Texelsche Berichten. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. ADV ERTENTIEK." De Cocksdorp Overgangsexamen. A.. Dros Bzieerling van de HBS. te Helder deed dezer dagen met goed gevolg overgangsex amen van de 3e naar de 4e klas. Bakwedstrijd Alkmaar. Op een gehouden broodbakwedstrijd te Alkmaar werd aan bakker Buijs al hier een 5e prijs, een diploma, toegekend. Het mysterie van de woestijn. Engelsche bladen gewagen van een mysterie van de woestijn, onder hetwelk zij verstaan de geheimzinnige verdwij ning van de twee Bricsche vlieger-offi cieren Day eu Stewart, twee leden van de koninklijke luchtmacht in Mesopota- mié of Irak. Den 24sten Juli zijn deze officieren met een vliegtuig van het vlieg veld te Sjaibab (Irak) vertrokken, van welken tocht zij niet teruggekeerd zijn. Bij zorgvuldige nasporingen heeft men ten slotte bet vliegtuig in een eenzaam gedeelte van de woestiju gevonden, maar van de twee vliegers was geen spoor te bekennen. In het reservoir was nog benzine aanwezig en aan den motor heeft men geen mankement kunnen ontdekken. Men heeft het vliegtuig dan ook door de lucht naar het vliegveld terug kuDnen brengen. Een ambtenaar van het Britsche lucht- ministerie heeft verklaard, dat men daar nog altijd niets anders weet De officieren zijn, zeide hij, z^o volkomen verdwenen, alsof de aarde zich geopend en hen ver zwolgen had. Evenmin begrijpt men waarom zij geland zijn. Van ten ontvoe ring' door rondtrekkende inboorlingen heeft men evenmin eeaig spoor in de nabijheid van het vliegtuig kunnen ont dekken. Trouwens, de afdeslingen, die op onderzoek zijn uitgetrokken, zijn zoo snel georganiseerd, dat zij de ontvoerd- ri had den moeten achtorhilen. Van een taaie koe Een melkkoe van den landbouwer A. v. B. te Scbgudel (N.Bwerd ongeveer een jaar geleden ziekelijk en bleef sinsdien voortsukkelen; de toestand van het dier was echter Diet zoo erg, om veeartsenij- kundige hulp in te roepan. Een maand geleden ongeveer kreeg de koe echter een gezwel onder deu buik. De dierenarts, dr. Bloem uit Veghel, werd geraadpleegd, die constateerde, dat het dier een scherp voorworp moet hebben ingeslikt Het gezwel werd met zalf be werkt en dezer dagen kwam de punt van een mes te voorschijn. Opnieuw werd dr. Bloem geroepen, die met veel moeite uit het gezwel een broodmes vau 24'/icM. lengte haalde, waarvan het ongeveer 3 centimeter breede lemmet geheel ver roest was, terwijl het heft geheel gaaf was gebleven. De koe verkeert thans weer in blakan- den toestand en geeft de normale melkgift. Markt van stamboekrammen. De gewone jaarliiksche rammenver- koopdagzal worden gehouden op Zaterdag 4 October om 9 uur op een gereserveerd gedeelte van de Veemarkt te Hoorn. Deze markt neemt in boteekenis snel toe, omdat het aantal fokkers van stam boekschapen hard vooruit gaat en de vraag naaf ingeschreven fokmateriaal hoe langer hoe grooter wordt. Vooral nu er door de hooge lammeren- en wol- prijzen, groote animo voor de schapen fokkerij bestaat, zal voor deze markt dit jaar een buitengewone belangstelling bestaan. Gelijke monnikken, gelijke kappen. De Parijsche korrespondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft over het bovenstaande een aardig arti keltje aan zijn blad. Eooige maanden geleden werd door Amerikaansche vrijgevigheid een, prijs vraag in Frankrijk uitgeschreven, die tot doel had het indienen van plannen tot behoud van de vrede. Gewoonweg stapels antwoorden zijn hierop binnengekomen, en, zooals te begrijpen valt, had de kommissie van beoordeeling de handen vol weik. Talrijke prijzen, van 100,000 franken tot 1000 franken toe, waren er uit te deelen. En het aardige is dat de winnaars van deze p'ijzen tot zoo verschillende lagen der maatschappij, tot al'erhande feroepen en tot a leriei vnschi.leDde standen, wat hun geleerdheid betreft, b hoorden. De eerste prijs kreeg een professor te Parijs, dan volgen een leeraar en een ambtenaar aan 'n Ministerie. Tot zoover loopt alles zooals een gewoon mensch het verwachten zou. Maar dan komen er andere prijswinnaars. Een vrouwelijke dokter uit Berlijn krijgt een prjjs van 6000 franken voor haar opstel, een een voudige landbouwer 4000. Dit laatste treft te meer waar mannen die door kneed waren in de internationale poli tiek zich met een lagere prijs dan de heer Schatz, boer te Boinet, tevreden moesten stellen. Waaruit men al weer eens zien kan hoe het sprookje van de domme boer zoo langzamerhand door niemand meer geloofd wordt. Een gewezen mijnwerker, thans han delsagent, kreog 2u00 franken, eveneens een kantoorbediende enprofessor Ruyssen, hoogleeraar te Gavuain De laagste prijs was 1000 fianken, deze viel onder anderen ten deel aan een heereboer, e9n professor in de schei kunde, een kantoorbediende en een inspekteur-generaal aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Wat deze beoordeelingen betreft, kan inderdaad gelden het oude spreekwoord: gelijke monniken, gelijke kappen. Een en ander over reclame. Het maandblad „Administratieve Arbeid" schrijft over de reclame: „Het doel der reclame is den kooper te winnen. Wanneer er een besliste behoefte aan een artikel bestaat wordt de kooper door een eenvoudige aankon diging gemakkelijk gewonnen, omdat zij hem aan deze bestaande behoefte her innert en den weg wjjst. Wanneer echter de behoefte aan het artikel nog niet of niet meer bestaat, is de eerste taak der reclame deze behoefte te wek ken. In beginsel is het opwekkon van een bizondere behoefte het methodische begin van de bewerking van den kooper in 't samengestelde proces van het „werven". Zooals elk begin is ook opwekken van een behoefte door reclamemiddelen een bijzonder moeilijke onderneming. Immers de groote kunst is, om door een zielkundig juist gebruik te maken van zeker be staande neigingen en eigenschappen een nieuwe behoefte op te „bouwen". Het is onmogelijk om hiervoor metho den, d. w. z. systematische maatregelen aan te geven. Op duizend en één manieren kan de lust, de begeerte het willen b3zit- ten en ten slotte de economisch gegrond veste behoefte opgewekt worden. Mis schien kan men hier twee groote richtin gen in de zielkundige bewerking van den toekomstigen vei bruiker onderscheiden, n 1. een directen weg het onmiddellijk opwekkeo der behoeften door prikkels en een omweg een speculeeren op alge- moene menschelijke zwakheden, die één keer aangeraakt een nieuwe behoefte doen ontstaan. De reclame is in elk geval als zoodanig waardeloos en het geld ervoor besteed weggesmeten als ze niet opvalt. Daarom behoort ook zeer zeker tot het wezen der reclame, de aandacht doel matig op te wekken. P. Seyfert, een der beste kenners van het practische reclamebedrijf, geeft de volgende definitie: „De reclame is de als zoodanig bedoelde opwekking van de aandacht bij alle menschen of bfj bepaalde gtoepen van belanghebbenden voor zaken en personen, met het doel, het bedrijf te bevorderen" Wij zouden hieraan nog willen toevoe gen dat weliswaar de vorm van de reclame doelmatig moet zijn, maar dat de allereerste bisch moet zijn dat het artikel waarvóór ge reclame maakt goed i^! Het publiek iaat zich d< or een grootsche reclame misschien éénmaal bedotten, zékpr geen twee of driemaal 1 De inspecteur van het Lager Onder wijs in de inspectie Helder bericht ons het volgende Bij dezen heb ik de eer U mede te deelen, dat ik te beginnen I October a.s. wekelijks spreekuur zal houden te Helder, en wel eiken Woensdagmiddag van half twee tot half vier in de Vakschool voor Meisjes, aan de Javastraat. Voor bijzondere besprekingen geef ik gelegenheid te mijnen huize, Wilhelmina laan 23, Alkmaar, doch eerst na vooraf gaande aanvrage, waarop dan vaststelling van dag en uur volgt. Tevens zij vermeld, dat de officieele stukken voorloopig nog moeten woii^n geadresseerd aan bovengenoemd adpés. De Inspecteur van het L O. in de iusp '(.tie HellerG. L'hr. DUN. Aluminium pannen. Aluminium pannen, die zwart gebrand zijn, kan men weer blank krijgen, door ze uit te koken met rabarberbladen. Daarna ze overgieten met kokend water en flink droog wrijven. Ze nu en dan wat opwrijven met krijt en spiritus of wat slaolie en ze nawrijven met droog krijt, evenals zilveren en alpacca voorwerpen. Aluminium kau niet tegen soda. Eenige vragen en antwoorden betreffende ESPERANTO. Moge de vorm, waarin dit stukje ver schijnt, eigenaardig zijn, we hopen, dat de feiten er te sterker door op den voorgrond komen. Dat is hoofdzaakTe vaak toch wordt er maar raak gepraat over Esperanto, en niet 't minst door z.g. „ontwikkel den" en hebben meest zij, die 't minst van de taal weten, 't meest ongunstig oordeel klaar. Wat is Eperanto? E. is de taal, die voldoet aan alle eischen, die aan eene wereldtaal gesteld moeten worden en die zich als zoodanig reeds zeer verbreid heeft. 'Eigenschappen van Esperanto? 1. E is gemakkelijk te leeren, ook voor matig begaafden; 2. E stelt ons in staat, ons volkomen juist uit te drukken3. E. is internationaal in hare bestanddeelen 4. E heeft een welluidenden klank. Verbreiding en practisch nut Hoewel E. betrekkelijk kort bestudeerd wordt, telt de Wereldbond van Esperantisten haar vertegenwoordigersin bijna l1/* duizend steden der aarde, die ons bij 't bezoek aan zoo'n stad met de grootste bereidwilligheid van dienst zjjn. Er ver schenen vierduizend leesboeken, origi neele en vertaalde van befaamde auteurs honderd periodieken (week en maand bladen voor geneesheeren, postambtenaren, politieagenten, onderwijzers, voor vege tariërs, vrijdenkers, blinden, verzamelaars, enz.) - vier millioen leerboeken voor Esperanto studio in 40 talen, 400 reisgidsen in E. Bijna 90 Kamers van Koop handel bedienen zich van Esperanto Ruim 20 groote Jaarbeurzen gebruiken Esperanto. De Volkenbond verspreidt iedere maand berichten in Esperanto (bulletins,) terwijl hij die taal ook in 't telegrafisch verkeer gebruiktgrooter plannen heeft hij nog in voorbereiding. De voorloopige inter nationale Radio Conferentie wees Esperanto als d e Radiotaal aan (zie 't desbetreffende nummer van Radio Wereld „Zelfs in ods land" is op sommige scholen Esp. als ver plicht vak opgenomen. De Rotterdamsche Volksuniversiteit geeft Esperanto-colleges. De veertien Esperanto Wereldcongressen (de laatste bijeenkomst had in Aug. 1924 te Weenen plaats) waren en blijven enorme successen (3 tot 4 duizend bezoekers uit meer dan 20 landenPlaatsruimte ont breekt om hierop nog verder in te gaan. Besluit Ieder, die zijn kennis of ken nissen wil vermeeren of die b v. zijne postzegelverzameling wil completeeren, leere Esperanto Wekelijks brengt de cou rant u tal van corresp - of ruiladressen. Wie verstrekken meer inlichtingen De „Heldera Esperanto Servo"leider: JOH M. DUINKER, Helder; verder alle Esperantisten, kenbaar aan de Groene Ster, en, op Texel: G. JOH. DUINKER, Onderwijzer den Burg. Hoe wordt de Esjjeranto-beweging in Nederland 't best gediend Door onzen aard als Hollander eens een keertje te verloochenen door eens niet langer de kat uit den boom te kijken en aan te pakken. Leert Esperanto I RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 4 October 1924, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel 30 Sept. 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 2. Verbetering uan den tueg Btiirg—Burg- zicht en uan den Koogerioeg nabij den Burg. 3. Benoeming leden uan de Commissie uan bijstand uoor het electriciteitsbe- drijf. 4. Benoeming onderwijzend personeel bij het ueruolgonderuiijs. 5. Financieele regelingen dienst 1924. 6. Aanbieding gemeente-begrooting 1925. Veemarkten. De Burgemeester van Texel bi enut in herinnering, dit iu het t.ijivak van 1 October tot eu met 15 November a.s. alleen vee ter veemarkt mag worden toegelaten van des voormiddags acht tot tien uur. Texel, 30 September 1924. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Wettelijke tijd. Burgemeester en Wethouders van Texel breogen ter openbare kenDis, dat de zomertijd dit jaar zal eindigen op 5 October a.s. te drie uur in den voor middag, dus iu den nacht van Zaterdag op Zondag. In verbaDd hiermede zullen de toren klokken Zondagmorgen te drie uur een uur worden achteruit gezet. Texel, 27 Saptember 1924. Burgemeester en Wethouders V3n Texel, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Mond- en Klauwzeer. Volgens aangifte van de betrokken vee houder is mond- en klauwzeer bjj S. Kejjser en Gebrs. Koorn te Molenbuurt en S. Kuiper te Waalenburg. De ziekte is geweken bjj het vee van: Joh. J. Roeper Witte Engel. Texel, 3Ü September 1924. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Zondag 5 October 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, nm. half 3 ds. van 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Schellenberg. Catechisaties te de Cocksdorp en Zuid- Eierland beginnen alle de volgende week op de bekende uren. Zaterdag a.s. half 8Jongelingsvereeniging te Zuid-Eierland. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Burg, Geen Avondgodsdienstoefening. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Alkmaar, 26 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 5486 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe Rogge Haver Gerst chevalier Blauw Maanzaad Groene erwten Grauwe erwten 8,- 13, 9,75 14,— 38, 20, 13,75 13,50 14,50 54, - 30,— 57,— Eierveiling Texel, 29 Sept. Aangevoerd werden 180 partijen, 15400 stuks. Kipeieren Af 10,— af 11,80 per lOOstuks 500 kipeieren B f5,60 a f 9,70 per 100c Eendeieren f6,— a f 7,30 per 100 stuks. Texel, 29 Sept. 9 Koeien 5 Pinken 7 Graskalveren 14 Rammen 40 Schapen 16 Lammeren 7 vette varkens 34 a Schrammen 38 Biggen 200,— 175. 100, 50,— 35,— 25,- 475 200.— 125. 100, - 45,- 3(\ 38 cent per pornr i - a - - 10.- a 15.- - 37 korven kippen f 1,00 a f 3,15 p. stuk F. DIJKSEN Cz. en L. DIJKSEN—Dekker geven kennis van de geboorte van hunne zoon CORNEL1S. De Cocksdorp, September 1924. Heden overleed tot onze diqie droefheid, onze geliefde Zuster, IBe- huwdzuster en Tante, TRIJNTJE SELSER, in den ouderdom van 61 jaar en 9' maanden. Uit aller naam, I SF1 ^FP De Waal, Texel, 28 Sept. 1924. Heden werd ons weder ontnomen onze kleine lieveling, TEUN1S MARIA. T. HUISMAN. Burg, Texel, M. A. HUISMAN— 30 Sept. 1924. Hoogerheide. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 1. Ingekomen stukken. 13,— 42,-

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2