V. 3856, Zaterdag 18 October 1924; 38"' Jaargang. Sieuws- ©n Advertentieblad. Prijsverlaging ABDIJSIROOP Rondom de Gemeentebegrooting 1925. WYBERT De pluimveeteelt op J"exel. Die erge verkoudheid DU blad Terachflat Woeaidsg- ea ïxterdaf morgei Advertenttëo daags roor de uitgave vóór 4 uur aan. groote doozen Inkomsten Uitgaven. 44 193,56 f 15 519 52 29 705,72s 8 970 476 2100 8 207 77 3 70617 4 830 76 5 718 22 55 204 40 1 893 75 1 010 70 81 080 S05 96 958 78» 800 7 495 42 198 58 2 650 19 473 15» 22 586 66 *11167 225 - 1 521 45 16 627 36» 150 614 2 325 88 852 01 369 90 10 641 60 10 641 60 750 - 750 25 7 114 77 276 511,91 276 511,91 k AKKER's TEXELSCHE COURANT. AbtnnamanUpryt per 3 maanden* Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met yerhooglng det porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. ABONNEMENTEN sa A1VERTENTIEN wordea aaagono Prü» der AcirertenMni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QlRODIENSTJNo. 652. lea bQ de üitg. Firma LA.NGEVEL1& 91 ROOIJ, Farhatraat, Boaa or T a x as Ten einde bij iedereen vrjjen toegang te verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partyschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze omgeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde bij allen een welkome vriend; het worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron om bekend te worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Texelsche Courant, no. 1, 15 September A° 1887. li. De gemeentebegrooting voor 1926 bestaat uit zestien verschillende hoofdstukken, waarvan een enkele nog weer in paragrafen onderverdeeld is. Het totaalbedrag der geraamde inkomsten en uitgaven, gesplitst naar 21 verschillende onderwerpen, laten wj) hieronder volgen. By een eerste overzicht schenken wij hoofdzakelijk de aandacht aan de groote posten, en wel eerst van de Inkomsten en dan van de Uitgaven. De grootste bedragen aan inkomsten zyn welde hoofdstukken VIII en XII, Onderwijs en Belastingen. De ruim honderdduizend gulden inkomsten van Onderwijs, voornamelijk bestaande uit schoolgelden en uit bijdragen van het Rj)k woiden aan de andere zyde weer tenietge daan door een nog grooter bedrag aan uit gaven, zoodat dit tenslotte geen geld in 't laadje brengt. De bijkans negentig-duizend gulden aan Belastingen zijn dus wel in hoofdzaak de duiten waarmede de tekorten op de andere hoofdstukken der begrooting gedekt moeten wordenwat ook niet meer dan Datuurlyk is en op zichzelf geen enkele reden tot ongerusthéid behoeft te zijn. De f 44 000 van Hdst. I zyn slechts in komsten in boekhoudkundige zin:'tis het restantje dat er nog over is van verleden jaar. Het niet-onbelangrijke bedrag van f 15 0C0 als inkomsten onder Hdst. II .Algemeen beheer" geboekt, is grootendeels te danken aan een vaste Rijksuitkeering, voort vloeiende uit de „Wet regelende de finan- cieële verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten" (f 1,92 per inwoner.) Voor onze gemeentehuishouding levert Hdst. XIII, het Elektriciteitsbedrijf, niets opde winst (een slordige f 6000) wordt, waar het hier een zelfstandig bedrijf betreft weer aan dat bedrijf uitgekeerd, om er een reservepotje van te maken. Hetwelk zeer verstandig te noemen is, mede in verband met de plannen spoedig tot een permanent bedrijf, inplaats van onze tegenwoordige noodinstallatie, te geraken. Wenden wij nu de blik naar de Uitgaven, dan blijkt ook hier weer dat Onderwijs een De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het lnzeepent éérst in te wrijven met een weinig PUROL belangrijk deel van de begrooting uitmaakt f 130 000 op een totaalbegrooting van f276 000 is byna de helttl Van de andere groote posten noemen we nog hier: Algemeen beheer, waar de uit gaven f 29000 voor het leeuwendeel uit salarissen en traktementen van gemeente bestuur en -ambtenaren bestaan. Operbare werken vraagt veel meer dan verleden jaar: f66,000 in 1925 tegen f30,000 in '24. Deze verhooging is hoofd zakelijk hieruit te verklaren, dat de post onderhoud van straten en pleinen van f 3200 in '24 op f 9800 in '25 werd gebracht terwyl een bedrag van f18 000 werd uitge trokken voor bestrating, wegverbetering en het aanbrengen van rioleeriDgen. De f16000 uitgaven onder hoofdstuk IX bestaan in hoofdzaak uit ruim f 7000 kosten voor verpleging van behoeftige krankzin nigen, en een subsidie van f 5200 aan het Algemeen Armbestuur. De ruim f 8000 van hoofdstuk III bestaan, wederom in hoofdzaak, uit f3000 aan trak tementen en f2300 aan verlichting, terwjjl de f8000 die wejaarlyks aan Volksgezond heid betalen, weer gesplitst kunden worden in f2350 voor de vleeschkeuringsdienst, f1450 voor d6 keuring van waren (men zie daarover de artikelen „Van Eten en Drinken" in de Texelsche Courant van 9, 12, 16 en 19 Juli 1924) benevens f 1500 subsidie voor de TexelscheAlgemeene Wijk verpleging. De f 7000 „Onvoorzien" is weer als een boekhoudkundige aardigheid (of, zoo ge wilt, noodzakelijkheid) op te vattenwan neer 't een of ander meer kost dan oorspron kelijk geraamd was, dan kan men het uit dat potje nemen „overschrijven" heet dit in het vak. Hiermede kunnen wjj ons algemeen overzicht van de verschillende hoofdstukken besluiten om in een volgend artikel over enkele posten nog wat in nadere bizonder- heden te treden. mmmiii TABLETTEN Bi) Apothekers en Drogisten. IinniiiiiiiiniinnilnillllllllllllHIniiiii"!""'!'"»"""""""""""""""""""""* Welke hoenders moet men op Texel houden? Reeds eenige jaren achtereen heb ik op Texel voor de leden-pluimveehouders der Tuinbouw- vereeniging, die daartoe aan het bestuur de wensch te kennen gaven, ambtshalve de foktoo- In onderdeden gesplitste Gemeentebegrooting 1925 Hoofdstuk I. Vroegere diensten II. Algemeen beheer III. Openbare veiligheid IV. Volksgezondheid V. Volkshuisvesting VI Openbare werken VII. Eigendommen, niet v. d. openbare dienst VIII. 2/4, Openbaar onderwijs VIII. 7/8, Bizonder onderwijs VIII.'12 Lager onderwijs, diversen VIII. 13 Middelbaar onderwijs VIII. 15 Nijverheidsonderwijs VIH. 16 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen IX. Ondersteuning, aan behoeftigen X. Landbouw. XI. Handel en Nijverheid XII. Belastingen XIH. Elektriciteitsbedrijf XIV, Kasvoorzieningen XV Overige inkomsten en uitgaven XVI. Onvoorzien TOTAAL men gekeurd. Ik heb daarbij heel het eiland doorkruist en heb zoodoende heel wat hoenders In handen gehad. Uit den aard der zaak ken ik dus de kwaliteit der hoenders op Texel en nu moet ik tot mijn spijt zeggen, dat die zeer en zeer veel te wenschen overlaat. Hoewel men mag aannemen dat degenen, die hun fok- toomen laten keuren nog tot de meest vooruit strevende pluimveehouders behoorden, liet bij velen van hen de kwaliteit der hoenders als I e g s t e r s (ik praat niet over ras-eischen) veel te wenschen over. Wellicht zal men vragen: hoe kunt u zonder valnestcontróle beoordeelen of een kip een goede of slechte legster is Daarop kan ik antwoorden, dat voor goede en slechte legsters enkele typische kenteekenen bekend zijn, kenteekenen, die echter alleen zijn waar te nemen door menschen, die de kip door en door kennen en die door geregelden en dagelijkschen omgang een zekere kijk op hoen ders in het algemeen hebben gekregen. Voor goede vakmenschen is het dus mogelijk goede en slechte legsters te onderscheiden op het gezicht en door de hoenders in handen te nemen en te betasten. Wanneer ik dus bij vele vooraanstaande pluimveehouders op Texel reeds nog veel dieren aantref die tot de slechte legsters gerekend moeten worden, (die komen natuurlijk nooit in de foktoomen der uitzoek) dan hoef ik niet te zeggen, hoe het bij de rest der pluimveehouders gesteld is. De meest voorkomende rassen op Texel zijn de Rhode Island Reds, de Witte Leghorns en de Barnevelders. 14^^^ moogtU niet laten voortwoekeren tot eene aandoening van borst of keel. Bestrijdt dat gevaar! Ontsmet verzacht en versterkt de pijnlijk ontstoken slijmvliezen met de slijm- oplossende, zuiverende, genezende Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1.50, 550gram ƒ2,75 en lOOOgram ƒ4,50 Onder de Reds heb ik naast enkele goede, pas van het vaste land geïmporteerde toornen, zeer veel slechte en vooral vette hoenders aan getroffen. Niettegenstaande ik dikwijls ver in Maart kwam keuren moesten velen, zoowel oude als jonge dieren, hun eerste eitje in dat jaar nog leggen. Onder de Witte Leghorns kwamen eveneens veel vette oude hennen voor, ook heel wat bastaarden van de jonge hennen was de kwaliteit over het geheel belangrijk beter dan van de Reds. De Barnevelders zijn het schaarst. Over het geheel heb ik daaronder de beste dieren aan getroffen, ook onder de oude hoenders. Dit laatste wil absoluut niet zeggen dat de Barnevelders als ras en als kip beter zijn dan de Reds en de Witte Leghorns, het zou hoogstens een aanwijzing kunnen zijn dat de Barnevelder op Texel beter aardt dan de Witte Leghorn of de Red. Ook dat durf ik 'echter niet zeggen, daarvoor loopen mijn waarnemingen, wat de Barnevelders betreft, overeen te klein aantal. Wat het ras betreft kan ik als feit meedeelen, dat de Barnevelder het in Zeeland over het ge heel niet best doet, de Witte Leghorn daaren tegen uitstekend. Ook de Reds voldoen daar niet, grootendeels ligt dat in Zeeland echter aan de behandeling en de voeding, terwijl de grondslag vermoedelijk ook van invloed is. Ik wil dus hiermede zeggen, dat ik voorloopig nog niet weet, welk ras op Texel de voorkeur ver dient, dat moeten we langzamerhand uitvinden Voorloopig adviseer ik alle drie de rassen te houden. De heer v. d. Heyden, „Veldheim" polder 't Noorden, Oosterend, houdt dan ook al deze rassen en wil door middel van goede valnestcontróle trachten goede legstammen voor Texel te maken. Of de heer v.d. Heyden daarin slagen zal, zal van hemzelf afhangen, het werk is op zichzelf eenvoudig, maar toch eischt het een groote toewijding en een groote mate van energie en werkkracht om in deze richting resultaten te bereiken. Ik heb de heer v.d. Heyden beloofd hem te helpen en wil ik het bestuur der Tuinbouw- vereeniglng dit najaar voorstellen hem het recht te verleenen voor zijn bedrijf de naam „fokstation der Tuinbouw- en pluimveever- eeniging Texel" te voeren. Aan hem en zijn bedrijf worden dan eenige eischen gesteld, die in het volgende contract zijn geformuleerd. Het bestuur der Tuinbouwvereeniging mach tigt de heer v.d. Heijden voor zijn pluimvee- bedrijf „Veldheim" te voeren het praedicaat „Fokstation der Tuinbouw- en Pluimveever- eeniging" buiten bezwaar van de kas der ver- eeniging onder voorwaarde: a. dat hij telkenjare tenminste 50 jonge hen nen, Rhode Islands Red, Barnevelder en Wit Leghorn op de leg zal controleeren door middel van valnesten. - b. dat hij de leden der Tuinbouwvereeni ging een voorkeur zal geven bij het afleveren van broedeieren en fokdleren, benevens een reductie van 10 pet. op de prijzen der broed eieren. c. dat hij ais broedeieren zal leveren, gave gezonde eieren met een minimumgewicht van 58 gram. d. dat hij zijn pluimveebedrijf zal stellen onder voortdurende contróle van het bestuur der tuinbouwvereeniging, welke contróle wordt uitgeoefend door den heer fl.ass. Rijkspluim- veetcelt-consulent in het district Noord-Hol land of diens plaatsvervanger. Het bestuur der tuinbouwvereeniging heeft te allen tijde het recht zich met den gang van zaken op de hoogte te stellen. De over eenkomst geldt tot wederopzeggens toe. In den loop van deze maand of in het begin der volgende wil ik het bestuur der tuinbouw vereeniging voorstellen een zoodanige over eenkomst met de heer v. d. Heijden aan te gaan. Op deze wijze werken in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Holland verscheidene fokstations tot algeheele bevrediging en met succes; geld kost deze overeenkomst niemand en toch is ieder belanghebbende er mede geholpen, mits de eigenaar zijn weik ernstig opvat; is dit niet het geval, dan wordt de overeenkomst vanwege het bestuur der vereeniging eenvoudig opgezegd. Het zwaartepunt van de overeen komst ligt bij den eigenaar, wat ook juist is, want dit is de grootste belanghebbende, wan neer hij zijn werk goed doet, kiijgt hij de be schikking over goede kippeneerst als hij ze heeft, kunnen ar.deren er ook van profiteeren. Er gaan uit den aard der zaak eenige jaren overheen voordat een fokstation over goede dieren beschikt en goed werkt, toch heeft de heer v. d. Heijden al een zekeren voorsprong, daar hij dit voorjaar door mijn bemiddeling o.a. een partij broedeieren van Witte Leghorns heeft gekregen van een Zeeuwsch fokstation, uitsluitend getrokken van tweejarige hennen, die meei dan 180 eieren legden in hun eerste legjaar. Met de andere rassen zullen we ook in die richting werken, dit voorjaar was het echter daarvoor te laat en controleert hij dus alleen eigen gefokte hennen. In een volgend artikel zal ik nog een en ander vertellen omtrent eieren, eierhandel en eiervei- lingen en dan neem ik afscheid van de lezers. 's Gravenhage October 1924. B. VAN ASPEREN VERVENNE.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1