3842 Zaterdag 30 Augustus 1924. 37ila Jaargang teuws- en Advertentieblad. LICHT EN KRACHT OP TEXEL. Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. >U klad verschrikt Woeaada^- aa fcsterdafmorgeii AbonnemenUprijt per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door gebeei Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. Mverteotiöu daags voor do uitgave vóór 1 uar nam. Priói der AdeertenUéni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekena. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. v.yy* J POSTCHEQUE- en OIROOIENSTJNo. 652. ABONNEMENTEN «a A»VXRTENTIEN vrordet aangent man bg da ZJitg. Tnus LANGEVKLtSfc fi ROOI#, Parkstraat, Bona or Tim VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST. III. Na wat wij reeds over het ontstaan en de tegenwoordige toestand van onze licht en krachtbronnen op Texel schreven, zal het zonder meer duidelijk zijn dat de be stendiging van de bestaande toestand vrijwel als onmogelijk, in elk geval als niet-wenschelijk is te beschouwen. Naar uit de mededeelingen van de Burge meester in de laatste Raadszitting is ge bleken, houdt het Gemeentebestuur zich dan ook zeer ernstig met de zaak bezig. Ook erkende en bekwame deskundigen, zoowel van Texel als van elders, wijden hun volle aandacht aan de bestudeering en oplossing van het vraagstuk. Voor we enkele oplossings-mogelijkheden en -moeilijkheden nader beschouwen, laten we een paar opmerkingen over elektrici teit zelf voorafgaan. Elektriciteit heeft een zekere „spanning" die wordt uitgedrukt in eenheden, „Volt" genaamd. Wat elektriciteit nu precies i s daar zijn de geleerden het zelf nog niet heelemaal over eens; en wat die „spanning" en die „Volt" du eigenlijk zijn, doet voor ons hier ook minder ter zake. Deze elektrische stroom nu wordt onder scheiden in stroom van hooge- en dito van lage spanning. De laagspanningstroom, bijv. van 120 of 220 Volt, drijft onze mo toren en doet onze lampen branden. De hoogspanningstroom, b.v. van zoo'n 10,000 Volt, of nog veel meer soms, ge bruikt men bij de Radio-telegrafie, en, in Amerika, om menschen ter dood te brengen. Voor verbruiksdoeleinden hebben we stroom van lage-, voor transport stroom van hooge spanning noodig We onder scheiden deze dus in verbruikstroom (laag- spanning) en transportstroom (hoogspan ning.) Door middel van transformatoren of omvormers kan transportstroom in ver bruikstroom worden omgezet Deze appa raten werken automatisch, zoodat mensche lijk toezicht erop vrijwel onnoodig is. Nu is het ekonomisch mogelijk trans portstroom over groote afstanden te bren gen, mits er rondom de transformator of omvormer een gebied met betrekkelijk dicht opeenwonende bevolking is, waardoor een voldoende stroomafname zeker is. En hier ontmoelen we dan dadelijk een moeilijkheid, wat Texel betreftwe hebben hier een zeer.verspreid wonende bevolking; in de dorpen waar de bevolking wèl opeengedrongen woont, treft men doorgaans niet de meest kapitaalkrachtigste gedeelten der eilandbewoners aan, en deze toch zullen door een groot stroomverbruik het elektrisch bedrijf moeten helpen loonend te maken. Werpen wij nu een blik op het hierbij afgedrukte kaartje. Zooals bekend is, verschaft de PEN stroom aan heel de provincie Noordholland. De meest voor de hand liggende oplossing is dan ook wel deze: leg een kabel door het Marsdiep en verdeel de zoo op Texel aankomende transportstroom zoo doelmatig mogelijk, in de vorm van verbruikstroom, onder de inwoners van Texel. Dit is inderdaad, naar het oordeel der deskundiger een technisch mogelijke oplossing" De stippellijntjes op ons kaartje doen zien dat met een tweetal zeekabels van de vastewal naar de Texelsche kust, en een landkabel van het punt van aan komst naar den Burg, de zaak technisch is opgelost. Jammer is het echter, dat de aan deze op lossing verbonden bezwaren van dien aard zijn. dat het bij de theorie zal moeten blijven. Deze bezwaren zijnlo. het leggen van de kabels zal zeer duur worden. Wanneer Texel maar '/s van de aanlegkosten zou behoeven te betalen, dan nog zou een eigenbedrijf goedkooper uitkomen. En het aandeel in de kosten zal zéker hoogerzijn. 2o De bedrijfszekerheid is niet groot ge noeg. Men 'kan dit eenigszins afleiden uit het feit dat de telefoonkabels Texel—Helder Oo Oosterend W WaalOuOude- schild; H: den Hoorn; K: de Koog; B: BadhotelC de Cocksdorp V: Vuur toren; omvormer-f- watergemaal; transportstroomkabel. De cijfers bij de kabels geven de afstanden in K.M. aan. de laatste jaren eenige malen defect waren. En een storing aan een hoogspannings kabel is nog heel wat moeilijker te her stellen en levert nog heel wat meer ongemak op. Ook de ervaringen gedurende de laatste jaren met een dergelijke kabel door de Sont (Denemarken) opgedaan, noodigen niet tot navolging uit. 3o Zijn de tarieven voor stroomlevering van de PEN ook niet zoo buitengewoon laag, zoodat de stroomlevering aan partikulieren op Texel, via de noodige transformatoren en laagspanningsnetten, niet eens goedkoop zou komen. Dus: wegens te groote kostbaarheid en te geringe bedrijfszekerheid moest deze wijze van stroomlevering uitgeschakeld worden. Schapenfokdag. De traditie moet zooveel mogelijk ge handhaafd blijven en daarom zouden we haast blij mogen zijn dat het op de schapen fokdag weer regende. Des morgens liet het zich dreigend aanzien, maar gelukkig klaarde later het weer wat op en werd het droog; zoodat tenslotte toch niet alles in het water gevallen is. In de verschillende klassen werden de volgende prijzen toegekend Geregistreerd. Eenjarige rammen, 15 inzendingen le prijs P. Keijser Cz Harkebuurt F 388 2e Jb Zuidewind Kerkeplaats F 390 3e A. Eelman Dz Oosterend F 387 Tweejarige rammen 5 inzendingen le prijs P. Keijser- Cz. Harkebuurt F 299 2e Niet toegekend 3e H S Zijm Zuidhaffel F 297 Oudere rammen, 17 inzendingen le prijs Jac. Eelman Dz. Oosterend F 298 2e H. J. Keijser Dz. den Burg F 301 J. Eelman Gz. Bargen F 249 Schaap met een ramlam, 19 inzendingen le prijs Gebrs. Keijser Waal B 2509 met 7924 B 2e G. Schraag Zuidhaffel F 903 met 8415 F 3o C. R. Keijser Co. Burg F 3190 met 7653 F Schaap met 2 of meer lammeren, waarvan minstens één ramlam, 18 inzendingen le prijs P. Keijser Cz. Harkebuurt B 1826 met 8046 B, 8045 B 2e Gebrs. Keijser Waal F 1311 met 7964 F 7965 F (Goedgekeurde éliteramlammeren Fokstation) 3e - J. Beumkes den Hoorn B 8235 met 8260 B 8259 B Vier ooilammeren, 5 inzendingen le pr(js M. Zuidewind de Kamp, 8117 B, 8128 B, 8134 F, 8136 F 2e C. R. Ke(jser Co den Burg 7630 F, 7655 F, 7659 F, 7602 3e Gebrs. Bakker Spijk 8397 B, 8402 B, 8405 B, 8406 B Vier eenjarige fokschapen, 2 inzendingen le prijs C. R. Keijser Co. den Burg 5572 F, 5602 B, 5616 F, 5617 A Niet geregistreerd. Eenjarige rammen le Pr(js J. Keijser Az. den Burg2e prijs P. Kooi Panorama 3e prijs M Witte Ooster end. Tweejarige rammen. Geen prijzen toegekend Oudere rammen le Prijs C. S Zijm de Westen2e prijs C. Dijt den Burg; 3eprijsC.Dijt den Burg. Schapen met een ramlam le Prijs C. Bruin Waal2e prijs C. Dijt Burg3e prijs J. Ivager nabij den Burg. Schapen met twee lammeren, waarvan minstens een ramlam. le Prijs H. J. Keijser Dz. den Burg 2e prijs H. W. Keesom den Burg; 3e prijs C. Dijt den Burg. Vier ooilammeren le Prijs Joh. Keijser de Waai2e prijs C. Dijt den Burg; 3e prijs H W. Keesom den Burg. Vier eenjarige fokschapen le prijs H. W. Keesom den Burg; 2e prijs C. Dijt den Burg; 3e prijs J. Vlaming nabij Oosterend. De keuring werd bezocht door koopers uit allerhande streken van Nederland. Zoc troffen wij aan personen uit Groningen, Gelderland, Utrecht, Zuid Holland en Lim burg, terwijl verschillende vooraanstaande- Noord Hollandsche fokkers aanwezig waren. De volgende prijzen werden besteed Oudere rammen tot f 300,— Ramlammeren tot f 150, Eenjarige schapen tot f 100, Deze prijzen doen voldoende zien hoe 't Texelsche schaap gewaardeerd wordt. Van bevoegde zijde vernamen wij nog dat verschillende vreemdelingen zich niet konden vereenigen met het feit, dat men tegen September nog ooien met hare lam meren durfde te presenteeren, zonder dat door controle de afstamming vaststaat in een fokoistrikt vond men dat niet op zijn plaats. Afdeeling Wol. Voor de tweede maal had tijdens de schapenfokdag een tentoonstelling van rammenvachten plaats Deze vachten waren de vorige dag door een deskundige kommis sie gekeurd Het oordeel der jury luidde vrijwel onver deeld gunstig. Van de 64 gekeurde vachten behoorden 36 tot de prima kwaliteit, 24 tot de eerste en 4 tot de tweede. Ook de gewichten waren dit jaar zeer hoog. ja zelfs bereikten zij een hoogte die aan de zware vliezen der Engelsche rassen deed denken. le prijs: Ram 5762 van gebrs. Ktijser, de Waal, met lu1/., KG. eerste kwaliteit. 2e prijs: Ram 388 van P Keijser Cz te Harkenbuurt met 9 KG eerste kwali teit. 3e prijzen Ram 6149 van S. C. Eelman te den Burg met 8K.G. prima. Ram 297 van H. S Zijm Zuid-Haffel met 7 K.G prima Ram 219 van J. Eelman Gz. te Bars n met 8' KG le kwaliteit. Ram 373 van Y. Lap te den Hoorn met 73/,, K.G. prima. Vermelding verdient nog hot feit dat rammen 888 en 373 kinderen z(jn van ram 249, zeker een feit om de aandacht er op gevestigd te houden. Maximum-snelheid in de kom van 't dorp. De, aan de vastewal reeds welbekende, bordjes, groen op een rood wit-blauwe paal staan nu ook aan de ingangeu van den Burg. En reods dezelfde dag dat ze geplaatst waren, heeft de gemeentepolitie zich ver dekt opgesteld om met chronometers in de hand de snelheid van de verschillonde motorrijtuigen aan eon onderzoek te onder werpen. De uitkomsten waren verrassend, bijkans alle passeerende motorrijtuigen overschreden de gestelde snelheidsgrons. Een zelfs, naar men ons mededeelde, be reikte een snelheid van 52 kilometer per uur. Wij vernemen nog dat do overtreders reeds bekeurd z(jn; men z(j dus in het vervolg gewaarschuwd en houde zich aan de 20 K.M. Oudeschild. Deze week werden van hier verzonden 437 lammeren, 462 schapon, 36 varkens, 5 paarden, 7 kalveren en 1 koe. Ernstig ongeluk met een autobus. Zes dooden 1 Woensdagnacht is nabij Heino, in Overijsel, een ernstig ongeval met een autobus gebeurd, dat aan 6 personen 't loven heelt gekost. Een nieuwe autobus van den heer Doevelaar uit Heino keerde met 16 a 17 passagiers uit de omgeving, van de ker mis te Raalte naar Heino terug, Om streeks hall twee, toen de bus dicht bij Heino was, vloog het voertuig in brand. De auto, die voor het eeist gebiuikt werd, was van achteren gesloten, zoodat na de ontploffing de inzittenden niet ganw genoeg konden ontkomen, mol net treurig gevolg, dat 5 hunner in de vlam men omkwamen. Hun geheel verkoolde lijkeu bemoeilijk ten het vastelleu der identiteit. Twee ernstig gewonde passagiers wer den naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle gebracht, waar er inmiddels oen isover leden. Bovendien worden 6 a 7 personen, onder wie de chauffeur, een zoon van den eigenaar Doevelaar, lichtgewond. Gemeld wordt, dat le Raaffe bij het vertrek, de motor al niet geheel Id orde scheen de chauffeur hoopte echter de plaats van bestemming nog wel te kuunen bereiken Over de Oceaan Een recordsnelheid is bereikt door het s.s. „Mauritania", door een reis van Cherbourg Daar New-York te doen in 5 dagen en 3 uur. Dit is- 6 uur sneller dan ooit te voren. Chauffeurs moeten nuchter zijn. Een dronken chauffeur heeft Dinsdag in bet noordea vau Berlijn groote op schudding verwekt. De man reed eerst met zijn auto het trottoir van een drukke straat op. Hier werd een zovenjarig jongetje omvergeworpen en ernstig ge wond. Vervolgens werd een winkelruit verbrijzeld. De chauffeur reed nu achter uit, reed bierbij eeu 69-jarige vrouw om en kwam vervolgens in botsing mat een andere auto, die juist voorbijkwam. Toen liet de chauffeur zijn auto in deu steek en ging er vandoor. Hij slaagde erin te outkomeu, maar zal wel spoedig worden gevonden, daar men het nummer van ziju auto kent. COURANT, 3e

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1