Gemengd Nieuws. Witte Kruis. Veebaskule. Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid -Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Overgangsexamen H.B.S. Varkensboet afgebrand. Le rijwielmerken. De öirekteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat vanaf 16 Juli a. s op de post-, bij- en hulp postkantoren, alsmede na voorafgaande aanvrage, op de stations voor den post dienst rijwielmerken verkrijgbaar zullen worden gesteld tegen den prijs van f3 per stuk. De verkoop van de merken zal ge schieden op werkdagen op de post- en bij postkantoren in de uren van open stelling, vallende tusschen 9 uur voor middag en 4 uur namiddag, en op de hulppostkantoren en stations voor den postdienst gedurende den geheelen duur der openstelling. Een toekomstig wereld tippelaar. Te North Molton (Et geland) werd een knaapje van nog geen vier jaren oud vermist. Zijn doodeiijk ongeruste ouders deden den ganschen omtrek naar hem zoeken. Eerst den volgenden dag werd de kleine gevonden in een dorp, op 16 K M afstand van z(jn woonplaats. He jeugdige wandelaar had den heelen afstand te voet afgelegd en was, na aan komst in het dorp, rustig met eenige andere kinderen aan 't spelen gegaan. e ouders der kinderen hadden den kl uien zwerver te hunnen buize nacht- logius venchaft. Standbeeld voor Paus Adrianus IV In den loop van het jaar zal in Abbot Laogley, nabij Watford, (Eogeland) een standbeeld worden opgericht voor Nicolas Breakspear. den lateren Paus Adrianus IV, den eeuigen Eugelschman in de ge schiedenis, die op den stoel van den H. Petrus gezeteld heeft. Een merkwaardig feit is, dat het initia tief tot de oprichting van dit standbeeld van Anglicanen uitgegaan is en dat het standbeeld in een geheel Protestantscbe streek zal verrijzen. Vergiftigde aardappelen. Door de rijkspolitie te Tubbergen is beslag gelegd op een partijtje gekookte aardappelen, welke met vergif, (waar schijnlijk fosfor) waren gedrenkt en >p een roggeveld te Albergen waren neer gelegd met het doel de kippen en ander pluimveegedierte van een buurman te vergeven. De laffe daad werd ontdekt doordat roede eükele kuikens erdoor zijn gestorven. De gestorven dieren zijn in beslag genomen en tegen den vermoede- lijken dader is procesverbaal opgemaakt. Kanoei maaien. Verscheidene landbouwers inde Haar lemmermeer polder hebben bij het kar wei maaien gebruik gemaakt van een zelfbinder van een koreomaaimachiDe. Deze nieuwe methode schijnt goed te hebben voldaan. Door een stier toegetakeld. De landbouwersknecht Jobs. Nijland uit Pess, gemeente Ruinen (Droote)zou Donderdagmorgen een stier aflevereD. Nog geen 300 Meter vao huis werd het dier speelsch, viel zijn geleider aan, nam hem op de borens en drukte bem tegen een boom, waar bij hevig bloedence werd gevouden door den rijksveldwachter Ja cobs, die het woeste dier een lading uit een karabijn toediende, waardoor 't onschadelijk is gemaakt. Het werd naar het keurlokaal te Hoogeveen vervoerd. De getroffene is naar het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen vervoerd. Be halve kwetsuren aau 't hoofd is hij in den rug getroffen. Land te Hoorn. en Tuinbouwtentoonstelling Groote belaDgstelliDg. Reeds van den beginne af, blijkt aller- wage groote belangstelling te bestaan voor bovengenoemde tentoonstelling. En die belangstelling komt nog steeds meer tot uiting. Dit kan men o m. zien uit het groot aantal medailles, dat zoowel door parti culieren als door corporaties en instel lingen wordt toegezegd Bijna iederen dag ontvangt het comité nieuwe toe zeggingen Voor de afd. Zuivel zijn thans zelfs alle in het programma uitgeloofde me dailles door vereenigicgen, zuivelfabrie ken of particulieren toegezegd. Waar op 21 Juli as. voor de afd. Zuivel de gelegenheid tot inschrijving wordt gesloten, moge bovenstaande mededeeling, nog 'n aansporing zijn, om vooral spoedig de inschrijvingsbiljetten in te zenden, of alsnog inscbrijviugs biljetten aan te vragen. De inschrijving voor de afd. wol is reeds eenigè dagen geleden gesloten. Er blijken thans meer dan honderd inzendingen te zijn aangegeven 'n aantal dat slechts zelden op tentoonstellingen als deze zal zijn aaqgetroffen. Voor de overige afdeelingen, waarvoor nog tot de ia het programma vermelde datums, gelegenheid tot inschrijving bestaat, zijn reeds vele aangiften inge komen. Uit dit alles blijkt de groote belang stelling voor de tentoonstelling, waar door dan ook 'n schitterend welslagen verwacht mag worden. be kracht van een paling In een sloot te Oud-Ade ving een reiger een dikken paling en wierp dezen op het weiland De palmg bleek onzen langpoot te bachïig. Hij kronkelde z ch zoo stijf om don nek van den reiger, dat deze stikte. Grasgebrek in Friesland. Zelfs in laag gelegen polderlanden on der Heeren veen is het gras al zoo krap, door de aanhoudende droogte, dat boe ren hooi in de weide brengen, om het vee te voederen. Een exceptioneel geval. Een 25jange stoker, D H. genaamd en die reeds 5 jaar in Haailem woont, moest hedenmorgen aldaar terecht staan wegens het opgeven van een valschen naam. Deze opgave was echter onder geheel andere omstandigheden geschied, dan dit gewoonlijk het geval is. H. had nl. nog gevangenisstraf te goed, en toen hij in 1918 in Haarlem kwam, was hij bagg dat, als zijn ware naam bekend werd, hij die straf zou moeten uitzitten. Aan den Burgerlijken Stand alhier gaf bij toen op G. te beoten en te Pretoria geboren te zijn. Nasporingen werden verricht en, zooals te begrijpen valt, nad- den deze na anderhalf jaar nog geen resultaat. H had echter ia dien tijd een meisje leeren kennen en had het plan met haar te huwen. Daar er nog steeds Diets van zijn komaf bekend was, moest hij zweren, dat bij niets van zijn ouders wist altbans waar of zij waren en nog leefden, en dat er geen andere personen waren, van wien hij toestemming tot dit huwelijk moest hebben. De eed werd afgelegd en hij werd met het meisje, dat ook Diet anders wist, of haar man heette G., in het huwelijk verbonden. De twee kinderen uit dit huwelijk geboren waren ook op dezen naam ingt- schreven. Op een goeden dag kwam echter zijn ware naam aan het lichten tevens dat hij niet in Pretoria, maar in Koog aan de Zaan geboren was, od zijn ouders aldaar nog woonden. De Officier van Justitie vroeg voor bekl. 3 maanden gevangenisstraf. Bek), verzocht om voorwaardelijke veroordee ling. De Scheveningsclie Kurhausconcer- ten per radio. Naar wij vernemen, heeft de direktie van het Haagscha omroepstatiou PCGG van de Ned. Radio-Industrie, een belang rijk besluit geDomen. Van 15 Juli tot voorloopig 15 September zullen eiken avond de concerten, die in het Scheve ningsche Kurhaus worden gegeven, doer dit. station worden uitgezonden. Er zal dus voortaan eiken avond goede muziek van een Hoilandsch station te hoorea zijn. De sterkte van dit station wordt ver groot. Dit besluit, genomen door deze voor uitstrevende direktie, die getooud heeft initiatief to bezitten het stichtte het eerste omroepstation in Europa 1 - zal zeer zeker door de amateurs worden toe gejuicht. Een Jmis van 40 verdiepingen. Te Chicago wordt een gebouw van veertig verdiepingen gebouwd, waarvan de onderste drie en twintig voor garages worden ingericht. Door een machine gegrepen. Te Stad-Vollenhove wilde de landbou; wersknecht J. H. Pleiter eenig gras en ander vuil verwijderen tusschen de mes sen van grasmaaimachine. Terwijl hij bezig was zetten plots de paarden aan met het gevolg dat zijn been door de messen werd gegrepen en het vleesch van genoemd lichaamsdeel werd vaneeDgere- ten. P. is naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar zijn been oneer de knie geamputeerd moest worden. Een vondst tei waarde van 2 millioen Een Paiijscho taxi-chauffeur vond in zijn taxi een klein hand tascbje Hij opende het en vond er eeD hoeveelheid juweelen in. De eerlijke man haastte zicb, zijn vondst op het naastbijgelegen politie bureau te deponeeren. "Intusschen ontviüg de politie bezoek van een zekere Senora Zevallos, echtge- noote van een ex president van Cuba. Deze dame bleek heel haar juweeleube- zit ter waarde van meer dao 2 millioen grand in de auto te hebben achtergelaten. Naar Limburg en Frankrijk. Verscheidene arbeiders uit Groningen en Drente trekken tegenwoordig naar de ménen in Limburg en Noord.Frankriik om werk té vindeD, Maar het is dan ook nog een zeer bijzondere dag, omdat dit wel de uitslag van de laatste lichting zeevaarders is, door de heer Bossen at te leveren. Het gemeentebestuur heeft ge meend in zijn geheel daarbij tegenwoordig te moeten zijn, om de scheidende direkteur als zoodanig te huldigen. Tot zijn spijt was wet houder Vlaming door drukke werkzaamheden verhinderd. Daarna werd de uitslag der examens mede gedeeld. Waren verleden jaar allen geslaagd, nu is dit, jammer genoeg, niet het geval. Enkelen ook maakten een zeer .narrow escape* maar ze zijn er dan toch. Voor programma B. deden examen zes kan didaten. Aan vier hiervan kon het getuig schrift B. worden uitgereikt en wel aan A.P.C. Eecen (Texel), H Eelman (Vlieland), J. Stuif bergen (Castrlcum) en A. A. de Winter (Texel) aan de twee overige kandidaten werd een diploma A. uitgereikt, t.w.G. W. van den Brandhof (Haarlem) en Th. Smits (Deventer). Voor programma A deden examen dertien kandidaten. Hiervan slaagdenG. v. Asperen (Schoonhoven), H. J Bekking (Amersfoort), J. W. A. Boerma (Leiden), J.de Bruyn (Velsen), M. D. Cappel (Amsterdam), H. B Jansse (Nij megen), P. Knip (de Beemster), P. Knottenbelt (Diepenveen) en C. A. E. van Rhee (Apeldoorn). Aan een drietal kandidaten kon het getuig schrift niet worden uitgereikt. De geslaagden zijn in alphabetische volgorde opgegeven. Hierop gaf de Burgemeester het woord aan de heer W. H. Lap, voorzitter van de Kommissie van Toezicht, om de jongelingen hun diploma's ter hand te stellen. Spr. voldeed gaarne aan dit verzoek, doch wilde hiertoe niet overgaan alvorens de aan staande zeelui nog een en ander op het hart hedrukt te hebben. Spr. zeide dan ongeveer het volgende: „Ge denkt nu misschien een effen weg voor u te vinden, maar dat is niet zoo. Niet alleen dat de positie van sluurman niet meer zoo hecht en voorspoedig is als enkele jaren geleden: ook vele andere gevaren van lichamelijke en zedelijke aard bedreigen u. Doe met lust uw plicht aan boord wees geen heilige boontjes, maar betracht in alles.de mate. Zorg vooral dat ge de achting van uw meerde ren verwerft; wees eerlijk en openhartig en denk erom, dat uw eigenbelang en het belang der maatschappij waarvoor ge vaart, samen gaan.' „Ook de wijze waarop ge u gedraagt is van veel belang. Niet elke leerling heeft van huis uit de noodige kennis van vormen meege kregen, die toch in de samenleving aan boord beslist noodzakelijk is Wees dan wat voor zichtig, kijk kalmpjes af hoe anderen doen en ge zult u aldra leeren gedragen. De aard van het beroep van zeeman brengt mede, dat ge u niet altijd zult kunnen houden buiten plaatsen waar ge door ernstige moreele gevaren wordt bedreigd. Draag het beeld van uw moederen allen die u thuis liefhebben dan in uw hart, en ge zult er veilig vandaan komen. Blijf trouw aan u zelf, wordt mannen I" aldus ein digt spr. zijn rede. Hierna reikt de heer Lap elk der leerlingen met een persoonlijk woord zijn diploma uit. No. 1 van de B-klasse, A. P. C. Eecen, krijgt een prijs vanwege de Veteeniging tot bevorde ring van het Zeevaart-Onderwijs; No. 2 der B-klasse, H. Eelman, krijgt namens de Minister van Onderwijs. -Kunsten en Wetenschappen, een exemplaar van het standaardwerk Zeevaart kunde door Haverkamp, van Roon en Gregory. Na afloop hiervan neemt de Burgemeester het woord. In een korte doch kernachtige speoch wordt de heer Bossen gehuldigd als uitstekend Direkteur, met nadruk wil de Burge meester hier officieel namens het Gemeente bestuur verklaren, dat de heer Bossen altijd zijn beste krachten aan het zeevaartondeiwijs hier heeft gegeven. Dit sober doch welgemeend woord moest hier gezegd worden. ue heer Lap spreekt hierna nog, namens de kommissie van toezicht, de scheidende funktio- naris toe. Spr. kent de gevoelens bij het ver laten van een schip: dat stemt tot weemoed, maar die weemoed doet het harte goedhet is een bewijs dat men gevoelde voor wat men achterlaat. De heer Bossen dankte hi'erop voor de hem gebrachte hulde en richtte zich in zijn laatste woord nog tot z'n „zeejongens"„zorgt in dubbele zin uw plicht te doen wordt een goed mensch en een goed zeeman". Hiermede was de bijeenkomst geëindigd. Door de penningmeester ontvangen van den heer J. A. Zur Muhlen, opbrengst verloting f 5,— Binnen enkele dagen zullen de ingezetenen wederom lijsten worden aangeboden voor bij- dragrn ten behoeve van de door het Witte Kruis aan te schaffen ziekenauto. Het bestuur verzoekt ons de ingezetenen op te wekken door milde bijdragen de aanschaffing spoedig mogelijk le maken. Volgaarne voldoen wij aan dat verzoek. Een beroep op de offervaardigheid voor een zoo nuttige zaak, was in onze gemeente nooit tevergeefs. Emmy Keijser en Lien Witte, beide leer lingen van de M.U.L.O. school alhier, zijn 12 Juli geslaagd voor de tweede klasse van de kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem. De nieuwe veebaskule is nu eenige dagen geleden aangekomen doch nog niet in gebruik genomen. Er moet daartoe n.l. eerst, naar men ons mededeelde, een rut gemetseld wor den, waar het onderstel der bascule in ge plaatst kan worden. De vorige toch bestond uit een bovenstel met kleppen, die, wanneer er vee in moest, omgeslagen werden. De nieuwe baskule wordt echter zoo geplaatst dat de vloer van de weegbak op gelijke hoogte met de begane grond komt Het is een bascule met schuifgewichten, vrijwel van hetzelfde systeem als het weeg apparaat dat we hier op de kermis hadden. Ook wordt het gewicht niet enkel met het oog afgelezen, doch is er een druk-inrichting op aangebracht, waarmee het gewicht op een kartonnen kaartje gestempeld wordt. Zoolang men in de Waag bez-g is met het aanbrengen van de noodige veranderingen voor het plaatsen van de nieuwe balans, zal het vee in de Kantoorstraat, in het pakhuis van Fa. C. R. Keijser Co. gewogen kunnen worden. De leerling C P. Dros, zoon van de heer C. P. Lrros Albz. alhier, deed met goed gevolg overgangsexamen van de 4e naar de 5e klasse der Rijks Hoogere Burger School te Alkmaar. Dinsdagmiddag is op „de Kapberg' van Willem Bakker Mzn. een houten varkensboet totaal afgebrand. De brand is ontstaan doordat er een ketel waschgoed te koken hing. Zeven varkens kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. Vrijdagavond zal bij gunstig weer des avonds half negen Texels Fanfarecorps een rondgang door het dorp doen. Stofbestrijding op de wegen. Het vraagstuk hoe men het door auto mobielen, motorfietsen en andere vervoer middelen opgejaagde stof kan verminderen en tot draaglijke verhoudingen terugbren gen, houdt al eenige jaren de mensch- en van stad en lande bezig. Van alles is geprobeerd en als een der doeltreffendste maatregelen valt nog wel het teren van de weg te noemen. Dit is evenwel een largdurig en tamelijk kostbaar proces. Het zoeken is er de laatste tijd dan ook naar een bepaalde stof te vinden die men door middel van een gewone sproeiwagen op het wegoppervlak kan brengen en die dan voor geruime tijd het stof 'bindt. Wij onderstreepen deze laatste woorden. Immers, een gewone watersproeiwagen, een regenbuitje, zelfs een flinke stortbui, leggen het stof ook wel vast, maar slechts voor korte tijd Een ononderbroken zonuebe- straling maakt in korte tjjd het vastgelegde stof toch weer vrjj. Wie geloven mocht dat dit vraagstuk voor Texel niet van belang is, die ga maar tydens een wat druk verkeer, eens buiten den Burg zien. Wanneer een auto b.v. van de Koog komt, dan hangt het stof nog over de velden, als de auto al in den Burg is. Het gras langs de wegen heeft een vaalgrijze kleur, alles komt onder de stof. En of dat nu gezond is Het antwoord op die vraag kan o.i. niet twijfelachtig zijn. Volgens een bericht onlangs in de groote dagbladen verschenen is de hoofdingenieur van de Goudsche kaarsenfabriek erin ge slaagd een eenvoudig samen te stellen middel te bedenken dat door middel van een sproeiwagen, twee keer per week, op de weg gebracht, het stof voldoende en voor langere tijd vastlegt. Ook straatwegen zijn hiermede het is een mengsel van teer en water stofvrij te maken. Er zijn in de omgeving van Gouda uitgebreide proefnemingen met dit middel genomen, die uitstekend slaagden. Ook te Schagen zal eerstdaags door het Gemeentebestuur op de wegen een proef worden genomen met het stofbestrijdings- middel van de Goudsche Kaarsenfabriek. vooral over Puddi meelspijzen

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2