N°. 3853 Woensdag 8 October 1924; 88'" Jaargang. Blieuws- en Advertentieblad. De Voordeelen van de afsluiting en inpoldering der Zniderzee. Uit Texels Raadzaal. Van week fot week. ou •lad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abtunemenltpriji per 3 maandcm Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging dei porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Adverteutldn daags voor de uitgave vóór 4 nur nam. Pro's itr Adeerlenhinj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENSTJNo. 652. ABONNEMENTEN on A8V8RTBNTIBN wordea aaagenoaoa bij do Uitff. Fnv* LANG S VIL» fa 1ROOIJ, Parh$traat, BnnoorTixna Ten einde by iedereen vrijen toegang te verkrygen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze omgeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde bij allen een welkome vriendhet worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron om bekend te worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Tcxelsche Courantj no. 1, 15 September A° 1887. Keuringsdienst voor waren- De Directeur van den Keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar waarschuwt, in verband met de verhoogde meel prijzen, de bakkers hierbij door gebruik van minder meel het gehalte aan droge stof niet te verminderen, daar ondanks de verhoogde prijzen aan den ei'sch voor het drogestofgehalte streng de hand zal worden gehouden. De Directeur voornoemd Dr. D. MOL. ii. Het zal onze lezers wel niet meer onbe kend zijn dat het geenszins in de bedoeling ligt de heele Zuiderzee droog te malen. Men wil een afsluitdijk leggen van Wie- ringen naar Piaam een klein plaatsje aan de kust van Friesland, bezuiden Mak- kum en binnen dat afgesloten gedeelte worden dan verschillende polders ingedijkt en drooggemalen. Achter de afsluitdijk en buiten deze polderdijken blijft dan nog een grootje water oppervlakte overhet IJsselmeer .Ditbinnen- zeetje staat niet meer in rechtstreekse verbinding met de Zuiderzee en er kan dus geen zout water meer in komen; 'twordt in hoofdzaak gevoed door de IJssel van daar de naam en wordt dus een Zoet- watermeer. Aan de voordeelen die dit Zoetwatermeer ons land zal opleveren, is het tweede deel van het verslag der kommissie gewijd. Ten aanzien van de boezem water-toe standen verkeeren Friesland en Noord Hol land niet geheel in dezelfde omstandig heden. In Friesland ligt vanouds een groot ge deelte land onbedijkt voor de boezem. Ook bij de grootste droogte wordt daar geen zeewater binnengelaten om het boezem water op peil te houden. Elke droogte brengt daar dus in meerdere of mindere mate een stremming van het scheepvaart verkeer met zich mede. Bovendien wordt het weinige water dat er nog is, toch sterk verzilt door lek- en schutwater der zeesluizen, terwijl de onmogelijkheid van waterverversching het boezemwater ook nog sterk doet vervuilen door het afvalwater van fabrieken. In Noord-Holland daarentegen is al het land tot polders vereenigd en ligt het afge scheiden van de boezem. Bij droogte wordt hier het boezemwater dan ook op peil gehouden, hetzij door rechtstreeks inlaten van zeewater, hetzij door het binnenlaten van sterk verzilt water uit het Noordzee kanaal. In beide provincies wordt dus, zij het dan ook op verschillende wijze, sterk nadeel door de landbouw ondervonden van de verzilting van 't boezemwater bij aanhou dende droogte Wanneer de zoute Zuiderzee nu eenmaal door een zoet IJsselmeer zal zijn vervan gen, dan worden deze nadeelen door de kommissie in .geld op ongeveer een paar miliioen gulden geschatgeheel opgeheven terwijl voor de landbouw in die twee pro vincies geheel andere en veel gunstiger toestanden ontstaan. De verschillende andere IJsselmeer-voor deelen, van kleinere omvang, worden, in totaal, nog dooi* de kommissie op een kapitaalsbedrag var 17,000.000 gulden ge schat. Het zijnverminderd onderhoud der waterkeeringen achter de afsluitdijk, geen periodieke overstroomingen meer, betere afwatering der landen rondom het IJssel meer, watervrij maken van de kommen van sommige gemeenten en het ter beschikking komen van een omvangrijk gebied dat ge schikt is voor de zoetwatervisscherij. 4 October 1924. Over het in de Tweede Kamer zoozeer gewraakte absenteïsme (dat beteekent ongeveer hetzelfde voor 'n Kamerlid als ongeoorloofd schoolverzuim voor 'n school jongen) heeft men in Texels Raadzaal vooralsnog gelukkig niet te klagen. Ook Zaterdag waren allen weer present, be halve de heer Pisart, die ongesteld was. Bjjj de ingekomen stukken bevindt zich het gemeenteverslag over 1923, een lijvig boekdeel gevuld met allerhande hoogst interessante mededeelingen, die wel door niemand anders dan de samensteller en misschien 'n hoogst enkel raadslid gelezen zullen worden. Dat bijvoorbeeld van de gemeentegebouwen alles in goede of uit stekende staat is, behalve het gebouw („huis" zullen we maar niet schryven) voor dakloozen aan de Koog, weet men ook zonder dit verslag wel. Waalenburg wil de Wester weg verbree- den en roept daartoe de medewerking van 't gemeentebestuur in, onder beding dat de gemeente ®/6 betaalt en Eierland en Waalenburg elk J/&- 't Is een mooi ding voor werkverschaffing aanstaande winter, aldus het verzoekschrift. Eierland vindt het echter half tverk en doet niet mee.... Het sluk gaat naar B. en W. om bericht en raad. Aan de Schilderweg wordt van J. H. Geus een stukje grond voor de wegver- betering aangekocht en verder blijkt dat de verbetering van de weg tot de Keet en van de Koogerweg samen ongeveer 10,000 gulden zal kosten. Wegenaanleggen gaat niet op een koopje Bij het punt vervolgonderwijs wyst de burgemeester er nog even op dat te Oude- schild dit jaar niet zooveel belangstelling voor deze nuttige instelling wordt betoond als verleden jaar. Dat is jammer en moest eigenlijk nog verbeterd worden. De gemeentebegrooting en de begrooting van het Armbestuur 1925 gaan elk naar een kommissie van drie leden, die zich wel met het „onderzoek" zullen willen be lasten. De groote debatten daarover zullen we dus een volgende keer tegemoet kunnen zien. Bij de rond vraag deelt wethouder Vlaming mee, ten zeerste ontstemd te zijn over de gang van zaken bij de kommissie voor landbouwonderwijs, het komt er vrijwel op neer dat de heer Vlaming als nul en van geener waarde beschouwd wordt, wes halve hij dan ook bij dezen als lid van die kommissie meent te moeten bedanken De heer Dros, sekretaris van deze kommissie zegt dat het niet zoo erg is en datbv. het te laat verzenden van 'n oproepingsbriefje voor een vergadering in 't geheel niet aan opzet te wijten is. Het kan wel in het reglement staan dat dit drie dagen van te voren geschieden moet, maar de heer Dros hepft nog nooit zoo'n reglement gezien, daar hij ook nog maar korte tijd in die nieuwe funktie werkzaam was. Nog'n klein debatje tusschen deHH. Boen, de Graaf en de voorzitter over de kinder aftrek deze zaak is op het Oogenblik in de Tweede Kamer onder handen en dus moet dat eerst maar afgewacht worden. Dan gaan de heer Roeper en de Burge meester aan 't hakketakken over de mond en klauwzeerbestrijding. De heer Roeper is verontwaardigd over de afschaffing der keuringen, en wil deze door de gemeente weer doen instellen. De Burgemeester zegt zich aan de Rijks wetten te willen houden en in elk geval (het mag wel zooals de heer Roeper wil) kan zoo'n ingrijpend en belangrijk voorstel maar niet eventjes in de Rondvraag afge- hardeld worden. De heer Roeper verwijt de Burgemeester nog dat deze er geen ondervinding van heeft, waarop deze, onder groote vroolijkheid der raadsleden, antwoordt dat Zijnedelacht- bare zélf gelukkig nooit door het mond en klauwzeer aangetast is geworden Een kort zittinkje, om half vijf gaan we weer huistoe. 27 Sept.—4 Oct. Van de binnenlandsche gebeurtenissen der afgeloopen week is weinig nieuws te vertellen. Het vertrek van de Hollandsche vliegeniers van Amsterdam naar Batavia, die thaus bezig z(jn een nieuwen verkeers weg tusschen het moederland en zijn verre blooiende koloniën te openen, heeft aan leiding gegeven tot waardeerende artikelen in de pers. Algemeen heeft men de vliege niers een goede reis en een behouden aan komst toegewenscht en thans volgt men hen in gedachten on dan langen weg naar het verre Oosten, met zijn mogelijkheden en gevaren. o—o—o— Donderdagmiddag is het werk der vijfde Volkenbondsvergadering te Genève geëin digd met de aanneming van het protocol inzake arhitrage, veiligheid en ontwapening met de daarbij behoorende resoluties. Tal van redevoeringen zijn in de beide daaraan voorafgaande dagen nog over deze onder werpen gehouden. Daaruit bleek, dat roowel bij de gedelegeerden der kleine staten als by die van de grooten, protocol en resoluties instemming hadden gevonden. Toen er dan ook gestemd moest worden stemden alle vertegenwoordigers van de 47 aanwezige staten voor, hetgeen met luiden bijval werd begroet. Ook kon president Motta mede doelen dat dadelijk daarop het protocol over arbitrage, veiligheid en ontwapening reeds door 10 staten werd pndorteekend, waaronder van de groote mogendheden Frankrijk. President Motta hiold de sluitingsrede, die een di6pon indruk maakte door den warmen ontróerenden toon, de kracht en het idealisme Na de talrijke delegaties en de pers bedaukt te hebben voor de mede werking van het welslagen dezer vergade ring, noemde hjj deze vijfde bijeenkomst een besliosend keerpunt in de geschiedenis. Hij achtte da verwach'ingen inzake bemid deling en arbitrage overtroffen te zijn en bracht sterk caer voren de noodzakelijk heid van den volgenden slag de ontwa pening. Alles moet worden gedaan om in de parlementen het protocol te doen aan vaarden. Wij zouden vervloekt zijn, zei hij als we zouden toegeven, dat de oorlogen du eenmaal als een noodlot op de mensch- heid ruslen en dat geweld van de menscbe- lijke natuur niet te scheiden ia. Wij zouden arm zijn oridanka de meDschelijke rede en de liefde van God als w|j nooit een einde zouden kunnen maken aan dat onmensche- lijke bloedvergieten, aldus Motta. De vergadering bracht hem een storm achtige ovatie. Daarmee eindigde deze buitengewoon belangrijke vijfde Volkenbondeconferentie. —o—o-o— Hoewpl de Duitsche nota inzake do toe treding van Duitschland tot den Volken bond, niet gepubliceerd is, schijnt omtrent den inhoud toch het een en ander te zijn uitgelekt. In een d r b'aden te Praag, welk blad in nauwe relaties staat met den minister van bu'.t-mlandsche.zakon, is dezer dagen gemeld, dat Duitschland gevraagd heeft, de me6ning van do mogendheden te mogen vernemen omtrent Duitacnland's toelating tot den Volkenbond, over een zetel in den Raad. 6en vertegenwoordiger in het secretariaat-generaal en in de andere instituten Verder roeent de Duitsche regeering, .'lat art IC van het pact guen betrekking kan bobben op Duitschland, omdat dit land zich in een toeBtand van ontwapening bevindt. Daarom wenscht het zijn verplichtingen, zooals die der neu traliteit geformuleerd te zien. Voorts heeft de Duitsche regeering de noodzakelijkheid betoogd om de anderen nog buiten den bond staande staten, met Dame Rusland en Amerika, daarin op te nemen. Ook vraagt Duitschland medewerking in alle koloniale mandaataangelegenheden. Verder valt er over de Duitsche nota en de ontvangst die deze gevonden beeft, niets van belang mede te deelen. Alleen willen we vermelden, dat er tusschen de kabinetten te Londen en Parijs overleg gepleegd wordt omtrent de nota en Duitsch- lands toelating. De Fransche pers maakt zich blijkbaar alweer een beetje bezorgd, dat men het Duitschland wat te gemakke lijk zal maken en wijst Herriot op de uit latingen die h|j te Genève over deze kwestie heeft gebezigd, volgens welke Duitschland o.a. effectieve waarborgen van zijn goede wil moet geven om de inter nationale verplichtingen vooitvloeiende uit het Dawes-rapport en de conttóle op de bewapening na te komen. o—o—o— De conservatieve party in Engeland wil weer eens een aanval op het regeerings- kasteel wagen. Deze Woensdag komt het Lagerhuis bijeen om een motie van ufkeu- ring in de Labourregeering te behandelen. Deze motie is door de conservatieven inge diend. Daarin wordt afkeuring uitgespro ken over de houding van de regeering inzake het optieden van den attorney- generaal, die de vervolging tegen een com munist ongedaan heeft gemaakt. De redac teur Campbell van het communistische orgaan .Workers Weekly" werd vervolgd omdat h|j in zijn blad een opruiend artikel geschreven had. De attorney generaal heeft de vervolging echter gestaakt, omdat hij van den beklaagde niet „een martelaar" wilde maken. De regeering h6eft de houding goedge keurd, maar de conservatieven hebben deze gelegenheid dankbaar aangegrepen om weer eens een aanval op het Labourkabinet te ondernemen. Aanvankelijk leek het dat zij den steun zouden ontvangen van de liberalen. Asquith had reeds half en half verklaard, dat hy het met de conservatieven eens was. Maar by nadenken heeft Asquith blijkbaar inge zien dat er voor de liberalen geen voordeel in ligt de regeering omver te werpen, waarvan allicht nieuwe verkiezingen het gevolg zullen zijn. Hy hoeft nu amende meuten op de conservatieve motie ontwor pen en die z(jn van zoodanigen aard, dat het Kabinet ze misschien wel zal overne men. Asquith wil de kwestie commisso riaal maken en tegen een dergelyke kapstok zal Labour wel geen bezwaar hebben. het zal Woensdag dus wel weer goed afloopen voor bet Kabinet. Evenals dit tot nog toe het geval is geweest by de behan deling vaD het wetsontwerp inzake Ierland. Dat ontwerp zal met de hulp der liberalen vry zeker in veilige haven worden gebracht. Echter, de Russische kwestie is er ook nog en daarmee staat het voor de regeering wat gevaarlijker. Het verzet tegen het Britsch-Russische verdrag neemt toe en ook een deel der liberale partij heeft zich by dit verzet aangesloten. Het Lagerhuis zal 28 dezer het verdrag in behandeling nemen, —o—o—o— Te Berlijn zyn de onderhandelingen om tot een breedere regeeringsbasis te geraken officieel begonnen. Rykskanselier Marx bewandelt daarby echter een anderen weg dan velen verwacht hadden. Hy toch wil niet alleen de Duitsch Dationalen indere- geeriDg opnemen, maar ook de sociaal democraten. Marx wil een nationaal kabinet waarin alle burgerlyke partyen zitting heb ben. Hij acht dit noodzakelyk omdat de nieuwe toestand op buitenlandsch gebied, door de aanvaarding van het Dawesplan ontstaan, dit wenschelijk maakt. De groote vraag is nu maar of hy slagen zal. Veel kans daarvoor schynt niet te bestaan. Wie conservatieven en soc.-demo- craten samen wil brengen, vooral in Duitsch land, waar de partijverhoudingen zeer scherp zijn, begint een schier hupelooze zaak TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1