No. 3876 1924-1925. Woensdag 31 December 1924 38ste Jaargang Uit Texels Raadzaal Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledero regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere rogelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Teneinde bij iedereen vrjjen toegang ;e verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze omgeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde bij allen een welkome vriendhet worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron om bekend te worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Texelsche Courant, no. 1, 15 September A° 1887. Inschrijving voor den dienstplicht. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat in Januari as. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven perso nen, die geboren zijn in 1906. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op Dinsdag 6 Januari 1925, van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 23 December 1924. De Burgemeester voornoemd, R. P. KEIJSER Cz. I.o.B. Oudejaarsdag: balansdag. Een vreemde vergelijking zal menigeen misschien den ken. Toch is dit niet zoo. Zooals de koopman op gezette tijden zijn balans opmaakt, de schulden van zijn zaak aan de eene kant en de bezittingen en vorderingen aan de andere zijde stelt, zoo is de Oudejaarsdag bij uitnemendheid geschikt om voor ons zèlven de balans vap het laatste jaar, dat we op onze levensweg aflegden, op te maken. We kunnen dan onze verliezen en baten, onze vreugden en droefheden tegenover elkander stellen; gelukkig bij die een winst kan boeken Maarvoor de koopman is de balans slechts middel, geen doel. Hij moet erdoor zien hoe z'n zaken staan, en, door verge lijking met vroegere balansen, vaststellen of er vooruitgang is. .Is dit zoo dan kan op de ingeslagen weg worden voortgegaan is dit niet zoo dan moet de met koopmans geest begaafde zien waar de oorzaken der achteruitgang schuilen, om zorg te kunnen dragen dat het verlies van dit jaar in een winst voor 't komende worde omgezet. Doen ook wij aldus laten ook wij traeh ten uit de balans van ons leven te lezen of, en waar, de fouten in de zaak schuilen, opdat onze Oudejaarsavend-balans niet enkel diene tot beschouwend terugzinken in het verleden, maarbovenal tot vertrouwen wekken in wat komen zal Heil in 1925 24 December 1924. De laatste zitting van dit jaar, het eiDde van een gemeenteraadsche jaarkring en dus zou men zoo zeggen, een zittingin mineur Een vergevensgezinde, milde oudejaars- avendstemming had er behooren te heer- schen in zoo'n laatste bijeenkomst vlak voor de Kerstdagen Bet heeft niet zoo mogrn zijn al leek alles zoo mooi en vlot te zullen gaan. Een agenda van 20 punten is geen kleinigheid, en toch gingen 19 van de 20 van 'n leien coe/e/? A<3nc/er7 /?awe, óc/ira/e /Jo/c/. ö/OP/ngeno'e /.//s/pe-r?. POPOi.pe/~ abos S0-S0-90C 7i/t>er? SOc 8/j'4pof/> cr? Orog/s/err dakje: de heeren A. Langeveld en B. Weersma kregen eervol ontslag uit hunne functies, mèt een toespraakje, de heer D. de Groot van Oost ook eervol maar zönder toespraak en het echtpaar Brouwer eervol ontslag met een dubbele toékpraak en een applausjede heer 0. A. Keyser werd op verzoek overgeplaatst als hoofd naar de Waal en in Midden Eierland werd nog geen nieuw hoofd benoemd, daar één sollicitant de schrik al in de beenen sloeg toen-ie te Oudeschild over de loopplank aan wal stapte Regenten en regentessen en dergelijke hoogwaardigheidsbekleeders, van Weeshuis, Armbestuur, Nijverheidsonderwijs en Schoolkommissie werden allemaal herbe noemd hoofd der school te 0ost wordt de heer B P. Abbema van Gouda, de haven van Oudeschild wordt in beheer en onder houd door 't Ryk overgenomen, maar de gemeente Texel moet daarvoor het Ryk jaarlijksch vierduizend gulden betalen, de Provincie geeft zesduizend. En de kermis heeft f 400.meer opgeleverd dan de raming,.... ziedaar al 't nieuws in 'n note- dop. Maar toen kwam het, uit voorzichtigheid waarschijnlijk naar het einde der agenda verschoven, voorstel van het raadslid S. Keijzer om de wethouders elk f750,— per jaar inplaats van f 300.te geven. Dat voorstel heeft aanleiding gegeven tot een weinig verkwikkelijke woordenstrijd zooals wy deze in Texels Raadszaal tot dusverre niet gewend zijn geweest. De edelachtbare heeren hebben elkaar daarbij op vrij onparlementaire wijze de waarheid of wat, zij daarvoor hielden gezegd en het zal zeker aan de weinige ervaring, die onze loko-Burgemeester nogindergelijke zaken heeft, geweten moeten worden dat de voorzittershamer niet enkele malen regelend is opgetreden om verschillende al te krasse termen weg te hameren en zoo doende de wijze van uitdrukken jwat te temperen. Men kan elkander ook met parlementaire woorden nog wel harde noten te kraken geven, zonder dat daarbij de onschuldige tafel van de raadzaal met vuist slagen bewerkt wordt of men elkaar weder- keerig voor allerlei fraa's uitmaakt 1 De grond der zaak was een fel-bedoelde aanval van de heer Pisart op 't tegenwoor dige kollege van B en W en een even felle tegenaanval van de heeren Boon en Epe op vroegere bewindvoerders, Het eind van 't liedje - voorloopig althans is, dat het voorstel-S. Keijzer werd aangehouden tot een volgende raadszitting. Dus maar afwachten wat er dan van komt, allicht zijn de gemoederen tegen die tijd wat tot rust gekomen. Als 't wintert! Als 't wintert 1 dan zit ze gedurig voor ['t raam, Margaretha noemt dan zoo dikwijls zijn naam, Zij tuurt dan vol weemoed, en matheid daar- [henen, Waar eenmaal haar Hans op de schaats was [verdwenen Om nimmer te keeren. hoe of haar dat hindert 1 Als 't wintert 1 Als 't wintert 1 dan voelt zich de jeugd [zeer verblijd Of sneeuwjacht, of vorstwind, hun kracht [voert om strijd, Het hindert de jeugd niet, bij 't blijvol ge nieten Al zou dit zoo vaak ook hun ouders verdrieten, Meen niet dat de blijdschap der jeugd iets [vermindert Als 't wintert Als 't wintertdan valt het op zee lang [niet mee, En visscher, én zeeman, het volk van de zee, Zij kampen en worst'len zoo vaak met de [baren, Doorstaan soms zoo dikwijls nabije gevaren, Of vallen door 't noodlot, als 't scheepje [versplintert, Als 't wintert Als 't wtntert I dan slaapt wis een deel [der natuur, Doch 't and're dat weikt, bepaald leder uur; En geeft ons het sneeuwkleed, de regen, de [ijzen, Kristallen van nevel, in 't zonlicht te prijzen. De grootheid der Godskracht waaraan men [herinnert Als 't wintert 1 Als 't wintert 1 dan heerscht vaak bij velen [gebrek De armoe treedt binnen in menig vertrek Voor voeding, voor kleeding, voor dekking [daarbinnen, Och wilt dan gegoeden I een wedstrijd begin gen I Een wedstrijd in 't steunen I die 't lijden [vermindert 1 Als 't wintert I IJrnuiden 27 Dec. 1924. Chr. C. VISMA.N 21-27 Dec. Het Kerstfeest is weer achter den rug en het nieuwe jaar staat voor de deur. De ur. n van herdenking van hetgeen bet oude jaar te herdenken geeft, zijn weer geko men, maar weldra zullen ook weer de heilwenscben weerklinken waarmede we elkander op den Nieuwjaarsmorgen be groeten. Voor velen echter z[jn de laatste dagen te druk om zich eens rustig tot overpein zing te kunnen neerzetten. In bet zaken leven doet zich dat verschijnsel algemeen voor. De feestdagen beteekenen dat de arbeid stil gelegd wordt om daarna dubbele inspanning en meer banden dan anders te vragen. En zakenmenschen hebben dan ook Diet een kerstvacantie zooals heel veel anderen. Tot die heel veel aodereD mogen we van 't jaar ook de loden der Tweede Kamer rekeDen. 't Is hun gelukt aan den vooravond van Kerstmis door het begroo- tingswerk heen te komen en zoo konden ze dus een lustig Kerstmis vieren. De zweep van den voorzitter zat er in de beide laatste dagen voortdurend achter en bet werk werd aan het slot wel een beetje afgeraffeld, doch het vaderland zal daardoor wel voor geen cent benadeeld z|jn gewor den. „Oorlog" kwam weer b|jna aan bet slot en er is nogal heel wat over geboomd, terw(jl ook tal van moties en amende menten bet levenslicht aanschouwden. De Kamer bad echter haast en de ontwapenaars moesten zich al zeer beperken. De meer derheid bleef zich op een enkele uitzonde ring na, eendrachtig achter de regeeriDg scharen en 'i liep zonder „crisis aan oorlog" af dezen keer. Minister van D|jk kon derhalve tevreden z[jp, doch minister Col|jn had een niet zoo'n goeden dag doordat de Kamer zijn wetsontwerpen betreffende de salarissen van de leden van den Rmd van S ate, de Rekenkamer en de Rechterlijke macht ver wierp Dit echec was wel eenigszins voor zien en minister Colfjd zal dus ook wel op „het ergste" zijn voorbereid geweest, zoodat bij zich er niet te veel van zal aantrekken maar erg prettig kan deze Kerstverrassmg voor hem toch niet geweest zyo. —o—o—o— Het groote onderwerp op het gebied der buitenlandscbe politiek is thans wel de kwestie van de ontruiming van de Keulsche zóne. Men weet reeds, dat blijkens een mededeeling van minister Chamberlain in het Britsche Lagerhuis, op een ontruiming op 10 Januari as. niet mag worden gere kend omdat de commissie van controle door de in Duitschlaud ondervonden tegenwer king niet tydig met baar rapport zou gereed komen. Dit laatste is intusscben nog wel iets meegevallen, maar de zaak heeft intus- schen een andere wending genomen. Blij kens de berichten uit Parijs verzet de F anscbe regeering zich tegen de ontrui ming op 10 Januari a s en in een m> mo- tandum Oat ze nasr aaDleiding van ten tcbitjvin der Duitscbe ïtgeeriDg cp<'ti in, woidtn de.motieven daarvoor uiteengezet, Iu dat schrijven zegt ze o.m. dat de uit Duitschland ontvangon inlichtingen onvol doende zijn om volgens de termen van het verdrag van Versailles de ontruiming op 10 Januari a.s. mogelijk te maken. De nieuwe ontdekking van verborgen wapens door de controle-commissie kan strekkon tot versterking van de door de Fransche regeering aangenomen houding. Voorts wordt in het memorandum gezegd, dat de onderhandelingen tusschen de geallieerden in volkomen overeenstemming worden voortgezet. Io de Franscbo bladen kan men bijzon derheden lezen over do ontdekte Duitscbe wapeDS. Volgens deze berichten zou men te Berlijn in zorgvuldig gecamoufleerde kisten een machine hebben ontdekt, bene vens verscheidene tienduizenden staalcy- linders, welke reeds ruw bewerkt en be stemd waren voor de fabricage van mantels van zware machinegeweren. Dat zou niet de eenigste vondst zijn, maar wel de meest verdachte. De Duitscbe regeering beeft reeds bij voorbaat tegen een eventueele verschuiving van den termijn van ontruiming der Keul sche föne geprotesteerd en ook beeft Dr. Marx de Duitscbe Rijkskanselier in de Kölnische Volkszeitung daaraan 6en artikel gewjjd. Dr. Marx beeft daarin o.m. vooral erop gewezen dat Duitschland op hetoogen- blik geheel is ontwapend,"dat gevaar voor een Duitscben aanval dus uilgesloten is. Wel kan er over detailkwesties nog ver schil van meaning bestaan, docb als de geallieerden weigeren tot de ontruiming over te gaan zooals deze door het verdrag van Versailles is geregeld, dan is dat een inbreuk op dat verdrag eo in str|jd met de goede trouw. Duitschland zal zich dan terecht afvragen of de beloften ingevolge bet Dawesplan gedaan, wel ernstig gemeend zijn geweest. De kwestie is thans in bet stadium van beslissing gekomen en we zijn benieuwd naar wat de eerste dagen van het nieuwe j iar iu dit opzicht voor nieuws zullen bren gen. Rijwielbelasting 1925. Men zij gewaarschuwd I Toen de rijwielbelasting in werking trad werd er in alle groote en kleinekranten dag in dag uit, over geschreven, En het was een nieuwtje. Gevolg van deze beide dingen was, dat iedereen eraan dacht en vrijwel alle fietsen van een plaatje voorzien waren Zoodoende vielen er weinig bekeuringen Met ingang van 1 Januari 1925 moet elke fiets van een nieuw rijwielmerk voorzien zijn Deze nieuwe merken, wit van kleur, zijn op alle postkantoren, hulp kantoren etc a f3.per stuk verkrijgbaar. Iedere wielrijder die zonder een belastlng- merk-1925 rijdt, heeft kans op een be keuring en moet dan dubbel betalen. Men zij gewaarschuwd 1 Giften Witte Kruis. N.N. te de Waal door Ds. de Maar f 10, N.N. te de Waal f 2,- OUDESCHILD Vervoer Ie Kerstdag. Als bijzondeiheid kan zeker wel worden vermeld, dat op de le Kerstdag by aan komst laatsie boot, vyf autobussen en 5 luxe auto's klaar stonden om de velepas- sagiers te vervoeren.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1