droog groea erwtenstroo 2700 bossen dekriet, Cnc/ur Algemeene Ledenvergadering Te huur bij inschrijving voor 6 jaar. vragen prijsopgave: 2 beste kalfkoeien een sehilderskneeht Een tuis met tuin, HEBT U AL GEBLOOKERD? Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIEN IK BLOOKER ELKEN DAG! 41féiét/tfotö Brievenbus van het Begrafenisfonds „UNITAS" a voor de levering van stroo voor de zes groote larr.meren- markten; en b voor de levering van stroo voor de overige- veemarkten in 1925. inschrijving trachten te verkoopen Er biedt zich aan Te koop gevraagd BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN geo, badgasten bv. verkocht werden, maar daar staat tegenover dat er ook een aantal kostelooze merken werden uitgereikt. We kuDnen dus zeggen dat er ongeveer 2600 fietsen op Texel rijden dat wil dus zeggen op iedere 3 inwoners, zuigelingen en grijsaards inbegrepen, een fiets 1 Van de staat naar de kerk is een kleine sprong de chocolade-kerk die bij banket bakker Moojen voor 't raam .stond, i< gewonnen door Mej. A. Fiens alhier zii beeft het juiste gewicht op de kop al geraden 11 pond en 3'/j ons Zeker eeu timmerman's oog voor gewichten. Naar wij nog vernemen heeft mej Flens de door haar gewonnen chocoladekerk ten geschenke gegeven aan het gesticht van Weldadigheid. „De eerste de beste gymnastiekuit- votring" behooit ook weer tot het ver leden. Nu, een beste is het geweestde verwachtingen der vele aanwezigen zijn verre overtreffen en de stoffelijke blijken van waardeering, die de heer Homs aan 't begin van de avend de heeren Kiljan en Michels aanbood, waren zeker welver diend. Bij de opening van het feest stond heel de „gym" op het tooneel geschaard en zong uit volle borst, (schoon niet te kwiek), het turnlied, van des turners bruischend bloed en derlui oog vol vuur en gloed etc. Daarna kregen we de vrije-oefeningen door adspiraot-ledeo, met het twijgje van de kleine boom voorop, onder leiding van de heer Michels. Vervolgens kwamen de volwassen leden aan de slag. Daarvan is genoten door het publiek, en wat wonder I Het ver toonde aan brug, ringen en rek over schreed vaak de grenzen der gymnastiek om in het rijk der akrobatiek thuis te gaan behooren. Aan het verzoek van de heer Kiljan om slechts na afbop der nummers te applaudisseren, werd dan ook niet strikt voldaan soms was het niet doenlijk je waardeering te onder drukken en moest deze in handgeklap tot uiting komen. De verschillende nummers werden op alleszins gelukkige wijze afgewisseld en aangevuld met voordrachter, waarbij vooral de Siameesche drielmg en de besjeshuis-drieling (de eerste vast en de andere los) in de smaak vielen. De muzikale clown, door de heer Homs ver toond, deed sommigen eeü rillicg over de rug gaan door z'n halfgare stout moedige toeren aan 'trek. Toen na afloop van het rekturnen de jongste twijg van 't boompje aan de rekstok geheschen werd en daar een paar keurige ellebogen-buitelingen maak te, scheen aan hot gejuich geen einde te zullen komen. Een aantal fraaie standen besloot het olflcieele gedeelte van 't programma, waarna een gezellig bal de aanwezigen nog geruime tijd bijeen hield. Zondag kwam S V. S II aan den Burg een voetbalwedstrijd tegen Texel II spelen De stand was met de rust 2 -ü, met het einde 3-0 voor Texel II. Wanneer we nog vermelden dat er Zondagavond weer 'n beetje Darighi-dd met 't licht was, maar dat het tenslotte, zij het wat later dan gewuonlijk, toch nog brandde dan is deze kroniek weer vrijwel volledig OUDESCHILD Stoomschip vastgeloopen. Het Engelsche stoomschip Heron" wekelijks varende tusscben Harlingen en Londen, geraakte j.l. Zaterdag in het Scheurak ,aan den grond. Na vlot gekomen te zijn kon 't schip Zondag morgen zijn reis naar Engeland vervolgen. VAN JAREN HER. Wij lezen in de Texelsche Courant van 12 Jan. 1888 OOSTEREND, 10 Jan. Dat het niet overbodig is geweest te Oosterend een hulppostkantoor te plaatsen, kan uit het onderstaande blijken In 1887 werden alhier ontvangen 5623 binnenlandsche brieven, 14262 drukwerken, 1061 pakketten voor de verzending werden aangenomen 654 postwissels en 51 aangeteekende brieven, de laatsten met een aangegeven geldwaarde van f 1S249 50 Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd een bedrag van f 914,47. Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaange- namen smaak, tragen stoelgang en een op geblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt'sLaxeer- tabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten Rosegeur zonder maneschijn De Londenaars, die zich een dezer middagen in een drukke straat nabij het parlementsgebouw bevonden, bemerkten op zeker uur een aaDgename prikkeling in bun neus. Het was alsof zij plotseling te midden van een onmetelijk veld met bloeiende rozen terechtkwamen. Al meer en meer werd de lucht vervuld met het heerlijkste paifum uit liet Oosten. Wat toch was er gebeurd Een groote kist met zeshonderd flssschen paifum van verschillende soort was van een vrachtauto omlaag getuimeld, met het gevolg dat stroomen paifum iu de straat liepen Zoo sterk was de geur, dat zij, dir zich in de onmiddellijke nabijheid van de ramp bevinden, hun neus moes ten d chtbouden. Op een afstand van twiDtig of dertig meter evenwel liep de menigte te hoop om te genieten van deze gratis rozeDgeur. Alleen de mane schijn ontbrak nog om het geheel te volmaken. Sommige dames wandelden naar de plaats vao het ongeluk zelf en doopten haar zakdoekjes in het wel riekend vocht als herinnering. Eenige leden van Texels Belang zouden gaarne door middel van de Brievenbus aan HH. Bestuursleden dier instelling willen vragen wanneer er eens -veer een algemeene vergade ring komt (Buiten veraiitwior.leMk.ueid der Kedaetie) 't Verdeelen van de sjouw. De Alesia had een voorschot van 20Ü0 gulden verstrekt om dit bedrag onder de stoere werkers te verdeelenMaandag 5 Januari zou deze verdeeling plaatsvinden, .recht en eerlijk' zooals de leider van .die avend sprak. Allen waren toen ondereen dak vereenigd: wie toch zou in de winter het geld niet best kunnen gebruiken? Toen de verdeeling een aanvang nam sprak de man achter de tafel„Ja, mannen, hier hebber, we nu 2000 gulden hoe moeten we die nu verdeelen Hierop werd va.n alle kanten geantwoord „rechten eerlijk.*- Nu begint de man achter de tafel bij de letter B. Wat moeten we daarmede doen Hierop ontstaat eeu geschreeuw„Niets geven aan die vent." Anderen roepen du „Maar hij is er het langst op geweest en heeft in Het begin hard gewerkt met ankers uitzetten en zoo meer.' Hierop ontstaat een groot rumoer en als eindelijk de ver gadering tot kalmte is gekomen, zetten twee man het debat nog voort De een zegtjij moest je schamen, zelf heb je al dien tijd dat de Alesia er geweest is je gewone weekgeld gehad en nog een extra toelage vaD 15 gld, per week eD nu kom jij om nóg een deel waarvoor je niks ge daan hebt. En dan nog te durven zeggen dat B. niks krijgt en jij dan zeker 3-dub- beld De aangesprokenewordt woest, maar niet van schaamte; zijn oogen vlammen en z'n tanden worden bijna een meter lang en woest om zich heen blikkende zegt hij: „IK deel; B. krijgt niks en daar mee af." Anders denkende lotgenopten roepen en trachten zich verstaanbaar te maken .laten we erover stemmen, dan gaat het tenminste eerlijk," maar ja, daar moesten de heeren achter de tafel niks van hebben: het voorstel om erover te stemmen werd met groot misbaar afgewezen. De man achter de tafel, die zich voor die dag, naar het scheen, het baantje van voorzitter en sekretaris had toegedeeld, balanceerde z'n potlood tusschen z'n vingers gelijk een kapelmeester van de marine zijn dirigeerstok. Onderwijl schoof hij de bank papiertjes .zóó heen en weer, dat hy en z'n helpers erin slaagden B niets toebe deeld te krijgen. Nu gaat de man achter de tafel verder: hoe moeten we met L aan De helpers van de man achter de tafel schreeuwen „die krijgt een vol deel*. Daarop wordt er geroepen: Die heeft nooit de Alesia gezien, nog minder er gewerkt." Geschreeuw van achter de tafel„niet stemmen, toch zal hij een vol deel hebben.' Er ontstaat weer groot tumult, men werpt elkaar en anderen leelijke verwensehingen naar 't hoofd, met verwrongen oogen kykende naar 't geld dat op tafel ligt. Het eind van 't liedje was dat L. een vol deel kreeg en B. niets De man achter de tafel, die reeds zijn vol "weekloon met een extra-toelage van f 15 per week ge durende de tyd dat hij op de Alesia was, genoten had, streek met breede zwaai een vol deel arbeidsgeld .opof dit hem wel toekwam, of eigenlijk van een ander was dat kwam er voor hem blijkbaar niet op aan. De gesprekken verflauwen; het geld is ondertusscheu in kleingeld omgewisseld, gaat door de handen en wordt daarbij ver deeld, recht en eerlijk, op een wyze die aan de Middeleeuwsehe strafrechters uit Siberië doet denken Wie z'n deel te pakken heeft, maakt zoo snel als z'n beenen hem kunnen dragen, dat-ie op de openbare straat komt en bekijkt en betast zichzelven dan, of hij dezelfde persoon nog wel is. De, achter de tafel zittende, nablijvers, slaken een zucht van verlichting dat het gros de deur uit is, en werpen elkander, over het restant van de 2000 gulden, vurige blikken toe. Van het luxe-reisje, op ander- manskosten, naar den Burg leggen zij geen verantwoording af: ze hebben nu eens ge toond wie er de baas is, en alzoo werd er recht en eeriijk gedeeld. X. Naschrift. 10 Januari is het op de schippersbeurs voorgevallen dat twee mannen over het hier behandelde twist kregen en een zekere fanatieke tegenstander van B. trok daarbij het mes. Het is toen bij dreigementen ge bleven, maar een bloedig gevecht kan er wel eens van komen. Van beide kanten s men al even verbitterd. Wil men aan deze wantoestand een einde maken, dan is het beste middel dat de HH. Dros Co. elke werker aan hun kantoor uitbetalen of dit per deurwaardersexploot doen geschieden. X. Naar aanleiding van dit ingezonden sluk heb ben wij ons tot de firma Dros Co. gewend met de vraag of het bovenstaande hun mis- scbien aanleiding fot eenig; opmerkingen of nadeie verklaring kon geven. Wij ontvingen daarop hüt volgende antwoord. Red. Geachte Redactie Voor de welwillendheid waarmee u ons dit ingezonden artikel ter inzage zond, betuigen wij onzen dank. Onzerzijds bestaat er geen aanleidingom ons in de onverkwikkelijke kwesties tusschen de Cocksdorpers (belanghebbenden bij bergings zaken), onderling, te mengen. Wij kunnen slechts betreuren dat er op een klein dorp als de Cocks- dorp tusschen die menschen onderling blijkbaar zooveel veeten bestaan, dat van een eensgezinde samenwerking, wat toch hun aller belang zou zijn, geen sprake is. Hoogachtend: Dros. Het mooiste plekje van ons Eierland. Zaterdagmiddag, 't liep zoo tegen vieren Was 't op de Cockdorper beurs een schelden [en tieren Mannen an 't schreeuwen en vrouwen an 't [gieren Gelijk een troepje wilde dieren. Daar komen nog een tweetal vrouwen, Beginnen ook al mee te jouwen Beiden zijn vast erreg kwaad En van 't woord komt dan de daad Ze grijpen elkaar In d'r pruikie haar 7e trekken en krabben, bijten en plukken Ze gieren en gillen en scheuren elkaar aan [stukken En dat nog wel, o wat een schand' Op 't mooiste plekje van ons Eierland. Eindelijk kwam de storm toch tot bedaren Toen ze afgemat van 't bakkeleien waren. Hier en daar verstrooid leien de vlokken haren, Die men, om z' als krijgsbuit te bewaren, Ijverig opzocht van den grond Overal lagen z' in het rond Een andere maat Kwam net te laat Tijdens 't gevecht liep-ie juist op straat Hei zee Och jee Wat spijt me dat Je hebt hier ook nooit n's wat Nooit is d'r hier airs wat aan de hand Op 't schoonste plekje van ons Eierland, Een flacon Foster's Haagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zjjn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. 304 DEN HOORN. in het „Loodsmans Welvaren", 's avonds 7 uur, op Vrijdag 16 Januari 1925. Het Bestuur. De kapitale boerenhofstede „Leiden" met bijbehoorende bouw-, wei- en hooilanden, ter gezamenlijke grootte van 40,21,77 HA. (waarvan plm. 10 HA. bouw- en plm. 30 HA. grasland) gelegen in den polder Eier land op Texel te aanvaarden 20 Maart 1925. Gesloten geteekende biljetten op zegel van 50 ct. met vermelding van geboden huur prijs per jaar en opgave en onderteekening van twee soliede borgen, worden ingewacht tot en met Maandag 26 Januari a.s. ten kantore van Notaris Mulder te Texel, alwaar de voorwaarden ter inzage liggen. Gunning voorbehouden. N.B. De boerderij is tevens uit de hand te koop. Burgemeester en Wethouders van Texel Het stroo voor de groote lammerenmark- ten blijft het eigendom van den aannemer, doch mag slechts éénmaal ter markt worden gebezigd. Het stroo voor de overige markten zal aar. de Gemeente behooren. De inschrijving moet geschieden voor het stroo voor de lammerenmarkten in massa en voor het stroo voor de overige markten: per K. G. Geleverd moet worden goed droog stroo. Gezegelde inschrijvingsbiljetten in te leveren ten gemeentehuize vóór 22 Januari a.s. Het College van Dagelijksch bestuur vare polder „Waal en Burg" op Texel, zal bij staande aan hoopen van 100 bos in boven genoemde polder. Inschrijvingsbiljetten vóór Maandag 19 Januari, 11 uur vm. in te leveren in café „Den Burg". J. EELMAN Jz., Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. TE KOOP kalftijd 15 en 30 Januari bij P. W. ROEPER Jz., de Waal. JOH. VAN 't NOORDEINDE, Cocksdorp Texel. M. KOORN, Lentevreugd, Eierland. TE KOOP aanvaarding vrij van huur 1 Mei a.s. S. KEIJSER SRz.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2