Lezers van de Texelsche Conrant! Het Goud der Zee. Abonneert U tijdig op de Texelsche Courant. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. ADV ERTENTIEN. 300 a 530 250 a 350 300 a 500 26.— a 32.— 0,58 a 0,62 8,— a 15, 2,— a 2,30 6,a 7,— Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten. ZATERDAG 26 JULI begint ons nieuwe feuilleton, getiteld Het is een spannende roman uit de tegen woordige tijd, waarin de strijd van een idealistische proffessor, gesteund door zijn dochter Renate en een leger trouwe hel pers, om deze ongelukkige wereld door een betere te vervangen, wordt geschilderd. En of hem dat gelukt? In het bijblad van dit no. vinden onze lezers nog enkele belangrijke voorschriften over de Rijwielbelasting. Watervoorziening en stof bestrijding. Wat zijn wij menschen toch maar onnoozele wezentjes en wat is ons kunnen toch nog maar beperkt. Dagen, weken en maanden peinzen groot en klein over zwaarwichtige onderwerpen als stof bestrijding en watervoor ziening en al die tijd lijden we aan regenwater-, gebrek in de bakken en stof-teveel op de wegen. In één nacht zijn beide problemen iweer van de baan. Als probleem blijven ze bestaan en ze zullen opgelost dienen te worden ook want het is niet zeker dat altijd op het juiste moment een verkwikkende regenbui, zooals in de nacht van Donderdag op Vrijdag, de op lossing en verlossing van het euvel brengen zal. Heerlijk regenwater hebben we nu in de bakken en stof is er niet meer op de wegen te bekennen. Maar, men zij ervan overtuigd, 1924 zal niet het laatste jaar zijn waarin we droogte gehad hebben.... Schoolreisje M.U.L.O. School den Burg. De Mulo-school te den Burg maakte laatst leden Donderdag een schoolreisje naar Amster dam, onder leiding van de heer Pisart, ge assisteerd door een negental onderwijzeressen, onderwijzers en enkele partikulieren, die zich daarvoor welwillend beschikbaar hadden ge steld. Natuurlijk werd de tocht reeds met de vroeg- boot van zes uur aangevangen, waarheen leer lingen en geleiders met een viertal auto's, wel willend ter beschikking gesteld door de firma's C. R. Keijser CoDros Co., Boekei, en Buijs, gebracht werden. Zonder eenig ongemak bereikte men Amster dam, waar de traditioneele wandeling langs Damrak, Beurs, Bijenkorf, het Koninklijk Paleis, de Nieuwe Kerk, 't Postkantoor, de Kalver- straat, Munttoren, Rembrandtsplein, Nieuwe Brug over de Amstel en zoo tenslotte naar Artis gemaakt werd. Naoat er enkele versnaperingen gebruikt waren, ging men al de vreemde beesten daar bezichtigen. Gelukkig was er zorg voorgedra gen tijdig genoeg aanwezig te zijn om het voe deren van de zeeleeuwen te kunnen bijwonen wat altijd een heele attraktie voor de kinderen blijkt te zijn. Daarna ging men naar het Aquarium, waar, onder meer, een aantal van de zoo zeldzaam voorkomende kleine zeepaardjes bezichtigd werden. In de restauratietent aangekomen, werden enkele versnaperingen genoten en tegen twee uur kwam de extra-trem voor die het gezel schap. in twee wagens verdeeld, ruim drie kwartier door de hoofdstad des lands reed. Te kwart voor drie was men voor het Centraal station, en even over drieën verliet de trein de hooge overkapping. Met de laatste boot kwamen allen vroolijk en welgemoed weer te Oudeschild aan, waar een viertal auto's, wederom door de reeds eerder genoemde firma's ter beschikking gesteld, allen naar den Burg terug bracht. Men yerzoekt ons nog langs deze weg allen die aan het welslagen van de reis deel hadden, en in het bijzonder de heeren C. R. Keijser Co., Boekei, Dros Co. en Th. Buijs, dank te brengen, aan welk verzoek wij bij dezen gaarne voldoen. Inwisseling Zilverbons. „De in 192-2 buiten omloop gestelde z'il verbons kunnen alsnog tot en met 31 December 1924 worden ingewisseld ten kantore van, het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Bij de postkantoren worden ze niet, meer in betaling aangenomen." Bovenstaand, in alle bladen voorkomend bericht is, naar het ons wil voorkomen, zonder nadere uitlegging, niet voldoende. Wij meenen daarom het volgende er aan te moeten toevoegen. De zilverbons waarom het hier gaat ziin: A. Die var.- f 2,50 uitgegeven en om schreven bij Koninklijk-Besluit van 31 Maart 1915, Stbl 174 B. Die van f 1.— uitgegeven en om schreven bij K. B. van 22 April 1916, Stbl. 168 Het zijn dus enkel de oude, nog uit de mobilisatietijd stammende zïlverbons die worden ingetrokken. Zooals men zich zaï herinneren «aren die zilverbons aan de voorzijde bedrukt met een groot waarde cijfer terwijl ze, in tegenstelling met de tegenwoordige zilverbons, aan de achter zijde onbedrukt waren. Ook waren ze van een mindere kwaliteit papier dan de tegenwoordige. Oudeschild. Deze week zijn van hier verzonden 635 lammeren, 18 kalveren, 82 varkens, 59 schapen, 3 koeien, 4 paarden. -- Naar wij vernemen zal de zangvereeniging „Eigen Oefening" Zaterdagavond (19 Juli) eenige nummers zingen op het pleintje. Wij willen hopen dat het weer een beetje gunstig is. De Cocksdorp. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. van Harn, leerling aan een Bijz. H. B. S. te Stadskanaal deed dezer dagen met goed gevolg overgangsexamen naar de 5e klasse. De Postcheque en Girodienst. Alles heeft z'n grenzen. Zoo kan men eerst bescheidenlijk opmerken „dat het toch niet heelemaal in den haak is met de girodieost"dan „komt het niet te pas" vervolgens „is het een schandaal" en eindelijk „loopt het de spuigaten uit." Eq dan, ja, dan is de Nedörlandsche taal vrijwil uitgeput, zoo men althans par lementair wenscht te blijven We laten dus een kwalifikatie van de tegenwoordige toestanden achterwege en vo staan voortaan met zoo nu en dan enkele simpele mededeelingen omtrent de ziektetoestand van onze, zoo zeer beminde, giropatient te geven. Het laatste nieuws was dan wel on geveer dat-ie nu heusch heel gauw open awarn. üe nieuwe direkteur was tot de ontdekking gekomen dat 'ttegenwoordige systeem niet deugde (dat had-ie trouwens ook wel van de een of andere rekening houder kunnen te weten komen) od toen ontdekte men ineens dat ze in België er ook een gireerderij op na bielden. En aaar scheen het zaakie wel te loopen. Dies stapten de hoogere heeren op de trein, en de lagere goden kregen aan zegging dat, als ze nog vakantie hebben wilden dit jaar, dan moesten ze er gauw bij wezen, want 15 Augustus zou de nieuwe, geheel gerestaureerde en naar de eischen dès tijds ingerichte, van ruim 100.060 klanten voorziene zaak in giro- en aanverwante artikelen, weer geopend worden. En dan zou je n's wat zien. Enfin dat gaat over. De Minister van Waterstaat heefL een brief gericht aan de Voorzitter van de Tweede kamer. Een heel geleerde brief. Daaruit kan het Nederlandschen volk dan vernemen dat reeds 23 Juni „een vrij groot gezelschap v aar Brussel is vertrokken" „dat een deel dezer ambtenaren tbans is terugge keerd maar dat er nog 5 in Brussel aan de bestudeering zijn gebleven Omtrent de heropening van de dienst valt echter weinig te zeggen. Sommige autoriteiten zouden reeds nu (vindt u dat „reeds" niet koitelijk?) de dienst weer open willen stellen, maar om verschillende redenen gaat dit- Diet. Eerst moet de postwet gewijzigd worden om da rente at te schaf fen ten tweede moet de Minister eerst nog aan de Tweede Kamer vragen of't zoo goed is En tenslotte zegt men zijo 't zakenlui of niet? dat men hoopt in den begir.ae niet al te veel klanten te zullen kiijgen, want dau kon't eens weer misloopen O girenaren, bezit uw ziel eu uw giroboekje in lijdzaamheid 1 iVo 1000. Vorige Zaterdag heeft de heer F. A. AndersoD, wel houder van Winschoten en sedert 19!3 ambtenaar van den Burge lijken StaDd, het lOÜOste paartje'in den echt verbonden. Hij heeft dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan en bruid en bruidegom met een geschenk vereerd Te veel van 't goede Aan den Anreeperweg te Assen is het lijk van D P gevonden. De own is in de janever gestikt. Toen h(j het laatste café verliet, verkeerde hij sterk onder den invloed van sterkedrank en hij nam toen nog 8 maatjes jenever mee. loor een onvoorzichtig en icielrijder. E-n werkman der Gem. Gasfabriek te Maassluis, die op een ladder eon lantaarn stond schoou te maken, werd door oen onvoorzichtig wielrijder omver gereden De man kwam te vallen en overleed aan de bekomen verwondingen. Een katten-slachting In Budweis, in Zuidelijk BohemeD, heeft do overheid wegens het gevaar voor dolheid, het afmaken van alle katten gelast In verband daarmee zijn twee duizend katten naar de gasfabriek ge- biacht en daar met lichtgas gedood Ons belastingstelsel. M-n schrijft aan „Het Volk" IJet v.- haal uit Winsum van den boer die, hoewd 42 H A. land bezittende, geen belastiüg betaalt, is een van de vele ge vallen der praktijk. Was de vorige rege- ling, waarbij de bóeren-gemeenteraden zelf de belasting-aanslagen regelden, alles behalve fraai, de tegenwoordige toestand is ook lang niet in orde. De plattelands- gemeentebesturen klagen steen en beeD. Hoe beter de boeien leeren boek te hou den, hoe minder ze betalen. Ons is een geval bekend, van een boer te Borger, die onder de oude regeling werd aange slagen naar een inkomeD van tegen de f 50.000. Hoewel bij er naar zijn uiterlijk en welstand te oordeelen, absoluut niet op is achteruitgegaan, betaalt hij al eeDige jaren geen cent belasting meer. Mijnheer heeft zijn boeken prachtig in orde en heeft geen „inkomen". Hij be taalt dus ook geen cent schoolgeld. Maar wel heeft hij auto en motorfietsen, brengt zijD kinderen dagelijks per auto naar school en pacht het duurste jacht veld. De fiscus heeft het nakijkeD. Wat Iedere maand te doen geeft (2e helft Juli.) Nadruk verboden. Juli is reeds een maand van oogsten het rijpe graan wordt gemaaid. Bogge maait men het best in geelrijpen toestand, niet later, omdat er dan gevaar bestaat voor uitvallen ven bet zaad, wat licht höt geval is by Schluraffen-rogge en ook by vele inlandscöe rassen, welke los in't kaf zitten. Tarwe zicht men als zij volrijp is. Proeven van de Vereen, tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands-Noorderkwartier heb ben dit althans als het beste tijdstip be vonden. Ni6t altoos kan men eebter dit gunstige tijdstip afwachten eo zicht dan in het laatst dor geelrypstand. Wordt voor het maaien de zicht-of de gewone machine gebruikt, dan wordt de roggeschove met de band gebonden, veelal met 2 baiiden, en dadelijk in hokken vau 19 tot 20 schoven of garven in rechte rfien opgezet. Is de rogge goed droog, dan moet ze naar huis of schuur worden gebrachtblijft ze op het land, dan zet men haar op ronde of vier kante myten, zorgvuldig tegen inregenen met stroo gedekt. Is de rogge van het land dan wordt dit direct voorbereid voor een stoppelgewas de volksmond zegtde ploeg zit aan de zicht vast. Als stoppelgewassen komen in aanmer king: spurrie en knollen. Spurriezaad telen vele boeren zelf; men zaait20Kg. perH.A. d.w z. van de gewone spurrievan reuzen- spurrie 30 Kg. Deze soort zaait men dikker omdat de korrel grover is. Zij geeft veel meer, maar is niet zoo sappig. In den regel mest men stoppelspurrie niet, maar is het land schraal, dat kan men gieren en daarbij 4C0 Kg super per HA aanwenden, de grondbewerking bestaat in ondiep ploegeD ook kaD men den akker be wei ken mét den weerstandcultivator. Op de spurrie kan men straks rogge laten volgen, of later eeu voorjaarsgewas. Knollen verbouwt men in den stoppel van gerst of rogge, De gerst is eerder van 't land, zoodat de kuollenteelt zekerder wordt dan na rogge. Heeft men, zooals gewenscht is voor het zaaien van winterrogge als voorvrucht van knollen, met de bemesting ook op dit laatste gewas gerekend, dan behoeft men thaDs niet te mesten. Alleen als het noodig blijkt, geve men voor bet eggen een overbemesting met 1 a V/3 baal chili per H A. Giert men, dan geve men tevens 3 h 4 baal super. Is het land mager dan moet voor hot omploegen van deD stop pel per H A. uiigestrooid worden 400 Kg. 20 pCt kalizout en 400 Kg. suDer, waarop dan later de genoemde hoeveelheid chili gegeven kan wordeD de helft by hot zaaien, de aDdere helft voor het eggen der knollen. In den hof: Leg vangbanden *an geribd papier om de stammen uwer vruebtboomen, om deze vrij te boudeD van insecten. Wor den uw vruchten bedreigd door de rupsen, die de wormstekigneid veroorzaken, dan kunt ge uw late boomen Dog eens be sproeien met slappe Bordeausche pap, waarin Parijsch groen (zwaar vergift I) BIyf echter met deze pap af van uw perzik boom Ge kunt in déze helft der maand al aardbeibedden aanlengen, de planten ont wikkelen zich dan voor den winter reeds flink en kannen dan 't volgend jaar al aardig vrucht geven. Hebt ge iD perzik en druif „het wit", bestuif ze dan met zwavelpoeder. Tegen „wit" in de rozen kan men een bespuiting toepassen van 50 gram Salicylzuur en 30 gram boorzuur opgelost in 10 liter water. Plant uw andijvie in het land, dat vrjjgekomeD is van vroege erwten eerst den grond één spit goed los maken, van lange planten korte men de wortels wat in. Na bet plaoten gieten, als bet droog is; later tusscbeo de planten schoffelen, om deD grond los te houden, biervan houdt ano(jvie zeer. Hebt ge ramen fnet meloenen, dan kunt ae ze nu by Dacht open laten ruim gieteu is gewenscht; draai de vruchten eens om, ot leg er eoD stukj - glas onder, opdat z- niet gaan ronen. - Veel succes kso men du bij verschillende gewassen hebben door af en toe te gieten: met verdunden mest of slap roetwater. De planten mogen niet te droog zyn, en men giete niet midden op den dag ot in de heete zondat is te branderig. Pluk uw frambozen voorzichtig, kwets ze piet. Als de vrucht donkerrood is en by de minste aanrakiDg in de hand valt, eerst dan is ze rijp. Pluk of knip de morellen welke een doDkerroode kleur hebben, evenzoo uw bessen; deze kunnen, als de voeels er at biy ven, heel laDg zitten. Bescherm de vruchten met netten. Door nu al wat te snoeien de loten wat in te korten geeft ge de zon meer toegang en worden de besseD grooter en smakeiyker. Vooral van zwarte bessen houden de vogels; deze zyn uitstekend tegen verkoudheid. Ook kan men er, evenals van moiellen, gelei van maken. Mond- en Klauwzeer. Volgens aangifte van de betrokken vee houder is mond- en klauwzeer bij C. Smit de MarsP. van Lenten Waalenburg en B. Smit de Westen. De ziekte is geweken by het vee van Gebrs. Troost, BuitendykS. Jonker, te de Kuil en te den Hoorn en J. Bruin Cz. den Hoorn. Texel, 18 Juli 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Zondag 20 Juli 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Koog, 's av. 7 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Schellenberg. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. Collecte voor de Evangelisatie in Eierland. n.m. 3 uur ds. Buskes. Collecte voor de Evangelisatie in Eierland. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Purmerend, 15 Juli. 528 Runderen waaronder: 335 vette koeien f 0,90 a ]fiI Gelde koeien Melkkoeien 32 Stieren. 71 Vette kalveren per Kg 260 Nuchtere kalveren 390 Schapen 323 Lammeren 731 Vette varkens per K.G. 43 Magere varkens 235 Biggen Kipeieren Schagen, 17 juli. 47 Vette koeien 13 Gelde koeien 10 Kalf koeien 103 lammeren 95 Vette varkens 114 Biggen Boter Kipeieren per 100 1,25 p. K.G. 175 a 425 175 a 425 1,20 10,- 40,- 20,- 0,56 14,- 10,— 6,50 a 1,50 42,- 50,- 23,- 0,61 24,- 15- 7,50 BIJ HARD WERK. 118 Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking waterzucht, rierzand.rheu- matiek, nier of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilyk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking zor gen, laat naar bed gaan en alcohol en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel Doodig hebt Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en verdrijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 26 J. ABBENES C. ABBENESGöddeke geven kennis van de geboorte van hun zoon CORNELIS JAN. Monnikendam. 14 Juli 1924. Noordeinde. 0

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2