PUROL 3860, Zaterdag 1 November 1924è 38,u Jaargang. Nieuws- en Advertentie-blad. Rheam&tiek, Influenza, Aevatte Koude, Kiespijn Texelsche Berichten, WYBERT 1>U blad verschQut Woeosdif- MZaterd*rmorgei AdverteotlSa daags voor do uitgave vóór 4 aar nam. Prim der Adeertenttinil ABONNEMENTEN «a ABVSRTKNTIEN worden aangenoaioa bQ d# ïïitg. Fmma LANöEVELiJfe BJ8 R O O If, Parkstraat, Bc«» or Tsxsi GIRO. Voor Uw succes A-klasse 94 94 93 92 92 91 89 89 88 88 88 TEXELSCHE COURANT, Abonnementeprüi per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging det porto's. Losse nummers 3 cent. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. - W POSTCHEQUE- en OIROOIENST No. 652. De Postcheque- en Girodienst is weder in gebruik gesteldwij verzoeken onze adverteerders en abonnees dus ons zoo veel mogelijk per Giro te betalen het bespaart U geld en ons moeite. Ons gironummer is 652. Adm. Texelsche Courant. Losloopen van honden. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat het krachtens artikel 90 der Verordening van Politie in deze gemeente ver boden is buiten de kommen der dorpen, of zonder behoorlijk toezicht in de kommen der dorpen, honden te laten losloopen van 1 No vember tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f25,— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 1 November 1924. De Burgemeester voornoemd. BU1JS1NG DAMSTE. Lezing Mevrouw von Csitary. De lezing die. Mevrouw von Csitftry (men zie ons blad van Woensdag 29 dezer) hier op 6 November in Hotel Texel hoopt te houden, werd reeds eerder door haar in Helder uitgesproken aan het verslag daar over in de Heldersche Courant ontleenen wij het volgende. „Mevrouw von Csitary begon haar in vloei end Hollandsch geschreven voordracht over haar land met een woord van innigen dank aan Holland voor wat dit land voor Hon garije deed. Onze natie heeft in den loop der geschiedenis zooveel geleden, zei spr., dat zij niet alleen heeft geboet voor haar vroegere zonden, maar ook voor die der toekomst. Voor den oorlog heeft Nederland wijselijk zijn deur gesloten gehouden, maar toen het er op aan kwam het leed van den oorlog te lenigen, zette Nederland zijn deu ren open. Hiermede heeft Nederland veel gedaan, meer dan op het eerste gezicht wellicht blijkt, vooral ook moreel. Nedei- land heeft daardoor o.a. de landen van Centraal-Europa van algeheelen ondergang gered." „Hongarije is meegesleurd in den oorlog tegen wil en dank moest het mee. Het heeft het eerst het bolsjewistische gevaar uit het Oosten opgevangen. De granieten- krans der Karpaten, de eenige toevlucht voor het land, is thans verbroken. En resumeerend, komt spr. aan haar epiloogdat Nederland, in het belang van den internationalen vrede, de toestanden in Oost-Europa eens moge bekijken, moge bestudeeren „De lichtbeelden waren zéér mooi en mevrouw von Csit&ry heeft daarvan een schier onuitputtelijke hoeveelheid." Het verband tussshen de gemeente, het huisgezin en het jeugdwerk. Over bovenstaand [onderwerp sprak 1.1. Dinsdagavend, in Eben Haëzer, de heer C. Tabak, agent van het Nederlandsch Jongelingsverbond. Er waren een 50-tal personen aanwezig de bijeenkomst werd door ds. Raabe met gezang en gebed geopend, die ook met een inleidend woord de spreker van hedenavend introduceerde. De heer Tabak zeide ongeveer het vol gende: Het doel is de jongelingen tot één te brengen-, daartoe begint men met de Zondagscholen, want, wat er in de jeugd wordt ingebracht,-beklijft het beste. Worden zij dan ouder, dan zullen ze hun zakgeld ook niet aan cigaretten en allerhande snuis terijen verdoen, ;[maar zullen zij gevoelen dat samenzijn en met elkaar leuren en lezen beter is, zij zullen gevoelen dat ze zich moeten richten tot een God die hun in alles helpt. Ook in het militaire leven is er gebleken dat er behoefte ontstond aan christelijke tehuizen de aanstoot hiertoe werd gegeven door een luitenant die naar de muziek uit een huiskamer stond te luisteren en dit zoo mooi vond dat hjj een tehuis in dienst wilde stichten; zoo is het eerste tehuis in Gouda onl staan. Het jongelingsverbond met zijn 600 Jon- gelingsvereenigingen doet veel goeds zoowel op het gebied van geheelonthouding als bij het steunen en helpen van verwante ver- eenigingen in Hongarije, waarvoor jaarlijks nog 3000 gulden wordt gegeven. Vertrouwen in de leiding is ook een belangrijke zaakspreker eindigt met de wensch dat ook hier een jongelings- vereeniging tot stand moge komen. De heer Eelderink wekt ook neg tot het vormen van een jongelingsvereeniging op, waarna de bijeenkomst gesloten wordt; enkelen bleven nog een oogenblik na, Naar men ons later mededeelde is er onder Voor zitterschap van de heer Eelderink toen een Jongelingsvereeniging opgericht met aan vankelijk 7 leden. "■"iiiiiiiiilllllllllliillllillllllllllllllllllllllllll||lllllll,ll|l,|„„||||||||||||||||||||^||||||||||j||| is •een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct mum Blue-Band film. Wie in de groote steden gewend is de bioskoop nog al eens te bezoeken, doet daar al gauw de ervaring op dat de films met natuurschoon en de zoogenaamde „leèrzame" films steeds bij het grootste deel van,'t publiek de minste waardeering kunnen vinden. Als regel slaken alle bioskoop-bezoekers een gezamenlijke zucht van verlichting wanneer eindeljjk dat leer zame en opvoedende gedeelte, waar een ieder 't land aan heeft, maar dat men toch maar voor z'n fatsoen slikt, voorbij is. En wanneer dan het doek beputterd wordt met alderhande dwaze en zeer onmogelijke liefdesgeschiedenissen, ongelooflijk hard rennende paarden en ontelbare vallende stapels borden, ja dan gnuift men dan krijg je tenminste nog waar voor je geld. Het is dus eenigszins te verwonderen, en 't moet misschien wel geschreven wor den op' rekéning van de nog onbedorven smaak van het Texelsche publiek, dat er voor de aangekondigde voorstelling van de Blue-Bandfilm, waarbij ons het geheele bedrjjfvan v.d Bergh's margarinefabrieken in werking getoond zou worden, zoo'nover groote belangstelling bestond. Nadat .reeds des middags om vier uur een voorstelling had plaats gevonden, stroomde het des avends tegen achten weer bezoekers, zoo zelfs dat de heer Kikkert om klokke acht gedwongen was met een resoluut gebaarde knip op de deur te doen: wie er toen nog buiten was, bleef er buiten De bijeenkomst werd door de heer Wie- renga met een keurig gestyleerd toespraakje geopend, deze vond daarbij gelegenheid te wijzen op de uitstekende eigenschappen van de Blue-Band margarine, die je nu letterlijk overal voor gebruiken kon Nadat een fraaie natuurschoon-film ons een oogenblik naar 't Zuiden van Frankrijk had gevoerd, kregen we de hoofdschotel in drie deelenvan der Bergh's margarine industrie te Rotterdam. Deze film is opgenomen door onzeNeder- landsche grootmeester der filmersWilly Mullens uit den Haag. De scherpe beelden en uitstekende belichtingen verrieden ook wel dat hier de meesterhand aan 't werk was geweest. Achtereenvolgens kwamen dan ook op het doek dé aanvoer van de verschillende vetten, zoowel dierlijke als plantaardige; het lossen en overladen in tanks, tankboo ten en lichters, de aanvoer der melk die dagelijks in de margarine verwerkt wordt, de smeltketels voor de vetten en de cen trifuges voor de melk; de karnzalen waar zes groote karns de melk en de andere vetten geruime tijd dooreenmengen, of zoo als men dat jij de margarine industrie Geen beter middel hiertegen dan Mijnhardt's Sanapirln-tabletten. noemt, karnen tenslotte de walsen die het halfprodukt kneeden en nog eens kneeden en dan jkomt eindelijk de Blue-Band, als een boomstam dik, uit do laatste machines te voorschijn. Dan volgen nog de geheel automatische verpakking enveVzending, en last not least een kijkje in de laboratoria en kantoren. Het geheel was belangwekkend in hooge mate, er werd klaarblijkelijk niets voor ons verborgen gehouden en wat we zagen stelde ons hart, ook van hygiënisch standpunt, volkomen gerustmen kan, ook al is men lijdende aan bakterieviees, nog met een zuiver geweten Blue Band op z'n boterham smeren. Een paar lachwekkende films besloten de avend, die overigens opgeluisterd werd door een verdienstelijk strijkje en een dito moppen tappende uitlegger. Gesprongen Handen DOOS 30, 60,90 Cent. B(J Apoth. cn Drogisten. Pharm.Fobr. A.Miinhardt Zeist Uitslag van gehouden aanbesteding Bij de door de heer L. Sok, bouwkundige te Helder, alhier in de Oranjeboom gehou den aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor M. Bakker, waren ingeko men de navolgende biljetten In massa H. Riemers, Helder f 6399 Bakker Koorn 7134 50 J. W. Bakker 7374 50 Timmer, Oosterend 7417 W. Blom, Oudeschild 7590,— Timmerwerk Koorn Bakker f 3244 40 J. W. Bakker 3479 Timmer, Oosterend 3520 Metselwerk Keijzer f 3857 Schilderwerk S. Smidt 727 Roeper Vonk 753 Vermeulen, Helder 815 Waar niet anders vermeld, is de woon plaats van de inschrijvers den Burg. Het werk is gegund aan de 'aagste in schrijver. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Tot onze spijt z(jn wij niet in staat de uitslag der reeds in ons blad aangekondigde verbands-wedstrijd van de bfizoudere vrij willige landstorm mede te deelenwelis waar wercf deze wedstrijd de 28 Oktober gehouden, maar do uitslag hiervan wordt niet bekend voordat de wedstrijden in alle afdeelingen van net distrikt Alkmaar heb ben plaais gehad. Het is echter vrij zeker dat hier wel enkele prijzen zullen vallen zoo waren er 3 van 95 punten, 2 van 94 en 4 van 91 punten. Dinsdfsgavend had de vergadering in Hotel de Lindeboom plaais, waarop de prijzen van de plaatselijke wedstrijd zouden worden uitgereikt Op deze bijeenkomst was aaowezig de heer Oolde^s, propagandist van het distrikt Alkmaar, waaionder, zooals bekend is, Texel behoort, verder de voor zitter van de Plaatselijke Kommissie, de heer Burgemeester, met eenige leden dier kommissie en dan nog ongeveer 40 leden vun de B.V.L. In zijn openingswoord merkte de voor zitter op dat bet te betreuren viel dat deze middag do schietoefeningen geen prettig- verloop hadden doordat er tot driemaal toe van plaats veranderd moest worden spr. hoopte echter dat dit bezwaar een volgend jaar opgehev6D zou zijn indien de teekeneu ons niet bedriegen zullen we dan we! een schietbaan krijgen. Vervolgens zeide spr dat hot bezwaar, b(j een prijsuitreiking altijd ondervoDdeD, is, dat Diet iedereen wat krijgt; gelukkig is dat bier niet zoo erg daar tocu iedereen nu een foto k:ijgt. In 't geheel waren 20 prijzen beschikbaar gesteld, waaronder, evenals vorige jaren, eeD van onze Burgemeester voor hem die in de plaatselijke wedstrijd de hoogste pun ten behaalde. Er werd in drie klassen A, B on C geschotenin de A klasse waren 35 deelnemors, B-klasse 10, en O-klasse 3 deel nemers. üe prijswinners in de verschillende klas sen volgen hier. H. Maas H C. A. Kievits S. Troost H. Zijm Sz. J. Zym Sz. S. Lap Kz. C. Stoeüker G. Bremer Joh. Scbrama P. B. Rileco Jac. Hoogebosch W. v. Heerwaarden 87 Maximum 50 p. W. Stolk H. Scbrama D, Bakker B.-klasse Jac. Duinker J. VlamiDg Gz. C. Veeger J. Schoenmaker 87 86 86 91 90 90 87 Maximum 50 p. In de C klasse was maar één prijs be schikbaar gesteld deze werd gewonnen door M. W. Bakker met 95 punteu waar deze het hoogste aantal punten had gescboten werd hem de prijs van de Burgemeester toegekend. De prijzen bestonden allen uit kunstvoor werpen. ToeD voDd de uitreikiugderfoto's plaats, bijna alle aanwezigen hadden 'er eentje in ODtvangst te nemen. Hierna werd nog even het woord gevoerd door de Burgemeester, die allen dankte voor de opkomst ter vergadering, en de heer Ooldero verzocht de Nationale Landstorm- commissie dank te brengen voor de fraaie foto; door de hoer Oolders die dankzegde voor de steeds ondervonden medewerking; en door de PlaatHelyke ieidei, die aan spoorde tot een geregelde en trouwe op. komst. Waarna de vergadering uiteen ging. OudeschiUl, 30 October. Speldjesverkoop N.- en Z.-Holl. Reddingmaatschappij. De gehouden speldjesverkoop op Texel door tusschenkomst van den hqer C. Koopman te Oudeschild (schipper der te de Koog gestationneerde reddingboot) teD bate van het Nat. Huldeblijk ter herdenkmg van het 100 jarig bestaan der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij hééft opgebracht f 108,20. De dames welke zich met den verkoop der-speldjes zoo geweerd hebben komt zeker een woord van hulde toe

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1