Gemengd Nieuws. Buiten Texel hebben de belastingkom- miezen en politiedienaren reeds een groote buit binnengehaald Amsterdam en de andere groote stoden leverden elk eenige honderden slachtoffers op. Ja, zelfs het Limburg.'che plaatsje Heerlen, dat toch zeker niet onder de reuzeusteaen gerekend kan worden, bracht 240 maal f 3 boete is 720 gulden in 's Rijks schatkist. Ook op Texel wordt echter toezicht uitgeoefend. Het aantal wetsovertreders is hier echter gering. Op een rondritje dat wij een dezer dagen èoo eens maak ten over de Waal Oosterend Oude- schild den Burg, was, vaü de ons voorbijkomende wielrijders, voorzoover we dit konden nagaan, bijkans elkeen voorzien van hot vereischte plaatje. Weliswaar zagen we een betrekkelijk groot aaDtal rijwielen zond6r plaatje tegen de dijk liggen of tegen 'n hek staan, maar de kans was groot dat de eigenaars van deze onbeheerd staande rijwielen hun plaatje bij zich droegen, ter voorkoming van diefstal. Naar ons toch ter oore kwam, is zelfs op Texel, tegen veler verwachting in, reeds een geval van belastiügmerk diefstal voor gekomen. Toch blijlt het af te raden z'n plaatj j los bij zich te dragenhoa licht vergeet men Diet een enkele maal het aan de fiets te bevestigen en de wet schrijft toch voor dat het piaatje a a n 't r ij wiel bevestigd moet zijn. Zooals gezegdhet aantal belasting plichtigen dat hun drie gulden nog niet aan de fiscus geofferd heelt, is hier klaarblijkelijk niet groot. Het schijnt dat de Texelaar zich er maar, met of zonder een zucht, bij neergelegd beeft en naar 't postkantoor gewandeld is om zich een plaatje te laten aanmeten Enkelen werden er reeds bekeurd, en die moeten dan dubbel betalen. Men late zich dus een goede raad geven en koope, zoo noodig, Dog tijdig een be- lastingplaatjedeze waarschuwing kost niets en een bekeuring kost u behalve drie gulden voor een belastingplaatje, nog minstens drie harde, zilveren, Hol- landsche guldens extra! Volksfeesten den Burg. Schoolfeest. O <ze vroegere plaatsgenoot de Wel Eerw Heor.J. (1 van Kelcklvwen,thans pastoor aan de St. Annakerü Wiltebur- gergracht te Amsterdam, is benoemd tot pastoor te Edam, De Cocks dorp. Oosterend2 Sept. Onze Iplaatsgenoote, mej. Joh. Kikkert, leerlinge der*Rijksnormaalschool te Helder, is overgegaan van de 3e naar de 4e klasse dier inrichting. Van een overreden hemdje. Een chauffeur raakte op den Scbinkeldijk Dabij Schiphol het stuur kwijt van zijn auto, overreed een hond en kwam daarna met de auto in het water terecht. De drie inzittende heeren konden zich met moeite redden. De eigenares van het hondje viel flauw, zoodat het ongeval veel conster natie teweeg bracht. Door Poolsche roovers uitgeplunderd. Naar de „Schlesische Volkszeitung" mededeelt, is een hooge geestelijke van de orde vau de Barmhartige broeders, die een reis door Silezië maakte, op den avond van 27 Augustus, toen hij met zijn secretaris en een dignitaris der orde een autotocht maakte, dicht bij de Poolsche grens door roovers overvallen, die de reizigers van al hun geld en kostbaarheden beroofden. De roovers lieteD na de plundering de reizigers weer vrij, zoodat zij hun tocht kouden voort zetten. De vogel gevlogen. Een smid in de Noordzijoe had een zeer goed motorrijwiel ten verkoop ge presenteerd. Terwijl hij in de smederij bezig is, komt een hem onbekend persoon vragen of hij het rijwiel eens mocht probeeren. Dit werd hem terstond toe gestaan. De smid zal van zijne bereid willigheid wei eenig berouw hebben, want de persoon voornoemd heeft ver geten het rijwiel terug te brengen. Volkenbond. Een rapport over stikgassen. In een rapport van de Volkenbonds kommissie, worden de mogelijkheden van het gebruik van giftig gas en bakteriöa als toekomstige wapens geschetst. Het doel ervan is, de verschrikkelijke mogelijkheden van een toekomstige oorlog in ruime kring bekend te maken en de publieke meening der geheele wereld de gevolgen duidelijk te maken, die het gebruik van de machtigste vernietigings middelen, door de moderne wetenschap ter beschikking gesteld van de moderne oorlog, zou hebben. Het rapport betoogt dat alle landen ten volle den aard van het gevaar, dat hen bedreigt, dienen te beseffen. Een treffend beeld wordt geschetst vaD een toekomstigen aanval met giftig gas op een groote stad. Het rapport stelt vast, dat, terwijl er bij het- begin van den jongsten oorlog ongeveer dertig stikgassen bekend waren, heden ten dage er meer dan duizend zijn. Uit den raad geklapt. Door de politie te Harderwijk wordt een onderzoek iogesteld bij de raads leden wie van hen uit de laatstleden gehouden bes:oten vergadering, waar blijkbaar geheimhouding was opgelegd, geklapt heeft. Naar het schijnt ziju aan de pers mededeelingen verstrekt, die niet voor publicatie vatbaar ziju. De schatten en debet van de „Lau ren tic." Het redden van de goudstaven ter waarde, van 7 millioeo pond van den White Starliner „Laurentic", welke in 1917 getorpedeerd werd in de Atlan tische Oceaan ter hoogte vau het eiland Scilly is thans praktisch voltooid en men wacht slechts beter weer at om eenige nog in het schip zijnde staven aan de oppervlakte te brengen. VolgeDs do „Star" werd ter elfder ure ontdekt dat een blok van 200 goudstaven zich nog bevond in het voorste gedeelte van het schip, op het oogenblik dat men meende dat alle staven gevonden waten. De theorie is dat de muutkamer de geheele hoeveelheid goud voor de Ameri- kaansche bankiers niet kon bevatten, waardoor het overschot in het voorste gedeelte van het schip werd geborgen. Deze meerdere staven, welke een waarde vertegenwoordigden van 210,0 A) pond zijn thans aan de oppervlakte gebracht. Het bergingswerk was het grootste werk dat ooit werd uitgevoerd. De „Laurentic" ligt in 90 voet, water en het schip had aan boord 2,879 goudstaven ter waarde van 6 miilioon Pond en daarbij 1 millioen Pond in zilverspecia, meest guldens. De werkzaamheden hadden groot succes, vooral in 1923, toen 1250 goudstaven ter waarde van ongeveer 2'/« millioen Pond van den bodem van den Oceaan gezonden werden naar.de Bank of England I Het slechte weer van dezen zomer heeft het werk opgehouden. De bel van de „Laurentic" is ten geschenke gegeven aan een kerk te Donegal. De „Manchester Guardian" herinnert aan een dergelijk geval. Toen het fregat „Lutine" bij de Hollandsche kust iu Oktober 1799 zonk, verdween een voorraad van een millioen pond in de diepte. Later werd een deel 'door duikers naar boven gebracht en ook de bel van het vaartuig. Dit relek wie werd ten geschenke gegeven aan Lloyi's, de bekende scbeeps assuradeuren, die het in het hoofdgebouw te Londen ophingeD. felkens als het vergaan van een schip wordt gemeld, luidt deze „Lutinebal Een soldaat doodgeschoten Men schrijft uit Amoisfoort: De oefening was afgeloopen. De militair S. uit Utrecht kwam op den 20-jarigen Popke Akkersma uit Hoogkerk (Grontoegeloopen en hield hem het geweer voor de borst, zeggende „Sta of ik schiet." Het schot is toen peroDgeluk afgegaan en had plaats met een losse patroon, zoo dicht bij, dat de kleeding vau den getroffene was geschroeid. De officier van Justitie heeft nog geen toe stemming gegeven om bet lijk te be graven. De Barneveldsche eieren. Uit Barneveld 28 Augustus. In overeenstemming met den zich steeds nog enorm uitbreidenden veestape), nemen ook de eier- en kippenmarkt alhier in omvang toe. Reeds om drie uur den afgeloopen nacht was laatst genoemde markt in vollen gang. Door autolampen en elektrische zaklantaarns verlicht, leverde deze nachtelijke pluim- veehandel een fantastische aanblik op. En hoe meer de morgenstond naakte, des te drukker werd h9t, totdat tusschen acht en negen uur, toen de honderd- dnizende eitjes per voertuigen markt- waarts werden gebracht, het verkeer door de politie bijna niet meer in goede banen te houden was. Toch liep deze overweldigende drukte, dank zij het tactvol optreden der politie, zonder eenig ongeluk af. Tel. Het mond- en klauwzeer. De gevreesde veeziekte begint zich in' Twente kolossaal uit te breiden. Zoo zijn thans in Lonneker 'een 20-tal boer derijen besmet, terwijl in de gemeente Wierden in drie weken tijds zicb 42 nieuwe gevallen hebben voorgedanD. Gelukkig vertoont de ziekte in de meeste gevallen geen kwaadaardig karakter. Eieren naar Engeland. Het Nederl. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloopen week 1,752,000 eieren naar Engeland zijn verscheept. De 83-jarige A A. H., te GoriDchem kwam van een reisje in zijn woonplaats terug. Bij het stappen uit den trein, viel hij vau de treeplank en werd aan het hoofd gewond Hij is aan de ge volgen overledeü. VERORDENING ROTKREUPEL. downs en Wensleydale. (VanhetOxfordshire- ras wordt in de brochures niet gerept.) Waarschijnlijk heeft toen later terugkruising met Texelsche rammen plaats gehad. Hoe dit ook zij, als gevolg van de gur.stiger uiterlijke omstandigheden eenerzijds en van de wijziging der erfelijke eigenschappen ander zijds, ontwikkelde zich een schapenras dat belangrijk verschilde, zoowel van het oor spronkelijke Texelsche schaap, als van de rassen, waarmede het vroeger gekruist was. En zoo ontstond_ dan het Nieuw-Texelsche Schaap. Dit schaap heeft verschillende goede eigenschappen. Een van deze goede eigen schappen is z'n groot aanpassingsvermogen. Zelfs de schraalste grond is voldoende, maar daar staat tegenover dat bij beste voeding op een goede bodem het schaap zeer snel in ge wicht toeneemt en gauw rijp is voor de slacht bank. Zonder bijvoeding dus uitsluitend in de weide kan het schaap de volgende gewichten bereiken 7 weken 30 K.G. 5 maanden 45 6 50 8 60 16 90 18 100 Ook is het Nieuw-Texelsche Schaap zeer vruchtbaaruitgerekend over een paar duizend schapen komen er gemiddeld bijna 2 lammeren per schaap (1,84.) Op Texel zelf werpen de lammeren als regel pas op tweejarige leeftijd. In de vruchtbaarder streken van Noord- en Zuidholland geschiedt dit echter zonder uitzondering reeds als ze een jaar oud zijn, zonder dat de groei of de ont wikkeling van de dieren erdoor geschaad wordt. De groote hoeveelheid melk, die ze geven stelt hen in staat, zoo noodig, zelfs drie lam meren groot te brengen. Onder gunstige om standigheden kunnen lammeren van 7 weken reeds 30 en meer kilogrammen wegen. Ze worden dan reeds veel voor de Londensche markt opgekocht. Ook koopt men deze lammeren wel op de markt te den Burg, Purmerend en Leiden, om ze dan op de vettere weiden van Noord- en Zuidholland te mesten. De vacht wetgt gemiddeld 55/, Kg. en de wol is van een bizonder goede soort, zelfs veel beter dan die van de langwollige Engelsche schapen. De .wol is voor allerlei doeleinden bruikbaar: laken, breiwol en warme wollen dekens worden ervan gemaakt. Na een korte vermelding van de werkzaam heid der Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noord-Holland, en van de invloed die van bizonder goede rammen is uit gegaan (No. 541), terwijl even kort gememo reerd wordt, dat ook nog inteelt plaats vond, vervolgt de brochdre met een opsomming van de raskenmerken van het Texelsche Schaap. Wij halen daaruit aan: Bij de kop moet de lengte van de schedel tot de neus ongeveer l'/3maal de breedte van de kop bedragen. De schedel moet vlak zijn en de neus een donkere kleur hebben. De kop moet bedekt zijn met fijn wit of lichtgeel haar. Op 't aangezicht en de randen van de kaak mag geen wol groeien de ooren moeten be haard zijn, vlekken in de ooren is toegestaan, vlekken op de pooten zijn echter niet gewenscht. De lichaamsbouw moet kort en gedrongen zijn, terwijl de vacht tot aan het begin van de nek moet doorloopen. Een .wolkraag' is niet gewenscht. De pooten moeten minstens tot aan het mid den van de bovenarm, resp. de dij, met wol begroeid zijn. De staart moet breed en wollig zijn, hij mag niet langer zijn dan tot de hak. Een staart die alteen behaard of zelfs kaal is, is ongewenscht en bij rammen zelfs een reden om afgekeurd te Worden. Bij de wol wordt gestreefd naar een gesloten stapel, sterk gekruld, helder gele kleur aan de wortel en veel vetzweet. De wol mag nöch droog, nóch stomp zijn. En tenslotte wordt bij de keuring streng op een goede algemeene gezondheid gelet. Wat de verbreiding van het schaap buiten Texel betreft: vroeger waren alleen de provin- cieën Noord- en Zuid-Holland afnemers, maar de laatste tijd gaat het Texelsche schaap heel Nederland door. Ook het buitenland begint belangstelling te toonen Spanje kocht nu een drietal jaien geleden verschillende exemplaren en men was over deze dieren zoo tevreden, dat reeds spoedig een tweede bestelling kon volgen. Ook Frankrijk voerde in 1922 een aan tal fokschapen in. Texel 1 naar Benningbroek. Zoo is dan Texai I voor da eerste maal op een gioote reis uitgeweest, en wel naar Benningbroek ouder Hoorn. Met de roode autobus trok men er op uit. De postkast achter de bus was zeef geschikt voor het bergen van de voetbaibeuoodigdheden, zoodat in de bus van die zaken geen last werd onder vonden Daardoor had men eon hoogst aangename tocht door Noord-Hollands dreven. In Beuningbroek aangekomen werden de Texelaren allerhartelijkst ont vangen door de plaatselijke voetbalver- eeuiging B V V die als gastheer optrad, zoowel van Texel I a;s vau de Medem- blikker Football Chub, die tegou ouzo jongens ook het eerste eiltal in 't veld zond. Dit veld zelf was, mede tengevolge van het slecnte weer, in zeer primitieve conditie. En toch mocht Texel I erin slagen het van een zeer sterke tegen partij te winnen met 3—1. Men kan er trotsch op ziju Rijwielbelasting. Vier weken na de iuvoeriug vati deze impopulaire belasting is de publieke be langstelling 6r voor nog niet gowoken. Van het tijdperk dar waarschuwingen ziju we nu in dat van de bekeuringen ge komen. Maandagavond vergaderde de kommissie voor de volksfeesten weer, ditmaal In hotel de Zwaan De resultaten van deze herhaalde vergaderingen kunnen onze iezets vinden in het volledige programma der feestelijkheden, dat heden in onze advertentiekolommen wordt afgedrukt. Wij vermelden verder nog in 't kort Voor de etalagewedstrijd zal ook ditmaal een jury, uit een drietal niet-Texelaren bestaande, verzocht worden de beoordeeling op zich te nemen. Mocht er voor de gevel versieringwed strijd voldoende belangstelling bestaan, dan zal dezelfde jury ook deze beoordeelen. De gymnastiekuitvoering op de Qroeneplaats zal, zooals vrijwel vanzelf spreekt, bij kunst verlichting plaats hebben. Naar .verluidt zal de firma Dros Co zorg dragen voor een kleine versnapering voor de deelnemers aan de kinderfeesten op 't sportterein. Wat het schoonrijden betreft: een tweetal Bur gers hebben belangeloos hun terreinen hiervoor beschikbaar gesteld. Door de paardensport-kommissie zal nog nader worden uitgemaakt of het land van de heer Roeper aan de Koogerweg, dan wel het land aan de Hollewalsweg achter de Lijnbaan, het beste gelegen is. Voor verdere bizonder- heden verwijzen wij naar de advertentie. Het doet ons genoegen nog te kunnen mede- deelen, dat door de ingezetenen flink op de lijsten geteckend werd. De leerlingen der school voor Chr. Volks onderwijs hebben Dinsdagmiddag schoolfeest gehad. Om twee uur maakten de kinderen, vergezeld van het onderwijzend personeel en enkele andere personen die zich hiervoor be schikbaar hadden gesteld, een rondje door den Burg. Daarna ging men naar het land van de firma Dros Co. aan de Nieuwe weg, dat voor de feestelijkheden in gereedheid gebracht was. De benoodigdheden voor de verschillende kinderspelen waren hier reeds opgesteld Gelukkig is het weer dat zich een enkele maal minder mooi liet aanzien, goed gebleven, zooaat de feestvreugde der kleinen niet ver stoord werd. Zjoals vanzelf spreekt \vas voor de noodige versnaperingen goede zorg gedragen. De uitslag der verschillende spelen laten we hier volgen Blokrapen: le Iren Nystor, 2e Martha Andie- kovise, 3e D a v. d. Slikke. Hardloopen met hindernissen: le Iren Nystor 2e Manha Andrekovise, 3e Dia v, d. Slikke. Zakloopen le Dick Visser, 2e Jan Vermeulen, 3e Chris Vermeulen. Tonkruipenle Bas de Kortingh, 2e Dick Visser, 3e Jan Maat. Balloopeu met 1 bal: le Marietje Jonker, 2e Hendrik B emer, 3e Jannie Maat. Koekkappen le Trijntje Huisman, 2e Marietje Jonker, 3e Hans Post. Balloopen met 2 ballen: le Pietje Tuinder, 2e Annie v. Wessem, 3e Willv Veistegen. Tonkruienle Marie "de Visser, 2e Jannie Eelman, 3e Pietje Tuinder. Blaasslaan le Berlus Kikkert, 2e Simon de Waal, 3e .Simon Dros. Tonkruipen met zak: Ie Simon de Waal 2e Dirk Hillen, 3e Tjerk de Haan. Alle niet-winners kregen een troostprijs. Op het strand alhier is aangespoeld een naambord met het opschrift: .Niota Blanken- berge". houdende bepalingen omtrent het bezigen van motorrijtuigen als openbaar middel van vervoer binnen de gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel doen te weten, dat door hen is afgekondigd de op 19 Juli 1924, door den Raad vastgestelde „Ver ordening, houdende bepalingen omtrent het bezigen van motorrijtuigen als openbaar middel van vervoer binnen de gemeente Texel". De verordening treedt in werking 5 Septem ber a s. en ligt van heden af gedurende drie maanden op de gemeentesecretarie ter lezing. Afdrukken der verordening zijn tegen be taling der kosten ad f 0,20 ter Secretarie alge meen verkrijgbaar. Texel, 2 September 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat bij Koninklijk besluit van 28 Juli

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2