Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. Pastoor M. A. Pieper, f Uitstapjes door Nederland. De Kermis. Prof. Ben-Ali-Libi en mej. Verhoeven in de Lindeboom. De N. C. G. O. V. in Eben Haëzer. Minder fraaie Handen Koog, 7 Juli Autodienst Den Burg—De Koog. Een belangrijke mijlpaal in de autobusgescliiedenis Zooals de ter zake desknndigen mis schien weten is de zoo belangrijke materie van het „openbaar vervoer" ge regeld bij het hypermoderne Koninklijk Besluit van 31 Juli 1880. (D. w. z. het wt\s modern op 1 Augustus 1880, maar dat doet minder terzake.) Nu is 13 Juni 1924 een nieuw Koninklijk Besluit ver schenen dat van diep ingrijpende betee- kecis kan worden in de ontwikkeling van het autobusverkeer. Art. 2 b. v. behelst de instelling van een gemeentelijke keuring; zonder deze goedkeuring mag geen autobus rijden. Art. 2 bis zegt dat de goedkeuring slechts geldig is voor een termijn van zes maanden wat dus hierop neer komt dat de autobussen, waarmee een ge regelde passagiersdienst wordt uitge oefend, om de zes maanden herkeurd moeten worden. Art. 3 zegt dat op elk rij- of voertuig duidelijk moet staan aangegeven hoeveel personen en hoeveel gewicht het laden mag. Art 6 zegt dat het verboden is méér personen op te nemen dan er buiten op staat aangegeven. Tenslotte wordt bepaald dat motor rijtuigen die reeds een dienst uitoefenen, geacht te worden te zijn goedgekeurd voor e9n termijn van diie maanden. Men schrijft ons uit Kampen Naar ons van Z9er betrouwbare zijde wordt medegedeeld schijnt het een stal houder alhier, na lange en ernstige proef nemingen te zijn gelukt zijn paarden voor het moderne snelverkeer af te richten. Als ze rechts een hoek om moeten slaan steken ze de tong uit aan de rechter zijde, bij liDks af natuurlijk omgekeerd. Door goede teeltkeus en rekproeven hoopt hij in dezen steeds naar volmaking te streven, doch zijn toekomst schijnt ons nu reeds verzekerd, daar dit wijde per spectieven opent Pi oef nemingen met de tongen van koetsiers schijnen niet in bevredigenden zin te zijn verloopen. De Kamper stal houder overweegt nu de opleiding van vrouwelijke koetsiers. Vlasverbomo. Ia Maas en Waal is in dit seizoen veel vlas verbouwd. De landbouweis maakten er uitstekende zaken mee en vei k ichten voiral aan de Nijmeegsche en Mook cbe fabrieken. Er werden hooge prijzen be- i steed. 1 door arbeid of weersinvloeden, weer zacht De storm en de kersenoogst. Tengevolge van dou harden stormwind van den nacht van Donderdag op Vrijdag is in de Betuwe een groot deel van de late kersen afgewaaid.. Een tien-cents postzegel met enve loppe voor8 cent. Groote oploop voor een sigarenwinkel te Rotterdam in de binnenstad. Gedrang om een aankondiging achter de venster ruiten te lezen, aankondiging, waaruit blijkt, dat de man aanbiedt een 10 cents postzegel met enveloppe te verkoopen voor8 cent 1 Ten bewijze van de waarheid dezer offerte hangt een met een ongebruikte lü-cents postzegel be plakte enveloppe verlokkend onder de mededeeling. Eu inderdaad levert de man grif zijn enveloppen af. Men heeft voor 8 cent zijn 10-cents postzegel mèt enveloppe. Maar de achter zijde der enveloppe is bedrukt met recla mes. Achter op den brief bezingt men den lof van cigaretten, chocolade, sokken en haarwater. En onderaan staat de naam van het reclamebureau, dat na de annonces op belastingbiljetten en tele gram formulieren, op het denkbeeld kwam de reclame dienstbaar te maken aan de verlaging der posttarieven. Zuiderzeecrediet. Het bedrag van f 350.000 voor dit jaar weer ter beschikking van de Credietver- eeniging voor de Zuiderzee gesteld, zal thans behalve voor verbetering en garan tie van het crediet der visschers ten deele ook mogen worden aangewend voor onderwijsuitgaven die beoogen aan Zuider- zeevisschers onderricht te geven voor aanverwante beroepen (binnenvaartschip- perijscholen) en voor gevallen, waarin opleiding gevraagd wordt in bedrijven, geheel buiten de visscherij staande. Reeds werd een proef genomen met opleiding voor het bouwvak. Weezenrente aan pleegkinderen. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen schrijft Zoo langzamerhand is het wel vrij al gemeen bekend, dat weezen van verze kerden, ingevolge de bepalingen der Invaliditeitswet, aanspraak op weezen rente kunnen maken. Dat onder bepaalde omstandigheden pleegkinderen ook recht op rente hebben, is minder bekend. Het volgende is een ongewoon geval Bij een gezin te Nijmegen was een Hongaarsch meisje opgenomen, dat reeds een jaar in het gezin voorgoed als blijvend pleegkind was, toen de pleegvader kwam te overlijden. Deze was verzekerd inge volge de bepalingen van de Invaliditeits wet, en er waren voldoende zegels voor hem geplakt. Het Hongaarsche meisje voldeed aan het bepaalde bij art. 82 II der Invaliditeitswet, n.l. dat met wettige kinderen gelijkgesteld worden pleegkinde ren, die gedurende het jaar, aan't over lijden voorafgaande, op kosten van den verzekerde in diens gezin zijn opgevoed en na diens overlijden geen kostwinner hebben. Het meisje krijgt tot haar 14den verjaardag een rente van f 187.20 per jaar. N. R. Ct. Circus-slachtoffer. Bij een circus-uitvoering te Barcelona zou een der acteurs per motorrijwiel de „looping the loop" maken over een lange nouten baan. Tijdens de uitvoering wei gerde de motorrijder het waagsuk te volbrengen, daar hij bang was, dat zijn motoi fiats, wijl het geregend had, zou silppen. Toen de impressario zulks aan het publiek mededeelde, schreeuwde het, dat het geheele program moest afgewerkt worden. De motorrijder, een Franschman, zou het kunststuk dan maar uitvoeren. Doch reeds aan begin der glooiing slipte de motor van de baan, kwam tusschon de toeschouwers terecht en werd tegen een boom verbrijzeld. De Franschman werd gedood, terwijl verscheidene bewusteloos werden weggedragen. Aardappelen. Uit De Streek meldt men omtrent de aardappelen De aardappeloogst is thans in vollen gang en levert gelukkig een zeer bevre digend resultaat op. Wel zija er bouwers wier aardappelen nog te klein zijn en daardoor een nog onvoldoend beschot hebbeD, maar over uet geheel is do teelt goed en worden bjj de huidige prijzen goede zaken gemaakt. en blank door PUROL. Iemand streelde 'n vreemde hond over de kop, om te zien of 't een vriendelijk beest was. Het was met zoo. Iemand kwam net even te laat voor de trein. Hij probeerde hem hard loopende bij de bocht in te halen. Hij kon het niet. Iemand probeerde of er stroom op de elektrische draad stond. Het was zoo. Iemand hield op met adverteeren om te zien of hij zoodoende geld kon besparen. Hij kon het niet. Adverteert u ook in de Texelsche courant Drie milhoen radiotoestellen in Amerika. De Amerikaansche minister Hoover heeft verteld, dat er in de Ver. Staten 27.000 telegraafkantoren zijn, 15 millioen telefoonaansluitingen^ 600 omroepsta- tions, 3 millioen radio-ontvanginrichtin- gen en 9 millioen huizen, die elektrische aansluiting hebben. Dit op een bevolking die 15 maal grooter is dan die van Neder land, bij een 20 maal kleinere bevolkings- di chtheid. Het faillissement in vroeger jaren. Naar aanleiding der installatie, door het Engelsche ministerie van handel, van een commissie tot herziening der faillisse- ments-wetgeving, merkt een Engelsch blad op dat de commissie wel niet zal kunnen adviseeren om terug te keeren tot de eenvoudige maar doeltreffende methode volgens welke dit, nu zoo veeleischend, onderdeel der wetgeving eertijds geregeld was. Ging vroeger een handelaar in Schot land bankroet dan moest hij slechts een voorgeschreven costuum van grijze en gele stof dragen, waaraan iedereen kon zien dat de betrokkene geen crediet meer had. In Frankrijk werd deze metho de nagevolgd, met dien verstande, dat men bankroetiers noopte tot het dragen van groene petten en in Engeland zelf werden bankroetiers tot diep in de acht tiende eeuw nog gelijkgesteld met mis dadigers. Het verheimelijken of ont trekken van goederen aan een faillieten boedel was zelfs een halsmisdaad en nog in 1791 werd een frauduleus bank roetier, genaamd John Perrot, volgens deze wet eenvoudig opgehangen. Nikkelen munt voor Polen. Naar wordt gemeld, heeft 's Rijks Munt te Utrecht opdracht gekregen voor de vervaardiging van 44 millioen stuks nikkelen munten voor Polen. De varkenspest. Onder de gemeente Amerongen hebben zich heden twee gevallen van de zoo gevreesde varkenspest voorgedaan. Geblameerd. (Twee bedrijven). I. Op Straat. „Mijn vader werkt op de meelfabriek en daar is een reuzehooge schoorsteen op," blufte Hein. ,,'t Zou wat," repliceerde Kees, „mijn vader is aan de cacaofabriek en daar staan wel drie schoorsteenen op." „Nou op mijn vader zijn gasfabriek staan drie schoorsteenen en twee gas- ketels, overtroefde hen Jan. Nu was het wachten op Henk. „En op jou vader zijn fabriek?" „'k Weet het niet, ik zal het vragen." II. Thuis. „Vader, hoeveel schoorsteenen staan er op uw fabriek „Ik werk toch niet in een fabriek, jongen. „Waar dan pa?" „Op een bank." „Wat is dat?" „Een groot huis, een kantoor, waar veel heeren en dames zitten te schrijven en te rekenen." „Maar daar staan toch zeker wel hooge schoorsteenen op? Net, als op een fabriek." „Nee, Henkie." En vader glimlacht, omdat hij het motief tot dat „zeker wel" niet iDziet. Maar Henk lacht niet. Hij weet, dat hij met zoo'n vader, die ergens werkt, waar heelemaal geen schoorsteenen op staan, tegenover zijn kornuiten voor goed geblameerd is. (Het Volk) De snuggere Jan. „Jan, wat heb je daar voor papieren van mijn schrijftafel verbrand?" vroeg een schrijver aar. zijn huisknecht. „Alleen de beschrevene, mijnheer, de schoone heb ik allen laten liggen." De Zeereerwaarde HeerM. A. Pieper, pastoor te Edam, is plotseling overleden. Maria Augustinus Pieper werd geboren te den Burg op 15 October 1873, als zoon van W. Pieper. Zijn priesterwijding vond plaats 15 Augustus 1898. Daarna werd hij benoemd tot kapelaan, eerst te Purmerend (26 Sept. 1898) en vervol gens te Rotterdam (H. Laurentius, 1 Juli 1902) te Schiedam (O.L. Vr. Visitatie, 19 Juni 1909) te 's Gravenhage (H. Willibrordus, 4 Nov. 1911.) Daarna volgde zijn benoeming tot pastoor te Anna Paulowna op 27 December 1913 enten- slotte te Edam op 8 September 1917 Wij ontvangen ter aankondiging een inder daad keurig uitgevoerd en vrij lijvig boekdeel, getiteld„Uiistapjes door Nederland* uitge geven in samenwerking met de Algemeene Nederlandscne Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. Men kan daar alle mogelijke inlichtingen vinden hoe en waar men zijn vakantie prettig kan doorbrengen Wij hebben slechts één bezwaarTexel komt er niet in voor. En hebben we hier niet een badplaats in optima forma? Met een steenen klinkerweg bij 't duin op, een badhotel, een autobusdienst op de Koog en al? Wij hopen van ganscher harte dat een volgende maal Texel niet ver geten zal worden I Maandagmorgen bij het gloren van de dage raad draaide de zweefmolen nog, en toen des morgens de Burgers, voor zoover ze tenminste hun bed nog hadden gezien, ontwaakten, was heel de Groeneplaats al een ruïne van balken, ijzerdraad en andere rommel. Wie van kermlsvieren hielden, hebben zich t ok nu niet onbetuigd gelaten al was er dan minder „te doen' dan in vroegere jaren. Met name op de traditioneel drukke dagen, de Vrijdag en d>-Zondag, was het een gezellige drukte. Tot zeer laat in den nacht werd er leest gevierd, gelukkig door geen wanklanken gestoord. De zweef en de draaimolen maakten zeer drukke zaken, terwijl ook de schiettent veel aanloop had. Men kon daar wel zien, dat over het algemeen de Texelaar wel eens een geweer heeft vastgehouden en zelfs een vrij goede scherpschutter is. Hoe dit te ver klaren De werptenten schenen ons de laatste dagen l iet over de drukte te klagen te hebben. En 't hoofd van Jut? Wel, het geknetier was een voudig niet van de lucht af. De laatste dagen werd ook in Texel, de Oranjeboom, den Burg en de Zwaan druk ge il inst, op de maat van meestal zeer verdienste lijke muziek. Velen hadden zich ook een ge zellig zitje op het „terras" van een der kafees u tgezocht. De bioskoop had veel te doen. Meestal moest de p iitie erbij te pas komen om de opdringende kijklustigen in toom te houden. En steeds verdrongen zich maar weer nieuwe drommen voor de triibeeldentempel. Enfin.de exploitant heeft z'n best gedaan ons ics kijk- baars voor te zetten en een dergelijk nobel streven dient beloond te worden met een groote toeloop, nietwaar De Hooggeleerde heer Professor Mr. Dr. Ben- Ali-Libi genoot zijn opleiding aan de hooge- school te Alexandrië, alwaar hij na eenige tijd benoemd werd tot hoogleeraar in de magie en aanverwante vakken. Toen de beroemde biblio theek daar door kwaadwilligen in brand werd gestoken, ontving zijn Hooggeleerde, mede door de bezuiniging, zijn ontslag, en nu is ZHgl. naar Nederland gekomen en trad alzoo Vrijdag en de volgende dagen in de Lindeboom op als humoristisch goochelaar. Professor Ben-Ali-Libi heeft zich hetNeder- landsch met verwonderlijke snelheid eigenge maakt. Hij is allhans een onderhoudend en aangenaam causeur, die niet alleen door z'n werkelijk krasse goocheltoeren, maar ook door het discours waarmede deze gekruid worden, zijn publiek aangenaam weet bezig te houden Als een van de krasse staaltjes zijner goochel kunst vermelden wij het volgende de professor vroeg aan de aanwezigen eenige bankbiljetten. Met groote bereidwilligheid werd aan dit ver zoek voldaande royalen gaven een briefje van tien en de vooizichttgen en sekuren vonden het wel zoo veilig een biljet van luOO kronen te geven. Enfin, in een oogwenk waren de biljetten verdwenen, niettegenstaande een der aanwezigen ze, naar hij meende, krampachtig zeker had vastgehouden. Goede raad was duur. Maar ziedaar: een geheel gave citroen werd doormiddengesneden, en uit het hart van deze zuidvrucht kwamen, netjes opgerold, te voor schijn... de bankbiljetten. Tot groote opluch ting van de eNenaais. Ter afwisseling zong mej. Verhoeven als sou brette eenige, meest komische liedjes. Haar stem, misschien minder geschikt voor die van koncertzangeres was hier wel zeer geschikt; tot m de verste hoeken kon men haar duidelijk verstaan. Voeg daaibij een leuke verschijning en werkelijk charmant optreden, dan kunt ge begrijpen dat je veel bijval oogstte. De pauze werd steeds gevuld met muziek van een uitstekend strijkje, piano, viool en cello. Men kon zich met eenige goede wil welhaast in Amsterdam inplaats van op Texel denken. Vrijdag 4 Juli hield de Nat. Chr. Geh. Onlh. Vereeniging een openbaie vergadering in Eben Haëzer, die door ongeveer 50 personen werd bezocht. Begonnen werd met het zingen van Ps. 116 1-2. waarna de voorzitter voorging in gebed en voorlas uit Ps. 40 1-12 Hieri a gaven eenige dames een zangstukje getiteld .Sluit Schiedam" ten beste, wat zeer in den smaak viel. De spreker van dezen avond de heer T. de Jong uit Utrecht begon met te zeggen, dat door hem meer niet-onthouders verwacht waren reden waarom spreker zijn onderwerp wijzigde in: „De dranken het zieleheil van den rnensch.' De laatste tien jaar is op het gebied van onthouding veel gebeurd. Was een geheelont houder vroeger een zeldzaamheid, nu kan men ze vinden in alle plaatsen en wordt de bewe ging erkend en gesteund door particulier, ge meentebestuur en regeering. Het is niet alleen te doen om alles droogte leggen, maar ook om het behoud van tal van zielen, die door den alcohol ten gronde gaan. Nergens wordt zooveel gevloekt als in de kroeg. De drank rooft de eer van den naam van God, De rnensch is een eer voor den schep per, maar als hij drank gebruikt heeft, stelt hij zich dikwijls aan als een idioot, om van kwaad tot erger te komen, tot er weinig menschelijks meer over is. O, als vader dan thuis komt, dan kruipen de kinderen weg van vrees. Zoo gaat spreker voort met vele voorbeelden op te noemen van verwording door de alcohol. Gedurende de pauze werd thee geschonken en een lied gezongen, waarna de aanwezigen in de gelegenheid gesteld werden om vragen te doen of van gedachte te wisselen. Hiervan werd dooi drie heeren gebruik gemaakt, die allen door den heer de Jong werden beantwoord. Hierna zongen eenige dames nog een lied. Tenslotte werd na het zineen van lied 666 „Komt reiken wij elkander' de vergadering met dankgebed door ds. v. 't Hooft gesloten. Twee personen gaven zich op als lid der N. C. G.O.V. De vereeniging „De Vereenigde Koog" heeft destijds besprekingen gehouden met de H.H. Boekei en Kikkert om dezen zomer te komen rot een geregelde autobusdienst van den Burg op de Koog Het resultaat daarvan is geweest dat van 7 Juli tot 6 September een zoodanige dienst zal rijden. (Voor de tijden van aankomst en vertrek zie men de advertentie in dit blad, benevens onze „Autobusdiensten" op pag. 4.) Hedenmiddag arriveerde hier nu de eerste autobus onder veel belangstelling. Het is onge twijfeld voor de bewoners van de Koog en omstreken een heele vooruitgang.'t Is te hopen dat de ondernemer, de heer Boekei, voldoende steun ondervindt om de dienst voort te kunnen zetten.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2