'n Gemoedelijk woord 3828 Zaterdag 12 Juli 1924. 37s" j» aar gang ieuws- ©n Advertentieblad. Van eten en drinken. Se pluimveeteelt op J'exel, Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws Olt felsd verschijnt Voemdif- en Zaterdagmorgen Advertentlfin daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. De Huisvesting van Pluimvee. De Plaatjes voor de Rijwielbelasting. Wil lazou in „Het Va Ierland" dat de Rijwielbelasting waarschijnlijk 1 Augus tus zal ingaan. Men beett van de belas- lingplaatjes waarvan onze lezers een afbeelding bierbij geboden wordt even- 1J. ,-J 'jes 1,700 C00 laten aanmaken. Zij zijn reeds aan de postkantoren verzonden en wie z'n drie gulden graag op bet belas- tiDgaltaar wil plengen, kan zoo'n mooi plaatje ten postkantore spoedig krijgen' Naar wij vernamen zijn reeds ver schillende winkeliers bier ter plaatse aan gezocht om de verkoop van de ket- tiokj°s of bandjes, waarmede deze nieuwe belastingversiersels aan de fiets bevestigd moeten worden, ter bandjte willen nemen terwijl ook de rijwielhandelaren er wel voor zullen zorgen dat-men de plaatjes bij h9n gemonteerd kan krijgen. Joh G de Winter, zoon van mej. Wed de Winter en leerling van de MULO school alhier, deed dezer dagen met goed gevolg toelatingsexamen tot d9 3e klasse der Rijks Hoogere Burg-r School .te Alkmaar. Het Vliet mdtsche Postkantoor Het wilde cLstijls nRt zoo erg nv t de verko p vau l et Viielaudacbe ex po i aan enkelen van onze adverteerders: Waarom komt ge tocli altijd zoo laat met uw advertenties aandragen Weet ge dan niet dat wij u in 't geheel niet kunnen garandeeren dat advertenties, die Dinsdags en Vrijdags na vier uur binnen komen, nog worden opgenomen Zorg dat uw advertenties uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags om vier uur in ons bezit zijn, maar breng ze liever nog een dag eerder. De Administratie van de Texelsche Courant. kantoor. Nu is er weer een poging tot ve'koop gedaan. Verschillende bioders liepen met bun bod zoo tusschen de 31 0 gld, B. Kooiman te Harlingen) en de 4290 gld (burgemeester Blanke stoyn, Vlieland) Met bijna drieduizend gulden erboven, 7050 gld. wist echter bet Groene Weesbuis der Ned. Herv. Gemeente te Groningen eigenares te worden. Het noodlot trof hemzelf. Een bekend Nederlandsch rechtgeleer de en dichter, Mr. Jacob.Isiael de Haan, is in Palestina bet slachtoffer van een laffe moordaanslag geworden. Meikwaar- dig is een uitspraak van hem in een artikel, dat van zijn hand in het Week blad voor het Recht verscheen dit toch vangt aan met de woorden „Palestina is een onveilig land. Er gaat geen dag voorbij zonder moord". Die sombere uit spraak is thans aan hemzelf bewaarheid. Alles vliegttot fokstieren toe. Het vliegtvig, gemerkt HNABR, beeft Woensdag de eer genoten a's passagier naar Parijs te mogen vervoaren Z.D.H. Nico XI, zoon van Lord Nico en Paulke, iDgescbraven in bet register van joog vee, 6 mamden oud en alreeds 260 K.G. zwaar. Waar onze grenzen voor het vervoer van veo naar Frankrijk gesloten zjjn beeft men deze wijze van vervoer geko zen om een mooie jonge fokstier van Holland naar Parijs te krijgen. Om kwart voor vier werd hetbeestj9 in de vliegmachine gezet. Nadat men eerst eeDS had nagegaan of-ie good tegen het donderend geraas van een vliegtuig motor kon wat inderdaad bet geval was ging de geleider er naast zitten de bestuurder klom op z'n bankje en daar ging de stier de lucht in. Men beeft hem rood-wit blauwe linten omgehangen, waaraan een bepaaldelijk voor deze gelegenheid geslagen bronzen penning hingbet beele kongres voor veehandelaars heeft het lieve diertje uit geleide g idaan, ja, men heeft zelfs toe spraken tot de stier gehouden, hem de boop des Vaderlands genoemd en hem opgedragen toch vooral zijn plicht te doen. Of de stier hierop antwoordde „dat 't aan bem niet zou liggen" vermeldt de historie jammer genoeg niet.. De antieke broeken. Een welgestelbe boer te Go-hen (Staat NewYoik) vervoegde zien dezer dag9n in den winkel, waarin bij 40 jaar geleden van den vader van den tegen woordigen eigenaar een paar lange bioeken had gekocht, 'ie broeken warén Dooit gedra- g n ei zaten nog in hetzelfde papier gevouwen, als waarin de toenmalige be diende zo inpakte. De boar wonsebte nu de- broeken te ruilen voor een arder artikel of anders zijn gold temg Men verwens Jjpjn caar een handelaar in antiquiteiten. COURANT. AbennemenUpri/s per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Priji der Advertenttinf Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekena. POSTCHEQUE- en GIRODIENST JNo. 652. ABONNEMENTEN ett A ^TIRT E N T I E N wordes aangi?noa»«s bQ de Jito. Fjrm* lANHiïïHbó S R O O W, Parkstraat, Buae or T In en uitklaring van schepen. De Burgemeester van Texel, maakt ten verzoeke van den Minister van Financiën bekend dat bij Koninklijk besluit van 17 Juni '24 Staatsblad no. 293, het volgende is bepaald Art. 1. De aanwijzing van de eerste en laatste wachten Helder, Vliereede, Ameland, Oost- mahorn en Delfzijl wordt, wat de aldaar toegelaten in- en uitklaring van ter zee binnenkomende of uitgaande vaartuigen betreft, beperkt tot de navolgende zeegaten. Voor Helder tot het Nieuwediep, voor Vliereede tot het Vlie, voor Ameland tot het Borndiep, voor Oostmahorn tot het Friesche gat en voor Delfzijl tot de Wester- en Ooster- eems. Art. 5?. Dit besluit treedt in werking met ingang van 15 Juli 1924. Texel, 9 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. ii. De Keuringen. En is die keuringsdienstopeet-endrink- waren nu een soort politie, ingesteld om al die deugnieten van kruideniers, oplichters van bakkers en pompende melkventers te bekeuren en zoo eenigszins mogelijk de gevangenis in te zetten Wie zoo denkt, heeft het glad mis. Want zeker zou de dienst dan niet in die mate op medewerking of belangstelling aanspraak kunnen maken. Men is zoo verstandig uit te gaan van de stelling dat men, bij koopers en verkoopers beide, met-, eerlijke en goedwillende menschen te doen heeft. Dat weliswaar de kooper waar voor zijn geld wenscht te ontvangen, maar even zeer de verkooper waar voor het ontvangen geld wenscht te geven. En doordat men zoo optreedt kreeg de keuringsdienst over 't algemeen een pret tige samenwerking met de winkeliers. Weliswaar is het simpele feit, dat men ondeugdelijke waren in voorraad heeft vol doende om een strafrechterlijke vervolging in te stellenmaar als "regel werd hiertoe wanneer men van de goede trouw van de -betrokken winkelier overtuigd was, niet overgegaan Meestal trouwens bood" deze uit eigen beweging reeds aan. de waren die ondeugdelijk bevonden werden, te ver nietigen. Immers de degelijke kruidenier of bakker zal er zelf prijs op stellen slechts goede waar in voorraad te hebben? In som mige gevallen was het mogelijk een ondeug delijke waar b v. voor veevoeder geschikt te maken dan gaven de keurmeesters hun volledige medewerking daartoe waardoor vernietigiging werd voorkomen. In 1923 werden door de keurmeestersin winkels, in pakhuizen en op marklen in totaal gekeurd zesenzeventig duizend vier honderd en zeventig voorraden. En hoeveel er ru werd afgekeurd Totial 1600 partijen, of ongeveer 2 pCt. Dat valt dus nogal mee. De wijze waarop pluimvee, in het bijzonder de kip wordt gehuisvest, speelt een zeer voorname rol in de opbrengst, d.w.z. het aantal eieren dat een kip legt is tendeele afhankelijk van de inrichiing van nacht- en dagverblijf, m.a.w. men mag nog zulke beste kippen hebben en men mag nog zoo goed voeren, wanneer er aan de huisvesting iets hapert zal men nooit het aantal eieren krijgen, dat men redelijkerwijze van een kip verwachten mag want in het ergste geval worden ze ziek en leggen ze weken of zelfs maanden niet, in vele gevallen lijden ze alleen te veel zonder bepaald ziek te worden maar dan leggen ze toch ook niet, eten doen ze niettemin even goed. Nu is er al heel lang gezocht naar de manier waarop men hoenders het beste kan huisvesten, alle mogelijke denkbeelden zijn daar bij ontwik keld en toch zijn we nog altijd bezig naar „het beste" te zoeken. Want het beste is in dit geval een ideaal en idealen kan men wel benaderen, maar nooit bereikep. Zoover zijn we echter toch al, dat we zoo zachtjes aan weten, hoe het niet moet en daarmede zijn we dus al een heel eind in de goede richting. Het Heeft evenwel een heele tijd geduurd voor men zoover was en nog zijn er een massa kippenhouders, die dat niet weten, ook zijn er, die tegen betet weten in, toch hun verkeerd ingerichte hokken maar houden en niet de geringste moeite doen om hun hok of loop te verbeteren. Absoluut verkeerd Is een gesloten hok, dus een hok zonder licht en ventilatie en hoe kleiner het hok is, hoe meer die gebreken zich laten gelden. Toch treft men nog veel donkere en slecht geventileerde hokken aan en nog veel meer te kleine hokken. Die hokken zijn meest voortgesproten uit het denkbeeld, dat kippen 's winters, 's nachts vooral, warm moeten zitien, daar ze anders in de wintermaanden heelemaai niet leggen, ja in verschillende streken van ons land ging men zoo ver, dat men het kippenhok maakte boven de koeien of boven de varkens, want daar was het 's nachts lekker warm en dan zouden de kippen zeker leggen. Wat leerde de praktijk echter, dat slechts in enkele bijzon dere gevallen, als alles eens meewerkte, de jonge kippen aldus gehuisvest, 's winters wat eieren legden, de ouden echter heelemaai niet, dat allerlei ziekten, vooral snot en diphterie, duchtig onder de kippen huishielden en dat in de zoogenaamde warme stallen en in vele kleine gesloten hokjes en ook wel grootere, tuberculose ieder jaar een groor aantal slachtoffers eischte om van enkele andere ernstige besmettelijke ziekten niet te spreken, die soms in enkele weken, in heele streken duizende kippen het leven kostten. Pluimveehouders, die aandacht aan hun kip pen besteedden, ontdekten wel, dat gesloten hok ken niet deugden en dat kippen die 's nachts buiten sliepen het gezondst en het sterkst waren. Op sommige boerderijen kwam het wel voor, dat het 's zomers zoo warm in de hokken was en dat ze zoo vol luis zaten, dat de kippen op een goede avond in massa be boomen ingingen en voortaan met geen stok meer in het hok te krijgen waren, en als dan bleek dat er kori daarop meer eieren kwamen, gingen de oogen van de boer of boerin wel eens open en kwam men tot de conclusie, dat hun hok voor de zomer evenmin deugde. Een feit is dan ook dat die zelfde donkere hokken de Nederlandsche pluim veehouders ieder jaar een enorm aantal eieren kosten, eenvoudig omdat de kippen 's nachts op de stokken zoo van de warmte lijden, dat ze van de leg afraken. En dan spreek ik nog niet eens van de bloedluis, die zulke hokken een waar eldorado vinden en bij duizenden, honderddui zenden. millioenen soms op de zitstokken en in de naden en kieren zitten en 's nachts de arme kippen zooveel bloed uitzuigen, dat ze er in let terlijken zin rood van zien. De kleur van het beestje is lichtgrijs, alleen als ze bloed kunnen krijgen schijnen ze rood door; hoeveel eieren zouden, figuurlijk gesproken, die kleine beestjes niet opzuigen Leerzaam is het op een avond, als het weer warm is gewtest, zoo'n kippenhok eens open te doen, men zal zich dan verbaasd afvragen, hoe' houden de dieren het eruit en inderdaad is het onbegrijpelijk, dat ze uit pure gewoonte, dat warme hok iedere avond maar weer opzoeken waaruit blijkt, dat een kip het verstand niet in den weg zit Maar met dat al zittpn ze in let terlijken zin van het woord op stok te gapen van de warmte, van de stank zwijg ik dan nog maar. Maar nu genoeg over de gevolgen van ver keerde huisvesting, laten we nu eens nagaan, hoe we al die narigheid voorkomen kunngp. Praktische menschen kwamen al jaren «eleden tot de ontdekking dat frissche lucht een van de voornaamste levensvoorwaarden voor een kip is en dat, als ze daar maar in kunnen vertoeven ziekte gewoonlijk wel buiten het kippenhok blijft Er waren er dan ook, die het front ir» hun hok alleen maar met wat gaas afmaakten en zomer en winter openlieten en een zekere heer Tolman, een Amerikaansch pluimveehouder, ontwierp een hok, berustend op het beginsel, dat volgens hem het ideaal kippenhok het meest nabij kwam. Dat hok weid ook in ons land bekend, maar mijnheer Tolman woonde blijkbaar in een kli maat dat eenigszins afweek van het klimaat in Nederland, want hoewel het heel wat beter was, dan de meeste hokken hier. voldeed het niet geheel en al, voor onze sombere winterdagen was het vooral nog te donker. Het hok werd wat gewijzigd, het front werd verhoogd en in twee gedeelten opgetrokken, het bovenste deel werd glas cn de ramen konden open, dit was het z.g. gewijzigde Tolmanhok en het is dit hok dat toevallig op Texel nogal wat opgang heeft gemaakt. De heer Eelman, Julianastraat den Burg, was de pionier op Texel daarvoor. Op aanraden van den toenmaligen pluimveetcelt- consulen' der V.P.N den lieer Beaufort, liet hij zooln hok bouwen en h-.cl wat kippenhouders op Texel, maar voornamelijk In den omtrek van den Burg, hebben dit model nagemaakt, toen bleek dat de heer Eelman er beslist succes mede had. Die hokken komen nog op Texel voor en men mag het den eigenaars gerust vragen of ze niet al eieren rapen, als anderen er nog niet aan denken om in de legnesten te gaan kijken Wel een bewijs dat zoo'n hok op het gure Texel voldoet en daaruit blijkt ook afdoende, dat de kippen dat zoogenaamde dichte, warme hok heelemaai niet noodig hebben en dat ze koude uitstekend kunnen verdragen. Trouwens hoe kan het ook anders, ze hebben een beste warme jas en ieder jaar tegen den winter krij gen ze gratis een nieuwe en de kop en de pooten, die onbeveerd blijven, steken ze, als ze op stok zitten, ook onder de veeten, de kop tusschen een vleugel en de pooten wordendoor de buikveeren bedekt. Nooit zal men zien, dat ze met eén bevroren kam uit het hok komen, die bevriezen (als het hard vriest altijd) wanneer ze 's morgens éen poosje van de stok af zijn, en hoe kleiner en dus hoe warmer het hokje was, hoe gauwer ze bevriezen, want dan kunnen ze de overgang van de warmte in de koude niet verdragen. In open-fronthokken zal men nooit k'ppen met bevroren kammen aantreffen,alleen bijeen scherpe Oostenwind en daarbij harde vorst, moet men geen hoenders buiten laten, want daar kan geen enkele kip, die een eenigszins ontwikkelde kam heeft, tegen. Wanneer ik dus ergens be vroren kammen aantref, dan weet ik al bij voor baat, dat het hok niet deugt. Nu vindt men op het vasteland niet veel meer van die Tolman- of open-fronth"kken sedert men meer werk aan de kippen is gaan besteden, zijn die langzamerhand verdwenen, er is eerst nog zoo'n beetje een tusschenvorm geweest, maar die voldeed heelemaai niet en daaruit onstond tenslotte een flink ruim hok met deuren en ramen en schuiven, die naar behoefte kunnen worden opengezet en waarmee men de tempera tuur en ventilaiie in het hok meer in de hand heeft In open-fronthpkken komt het wel voor, dat de eieren in het hok bevriezen, in de tegen woordige hokken komt dat niet voor, ulters'en worden dus uitgeschakeld en het hok is zoö- danig ingericht, dat het met eenige zorg en oplettendheid de kippen tegen alle uitersten van ons wisselvallig klimaat beschermt en dat moeten we toch hebben, want aD het hok ons op den een of anderen tijd in den steek laat en de kippen ondervinden nadeel, dan kost dat eieren en dat gaat direct van de winst af. B. v. ASPEPEN VERVENNE. 's Gravenhage, Juli 1924. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1