AUTODIENST DEN BURG-DE KOOG Kr i6 '92t Sportvereeniging Texel. Het nieuwste voor iedere beurs. Jongens en Meisjes! BOEKEL van Den Burg 11,00*) 1,00 2,30 5,15 nm. ROODE KRUIS. van 7 Juli tot 6 September IDEN Gelegenheid tot het meegeven van pakjes etc. van en naar de Koog Predikbeurten. Marktberichten. 1 Beu 10 Juli a.s. f vragen prijsopgave Algemeene Vergadering Hen fraaie penhouder, tevens briefopener f 0.45 Kleine vloeidrnkker, Keur van zakpotlooden, Echt lederen zakportefenilles, Vlasplukkers gevraagd. Heldersche kermis. Retour f 1,25. 16 cent Firma Langeveld de Rooij. INoteering C. II. Keijser Co. Lrgatcn aan de arbeiders. Naar het „Volk" verneemt, heeft de in April overleden mevrouw D. Blooker aan elk der arbeiders van de N. Y. Int. Cacaofabriek J. en C. Bboker aan de Weesperzijde te Amsterdam een legaat vermaakt. Deze legaten, waarvan het kleinste gelijk staat met één jaar Iood, vormen vooral voor de langer in dienst zijnde werklieden een zeer beduidend bedrag. Een snoek van 17 pond. De kastelein G. Eveleens te Aalsmeer had het geluk, met een dobber een snoek te vangen, die het respektabele gewicht had van 17 pond. Het kostte den vis- scher veel moeite, aleer hij den visch uit het water had. Ruim een uur heeft hij hem aan het snoer laten zwemmen, vooraleer hij kans zag het groote dier veilig te bergen. Nog een trouwe kat. Een der lezers van de Zutph. Ct. had een kat, die het huis uit moest, om dat het dier bij haar liefhebberij om vliegen te vangen te veel brak. De eigenaar wilde het beest niet afma ken en toen werd besloten dat de zoon het met de auto zou meenemen en er gens los laten. De kat vyerd in een zak gestopt en bij Goor werd ze losgelaten, wat blijkbaar niet naar haar zin was. Dit geschiedde drie weken geleden. Dezer dagen kwam de kat den winkel binnenloopen, broodmager, maar zeer ver heugd weer thuis te zijn, een vreugde die ze door luid te keer te gaan aan de heele buurt meedeelde. Kinderbriefje. Lieve Pa! Wij zijn allen gezond en Wel. Baby is weer gegroeid en veel ver standiger geworden. Hetzelfde van u hopende, met veel kusjes uw Marietje. Een heel goed middel tegen het wit in rozen is het volgende: Los 10 gram salicyizuur op in 1 deci liter brandspiritus, los 2 ons groene zeep op in 10 liter water, voeg beide oplossin gen bij el raar. Dit middel is meteen goed ter bestrij ding ven bladluizen. Sproei steeds tegen den avond en her haal de bespuiting zoo vaak dit noodig mocht blijken. 1 Een vierling. Te Ramboillet heeft een moeder van twee kinderen het leven geschonden aan een vierling, alle meisjes. De president der republiek heeft de moeder gelukge wenscht en haar een bijdrage ingeld ge zonden voor de luiermand van 't quartet, Nog goed afgeloopen. Een l'/3-jarig kindje van een bewoner van het Scharloo te Alkmaar lag in een wieg te schommelen, waardoor het op een kant kwam te liggen. Door deze ligging was het kind in staat uit een kastje een fleschje lysol te pakken. Met den mond werd de fbsch ontkurkt, waar door de inhoud over het gezicht en borst van den kleine vloeide. Toen de moeder was komen opdagen, werd dadelijk medi sche hulp ingeroepen. De dokter konsta teerde, dat geen vloeistof was opgedron ken. Het blijft echter onverantwoordelijk zulke bijtende vloeistoffen niet beter weg te sluiten. Tegen zeeziekte. Sedert eonigen tijd houdt men zich weer bijzonder bezig om met behulp van psychotherapeutische middelen 'n voorbe hoedsmiddel tegen zeeziekte te vinden. De New York Herald" maakt nu mel ding van een zeer eenvoudige proef, welke op'n pas volbrachte zeereis werd genomen en'welke bestond uit het inademen van zuurstof. De behandeling verlichtte zelfs onmiddellijk de zieken. Het zou voldoende zijn, dat men in een klein toestel een zeer kleine hoeveelheid zuurstof mee nam. DE VELDMUIS. R. Tepe schrijft in Avicultura" De veldmuis is een bijzonder schade lijk diertje, dat vrijwel over geheel Europa is verspreid. Boomlooze streken, bouw- akkers eh weilandeD, ook wel maar toch in mindere mate boschranden en tusschen bosscben gelegen open vlakten worden bij voorkeur door haar bewoond Daar maakt zij hare loopgraven en hare nesten; daar bouwt zij hare holen met vier tot zes verschillende toegangsg iten, die van buiten door platgetrapte en uit gediepte paadjes met elkaar in verbinding staan. In den herfst trekt ze zich terug onder graanbopen, of huist ze in schuren, stal len en kelders. In onze woningen houdt ze zich bij voorkeur in den kelder op en niet op zolders, zooals de huismuis. In deD winter maakt ze paadjes in de sneeuw. Waar ze het maar kan verzamelt ze eeD«flinken voorraad, voornamelijk van graan en van andere zaden. Heeft ze niets meer te eten, dan verlaat ze met vele harer soortgenooten haar hol en be geven deze zich gezamenlijk naar een nabij gelegen veld. Bij grooten nood verhuizen veldmuizen troepsgewijze naar een andere streek en zwemmen ze soms over groote en breede rivieren. Loopen kan een veldmuis goed en zwemmen Dog beter, maar ze klimt slecht en onbehol pen. Graven kan ze echter weer uitste kend en veel vlugger dan ieder andere muis. In het bouwen van holen schijnt ze onvermoeid te zjjo, want dat doet ze zoo wel bij dag als gedurende den nacht. Warmte en droogte zijn voor haar een levensvoorwaarde, want bij aanhoudend vochtig weer sterven er zeer velen. Het voedsel bestaat uit velerlei plan ten, maar aan diverse zaden geeft ze steeds de voorkeur, en eerst als ze niet krijgen kan stelt ze zich tevreden met gras en kruiden met plantenwortels en bladeren, met klaver en met diverse vruchten en bessen. Van beukels, noten, graankorrels, rapen en aardappelen houdt ze ook heel veel, en zoodra het graan begint te rijpen, verzamelen zich heele troepjes op het veld en worden de graan halmen aan den voet afgebeten, totdat ze omvallen; dan worden deze van boven doorgeknaagd en slepen ze de aren in haar hol Tijdens den oogst volgt de veld muis de maaiers op de stoppels en vreet de graankorrels op, die tusschen de stop pels vallen. Ook draagt ze de aren, die bij het binden verloren gaaD, bij elkaar en zoekt ze ook later nog de bouwak- kers zorgvuldig af, om nog voorraad voor den winter te verzamelen. In het bosch zoekt ze afgevallen rozebottels, jenever bessen, beukenootjes, eikels en noten bij elkaar en sleept ook deze naar haar hol. Gedurende het barre jaargetijde vervalt ze in een, soms onderbroken, winterslaap, want bij zacht weer ontwaakt ze weer en teert op haar voorraden. Ze is bui tengewoon vraatzuchtig en gulzig en heeft voor haar levensonderhoud bijzon der veel noodig Ook water kan ze niet ontberen. Hare vermenigvuldiging mag ook bui tengewoon genoemd worden. Re6ds in April kan men in de warme holen der veldmuizen, die in den regel veertig tot zestig c.M. onder den grond liggen en bekleed zijn met stuk gebeten gras en fijn gekauwde halmen, of ook wel met mos, vier tot acht jongen vinden, en in den loop van voorjaar en zomer werpt het wijfje nog vier tot zes keer. Gerust kunnen we aannemen, dat de jongen van den eersten woip in den herfst reeds in staat zijn, zich voort te planten en laat zich bijgevolg de soms plaats hebbende enorme vermeerdering der veldmuizen verklaren en dientengevolge ook de onberekenbare schade, die zulk een ver meerdering dezer zoo schadelijke diertjes kan aanrichten. Er zijn voorbeelden dat door zulk een bovenmatige vermeerde ring de oogst van een goheele landstreek werd verwoest en vele hectaren jong beukenplantsoen, door het afknagen van den bast, vernietigd werden. Treedt hier of daar zulk een veldmuizenplaag op, dan is men geneigd de muizen met vergift zooveel mogelijk uit te roeien. Daarmede zou men dan echter ook andere dieren dooden, die, bleven ze leven, juist de beste muizenverdelgers zouden zfjn als vossen, bunzings, wezels en hermelijnen en onder de vogels buizerds en toren valken, die, zooals wel vanzelf spreekt, de vergiftige, doode muizen zouden ver orberen. Veel beter is het bij een zich voorkomende muizenplaag genoemde root dieren te sparen en er geen jacht meer op te maken, want deze zijn en blijven onze beste helpers in den strijd tegen het alles vernietigende muizenheir. Mond- en Klauwzeer. Volgens aangifte van de betrokken vee houder is mond- en klauwzeer bij H P. Zijm, S. donker Cz. en B. Lap Sz. te den Hoorn. Het vee is genezen bijP. Gnsnich P H. Polder, Jn. Witte de Kuil, D. H. Bruin de Westen en D. Lap Sz. Hoornder Nieuwland. Texel, 8 Juli 1921. De Burgemeester van Texel, BUYS1NG DAMSTE. van De Koog 140 4,40 6.30 nm. fakultatief. Zondag 13 Juli 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer. Oudeschild, nm. half 3 ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. Zuid-Eierland, 's av. half 8 ds. Schellenberg GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de classis. n.m. 3 uur ds. Buskes. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de classis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Van Calcar van Beverwijk. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Alkmaar, 4 Juli. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 113 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe 14,50 a 15,25 Haver 9,50 a 12, Bruine boonen 27,a 28, Gerst chevalier a 13,75 Rogge 0,— a Witteboonen a Kleine groene erwten a Groote groene erwten 18,— a 20, Grauwe erwten 32, a Eierveiling Texel, 7 Juli. Aangevoerd werden 160 partijen, 21500 stuks. Kipeieren f 6,10 a f 8,40 per 100 stuks Eendeieren f5,40 a f 6,—per lOOstuks. Texel, 7 Juli. 1 Koeien 350,a 3 Nuchtere kalveren 17,— a 21, 4 Schapen 40,— a 45,— 498 Lammeren 22,— a 30, 9 Biggen 9.— a 15,— ADYERTENTIEN VERLOOFD 1NA WAGEMAKER en A. S. JANSSEN techn. stud. i ie hopen onze waarde Broer en j? Zuster, MAARTEN BLOM Éi en Sr DIEUWERTJE SMIT, gg (Weeshuis Barsingerhorn) 3? hunne 40-jarige echtvereeniging me te herdenken. Mede namens de Familie Z&j Cocksdorp. J. BLOM Mz. Dankbetuiging:. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling en deelneming tijdens de ziekte en bij het overlijden en de begrafenis van onzen beminden Vader, Behuwd- en Grootvader ondervonden, betuigen wij hier mede onzen hartelijken dank. Namens de Familie M. ZOETELIEF. Den Burg, Texel Juni '24. Burgemeester en Wethouders van Texel voor het vervoeren van 50 M' basaltslag afm. s/5 c.M. en 20 M3 id afm. 2/3 c.M., liggende op den loswal aan den Noorder- dijk en te lossen langs den nieuwen weg te Oost. i De materialen moeten binnen 14 dagen na de gunning ter plaatse zijn aangevoerd. Biljetten op gezegeld papier van 50 cent worden ingewacht ten Raadhuize uiterlijk 14 Juli 1924, 's middags 12 uur. op Donderdag 10 Juli, des avonds half negen in Hotel „De Oranjeboom". Agenda Opening. Notulen. Verkiezing bestuurslid. Rondvraag. Sluiting. Algemeene Vergadering van de afdeeling TEXEL van het ROODE KRUIS op den lOden Juli a.s. ten 8 uur nam. in café „Den Burg". Agend a Rekening 1923. Begrooting 1924. enz. De Voorzitter, VAN DER VEGT. sieraad voor elke schrijftafel f0,45 jn solide uitvoering, in prijzen van f 0,25, f 0,45, f 0,50 tot f 5,25. f2.10, f2.25, f2.70, f3. - en f3.50. FA. LANGEVELD DE ROOIJ. VAN H1JFTE, Noorden. Motorbotter T X 12 vaart Zaterdagavond 7 uur naar Helder en Zondag morgen 2 uur terug. P. v. d. VIS. De mooie doosjes met Lucra- kleurkrijtjes, die maar kosten, zijn weer te krijgen bij van AF OUDESCHILD Laplata Mais Nieuwe oogst Galfoxmais Chevaliergerst Gerst gezuiverde blanke Suikerkoekjes (incl.) Murwe koek Zaansche Voorslaglijnkoeken Amerik. lijnkoeken Haver Texelsche Gemengd kippenvoer Kippenrijst Paddi nieuwe oogst Witte erwten Tarwe Tarwezemelen (incl.) Liebig's Vleeschmeel Phosforzure Voederkalk Alles pei* 100 K.G. den Burg, Texel, 10 Juli 1924. 10 10,25 13,75 11,50 16, - 15,50 12,75 13.— 11,50 13,— 16,50 16,75 11,25 14,75 7,75 25,- 14,—

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 3