Z DER UISMOEDE W&Z"" DEVOORKEU 30 HET GOUD DEE ZEE ettft DE HOOGF9NE KWALITEIT van IPTUS VOL 6EÜR EN SNAAK FEUILLETON. WORDT BESCHERMD DOOR HAAR DOELMATIGE VERPAKKING, DIE 'mm DE ZINDELUKE BEHANDELING IN ELK OPZICHT WAARBORGT HOOGWATER ter reede van Texel, vóórmiddags(nam. ongeveer 1ji uur later.) Datum 23 24 25 26 27 28 29 Oet. Hoogwater 4,05 5,24 6,23 7,10 7,49 8,26 9,03 van Treinenloop Helder—Amsterdam v.v. Helder naar Amsterdam. Van Amsterdam naar Helder. Aankomst Amsterdam Vertrek Helder. 6,29 Zond. niet 1 6.49 Zondags j 9,04 7,27 sneltrein 1 10,05 Zondags niet 12,13 12,31 2,52 2.06 alleen Zaterdags 4.39 3,51Zaterdags en Zond. niet 5,54 4,14 Zondags niet 6,39 7,24 9,32 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7 45 aankomst 8,32. Vertrek Amsterdam. 5,16 Zondags niet 7,57 sneltrein Zondags niet 9,11 12,28 Zondags niet 3,05 5,40 alleen Zondags 5,49 Zondags niet 9,16 sneltrein Zondags aankomst 11,25 sneltrein alleen Zondags Aankomst Helder 8,32 9,40 11,22 2,46 6,13 8.07 8,07 11,08 11,31 1,04 o-vtfa O Door ERNST KLEIN. Nadruk verboden. 26 „Wij zullen nu eens in volgorde alles in oogenschouw nemen," hernam Vollmaren verzocht Michael hem te volgen. Buiten den muur bevonden zich, in de zee uitgebouwd, doch door een smal brug getje van binnen uit bereikbaar de enorme drijfraderen, waardoor de dynamomachines de electrische kracht toegevoerd kregen. Do inrichting was even eenvoudig als geniaal uitgedacht, doordat zij profiteerde van een sterken golfstroom, die op eenigen afstand tlgen een breeden rotswand het hoofd stootto en daardoor juist op deze plaats met verdub belde kracht in de richting van de kaap werd gejaagd. Het waren solide, op van beton voorziene fundamenten rustende stalen raderen, die in beweging werden gebracht van enorme afmetingen, die met duizelingwekkende snelheid ronddraaiden en een behoorlijken stoot konden verdragen. Door van beton voorziene kanalen stroomde het water onder den muur door naar de machinekamer, waarin de beide groote dynamo's stonden, die voor het geheele grootsch opgezette bedrijf een electrische energie van acht duizend paardekracht leverden. Iets verder beneden de groote drijfraderen verrezen naast elkander, goljjk sombere zeemonsters, twintig zware buizen uit het water, liepen door den muur en mondden ieder afzonderlijk in een der tamelijk lage gebouwen uit, die zich gelijkmatig als kazernebarakken naast den muur aan den voet van de kaaprots verhieven. Enorme, door electrischen stroom gedreven pompen, persten dag en nacht door deze buizen 40 000 M'. water per uur naar de vulbakken waarvan zich er tien in iedere barakbevon- den. In deze bakken, elk ongeveer twee meter diep en twee en een halve meter breed en die trapsgewijze met elkander in verbinding stonden, werd het zeewater langzamerhand tot 65° verhit. In de derde afdeeling dier bakken, werd van bovenaf, zooals de professor zijn gast uitlegde, uit het labora torium direct de ijzerverhinding toegevoegd, die het afscheidingsproces bewerkstelligde. In de beide laatste afdeelingen werd dit proces geheel voltrokken. Het zeewater vloeide weg, terwijl zich een goudhoudend neerslag op den bodem vormde, vanwaar het door een enkele voor alle tweehonderd bakken der inrichting functioneerende be weging door looden buizen werd wegge voerd en in een zich in een ander gebouw bevindende smeltoven werd gebracht, waar het tweede afscheidingsproces een aanvang nam. Hier scheidde zich het zuivere goud reeds in vasten toestand op den bodem af, terwijl de oplossende vloeistof door een derde buizensysteem naar het laboratorium terug keerde. In bepaalde tusschenruimten werden de smeltkroezen geleegd en het aanwezige goud in eigen vormen gegoten, waaruit het als driehoekige blokken, elk vijf kilogram we gende, te voorschijn kwam. om daarna in het depot te worden ondergebracht. Dat was de inrichting van de goudmijn van professor Christian Vollmar, door hem tot in de kleinste bijzonderheden uitge dacht en ten uitvoer gebracht. Zij hadden hun wandeling door de gebou wen geëindigd, waarvan het depot het laatste station was en uit een onderaard- schen kelder bestond. Systematisch gerang schikt lagen bier de goudblokken in rijen of» en naast elkaar. Goud goud mets dan goudTot een onmetelijke waarde I De tot waarheid gewor den droom van een modernen Alladin Het schjtterde, het fonkelde, het tooverde duizenden glinsterende weerkaatsingen op de vochtige wanden van den in de rots uitgehouwen kelder. Het goud. dat door tooverkracht aan de zee onttrokken was 1 En dat nu hier lag en op zijn bestemming wachtte. Welke bestemming? Wederom zag de professor zich tot zijn vreugde in z(jn verwachtingen niet teleur gesteld. Hij had geconstateerd, dat cijfers niet den minsten indruk op zijn gast maak ten. Acht millioen kilogram goud, zes bil - lioen aan geld1 De vreemdeling had geen spier van zijn gelaat vertrokken, toen die getallen hem in de ooren klonken. Thans plaatste zijn gids hem tegenover die schitterende massa metaal van het zuiverste goud. En hij bestudeerde hem met bijna angstige, spannende blikken. Nu moest de man, die voor de heilige zaak gewonnen zou worden, bewijzen, of hij tegen deze vreeselijkste aller aardsche machten was opgewassen. Nu-kon de gast hem in de hand nemen en,daarop wegen. Zou deze hand zich in plotseling opwel lende hebzucht om het koude stuk metaal Stoombootdienst Texel—Helder v.v. Op Werkdagen van Texel 8,— 11.— 2,30 uur van Helder 9,30 12,— 4,15 uur Op Zon- en Feestdagen van Texel 8,—11,— 3,15 uur van Helder 9,30 12,— 4,15 uur Auto-diensten. Burg—Haven Oudeschild v.v. Van Burg20 minuten vóór het vertrek v. d. boot VanjHavenna aankomst van de boot. Cocksdorp—Burg v.v. Van Cocksdorp v.m. half 10 en n.m. 1 uur. Van Burg v.m. 10.50 en n.m. 5,15. klemmen Toen Vollmar in den kelder het electrische licht aandraaide, deinsde Michael onwille keurig terug, maar niet verblind door het goud, doch door de wonderlijke licht- en kleureffecten, die hem t^genschitterden. „Ah, wat is dat mooiriep hij uit, #wat is dat mooi Toen wendde de candidaat, die op de proef werd gesteld, zijn blik naar de goudstaven. De schittering verdween uit zijn oogen. „Is dat alles zuiver ^oud?" vroeg hij onverschillig. „Alles. Voor bijna vijf milliard gouddollar. Het is weliswaar niet genbeg om de wereld daarvoor te koopen, maar toch voldoende, om de schulden van het oude Europa te betalen." „Is dat uw plan vroeg Michael onge- loovig glimlachend. Het gelaat van Vollmar vertoonde plot seling een strenge, bijna harde uitdrukking. Zoo, als Michael het nog nooit had gezien „Neen," antwoordde hij, „ik wil wat an ders." „Dat kan ik mij voorstellen," gaf Michael rustig ten antwoord en wendde zich zonder verder een blik op de blinkende millioenen Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend Zon- en feestdagen vm. 8—9; nam. 1—2. Werkdagen: Telegraaf en telefoon: vm. 8 tot nam. 8 Postdienst: vra. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties i Rijksverzekeringsbank vm. 8,30 tot nm. 3 Postcheque en giro Rijkspostspaarbank: vm. 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten. Licht op van 25-31 Oct. 1924. Rijwielen 5,08 uur, rijtuigen 5,38.uur. te werpen, naar den uitgang. De professor had hem gaarne de hand gedrukt ten teeken van goedkeuring, dat hij ook deze tweede en gevaarlijke proef had doorstaan. Vollmar moest er aan denken hoe zelfs de oude Lewin begon te trillen, toen hij in den kelder gebracht werd. Hoe lang zijn getrouwe Arnold noodig had, voor hij zoover was, een goudstaaf onverschil lig ter hand te kunnen nemen. Maar bij Worensky viel daarvan niet te bespeuren. De professor kon zich niet ont veinzen, hoe weldadig het hem aandeed, spoedig op den steun van zulk een mede werker te kunnen rekenen en met welge vallen bleven zijn oogen rusten op de hooge, slanke gestalte, die zoo kalm voor hem de trap opklom Thans stonden zij voot den kelderingang die eenigszins hoog was aangelegd. Zij kon den alle werken van hieruit overzien, over al weerklonk het geraas van den voortdu- renden arbeid Zij hoorden het dreunen der dynamo's, het bruisen van het door de pompbuizen voortstroomende water. De branding met haar geloei de adem van de zee zonk in het niet bij den adem van menschelijken arbeid. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 4