Bij Hoest en Verkoudheid Gemengd Hieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Minder fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacht en blank door PUROL. Schapenfokdag. Tante Pos. Een leergierige kip. Verlaging rijxoielbelasting De „Nieuwe Courant" deelt mede, dat tot 1 October reeds 1.744.336 rijwielbe- lastingplaatjes verkocht zijn en de be lasting tot dien datum f 5 233.008 had opgebracht in plaats van de geraamde drie millioen. Het staat dus nu wel vast, dat de ongewijzigde belasting het volgend jaar 6 millioen zou opbrengen. Daarmede gaat het motief tot verlaging dezer be lasting nog meer klemmen. De te zware druk op de minvermogenden kan nu getemperd worden, zonder dat aan de schatkist de bate van 3 millioen ontgaat, waarop gerekend was. Valsche munters gearresteerd, er is een. bankbiljetten}abriek in de Betuxoe Eenige tijd geleden waren zoowel bij de Ned. Valschegeld-centrale als bij de Rotterdamsche politie berichten ontvan gen, dat ergens in de Betuwe een werk plaats moest zijn gevestigd waar valsche bankbiljetten van verschillende waarden werden gemaakt. Door een toevallige omstandigheid is vroeger ingegrepen dan verwacht werd. Er is Dl. gebleken dat belastingambte naren ernstige verdenking koesterden, dat in de woniDg van de gebroeders Vau Buuren, veehandelaren te Nieuwland bij Nymegen, een geheime distilleerderij ge dreven werd. Gisteren ondernamen deze rijksambte naren een inval, maar inplaats van een klandestienq branderij, vonden zij in de woning een komplete inrichting tot het vervaardigen van valsch bankpapier 1 Een groote partij reeds gemaakte of nog in bewerking zijnde bankbiljetten van f 100, f 200, f 300, ja zelfs van f 1000 allen van het oude model, werden aan getroffen en natuurlijk in beslag geno men. De beide veehandelaren werden in arrest genomen. Reeds dadelijk stond vast, dat zij niet de vervaardigers van het valsche bankpapier waren, maar dat 6r deskundige medeplichtigen waren Het bleek, dat bij de gebroeders van Buuren twee Rotterdammers in huis woonden, nl. de fotograaf Brundt eu een zekere Schmidt. Deze beide personen gingen door als de boekhouders van de gebr. Van Buuren, die een uitgebreiden exporthandel drijven. Inplaats van administratieve werk zaamheden t9 verrichten, hielden beide lieden zich echter bezig met de vervaar diging en afwerking der valsche biljetten. Ook zij zijn j.n hechtenis jge/jnruen en naar Dordrecht getransporteerd. Toen de belastingambtenaren en de politie de valsche munters-werkplaats binnen drongen, wierp een der verdachten een bundel bankbiljetten in een fel bran dende kachel. Een 73-jarige gevangene ontvlucht. Johu Keaskrow, oudste gevaugene in de Great Meadow gevangenis teComstock, N. Y., ontsnapte de vorige week. Yoor zoover men weet is dit ds oudste man die uit een der staats gevangenissen ontvluchtte. Het oudje was een vertrouw de en werkte buiten. Hij had nieis te doen dan weg te wandelen en daar hij zeer stijf is bestond daar geen vrees voor, zoo men meende. Hoewel terstond alles in het werk gesteld is, heeft men hem niet gevonden. Keaskrow had bijna vier jaar gediend voor inbraak eu in April 1927 kon hij outsiaüen worden. Men denkt dat Keas krow op d eene of andere wijz i verno men ^bad dat rond de gevangenis eene muur zou worden gebouwd. Een rijwielplaatje op z'n hemd ge naaid. - Aau d9 Tel. wordt uit Wonseradeel h->t, volgende g -schreven In een F; iesch stadje werd eeu jongen aangehouden, dia geen belastingpL.at|-> op zyu fiuts had. Hij had echter be. plaatje we), zijn moeder had bet vc'or zekerheid tegen diefstal vastgenaaid op zij a hemd! Weer een autobus 1 Dinsdagavond is de autobus van Til burg naar Oisterwijk, toebehoorenda aan Gebr. Yiersel, op den Bosschenweg tengevolge van een motordefect in brand gevlogen. De acht inzittenden konden Dog tydig uit den wagen springen, zoo dat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De carrosserie verbrandde geheel. Het chassis is later weggesleept. Hoe ouder hoe gekker. Gelezen in een der Zwitsorsche bladen. Een ouwe baas van 65 in Züricb, wiens vrouw reeds geruimen tijd geleden het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, kon zijn trouw- lust niet langer baas Hij trok er op uit, zocht een wederhelft, en meende zulk een gevonden te hebben in zijn tien jaar oudere schoonmoeder Hij dong naar baar verscbiompelde nand, die zij ijlings terugtrok omdat zij beteren in hiar kladboekje had staan. De bitter teleurgestelde 65-jarige ging daarop naar 't abattoir, kocht een liter varkens- bloed, gooide dit thuis over de plek waaronder zijn hart klopte, en ging stilletjes op den grond de komende dingen liggen afwachten. 's Avonds werd de man gevonden, de politie kwam, maar de ontboden geneesheer kon geen enkel letsel vinden. Hot bedrog is na tuurlijk uitgekomen mat tot resultaat, dat de schoonmoeder nu heelemaal niets meer van haar minnaar moet hebben. Hij neemt lopaak. Toen Randolph Page, lucht-mail-schip- per, van Chicago te Omaha, (Amerika) aankwam vond hij zijn vrouw half ge schoren of met kortgeknipt haar terug. Page houdt in het geheel niet van gekort wiekte vrouwen en bij deed een plechtige gelofte, van zijn baard noch haar te zullen scheren of knippen, tot het haar zijner vrouw weer 'n behoorlijke lengte heeft. Zijn baard begint zich al aardig te ont wikkelen. Wilde beesten losgebroken. Op het station Caluso bij Turijn (Italië) zijn door wild rangeeren drie beeren, een leeuw en een hyena uit bun kooien ontsnapt. Personeel van bet spel rende de dieren achterna, die de menschen op het perron en in de stad de stuipen op bet lijf joegen. De leeuw liet zich door zijn temmer bedwingen, evenzoo de di ie beeren, doch de hyena werd door een soldaat afgemaakt. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft October Nadruk verboden. Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40c Thermo-Tabletten 45c Anga-Bonbons 60c Bij Apothekers en Drogisten. Mond- en Klauwzeer. Volgens aangifte van de betrokken vee houder is mond- en klauwzeer bij Jn. Eelman Kz., en C. Witte te 'c Noor den Wed. Jac. Kooiman te de Waal. De ziekte is geweken by het vee van Gebr. Koorn Molenbuurt. Texel, 21 October 1924. De Burgemeester van Texel, BUIJSING DAMSTE. Zondag 26 October 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. H. Avondmaal. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Brümmer. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. 's av. 7 uur ds. Janzen. H. Avondmaal. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Schellenberg. Herdenking Kerkhervorming. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. de Maar. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 29 October. Burg, 'sav. 8 uur Bijbellezing in het ge bouw v. Chr. Belangen. Onder het hoofd .Een naklank van de scha penfokdag" maakten wij in ons nummer van 8 Oktober jongstleden melding van een schrif telijk debat, gevoerd in de kolommen van het orgaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, over de vraag of het geoorloofd was, bij de betrouwbaarheid dei gegevens om trent afstamming van schapen, op de goede trouw van de fokker af te gaan, dan wel of dit door kontrole gewaarborgd zou moeten zijn. De heer C. Keijser Hz. van hier, beweerde dat goed vertrouwen een onontbeerlijke faktor In deze zaak was, terwijl de heer E. Dz. Govers van tegengestelde meening was. Wij lezen hieromtrent nu niets naders in het genoemde weekbladnaar wij van de heer C. Keijser Hz. vernemen vindt dit zijn ooizaak hierin dat de héér Govers, In het belang van de schapenfokkerij, voorgesteld heeft het twist geschrijf over dit onderwerp te staken. Mogelijk komen wij nog eens op deze zaak terug. Tante Pos haar officieele naam is zooiets als Administratie der Koninklijke Nedcrlandsche Posterijen heeft een breede rug. Van haar werk deugt er zelden of nooit wat en de in werkelijkheid toch meestal voortreffelijke wijze waarop zij voor ons alle mogelijke baantjes opknapt, onze spaargelden beheert, ons geld verstuurt, int, belegt, soms de boel wel eens in. 't honderd stuurt, maar dan toch ook er weer weet uit te komen, (de giro loopt dan toch maar weer) verder onze pakjes, nieuw- jaarswenschen en brieven verstuurt, ondervindt dan ook heel weinig waardeering. Wat niet juist is. Maar ook niet juist is het, indien gerechtvaar digde verwijten achterwege blijven. Soms is het niet zoo heel erg wanneer een ansichtkaart van Breskens in 1914 gepost wordt en in 1924 In Vlissingen wordt besteld, och, dan is dat een aaidigheidje. Maar, als je toevallig al zoo achteraf zit als op Texel en een brief, die toch heel belangrijke mededeelingen kan be vatten, heeft dan veel te lang werk om de plaats van z'n bestemming te bereiken, dan is dat niet in den haak en dient daarover geklaagd te worden. Wat wij dan ook bij dezen doen; we ontvingen namelijk een brief met zeer dringende inhoud, die te Alkmaar, blijkens het zeer duidelijk leesbare poststempel, Vrijdag de 17e Oktober des voormiddags te tien ure ge post was. Nu houde men in het oog dat Vrijdag de boot nog zomerdienst voer, en verneme dan dat deze brief ons bereikte des Maandagmorgens met de eerste bestelling, dus om negen uur. Dat is toch wel wat erg en diende niet voor te komen. In een lokaal van een der scholen op ons eiland bemerkte de onderwijzer op een gegeven oogenblik, meer dan een uur na de aanvang van de schooltijd, een witte kip. Rustig liep het dier naast de banken, onopgemerkt door de ijverig werkende leerlingen. De deur werd geopend, een der jongens fungeerde als vogel- drijveren weg was het dier. Een der leerlingen ging eens in den hoek van het schoollokaal kijken, of soms .„Niks hoor". Nu de eieren meer dan een dubbeltje per stuk kosten, had de kip die prijs zeker te hoog geoordeeld voor een uurtje schoolonderwijs. Gouden Huwelijksfeest H. W, Keesom. Het heeft z'n voor en ook z'n tegen een publieke persoonlijkheid re zijn. Voor wie van huiselijke rust en gezelligheid houdt, heeft het misschien meer tegen dan voor. Dikwijls toch wordt de weinige vrije tijd die een druk bedrijf nog overlaat, dan inge nomen door werk in dienst van de gemeen schap bestuursvergaderingen, raadszittin gen, schrijfwerk en al wat er zoo meer komt kijken En niet altijd staat hier tegenover de waardeering waar men weliswaar niet om vraagt, maar waarop men toch zeker recht heeft. Al mogen enkele van deze gedachten de heer H W. Keesom en echtgenoote wel eens een oogenblik door 't hoofd gespeeld hebben,toen zij laatsteden Zaterdag hun gouden bruilóft vierden, over het ontbreken van waardeering hebben zij toch zeker niet geklaagd. Integendeelhet jubileerende echtpaar was in de meest letterlijke zin des woords in de bloemen gezet, ja haast onder de bloemen bedolven. Naast de ge wone bloemstukken troffen we ook enkele zeer oorspronkelijk opgevatte aan. Zoo had T E S O, waarvan de heer Keesom kornmis saris is, een met bloemen gevuld stoom schip gezonden, terwijl <^e heer R. P. Keij ser Czn voor deze gelegenheid van witte dahlia's een heel Texeisch schaap had laten vervaardigen, met, van roode bloemen, het merk, een T, op de rug. Zelfs een belletje om de nek was niet vergeten. Als een geschenk van meer blijvende aard had de plaatselijke afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarvan, geljk bekend is, de heer Keesom reeds sinds jaren het voorzitterschap be kleedt, de jubilaris aangeboden een fraaie gouden bril in een eveneens, mot goud beslagen brilledoos, waarop een toepasselijk inschrift was gegrift. Eu de post heeft er Zaterdag ook een goede dag aan gehadmeer dan dertig telegrammen en over dedriehonderd brieven en kaarten met gel uk wenschen werden het feestvierend echtpaar gezonden. Zooals te begrijpen valt heeft geen enkele veieemging waarmede de heer Keesom ook maar iets uitslaande had, nagelaten Zater dag te komen gelukwensehen het gemeen tebestuur, 't geheeie bestuur van'de Holl. Mij. van Landbouw, niet te vergeten de oud-sekretaris thans eerelid der vereeni- ging, d.e heer Jac. Kikkert Nz., Direktie en kommissarissen van de Dageraad, Regenten en Regentessen van 't Algemeen Weeshuis, van hetwelk ook Mw. Keesom reeds lang Regentesse is, de deur stond niet stil. Het moge dan een drukke dag geweest zjju, niet in het minst voor moeder de vrouw, zeker is dat het echtpaar Keesom met vreugde op deze feestdag zal kunnen terugzienwij hopen nog van vele jaren lang. Wat de zomer gerijpt heeft, wordt nu goed deels nog geoogst. October kan ook wel Oogstmaand heeten. Er staat nog heel wat te veld; aardappelen,suiker-en voerbieten, wortels, kpol, enz en dan de herfstvoedergevvassen spurri. knollen, serradella. De nog op den akker staande aardappelen zijn winteraardappelen, welke eerst gerooid worden als het loof geheel is afgestorven. Is dit het geval, dan mag niet langer gewacht worden, anders krijgt het onkruid de overhand. Ook met het oog op het weer, dat veel nattigheid, maar ook reeds vorst kan geven, is het gewenscht vóór November de aardappels eruit te hebben. Het rooien geschiedt meer en meer met een aardappelrooimachine vooral daar, waar weinig landarbeiders zijn en (of) de loonen belangrijk zijn gestegen. Van jaar tot jaar komt de rooimachine de volmaakt heid meer nabij. Van half October tot half Novembeiis de beste rooitijd der suikerbieten: in deze maand groeit het gewas nog, neemt de biet nog toe in gewicht en in suikergehalte. Men stapelt de bieten, nadat zij schoongemaakt zijn, op gelijkvormige hoopjes, dekt ze met blad om uitdroging en bevriezing te voorkomen. Het bietenrooien geeft werk de rooien, gewa pend met spa of vork, steekt dit vveiktuig naast de biet, en trekt haar dan met de linkerhand aan het loof er uit, Dit geschiedt met'n vlugge beweging. Door de biet tegen den steel van het gereedschap te slaan, wordt de losse aarde verwijderd. De bieten komen in een rij te lig gen, worden door jongens of meisjes met een groot scherp mes verder schoon geschaafd, en van den k; p ontdaan, juist btj den ondersten bladkrans Daarna komen ze op hoopen te lig gen, welke men in een rechte lij op het land plaatstdit vergemakkelijkt straks het weghalen op karren of wagens. De voederbieten b ijven meest zitten tot November, maar ook in deze maand wordt wel een aanvang gemaakt. Het oogsten geschiedt als van suikerbieten echter snijdt men de koppen kleiner af. Zoowel de kop als het blad is een best voer, waarvan men zooveel mogelijk moet profiteeren, b.v. ook door inkuilen. Wij komen hierop terug. Ook de wortelen worden voor een deel reeds ge oogst, namelijk, als 't loof geel begint te worden. Het rooien doet men mei de riek, het blad draait men er af; de wortels gaan niet direct naar de bewaarplaats, maar moeten eerst een paar dagen drogen. We zagen veel moo e stoppelserradellahiervan kan men één snede groenvoer oogsten. De teelt neemt in vele streken ieder jaar toe; als hoofdgewas geelt zij 2 of 3 snedenhet laatste gewas kan men ook laten afweiden, of onderploegen voor groen- bemesting. Serradella geeft zeer fijne boter, in tegenstelling met knollen. Ir. deze maand voedert men nog spurrieis dit op, dan komen de knollen aan de beurt. Beide gewassen wor den min of meer verdrongen door de serradella welke veel voedzamer is. Spurrieboter is anders ook wel gewild, knollenboter niet en geeft een groote massa groenvoer. Het vee krijgt het met al die nattigheid in vele weiden te kwaad. In September werd hier en daar al gestald later, toen de regenperiode scheen geëindigd, deed de veehouder de beesten weer naar buiten. Heel wat dieren .lijden aan het nawee van mond- en klauwzeer; zulke dieren mogen niet lang in de wei blijven. Bijvoeren in de weide is nu gewenscht: het maakt de koeien, die door de groote melkgift verzwakken, ook beter tegen de ziekte bestand. In den tuin. Ook hier valt nog te oogsten zoowel groenten als fruit. Ge hebt wellicht vele onvoltooide andijviekrop jes, te klein en te groen om te eten. Bind deze bij droog weer op, over 14 dagen zijn ze dan geel en bruikbaar geworden. Huismoe ders kunnen hun bieten, wortelen, schorsenee- ren, enz. in zand bewaren. In den keltfer (of in kisten) stapelt men ze op in laagjeseerst zand, dan de wortelen of wat het is, daarop weereen laagje zand enz. Kooien moeten gaaf en vast zijnmen hangt ze op aan de stronk, op een droge en vorstvrije plaats. Geregeld zie men ze na en verwijdere de rotte deelen de aangetaste kooien gebruike men het eerst. Men kan de gezonde vruchten ook inkuilen eenvoetdiep.de grond mag niet nat zijn men legge ze in wit zand en dekke ze met mat of stroodaarna met aarde ophoogen. Vorst en vocht moeten worden geweerd. De kuil moet daarom bolvormig zijn, opdat het regenwater kan afloopen, en bij strenge vorst wordt de kuil met loof gedekt. Texel, 20 Oct. 30 Koeien 2 Pinken 40 Graskalveren 1 Nuchtere kalveren 2 Rammen 9 Lammeren 275,— a 450,— 250.— a 275.— 110,— a 150.— 15,- a -, 40,— a 60, - 25,- a 33,— 6 vette varkens 39 a 41 cent per pond 30 Biggen 8.— a 16, 33 korven kippen f 1,15 a f 3,15 p. stuk Eierveiling Tèxel, 20 Oct. Aangevoerd werden partijen, 7000 stuks. Kipeieren Af 11,— af 12,60 per lOOstuks 400 kipeieren B f 9,— a f 11,— per 100. Eendeieren f7,— a f 8,20 per 100 stuks. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt- gij hinder' van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed, enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden en versterken zoodoende uw geheeie gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogistzaken. 310

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2