De pluimveeteelt op J'exel, Texelsche Berichten. Een door de Zon Verschroeide Huid, -o—o—o— en geneest men met PUROL. Op verzoek van, en in samen werking met de Tuinbouwvereeniging alhier, zullen wij in ons blad een aantal brieven over pluimveeteelt opnemen. Dez9 worden speciaal voor dit doel jge- scbreven door de hier welbekende H ass. RijkspluimveeteeltkoDSulent. do heer B. van Asperen Vervenne, te den Haag. MSJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75<* Laxeer-Tabletten 60«« Hoofdpijn-Tabletten 60<* Algemeene vergadering Sportvereeniging Texel. Electriciteit op de Landbouwtentoon stelling. bezuioigiDg op onderwijs maakte. Een haaat waarmee de oppositie met content was. De Eerste Kamer heeft behalve d6 onder wijswetten in de afgeloopen week ook nog de begrootingen van Oorlog en Arbeid afge daan. Het ging niet zooals vroeger meestal van een leien dakje. Er zijn zeer lange redevoeringea gehouden. Thans kunnen de dames en heeren een weekje uitrusten. De vergadering is tot 8 Juli verdaagd. —o—o—o Herriot, de Fransche minister president, is behouden van zijn reis naar Londen en Brussel te Parijs teruggekeerd. Zeer voldaan ook vol lof over de hartelijke ontvangst en vol dankbaarheidover de bereikte resultaten. Intusschen heeftdiereis van Herriot weer heel wat stof opgejaagd in de afgeloopen week. De geheimzinnige onderonsjes te The Chequers en Brussel en de vage communi qués verwekten weer de gebruikelijke ver warring en deze werd nog niet weinig ver meerderd ook doordat er in hetEngelsche communiqué nu niet precies te lezen stond wat er in het Fiacsche werd gezegd Blijk baar had Herriot zijn Britschen collega op enkele belangrijke punten een weinig mis verstaan Met het gevolg, dat men zich z-iowel te Londen als te Parijs ongerust maakte Te Londen vroeg men of Macdonald meer beloofd had dan hij op grond van de meening van het land had mogen doen. Dit g"ld voor het geval Duitschland eens niet zoo meegaand mocht blijken als uien re Parijs noodig oordeelt. Volgens bet Fraoscbe commun qué bal Macdonald o m. gezegd, dat Engeland Frankrijk ter hulp zal snellen indien dit door Duitschland mocht worden aangevallen, terwijl in het Esgelscbe commun qué gezegd werd, dat Engeland Duitschland niet wil dreigen doch ais het zijn verplichtingen met nakomt, dan zouden de geallieerden hechter dan ooit vereenigd zijn. Vandaar ongerustheid to Londen, wat bad Macdonald nu eigen lijk gezegd? Te Parijs was men evenzeer ongerust en daar betrof het voornamelijk wat Herriot omtrent de ontruiming van het Roergebied zou hebben toegezegd. Was hij daarin niet veel te ver gegaan Vandaar dat zoowel te Londen als te Par|js geroepen werd, dat de premier voor hot voetlicht zou verschijnen En Macdonald zoowel als Herriot hebben dat dan ook gedaan en getracht door het afleggen van verklaringen in het parlement, bet gerezen „misverstand* uit den weg te ruimen. V jural Herriot heeft nogal een lange rede voering gehouden, waarin hij veel verteld hei-ft over de gehouden besprekingen, maar milkbaar ook veel verzwegen heeft. Het voornaamste is, dat Frankrijk en Engeland b«t over de te volgen gedragslij i in velerlei opzicht eens zijn En meteen heeft b|j ook do wat al te sterk gekleurde lezing in bet officieels couuuuDiq wat oetreft een moge li;k ingebreke blijven van Duitschland wat verzacht, zoodat die meer met de Engelsche lezing overeenkomt. Macdonald betft het zelfde gedaan en bevestigd dat hij niet ver der is gegaan, dan te zeggen, dat indien Duitschland na aanvaarding van bet plan- Dawes in gebreke mocht biy ven, bet Eoge- land en Fraükrijk hecht verbonden zou vinden in bet besluit om hun eiscben door td zotten. Daarmee schijnt het misverstand te z(jn opgehelderd. Harriot heelt ook, met het oog op de Biilitaire garanties, zijn landgenoo'en gerust t rachten te stellen. Hij gaf toe dat Engeland deze wil vervangen duor schriftelijke ver plichtingen van Duitschland, maar hij be loofde plech'ig er «oor te zullen waken, dat deze geen eDkele afwijking van het verdrag van Versailles zullen scheppen. Of men du te Londen en Parijs bevredigd is, moet de ijji leeren. o—o-o De nota die Macdonald en Herriot aan de Duitscbe regeering hebben gericht inzake de militaire controle, wordt door de oppo sitie als wapen tegeD de regeering gehan teerd. Deze schijnt zich echter van de protesten niet te veel aan te trekken en daarvan ziet men het bewijs o.m. ook in bet feit, dat zij aan de B itscb-Fransche nota gevolg heeft gegeven. Zij heeft zich bereid verklaard, aan de destijds door den Gezantenraad geuite wemchen gevolg te geven. De oppositie zal haar dat wel weer zeer kwalijk nemeD. o o—o In Italië keert de kalmte langzamerhand terug. Mussolmi heeft met zijn groute redevoering in den Senaat, waariD by ver klaard heeft met krachtige hand tegen de fascistische uhwassen te zullen optreden en door hem den op Matteotti bedreven moord betiteld werd als erger dan de zwaarste misdaad, in zoover succes gehad, dat de oppositie zich bereid verklaard heeft, zyn verdere daden af te wachten. Het optieden vaD Mussolini in deD Senaat is dus een succes seweest. Men wacht nu nog af wat de oppositie in de Kamer zal doen. Deze besloot, in 't vervolg geen deel te zullen Demen aan de parlementaire werkzaamheden 't Schijnt uog Diet zeker te zyn, of ze op dit besluit zal terug komen Id de Vereen. Staten bereidt men zich voor op de as presidentsverkiezing. Ver wacht wordt, dat door de republikeinen Coolidge gecaDdideerd zal worden, maar wie de candidaat der democraten zal zijn, valt nog niet te zeggen. We zullen het echter spoedig weten, want te New York Is de democratische conventie byeenge- komen om over de candidaatskeuze te be slissen, Er zijn een drietal ernstige mede dingers Daar voren gebracht, n.l. Mc Ador, de candidaat der Californische democraten, senator Underwood en Harbert Smith, gouverneur van den staat New-York. Een belangryke factor schijnt te zijn hoe de candidaten staan tegen de geheime Ku- Klux-Klan-organisatie. Mc Ador heeft ge weigerd daaromtrent eeD verklaring af te leggen, wat zijn kaDsen niet heeft verhoogd, temeer waar Underwood en Smith ver klaard hebben krachtig positie tegen de K K K. te zullen nemen. Texel, met zijn lichten en grootendeels schra len zandgrond is, behalve voor scharen, ook uitmuntend geschikt voor pluimvee. Maarniet alleen de grond, ook het landbouwbedrijf zelf is, mede ten gevolge van den grondslag, aan gewezen op inkomsten van pluimvee, gelijk trouwens overal elders in ons land, waar de landbouw kleinbedrijf is, in tegenstelling b.v. met Groningen, Zeeland, een deel van Fries land enz., waar veel groote landbouwbedrijven zijn, maar ook daar zelfs is het eiergeld den boerinnen zeer welkom en worden ook daar, evenals door de boerinnen op den zandgrond, de gewone huishoudelijke uitgaven, zooveel mogelijk uit het eiergeld betaald. Niet alleen de boeren op Texel, Ock de arbeiders zijn op de inkomsten van hoende.s aangewezen, de loonen toch kunnen op Texel, ook al weer, omdat het zandgrond is, niet hoog zijn en daarom moet ieder arbeider wat kippen houden of gaan houden. En dat kan gemakkelijk, want ruimte heeft vrijwel ieder ervoor. Wanneer hoenders volgens de eischen behandeld worden kunnen zij tegenwoordig een aardig winstje opleveren en op de Veluwe bijv heeft menig arbeidersgezin zijn zekere mate van welstand uitsluitend te danken aan zijn kippen. Ter loops wil ik hier even vermelden, oat Barne- veld voor 50 jaar nog een groote en bloeiende schapenmarkt had, maar de schapen zijn op de Veluwe met het ontginnen van de heidegronden verdwenen en dus ook de schapenmarkten en nu is Barneveld de grootste eier- en pluim- veemarkt van ons land en ook de beste. Nu wordt er weliswaar al heel wat pluimvee op Texel gehouden en de pluimveestapcl neemt geregeld toe, evenals tuinieren overal in ons land, maar dat heb ik wel gezien bij mijn be zoeken van Texel (ik heb het eenige malen geheel doorkruist) de wijze waarop hoenders worden gehouden en de kwaliteit van de hoen ders zelf laat nog heel wat te wenschen over Daarom heeft het bestuur der Tuinbouw- en Plu'mveevereeniging (secretaris |b. Eel- man Az. den Burg) mij verzocht eens eenige artikeltjes te schrijven speciaal voor Texel, om te trachten den pluimveehouders betere be grippen omtrent de pluimveeteelt bij te bren gen en eens mede te deelen, hoe het komt, dat het pluimveebedrijf de laatste jaren zoo vooruitgaat en wat er gedaan moet worden om dat bedrijf op Texel op gelijke hoogte te krijgen. De oorzaak van den vooruitgang der iaatste jaren zit in den wereldoorlog en aan de weinige zichtbare gunstige gevolgen daarvan. Gedurende den oorlog toch is in Europa, niet alleen in de oorlogvoerende landen, maar ook in neutraal gebleven staten, het grootste deel van den pluimveeslapel afgeslacht moeten worden, zoodat men veilig kan aannemen, dat bij het sluiten van den wapenstilstand in November 1018, meer dan de helft van het aantal stuks pluimvee in Europa verdwenen was. Vooral in Rusland, Polen, Bulgarije, Servië, Hongarije en Duitschland was de verminderingenormen dat waren voor den oorlog juist de landen, die een overproductie van eieren hadden en die jaarlijks millioenen eieren naar de groote ver- bruikscentra in Oostenrijk, Duitschland en Engeland uitvoerden. Tengevolge van het omboog gaan der loonen in en na den oorlog nam het gebruik van eieren onder de arbeiders sterk toe waai door groote vraag naar dit artikel ontstond, zoodat de prijzen sterk omhoog gingen en de eieren niet alleen betrekkelijk schaarsch, maar ook duur werden. Dit was oorzaak, dat men meer aandacht aan de kippen (en eenden) ging besteden, zoo kwam het, dat verschillende methoden en verschillende hulpmiddelen, die het pluimvee zelf konden verbeteren en ook de eierproductie, veel eerder veel meer en met meer atlentie werden toegepast en gebruikt. Dit was voor namelijk het geval in Engeland en Denemarken en in ons land. de huisvesting werd verbeterd, nieuwe Amerikaansche machines (broedcen- trales en kachelkunstmoeders) kwamen in ge bruik en vooral ook het z.g. vainest of con- trölenest. uit laatste is ongetwijfeld wel het belangrijkste van alles, want daardoor alleen is het mogelijk geworden i it iedere willekeu rige toom hoenders, groot of klein, met abso lute zekerheid de beste legsters uit te zoeken. Op dit vainest kom ik terug, alleen wil ik voorloopig vermelden dat door dat vainest het pluiu.veebedrijf op een ge'eel and ren grond slag is gekomen, want daardoor zijn een groot aantal oncjntr leerbare eigenschappen beke d geworden, eigenschappen, die erfelijk bleken, bijv. het leggen van veel eieren, het leggen van groote eieren, het op jongen leeftijd leg gen (vroegrijpheid) broedschheid, enz. Al die eigenschappen kunnen wij nu vinden en aan- fokken en zoonoodig wegfokken (broedsch heid bijv.). Voor de fokkerij op uiterlijke ken merken als kleur, grootte, vorm, kamvormen, enz. is zooal niet in de plaats, toch daarnaast een fokkerij op die innerlijke, zuiver produc tieve eigenschappen gekomen en daardoor is de pluimveeteelt enorm in beteekenis vooruit gegaan, want nu heeft men de verbetering van het bedrijf in de hand en kan men of zelf de gewenschte eigenschappen door teeltkeuze aankweeken of door aankoop van fokdieren, die die eigenschappen bezitten, zijn pluimvee verbeteren. Dit is een feit dat blijvend is, van de hooge prijzen kan men dat niet zeggen, al is het niet waarschijnlijk, dat die voorloopig weer op het peil van voor den oorlog zullen terugvallen. In de meeste Oost-Europeesche landen toch en ook in Duitschland staat de pluimveeteelt nog op een laag peil en is de pluimvees apel nog op verre na niet op de sterkte van vroeger, zoodat ons land voorloopig nog een goede voorsprong heeft, een voorsprong die dit jaar weer scherper naar voren is {gekomen, omdat groote gebruiksgebieden in Duitschland, Berlijn en de industriestreken in het Ruhrgebied, voor het eerst na 1916 weer eieren uit ons land betrekken, nadat Duitschland door het aan nemen der lentemark weer koopkrachtig is geworden Daardoor alleen zijn oe eierprijzen dit jaar niet onbelangrijk hooger dan verleden jaar. Ik meen dat ik hiermede, zij het in ruwe trekken, op een voor ieder duidelijke wijze, verklaard heb, waarom de pluimveeteelt in de laatste jaren zoo is toegenomen en waaraan de groote belangstelling is te danken. Het zijn ten eerste de directe meerdere voordee en (al zijn die tengevolge der hooge voederprijzen niet zoo groot als sommige buitenstaanders wel meenen) en verder de goede vooruitzich ten die de pluimveeteelt biedt, nu een vaste grondslag voor het bedrijf bekend is. 's Gravenhage, Juni 1924. B. van Asperen Vervenne. H. ass. Rijks-Pluimveeteeltconsulent. Bij Apotiu en Drogisten. Dondeidag 26 Juni zou, blijkens een adver tentie in dit blad. een algemeene vergadering van onze sportvereeniging wordt n gehouden. Uit kunstminnende overwegingen heeft men deze echter uitgesteld tot de volgende Vrijdag, nademaal men liever naar de zang in 't park ging luisteren. De volgende dag echter waren er maar vijf personen ter vergadering getogen zoodat men ook nu geen besluiten kon nemen en de ver gadering weer niet doorging. Ook 'n strop! Rede van Zijne Exc. Minister Colijn over de Financieele toestand van Nederland. Er is nu eenigen tijd geleden voor de een of andere rechtbank een eig-naaidige kwestie be handeld. Een kafeehouder te Lutjebioek of in die buurt was nl. aangeklaagd dat-ie geen ver gunning van de Burgemeester had aangevraagd voor het geven van een radio-concert. De kafeehouder beweerde echter met een stalen gezicht dat het bewuste conceit helemaal niet bij hem gegeven werd, maar in Hilvi-rsum waarin hij eigenlijk gelijk had. De iechtbank was althans deze meening toegedaan en sprak de man vrij. Nu wat anders. Plaatselijke gebeurtenissen moet de krant natuurlijk verslag van uitbrengen. Maar: als nu Minister Colijn in Hi'versum een redevoering houdt, en wij zitten daar met een stuk of acht Texelaren naar te luisteren bij de Heer de Wilt op het Schilderend, is dat dan als een Texelsche gebeurtenis te beschouwen of niet Nu het antwoord is feitelijk ja, maar er is bijkans iedere avend wat te hooren en men kan nu eenmaal niet overal verslag van uitbrengen. Volstaan wij dus ditmaal met mede te deelen. dat nu een achttal toehoorders, gedurende een vol uur, met groote belangstelling naar de rede van Zijne Excellentie onze Minisier van Finan ciën, hebben zitten te luisteren en dat ook nu weer het gesproken woord zeer duidelijk was te verstaan. Men zou haast zeggen dat Zijne Excellentie speciaal ten onzen benefice naar Texel was overgekomen om ons hier nu eens precies uit te leggen hoe het met onze finan ciën staat. De redevoering zelf was in twee woorden samen te vatten: we hebben bezuinigden ver soberd, we bezuinigen en versoberen nog steeds en zullen 5ls maar door moeten gaan met bezui nigen en versoberen. Geen prettig vooruitzicht, en dus zeggen we er maar niet meer van. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Ontvangen giften over de maand Juni Fam. T. de Waal f2,Jb. K. Westermicnt f 15 J. D. Oosterend f 2.50, N. N. Oudeschild f 5— Het Prov. Electr. Bedrijf heeft gratis electri- schen stroom beschikbaar gesteld, voor de groote Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Hoorn, indien daariegen geen bezwaar bestaat bij het gemeentebestuur van Hoorn Exposanten zijn dus in de gelegenheid, zoowel voor licht als kracht, zonder kosten over stroom te beschikken. Waar de medewerking van het gemeentebe stuur van Hoorn reeds verkregen is, mogen we dus verwachten, dat exposanten machineriën, landbouwwerktuigen enz. in bedrijf zullen expo- seeren. Handel en industrie, direct of zijdelings bij land- of tuinbouw betrokken, hebben reeds flinke ruimten voor expositie aangevraagd. Waar de aantrekkelijkheid om te exposeeren, door bovenvermelde gratis stroomievering nog verhoogd is, zullen vooral handelaars en indu- strieelen, die nog niet tot exposeering besloten zich moeten haasten om plaatsruimte aan te vragen. Huldiging direkteur der Zeevaartschool. Het naadje van de kous wist vrijwel niemand, maar dat er iets gaaode was, Zoudagmiddag in de Zeevaartschool, was wel zeker. En zoo begaven wy ons, tegen een uur of vier daarheen, om eens pools hoogte te Demen. Vanaf de hoofdingang der school tot aan de deur der oostelijke leslokalen stond een eerowacht van kursusgasten opgesteld en de beide lokaleD zeil wareD in een soort tbeetuin herschapen, met in de verste hoek een prieeltje, waarvan de ingang met 66n Nederlandscbe driekleur was afge sloten. Aanwezig waren alle leeraren, benevens de heereD Buysing Damsté, Ebbinge Wub- ben, Lap, Stompff en Dros, allen met hunne ecbtgenooteD, verder oud leerliDgen en leerlingen van de school. Even over vieren werden de heer en mevrouw Bossen binnengeleid, waarna de heer Schmidt een toesptaak hield, waarvan de grondtoon waswy meenden onze direkteur niet zoo maar als een uitgaande nachtkaars van Texel te mogen laten ver trekken en dus hebben leeraien, oud-leer lingen zelfs van tientallen jaren her en leerlingen de handen ineengeslagen om u een blyvend geschenk aan te kunnen bieden. Na net uitspreken van deze rede werd de vlag voor het prieeltje opgetrokken en konden we nu het gescnenk, bestaande uit twee degeiyke clubfauteuils met bypasseDd divankleed, bewonderen. Nadat de heeren mevrouw Bossen zich in het prieeltje had den neeigevleid, werden nog toespraken gehouden door de heer P. Vyn. die wees op het groote aantal leerliogen dat de beer Bossen in al die jaren aan de koopvaardy had afgeleverd, door de heer Zur MühleD, waarbij deze als privé-geschenk eea goed geslaagde foto van de Zeevaartschool over handigde en door een leerliog van elk der verschillende klassen. Na afl jop hiervau werden jde thee, Ranja, koekjes en sigaren gepresenteerd en bleef men nog geruimen tyd gezellig bijeen, onder muziek en zang van de aanwezigen. Nadat de Deer Bossen een kort woord tot de aanwezigen bad geriebt, daarbij allen dankende voor de on«ergeteiyke dng hem bereid, Dam men het was inmiddels halfzeven geworden met een handdruk afscheid. Voetbalwedstrijden. Een drietal voetbalwedstrijden vonden Zondag plaats en ditmaal kan de Sportvereeniging zeker tevreden zijn, zij heeft in alle drie gezegevierd. Daar hebben we eerst, 's morgens half twaalf, Oe partij tusschen Texel III en Stormvogels II. Het schijnt dat men in de lagere regionen altijd met groote cijfers moet werken; ditmaal was het een overwinning met 10—1, voor Texel III. 's Middags om half drie hadden we Texel II tegen de Zeemacht I. Dit was een aardig ge speelde wedstrijd, eindigende in een overwin ning voor Texel met 3—2. En dan ging 's avonds de bel nog door het dorp, dat de Zeevaartschool om half acht nog tegen Texel I in 't krijt zou treden. Het resul taat van deze avond wedstrijd was 2—1 voor Texel. De zang naar Alkmaar. Je moet het er maar voor over hebben Zon dagsmorgens om vijf uur aan 't Schilderend te zijn om dan mar Oudeschild te wandelen... Enfin de zangvereeniging hkd het er voor over en heeft het gedaanmet veel sukses. Met ruim tachtig man zijn ze naar Alkmaar getrokken, om daar het 15e zangersfeest van de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland bij te wonen. Ook door het mooie weer hebben ze een prettige dag gehad en, per extra-Dageraad uit Helder overgekomen, kwamen de feestgangers om een uur of een 's nachts, in drie autobussen, weer te den Burg aan. De Kermis. Maandag was de kermis nog wel niet keelemaal kompleet, maar dit was toch geen reden om niet met volle moed aan de kermisvreugde te beginnen. Om twaalf uur 's middags was het eerst even een beetje proefstoomen. maar al spoedig werd hier en daar het zeiltje er weer voor of over getrokken. Maandagavond was het feest echter al in voile gang, schoon de bioscoop nog niet draaide en er nog een groote schiettent in aanbouw was. Behalve het hoofd-van-Jut was wel de meeste belangstelling gevestigd op de zweefmolen. Niet alleen onze vrouwelijke jeugd maakte daarin een goed figuur, met name ook de Jantjes van de Mok waren er haast niet uit te slaan. Wat trouwens ook in de aard van het beroep ligt. En dan het beroemde Spijker-in-de-balk- sla apparaatHier is de grap een lange spijker met vier of minder slagen tot aan de kop in een harde balk te slaan. Wij zagen enkele van onze ingezetenen, die toch uithoofde van hun beroep dagelijks de hamer hanteeren, die hier niet in konden slagen. En zoo zouden we kunnen door gaan met alle andere vermakelijkheden op te noemende voetbaltent, het weten-

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2