Texelsche Berichten nemen dit is echter niet mogelijk gebleken. Si r. onderschrijft verder volledig de woorden van de voorzitter, dat verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de tegenwoordige toe stand van het bedrijf niet meer te aanvaarden is. Zelfs wanneer we het elektriciteitstaiief met fOJ5 verlagen, maken we toch nog winst, zou daarentegen de motor ons eens drie maanden in de steek laten, dan leden we zeker evenveel schade als de herstelling thans kost. De heer Ej.e maakt enkele geheel onverstaan bare opmetkingen. De heer Jb. Boon zegt dat we met dit verloopen zaakie niet kunnen doorgaaneen Dieselmotor is na een paar jaar niet verloopen. Het voorstel van B en W woidt zonder stem ming goedgekeurd 12. Voorstel tot uerlaging uanhetelec- triciteitstarief. Het electriciteitsbedrijf was 1 Januari j.I. afg - schreven. In verband hiermede is de vraag naar voren gekomen, of, in afwachting van de in-werk- stelling van een nieuw bedrijf het stroomtaiief verlaagt kan worden. Noodig is het bij de beoordeeling hiervan rekenirg te houdtn met de kosten van de ombouw van de motor, begroot op rond f2300. Bovendien zal gpwenscht zijn, niet uit het oog te verliezen dat ook andere buitenge wone herstellingswerken plotseling noodig kun nen woroen. Met het oog hierop zouden B en W niet lager willen gaan dan f0,50 per kaars per jaar. Thans bedraagt hrt tarief voor huisverlichting, zooals bekend f 0,75. Op grond van het vorenstaande stellen B en W voor de tarieven voor stroomafname van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf met in gang van 1 Mei 1625 vast te stellen (behoudens de volgende uitzonderingen) op f0,50 per kaarslichlsterkte per jaar. Voor hotels, waarvan ook de woning is aan gesloten, f 0,50 per kaars per jaar voor de eerste 100 kaarsen en vervolgens f 0,40 per kaars. Voor vereen igings- en daarmede door Bur gemeester en Wethouders gelijk te stellen ge- bi uwen, welke op het meerendeel der dagen des avonds gebruikt worden f 0.Ï0 voor de eerste 50 kaarsen en vervolgens f 0,40 per kaars. Voor particuliere werkplaatsen, waarvoor niet geregeld dagelijks electrische stroom voor licht gedurende het grootste gedeelte van den avond of in de ochtenduren gebruikt wordt f 0,25 per kaars. Voor de straatverlichting f 900,— per jaar. De heer de Graaf zegt dat elk stroomver bruiker de praktische zin van B en W, die uit dit voorstel spreekt, zal bewonderen. Goedkeurd. 13. Voorstel tot subsidie-uerleening uoor uerharding uan uregen naar het hoornder hieuutland en de Kuil. Het Waterschap de Dertig Gemeenschappe lijke Polders, de polder Het Hoornder Nieuw- land en de polder De Kuil hebben aan B en W een verzoekt gericht om toekenning van een gemeente-subsidie in de kosten van beharding van enkele wegsgedeelten en de aanleg van een gedeelte weg, leidende naar de twee laatstgenoemde polders. De beharding van deze wegvakken is inzon derheid voor de polder het Hoornder Nituw- land wiens bestuur het initiatief dan ook genomen heeft van veel belang; echter liggen zij buiten het grondgebied van deze kleine polder (114 H.A Dat de 30 Gemeenschappelijke Polders voorshands zonder steunverleening niet tot beharding zullen overgaan, laat zich ver klaren, omdat de wegen loopen langs en over onbelaste gronden. Van de zyde van de polder „de Kuil" (belastbare oppervlakte 37 H.A.) kan weinig gevorderd wordendiens .belangen toch bepalen zich tot slechts een paar perceelen grond. B en W zijn dan ook tel de conclusie gekomen, dat de zoo gewenschte verbete ring al'.een tot stand kan komen bij onder linge samenwerking en bij steunverleening van de gemeente Deze steunverleening is te motiveeren, omdat, zonder de medewerking van de gemeente, de toestand blijft, zouals hij is, terwyl by totstandkoming- van het werk de gelegenheid geopend wordt in het Hoornder Nieuwland het boerenbedrijf in tensiever uit te oefenen, waardoor het niet onmogelijk is, dat in deze polder op den duur boerderijtjes zullen worden gesticht, hetgeen toch mede een gemeentebelang is. Ook zal de verbinding voor de bewoners van het Molwerk, het Nieuwlanderhuis en die van de bevolking van het Vliegkamp „de Mok" verbeterd worden. Bovendien valt viijwat grondwerk te verrichten, zoodat het werk mede dienst baar kan worden gemaakt voor de ver ruiming' van de werkgelegenheid. Op grond van het bovenstaande stellen B en W voor hun een crediet te verleenen van f 1000.— voor het subsidiëeren van vorengenoemde werken in de hierboven gemelde verhoudingen onder voorwaarde a. dat de gespecificeerde rekening van de kosten aan Burgemeester en Wethou ders wordt overgelegd b dat de werkzaamheden worden uitge voerd zooveel mogelijk door bij de plaatse lijke arbeidsbemiddeling ingeschreven va- liede arbeiders. De heer Roeper vraagt voor wiens reke ning het onderhoud der aan te leggen wegen zal zyn. De voorziiter antwoordt d.it hij tot ge ruststelling van de heer Roeper, in elk j geval kan zeggen dat du onderhoud niet] voor de gemeente zal zijn. Goedgekeurd. MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. 14. Voorstel tot uerbouwinguan deschool uioning en de School te de Koog Blijkens een ingesteld onderzoek verkeert de schoolwoning aan de Koog in een be treurenswaardige toestandB en W zyn van meening dat nu deze lijdelijk leeg staat, hierin voorzien behoort te worden. B en W vragen een crediet van f 37r '0, voor het uitvoeren van deze verbouwing, naar de hiervoor door de gemeenteopzich- ter ontworpen plannen. Goedgekeurd. 15 Vaststelling kohier uan de honden belasting uoor 1925. Wordt op f 1131,50 vastgesteld. 16. Financieele regelingen, dienst 1924. Worden goedgekeurd. De voorzitter doet hierop mededeeling dat twee uren voor de aanvang van de raad een brief werd ontvangen met het verzoek aau de Edelachtbare Kaadsheeren om het dagloon van f 2 75 wel met f0,50 te willen verhoogen. Dit schrijven was onderteekend Hetwelk doende De Arbei ders van t Schilderend. De voorzitter zege dat dit niet de ijuisie manier van doen iseerstens regelt de raad toch niet de loonen van de losse arbeiders en dan komt het toch niet te pas, twee uren voo-dat de raad begint, en dus de agenda reeds layg geleden werd gepubliceerd, zoo maar ineens met een dergelijk verzoek voor de' dag te komen. Evenwelhet Gemeentebestuur zal aan dacht aan deze zaak schenken. De heer Jb Boon vraagt hoe het gaat met de menschen die Zaterdag uit de dennen zullen komen Deze verkeeren n.l in de waan dat de gemeente zelf de in deze vergadering besproken, wegen verhar ding naai het Hoornder Nieuwland zal uitvoeren De voorzitter zegt dat dit niet het geval is, maar dat de heer W. H. Lap de heer Jb. Boon zeker zal kunnen inlichten. De heer Epe zegt dat deze zaak reeds besproken is. Ronduraag. De heer de Graaf vraagt wat of de reden is, dat bij de invordering van de gemeente belastingen, de waarschuwing is vervallen en men direkt een aanmaning krijgt. De voorzitter zegt dat de geleerden het hier niet over eens zijn; in els geval ligt dit beelemaal buiten de macht van B en W; het k> hier eenmaal vastgesteld zijnde is de zaak heelemaal in handen en in de macht van de ontvanger. De heer D. C Dros geeft in overweging het legaat van Fokke Keyser te bezigen voor het aanbrengen van een fraaiere af rastering op het Groentje. De voorzitter antwoordt dat hieraan met bekwame spoed gewerkt zal worden. De heer Abr. Boon heeft het leed gedaan in deze vergadering niets gehoord te hebben van een prae advies inzake de plaatsing van een brancard te Oudesohild. De voorzitter antwoordt, dat besprekin gen hierover met het Witte Kruisgaande zijn. De heer Pisart voegt hier nog aan toe dat, door de ziekte van Dr. Boswijk, de vergadering waar deze kwestie behandeld zou worden, nog steeds niet gehouden is; hedenavond zal deze echter plaats vinden. De heer Keijser zegt dat jaren geleden reeds van Gebrs Koning toestemming is verkregen voor de plaatsing van een rom melhok nu is dit er echter nog niet en mot de schoonmaak weten de menschen niet waar ze met hun rommel heen moeten. De voorzitter zegt dat dit niet vergeten wordt. De hoer Jb Boon vraagt hoe het staat met het verzoek van 25 Hoornders om bestrating? En of er dan tegelijk riolee ring komt? Maar dan geen putje.», want om de haverklap zit er een kleine jongen in. Den Hoorn is, percentsgewijs, het hoogst aangeslagen in de belasting en heeft dus ook wel recht op een goede bestrating. En hoe staat het met de ont eigening van een stukje grond van Lap? De menschen duiven hun tuintjes niet te bezaaien. En of er van V V.V. niet een wegwijzer naar den Burg kan komen De voorzitter zegt dat de heer Jb. Boon zeker gedacht heelt: ziezoo, nu zullen we zorgen dat den Hoorn z'n portie ook eens krijgt De heer Boon moet echter niet alles tegelijk vragen, dan blijft er niets over voor een volgende keer. Wat overigens die bestratingskwes-t'e betreft, daar komen t.z.t. voorstellen over in de Raad Wat die putjes aangaat, nu, voorzoover spr. bekend is, komen ze er altijd wel weer uit ook, d.w.z. die kleine jongens Of de wijk H werkelijk de meeste belasting betaalt is spr. niet bekend, daar wordt trouwens ook in 't geheei geen rekening mee gehouden. Die onteigening zal wel niet zoo spoedig gebeuren of de menschen kunuen wel rustig aan 't zaaien gaan. En wat die wegwijzer betreft, verwijst de voorzitter de heer Jb. Boon naar zijn overbuurman achter de groene lafel; de heer P.sart is de man van V.V.V. Sluiting. Inwijding R. K. bewaarschool en vereenigingsgebouwen. Maandagmorgen is voor de R K. Texela ren een bijzondere dag geweest, waarop ze met genoegen terag zullen zien: het R.K. vereenigingsgebouw, tevens bewaarschool, werd toen n.l. iDgewiju. Nadat in de parochiekerk de H. Mis was opgedragen begaven de pastoor van den Burg, geassisteerd door zyn ambtgenooten van de Cocksdorp en Oudeschild, de kape laan, koorknapen etc zich in kerkelijk ge waad naar het nieuwe gebouw, waar de genoodigden reeds hadden plaats genomen. Nadat het liturgische deel der inwyding was afgeloopen sprak pastoor Hoosemans ongeveer als volgt Wy hebben nu dit St. Janshuis inge zegend als het centrale punt voor ons bui ten-kerkelijk leven, en het gesteld onder dezelfde patroon als onze parochiekerk St. Joannis den Looper. Dat het ook in zyn geest werkzaam moge zijn naar de korte zinspreuk Illum oportet crescere Hij moet groeien. Behalve voor de vereenigingen wordt hier een nieuw werk ook begonnen: de R K. bewaarschool. De vraag, waaröm een R K. bewaarschool wil ik U met een klein stukje geschiedenis trachten Ie beantwoorden: In den loop v<m 1921 werd de z.g n. Nutsbewaarschool opgeruimd, niet uit ge brek aan kinderen er waren nog ruim 40, maar het gemeentebestuur van toen had het lokaal der bewaarschool voor een min der edel doel noodig. Gij herinnert u onge twijfeld uit de krantaan de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, die een nieuwe school had aangevraagd, werd het oude lokaal der bewaarschool aangeboden (de viijzinnigheid op d'r smalst) en dus moest de bewaarschool verdwijnen. Het gemeentebestuur stelde toen meer be lang in de Nutswoningen dan in de Nuts bewaarschool en het Nut, dat inderdaad met woningbouw goed werk verrichtte, door de menschen onderdak te brengen, zette de kindertjes op straat. Die kindertjes, die op straat stonden, waren meest Roomsche kindertjes. Waar moesten onze ouders er zoo gauw mee been? Er bestond hier nog een Christelijke be waarschool Die hadden ze tot nu toe altijd gemeden, huiverig als ze waren, laat ik het nu eens zeer voorzichtig uitdrukken, voor het gebrek aan sympathie, dat ze gewend waren aan die zyde te ontmoeten. Maar wat moesten ze? Toen echter meer en meer bleek, dat onze kindertjes werden opgevoed in een richting, die niet de onze is, toen de kin dertjes telkens thuis kwamen dat hun ten strengste verboden was vóór het bidden een kruisje te maken ik kan me dat standpunt begrijpen, ofschoon ik't zeer be krompen vind (de christelijkheid op d'r smalst) waarom nu die kleintjes geen kruisje te laten maken wat zijn de men schen aan die zijde toch bang voor een kruisje, misschien vinden ze dat ook al een schandvlek net als het gezantschap by den Paus. Toen werden de stemmen al talrij ker, Al luider, al dringender, om toch zelf een bewaarschool op te richten Het heeft niet weinig moeite gekost, maar ze is er We hebben niet de pretentie, dat het is 'u up to date school, een modelinrichting, maar ik heb de Texelaars dikwyls booren zeggen als je niet kunt wat je wilt, dan moet je maar willen, wat je kunt. Welnu als wy moeten wachten tot we'n juffrouw hebben met 'r diploma, dan zijn de kleintjes van nu al lang grootvaders en grootmoeders. Je kunt toch wel dansen al dans je dan niet met de bruid. Dus, ofschoon we niet hebben 'n juffrouw met zoo'n papiertje in d'r zak toch hebben we het voorrecht, dat onze juffrouw eenigemaanden heeft mogen werken aan de Roomsche Fiöbeischool te Helder onder een zuster meteen jarenlange ondervinding. U zult straks wel zien, dat wij heel wat van Heider hebben nagevolgd en binnenkort, hoop ik, zullen onze ouders merken, dat de bewaarschool niet maar is 'n bewaarschool, maar een school, waar de kleintjes èn godsdienstig èn zedelijk al aardig wat opsteken en waar ze door een verscheidenheid van fióbelwerkjes syste matisch verstandelijk worden ontwikkeld. Aan de eerw. Priorin te Helder en aan Zuster Guala, het hoofd der Fröbelschool klinke van hier een hartelijk dankwoord voor het goede hart, dat ze onze bewaar school hebben toegedragen, voor haar vele belangelooze hulp en zaakkundige voor lichting. Bovendien brengt spr. dank aan de pastoors van Oudeschild en de Cocksdorp voor hunne assistentie, de kapelaan van den Burg, aan de kerkmeesters van den Burg die na veel wikken en wegen - zooals dat voor een kerkmeester behoort toch 'n open oog en open hait voor de zaak hadden, aan de armbesturen van den Burg en de bijparo- chies Ooslerend en den Hoorn Alleen den Burg had de financiën nooit voor elkaar gekiegen, spr. wil dan ook in tiet bizonder aan 't aimbestuur van tie bijparochie Uosteren i z'n hartelijke dank retcigen voor de steun, nu, zooael als iu ie afgeioopen zeven jaien, ondervonden, fcpr. hoopt dat j binnen afzienbare tyd Oosterend beloond moge worden met 'n eigen parochie en een eigen pastoor. Verder brengt spr. dank aan de kranige jonge aannemer van het werk, en aan de jeugdige architect, de heer Ammersdorfer, voor de uitstekende wijze waarop deze het oorspronkelijke plan van architect van Moorsel heeft uitgevoerd. De tijd zal moeten leeren of deze dank terecht gebracht werd. Hierna nam de heer Willemse't woord, zeggende „dat pastoor Hoosemans welis waar over een groot aantal personen een ontzettende hoeveelheid dank uitgestort heeft, maar dat de pastoor zelve toch ook zeker een hartelijk woord van dank toekomt: ZEw toch is als de motor te beschouwen die de zaak dreef. Vooral ook namens de ouders en zeker namens de moeders bracht de heer Willemse pastoor Hoosemans har telijk dank voor zijn streven; met dit ge bouw heeft pastoor Hoosemans zich een standbeeld voor het verre nageslacht ge sticht." Hierna vond een bezichtiging van het, ook uit architectonisch oogpunt, zeer be langwekkende gebouwtje plaats, dat bovenal door zyn zeer moderne aesthetische ver zorging opvalt. De kleuren zijn hoofdzake lijk rood en groen, wat z< er frisch aandoet. In het fröbellokaal hebben de kleinen elk een eigen eiken tafuitje met klein stoeltje. Door samenklapbare wanden kan 't gebouw zoowel in drie kleine als in één groote zaal herschapen worden Van de gelegenheid tot bezichtigen van 't gebouw werd een ruim gebruik gemaakt. De radio-lezing van Prof. R. Casimir. Vrijdagavond waren wy in de gelegen- neid in Hotel Texel te Den Burg de radio lezing van Prof Ctsimir bij te wonen. „'t Nut" had 'c initiatief genomen tot 't organiseeren van een luisteravond, opdat ieder toch de rede van den befaamden paedagoog zou kunnen volgen. Dó heer H. Bruijn had belangeloos z(Jn medewerking aangeboden en voor genoemd doel twee loudspeakers in de zaal opgesteld. Hoewel ook niet-leden van ,'c Nui" toegang badden tegen den geringen pry's van 15 ct. was de opkomst maar matig. Er werd echter terdege geluisterd. Hoewel we trachten zouden een zoo vol ledig mogelt/k verslag van de lezing te geven, zien wy ons genoodzaakt daarvan af te zien, daar maar enkelen baar hebben kunnen volgen. Desgevraagd stellen we 't volledig verslag ter lezing beschikbaar. Den heer H. Bruijn werd dank gebracht, maar de voorzitter van ,'tNut", de beor W. H. Lap, was van meemog, dat, ondanks de goede kwaliteiten van 't radio-toestel, de rede slecht te volgen was. Later vernamen wij, dat door „'tNut" a. s. Vrijdag geen gelegenheid tot luisteren zal worden gegeveD. Eggen met de Fordson Tractor. Op verzoek van Dros Autocentrale woon den w(j laatstleden Zaterdag een demon stratie met de motor-egge bij op de Ni6u we Wamberg. Doordat de grond wat vochtig was slaag] de deze demonstratie in de aanvang niet geheel; later, nadat men de tot dit doel te gebruiken beitels op de wielen van de tractor had bevestigd, ging het betor. Het is verwonderlijk hoe zoo'n gevaarte als de motor tractor met gemak zelfs over diepe greppels beenwipt en men kan ermee manoevreeren dat het 'nlust is. In de namiddag kwam men op beter terrein en toen ging het eggen ook vlotter: in 1 uur werd 2'/g meet geëgd. DE COCKSDORP Chr. Jongelingsvereenlging. De menschen bier hebben bet niet te w(jten aan 't kerkbestuur der N. H. keik en de besturen der verschillende Cbr. jongecs- en meisjesvereenigingen, dat er deze winter op ons dorp niets te doen is geweest, zooals men het zoo dikwyls boort. Er is hier nooit wat te doen 1 Denk maar eens aan de verschillende lichtbeelden-samenkomsten en aan het jaar feest der beide meipjesvereenigingen, dat meer in intieme kring werd gevierd. Nog onlaDgs, op Goeden Vrijdagavond werd er een z. g. wijdingsdienst met zang en lichtbeelden in de kerk gehouden, waar toe de neer Jansen uit Amsterdam z(jn welwillende medewerking verleend. Dat een en ander in den smaak is ge vallen bewyst wel het feit, dat de meesten den volgenden winter naar een dergeiyken avond terug verlangen. En tu badden we weer een familieavond der Cbr. JobgeDB vereenigiDg „Vriendenkring". Of deze ge slaagd is Vraagt het slechts aan de jongens vraagt bet aan de ouders en aan de andere genoodigden. Ik verwacht dat ge enthousiast; antwoord zult krijgen. Als spreker op dezen feestavond was overgekomen de heer Gordeau. algemeen secretari8 voor het jongensweik in bet Ned6rlandecb Jongeliogs Verbond. Zondagmorgen sprak deze eveneens in de kerk en 's middags op de ringvergaderiDg der Chr. JongeliDgsvereenigiDgen op ors eiland. Dat de a'boid vau bet Nedtriardpch Jongelingsverbond waard is geat-, und te worden, daarov sr zullen alie otzcekers der bijeenkomsten Let wel eens zijn.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2