Sportvereniging Texel. e-on moois kachel, Gemengd Nieuws. C&ctur INGEZONDEN STUKKEN. Uitslag van gehouden Moopingeo. Predikbeurten. Marktberichten. Algemeene Vergadering Algemeene Vergadering Coöp, Boerenleenbank Rekeningen van de Volks feesten te den Burg, Houtverkooping Publieke Verkooping Aanbesteding Hebt U al ge b lookerd Slecht zaaizaad en zaaizaadontsmetting. De heer M. Wiersum te Groningen zendt ons een artikel onder bovenstaande titel ter opname, waaraan wij het volgende ontleenen. Tot dusverre stond op de gebruiksaanwijzin gen voor ontsmetting der herfstzaaigranen n.et „Germisan" dat een hoeveelheid van 100 gram per H.L. gebruikt moest worden Ook de Rijks- Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen achtte deze hoeveelheid juist. Nadere onderzoekingen te Wageningen heb ben thans aangetoond dat 100 gram per H. L. bij rogge kiembeschadigend werkt. Er wordt dus nu aanbevolen bij rogge hoogstens 50 gram per H.L. te gebruiken. Ook voor tarwe en gerst raadt voornoemde Plantenziektenkundige Dienst in hare pasver- schenen publikaties vermoedelijk meer be paald voor dit seizoen aan, bij gebruik van .Germisan1" niet meer dan 50 75 gram per H.L. te nemen. Lutine - Alesia. Zooals nu langzamerhand wel voldoende bekend is, zijn er weer een tweetal schat gravers op de Lutine aan het werk. 'tZijn ditmaal een paar Delftsche stud.enten, die een soort kolengrijper van een stelsel zuig- en persslangen hebben voorzien, waardoor ze deze in zeer korte tijd door een diepe zandlaag kunnen laten zakken. Op deze wjjze hopen ze erin te slagen de Spaansche matten van de Lutine en de andere heerlijkheden die de zeebodem daar misschien nog zal bevatten, op te diepen. Minder bekend is misschien dat een ge deelte van de voorbereidende proeven met het apparaat hier op Texel aan boord van het gestrande stoomschip Alesia zijn ge nomen. Blijkens een in de Nieuwe Rotterdamsche Courant voorkomend bericht is dit het geval; de heeren Dros Co. waren de studenten uitvinders daarbij zeer ter wille geweest en hadden de vele pompen, lieren benevens de stoomketels, voorzoover noodig, ter beschikking van de gouddelvers gesteld. De proeven aan boord van de Alesia slaagden dan ook veel beter dan eerder ir Helder het geval was geweest. Of de heeren veel dubloenen en andere metalen zullen ^opdiepen Wij wenschen het hun van harte toe Giften Witte Kmis. N.N. Eierland f 10.—. Waal 22 September. Herbouw Tienhoven. Het weder opbouwen van de boeren plaats Tienhoven, die onlangs door de bliksem werd getroffen en geheel af brandde, is onderhands aangenomen door onze plaatsgenoot G. Geus. Waar blijft van elke f 10,— in komstenbelasting f 2,80 Onder bovenstaande veelzeggende titel ontvangen wij een viugschrittje, uitge geven door de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Daarin wordt met uitvoerige cijfers aangetoond dat van elke f 10,— inkomstenbelasting die wij per jaar be talen, f 1,24 aan werkloozensteun en f 1,60 aan arm edesteuu wordt betaald. Bovei genoemde Vereeniging vindt daarin aanleiding tot de Nederlanders te zeggengebruikt zooveel mogelijk waren van Nelerlandsoh fabrikaat; ge vermindert daarmede de werkeloosheid en dus indirekt de belastingdruk. Dierenmishandeling. Eö politie te Uoetinchem heeft proces verbaal opgemaakt tegen den voerman De R., uit Hoog-Keppel, wegens het op noodeloos pijnlijke wijze vervoeren van vee R bad opeen kleine kar 14 varkens gestapeld. E-rn der dieren bleek bij het sfhden gesnkt. Kopziekte onder kippen Nu de kopziekte vrijwel in alle ge meenten onder het pluimvee voorkomt, meener. wil goed te doen, daartegen een zeer oud middel aan te bevelen. Koopt by den drogist voor 5 cent of een dub beitje zwavelyzer en doet een paar gram op een liter drinkwater der kippen. Het lost vlug in water op. De resultaten zyo zeer bevredigend Zwavedjzer is geen snoepgoed voor kinderen, deuk daar aan. Leve de hedendaagsche beschaving. Op het foit Gildon zijn Maandag voor het eerst proevon genomen met nieuw geschut voor de kustverd diging. Het nieuwe kanon, dat »-en projectiel van 40 cM doorsue.de afschiet, maakte bij het schot zuik een ontzaggelijk lawaai, dat men geloof ie dat het kruitmagazijn in de lucnt was gevlogen. De proef, die hieruit bestoud, of het nieuwe geschut eeu projectiel over eeu afstand van 50 K.M. zou kunDen wegslingeren, schijnt volkomen te zijn geslaagd. Door van deze kanonnen gebruiK te maken zou men dus een aanvallende vloot kunnen ver hinderen, New York op schootsafstand der scheepskanonnen te naderen. Geachte Redactiel Het zij mij vergund in uw Veelgelezen blad enkele opmerkingen te maken naar aanleiding van de etalagewedstrijden, die verleden jaar en dit jaar weer gehouden zijn. Voorop zou ik willen stellen dat het een van de nummers van 't feestprogramma is die we in de toekomst zeker moeten trachten te behouden. Ik sluit me geheel aan bij wat u daaromtrent schreef in uw blad van 16 September: „Eenerzyds toch werkt de wedstrijd, door groote belang stelling van het publiek te trekken, mee tot verhooging van de feestvreugde, anderer- zijds kunnen publiek zoowel als mede dingers, door vergelijking, eens zie.n hoe een goede uitstalling moet zijn Een etalagewedstrijd is feestelijk en leer zaam, voldoende redenen dus om te trach ten deze op de feestprogramma's te houden. Over de wijze van beoordeeling wensch ik ook geen enkele opmerkiDg te maken aan de onpartijdigheid en nauwgezetheid der jury zal wel geen enkel weldenkend mensch twijfelen. Maar toch zou ik voor een volgende keer wel eens een andere indeeling willen voorstellen; juist omdat er vrij veel zeer goede etalages waren, nu en verleden jaar, die dooi- het gevolgde systeem van be- oordeelen eenvoudig niet voor een medaille of getuigschrift in aanmerking konden komen. Mijn voorstel dan luidt als volgt lo Men verzoeke, bijvoorbeeld door advertentie, alle winkeliers in den Burg tijdens de feestdagen hunne uitstallingen zoo mooi mogelijk te maken. De jury, bij de rondgang door het dorp, beoordeele dan zonder onderscheid alle etalages Bepaald opgeven voor deelname wordt dus Diet meer vereischt Daardoor wordt het aantal deelnemers van eenzelfde soort natuurlijk groocer, wat weer mogelijk maakt 2o. Eenzelfde prijs, b.v. één eenvoudige bronzen medaille, uit te loven voor ieder bedrijf of iedere groep van winkeliers, be nevens een aantal, door de jury naar eigen inzicht te bepalen diploma's, ook voor ieder bedrijf afzonderlijk. Hierdoor kan m.i. bereikt worden dat de kosten der medailles weinig ofniethooger worden dan thans, dat de uitspraak der jury gemakkelijker wordt, terwijl tenslotte een aantal zeer verdienstelijke uitstallingen dan ook eenige kaDS op een blijk van waardeering hebben, terwjjl ze bij het thans gevolgde stelsel blijkbaar weinig of geen kaDS op een prijs hebben. Mag ik dit denkbeeld der feestkommissie voor een volgende keer beleefd in over weging geven Met dank voor de plaatsing, v, Uw dw. EEN BELANGSTELLENDE TOESCHOUWER. Hiiovenbus. Notaris MULDER, op Dinsdag 23 September 1924, voormid dags 11 uur in café „Den Burg," le voor den heer C. Brouwer Jz. a. Een perceel land, gelegen achter de Kooi nabij den Hoornderweg, groot 3,79,80 H.A. Kooper Hendrik Hin Jbz. voor f 7000, b. Een huis, verdeeld in 2 woningen met huis, genaamd „Burgzicht" aan den Schilderweg, gedeeltelijk. c. Een perceel land, gelegen achter „Burg- zicht" met daarop staande schuur, geheel groot 1,49,55 H.A. resteerend gedeelte. d. Een perceel land, tegenover „Burg- zicht" aan den ouden Schilderweg, groot I,23,60 H.A. Perc. b. c. en d. koopers Gebr. Brouwer voor f 6150,—. en e. Een woonhuis met erf aan de Mo lenstraat te den Burg, groot 1.49 aren Kooper Jan Witte J.Pz. voor f 2600,—. en 2de voor Mej. M. Roeper, wed. Maarten Koorn een woon- en winkelhuis, bewoond ge weest door Mej. Wed. D. Roeper Jz. met erf in de Waalderstraat, groot 2,30 aren. Opgehouden voor f 1495,—. Zondag 28 September 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. van 't Hooft. Koog, vm. half 11 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Brümmer Oudeschild, vm. 10 uur ds. Schellenberg. Oosterend, nm. 3 uur ds. Brümmer. Maandcollecte. Cocksdorp, nm. 3 uur ds. Schellenberg. H. Doop. Maandcollecte GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. H. Avondmaal. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. de Maar. Eierveiling Texel, 22 Sept. Aangevoerd werden 210 partijen, 23900 stuks. KipeierenA f 9,— af 10,—per lOOstuks Eendeieren f 6,60 a f 7,— per 100 stuks. Texel, 22 Sept. 3 paarden —0,— a - 0, 1 Veulens a 3 Koeien 200,— a 350, 4 Nuchtere kalveren 20,— a 30, 21 Rammen 50,— a 80, - 45 Schapen 40,a 48, 95 Lammeren 25,- a 33, Schrammen - a 48 Biggen 10.— a 15, 24 korven kippen f 1,00 a f 3,25 p. stuk Purmerend, 23 Sept. 695 Runderen waaronder: 365 vette koeien f 0,90 af 1,25 p. K.G. 9öo Gelde koeien 175 a 450 Melkkoeien 175 a 450 42 Stieren. 43 Vette kalveren per Kg 1,50 179 Nuchtere kalveren 14,— 578 Schapen 40,— 1007 Lammeren 25, 607 Vette varkens per K.G. 0,84 93 Magere varkens 24,- 233 Biggen 19, Kipeieren 9, 1,70 45,— 52,- 30, 0,90 48,- 22,- a 10,— KORRESPONDENT1E. Familieadvertentiën. Men is de volgende week 25 jaar ge trouwd, maar wil er geen drukte van maken. Men heeft geen ruimte voor feesten, men wil geen uitgaven doen die vermeden hadden kunnen worden, ziekte of honderd andere familieomstandigheden kunnen daarvoor gel den. Iemand die u niet gunstig gezind is, schrijft een advertentie op een stuk papier en werpt dat in de bus van de drukkerij aan de Parkstraat, enals de krant ver schijnt staat daarin zwart op wit wat men juist had willen verzwijgen Reeds twee malen binnen de tijd van een jaar werd een familieadvertentie op deze wijze in onze kolommen afgedrukt, met als gevolg' dat eenerzijds de betrokken familie, en terecht, ten zeerste ontstemd is, anderer- zijds de administratie van de Texelsche Courant niet weet tot wien zich te wenden om betaling der geplaatste advertentie te verkrijgen. Om het publiek voor onaangenaamheden, en onszelf voor schade, te behoeden, moeten wij onze maatregelen nemen. Voortaan worden dus door ons geen Familieadvertentiën meer opgenomen, in dien de inzender of inzendster ons niet bekend is. Adm. Texelsche Courant. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen ver stopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw. lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maag- pillen te gebruiken. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f0,65; in apothe ken en drogistzaken. 308 ADVERTENTIEN. op Woensdag 24 September, des avonds 8'/a uur in Hotel „de Oranjeboom". Agenda Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Bespreking Ongevallenverzekering. Bespreking indeeling Competitie. Feestdag 1272-jarig bestaan. Aller opkomst gewenscht, ook van Donateurs. der LEDEN van de' te TEXEL, op Dinsdag 30 September 1924, 's avonds te 8 uur in hotel „de Zwaan" te Den Burg. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag. 4. Rekening en Balans. 5. Benoeming lid van den Raad van Toe zicht, aftredend de heer H. Haakman (herkiesbaar). 6. Benoeming lid van het Bestuur, aftredend de heer Jac. Kikkert Nz. (herkiesbaar). 7. Salarisregeling. 8. Mededeeling. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Het Bestuur en de R. v. T. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den heer Cornelis Brouwer Jz. te Den Burg, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Mr. H. A. M. KUSTERS, Kennemerstraatweg 17 te Alkmaar, vóór 15 October a. s. moeten vóór 27 September 1924, ingele verd zijn bij den Penningmeester den heer W. N. KELDER, Groentje, Den Burg. op Vrijdag 26 September 1924, des mor gens te lO'/s uur aan de grintweg te Nieuwe- schild van verschillende soorten eiken palen, eiken-, grenen- en Amerik. grenen planken, pomp, balken voor tillen en een reuzen partij brandhout. Deurw. GUDE. op Maandag 6 October 1924, des morgens te lo1/» uur bij Schoonoord te den Burg van 1 zaaimachine (nieuw), boeren wagen, sportkar op Collings Patentas, zware 2 schaar stoppelploeg, zwaar zoo goed als nieuw kartuig, 4-persoons tentwagen, nieuw kippenhok met ren, zwaar touwwerk, staal draad, enz. Bij deze verkooping kan worden inge bracht. Deurw. GUDE. TE KOOP merk LUX. Adres te bevragen bureau van dit blad. van het rijden van basaltslag naar de verschillende wegen van het Waterschap de 30 Gemeenschap pelijke Polders op Texel, zoomede van het afsteken der groene zoden aan de kanten der verschillende wegen van voornoemd Waterschap op a.s. Maandag 29 Sept. Voor nadere inlichtingen te ver voegen bij den Opzichter van het Water schap voornoemd. Namens het bestuur v.h. Waterschap de 30 Gemeensch. Polders op Texel, J. S. DIJT, Voorzitter.. Jac. KIKKERT Nz. Secretaris. Een dergelijke medaille had het korps eigen lijk ook wel verdiend voor al wat het, tijdens de nu achter ons liggende feestdagen, tot verhooging van dp feestvreugde heeft bijge dragen wij hooren althans nog herhaaldelijk het publiek mét waardeering daarover spreken. BLOOKEREN 13 AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. VOORAL 'S MORGENS OM HALF 11 EEN ZÉÉR NUTTIGE EN AANGENAME BEZIG HEID. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Hoe dikwijls komt het niet voor dat men van gewone bekendmakingen van de overheid niets kan begrijpen, of althans niets er aan heeft Nu weer kan men ir. het laatste nummer van de Texelsche Courant lezen dat er eene ondergrondsche benzinebewaarplaats zal wor den opgericht op het perceel kadastraal bekend in sectie K. no. 1642. Waarom daar niet bijgeschreven de straat, het huisnum t.er er. de naam van de bewoner, zoodat een ieder weet waar het hier om gaat? Zoo een bekendmaking is toch niet enkel om a n de letter - an de wet te voldoen maar om het publiek er mede in kennis te stellen zoodat ze h-nne mogelijke bezwaren er tegen kunnen inbrengen

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2