, waarop of hun gezondheid moet ljjden of zij huD werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waar schuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten;gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht meer levenszonneschyn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eischenal te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen by vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zy herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier verschijnselen als urinaire kwalen, rugpijn waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nier- zand, nier en blaasontsteking, spit, rheu- matiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 27 CORRESPONDENTIE. Mr. M. de Vr. Aggassiz, Canada. Uwe abonnementsgelden hebben wij ;in dank ontvangen en van uw veranderd adres goede nota genomen. Heden overleed mijn geliefde echt genoot, ARIËN BURGER, in den ouderdom van ruim 83 jaar. De Wed. A. BURGER-Krijnen. Den Hoorn, Texel, 11 Juni 1924. Algemeene kennisgeving. Heden ontsliep zacht en kalm in den ouderdom van 77 jaar, de WelEd. Geb. Heer D. W. CONINCK WESTENBERG, Oud-Notaris. De Familie CONINCK WESTENBERG. Texel. 11 Juni 1924. zal op Dinsdag 24 Juni 1924, des avonds 7 uur in het café „den Burg" te den Burg publiek verkoopen: a. van den heer Albert Jonker: aan de Koogerstraat B. no. 179 te den Burg kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie K. no. 1581 groot 2 aren 6 centiaren. b. van den heer J. C. Th. Kickert staande en gelegen op Piipersdijk bij de Koog kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie H. no. 404 en 1349 te zamen groot 38 aren. Ook genegen te ruilen om vette varkens. W. RIJK.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2