f Zondag 21 Sept. f Gemengd Nieuws. TROONREDE. Predikbeurten. Marktberichten. Onderwijl waren de meisjes aan de andere zjjde bezig hun vaardigheid in 't koekslaan met stokken, in 't kaarsenaansteken en 't waschknijpers op een ljjn zetten, te too- nen. De uitslagen zijn Koekslaan1 Neeltje Koorn, 2 Corri Kikkert, 3 G. Kikkert. Naar bed 1 Marretje Molenaar, 2 G. Kik kert, 3 C Janson. Waschophangen1 Cath. Roeper, 2 .foh. Gielis, 3 J. Kloosterman. Tusschen deze kinderspelen vond het Ringsteken plaats, eerst op motorrijwielen le prjjs P. Roeper Jbz. met echtgenoote Aanbesteding brandstoffen en gresbuizen ten Raadhuize. Oudeschild. Lotus-tijdschrift De meeste menschen beseffen nog niet voldoende boe groot de macht der reklame is Een bekend fabrikant van een taudpoetsmiddel in Duitscblacd gaf (voor d-e ooi log) ongeveer 1.000.000 Mark of 60 000 gulden aan reklame uit- Hij dachtals ik nu eens ophoud met rekiamemaken, dan verdien ik toch alvast die 1 000.000 Mark. Hij adverteerde een jaar lang niet en zag zijn omzet tot op V7 van de vroegere omvang terug gaan. Toen zag bij z'n stommiteit in.... Naast de omvang die de reklame aan neemt, wordt het gehalte daarvan veel beter tegenwoordig. Zoo is de bekende cacaoflrma van Houten begonuen met de uitgave van een eigen maaudblad voor de jeugd en nu kunnen wij de verschijning van een veertien-daagsch blad voor de jeugd weer aankondigen. Het heet LOTUS, naar een nieuw merk margarine dat door de firma Ant. Jurgens dit jaar op de markt wordt gebracht. Wanneer moeder ge- rege d Lotus margarine gebruikt, dan „kunnen de kleinen overigens geheel gratis bet nieuwe tijdschrift, dat er keu rig uitziet, ontvangen. Het zal ons niet verwonderen of deze reklame treft haar doel wel. Redakteur van het tijdschrift is de, uit plaatjes welbekende, Kees met-de-papieren-steek- op. 't Lijkt een aardig jochie. Rijden met een onbetaald plaatje. Tegen zekeren IJ. S. te Drachten is proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden van een rijwiel met een bewijs van onvermogen, waartoe hij niet ge rechtigd was. Zijn flets werd door de rijksambtenaren in beslag genomen. De ontvanger beeft hem deze terugge geven Da betaling van een boète van f 15. Mac Donald weigert tgroen koren te maaien." Mac Donald heeft een rede gehouden, waarin hij 0 a. het volgende zeideHet is waar, dat ik zeer vermoeid beu. Het mag zeer aangenaam wezen minister president te zijn, maar dit genoegen wordt duur betaald. Het zal zeer de vraag zijn of iemand voortaan, bij deze lange zittingsperioden van het parlement met don daaraau verbonden onvei biddelijki n partijstrijd, langer dan twaaif maanden premier zal kunnen blijven Een minis ter president moet zijn werk met toe wijding, geduld en trouw volvoeren, zonder overhaasting en zonder iets van zijn idealen prijs te gevenhij moet wachten tot het koren rijp is en nooit groeDe aren in zijn schuren willen bren gen. Wanneer nu sommige onverstan dige lieden zeggen, dat ik niet al mijn beloften ben Dagekomen, dan moet ik erkenneD, dat ik, zelfs wanneer ik 50 jaar lang minister-president zou blijven en even hard zou wei ken als gedurende de laatste acht maanden, toch niet al mijn beloften zou kunnen nakomen, omdat ik er niet toe kan besluiten groen koren te maaien. Ongebanderolleerde sigaren. Tijdens een transport van groote par tijen tabak f n sigaren is te Vaikenswaard d >or rijksambtenaren een vrachtwagen gekontroleeid, waarna voor circa 600 gulden ongebanderolleerde sigaren werden in beslag genomen. Een Jan May en-eiland verkocht. Het Noorsche parlement heeft den ver koop goedgekeurd van het Jan Mayen eilaud aan een Amerikaanscb particulier voor !5O,0<0 Kr. Het Jar. Mayan-eiland is op drie mijlen beoosten Groenland gelegen. Het werd omdskt in 1607 door den Nedbrlandschen zeevaarder Jau Moyou. Een vreemde benoeming. De kommis aris der koningin in Lim burg heeft tot keuringsambtenaar voor het autoverkeer benoemd den ingenieur J. M. Meijer te Maastricht. Deze inge nieur, die als woeste rijder in Zuid Lim burg bekend staat en meermalen bekeurd werd, heeft voor omstreeks 6 weken te Lemiers drie arbeiders overreden door met enorme snelheid te rijden. Hiervoor werd hij dan ook voor korten tijd terug door het Kantongerecht te Gulpen tot f25.— boete en intrekking van het rijbewijs voor den duur van een jaar, veroordeeld. Het O M. pakte nog al flink tegen den ingenieur uit, die door zijn woeste lijden de wegen onveilig maakt. En thans deze benoeming. Het kan verkeeren. Mond- en Klauwzeer. De ziekte is geweken bij het vee van: D. Roeper te de Westen en C. Keijser Hz. te den Burg. Texel, 19 September 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hindei kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Maatschappij tot Detailverkoop van petroleum „De Automaat" om vergun ning tot bet oprichten van een onder- grondsche benzir.e-b3waarplaats met af- tapinricbt.ing op bet peiceel kadastraal bekend in sectie K. No 1642 Op Donderdag den 2en October 1924, des middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 18 September 1924. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Zondag 21 September 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Jaarl. coll. noodl. kerken en personen. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, nm. half 3 ds. Brümmer. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. Collecte voor Bartimëus te Zeist. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Schagen, 18 Sept. 72 Vette koeien 300 a 500 39 Gelde koeien 180 a 375 50 Kalfkoeien 300 a 485 535 lammeren 28 a 35.— 79 Vette varkens 0,80 a 0,90 169 Biggen 12,— a 20,— Boter 2,— a 2,30 ZELFONDERZOEK. 113 Ontwaakt gij 's morgens met pfin in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gy bukt of opstaat Hoedt u bijtijds; laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige betrouw bare voorbehoedmiddel, verwaarlooziDg kweekt al te dikwjjls blaasontsteking, wa terzucht, rheumatiek, steenvorming, en urinezuur vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel ter voorkoming van nier ziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 24 KORRESPONDENTIE. De inzender van een vraag voor de „Vragenbus" zij medegedeeld dat brieven, of vragen waarvan de afzender aan de Redaktie niet bekend is, niet geplaatst worden. AD7ERTENTIEN. V GEBOREN PETRUS THEODORUS zoon van H. J. REIJ en D. F. A. REIJ-Smit. Den Burg, Texel, 18 Sept. 1924. C. ROEPER Mz. en T. ROEPER—Reuvers geven kennis van de geboorte van hunne dochter KATE. De Cocksdorp, 18 September 1924. Eenige kennisgeving voor Texei. ONDERTROUWD MAARTEN KOORN Cz. en D1EUWERTJE MANTJE. Westermient in c„ irio. Oosterend Texel, 19 Sept. 1924. Huwelijksvoltrekking 2 October a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. hopen onze geliefde Kinderen 0 JACOB KEIJSER 0 ANNIE KUIJPER hun 12Vs-jarige echtvereeniging M te herdenken. 4S (Dl Hun dankbare Ouders. ?)J (g Den Burg, Texel, Sept. 1924. gs Da Hcier en Mevrouw SIECrEN- THALER—Kikkert. f- a. a. b. s.s. Tjimari. 2e H. Buis mee mej. L. Dekker 3e Gerbr. Dros met mej. N. Bakker. Het ringsteken met paard en kar nam geruime tijd in beslag, er waren ook eventjes 36 deelnemers. Toch verveelt dit de tosschouwers niet, de fraai opgetuigde karretjes met flinke dravers ervoor blijven zoo'n heele middag een bekoring des oogs vormen. De eerste prijs kreeg, na langdurige kamp, P. Zoetelief; de 2e Cor Bakker en de 3e O. Boersen. En toen kwam het waterballet in de ware zin des woords, tobbesteken. Een heele tankwagen water is daarbjj over de opgeschoten mannelijke jeugd van Texel uitgegoten. En wie drooghuids onder de tobbe vandaan kwam, die werd opgewacht door „oom Siem" die ze dan nog een volle emmer water over d'r baadje gootWat mis schien tegen de regelen van 't spel was, maar desniettemin krachtdadig meehielp tot verhooging van de feestvreugde Uitslag: 1. Nic Ran, 2. Theo Rijk t3. A. Eelman. Stoelendans. 's Avonds 8 uur vond de stoelendans, bjj fakkellicht plaats, wederom onder groote belangstelling De prijswinners waren 1. Nanning Kikkert en Geertr. Eelman 2. N Vermeulen met Trijntje Bakker 3 Theo Rijk met Emmy Langeveld Tot slot van bet goed geslaagde feest de fakkeloptocht Jonge-nog-en-toe wat heeft dat Fanfare ons laten loopen In alle uit hoeken van den Burg zjjn we geweest, en onvermoeid bliezen onze trompetters en roffelden de tamboers er maar op los. Daardoorheen de brandende fakkels en erachter de kleinen met kleurige lampions. 't was een waardig slot van de volksfeesten. By de terugkomst op de Groeneplaats dankte de voorzitter van de feestkommissie m t een kort woord allen die tot het wel slagen van 't feest hadden bijgedragen. Donderdagavend vond in hotel Texel plaats de Prijsuitdeeling. Ook dit slotfeestelijkheidje is tot een avend geworden die de deelnemers nog lang zal heugen. Het was een avend van dolle pret. Muziek, bal, toespraken, het een was al genoeglijker dan 't ander De prijzen werder uitgereikt door de heer D. C Dros, waarna de voorzitter van de feestkom missie (eigenljjk was de heer J. C Roeper vice-voorzitter, maar bij ontbreken van een voorzitter komt dit op hetzelfde neer) een grootsche hulde, benevens een bouquet bloemen, in ontvangst had te nemen. Ook de heer Gude, als ijverig sekretaris. had zijn aandeel in de hulde te ontvangen, zoo mogelijk nog grootscher dan die van de voorzitter Men kon zien dat de deurwaarder er „lekker" mee was... Een allerplezierigst bal hield de aan wezigen nog geruime tijd bijeen. Visschersramp ArnemuidenVlissingen. Naar wij nader vernemen is het resultaat van de geldinzameling voor de visschersramp Arne muiden—Vlissingen als volgt geweest: Inzameling Oosterend f 156,65 Oudeschild 147,85 Ingekomen bij de Burgemeester 20,50 T otaal f 325,— In 't geheel is dus door de Burgemeester van Texel aan zijn ambtgenoot te Vlissingen over gemaakt een bedrag van driehonderd en vijf- en-twintig gulden. Inderdaad een groot bedrag getuigende van de offervaardigheid van de Texelaren, waar het betreft 't lenigen van de nood van weduwen en weezen dier zoo onge lukkig omgekomen lotgenooten. Op 15 September j.l. Is ten Raadhuize alhier aanbesteed de levering van brandstoffen voor de Openbare Lagere Scholen, de Zeevaartschool en het Raadhuis te Texel, en van de levering van een aantal gresbuizen ten behoeve van de nieuw aan te leggen rioleeringen. Voor de brandstoffen was ingeschreven als volgt: perceel I II—V VI VII Jan Bruin 327,43 1356,09 4t5,60 124,65 D. Vos 349,08 1429— 471,94 136,14 J. C. Rab 324.60 1480,— 473,— 147,— Gegundperceel 1 aan J. C. Rab, perceel II—VII aan Jan Bruin. Voor de gresbuizen was ingeschreven als volgt J. Daalder f 1100, W. A. Geus 1347,50 L. Bruin 1049, bij levering binnen 6 weken f 986,— A. Kooiman Pz. 1190,— W. Grimijser 1066,60 Jb. Bakker Pz 1C60 min 2 pet. korting bij directe betaling Jn. Rab Jnz. 1120,72 Jn. Jac. Rab 1152,85 Gegund aan L. Bruin. Deze week werden van hier verzonden524 schapen, 264 lammeren, lz5 varkens, 8 kalveren, 3 koeien, 1 paard. Waal 18 September. De heer Weersma is dooi ongesteldheid ver hinderd zijn functie waar te nemen. In zijn plaats is tijdelijk tot hoofd der school alhier aangesteld de heer J. H. Wessel van Helder. Ie Prijs. De zuivelfabriek .de Hoop" heeft op de Landbouwtentoonstelling te Hoorn de le prijs verworven. Oostermd 19 September. Sluiting Bizondere School. Sedert Maandag j.l. is de Bizondere School alhier gesloten. De reden hiervan is, naar wij vernemen, ziekte van hei personeel. Er worden evenwel pogingen in 't werk gesteld tijdelijke leerkrachten- te verkrijgen opdat het onderwijs voortgezet zou kunnen worden. Hoewel wat laat, drukken wij hierbij toch nog de 1.1. Dinsdagmiddag gehouden Troonrede af. waarmee het werkjaar van de Tweede Kamer dit jaar geopend werd. Het verheugt mij, leden der Staten-Generaal, weder in uw midden te verschijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn weggenomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diepste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van 's lands financiën kan als een lichtpunt worden be schouwd. Het vooruitzicht is gewettigd, dat. indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelen van financieelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de gewone uit gaven en inkomsten voor het dienstjarr 1925 in evenwicht zullen zijn. Hoewel aldus het onmiddellijk dreigend ge vaar voor 's lands financiën zal zijn gestuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verdere bezuiniging worden gestreefd, teneinde mede daardoor de noodzakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zijn. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Andermaal zullen u voorstellen worden ge daan tot regeling van de sterkte en desamen- stelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de Staa^sbegrooting en de begrooting van Nederlandsch-Indië. Wetsontwerpen tot heffing eener belasting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe belastingen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte ziekte- en onge vallenverzekering van arbeiders is spoedig te wachten, terwijl verdere ontwerpen van wet betreffende de herziening van de sociale ver zekering in voorbereiding zijn. In den financieelen economischen toestand van Nederlandsch-Indië valt vooruitgang te bespeuren. De ontwerp-begrooting van dat gebiedsdeel, welke U eerlang ter overweging zal worden aangeboden, rechtvaardigt de ver wachting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst afgesloten is. Bij die be grooting zullen voorstellen aan uw oordeel worden onderworpen, strekkende om tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechts personen aan de bestaande belastingregelingen veibonden bleken te zijn. Aan de voorberei ding der instelling op de grondslagen der be- stuurshervorming van de provincie West-Java zal de laatste hand worden gelegd. De aan staande opening der rechtshoogeschool te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ontwikkeling van lndië. In Suriname blijft de staat der landsfinanciën zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeielijke tijden door. De gang van zaken in Curagao stemt daarentegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God zijn zegen schenken aan uwen arbeidIk verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2