N 3830, Zaterdag 19 Juli 1924. 37'" Jaargang. BUeuws- en Advertentieblad. CMC oksels Van eten en drinken. De pluimveeteelt op J'exel. Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. iMt blad verschijnt Woensdag- ei Zaterdagmorgen Advcrtentlön daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Pré» der Adiertentiéni t B0NNEM8NTBS ow AlEVERTgNTIEN worden aarsgeaoMaa bfl «So Oitff. LsN'iïVïLi»* B.8 ROOIJ, Parkstraat, Boi« or Turnt Vervolg huisvesting. Ds. Raabe over zijn Hongaarsche refs. TEXELSCHE COURANT. Abtnnementtpriji per 3 maande*i Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheci Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging de, porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENSTjNo. 652. IV. Processen-verbaal, waarschuwingen en straffen. Toch kon niet altijd door de keurings dienst zachtzinnig opgetreden worden. Wan neer boos opzet of ergerlijke nalatigheid werd gekonstateerd, dan meende men niet te mogen nalaten hiervan proces-verbaal op te maken. In totaal werden dan door de keurings dienst (gebied Alkmaar) in 1923, 145 proces sen-verbaal opgemaakt. Onder de straffen die, naar aanleiding hiervan, door de be voegde rechter werden opgelegd, vinden we 8 maal veroordeeling tot gevangenisstraf van kortere of langere duur. 8 maal hech tenis, benevens verschillende boeten. Een der meest werkzame straffen waarvoor men althans uitermate bang bleek te zijn is de verplichting tot publikatie van het vonnis, met naam en toenaam, in de plaatse lijke bladen. Of de straf werd toegepast konden wij uit het verslag niet nagaan. Rond 3500 maal werd een mondelinge of schriftelijke waarschuwing uitgereikt, wanneer de Direkteur van de Keuringsdienst in sommige gevallen na eerst ruggespraak met de burgemeester van de betrokken ge meente te hebben gehouden, oordeelde dat een ernstiger ingrijpen niet noodig was. En nu nog een en ander over ons eiland. Op Texel werden de volgende inspektie- bezoeken gebracht: 245 by winkeliers, lvl bij bakkers, 165 bij melkslijters en 177 bij veehouders. Gewogen werden 1272 brooden, waarvan te licht werden bevonden 128 of 10%. Aan eet- en drinkwaren werden in totaal onderzocht -ruim 4000 partijen, afgekeurd 64. Geen hoog percentage naar men ziet. Gegeven werden 162 mondelinge en schrif telijke waarschuwingen. En nu wat de melk betreft. Hiervan werden in totaal 628 monsters genomen. Van 20 dezer was het vetgehalte beneden de 2% pCt., by 15 monsters was de melk een beetje, en bij 3 erg vuil. In 3 gevallen was water bijgevoegd en bij 4 monsters was het vee uierziek. 17 Maal werd een waarschuwing gegeven, 3 keer werd proces-verbaal opgemaakt. Op deze processen-verbaal volgden veroordeelingen tot resp. 1 maand gevangenisstraf, 1 maand gevangenisstraf en f 15,boete of 10 dagen hechtenis. Op Texel werden aan de konsumptie ont trokken 64 partijen van zeer verschillende waren, waaronder bijvoorbeeld: 9 partijen chocoladeartikelen, 3 flesschen rolmops, 26 pakjes saffraan, 100 bouillonblokjes, 20 kilo vet eD nog heel wat meer. Maar het waren byna allemaal kleine partijtjes. Tot slot van ons betoog meenen we te kunnen zeggeneet en drink en wees rustig eronder: 't is over het algemeen goeder waar die men u voor zet. En stellen we nu nog de vraagwat kost me die grap Dan blijkt ook dat ge lukkig mee te vallen. Naar een weliswaar globale maar toch bruikbare schatting komt dit toezicht op onze eet- en drinkwa ren ons per jaar en per persoon, te staan op... twee dubbeltjes, ijledunkt, daar is toch niet over te vallen. Over de inrichting van het hok zelf zal ik niet te uitvoerig schrijven. Teekeningen er van kan men bij de heer Jb. Eelman.tSteenen- plaats den Burg, a 20 cents per stuk krijgen. Enkele voorname punten wil ik even aanstippen. Een hok voor 60 hoenders moet een opper vlakte hebben van tenminste 16 Ma en een kubieke inhoud van tenminste 30 M3. Wan neer men zoo'n hok vol roesten maakte zouden er wel 2G0 kippen in kunnen, maar dat zou faliekant uitkomen en inplaats van winst zou dat verlies opleveren. Het hok moet zoo groot zijn, omdat een kip zekere eischen stelt wat grondoppervlakte en luchtinhoud betreft. Wijkt men daarvan af, dar. wreekt zich dat vandaag of morgen altijd, en dat kost geld. Nu is de ruimte die ik aangaf, een minimum en wanneer men de hoenders in geval van sneeuwval of wat dan ook, langer dan 8 dagen zou moeten vasthouden-, dan vrees ik cat 60 kippen te veel zou blijken. Gelukkig zijn de winters in ons land gewoonlijk niet zoo on gunstig dat men ze zoo lang vast moet houden. Verder moet een goed kippenhok diep zijn, om goed te kunnen ventileeren en de kippen toch tegen de wind te beschermen. Achterin het hok worden n.L de zitstokken geplaatst, boven een losse mestvloer, «0 cM. boven de grond en de zitstokken weer 20 cM. daarboven. De mest, die de kippen 's nachts loozen, vaii dan op die vloer, en deze is veel gemakke- 1 ijker en sneller te reinigen dan een heel hok. Wanneer men het iedere dag doet, is het 't werk van een paar minuten daags, en doet men 't eenmaal in de week, dan is 't een kwartier werk. De zitstokken moeten 5 a 6 cM. breed zijn, en plat, om te voorkomen dat de hoenders misvormingen van het borstbeen krijgen door druk van dat been op de zitstok. «In de jeugd toch is dat been van kraakbeen en dus buig baar en dan neemt het die misvormingen aan. Het hok is verder, ook onder de mestvloer, goed licht door een raam in de Westelijke zijwand. Verder is er overvloed van ruimte voor het pleatsen van legnesten, voederbak'en drinkbak. De bodem van het hok moet bedekt worden met kaf, haksel of turfstroolsel. 's Winters kan men het graan erin uitstiooien zoodat de kippen krabben en zoeken moeten, dat bevordert de gezondheid der dieren't houdt ze gezond en levendig. Meer dan 60 hoenders in een hok is niet raadzaam, daar anders de grond om het hok heen veel te vuil wordt en na eenige jaren door ziektekiemen en parasieten ongeschikt raakt voor pluimvee, om erop te vertoeven. Grond, die niet door gras of ander groen ge zuiverd wordt, raakt na enkele jaren wat wij noemen „kippig" en deze moet dan, öf helemaal ververscht worden óf met gras of ander groen bezaaid en eenige maanden voor de kippen afgesloten worden. Moeilijker dan voor 60 hoenders is de op lossing van het hokvraagstuk voor een kleiner aantal kippen. De meeste kippenhokjes zijn veel en veel te klein. Ze meten meestal per kip lang geen kwart vierkante meter opper vlakte en nog minder aen halve kubieke meter luchtinhoud. Toch is dit voor kleinere toornen noodzakelijk, wil men werkelijk profijt van zijn kippen hebben Nu heb ik getracht voor kleine kippenhouders een oplossing te vinden door eenvoudig de scheiding tusschen nacht hokje en ren weg te laten. Het hok en de ren worden dus ineenloopend en tegen de achter wand brengt men de mestvloer en de zitstok ken aan, precies zooals in het groote hok. Ik vergat daarbij nog op te merken dat men voor 5 a 6 kippen één meter zitstok noodig heeft (Leghorns gaan er 6 op een meter, Barnevel ders en Red Rhode Islanders 5). De zitstok ken moeten 25 cM. van de achterwand afblij ven en 35 cM. van elkaar; de mestvloer moet zoo klein mogelijk gehouden worden, want een grooter mestvloer dan strikt noodig is, heeft geen enkel voordeel of r.ut. Het klejne kippenhok zonder tusschenwand krijgt direct een ander aanzien dan een gewoon kippenhokje. Het wordt veel vroolijker en veel gezelliger; bovendien is zoowel het ven- tilatievraagstuk als het verlichtingsviaagstuk vrijwel meteen opgelost. Men kan toch vol staan met een klein raampje of schuifje in de voorwand (het nachthok steekt natuurlijk iets boven het dak van de ren uit). Voor warm weer is het echter aan te bevelen dat men ook schuiven in de zijwanden heeft, want anders is het nog te warm In het hok, daar men bij groote warmte met een open front alleen, nog geen luchtverplaatsing krijgt. Zoo'n hokje is bovendien voordeelig: men spaart een wand uit en groot behoeft het ook niet te zijn. Toch moet het zoo zijn dat men zich er behoorlijk in kan bewegen zonder ieder oogenblik zijn hoofd te stooten. Gedurende de zomer en het najaar heeft men geen voorzieningen te treffen. Tegen de winter brengt men een paar ramen voor de ren aan, zoodanig dat het nachthok daardoor langer wordt gemaakt en een grooter deel van hok en ren dus voor de wind afgesloten worden. Verder verandert men echter niets, de ren mag niet heelemaal met ramen afgesloten worden, want dan zou men kasplantjes van zijn kippen maken. Ik hoop dat mijn bedoeling voor een ieder duidelijk zal zijn. Een teekening zou veel beter zijn, maar dat gaat niet in dit blad. Trouwens, het hok is eenvoudig genoeg en kan best zonder teekening gemaakt worden. Voor een aantal van 30 a 40 kippen kan men de groote hokteekening als voorbeeld nemen, en -de afmetingen naar verhouding verkleinen. Voor 40 kippen moet men dus s/i van de breedte nemen en van de dieptede hoogte PucJchng een Heerlyk Dessert' moet zoodanig blijven dat men althans aan de voorkant gemakkelijk rechtop kan loopen. Hiermede stap ik van de huisvesting af. Mochten er lezers zijn die vragen hebben hierover, ze kunnen mij gerust schrijven. Ik zal hen dan per brief beantwoorden. Zijn de vragen van algemeen belang, dan beantwoord ik ze in de krant, met vermelding van de be ginletters der naam. 's Gravenhage, Juli 1924. B. VAN ASPEREN VERVENNE. Bij de deze week te 's Gravenhage ge houden examens, slaagden voor derde stuur man groote stoomvaart de heeren L. Koster en V. S. M. v. d. Willigen, leerlingen van de Zee vaartschool alhier TPif%Gloeit cn steekt Uw huid? Akkcr's Kloostcrbalscm verkoelt heerlijk' cn Tfödpfl 9cnccst 000 nacht. Probeer het Btiro eens, dan zult ge verbaasd staanI behoeven U niet te hinderen. Doe er wat Akkcr's Kloostcrbalscm op, dan is dadelijk de pijn weg. Zuiver cn geneest Uw open huid in één nacht Geeft met A JP's BESSENSAUS Woensdagavond te zeven ure waren wij in het N.H. kerkgebouw, waar Ds. Raabe een rede zou houden over zijn reis met de pleegouders- trein naar Buda-Pest. Ingeleid door orgelmuziek, werd de eigenlijke bijeenkomst geopend met gebed en het zingen van een gemeenschappelijk lied. Daarna ving Ds. Raabe zijn causerie aan, en zeide daarbij ongeveer het volgende „Ofschoon ik hier niet sta als verslaggever van iets of iemand, daar ik de reis geheel partikulier heb ondernomen, toch voel ik mij gedrongen in 't openbaar de ervaringen op mijn Hongaarsche reis opgedaan, mede te deelen. De reis zelf, waar ik eerst nogal tegen op zag, is mij erg meegevallen. Maandagsmorgens vertrokken wij uit Utrecht. Over teveel aan medewerking hebben we niet te klagen gehad; althans niet voor we in Hongarije aankwamen. Zoo hadden de bezettingsautoriteiten verboden de trein door het bezette gebied te laten rijden, omdat er een paar Hongaarsche en Oosten rijke kinderen in de trein waren. Ook in Weenen, waar wij de volgende dag om 1 uur 's middags aankwamen, was de ontvangst vrij koel en de regeling was er niet best. Maar enfin, om half vijf vertrokken wij weer. En toen we de Hon gaarsche grens overschreden sloeg onze stem ming ineens geheel om. De perrons waren bezaaid met menschen en bijna bedolven onder de bloemen. Het was werkelijk een ont roerend oogenblik, die aankomst. En die bloemenhulde", aldus vervolgde spr. „nam steeds in omvang toe. Qp elk volgend statipn waren weer meer menschen en meer bloemen, overal werden enthousiaste toespra ken gehouden. De trein was reeds veel te laat en kwam met eenige uren vertraging te Buda'Pest aan De binnenkomst daar, bij al die in 't wit gekleede meisjes op 't perron, die ons het Wilhelmus toezongen, was een oogen blik van de grootst denkbare ontroering. Het Hongaarsche „Eeljen" en 't Hollandsche „Hoera" waren niet van de lucht. Schoon het midder nacht was, moest de politie buiten het stations gebouw, met bereden manschappen ruimte maken voor de Hollanders, zoo druk was het. En nu ons verblijf daar? Het was een aan eenschakeling van plechtigheden, kerkdiensten, ontvangsten, boottochten enzoovoorts. We hadden nauwelijks een oogenblik de tijd om tot onszelf te komen. Maar de meeste indruk werd toch wel" aldus spr. „op ons gemaakt docr de spontane hartelijkheid van het Hongaarsche volk in al z'n lagen. Voor een tram met doodgewone Hollanders kwam de militaire wacht in het geweer; een winkelier, naar de weg gevraagd, deed kalm z'n winkel op slot om de menschen ter plaatse te brengen politie, tramkondukteurs, partikulieren, men wist ge woonweg niet hoe beleefd en voorkomend men maar zijn zou. Armoedige oude vrouwtjes hebben ons met tranen in de oogen bedankt voor wat wij Hollanders voor het Hongaarsche kind deden en met dezelfde hartelijkheid werden we tenslotte ontvangen door Aartshertog Albrecht en zijn gemalinne Elisabeth, op het slot Schwanen- berg. En bijkans iedere Hongaar wist te vertellen van Michiel de Ruyter, die eens een tiental Hongaarsche predikanten van de galeien redde; en, gevraagd waarom hij dit deed, waardig antwoordde: „het zijn toch mijn broeders in Christus Woensdaemorgen om 8 uur vertrokken wij weer naar Holland Ook bij het vertrek heerschte een groote geestdrift, doch nu met een wee moedige ondertoon". Aldus ongeveer Ds. Raabe. Tot slot las de spreker nog een, in gebrekkig Duitsch gestelde brief voor aan de Texelsche vrouwen, ge schreven door een vrouw met 7 kinderen, waarvan er nog geen een in Holland was ge weest en waarin de schrijfster de dank der Hongaarsche moeders overbracht. En toen werd de vraag gesteldmoet de Hongaarsche kinderactie worden voortgezet of niet? „Als ge in Buda-Pest geweest waart, en de ellende die daar nog heerscht gezien hadt, dan zoudt ge zeker allen met ja antwoorden", zegt Ds. Raabe. „Er is 5000 gulden noodig om weer een kindertrein te kunnen laten komen. Tast in uw zak als ge aanstonds het kerkgebouw ver laat, en neem tevens het besluit om onzeaktlc ook verder te steunen, hetzij door een-kind in huis te nemen, hetzij door bij te dragen in geld." Daarna werd door een aantal Hongaarsche kleinen, die naast het orgel hadden plaats ge nomen, het Hongaarsche Volkslied ten gehoore gebracht, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord. Met een dankgebed en het zingen van het tweede vers van het Wilhelmus: Mijn schilt ende betrouwen, werd de bijeenkomst Be sloten. De kollekte bracht f 49,— op. De nieuwe rijwielbelasting. Enkele nadere mededeelingen omtrent de nieuwe Rywielbelasting zullen onze lGzers niet onwelkom z(jn. Om te beginnen 1 Aifgustue aanstnando treedt de wet in werking. Na die datum moogt ge dus niet met een flets o p d e openbare weg r()den, ale er niet een rywielbelastingmerk auo zit. Fietsen die thuis biy ven staan, op zolder bv behoeven niet van een belastingmerkplaaije voorzien te zijn. De plaatjes z(jn tegen betaling van drie gulden aan de postkantoren verkrijgbaar. In de eersie dagen zullen de met het toezicht belaste ambtenaren u nog waar schuwen als ge zonder plaatje rjjdt, doch al spoedig zal men direkt proces-verbaal opmaken. In dit laatste geval is de ont vanger ter plaatse bevoegd het geval „bij schikking of overeenkomst" met u af te doen d w.z. ge betaalt de drie gulden voor 'n plaatje en nog een ste Hge duit erboven en duarmee ontloopt ge do kantonrechter. Hoofden van gezinnen die niet in de Rijksinkomstenbelasting z(]n aange slagen, en die hun rijwiel noodig heb ben voor de uitoefening vau hun boroep. of bedrijf, z(jn vrijge steld van deze belasting. Zij krijgen een belastingplaatje waar een rond gat in ge slagen is Hoe /e hieraan moeteu komen Ze moeten dit aanvragen op een formulier dat nu nog niet by do ontvangers ver krijgbaar is, maar binnenkort daar toch te krijgen zal zijn Voor dit-nsti y wielen worden plaatjeg beschikbaar gesteld waarin een vjjlpuottge sier geslagen is Een bblaogrijke bepaling is nog dat gewone ry wielen, die door middel vin een buipmotor worden voortbewogen, niet meer in de personeele belasting wor den aangeslagen. Zy moeten voortaan ook een gewoon drieguldensplaatje dragen. low een paard doodgetrapt. Een lüjarig jongetje te Poortvliet, dat Woensdag voor zijn oom een paard naar de weide bracht, wat hem by booge uit zondering was toegestaan, kreeg een trap van h°t paard en is den volgenden dag aan do bekomen verwoodingon in het gasthuis te Bergen op Zoom over- leden - Vergiftig Bontwerk. Een dame te Croydon (Engeland) dio een mantel met boutkraag gekocht had kreeg korteo tijd daarna uitslag in den' hals. Zy sprak de firma, waarvan zij den mantel gekocht had, in rechten aan tot het betalen vau schadevergoeding. Een dokter verklaarde, dat de huid aandoening veroorzaakt was doo* do kleurstof, waatmee de bontkraag was gevs-ifd. Aan de d.,mu werd een schadeloos- ste üeg van 5u puud stoiling toegewezen.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1