Motorschip Maria De Man en de Vrouw HET GOUD DEE ZEE FEUILLETON. Maandag 12 uur naar Purmerend Vertrek Woensdagmiddag 6 nar naar Leiden. s, s. Texelstroom naar Purmerend. KUNSTTANDEN. Spreekuur met Arts Wed. BUYKES, Stationstraat II, Helder. Schooltasschen Het beste niet te goed. GEBR. GRAAUW's Uitgevers-Mij. eo Boekhandel te Amsterdam vaart Vertrekt 1 uur. Tand-Teohniker met en zonder hengsels. Fa. Lange veld deKooij. IN HUNNE ONDERLINGE VERHOUDINGEN EN HUNNE BETREKKING TOT DE HEDENDAAGSCHE MAATSCHAPPIJ HOOGWATER ter reede van Texel, vóórmiddags; (nam. ongeveer V» uur later.) Datum 4 5 6 7 8 9 10 Sept. Hoogwater 12,49 1,12 2,— 2,57 4,11 5,41 7,02 Treinenloop Helder—Amsterdam v.v. van Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,29 Zond. niet (tot Alkm.) 9,04 6.49 Zondags (tot Alkmaar) 9,04 7,27 sneltrein 9,04 10,05 Zondags niet 12,13 12,31 2,52 2.06 alleen Zaterdags 4.39 3,51 Zaterdags en Zond. niet 5,55 4,14 Zondags niet 6,41 7,24 9,32 - Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,32. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,16 Zondags niet 8,32 7,57 sneltrein Zondags niet 9,40 9 11 11 22 12,28 Zondags niet 2^46 3,05 6,13 5,40 alleen Zond. in Juli, Aug. 8.07 5,49 Zondags niet 8,07 9,16 sneltrein u,08 Zondags aankomst 11,29 11,25 sneltrein alleen Zondags 1,04 Stoombootdienst Texel—Helder v.v. Door ERNST KLEIN. Nadruk verboden. 13 „Ik beb mij verbonden, naar Noorwegen te gaan en een poging te wagen, achter dit ingewikkelde, duistere geheim te komen, mijnheer Lewis," zeide hij en thans kloDk er weer spot in zyn stem. „En ik zal trachten mijn vcrbindtenis na te kómen." „Dat zult gy niet," siste Lewis Maar vóór hij zijn hand weer uit zijn zak terug kon trekken, had Michael, die hem geen seconde uit het oog had verloren, hem beetgepakt. De oude, dweepzieke man, was evenwel niet tegen den jongen reus opgewassen. Als een kind omvatte Michael hem met zijn armen en ontwrong hem de revolver. „Zoo, mister Lewis," lachte hij, „deze mislukte poging tot moord zullen wij als een persoonlijk geheim tusschen ons beiden bewaren. U ziet daaruit, dat ik u niet verder in moeilijkheden wil brengen, dan waartoe ik in het belang van mijn opdracht gedwongen ben. En nu zullen wij uw dochter en den commissaris niet langer laten wachten." Lewis sprak geen woord. Hij zag in, dat iedere verdere tegenstand tevergeefsch was. En zyn steeds werkend brein begon reeds weer plannen te beramen, op welke wijze hij zijn helpers op de Romsdaleilanden zou kunnen waarschuwen. Maar hij onderschatte den man, in wiens macht hij zich thans bevond. Michael had hem reeds in de richting van de deur voor zich uit geschoven, toen hij hem plotseling weer in de kamer terugtrok. „Ik wed," zei hij tot Lewis, „dat u papieren by u hebt, die u stellig niet gaarne in handen van de politie zoudt zien vallen. Ik geloof, dat ik geheel overeenkomstig uw wenschen handel, indien ik voorloopig deze papieren voor u bewaar." Terwijl hij deze woorden sprak, bleven zijn oogen onafgebroken op Lewis' gelaat gericht Deze werd doodsbleek. Een siddering ging door zjjn leden Hij wankelde, hij moest zich aan den muur vasthouden en Michael begreep, dat zijn vermoedens maar al te zeer op waarheid berustten. „Daar ik u, mijnheer Lewis," ging hij voort, „ajs een man beschouw, die liever sterft dan dat hij deze papieren vrijwillig afgeeft, ben ik helaas gedwongen ze met geweld te bemachtigen. Des te minder tegenstand u biedt, des te sneller is deze zaak geregeld." Als een tijger sprong Lewis op hem los. Zijn magere vingers sloten zich kramp achtig om den hals van zijn pijniger en de wanhoop, het fanatisme verleenden hem de kracht van een waanzinnige. Michael wankelde onder dezen onverwachten aanval struikelde en moest zich aan de tafel vasthouden om niet te vallen. Gedurende een oogenblik had hij slechts één arm te zyner beschikking en zijn tegenstander wist maar al te goed van dit voordeel gebruik te maken. Lewis hijgde naar adem en zijn oogen puilden baast uit hun kassen zoo geweldig spande hij zich in, om den zoo veel sterkeien man te wurgen. En werkelijk begonnen reeds ontelbare lichtjes voor Michaels oogen te dansen. Men weet, dat Michael niet bovenmatig teergevoelig van aard was. Strijd is strijd en vijand is vijand Zijn vrije arm ging omhoog en zijn vuist trof het voorhoofd van den ouden man, zoodat hij met een doffe kreet van pijn in elkander zakte. Machteloos Het zijn baud de keel van zijn tegen stander los. Michael tilde den bewustelooze op de tafel en zonder een oogenblik te verliezen begon by naar de papieren te zoeken. Hij had daar routine in. Lewis' schouders leken verdacht hoog. Met eenige voorzichtige sneden met zijn, zakmes had hij de naad van de jas losgetornd. Met een triomfantelijk lachje haalde hij een bundeltje dun zijdepapier te voorschijn. Eén blik en hij wist, dat hij had, hetgeen hij zocht. Hij trok Lewis, die nog steeds geen teeken van leven gaf, zijn jas weer aan en zette hem voorzichtig op de been. Met een paar druppels water, bracht; hij hem weer tot het bewustzijn terug en voordat de oude man goed en wel besefte, wat er met hem gebeurd was, stond hij al weer op de gang en werd daar aan de goede zorgen van den politiebeambte toevertrouwd, die daar had staan wachten. „U behoeft hem niet zoo hard aan te pakken," zeide Michael, „mijnheer Lewis zal u geen moeilijkheden bezorgen." Een blik vol doodelijken haat trof hem bij die woorden uit de zwarte stekende oogen. Michael daalde eveneens de trap af. Beneden aangekomen, bleek de commissaris met zijn vrouwelijke gevangene reeds in de auto te hebben plaats genomen. Hij wenkte hem nog eenmaal uit zijn auto en fluisterde hem toe„Mijnheer de commis saris, als u nog iets om mijn leven geeft, tracht u dan te beletten, dan hij of het meisje zich met den een of ander in veibin- ding kan stellen. Ook zelfs geen brieven laten schrijven. Anders is mijn leven geen vijf pfennig meer waard. En dat is toch bij den tegenwoordigen koers van de mark weinig genoeg." IX.' Michael bleef nog twee dagen in Berlijn Hij had de voldoening, dat op de infor maties van de Berlijnsche politie deNew- Yorksche autoriteiten het volgende omtrent Lewis en zijn firma wisten mee te deelen „Firma Samuel Lewis John J. Masters bestaat reeds meer dan vier jaar. Kapitaal bronnen raadselachtig. Lewis Rus, voor den oorlog met een Roemeensche pas gearri veerd. Masters vroeger eenvoudige bank bediende, met streng socialistische begrip pen. Firma schijnt over ruime middelen te beschikken." Gedurende deze twee dagen vertoefde Michael meestentijds op het hoofdbureau van politie. Hij had op de rechtbank een lang onderhoud met den officier van justitie, wien hij nogmaals de gebeurtenissen, sedert zijn komst in hotel Brabant, uit voerig meedeelde. Over het geheim der Romsdalseilanden zelf sprak hij niet, hij sprak ook niet over den Duitschen professor, noch over diens uitvinding. Met opzet liet hij de overheid omtrent dit punt in het onzekere en stelde de zaken zoodanig voor, alsof het hier een internationale anarchistenvereeniging be trof. Toen Michael het bureau van den officier van justitie verliet, had hij de vaste overtui ging, dat Lewis benevens zijn dochter voor de jury gebracht zouden worden, ook al zou het - voorloopig onderzoek tot geen resultaat leiden. Hij had dus minstens een half jaar de zekerheid van die beiden ontslagen te zijn. In het bewustzijn van iemand, die zijn plicbt meent te hebben gedaan, reisde hij naar Hamburg. X Zware najaarsstormen beukten de Noor- weegsche kusten. Als voorloopers van den naderenden winter kwamen zij van de Poolzee en kampten tegen de verschillende stroomingen, die de Golfstroom in Noorde lij ke richting zond. Het was een voortdurende strijd tusschen wind en zee, waarin zich de hemel van tijd tot tijd met vroege sneew- vlagen mengde. (Wordt vervolge" Op Werkdagen van Texel 6.8,11.— 2,30 5,30 uur van Helder 7,— 9,30 12,— 4,15" 6,45 uur Op Zon- en Feestdagen van Texel 6,— 11,— 5,30 uur van Helder 9,— 12,— 6,45 uur Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg20 minuten vóór het vertrek v. d. boot Van Havenna aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. Burg—Koog v.v. Van Burg: 1,— 2,30 5,15 n.m. Van Koog: 1,40 4,40 6,30 n.m. Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend Zon- en feestdagen vm. 8—9; nam. 12. Werkdagen: Telegraaf en telefoon: vm. 8 tot nam. 8 Postdienstvm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties i Rijksverzekeringsbank vm. 8,30 tot nm. 3 Postcheque en giro 1 Rijkspostspaarbankvm. 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten. Licht op van 6—12 Sept. 1924. Rijwielen 7,57 uur, rijtuigen 8,27 uur. Stoomboot Texel—Harlingen v.v. Van Texel: Dinsdag en Donderdag 10.v.m Van Harlingen Woensdag en Zaterdag 10,30 v.m H. KEESOM. vaart IVEaandag a.s. D. METS. iederen Woensdag van 9—4 uur. Voor onze gezondheid is het beste niet te goedwant onze gezondheid is ons kapitaal, en voor een goed deel ons geluk. En nu kunt gij, zonder een bepaalde kwaal, toch aan algemeene zwakte lijden, die het leven dikwijls tot een last maakt. Zulke slapte gaat dikwijls samen met een bleeke kleurhoofdpijn, hartkloppingen, gedurige vermoeidheid, gebrek aan eetlust, misselijkheid, prikkelbaarheid, gebrek aan energie. Tegen die algemeene verslappingstoestanden helpt geen enkel middel zoo radi- kaal als de SANGU1NOSE. Want de Sanguinose versterkt en verrijkt het bloedwekt de eetlust opbevordert een algemeene levensopgewektheid en tast met vaste hand de oorzaak aan van die algemeene zwakte, die het leven tot een last kan maken. Sanguinose wordt verkocht in alle apotheken en bij alle voorname drogisten. Tweemaal daags een eetlepel is voldoende. WACHT U VOOR NAMAAK. Prijs per flacon f 2,—, 6 fl. f 11,—, 12 fl. f 21.—. VAN DAM Co. De Riemerstraaf 2c/4. Den Haag. Te Texel bij G. Dros Oosterend; T. Buijs en I. Moerbeek, den Burg; en Joh. Dros. Oudeschild. Voor slechts f '2,50 per maand een standaardwerk Heden bieden wij den lezers van „De Texelsche Courant" aanHet wereld beroemde werk van Dr. B. C. GOUDSMIT en C. P. F. TER KU1LE, Arts. Vierde Druk. Compleet in 3 deelen, gebonden in 3 linnen prachtbanden, be- tv £zt~\ vattende 2000 bladzijden, 980 platen en 43 kunstbijlagen, voor T d.( ,OU den lagen prijs van Betaalbaar in 11 maandelijksche termijnen van f 2,50. Dit belangrijke werk behandelt alle vraagstukken op medisch-, sociaal geschiedkundig en cultuur-geschiedkundig gebied, die in het leven voorkomen het is een weerspiegeling van het leven zelfEen werk dus, waar ieder belang in moet stellen. De uitvoering geheel op kunstdruk is uitstekend, terwijl de talrijke kunstbijlagen de waarde nog verhoogen. Den inhoud laten wij hieronder beknopt Volgen, opdat een indruk van het volledige en belang wekkende van dit werk te krijgen isl Inhoud Ie deelDe Man en de Vrouw. De Man. Lichaamsbouw. Voortplanting. Geslachtsleven, h'et geestelijk leven. Het gevoelsleven. De man als kind als jongeling als echtgenoot als vader als weduw naar ongehuwd als grijsaard. De Vrouw. Lichaamsbouw. Schoon heid der vrouw. Voortplanting. Geslachtsleven. Het geestelijk leven. Het gevoelsleven. De vrouw in de ontwikkelingsjaren als echtgenoote als moeder als weduwe - ongehuwd als oude vrouw. Inhoud lie deelDe Man en de Vrouw in betrekking tot elkaar. Hoofdlijnen der betrekking tusschen man en vrouw. De beschavingsgeschie denis der iiefde. Hygiëne in het huwelijk. Ziekten en huwelijk. Maatschappa- Iijke positie en huwelijk. Kinderzegen en huwelijk. De wettelijke basis van het huwelijk. Huwelijksgebruiken. De beide geslachten in de dichtkunst en in de beeldende kunst. Inhoud 111e deelDe man en de vrouw in betrekking tot de heden- daagsche maatschappij. De man als hoofd der familie. De huisvrouw. De man en vrouw in hunne maatschappelijke positie. De beide geslachten bij de aristocratie bij de arbeiders bij de boeren. De beide geslachten bij de verschillende rassen en nationaliteiten. Het complete werk (3 gebonden deelen) wordt direct na ontvangst van onder staand bestelbiljet toegezonden. Singel 80. Telefoon 46460. Postrekening 70310. Texelsche Crt. Aan Gebr. GRAAUW's Uitgevers-Mij en Boekhandel Mijne Heeren, te Amsterdam, Singel 80. Hiermede verzoek ik U mij te willen zenden Dr. Goudsmit en Ter Kuile: DE MAN EN DE VROUW, gebonden in 3 linnen prachtbanden voor den prijs van f 27,50 en te betalen in 11 maandelijksche teimijnen van f 2,50. Naam Woonplaats-- Datum1

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4