Motorschip Maria Van der Graaf Co.'s bureaux voor den handel Goed en goedkoop DRUKWERK. IN nette uitvoering. Maandag 12 uur naar Purmerend Donderdag 8 uur naar Leiden. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen. Handelsinformaties s. s. Texelstroom naar Purmerend. FEUILLETON. Drukkerij Texelsche Courant. Firma Langeveid de Rooij. vaart H. KEESOM. V ertrekt 1 uur. D. METS. is van veel belang bij de bestelling van "Wij staan voor beide en garandeeren TT SPRUTOL drogisten Verkrijgbaar vaart ]VEaandag a.s, HOOGWATER ter reede van Texel, vóórmiddags; (nam. ongeveer y„ uur later.) Datum 17 18 19 20 21 22 S3 Juli Hoogwater 10,04 10,51 11,37 12,23 1,— 1,30 2,15 Treinenloop Helder—Amsterdam v.v. van Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankom.t Amsterdam 6,29 Zond. niet (tot Alkm.) 9,04 6.49 Zondags (tot Alkmaar) 9,04 7,27 sneltrein 9,04 10,05 Zondags niet 12,13 12,31 2,52 2.06 alleen Zaterdags 4.39 3,51 Zaterdags en Zond. niet 5,55 4,14 Zondags niet 6,tl 7,24 9,32 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,32. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam Aankomst Helder 5,16 Zondags niet 8,32 7k57 sneltrein Zondags niet 9,40 9,11 11 22 12,28 Zondags niet 2,46 3,05 6,13 5,40 alleen Zond. in Juli, Aug. 8.07 5,49 Zondags niet 8,07 9,16 sneltrein 11,08 Zondags aankomst 11,29 11,25 sneltrein alleen Zondags t,04 Stoombootdienst Texel—Helder v.v. Op Werkdagen van Texel 6.— 8,— 11.— 2,30 5,30 uur van Helder 7,— 9,30 12,— 4,15 6,45 uur Op Zon- en Feestdagen van Texel 6,— 11,— 5,30 uur van Helder 9,— 12,— 6,45 uur Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg 20 minuten vóór het vertrek v. d. boot Van Havenna aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. Burg—Koog v.v. Van Burg: 1,— 2,30 5,15 n.m. Van Koog: 1,40 4,40 6,30 n.m. Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend: Zon- en feestdagen vm. 8—9; nam. 1—2. Werkdagen Telegraaf en telefoon: vm. 8 tot nam. 8 Postdienst: vm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties Rijksverzekeringsbank j vm. 8,30 tot nm. 3 Postcheque en giro I Rijkspostspaarbank: vm. 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten. Licht op van 12 Juli 18 Juli 1924. Rijwielen 9,44 uur, rijtuigen 10,14 uur. Stoomboot Texel—Harlingen v.v. Van Texel: Dinsdag en Donderdag 10.— v.m. Van Harlingen Woensdag en Zaterdag 10,30 v.m NOVELLE VAN REINHOLD ORTMANN. (Nadruk verboden.) 22) „Niet zoo luid - - alstublieftzeide de professor, uit wiens wangen alle kleur gewe ken was, niettegenstaande hjj al dikwijls genoeg getuige was geweest van mensche- l\jk leed, „Mijn zuster hiernaast mag niets van deze bijzonderheden hooren. Zij heeft alleen door die courantenberichten al zoo ontzettend geleden." „Dat wil ik graag gelooven. Ook ik voelde als het ware mijn keel toeknijpen, toen zij hem hier brachten op een draag baar en toen hij glimlachend zijn eenen gezonden arm naar mij uitstrekte. Het zou voor z(jn behandeling beter geweest ziju, wanneer wij hem naar Innsbrück hadden kunnen brengen, maar onze dokter zeide, dat h(j het niet op zijn verantwoording durfde nemen, otn den gewonde, die natuur lijk erg verzwakt was, ook nog de reis in den sehokkenden trein te laten doorstaan Ik heb toen direct naar een professor in Iunsbrück getelegrafeerd en die is daarop een paar uur lang met Dr. Rainer bij hem geweest, samen hebben zij hem verbonden. Ik zou er heel wat voor willen geven( professor, wanneer wij hem er boven op kregen „Gij hebt als een goed en edel niensch gehandeld. Ik dank u daarvoor van ganscher harte. Maar die andere - de moordenaar? Bevat die romantische geschiedenis, die in de couranten vermeld stond, dan werkelijk waarheid „Ik heb er niets van gelezen, maar ik denk, dat het wel overeenkomstig de waar heid geweest zal zijn. Nadat de heeren van h t gerecht hier geweest waren, hebben wij den baron, die weliswaar in het geheel geen baron geweest is, in de bergen begraven in ongewyde aarde natuurlijk - bij de zelfmoordenaars. En in het holle van den nacht. Er is niemand anders achter zijn lijk mee naar het kerkhof gegaan dan ik. Want op het laatst kreeg ik tbch nog mede lijden, dat hij den weg zoo heel alleen moest maken. Hoe slecht hij dan ook.geweest is, hij heeft er hier op aarde toch al zwaar genoeg voor moeten boeten." „Maar zijn vrouw dan, die den eenen tegen den anderen heeft uitgespeeld, om ten slotte beiden te bedriegen - heeft men haar nog 'niet achterhaald?" „Voor zoover ik weet neen 1 En ik geloof stellig, professor, dat zij wel zal ontsnappen. Een vrouw met zulk een gezicht vindt ten slotte altijd nog wel een dwaas, die haar wil helpen." „En die zich desnoods voor haar opoffert. Er moet wel een of andere demonische macht geschuild hebben in de persoonlijk heid van die voormalige actrice. En ter wille van mijn armen vriend zou ik bijna wen schen dat zij den aim der gerechtigheid niet ontging. Maar zoo goed als ik hem ken, zou het voor hem een vreeselijk verdriet zijn. haar op de beklaagdenbank of in de gevangenis te weten.' Hij zweeg plotseling, wantin de deur van de aangrenzende kamer knarste een sleutel en het volgende oogenblik stond zijn zuster op den drempel. Zij was zeer bleek, maar haar gelaatstrekken schenen den professor veel rustiger, dan in de laatste weken het geval was geweest en in haar donkere oogen lag een laDg ontbroken bjjna gelukkige glans Zij aarzelde, toen zij zag, dat de waard daar nog altijd stond, maar Iïann Tobi was natuurlijk fijngevoelig genoeg, om zich direct terug te trekken. Eerst, toen hij de kamer verlaten had, wendde Helene zich tot lïaar broeder: „Zou het niet mogelijk zijn, Rudolf, dat ik Werner dadelijk kon zien?„ De professor verborg zijn verrassing niet. „Je bent dus van besluit veranderd? Want toen je den wensch uitte, mij te vergezellen, was het toch je vaste voorne men, hem slechts dan weer to zien, wanneer „Wanneer iedere hoop op het behoud van zijn leven verdwenen zou zijn," vulde zij rustig aan- „Ja maar dat was drie dagen geleden, maar thans is het anders. Toen wist ik niet, wat ik nu weet toen had ik zijn afscheidsbrief nog niet gelezen." „De brief, dien je volgens zijn wil eerst na z(jn dood zou moeten lezen Naar aan leiding daarvan wil je hem dus vergeven „Je weet, dat ik hem al veel vroeger ver geven heb. Niet mijn vergeving wil ik hem brengen, maar mijn liefde." „Ik begrijp je niet, Helene 1 Na dat, wat er gebeurd is na alles, wat hij je ter wille van die vrouw heeft aangedaan „Lees, viel zij hem in de rede, hem den opengevouwen brief toereikend, „Terwille van je broederlijke trouw heb je er röcht op, dat ik geen geheimen voor je heb Hij nam den brief, die met een mooie, regelmatige dameshand was geschreven en ging er mee naar het venster om beter te kunnen lezen. „Liefste*1 Helene 1" las hij. „Vergun mij, je nog één keer zoo te noemen. Het kan je niet krenken, want degene die je op zijn sterfbed dezen naam geeft, is aan alle aardsche wenschen en hoop ontrukt Een stervende die geen wenschen meer heeft, behoeft echter niet meer te loochenen. En daarom mag ik het nog wel eenmaal zeggen, dat ik jou liefheb, dat ik je nog nooit zoo oprecht en zoo innig heb liefgehad als nu, van aangezicht tot aangezicht met den dood, dien ik verlangend verwacht. Wel is er een hard louteringsproces noodigge- weest, om mijn verblinde ziel te bevrijden van al het leelijke en onedele eener lage hartstocht; maar de loutering is nu ook een zoo volmaakte geworden, dat alle op winding van dien walgelijken roes nu achter mij ligt als een verwarde koortsach tige droom. - Ik wensch mij niet vrij te pleiten en ik tracht ook niet, een uitlegging te geven van iets, waarvan ik nu zelfs in mijn eigen hart geen verkiariDgkan vinden. Maar ik ben ook niet bevreesd, dat je me niet vergeven zult. Deze duistere episode in mijn leven een noodlottige episode zelfs zal mij in jouw herinnering niet meer bezoedelen, nadat je weet, dat er in de laatste uren van mijn leven niets meer over is van den onreinen gloed, die waar schijnlijk niets anders is geweest dan een overspanning van mijn zwakke zenuwen. „Wanneer men, zooals ik, achtenveertig uur alleen is geweest met zijn herinneringen en zijn-gedachten den dood voor oogen en volkomen bevrijd van alle kleine, zelf zuchtige dingen van het leven dan liefste Helene, vindt men nog gemakkelijker en beter dan in de kerk of in de kloostercel door alle duisterheden heen den weg tot zichzelf terug. En zooals ik in de lange uren van eenzame samenspraak met mijn geweten de armzalige juistheid en vergankelijkheid heb leeren erkennen van een slechts uit opstandig bloed geboren lage en onbetrouw bare hartstocht, zoo heb ik ook in deze uren leeren begrijpen, wat m(j, half onbe wust, in vroegere betere dagen zoo onweer staanbaar aantrok in jouw stille, reine persoonlijkheid. Ik begreep misschien toen pas voor het eerst, wat ik in jou bezeten, en wat ik van mij geworpen heb, zooals een dwaas kind, dat achteloos een kleinood wegwerpt om met beide handen in een verlokkend lichtende, verterende vlam te grijpen. Je moet me niet betreuren om 't lijden, dat ik twee dagen lang moest doorstaan. Want het was zoo vreeselijk niet, als je verbeeldingskracht het je zal uitschilderen. Zoo min als de onbarmhartige zon, die des middags uren lang op mijn gewond hoofd brandde, evenmin als de ijzige stormwind die mijn gebroken ledematen deed verstij ven noch dorst en koorts, noch de razende pijn die ik moest verduren, hebben de lieflijke droombeelden kunnen verjagen die mij steeds en steeds weer omgaven. Slot volgt.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4