Brand Sportvereniging Texel. Publieks Verkooping Wasscherij „ie Lelie" Schagen. Tandarts VAN TROTSENBURG afwezig. Notaris Mulder Een Woonhuis met schuur en erf, Oeurw. GUDE. Adverteert doet verkoopen. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. depötmand. Rijtoer met schoolkinderen. Oosterend 1 Augustus. Oudeschild. Rijwielplaatjes te huur. Uit Emmeu wordt aan de Asser Ct. gemeld Politieagenten en dergelijke personen beboeven, wanneer zij in dienstkleeding zijn, geen belastiDgplaatjo aan hun fiets te hebben. Rijden zij in burger, dan moet ook hun fiets voorzien zijn van een dergelijk leeken. Een agent en een rijwielhandelaar hadden het samen over het onaangename hiervan. De agent zag er wel een beetje tegen op, om voor zo/n enkelen dag m het jaar, dat hij in burger is, nog f3 aan den Staat te dokken. De rijwielhandelaar is het hiermede eens. Hij krabt zich eens achter het oor en zegt dan Weet je wat, kerelvoor zoo'n enkelen dag behoef je zoo'n ding niet te koopen. Als je d'r een noodig hebt., kom je bij mij en je kunt er een krijgen voor een dubbeltje per dag. De nieuwste mode-onzin. In Parijs heelt de nieuwste mode- onzin haar aanhangsters een grappige poets gebakken, zoo vertelt de „Manufac- turier." Het gold onlangs als „dernier cri," de hoedea te garueeren met uit Japan ingevoerde kleine metalen plaquet tes, waarop Japansche woorden waren ingegraveerd. Kort daarop echter liet een Japansche klant zich aandienen bij den directeur van een modesalon en ver telde tot diens groote ontsteltenis, dat de ingegraveerde woorden bijna alle on- welvoegelijke Japansche uitdrukkingen beteekenden. Niet alleen werden onmid dellijk daarop alle aanstootgevende kost baarheden door het modemagazijn uit de etalagekasten verwijderd, maar bovendien zijn de agenten, die dergelijke artikelen naar Europa hebben geïmporteerd, ge rechtelijk aangeklaagd geworden. 10.000 kinderen naar buiten. Aan het Amsterdamsche Vacantie- kinderfeest op 29 Juli en 2 September zullen 10.0Ü0 kinderen deel nemen. Altijd origineel 1 Bij eene deftige huwelijksplechtigheid te Lynchburg, in VirgiDië, werd bet bruidspaar, toen het zich naar de kerk begaf, voorafgegaan door een knaapje en een meisje, die ieder een zijden kussen droegen, dat was opgevuld met de minne brieven van bruid en bruidegom. Daarop knielde het paar gedurende de plechtig heid neder. Huizen in drie dagen Het Eogelscbe Lagerhuislid Commai.- der Burney maakt bekend dat hij samen met een Eogelscbe ch3tnist een nieuw bouwmateriaal het ft uitgevonden, dat in staat zou stellen, iu drie dagen tijd een huis te bouwen. Het materiaal zou een samenstelling zija van cement en staal, tweemaal zoo sterk zijn als b9ton en slechts hall zoo zwaar, even duurzaam en waterdicht aio beton en even hitte- werend. Burney zal dit jaar slechts 2 proef huizen bouwen, waarna hij ver wacht te kunnen overgaan tot het bou wen van huizen op groote schaal De huizen zullen holle wanden hebben, elke wand 17l/sc.m. luchtruimte. De koopsom van een z g „parlour house" (d»ie slaap kamers, een keukeD, een salon en een woonkamer) zou naar schatting 470 pd. sterling bedragen. Minister Wheatley zou bezig zijn met de bestudeering van de uitvinding. Ruurt Stoeltje te Batavia. Te Batavia is met de „Plancius" aan gekomen Ruurt Stoeltje, die met een pas voor vijf jaar voor een bezoek aan de vijf wereiddeelen in 1919 op marsch ging voor e6n wereldreis te voet zoo veel mogelijk. Hij had een groot stuk van Europa gezien, was in Egypte geweest en kwam nu via BtiUcb-Indië en Singa pore te Tandjong Priok, met 15 gulden op zak. Het hotelletje waarnaar de immigratiedienst hem verwees bedankte voor den gast in zijn weinig gentl9man- like-kleeding Het immigranten-asyl ontfermde zich over hem. Een hittegolf in het Noorden van Noorwegen. Terwijl Engeland en zijn buren huiveren en doorweekt worden van den regen, schrijft de „Oai.y Chronicle," en in Zwitserland sneeuwstormen heerschen woid.-n de streken dicht bij het Pool gebied bezocht door een erger hittegolf dan zij sinds jaren gekend hebben. Uit het hooge Noorden van Noorwegen, 300 mijlen buiten den Poolcirkel, worden temperaturen van bijna 30 graden ge meld. Engeland en het grootste deel van West- en Centraal-Europa waren min stens 10 tot 30 graden kouder. Een Jodenhater door een Jood gered. „Die Welt am Montag" vertelt de volgende vermakelijke historie, welke den heer Kuoze, het anti Semitisch rijks daglid zou zijn overkomen. Te Lauenburg in Pommerei' had Kunze een rede ge houden, waarin hij heftig tegen do Joden te keer ging. Na de vergadering begaf hij zich naar de badplaats Leba, waar hij bij het baden zou zijn verdronken, als een Joodsche baddokter hem niet had gered. Toen Kunze vernam, dat zij a redder een Jood was, verdween hij zonder het noodig te vinden hem te danken. Ondeugdelijke kaas ter mometers. De Rijkszuivelkonsulent schrijft in zijn verslag over 1924 Voor een winkelzaak onderzocht ik den aanwezigen voorraad kaas-thermo meters. Ze waren van allerlei soort. Van de 78 moest ik er 63 afkeuren de overige 15 waren bruikbaar. Zooals gewoonlijk lagen de afwijkingen iu het algemeeu aan deu positieven kant, dus ze wezen te hoog. Verschillende weken 2 a 3 graden P. af; er kwam zelfs een verschil voor van meer dan 5 graden F. Het advies, om toch alleen een gecon- troleerden thermometer te koopen, heeft toch blijkbaar wel een goeden grond. De eigenaar der zaak zond al de afgekeur de aan den leverancier terug en verkoopt voortaan alleen kaasthermometers van een bepaald, door mij aanbevolen model en vooraf door het zuivelconsulentschap gecontroleerd. Alle 67 exemplaren kon den worden goedgekeurd. Zoo doen ook reeds al eenige jaren andere zaken, voor wie ik ook dit jaar nieuwe voorraden controleerde Wanneer de leverancier weet,, dat zijn zending wordt gecontroleerd, stuurt hij geen rommel. Niet dom. Kleine jongen „Och mijnheer, wil u asjeblieft dat hek voor me open maken." Bijziend heer„Dat kun je immers zelf ook wel, beste jongen." Jongen „Och neen, meneer, dat kan ik niet." Heer (het hek openend)„Nu ziedaar dan maar waarom kon je dat nu niet Jongeu „Omdat 't pas geverfd is me neer, kijk maar naar uwes handen." Brievenbus. Zondag 3 Augustus 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Herdenking mobilisatiedagen. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Janzen. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer. Maandcollecte. Oosterend, nm. 3 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, vm. half 11 de heer de |ong van Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. J. L. de Wagemaker van den lip. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Purmerend, 29 Juli. 862 Runderen waaronder: 613 vette koeien f 0,90 a f Gelde koeien Melkkoeien Stieren. ADV ERTENTIEN. Zondag 3 Augustus n.m. half 3 TEXEL I—BATAVIER 1 Kampioen 2e kl. N.H.V.B Entree 20 cent. Kinderen 10 cent. Zitplaatsen 10 cent. is vanaf Zaterdag 2 Augustus tot nader aankondiging zal op Dinsdag 5 Augustus 1924, des avonds 7 uur in het café „Den Burg" te Den Burg op Texel publiek verkoopen Voor den heer ARIE EELMAN Jbz. staande en gelegen a. d. Oranjesingel te Den Burg op Texel, kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie K. no. 1957, groot 1 are, 82 centiaren. op Vrijdag 8 Augustus a. s., des voor middags 107j uur,bij de Haven te Oudeschild van groote kippen-, eenden- en broed- hokken, een partij eenden en kippen, 2 broedmachines, 4 kunstmoeders enz. Wijders zware eiken palen, lange eiken sparren, geploegde en kantrechte deelen, wane schrooten, baddings, ribben, wane latten, een partij meest eiken takkenbossen, 850 stuks duims geploegd hout, langöbs 7]/s en 81/SÏ voet, enz. enz. Speciaal wordt Uw aandacht gevestigd op de wekelijksche verzending der In acht dagen uit en thuis, gelegenheid tot het brengen van allerlei waschgoed, als boorden, overhemden, tafelgoed, enz. Wordt desgewenscht gehaald en gebracht Beleefd aanbevelend, Wed. D SCHÜM&KER, Depó'houdater. verzekering op beurspolis van gebouwen, oogst, hooi, vee, enz. Tevens alle andere verzekeringen als levens-, ongevallen-, ziekte-, dpkterskosten. Alle gewenschte inlichtingen geeft M J WITTE, Cocksdorp. De vacantie en de hondsdagen zijn twee zaken, die bij het bepalen van de gebruikelijke rijtoer met de schoolkinderen op Texel, nogal eens belemmerend werken. Omdat de rijtoer hier gewoonlijk beteekent een bezoek aan strand en duinen, is niet alleen goed weer, maar ook zacht weer een eisch. Gevolg is dat de rijtoer wordt bepaald op midden-zomer, wanneer de hondsdagen in volle gang zijn en de vacantie aanstaande. Vóór de vacantie moet het plaatsvinden en het onbetrouwbare weer van de hondsdagen werkt mee om het zoo lang mogelijk uit te stellen, zoodat men tenslotte genoodzaakt is een dag te bepalen en als het eenigszins doenlijk is, de rijtoer op de bepaalde dag te laten door gaan. Zoo troffen de schoolkinderen van de open bare school te den Burg het Dinsdag niet best, terwijl die van Zuid- en Midden-Eierland op Woensdag en die van Oosterend en den Hoorn op Donderdag uitstekend weer hadden. De leerlingen der lagere klassen van de o.I. scholen te Oosterend en Oost hebben gisteren onder leiding van hun onderwijzers en onder wijzeressen een heerlijk rijtoertje naar de Koog gemaakt. Pas was men met de 9 wagens, belangeloos beschikbaar gesteld, te de Koog aangekomen, of het regende, wat bedrukte gezichten gaf. Even later was het weer prachtig en men kon volop genieten van strand en duin en vooral ook van de vele aangeboden versnaperingen. Terug werd over den Burg gereden, waar het gebruikelijke rondje werd gemaakt en te half negen kwam men te oosterend aan. Pas een uur later kwamen de verst-afwonenden thuis. 't Tochtje is uitstekend geslaagd. Hartelijk dank mag toegebracht worden aan allen, die tot het welslagen hebben medegewerkt en in't bijzonder aan hen, die de rijtuigen welwillend afstonden. Deze week werden van hier verzonden 743 lammeren, 86 schapen, 11 kalveren, 6 koeien, 42 varkens, 1 paard. - Zou de Directie van T.E.S.O. geen maat regelen kunnen nemen, dat bij' enkele boot diensten rekening gehouden wordt met de be langen der tweeoekajuitspassagiers? Melk bussen en fietsen en soms auto's en motor rijwielen maken de reis voor hen af en toe minder aangenaam. Een middel Men heffe in bepaalde gevallen van alle passagiers tweede- kajuitstarief en late niemand toe vóór de stuur- kast. Ik ben tegenstander van een tweede boot. Maar zou, nu het geld er voor aanwezig is, de Dageraad niet vervangen kunnen worden door een betere, een boot, die in de eerste plaats bestemd is voor het vervoer van menschen (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie) H. W. KEESOM. Bescheiden ga 'k eer. plaatsje vragen In uw veelgelezen blad Voor 't onderwerp der laatste dagen Waar menigeen het over had. 't Is vijftig jaren moet u weten Sinds Keesoms levenswerk begon. Zooiets kan Texel niet vergeten Dat daarmee rijpe vruchten won. De eeuw'ge zee bespoelt de boorden Van 't eenmaal haast vergeten land, Wie was het die voor 't hooge Noorden De aandacht wekt' aan alle kant? Wie maakte Texels schoonste gaven Bekend, gewild door menigeen Die welvaart van zoovele braven 't Was Keesom en zijn werk alleenI Denk aan de wereldreputatie Van Texels edel schapenras Die opkwam toen de isolatie Door Keesoms werk verbroken was. Hij wist de handel uit te breiden, Hij stuwt de landbouw door zijn kracht. Ja, veel waaraan hij zich ging wijden is tot een schitterend eind gebracht. Wie kent hier niet zijn groote zaken? Al wat door hem reeds is gedaan Het hielp ons Texel groot te maken, En welvaart brengen in 't bestaan. Komt, laten wij nu ook eens toonen Hoe zulk een werk wordt gewaardeerd En een bevolking hier mag wonen Die ook zijn groote mannen eert. Wie meldt zich aan, wie neemt de leiding Tot een vereering van die man? Wie helpt er aan een voorbereiding Dat men hem passend eeren kan Al willen wij niet alles noemen Waarvoor hij zich al intresseert, Elk weet genoeg om hem te roemen, Kom, Texel, toont hoe ge hem waardeert. Een halve eeuw, een levenswerk Een reuzentaak rust in zijn hand, Dat hij ook onze achting meik' Dat maakt de vriendschap eens zoo sterk Voor Texel hem in 't hart geplant. Met dankzegging voor de verleende plaats ruimte. P. K. G. C. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 26 Juli tot en met 1 Aug. 1924. GEBORENAdriana, d.v. Johan Gerard Flens en Catharina Peereboom Petra Annie Eva, d.v. Arie Brak en Eva van der VeeAlida Catharina, d.v. Simon Nicolaas Klaver en Wilhelmina Veld man. GETROUWD Willem Boon en Antje Hal- sema. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een horlogeketting en een gouden broche. 255 48 1,25 p. K.G. 150 a 425 150 a 425 48 Vette kalveren per Kg 1,20 a 1,50 197 Nuchtere kalveren 10,a 42, 456 Schapen 36,a 48,— 600 Lammeren 20,a 28,- 577 Vette varkens per K.G. 0,62 a 0,70 49 Magere varkens 14,- a 24,- 263 Biggen 10,— a 15, Kipeieren 6,50 a 7,50 Schagen, 31 juli. 80 Vette koeien 300 a 490 Gelde koeien 250 a 300 40 Kalfkoeien 300 a 495 187 lammeren 28.a 33. 89 Vette varkens 0,60 a 0,70 157 Biggen 9,— a 17,— Boter 1,60 a 2,10 Kipeieren per 100 6,— a 7,25 DE WERKELIJKE OORZAAK 119 VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumathiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urine zuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nie ren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der adeien. Bij beweging van een spier of zenuw,waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rug spieren spit,, enz. Zoodra gj] rheumatische pijnen bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwalen is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheu matiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. vernor- zaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 37

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2