No. 3913 Zaterdag 9 Mei 1925 38s,e Jaargang Ontsiering van Landelijk Schoon. Texelsche Berichten KSooster balsem Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V. v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 r> 's Tr Ilias pudding Wat iedere maand te deen geeft. Si bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Vliegtuigen voor „De Mok". De Zondagjschool. 'Wondenui una Doodelijke „whisky". Te Minneapolis (V.8.) kwamen vrien den van do familie William Maher voor een avondpartij en vonden den gastheer dood op den grond liggen. Twee gasten, die reeds aanwezig waren, zaten dood in een stoel en een derde was sterveude. Een fleseh „whisky", waaruit de onge- lukkigen hadden gedronken, slondopdo tafel. Geen subsidie voor de Olympiade. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp inzake hot miliioen voor do O,ym pische spelen verworpen mtt 48 ^tegeu 36 stemmen. De Tentoonstelling in Helder 1925. In de Pinkstei week van dit jaar wordt er te Helder een tentoonstelling gehou den op 't gebied van scheep- en lucht vaart, radio, handel en industrie, elec- triciteit en gas. Hiervoor is door de Marine-autoriteiten een ruime lokaliteit, slaande aan de Buitenhaven, belangeloos afgestaan, ter wijl daarnaast nog andeie terreinen ge bruikt zuilen worden Alle btschikbare ruimte is nu reeds verhuurd. Van de vele interessante dingeD, die we te zien krijgen, kunnen we noemen: een overzicht der kustverlicbting, zoo volledig als maar zelden te zien was; een modei van hot ss. „Amsterdam der Kon- Ned. Stoomb. Mij.belangrijke Inzendingen van dun R-iuio-dieusi der Marine, Telegraaf-Mij. „Radio-Holland", van het historisch Scheepvaar tmuseum te Amsterdam, van den dienst der Lucht vaart en onderzeedienst, vau de Uirecht- sche vuurwerkfabriek, enz Het eleclrisch bedrijf der Marine zal een hoogspannings- transtormator voor 8000 volt voor isohtia beproevingen. Ter herdenking van het 100 jarig be staan van het Giool-Noordhod, Kanaal zullen nog andere feeste (jkhedeu g> or- ganiseeid worden. Schandelijk dierenvervoer. Dezer dagen kochten een paar vee kooplieden to Puf merend 15 koeien in Friesland. Deze koeien mresten naur Purmereud vervoerd worden, docb in een veew gen is slechts plaats voor 13 bees ten. Toch weiden, r aar de „Tel meldt, de 15 koeien in dien wagon g- borgen. Pond- r dat de stationsbeamblo een con- trö'e uitoefende, werd de wag ju gesloten en 13 ko be sten weiden geuoieeid Den volgenden dag arriveerde de wagon te Purmereud en vend men 14 ko oen staan en 1 dood op dm giond liggen, veurapt door de ai-dere koeien, zoodat lappeu huid er bij hingen. Commentaar overbodig 1 Nauwlettend toezicht bij het vervoer van dieion li;kt ons een dringende eisch. Een Jater bericht vermeldt, dat bet Tweede Kamerlid Duijs ovir dit geval den Minisier van Waterstaat eenige vra gen heeft geste.d, waarin hij o a. verzocht den schuldige zoo Loodig zwaar te straffen. Onweer. Dezer dagen zijn de landbouwer J. W. Willink jr., ia Overwelering, on der de gi meonto Oist, en zijn 4-jarig dochtertje, mot wie hij in de achterdeur van de boerderij stond, door den bliksem guUood. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagoro rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN KRONIEK van MEDENBLIK. 9 is een heel oud gebouw. Be Waal ligt omtrent een half uur gaans in 't Noord-oost van den Burg, is wel het kleinste van de dorpen des eilands, maar niet onvermakelijk, 't is met een straat belegd, en met hoornen en tuinen rondom beplant; het placht eertijds ten Noorden aan de zee te liggen, 't geen Waalenburg is, maar doordien deze polder bedijkt is, is dit dorp van de zee gescheiden. De Koog ligt aan de Noordwestkant van dit eiland, onder 't duin, placht van ouds weleer het gerecht te hebben gelijk ze nu aan den Burg hebben, en de hoofdplaats des eilands te ziin, gelijk verhaald wordt, en bloeide door haar nering, hoofdzakelijk in de visscherij, maar is nu in verval ge komen. Het Schil, liggende aan de zuidzijde des eilands, daar de schepen op de reede liggen, is omtrent bij oudelieden geheugenisse ge bouwd, gelijk nu is voorzien met prachtige huizen, en voorzien met overvloed van menschen; men telt daar wel elf kostelijke herberven, daar men Vorsten en Prinsen zoude kunnen logeeren, en ook verscheiden herbergen voor Bootsgezellendit dorp bloeit zeer in den oorlog, doordien de oorlogsschepen en andere schepen daar gedurig op de reede liggen, en af en aan- Lammerenmarkt. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen alhier dit jaar worden gehouden op Maandagen 18 en 25 Mei, op Dinsdag 2 Juni en op Maandagen 8, 15 en 22 Juni a.s. De toelating tot deze markten geschiedt, bij zondere gevallen uitgezonderd, alleen, wanneer vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noo- dige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegen heid bestaan a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen uitgezonderd marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags b. op de marktdagen van 9 uur voormiddags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktplein: c. ten gemeentehuize des Zaterdagsavonds van 7—9 uur (ingang poort bij de centrale). De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid om op Zondag hokken te bespreken niet meer bestaat. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te vol doen en gepast geld mede te bren gen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zaterdag 9 uur namiddags voor de markt op Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aangevoerd des voormiddags tusschen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort te ge schieden uitsluitend door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het marktterrein, zich te onderwerpen aan de bevelen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het oprijden, drijven en stilhouden, welke worden gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van op stoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toe gelaten, zal het bij den toegang van gemeenie- wege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek be'aste personen in de uitoefening van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, hoornen of palen, staande op het marktterrein, uit te wisschen, onleesbaar te maken, te veranderen, om te wisselen of up die hokken, boomen of palen, namen of nummers bij te schrijven; b. strooisel op het marktterrein te brengen, te hebben of caarvan weg te voeren; c. strooisel In de hokken te verwisselen, uit de hokken te verwijderen of in eenig ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders is tiet verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aanwezige lammeren vóór 10,30 uur voormiddags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voertuigen of vee niet worden verlaten door de Parkstraat. Texel, 5 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. I Gee/Ame/ A JP's BESSENSflUS een Aieer/yk DeseerA' In aansluiting op onze reeds verschenen artikels omtrent de .welstandsbepaling" in oDze gemeentelijke bouwverordening, mee- nen we in 't volgende op een en ander nog nader de aandacht te moeten vestigen. We doen dit naar aanleiding van een waar- deerend schrijven van een geacht ingezetene, waarin deze het betreurt, dat het vraag stuk „vereeniging van de geriefelijkheid van een moderne woning met het eigenaar dige van het boerenhuis en het Texelsche landschap" niet beter wordt opgelost. .Is het u wel eens opgevallen', zoo schrijft men ons, „hoe mooi de oude Texelsche boerderijen met hun zwart en wit het doen in de voor- en najaarsluchten En is het u ook wel eens opgevallen, hoe miserabel daar bij afsteken de moderne woonhuizen, die men soms voor zoo'n boerderij neerplakt?" Ja, op wie eenig gevoel heeft voor lande lijk schoon moet een combinatie als hier bedoeld wel steeds een onaangenamen in druk maken Een en ander was voor ons voldoende aanleiding eenige artikels aan dit onderwerp te wijden. We moeten nogmaals opmerken, dat het volstrekt onvoldoende is, wanneer een huis op zichzelf uit aesthetisch oogpunt aan de daarvoor gestelde eischen voldoet. De om geving toch, waarin het bouwwerk moet moet verrijzen, in een factor, die daarbij nooit uit het oog mag worden verloren. Gelukkig, dat nu spoedig aau die „bouw- maar- raak- methode" een eind komt Wanneer maar aan de voorschriften, neer gelegd in de gemeentelijke bouwverordening wordt voldaan, kan nu nog een aanvrage tot bouwen worden ingewilligd. En of nu een bouwsel aan redelijke aesthetische eischen beantwoordt of niet, dat maakt niets uit. De aanvrager mag zijn huis, zijn villa, of wat ook gaan zetten. En met ingarg van 1 Juni a.s? Dan zullen de .vroede vaderen" een extra oogje in 't zeil gaan houden, want immers „Het uiterlijk aanzien van een nieuw te maken gebouw, met al, wat daartoe behoort, zooals hekken, muren en dergelijke moet zoodanig zijn, dat het noch op zich zelf noch in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot kan geven." 't Is nu maar te hopen, dat het Ge meentebestuur en zijn deskundigen opge wassen mogen zijn tegen deze ongetwijfeld lang niet gemakkelijke taak. En mochten zich ernstige moeilijkheden voordoen, dan kan men zich altijd nog wenden tot de Adviescommissie voor bouwontwerpen in Nd -Holl., over wier ontstaan, taak, enz. we reeds een en ander meedeelden. Tenslotte nog deze opmerking: Alleen niet voortdurend toezicht kan het mooie doel worden bereikt Naarmate de toepassing der „welstandsbepaling" vaker geschiedt, zullen de ontwerpers meer aan aesthetische beoordeelingen gewennen en er zich ge makkelijker bij neerleggen Ook werkteen constante aandacht van het Gemeentebe stuur op dit punt preventief. „Op hoop van zegen" dus. (Ie helft Mei.) Nadruk verboden. „April mag doen wat zij wil", zegt de volks mond. En zij heeft dit gedaan, en ons van alles gegevenook veel goeds. Zij gaf ons allen o.m. een zonnige Paschen en den boer naast nachtvorsten, die minder welkom waren, groei zaam weer, zoodat half April reeds veel jong vee in de weide liep. De te vroege overgang varf onze koeien uit den warmen stal, waar zij maanden lang hebben vertoefd, naar het land wreekt zich licht wanneer het weer omslaat. Tal van veehouders ondervonden dit, heel wat koeien werden ziek, kregen de zg. kopziekte en verscheidene dieren werden dood In de wei gevonden. Een ks voor later I Op den akker heerscht nu een groote bedrijvigheid men mest en ploegt, zaait en poot. Voor Mei, in de 2e helft der voorgaande maand, heelt men in den giond gebracht: aardappels, suikerbiet en wor tels, koolraap en mangelwottelzaad. Met het zaaien der koolraap „van den korrel af", d.i. door uitzaaiing ter plaatse kan men doorgaan tot einde Juni, wat daarna gelegd wordt geeft weinig kans meer op een redelijke opbrengst. Men heeft dus nog den tijd. Evenwel bedenke men, dat de grond, evenals voor alle hakvruch- ten, diep los gemaakt moet worden; ter vernie tiging van onkruid kan nu n eetmalen worden gei loegd en geügd een late zaaiïng geeft een mooie gelegenheid om een „voorjaarsbraak" toe te passtn. Geef uw suikerbieten een overbe mesting met Chilisalpeter, en eveneens als het noodig is, aan uw wintergraan na de uitstoellng. Het land kan in orde gemaakt worden voor boekweit. Omstreeks het midden dezer maand wordt door sommigen dit gewas reeds besteld, de veenboekweit nog wel vroeger, ook wel later naargelang het weer is. De oude boek weitverbouwers weten echter wel, dat dit gewas licht te lijden heeft van nachtvorsten en wachten daarom met de zaaiïng wel tot einde Mei of begin Juni. Een diepe grondbewerking is nood zakelijk: „Boekweit groeit in het zweet der paarden". Op rijen zaaien is het beste afstand der rijen 30 cM. Men heeft dan 50 liter of 30 KG. zaaizaad per Hectare noodig zaait men breedwerpig, dan 60 liter. In 't laatste geval egt men als bij granen; bij rijer,teelt gaat men er een paar malen met den schoffel door. Giften Witte Kruis C. K. Mz. den Burg f 2,50. Hoe lang nog Uit „Waal en Burg" bereikt ons het bericht, dat, tengevolge van de aanhoudende regens, een groot deel van dezen polder in een meer is herschapen. Zoo ergens op Texel, dan is een doeltreffende bemaling van polder „Waal en burg'zeker zeer gewenscht, M.U.L.0 school den Burg. De heer J. v. d. Vlis, onderwijzer aan de Mulo te den Burg is weder uit Lugano (Zwit serland) teruggekeerd en zal waarschijnlijk spoedig weer in dienst treden. Tot dien datum zal M j. Groenewold, uit Apeldoorn, als tijdelijke leerkracht aan de school verbonden blijven. Deze we-.k vertrokken vier watervliegtuigen voor de Nederlandsche Marine van het Engel- sche vliegkamp Hamble, bij Southampton Een keerde, door den mist gedwongen, terug. Twee, bestemd voor den kruiser .Java", landden irt de haven van Vlissingen. Hét vierde toestel vloog na een korr oponthoud te Veere, naar „De Mok", en is bestemd voor den kruiser „Sumatra", evenals het teruggekeerde vliegtuig. Later zullen de twee vliegtuigen uit Vlissingen waar schijnlijk ook naar .De Mok" vertrekken. Naar we vemen en kunnen deze machines een snelheid bereiken van 180 KM per uur en bestaat de bemanning uit een vliegerwaarnemer en een telegrafist. OUDESCHILD Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden 112 koeien, 64 kalveren, 36 varkens, 5 lam meren, 1 schaap, 1 paard. In de haven te Oudeschild is aangevoerd plm. 12500 KG. garnalen: Was de Zondagschol I opgericht on Ier leiding der dames Brockema en Koopman, aanvankelijk voor kinderen van 5Is- jaar, zij is mant ook toegankelijk voor ouoeic kmoeier. Erzaakt door branden, snijden jten, builen en insectenbeten ijk behandelen met AKKER'»

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1