Ingezonden stukken. Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL. Vergadering Roode Kruis. Zooals gewoonlijk was ook deze ver gadering slecht bezocht, misschien nog wat slechter dan hier te doen gebruike lijk is. Uit de door de penningmeester over gelegde rekening blijkt dat er een saldo- kas is van f275 38. Aan kontributie was ontvangen van 55 leden een bedrag van i 81.50. De kollektedag bracht op f123 50, waarvan 80 pCt werd afgedragen aan het hoofdbestuur. Besloten wordt 25 gld. te geven aan het fonds voor de ziekenauto en boven dien in het loopende boekjaar een bedrag te reserveeren voor een in het leven te roepen kursus voor eerste hulp bij onge lukken en verbandleer. Op verzoek van het hoofdbestuur zal ook dit jaar, in het laatst van Septem ber, een kollekte worden gehouden. Sportvereeniniging Texel. In de Donderdagaveud gehouden ver gadering van de sportvereeuiging Texel, onder voorzitterschap van de Hr. de Wilt, werd tot penningmeester verkozen de Hr. H. Zijm. Verder viel er Diets voor dat der vermeldiDg waard zou kuunen zgn. Ds. Raabe over zijn Hongaarsche reis. Wy vestigen de aandacht van onze lezers erop dat a.s. Woensdagavond te 7 ure Ds. Raabe in de Ned. Herv. Kerk zal spreken over de reis der Hollandsche pleegouders naar Hongarije, waarna een kollekte ten behoeve van het HoDgaar- sche kinderwerk gehouden zal worden, Onze plaatsgenooten C. Keijser Dz en Alb. Dros Pz. leerlingen aan een han delsschool te Amsterdam (instituut v. d. Hooft) deden met gunstigen uitslag resp eindexamen en ovargangsexamen van de 3de naar de éde klas, Oudeschild. Deze week werden van hier vervoerd 900 lammeren, 33 schapen, 32 varkens, 3 paarden en 3 kalveren. Dm Hoorn10 Juli. Schoolreisje. Laatstleden Dinsdag hebben de hoogste vier klassen dor lagere school van den Hoorn een schoolreisje naar Amsterdam gemaakt. Het is een feestdag geweest die de kleinen niet licht zullen vergeten. De pret begon al 's morgens om 5 uur, toen allen reeds bij de school present waren. Wio weet hoeveel er in't geheel niet geslapen hebben die nacht. Onaer geleide van de onderwijzers, en bovendien een tweetal heeren die zich als vrijwilligers hiervoor beschikbaar had den gesteld, werd op een tweetal bak wagens de tocht naar de haven aanvaard. Bij de overtocht Daar 't Nieuwediep vertoonden enkelen de bekende ver schijnselen der zeeziektewit om 't neusje en nog een en ander. Er stond dan ook een flink zeetje. Toen allen evenwel in de trein zaten was dit leed weer vergeten. In Amsterdam werd bekeken Damrak met Beurs en Dam, het Koninklijk Paleis en toen naar de Nieuwe Kerk, waar het grafmonument van de Ruyter en ook dat van Jan van Galen is. Door de Kalverstraat trok men naar Artis, waar de kinderen natuurlijk uiter mate genoten. Jammer dat er betrekke lijk zoo weinig tijd voor alles bestond. Nadat men alle dieren en ook het Aqa- rium had bekeken, werd in de groote zaal het middagmaal gebruikt. Om twee uur werd per extra trem een ritje door de hoofdstad des lands gemaakt, eD om drie uur de terugticht aanvaard. Te ruim 8 uur kwamen de kinderen weer in den Hoorn aan, opgetogen over al wat ze hadden gezieD. Dit eerste schoolreisje zal nog lang in hun berinnering blijven voortleven In een koffer gestikt. Ia een woniog te Piauen zijn Dinsdag middag vier kinderen dood uit een houten koffer gehaald. De kinderen wareD bij het spelen op een zolderkamer in de kist gekropen, waarop het deksel dicht geval len was. Zij konden het niet meer op lichten en zijn gestikt. Iemand streelde 'n vreemde hond over de kop, om te zien of 't een vriendelijk beest was. Het was met zoo. Iemand kwam net even te laat voor de trein. Hij probeerde hem hard loopende bij de bocht in te halen. Hij kon het niet. Iemand probeerde of er stroom op de elektrische draad stond. Het was zoo. Iemand hield op met adverteeren om te zien of hij zoodoende geld kon besparen. Hij kon het niet. Adverteert u ook in de Texelsche courant fi^S DPiïfS Wat men al niet aanplant 1 Aan een algemaene badpiaatsengids, geschreven door de heer J. W. Kockx, direkteur vau de Maatschappij „Zeebad Egmond", ontleenen wij het volgende omtrent Vlieland „Vermelden wij tenslotte nog dat met vrucht proeven zijn genomen met den aanplant van duinen in het West einde door het Staatsboscbbedrijf. Meer en meer en op steeds ruimer schaal wordt met die beplanting voortgegaan." [Ale men eeu probeerde zeedijken aan te planten? Als die goed groeien zou men de Zuiderzee goed en goedkoop kunnen afsluiten 1 Red. T Ct.] De zingende gevangene. De berucht geworden bankbiljettenver- valscher Rabbat, die te Weenen kon worden gevangen genomen, heeft daar den bijnaam van de zingende gevangenè gekregen. Reeds drie maanden zingt hij in zijn cel het hoogste lied en dat niet een uurtje per dag, maar niet minder dan achttien van de vier-en-twintig uur. Zelfs toen de rechter ham in zijn cel kwam bezoeken om hem zijn vonuismede te deelen. dat negen jaar gevangenisstraf met daarop volgende deportatie luidde. Het was onmogelijk geweest Rabbat ter terechtzitting te laten verschijnen. Op den eersten dag der zitting hield hij ook in de rechtzaal niet met zingen op. Blijkbaar simuleerde hij krankzinnigheid maar dit heeft hem dan toch weinig geholpen. 800 000 Radio-vergunningen.. De postmaster-general te Londen deelt mede, dat het totaal getal vergunningen voor het ontvangen van programma's der draadlooze telegrafie in Engeland en Wales 702 00 bedraagt. In Schotland zijn 98 000 vergunningen uitgegeven. Vijf vrouwen in de gemeenteraad van Antwerpen. Door het ontslag nemen van Mr. Wil- diers, een der vertegenwoordigers van het Vlaamsche Front in den Antwerp- schen gemeenteraad,die vervangen wordt door Mej. Anna Mortelmans, zullen, naar men uit Brussel meldt, in den raad der Scheldestad voortaan niet minder dan vijf vrouwelijke afgevaardigden zetelen twee katholieke, een liberale, een socia listische en een Vlaamsch-nationalistische De ontdekking van Amerika. Een schooljongen moest eens een op stel over de ontdekking van Amerika maken. Hij deed dit in den volgenden vermakelijken trant De koningin van SpaDje vroeg aan ColumbusColumbus, kan jij Amerika ook ontdekken „Jawel uwe Majesteit, als ik maar een paar schepen van u krijg, zal ik dat wel in orde brengen." Columbus kreeg eenige schepen en zeilde weken lang westwaarts. Eindelijk kregen ze land in 't zicht en spoedig zetten Columbus en de zijnen voet aan wal. De inwoners evenwel waren ge vlucht en hadden zich achter de boomen verscholen. Een van hen was evenwel blijven staan. Columbus ging naar hem toe en vroeg „Is dit Amerika „Jawel" antwoordde de inboorling. Op ziju beurt vroeg hij: „Ben jij Columbus „Jawel" antwoordde Columbus. Toen wendde de inboorling zich tot zijn verscholen stam- genooten en schreeuwde huutoe:„Kom maar voor den dag, 't geelt toch niets meer, we zijn ontdekt 1" (N. Hari, Ct.) Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker75 ct. Bij apoth. en drogisten. 'n Vis schot ij-nieuwtje. Zaterdag kwam voor de eerste maal van de Noordzeevisscberij te IJmuiden aan de markt de stoomtreiler Proef IJM 36 van de reederij Het Noorderlicht. De Daam voor dit schip is wel zeer toepasse lijk gekozen, aangezien met dit stoomschip een proef is genomen voor een geheel nieuw systeem van treilvisscherij, waar bij gerekend werd op groote krachtsbe sparing (veel geringer kolenverbruik) bij grootere productiviteit (ruimer vangst). De inrichtiDg van het vischtuig is n 1. geheel anders dan bij het treilnet, dat met groote zware klossen over den zee bodem wordt voortgetrokken en waarvan de bovenpees slechts een en een half of twee meter boven den bodem gaat, waar door de toegaDg tot het Det niet groot is. Het oieuwe systeem geeft een dubbele hoogte van toegang en wordt niet laDgs den bodem getrokken. Naar we vernemen hebben de resultaten van deze eerste reis nog niet aan de groote verwachtingen beantwoord en is de visch, Zaterdag aangebracht, gevangen met het gewone treilnet, dat uit voor zorg was medegenomen. Het schip be- somde in 10 dagen reis f 1198. DE AARDAPPEL. De aardappels hebben weer gebloeid en in den oogst, die volgt, heeft iedereen belangstelling. Als iedere andere plant, heeft ook de aardappel hare geschiedenis en die is in teressant genoeg, om even na te gaan. Het vaderland is Zuid-Amerikade knollen werden reeds door Columbus op het eiland Cuba gegeten. In 1565 werd de aardappel door den slavenhandelaar John Hawkens naar Ierland overgebracht zoLder echter verder verspreid te worden. Twintig jaren later werd hij als een nieuwigheid door Francis Drake in Enge land ingevoerd, die eenige knollen uit deelde met de opmerking, dat dit gewas wellicht ruimere verspreiding verdiende. De knollen werden met de noodige zorg aan de schoot der aarde toevertrouwd en groeiden dat het een lust was. Zij bloeiden ook, brachten besvruchten (z.g. kralen) voort en deze werden geplukt voor aardappelknollen. In botergebakken en met allerlei lekkers bestrooid, kwamen ze op tafel, maar 't oordeel der gasten, speciaal voor 't aardappeldiner uilgen )0 digd, was verre van gunstig! Dat was geen volksvoedsel, zeide men voorval - keus nog te slecht1 Maar zie het aai d- appelloof werd op den akker verbrand en terwijl de eigenaar hier naar stond te kijken, zag hij hier en daar half ge pofte knollen liggen, die zijn aandacht trokken. Een ervan werd aan een on derzoek onderworpen, doorgebroken en natuurlijk geproefd en de smaak liet weinig te wenschen over. Populair was de aardappel door dit toevai echter nog niet geworden. In 1589 kwam hij in handen van prof. Clusius, te Leiden en vond op Neder lands bodem een goed plaatsje. Het plan ten beperkte zich tot enkele tuinen, want het volk wilde nog niets van deze uit muntende knol weten. Na den hongersnood in 1716 werd door de Fransche regeering eene hooge promie uitgeloofd op de ontdekking van 'n nieuw voedingsmiddel, dat het koren zoo noodig vervangen kon. Een apotheker, Paruien tier, vestigde de aandacht op den aard appel, en vijftig morgens land kreeg hij ter zijner beschikking, om een pro-.-f te nemen De planten gloeiden uitstekend, gaven een flink beschot, maar het volk bedankte er voor de knollen te eten Parmentier kende zijn Pappenheimers! Hij liet door trompetgeschal verkondigen, dat, wie h9t wagen durfde om aardap pelen te stelen,gerechtelijk vervolgd zou worden, terwijl een strenge straf zou vol geu. En daar gingen de gestolen aard appels hoor 1 Bij nacht en ontij ging de bevolking op aardappelroof uit en h^t spreekt vanzeif, dat de bewakers éé.i oog dicht knepen en met het andoro niets zagen. Parmentier had het nieuwe voe dingsmiddel gevonden en te Montinidier staat een standbeeld, dat ziju naam ver eeuwigt. Duitschland nam geen listeD, maar soldaten te baat om de boeren te gelas ten, zich meer mot den aardappelteelt te oeraoeien. Dit gebeurde in 1763 door Fredenk II In 1761 kon meD in het Noorden van Fnealatd, tusschen Tzummarumcn Fui gum, een veld met aardappelen zien en een tiental jaren later veitrok de eer ste lading Friesche piepers naar Amster dam. In 1836 was de aardappel in Grieken land nog een zeldzaamheid en wel in die mate, dat aan de Koningin, bij haar intocht in Athene, een aardappelbloem tros werd aangeboden, als een symbool van het allerbeste, dat Haar het land kon geven. Verplaatsing van de pomp bij het Raadhuis. Mijnheer de Redacteur. Vergun me, nu B. en W. zoo duidelijk hebben toegegeven, dat de pomp voor het verkeer een sta in-den-weg is, nog eenmaal op verplaatsing aan te dringen. Om twintig centimeter ruimte voor het verkeer te winnen is de monumentale pomp deerlijk geschonden. De mooie rand van gele steentjes, die de pomp omgaf, is voor een deel weggebroken. Is er nu niet één van de leden van den Raad, die het voorstel wil doen, de pomp öf geheel weg te breken, öf haar achteruit te brengen in den lijn van de jonge boomen, Vischiparkt—hoek Binnenburg. 'tls niet de stoep van het Raadhuis, die het verkeer belemmert, de pomp doet dat en ze verhindert het vrjje gezicht boven dien Beleefd dankend, Uw getrouwe B. Opheffing Huurcommissie. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat door hen tot opheffing der Huurcommissie voor deze gemeente is besloten, aan welk besluit Gedeputeerde Staten van Nooriholland hunne goedkeuring hebben gehecht. De datum van ingang der opheffing is bepaald op 1 Augustus 1924. Onder de aandacht van belanghebbenden wordt voorts gebracht, dat na dezen datum verzoeken om nietigverklaring van huur- opzegging en adressen met verzoek te bepa len dat een nieuwe huur zal tot stand komen gericht kunnen worden tot den heer Kan tonrechter te Helder. Een verzoek om nietigverklaring der op zegging kan worden ingediend, wanneer voor het eindigen der huur een opzegging noodig is. Een dergelijk verzoek moet geschieden binnen een week na de opzeg ging. Een verzoek om te bepalen, dat een nieuwe huur zal tot stand komen kan worden inge zonden, wanneer voor het eindigen van de huur een opzegging niet vereischt wordt. Dit verzoek moet geschieden binnen een week na het verstrijken van den tijd bij de overeenkomst voor het aangaan van een nieuwe huur bepaald en, indien die tijd niet bepaald is,' uiterlijk drie maanden voor het einde van de huur, wanneer deze voor een jaar of langer is aangegaan, of uiterlijk 2 weken voor het einde van de huur wanneer deze voor korteren tijd is aangegaan. Texel, 11 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders voornmd., BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Markt De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat voortaan vee slechts ter markt mag worden aangevoerd door de Zwaanstraat. Tot 1 October a.s. wordt vee alleen tot de markt toegelaten tusschen 7 en 10 uur. Texel, 11 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. Mond- en Klauwzeer. Volgens aangifte van de betrokken vee houder is mond- en klauwzeer bij Jac. Brans en Jn. Kikkert te de Westen. Texel, 11 Juli 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Brandgevaar door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voorzorg die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring ge grond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het vol gende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen be kend is, is het noodig, dat het gras werkelijk pooi z[j, alvorens het wordt binnengehaald. rncf A J f> j (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2