BRUINZUIDEWIN ST°. 3824 Zaterdag 28 Juni 1924; 37al" Jaargang. - en w Advertentieblad. MOTORDIENST TEXEL-AMSTERDAM via de ZAANSTREEK tweemaal per week. JCorps of kudde Texelsche Berichten. Bronchitis siBsssssssagseesi Abdijsiroop Gemengd Nieuws. Z'is inderdaad delicaaH dit blad verschijnt Hoensdag- enZaterdarmorgeit AbannetKentspriji per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging de» porto's. Losse nummers 3 cent. Adverientlën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. Prift der Adtertenhém Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. ->v_ S POSTCHEQUE- en QIRODIENSTJNo. 652. ABONNEMENTEN ea ASVSRTENTIEN worde» aangenoMt* fcfj de üitg. Fibma LA.NÜH5V8LB* ROOIi, Parkstraat, Bok» orTixn Voor Spoor- en bootdienst, hoog- water, auto's, licht op en post kantoor, zie men voortaan pag. 4, boven het feuilleton. (Nadruk Verboden.) De korpsgeest is uit de kuddegeest ge groeid;'.maar staat er zeer ver boven, is van ve'el hoogere orde. Beide zijn ze uit saamhorigheidsgevoel te verklaren, de een door degeneratie of aftakeling en afstomping, de ander door verfijning en veredeling. Kuddegeestde oorsprong van het woord duidt z'n beteekenis en tevens z n waaide voor ons als menschen reeds aan. Een kudde is een troep dieren, 't zij koeien, schapen of welke andere van deze meer intelligente dieren ge maar verkiest. En 't stomme, onbewuste gevoel of instinkt dat deze dieren bijeen houdt noemen we, kun nen we althans noemen, de kuddegeest. Als een van de dieren, die gewend is haan tje de voorste te spelen, eens een heel domme streek uithaalt, dan haast de gansche kudde zich om het hem angstvalliglijk juist zoo dom na te do6nWaaruit blijkt, of althans blijken kan, dat de kuddegeest in- stinktief werkt en niet op een klaar bewust zijn of helder inzicht berust. Hoe heel anders is dit wanneer we de korpsgeest of de zuiver sportieve geest over de menschen zien vaardig worden. En toch heeft deze zich uit minder edele voorgangers ontwikkeld. We denken slechts aan de Vendetta of bloedwraak, zooals men die op Corsica kent. Wanneer daar een mensch, in een vlaag van waanzin, een van zijn medemenschen vermoordt, dan is heel zijn familie mede aansprakelijk voor ceze daad van een waanzinnige, terwijl de fami lie van de vermoorde in z n geheel ver plicht is te zorgen dat er recht geschiede, wat wil zeggen i dat de wraak voltrokken worde. Zoodat dit al na een heel korte tijd een zeer genoeglijke onderlinge steek-en moord partij kan worden. Weliswaar is het be ginsel van de korpsgeest hier aanwezig, maar nog in zeer barbaarsche vorm. Er werd eens in 't Noorden van ons land een Nationaal kampioenschap op de schaats verreden, op de lange baan. Na harde strijd had een kwieke jongkerel het tot de eindstrijd gebrachtnog één moest hij ver slaan, en de palm der overwinning zou hem worden uitgereikt. En dat zou wel lukken ook, reeds dade lijk nadat de beide rijders op de schaats waren kon men zien wie de beste was. Na drie malen de baan rond geweest te zijn, was hij een halve baan voor, en reed nu met stevige slag, de handen op de rug, verder. Daar ziet hij aan;de overkant z'n tegenstander uitglijden, wankelen, en val len Nu behoefde hij maar kalm door te rijden en hij was zeker van zijn over winning. Niet zoodra echter had hij het ongeluk van z'n tegenstander gezien, of onzejong- kerel richtte zich op, zette zijn schaats schrap en reed terug Dat was echte korps geest. dat was sportief. Wanneer Jan van Schaffelaar van de toren springt om het leven van zijn man schappen te redden, dan is dat een daad uit hooge korpsgeest geboren wanneer het heele werkvolk van een fabriek in staking gaat om een grievend onrechteen der werk lieden aangedaan, dan is dat wederom korps geest. En waarlijk, wat meer van die korpsgeest zou ons in deze tijdeD niet. misstaan, wat meer respekt voor de tegenstander in de strijd zou niet te verwerpen zijn Immers boven de kudde moeten we uit, maar dan worden we eenlingen. En ook daar moeten we doorheen, van de eenlingenstaat ir het korps. Evenwel, één voorwaarde dient gesteld men moet wéten wat men doet. Wanneer het klare bewustzijn wèt men doet, en waaróm het gedaan wordt, ont breekt, dan wordt de mensch weer kuddedier. P. BOSSEN. 1914-1924 Hedenmiddag zijn de examens aan Texels Zeevaartschool weer voor een jaar afgeloo- pen. Naar menschenberekening heeft de Hr. P. Bossen, direkteur der school, hier mede zijn laatste ploegleerlingenafgeleverd. Wij meenden bij de sluiting van dit laat ste schooljaar enkele woorden aan Texels Zeevaartschool in het algemeen en haar direkteur in het bizonder te moeten wijden De Heer Bossen is destijds zijn loopbaan begonnen als marine-stuurmansleerling een rang die tegenwoordig niet meer be staat. In 1875 ging hij als zoodanig naar zee, en keerde zes jaren later, in 1881, uit Nederlandsch Oost ïndië terug, om toen ge plaatst te worden h(j het onderricht van marine-stuurmansleerlingen te Amsterdam. In 1885 begon de Hr Bossen, zij het dan ook nog op zeer bescheiden voet, zijn loop baan als Zeevaartschooldirekteur, en wel op ons buur-eiland Vlieland. Daar was hij gedurende 2J/2 jaar direkteui van 't kleine schooltje, en werd toen, in dezelfde betrek king, overgeplaatst naar de ietwatgrootere school te Delfzijl, waar z'n verblijf lü1/? jaren duurde. In 1900 volgde zijn benoeming tot leeraar aan de Amsterdamsche Kweekschool voor de Zeevaart, onze élite opleiding par excel lence. Evenwel was het pensioenvooruit zicht daar niet zoo excellent, of de heer Bossen nam, in 1914, een benoeming tot direkteur te Texel gaarne aan, omdat hier reeds een jaar geleden pensioen aan een zoodanige betrekking verbonden was. De bouw van de nieuwe Zeevaartschool was toen reeds in de pen, en kort na dien kon dan ook, de 16e Februari 1915, de in wijding hiervan plaats vinden. Sindsdien hebben allerhande wijzigingen en veranderingen, zoo ten goede als ten kwade, plaats gevonden. Zoo werd, om maar iets te noemen, de opleiding voor le en 2e stuurlieden tijdelijk stopgezet, even als die voor programma B. Maar daar staat weer ten goede tegenover een gestadige aanwinst van het instrumentarium der school, zoowel door milde giften van groote reederijen als wel van oud-leerlingen der school, die hun bakermat der nautica ook niet licht kunnen vergeten. Wij mogen niet nalaten te wijzen op de vele en voortreffelijke studiewerken, waar mede de heer Bossen onze nautische studie litteratuur verrijkt heeft, sommige geheel van zijn hand, andere werken weer in sa menwerking met even bekende en erkende deskundigen geschreven. Tenslotte wenschen wij de Zeevaartschool een waardig opvolger voor haar scheidende direkteur, en deze funktionaris zelf een welverdiende rust na een welbesteed en werkzaam leven. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Kikkert, onderwijzer te Hilveisum, is benoemd tot hoofd eener bijzondere school te Vlissingen. En andere borstaandoeningen genezen met AKKER's m Verkiezing Hoofdingeland Eierland. Bij de verkiezing voor een Hoofdingeland van het Waterschap Eierland, vakaturen de heer C. J. Geense. werd voornoemde heer metalge- meene stemmen als zoodanig herkozen. Zanguitvoering in het Park. Een van de hoofdvoorwaarden voor het slagen van een zanguitvoering in de open lucht blijft altijd mooi weer; nu, daar over heeft men niet te klagen gehad. Velen waren opgekomen om naar ons Gemengd Koor te luisteren, en de aan wezigen hebben zeer voldaan kunnen zijn. We hebben een goed koor en er schijnt zoo tijdens de repetities in het Bewaarschooltje flink gewerkt te worden We hebben dan ook zeer genoten, zoo wel van de nieuwe liedjes als van de enkele die we, zoo ons geheugen ons niet bedriegt, al eens meer gehoord hadden. Een groote opkomst van belang stellenden, velen op de fiets van buiten het dorp, was zeker wel het beste blijk van waardeering voor de zangsters en zangers, zoowel als voor de direkteur van het Koor. Oudeschild. Deze week werden van hier verzonden: 1412 lammeren, 47 varkens, 16 schapen, 13 kalveren, 8 paarden en 2 koeien. Wieringen weldra geen eiland meer. Zoowel van 't vasteland (van Ewijck- sluis) als van Wieringen is men begon nen met het leggen van den afsluitdijk door het Arnsteldiep en de werkzaam heden daaraan zijn dermate gevorderd, dat de afstand tusschen deze twee ge deelten dijk geen 700, doch nog slechts 400 meter bedraagt. Io letterlijken zin is dit ook geen be vaarbare (Ioorruimto meer. Wat toch is het geval Door de vernauwing is de stroom zeer sterk geworden, zoo sterk, dat men de modderbakken, banoodigd voor 't werk, met twee sleepbooten er voor moet opslorpen daar behoeft men zich ook niet over te verwonderen als men weet, dat in de vaarruimte dikwijls een val staat van 40 cM. Graden schepen gaan reeds beoosten het eiland om, en ooEc de beurtschipper van Wieringen Daar Helder, die vroeger door 'i Arnsteldiep voer van do haven te De Ilaukes af, vaart nu van do haven te Den Oever. Voor de kleine visschersscbuiten is het reeds afgedaan, fmmers zij moesten bun vischveld benoorden Wieringen zoeken doch waar 't Diet meer mogelijk is zonder gevaar door „het gat" te gaan, hebben zij hun vaartuigen moeten opleggen, in de hoop, dat er wellicht een kooper uit andere oorden er hun zal afhelpen. Eigonaaidig is, dat, terwijl 't vroeger tusschen de wisseling van ebbe en vloed in 't Arnsteldiep soms 30 minuten stil staand water was, dit thans geen 5 minuten meer duurt. Zoo gebeurt het, dat een schipper, die op eigen risico toch waagt door do doorruimte te varen naar hij deDkt vóór stroom, eensklaps den stroom tegen zich krijgt en hij rechts omkeert moet maken. Men zal aan bovenstaande bemerken, dat de dijk met bekwamen spoed wordt gelegd. Wanneer het Arnsteldiep geheel zal zija afgeslotc-n? Er kunnen Dog vele hinderpalen voordoen, doch er bestaat alle kacs, dat Wieringen over eeD vier tal weken geen eiland moor zal zijn. (Hbld Materialisten en de Mensch Oj grond van uitgebreide ana'ytiscbe l onderzoekingen, heeft de Amerikaaos-cho Br. Polier kunpr-n vaststellen, dat. de materu.e:e htrdeiswaarde var, bet uien- schehjk lichaam 98 cts. bcdiaagl. Een brutaal stukje van Chineesche zecroovers. Sjanghai 23 Juni. De Chineesche zee- roovers hebben Zondag een bijzonder brutaal stukje uitgehaald. Zij hebben toen d.I. een poging gedaan, den groot sten Chineeschen kruiser „Hai-Tsji" in den haven van Tse-Foe te vermeesteren. Toen zij dachten, dat de bemanning groo- tendeels aan wal zou zijo, gelastte een bende van een dertigtal bandieten den kapitein Van een klein Cbineesch stoom schip koers te zetten naar den kruiser. Toevallig was echter de bemanning nog vrij volledig aan boord, zoodat de zeeroovers van hun poging moesten af zien. Zij voeren terug, doch stuitten, daar onderwijl de politie gewaarschuwd was, bij het aan wal gaan, op een sterke politiemacht. Negen hunner werden ge vangen genomen, doch de overigen, on der wie de aanvoerder, wisten te ont komen. De Brandaris" van West Terschel ling naar Londen. Gistermorgen is de motorreddingboot „Brandaris" van de Noord- en Zuid-Hol- iandsche Redding-Maatschappij van hier vei trokken naar Amsterdam, om van daar na eonige dagen (waarschijnlijk Don derdag 26 Juni) te vertrekken naar Lon den om tegenwoordig te zijn bij da üerj denkiot: van hot 100 jarig beslaan van „The National Lifeboat Institution." Be „Brandaris" zag er netjes uit en zul dau ook geen slechten indiuk maken aan de overkant van de Noordzee. Voorplaats- vervanging arriveerde alhier de motor reddingboot „Dorus Rijkers" vdd de N. en H. R. Mijgestationneerd te Den Helder. N. Harl. Ct. Acetyleenhouder ontplofl In het gebouw van de Sint Joseph Gezellenveieeniging op de Stadhouders kade te Am.-.terdam is, terwijl een werk meester in smeedwerk les gaf, de acely- leenhouder van het lascbapparaat uit elkaar gesprongen. De ruiten van het hijg bouw worden verbipzeld. De werk meester kreeg eenigo kwetsuren door glasscherven. De ontploffing veroorzaakte in on buiten het gebouw groote conster natie. De Aardappelkoningoverleden. Te Kirton is dezer dagen, 83 jaar oud, de heer William Dennis overleden, die beschouwd werd als de grootste aard appelteler van de wereld en bekend stond als de „aardappeikoDing". Hij begon als landai beider op de aard appelvolden, kocht er.k9le acres lauden ging in 1870 op zijn zeven acres aaid appelen telen. Dertig jaar later w,»s Wj do eigenaar van 300O acres en de groot ste aardappel teler in de wereld. URANT,

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1