Duinkers mélanges zijn de BESTE Gemengd Nieuws Ingezonden Oude Sinterklaas. Tintelend van fijne spot was de parodie op het mobilisatiekruis, twee oud-gedienden de een getooid met het kruis, de ander daarvan verstoken, omdat hij er geen centen voor had, zooals h\j aan iedereen verzekerde. Een spottende beteekenis had ook de vertooning met scheidsrechter Penalty in het midden. Scheidsrechter Penalty, die, naar men verzekert door zijn kwistig uitgedeelde strafschoppen de laatste nederlaag van Texel I op zijn geweten heeft. Beslist lachwekkend was het echtpaar met het dwingerig kind, dat uit de treure uitriep„Moeder, ik wil een lolly, Moeder ik wil een cent" Derijke oom uit Amerika paste goed in hetzelfde kader. Het glazenwasschersbedrijf werd naar bohooren uitgeoefend. De beer dient ge noemd, zoo goed als het boertje, dat met groenten naar de veiling ging, zooals we konden lezen. Voor Mendels en van Leersum werd reclame gemaakt met lichtletters in verschillende kleuren. Vliegers van een vliegdienst Mok Batavia deden 'n rond gang. „Een vriendelijk gezicht" gaf ook op Oudesinterklaasavond, „licht." Maken wij nog melding van de visscherlui in oliepak gestoken hun waren rondventend, van een groot gezelschap, heel aardig ge- costumeerd, dat ons op ketelmuziek ver gastte en van een harmonica-virtuoos die al zijn collega's in de schaduw stelde Van aardige vrouwtjes in ouderwetschekleedij, van Chineezen en weet wat nationaliteiten meer, van heel lange en zeer dikke dames, dan hebben wij zoo ongeveer alles vermeld, wat oude Sinterklaas te zien en te genieten gaf. Het werd elf uur en nog klonk langs de straten, dat Oude-Sinterklaas nooit verloren gaat en dat het toch zoo mooi, zoo drom mels mooi is geweest. Uitslag publieke verhuring. Uitslag van de publieke veihuring ten behoeve van de Doopsgezinde Ge meente I De Kamp", huurder M. Zuidewind voor t 4775,-. II „Uri huizen", huurder H. Koorn Mz. voor 3575, DE KOOG Oude Sinterklaas. Was er met Sinterklaasavond weinig in ons dorp te beleven, anders was het met Oude Sinterklaas. Er was nu heel wat drukte langs de straat, en er waren vele gemaskerden. Tot laat in de avond kon meD de geluiden van trompetten enderge- lijkeD hooren. In café de Braven waseeD gezellig bal Ook de autobus reed eenige malen met succes bron en weer. DEN HOORN Oude Sinterklaas. „En de Oude Sunterklaas gaat nooit verloren," dat is, ook voor den Hoorn, een waarheid als een koe. Zag men op 5 December slechts een luttel aantal kleine Sinterklaasjes, met de échte, de Oude Sunterklaas bewogen .ichtalvan gemaskerden langs de straat, in de huizen en in "t cafee Er waren erbij, die inderdaad veel werk van hun pakje gemaakt hadden. In 't cafee was gelegenheid tot dansen, waar van, zooais zich laat begrijpen, gretig gebruik werd gemaakt DE WAAL Begrafenis S Klay. De 12e December des namiddags te drie ure had op ons dorpje een droevige plechtig heid plaats, en wel de begrafenis van de, zoo onverwachts en tragisch om het leven gekomen, zuivelbereider SiemonKlay. Onder de stoet die op het kerkhof de over ledene de laitste eer kwamen bewijzen bevond zich ook de heer W H Lap, die, namens het bestuur van de Stoomzuivel fabriek De Hoop, woorden van waai deering sprak in de korte tijd dat de overledene hier werkzaam was had hij zich doen kennen als een vakman van bizondere bekwaamheden en zich veler vriendschap en achting ver worven. Brandje. f'o 12e i ecember ontstond hier, des avonds brand in de woning van de heer Dontje, gelegen aan de polderweg Dank zij de door tastende hulp van de heer Thomassen en enkele andere personen is het gebouw behouden gebleven, doch de inboedel werd etn prooi der vlammen. D oorzaak van het ongeval was een ongeluk meteen brandende lamp. De schade wordt door verzekering gedekt. DE COCKSDORP Ouwe Sunterklaas. Ds op Texel eigenaardige gewoonte, om het feest van Sint-Nicolaaa tweemaal te viereD, is ook dit jaar hier weder in eere gehouden. Zeer groot was het aan'al ge maskerden, dat Zich op straat bewoog. Behalve eenige rondfladderende nimfen trok een wandelend monument ter buldigiog van onze dappere zeehelden bet meest de aaodaebt Verder zag men vermommingen van allerlei slag; zelfs de beer met de ket ting ontbrak niet. OUDES CHILD Het ouwe Sunterklaas is ook hier met opgewektheid gevierd. Het aantal gemas kerden was groot en er was wel werk van de costumes gemaakt Langs de straat was het een gezellige drukte en de „Zeven Provinc;ëo" was te klein om alle daoslus- tlgen te herbergen. be Nederland ludië- Vlucht. H-t Fokker Bulletin meldt: Thans nu de groote vlucht Amsterdam Batavia is volbracht, zijn enkele zeer iuteressante gegevens bekei'd gewotden, welke hietönder volgen De totale afstand Amsterdam - Batavia welke 15 899 K.M, bedraagt is afgelegd met een gemidde de snelheid van 130 K.M. per uur. De schroef maakte gedurende deze vlucht in totaal 17 208.000 omwentelin gen en de krukas van deD motor in totaal 26 680.000 omwentelingen. Do totaal verbruikte benzine bedraagt 12 350 liter en de totaal verbruikte olie 5C0 liter. Auto ouder de locomotief. Op den overweg bij Diependaal is Woensdagmorgen een vrachtauto van de firma A. Kooy te Arnhem door een loco motief gegrepen. De auto werd 10'J meter meegesleurd en totaal vernield. De twee knechts die op den wagen zaten, A en G., werden gewondden een moest een been worden afgezetde ander heeft een been gebroken. Gevaarlijk speelgoed. Op de jongensschool der Broederge meente te Zeist heeft, naar bet „U. D." meldt, een jongen van de zevende klasse kans gezien een revolver binnen het schoolgebouw te smokkelen. Tijdens de ochtendpauze onder de les heeft bij onopgemerkt spelenderwijs de revolver in de klas afgeschoten met het gevolg dat de scholier C. ernstig in den arm gewond werd. 't Spreekt van zelf dat de heele school in rep en roer was. De getroffen joDgen werd direct door den onderwijzer ver bonden. Opneming in het ziekenhuis te Utrecht, waar de kogel uit den arm zal worden verwijderd, werd door den genees heer noodzakelijk geacht. Een niemo soort misdaad. De politie te Vancouver (Britsch- Coiumbia) zoekt naar den misdadiger die op 'n nieuwe en meedoogenlooze manier medeburgers van het leven tracht te barooven. De man rijdt in een auto door da straten en schiet op voorbijgangeis ver giftige pijlen af. Ook uit verschillende andere steden uit de Westelijke distric ten worden dergelijke aanvallen gemeld Een leelijke vergissing. Iemand in de gemeente Finsterwolde (Gron.) slachtte een varken bd zoutte het spek en vleesch in. Achteraf bleek daar voor niet zout maar fijne soda te zijn gebruikt, zoodat het vleescb bedorven was. Ue vergissing werd begaan door den winkelier, bij wien het zout was besteld. Deze heeft een schadevergoe ding van f60 betaald. Ook iemand, die kool inmaakte, ontving soda, doch dit werd nog tijdig ontdekt. Lafaards en helden op zee. De Londensche redacteur der Msb meldt Een in Mauritius verschijnend blad geeft bijzonderheden omtrent de ont ploffing aan booid van het Franscbe stoomschip „Gigal"', waai door dit schip op 55 mijlen van het eiland zonk. Deleden der rquipage gedroegen zich zeer laf en ijlden rn paniek naar de booten, die zij af ieten, terwijl de kapitein, de officieren en eenige vrouwen aan boord van het. zinkend vaartuig achterbleven. Do officieren evenwel gedroegen zich mtt evenveel m^ed als de bemanning lafheid ten toon had gespreid. Terwijl het schip brandde, bouwden zij ven vlot voor de viouwen, doen d?zen uurfden zich ti c eraan toe te vertrouwen Er waren twee R K. geestelijken aan boord en de matrozen hadden dezen eou plaats in een van de reddingsbooten aan geboden. Zij weigerden evenwel, doch lieten zich later met een der zeelieden op het vlot neer. Vandaar zagen zij in een regen van vonken hoe de „Gigal" met de vrouwen en de officieren die niet vaD boord wilden gaan, nu de vrouwen "geweigerd hadden zich op het vlot te begeven, zoük. Papiersnippers. Ik kocht 'n ons corned beaf, het goed koope en voedzame artikel, dat menig hoedenproletariër de illusie van een welvtorzienen disch geeft. De mar, die 't voor me uitwoog, zag er met zijn als mahoniehout zoo bruin gezicht en zijn scbippersbaardje niet uit a!s een rasecht winkelier. Ziin knechtje had om andbre reden weer niets van een „vakman", zijn oogen leken altijd droevig te staren naar iets, dat heel ver weg was U b9nt hier Dog niet lang? vroeg ik. Nee, vroeger gevaren, zei de winkelier. Daar is tegenwoordig ook al geen avon tuur meer mee te beleven vroeg ik. (Dit was een listige vraag om tegenspraak uit te lokken.) Nou, je kan er toch nog mee naar den kelder gaan, bromde de zeeman. Hebt u schipbreuk geleden Ja, dat zou 'k haast zeggen. En na veel trekken kwam er dit uit: Ik was met de „Agatha" op weg naar Buenos-A ires, in 't jaar 1916. Toen dook er 'n Duitscbe duikboot zoo scherp als 'n zaagvisch, voor ons op We waren zoo kosst als 'n maD, die je 'n pistool op de borst zet. Hij liet twee man en dien joDgen, dien je daar ziet, bij ons aan boord klimmen en hij gelasttevolgen. Maar toen kwam er 'n koopvaarder met de Noorsche vlag. De Duitscher wou hem net zoo behandelen. Daar laat me die Noor de ijzeren plateD op zij vallen, je hoorde ze rammelen. D'r ston den kanonnen achter verscholen. Pang, pang daar ging de duikboot naar be neden. Niks van over gebleven als 'n groote olievlek op 't water. Nou moet u weten, de vader en de broer van dezen jongen waren op die boot. Dat waren zooveel als z'n eenigste nabestaanden, die zag bij daar voor zijn levend6 oogen naar de dooien gaan." Hij keek naar den jongen. Ik ook. Die bad blijkbaar van 't verhaal niets begre pen. Ja, zoo is ie. Er zit niks geen geest meer in. Zoo is ie van dien dag af. Maar ja, je kon hem toch niet aan z'n lot overlaten, Toen heb ik hem maar meegenomen. Ik ben hier Damelijk aan deze zaak mee aangetrouwd. Maar m'n vronw bad g09n bezwaar. Voor hem is er ook nog wel 'n boterham." 't Volk. ZWERVER (huittn verautw, ordeliiküeid der Redact >-) Geachte heer Redacteur. Het zij mij vergund een woordje mee te praten in Uw veel en graag gebruikte lolom „INGE ZONDEN STUKKEN'Steeds heb ik gemeend dat deze kolom diende voor personen, die in het algemeen belang hun bezwaren wilden te berde brengen of nieuwe inzichten ter algemeene kennis brengen. Daar echter de laatste tijd meermalen stukjes daarin geplaatst worden, die voor niemand be langrijk zijn en meerendeels uit persoonlijkheden bestaan terwijl de tdon daarin niet enkel zakelijk, is, daar zou ik U in overweging willen gever, om dergelijke nuttelooze geschriften niet meer te plaaisen, daar het niet prettig voor de lezers is dergelijke lectuur onder de oogen te krijgen, terwijl de Texelsche Courant tegenwoordig juist zoo uitmunt door zijn aardige stukken (POSTVERKEER enz) en de leuke, vaak gees tige, verslagen. Van algemeen belang is het, dat het vervoer van passagiers van de boot naar de verschillende dorpen zoo goed mogelijk geregeld is, waartoe het min of meer. voorhistorisch vehikel, meer hekend onder de naam van „DEL1" reeds lang niet meer toe in staat bleek te zijn, gezien ook t-et groot aantal personen, dat te voet ging. Dat er toen iemand met een ruin ere blik ge komen is, die met goed ingerichte autobussen en behoorlijk reservemateriaal, dat aan de daar aan gestelde eischen voldoet, is gaan rijden, dat is wel degelijk van algemeen belang geweest en moet door alle Texelaars zonder aanzien des peisoons gewaardeerd worden. Of die per soon nu BOEKEL, KALIS of REUVERS heet, doet niets ter zake. Er is nu een goede ver binding, Aan U is nu de beurt inwoners van Texel, om die goede gang van zaken in stand te houden. Hij, die het meest in het algemeen belang werkzaam is, behoort ook te kunnen rekenen op de steun van hen, die er wel bij varen. Met beleefden dank voor de plaa'sing, J A. ZUR MüHLEN. Den Haag, 12.12 1924. Mijnheer de Redacteur. 'k Bemerk, naar aanleiding van het verweer van den heer Kievit, dat deze nog niet voldoende ingelicht is; hij noemt dit waarachtig brutali teit. Dag en uur op te geven is mij niet moge lijk; 't was echter namiddag en de plaats waar ik u heb opgezocht was de hooizolder, waar u met uw zoon eenige werkzaamheden ver richtte, naar ik meen, hakselsnijden. Het onderwerp was blijkbaar voor Kievit van te ondergeschikt belang, daar hij zich niet de tijd gunde om op een geschikter plaats de besprekingen voort te zetten en er ook met nader op wenschte terug te komen. De heer Kievit moge bedenken dat ik niet als Busdienst-ondernemer, doch als Autohande laar bij hem kwam. Voor mij was dit alles voldoende om ter ge legener tijd handelend op te treden: 't hteft mij zelf bevreemd dat het nog tot December geslierd heeft, daar ik veelal de daad bij het woord voeg. Het tweede gedeelte van uw schrijven be treffende de teekening van de autobus geeft mij aanleiding tot het volgendede teekening van de bedoelde autobus was afkomstig van de firma Auto-Hendriks te Rotterdamvoor een ieder die er belang in stelt is deze teeke ning bij mij ter inzage. Van mijn eigen eerste Bus heeft de firma Met te Alkmaar mij nooit een teekening of foto verstrekt. Vervolgens deel ik u mede dat u met mijn eigen woorden ongeveer weergeeft wat ik des tijds aan de Redaktievan de Texelsche Courant mededeelde, namelijk dat ik gehoopt had dat het opbouwen van m ij n Bus geheim zou blijven. Daar is, dunkt mij, toch niets verkeerds in En al was dat ook voor u een verrassing, zoo stond het u toch eveneens vrij een dienst met een Bus op te zetten Dan hadt gij maar aan moeien pakken I Ik word toch ook van begin af aan bekon- kurreerd zonder dat mij door de verschillende ondernemers wordt aangezegd dat zij een dienst gaan openen Er is dan ook van uw kant geen reden om ontevreden te zijn, temeer niet, waar u nog een vingerwijzing hebt gehad. Ik hoop verder dat een en ander u nu vol doende duidelijk zal zijn, opdat de pen over dit onderwerp weer rusten moge. Met dank voor de plaatsing, E. BOEKEL. P,S. Het mij ter inzage verstrekte onder schrift van den heer Kievit geeft mij geen aan leiding tot verdere opmerkingen ik blijf bij de door mij gegeven voorstelling van de feiten. E. B. M. de Redakteur. De bizocderhedeu, waarvan de beer Boeke) melding maast, kloppen precies op zijn bezoek, dat hij mij lang voor 1922, misschien voorjaar 1919, bracht, toen de eerste zware vrachtauto's op Texel kwamen. De heer Boekei wilde mij toen zoo'n zware vrachtauto verkoopen. Dat ik daarvoor geen belangstelling had, laat zich denken. Bij dat bezoek waren inderdaad mijn zoon en ik bezig met hakselsnijden. Nu, iedere boer zal toegeven, dat men geen haksel SD^dt in Augustus. Dankend voor do plaatsruimte D. KIEVIT. [In afwijking van de ten dezen opzichte be staande gewoonte, hebben wij, om een einde aan dit debat te maken, met toestemming van de heer Boekei, de heer Kievit de gelegenheid gegeven om nog in dit nummer met enkele woorden op bovenstaand ingezonden stuk te antwoorden; waarmede dan de besprekingen over dit onderwerp gesloten worden verklaard Redaktie Texelsche Courant.] Dienstplicht. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt ter alge meene kennis, dat de Minister van Oorlog, bij beschikking van 12 December 1924, Vile Afdee- ling, No. 209 V, aan Lodewijk Fianciscus Bremer ingeschrevene voor de lichting 1924 uit deze gemeente, met ingang van 16 December 1924, voor den tijd van twee jaren vrijstelling van den dienstplicht heeft verleend, wegens kost winnerschap. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt' of diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting Ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 15 December 1924. De Burgemeester van Texel, R. P. KEIJSER Cz. Lo.B.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2