EEN DIEF ASDA DROS' Limonades le soort mm Het Ideaal Sportvereniging Texel. soa Z3ug aast biggsn. SCHIPPER. NieHeïjers Gemengd Nieuws. INGEZONDEX STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Qosterend. zitting gehouden zitting houden Spreekuur met Arts Wed, BUYSES, Stationstraat 11, Helder. Prima werk voor weinig geld Het eenigste met succes werkende Bevrnchtingsmiddd voor KoeieD. prima stofvrije Eierkolen H.H Hotelhouders en Winkeliers H.V. E. T. A. het hooigewas een bakschspper Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten tea van den fijnproever Onze vroegere plaatsgenoote, mej. H. C. Wagemaker te Heemstede, slaagde deze week voor het eindexamen van het gymnasium te Haarlem. Vliegtuig-ongeval. Woensdagmiddag moest het watervliegtuig W. 51 van de Mok, een noodlanding maken in de buurt van Harlingen. De oorzaak hiervan was een defekt aan een der drijvers. De bemanning bestond uit de officieren Brunner en de Vuyst. Direkt na het bekend worden van het ongeval voer de motorredding boot „den Tex" uit. De officieren waren in middels op de vleugels van het zinkende vliegtuig geklommen. Bij een poging het op sleeptouw te nemen, sloeg 't vliegtuig om hierop sprongen de officieren in zee en zwom men naar de reddingboot toe. De botter Harlingen 6 heeft het vliegtuig toen op sleeptouw genomenin de haven van Harlingen werd het aan boord van een rijks- betonningvaartuig geheschen en zoo naar Nieuwediep vervoerd. De kranige schutters bij de Nederlandsche Marine. Den Hoorn18 Juni. Hedenmorgen werden hier op de reede schietoefeningen gehouden vanaf een oorlog schip. Gedurende die tijd was men hier in den Hoorn z'n leven niet zeker: meer dan een kogel kwam op korte afstand van het dorp terecht. Men vond zelfs een zoo'n gevaarlijk projektiel op nog geen 200 meter afstand van het dorp het had een gat van wel 2 meter lengte in de grond geslagen. Wonder boven wonder zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren, schoon dit aan de bekwame schutters niet heeft gelegen. Het is te hopen dat men in de toekomst minder gevaarlijke schijven tot dit doel weet te benutten I Ontploffing aan boord van een slag schip. Een Reutor-telegram meldt uit San Pedro dat bij eeu ontploffing drie offi cieren en 43 manschappen werden gedood. Het ongeluk geschiedde, toen een dor kanonniers tijdens de schietoefeningen het sein gaf, de electriciteit tot ontste king der lading in werking te stellen, voordat het sluitstuk dicht was. Tragisch geval. Zaterdagmiddag ruim 12 uur is de 51-jarige leidekker H. Schenk te Maas tricht van eeu huis in de Orieemraer- straat met de dakgoot, die geheet vergaan was, naar beneden gestort en op de plaats doodgebleven. Do politie heeft een onder zoek ingesteld. Het tragische van het geval wordt verhoogd, doordat zijn vrouw eenige jaren geleden door de tram werd overreden en gedood. Noodweer boven Boedapest. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft boven Boedapest een enorme storm gepaard gaande met een hevig onweder, gewoed. Groote schade werd aangericht. Twaalf uur later volgde een orkaau van ongekende hevigheid. Er woedde een onweder als Dimmer te voren. Hagel en regen vielen onafgebioken neder. Tal- rijüe personen werden gedood, velen gewond. Hun aantal is nog niet vast te stellen. In den omtrek worden boomen ontworteld en telegraafpalen vernield. Aan don oogst is enorme schade toege bracht. Een deserteur. De kapitein van bet s.s. Rotterdam dat naar Amerika moest vertrekken, ver zocht aanhouding van een gedeserteerden matroos. De politie hield den man aan en bracht hem met de sleepboot „Junior" aan boord terug. De „Rotterdam" was toen ïeeds buiten de pieren. Plaatselijke Keuze. Hot wetsontwerp-Rutgers waarbij de invoering van de z. g. n. „Plaatselijke Keuze", wordt mogelijk gemaakt, is dooi de Tweede Kamer aangenomen. Kind uit een sneltrein gevallen. Zondagmiddag is tusschen Weert Eindhoven een spoorwegongeluk voorge vallen dat vrij goed is afgoloopeu. De vrouw en beide kinderen vj.n den a poor man Mu'ler iu Nuth wooaacntig waren op reis. De kinderen stonden beiden aan één ïaam toen plotseling de deur open vloog en een der kleinen uit den in volle vaart zijnden sneltrein viel. Een passagier trok direkt san de noodrem en ongeveer 200 M. verder stond de trein stil. De kleine had gelukkig zoover uiterlijk te zien slpchts onbeteebenende hoofd wonden oj geioopen. Dokter Hamers uit Maastricht, vee arts, die zich in de trein bevond, onderzocht de kleine en legde een noodverband Het verkeer ondervond eenige vertraging. In Maas en Waal is dit jaar een proef genomen met bet uitzetten van Ghineescbe tabak, die aanvankelijk ge slaagd mag heeten. Deze tabak moet in geur en kwaliteit de inlandsche over treffen. Noodlottige Demonstratie. Een draadloos N T.A. bericht meldt, dat te Santiago in Califon1 een rechter wilde demonstreeren boo bij een schiet partij een revolver was gebezigd, dooi den loop ervan aan zijn oor te plaatsen en den trekker ocer te halen Hij stierf onmiddellijk. Aangenomen wordt, dat hij meende, dat de patronen er uitgehaald waren door personeel dar rechtbank. De paus geportretteerd. De Roomsche kunstenaar George Claas- sen heeft dezer dagen de beeltenis van paus Pius XI voltooid. Als bijzondere gunst en bij hooge uit zondering beeft Ciaassen toestemming gekregen twee weken achtereen de audiënties bij te wonen, de diplomatieke uitgezonderd. Zoo bad hij gelegenheid „op zijn ge mak" den Paus gade te slaan en zijn persoonlijkheid te leeren kannen. Hot resultaat is een portret zóó expressief en levendig, dat er in Vaticaansche kringen met groote bewondering over gesproken wordt. Slechts een enkele korte pose was noodig om de teekening te acbevee- ren. Dat Ciaasseu niet alleen in Vati caansche kringen grïntroduceerd is, blijkt wel hieruit, dat ook minister De Stefani zijn portret bij hem bestelde. Mr. J. H. van ReyeD, onze gezant bij't Quirinaal, zal dezer dagen voor bem poseeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Vrijdag as. 27 Juni zal over het geheele eiland Texel de jaarlijksche collecte worden gehouden voor het „Fonds tot steun van Volks onderwijs." De bedoeling dezer collecte is, het sinds 1921 bestaande fonds dermate te versterken, dat het mogelijk wordt voor minvermogenden om ge steund door gelden uit ons fonds, hun kinderen toch naar de Openbare School te blijven sturen. Die steun bepaalt zich natuurlijk tot het verstrekken van kleeding, voedsel, het betalen van schoolgeld, enz. Aan alle vrienden van het Openbaar Onder wijs wordt dus deze collecte met warmte aan bevolen. We willen deze korte opwekking om toch vooral uw gaven mildelijk te doen vloeien, eindigen met deze woorden van Tollens: „Geeft burgerlui, geeft allen wat, En geeft wat veel, gij rijken." U, Mijnheer de R. dankend voor de verleende plaatsruimte. Het bestuur van de afdeeling Texel v. Volksonderwijs. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nog eenige plaatsruimte voor een antwoord aan H. J., naar aanleiding van zijn ingezonden stuk van 18 Juni. De heer H. J. schijnt niet erg voor de vooruitgang te zijn. Ik zou toch willen vragen waarvoor dient een klok? Om de tijd aan te wijzen of enkel voor de gezelligheid? En wordt niet heel ons leven naar de klok geregeld? En zou het dan niet wenschelijk zijn dat zoo'n kiok goed liep? Mij dunkt, het antwoord op deze en dergelijke vragen is niet twijfelachtig. Wanneer we maar vijf minuten te laat voor de boot komen, dan kan dat heel lastig zijn. Misschien zou die mijnheer Tagore, als ZEd. de boot net om het hoekje zag gaan, wel heel wijsgeerig op een paal aan het havenhoofd gaan zitten wij-zangen dichten, wij zijn nu eenmaal geen Oostersche wijsgeeren, maar doodnuchtere Hollanders, die graag aan boord van de Dageraad zijn als deze de haven uit- stoomt. En een eerste vereischte daartoe is een goede klok. M i. bestaat daaraan groote behoefte, n.l. dat we althans één klok hebben, 't zij op het Raadhuis of anders op een andere, goed v^or het publiek toegankelijke plaats, waarop we volkomen kunnen ver trouwen Met dank voor de plaatsing, [Diskussie over dit onderwerp gesloten. Red.] Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 14 tot en met 20 Juni 1924. GEBORENMaria Magdalena d.v. Cornells Gieles en Martha Anna Dijt. GETROUWD Willem Gieles en Christina Geer- truida Delissen. OVERLEDENAntje Kerke, 85 jaar, gehuwd met Jacob Bikker; Arie Bruin, 69 jaar, ge huwd met Cornells List; Aagje Brans, fc8 jaar, gehuwd met Gcrnt Eelman. Mond- en Klauwzeer. Volgens aangifte van den betrokken vee houders is mond- en klauwzeer bij N. Commandeur in „de Buitendijk", bfj J. C. Bakker en S. Jonker Cz. te den Hoorn. Texel, 20 Juni 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Zondag 22 Juni 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. Waal, n.m. half 3 ds. Janzen Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. 'sav. 8 uur Gemeenteavond. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Brümmer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de provincie, n.m. 3 uur dezelfde. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de provincie. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Purmerend, 17 Juni. 503 Runderen waaronder: 193 vette koeien f 1,a onq Gelde koeien Melkkoeien 10 Stieren. 92 Vette kalveren per Kg 344 Nuchtere kalveren 521 Schapen 489 Lammeren 660 Vette varkens per K.G. 42 Magere varkens 241 Biggen Kipeièren Schagen, 19 Juni. 60 Vette koeien 17 Gelde koeien 15 Kalf koeien 171 lammeren 117 Vette varkens 153 Biggen Boter Kipeieren per 100 f 1,30 p. K.G. 175 a 425 175 a 425 1,30 10- 40,— 18,— 0,52 14,- 10 5,80 300 200 300 24.— 0,50 6,— 1,70 5,50 1,50 36 58,- 30,- 0,58 24- 15,— 6- 525 380 460 34.— 0,54 12,- 1,90 6,50 Noodseinen. 115 Geen wonder, dat Moeder bij tijden prik kelbaar wordt. Haar tobberig werk bin nenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn urinekwalen, zenuwachtigheid en duizelin gen, zijr seinen van nierverzwakking. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is 't tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend mir delhet werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijn lijke verschijnselen van nier-en blaaskwa- len als nierzand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te ziju. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk) 28 A-IDVJERTEaSTTIHJISr hopen onze geliefde Ouders WILLEM MAAS S» en fs ELIZABETH VERBERNE gig hun 50-jarige Echtvereenigingte herdenken. (jp Dat God hun nog lang moge 35 sparen is de wensch van hun JM liefhebbende Njg Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. CP Oudeschild, Texel, 21 Juni '24. Zondag 22 Juni vm. half twaalf Texel III—Rood-Wit (H) Entree 15 cent. Kinderen 10 cent. Zitplaatsen 10 cent. nam. half drie Texel I—Z. V. S. (Afscheidswedstrijd) Entree 20 cent. Zitplaatsen 10 cent. Kinderen 10 cent. 's avonds 7 uur Texel II—O.V.V. 1 Nederlaag Entree 15 cent. Kinderen 10 cent. Zitplaatsen 10 cent. Tot het in ontvangst nemen van landhuur en hooigewas wordt 24 Juni van 11 tot 1 uur in de Kerkekamcr te Den Burg. De Kerkvoogden der Herv. Gem. te de Waal zullen 24 Juni 's avonds van 7>/2 tot 9 uur in de kerkekamer tot het in ontvangst ne men van landhuur en hoofdelijke omslag. van uw eigea geld zijt ge als u niet eerst eens prijsopgave bij óns vraagt. MENDELS en VAN LEERSUM Weverstraat 334 Overal verkrijgbaar. Te Oudeschild bij A. KEES, Eierland bij K. DE BOKX. Voor engros wendde men zich tot J. VLAS Czn., Oudeschild. TE KOOP J. J. v. d. REE, Rio-Grande, nabij Cocksdorp. Volgende week wachtende een lading a confant f 1,80 per H.L. J. P. DROS Pz., de Cocksdorp. TE KOOP Pakken stroo voor onderstal of strooisel. Rood kiaverhooi van 51/» H.A. op ruiters geleverd. Prima zaai wik ken voor groenbemesting a f22 per 100 K.G. Franco Texel. C. STOEPKER, Eierland. Gebruikt in Uw zaken Gij zijt dan verzekerd eerste kwaliteit te ontvangen. Attest betreffende de Contröle-onderzoe- king onzer limonadesiropen, op aanvrage verkrijgbaar. Eerste Texelsche Advocaatfabriek v,h GEBR. DROS. TE KOOP van ongeveer 1,40 H.A. land in Everstekoog. Af te maaien voor 1 Juli. R. KEIJSER Sz. GEVRAAGD ongehuwd. Loon 25 gulden per week pius f 2.50 per reis. Laden en lossen inbe grepen. Brieven aan J. v. BEKKUM, Koemarkt Purmerend. TE KOOP Broed 1924, bij Mej. N. DROS, Oosterend. X. Y. J/fcSIJL O Lilll

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2