°8 3834 Zaterdag 2 Augustus 1924. 37au Jaargang. ISïeuws- en Advertentieblad. Texelsche Berichten. Gemengd Hieuws. Wonden Klooster balsem Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. aBONNEMENTSü e<& A» VERTSKTiEN wordet a&ngoBoaex bfl d. Uiig. Pimm L AN XV XL» A S ROOIÏ, Parkstraat, Boa» of T«xia Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft Augustus.) Herdenking Mobilisatie 1914. Ter herdenking van bovengenoemd feit, waaide gisteren de Nederiandsche vlag van enkele offlcieele gebouwen, terwijl in de namiddag de klokken een kwartier geluid hebben. Naar Wieringen. Een opwekking? Mis! Een verslag van een toebt daarhten. Woensdag maakten de oudste leer lingen van de M.U.L.O. School albier, onder leiding van het hoofd van genoemde school, de heer H. Groenewold, een tocht naar Wieringen. Vóór dag en dauw was het jODge volk reeds uit de veeren en nog eer de klok half zes sloeg waren allen bij het schoolgebouw present, vanwaar de afrit per rijwiel plaats vond. De eerste hindernis op hun tocht, het Marsdiep, werd per Dageraad genomen. Van Helder ging het langs het Noord Hollandsch Kanaal tot de Kooij, de pont bracht het gezelschap daar aan de overzij, alwaar de in aanbouw zijnde nieuwe sluis in oogenschouw werd genomen. De weg door Anna-Paulowna voerde hen naar de v. Ewijcksluis. Ook hier werden de werken van het droogma kingsplan bezichtigd, de dijk, die, op een klein gedeelte na, Wieringen met de vaste wal verbindt. De tweedefg oote hindernis, het „Am- steldiep" we.J met behulp van de motorboot van schipper Bais genomen. Van de Haukes ging het per fiets over Hippolytushoef naar de groote zeewerken aan den Oever en vandaar terug over Oosterland naar Westerland tot aan de Quarantaine, waar men een prachtig gezicht heeft op de nieuwe afsluitdijk. Aan de vaste wal teruggekeerd ging de tocht over Oudesluis naar Westeinde, aan het Noordhollandsch kanaal. Langs de Midden vliet en verder langs de nieuwe weg ging het toen naar Helder, waar men op tijd aankwam om per laatste boot weer naar ons eiland over te steken. Het was een aangename en leerzame tocht, die door prachtig weer buiten gewoon begunstigd werd. De onkosten van het uitstapje wer den bestreden uit een te voren door wekelijksche bijdragen gevormde kas. De Accijnstoren te Alkmaar verrold. Ieder, die Alkmaar bezocht, kent het Accijnstorentje. Het is een juweeltje van bouwkunst van omstreeks 1500 en wie Alkmaar per boot nadert, ziet het van het Noord-Hollandsch Kanaal af reeds van verre op de Bierkade staan. Twee-en-twintig meter is het hoog, de laDge typische spits in drie deelen, die eindigt in een verguld schip-met zeilen, bijgemeten. Oorspronkelijk reeds diende het voor accijnskantoor en in den loop der eeuwen is het voor velerlei doeleinden gebruikt, maar in de laatste jaren stond het leelijk in den weg. Lang en breed is er over gepraat, hoe men de Bierkade kon verbroeden zonder den toren aao het verkeer ten offer te doen vallen. Vier meter slechts stond hij van de huizenrij der Bierkade af en de kade zelf is korten tijd geleden verbreed tot 14 Mzoodat wel een zeer nauw gangetje was gebleven tusschen toren en huizen. Kon de toren worden verplaatst Eerst werd schuchter het idee geopperd. Toen werd besloten het te ondeizoekeD. En toen „de mogelijkheid niet buiten gesloten" werd geacht, was de groote vraag zou men het wagen Immers het blijft een waagstuk. Het verplaatsen van een toren is in ods land nog nooit voorgekomen en zoo men bij dit experiment al Diet behoeft te denken aan torens al3 de Dom in Utrecht of de Westertoren in Amsteidam, het noemt niet weg, dat aan het vefplaatsen van een gebouw als dit toch een zeer groot risico is verbonden, juist omdat het al meer dan vier eeuwen den beroemden j tand des tijds heelt doorslaan. Op 29 November van het vorig jaar besloot de Raad den toren te verschuiven en de Qebrs. Van Balen te Oudenrijn namen op zich het werk ten uitvoer te brengen. Woensdag is de toren zonder ODge- lukken verplaatst. Binnen 40 minuten was het werk verricht en stond de Accijnsteren 4.20 meter verder van de huizen der Bierkade dan voorheen. Met groote nauwkeurigheid waren de laatste centimeters gerold. Rukje voor rukje aan de lier, omdat de toren geen centimeter te ver mocht komen. Eindelijk kwamen de laatste millimeters, de ijzeren binten hadden het einde der fundeering bereikt. Voor de laatste maal werd „stop" geroepen. Iemand hief een hand op in de richting van de offlcieele boot. Een daverend haudgeklap klonk op aan alle kanten. Twee vlaggen werden op den toren gehescheD, de rood-wit-blauwe en de Alkmaarsche rood-witte met in den hoek de bekende kanteelen. Tegelijkertijd werd de klok geluid. Het werk was geslaagd. In Nederland is een toren verrold! 1073 K.M. in 25»/a uur. De postduif van den heer A. C. Vos te Purmerend kwam Maandagmiddag half vijf bij zijn eigenaar aangevlogen, nadat hjj den vorigen dag te 1 uur in Spanje was losgelaten. H6t dier heeft den afstand van 1073 K.M. dus in 15'/, uur afgelegd. Door een verdwaalden kogel gedood. Bij de oefeningen van den vrijwilligen laudstorm is Zaterdagavond de brieven besteller W. Bolijn, te Ouderkerk (Zee land,) door een verdwaalden kogel getrof fen en onmiddellijk gedood. B. was 39 jaar hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Een gevaarlijk heerschap. De bekende inbreker Franke, die we gens verschillende misdrijven in 't Huis van Bewaring te Amelo zit, heeft Zondag getracht daar door brandstichting een paniek te veroorzaken en te ontsnappen. Zijn opzet gelukte echter niet. De brand werd gebluscht en de uitbreker naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Op lieeterdaad betrapt. Een waker bemerkte in den nacht van Zondag op Maandag, dat een man aan boord van het te Rotterdam langs de Pelgrimskade liggende stoomschip „Maras" geklommen was. Hij stelde een onderzoek ,in en vond den indringer in een kajuit, waar hij allo kasten had opengebroken en waaruit hij zich juist met een klok, die hij had buitgemaakt, wilde verwijderen. De waker sloot hem echter op en ging de politie waarschuwen. Toen hij daarheen op weg was, had de gevangene echter kans gezien door een patrijspoort de wal te bereiken. Daar liep bij evenwel in de armen van do politie, di9 juist ter plaatse verscheen. Het bleek de meubelmaker H. A M. te zijn. Man heeft hem in verzekerde bewaring ge steld. Rijwielplaatjes nagemaakt. Naar het Centr. ter oore komt, zouden in Amsterdam een uitgebreide partij belastingplaatj-js, welke waren nagemaakt in beslag zijn genomen. De plaatjes moeten door niets van deorigipeele zijn te onder scheiden We wezen er trouwens reeds eerder op, dat eeu namaak van me eenvoudig geslagen koperen plaatjes, voor een good uitgerust iemand Diet het min ste bezwaar kan opleveren. Ja, zelfs dat de namaker veel kans heeft meer goode plaatjes af te leveren, waar er bij het rijk doorloopen die zeer slordig zijn afge werkt. In de practijk schjjnt de onhoud baarheid van den toestand reeds bewezen waar het bericht de ronde doet, dat in verschillende plaatsen van de hoofdstad namaakplaatjes zijn te verkrijgen tegen den civielen prijs van 50 centen. Een slang in een vat bier. Een eigenaardig ongeval heeft zich dezer dagen in de Hongaarsche gemeente Huszt voorgedaan. Een herbergier aldaar opende een vat bier, reikte het eerste glas daaruit aan een in zijn café aanwezigen beambte, één zijner stamgasten, en dronk zelf 't tweede glas uit. Na een paar minuten zakten beiden in elkaar en stierven spoedig daarop. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in. Men sloeg het biervat stuk eu vond daarin een dooden adder. Het reptiel was blijkbaar vóór de vulling van het vat daarin gekropen en daarna in het bier verdronken. Met zijn gift zou b(j den beelen inhoud van het vat vergiftigd hebben en do twee genoemde personen zouden door dit slan gengift z\jn omgekomen. Het Weenscbe blad, waaraan dit be richt ontleend is, merkt echter op, dat algemeen aangenomen wordt., dat slangen gift slechts wanneer het door een woDÖje in de bloedbanen van het menscbelijk lichaam komt,doodelijkis. Vermoedelijk is de dood der beide ongelukkigen dus het gevolg van het binnenkregen van het lijkengift van den adder. Wetenswaardigheden. Bij het van stapel laten loopen ge bruikt men in Nederland, Duitschland en Eugeland een llesch wijn of cham pagne, in Amerika bloemen en in Japan een kooi met jonge vogels, die men in vrijheid stolt. Van 6600 soorten geteelde bloemen in Europa hebben 3880 een onaange- namen, 2300 geen en slechts 420 soerten een aaDgenamen geur. In alle landen bestaat de hondsdolheid slechts iu Australië is deze ziekte on bekend. Een gewone vingerhoed kan 10.000 van de kleinste horlogeschroefjes bevatten Op een hoogte van 2000 voet is de lucht volkomen vrij van microben. Het kleinste zoogdier is de Russische spitsmuis. Van een sinaasappelenboom worden tijdens zijn levensduur ongeveer 20.000 sinaasappelen geoogst. In Noorwegen is het regel, dat voor iederen gevallen boom drie jonge boomen geplant worden. Om in bun taal een boek te kunnen lezen, moeten de Chineesche scholieren zich vertrouwd gemaakt hebben met on geveer 4000 letterteekens. Een onderwijzer toont een jeugdig leerling zijn horloge. „Waarom is er een glas over de wijzer plaat, Kareltje?" vraagt hij. „Opdat de wijzers bg het rondgaan de voering van 't vestzakje niet zouden sebeuren, meester," is het antwoord. Kleiuo Jan „Pa, 6r loopt een kev9r tegen het plafond." I Vader (druk bezig) „Trap het dier dood eu houd ja mond, jongen." TEXELSCHE COURANT. i»U kl.tf verschijnt Woensdag- «aXaterdagmorgea Abtnnevtenttpryi per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. Priji der Advertentiint Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Gf. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. II. 1v W y POSTCHEQUE- en QIRODIENSTJNo. 652. Nadruk verboden. Augustus: Oogstmaand. Tarwe en haver, erwten, boonen en boekweit begint men te oogsten. Zoo we al zelden in ons vorig artikel, is de volrijpheid het beste tijdstip om tarwe te zichten. Men zet de schoven spoedig in hok ken van 10 tot 20 stuks, met de knoopen der stroobanden naar binnen. De tarwe moet goed droog zijn vóór men ze aan de mijt zet of in de schuur brengt. Vaak is de snel gedorschte tarwe niet goed droog, ze gaat dan gemakkelijk broeien, waardoor ze als zaaitarwe van haar waarde inboet. Haver zicht men veelal als ze geelrijp is; laat men ze volrijp worden wat overigens gewenscht zou zijn, omdat de beste korrels aan het eind der pluimen groeien, ,dan kan het zaadverlies van zeer loszittende korrels beduidend zijn. Haver broeit licht, evenals gerstdaarom wacht men met het inschuren zoolang tot het stroo goed droog is, ook de ondereinden der schoven en onder de banden. Erwten laat men niet geheel rijp worden, men zicht ze, zoodra ze gaan inrimpelen en de zaden harder worden. Paarden- en duivenboonen snijdt of aicht men, zoodra de peulen en de toppen der stengels zwart zijn: men bindt de bosschen of schoven met haverstroo en zet deze op hoopen ter droging Vooral geheel droog laten worden, anders gaat de massa sterk schim melen. Veel arbeidsbesparing geeft het oogsten der boonen met een zelfbinder. Is Augustus de oogstmaand, in dezen tijd wordt ook nog gezaaid en geplant. Het rijmpje zegt: Wie knollen wil eten, moet Sint-Laurens (10 Aug.) niet vergeten. Dien datum neme men dus in acht, al steekt het natuurlijk niet op een enkelen dag. De akker is al voorbereid door direct na het maaien van het roggegewas, den stoppel ondiep om te ploegen of los te maken met een veertandcultivator. Daarop volgde bemesting, zoonoodig eggen, en matig diep omploegen. Het zaaizaad 2 Kilo per H.A., wordt licht onder- geëgd of ondergesleept. Soms zaait men de knollen met opzet dik en mengt er nog wat spurriezaad onder; dit met het doel om vroeg herfstgroenvoeder te hebben. Men kan thans boerenkool uitzaaienze wordt dan in October uitgeplant en men oogst ervan in den volgenden voorzomer. Zoo spoedig moge lijk zaaie men nu snijrogge, een gezond groen- voeder voor de varkens; 't volgend voorjaar kan men het land voor kool gebruiken. In den hof: Op land, dat leeg gekomen is, waar b.v. erwten gestaan hebben, zaaie men winterspinazie en veldsla: diep omspitten en goed nat maken, wanneer de grond te veel is uitgedroogd. Neem ruw spinaziezaad, niet het scherpe, dat in het voorjaar wordt uitgezaaid. Komt ze te dik op, dan uitdunnen, om groote bladen te verkrijgen. Plant nog kropsla I En ook nog wortelen op den kouden grond, maar haast U. Volgt een mooie nazomer, dan kunt u zelfs in het laatst van October en in Nov. nog plukken. Blijven ze bij ongunstig weer te klein, bedek ze dan voor den winter met wat loof of strooloofis beter. Leg nieuwe aardbeibedden aan, als de oude minder dragen; neem daartoe, als ge een goed soort wilt hebben, de ranken der oude planten. Koe- of goed verteerde paardenmest, of deze gemengd, spitte men vrij diep onder zet de planten 1V» voet van elkaar; zoonoodig gieten. Pluk nu stokboonen, vooral uw snij- boonen, geregeld, opdat zij malsch genoeg zijn voor de inmaak; sperzieboontjes kunnen langer inzitten ook deze maakt men echter in den regel het liefst in, als er nog geen boontjes in- zitlen, dus als ze nog jong zijn. Neem nu stekken van uw geraniums (Pelargonium Zonale); 't hout moet hard en rijp zijn, anders gaan de stekken rotten. Men snijdt de stekken juist op één lid af, en verwijdert de grootste bladeren een dag laten liggen om wat op te drogen. Alleen begieten, wanneer dit hoogst noodzake lijk blijkt. Cineraria's, welke men in't voorjaar in bloei wil hebben, of ongeveer Mei op een perk wil zetten, moeten thans gezaaid worden men wachtel niet langer. Ir. de schaduw zetten en met een glasruit bedekken, tot ze opkomen. Zoodra de .plantjes groot genoeg zijn, dienen ze apart in een klein potje te komenna eenigen tijd overplanten in een grooteren pot. Erzaakt door branden, snijden >ten, builen eninsectenbeten ijk behandelen met AKKER'a

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1