MARKTBERICHTEN PREDIKBEURTEN (Ontwapening). „Eendracht maakt macht" is een oud spreekwoord, dat in alle partyen opgeld doet. Organiseeren wij ons dus krachtig. Wij hebben in onze partij mannen van eerste kwaliteit, zooals de H.H Dresselhuijs, Boon van Gijn, Bierema, die anderen ons benijden. Maar we hebben slechts 10 zetels in de Kamer, zoodat we daar niet veel meer kun nen doen dan opbouwende critiek leveren. Eerst wanneer alle party genooten zich rond onze voormannen scharen zullen de resul taten van hun arbeid grooter kunnen wor den. Een der hoofdbeginselen van onzen bond isVerwerping van ieder gezag over het geestelijk leven. We wenschen vrijheid van gedachte voor ons zelf, vrijheid bij het uiten daarvan. Het Liberalisme is zoo oud als onze vaderlandsche geschiedenis en wil van geen dwaog weten, zooals onze historie op tal van plaatsen bewijst. Wij willen Ontwikkeling van ieder individu naar zyn eigen aanleg, en vrijheid van arbeid. Politiek is geen „gemeene boel", maar een middel om groote vraagstukken op te lossen. Wie niet „aan de politiek doet", kan zijn inzichten niel laten gelden. In tegenstelling met de S b.A P. willen wij, dat iedereen te eten heeft. Niet de „hooge Oome" alles of de arbeider alles, maar ieder zijn recht. Wij, Liberalen, drijven niet star door volgens een vast systeem, zoo min als men dat in't dagelijksch leven zal doen. En, zoo besluit spr. haar rede, omdat de Vrijheidsbond heeft gemeend, dat rollende beelden allicht grooter propagan distische waarde hebben dan rollende woor den, zal in onze film uitvoerig wordeD aan getoond, boe het vrijheidsgevoel zich bij het Nederl. volk ontwikkelde, hoe de Vrijheids bond ontstond en groeide, en hoe deze Bond zich de toekomst denkt —o-o-o— Deze film, doo- eenige groote bladen gunstig ontvangen, werd met aandacht door de aanwezigen gevolgd. Op komische wijze werd door den Vrijheidsbond met verschillende Kamerfractie's en partijleiders de draak gestoken. De beginselen van den Bond werden goed naar voren geschoven. We kunnen ons slechts tot een opsomming bepalen: door internationale ontwapening naar de wereldvrede verster king van de welvaart van Nederland en koloniën; vrijhandel; geen stroeve arbeids wetgeving maar vrijheid van arbeid; ver heffing van de openbare school; verminde ring van belasting. Gaarne vermelden we afzonderlijk o.a. de derde afdeeliDg van de film, waarin we keurige kijkjes krijgen uit ons land, van zijn plassen en bosschen. terwijl ook de Zuiderzee-drooglegging hierin is verfilmd. Na afloop stelt Mevr. v. Braam Houckgeest de aanwezigen in de gelegenheid zich als lid van den Vrijheidsbond op te geven, waarvan echter door niemand gebruik wordt gemaakt. Toch, zegt spr. hoop ik, dat 't uitgestrooide zaad wortel moge schieten, zoodat weldra hier een afd van onzen Bond kan worden gesticht. Dan staat de heer Pisart op en deze acht zich de tolk der vergadering, wanneer hij spr. hartelijk dank zegt voor de genomen moeite. Hoewel geen Vrijheidsbonder, zoo vervolgt spr., meen ik dit, terwille van Texel's goeden naam, niet te mogen nalaten. Daarmee is tegen 11 uur de vergadering gesloteD. De motorwedstrijden te Alkmaar. Bij de motor-wedstrijden Zondag te Alkmaar gehouden werd in klasse II (AmateursJuniores) de eerste prijs gewonnen door onze plaatsge noot de heer C. P. Keijser op een Harley Davidson. Onze vroegere plaatsgenoot dehr. J. H. Rijk, thans te 's Qravenhage, viel in klasse B Seniores wegens motordefect uit, met een motorrijwiel New Imperial. Hoe zal de nieuwe boot van T. E. S. O. heeten? Zooals een advertentie in dit nummer ver meldt, kunnen aandeelhouders van T.E.S.O. de Diiectie schriftelijk laten weten, welken naam zij voor de nieuwe hoot wenschen. Eerst daar na, maar voor 1 Juni, zal die naam officieel worden vastgesteld. Dus aan 't zoeken T.E.S.O.'ers 1 „De Goochelaar." Ook te Oudeschild heeft de goochelaar Maan dagmiddag zijn toeren voor de schoolkinderen verricht, welke na.uurlijk zeer in den smaak vielen. Het goochelen heeft toch altijd iets aan trekkelijks voor jong en oud. Vooral het te voorschijn brengen van kipeieren, ja, zelfs eitjes van krielkippen, waaruit bruidsuikers kwamen, daar stoi.den ze paf van. Een bekend spreek woord zegt„De kunst moet betaald worden." Naar men verneemt weet de goochelaar dit ook aardig in toepassing te brengen. Emmabloempje: De verkoop van het Emmabloempje heeft hier opgebracht f 20.50. De dames J. W. Dros en J. N. Koopman komt zeker wel een woord van dank toe voor dit succes. Examens. Twee oud-Texelaars, de heeren Witte' en v. Leeuwen, thans kommies te Emmer-Compas- cum slaagden dezer dagen naar wij vernamen voor het examen kommies eerste klasse. De „Prins Hendrik". Maandagmiddag arriveerde in de haven het moior-zeilschip „Prins Hendrik," terugkomende van een oefeningtocht met de leerlingen der Zeevaartschool te Texel op de Zuiderzee. Mond- en Klauwzeer. De ziekte is geweken bij het vee van C. J. Geense te Eierland. Texel, 12 Mei 1925. De Burgemeester van Texel, BÜYSING DAMSTE. Vee. Burgemeester en Wethouders van Textl brengen ter openbare kennis, dat in bewa ring is genomen, een op de maikt van 4 Mei j 1. achtergelaten stierkalf. Voorts vestigen zij de aandacht op art. 101 der verordening van Politie voor de gemeente Texel, luidende als volgt: Het in bewaring genomen vee, dat oionen acht dagen na de aanhouding met is afge haald, wordt veikccht en hel overschot der koopsom, na aftrek van alle koste», gedu rende d6n lijd bfl de wet voor verjuing bepaald, t6r beschikking van den eigenaar of rechthebbende gesteld. Ttxel, 11 Mei 1925 Burgemeester en Wethouders van Tex 1, BU1JS1NG DAMSTE. De S cretaiis, JONKER. Lammerenmerken. De Burgeraeest r van Texel vestigt er de aandacht op. dat hit meiken van lammeren met koolteer volgens artikel 58 der politi.- verordening der gemeente Texel strafoaar is. Aao de mirklpolitie is opgedragen tijdens het houden van de veemarkten ten streDgste toe te zien op de naleving van deze bepaling en by bet constateerea van overtredingen proces ve'baal op te maken. Texel, 12 Mei 1925. De Burgemeester van Texel, BUIJS1NG DAMSTE. KORRESPONDENTIE Wegens plaatsgebrek moet een ingezon den stuk tot Zaterdag blijven liggen. Alkmaar, 8 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 354 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe- 12,- a 14,25 Haver 10,-a 14,25 Gerst chevalier 14,50 a 15, Groote groene erwten 21,— a 22,— Grauwe erwten 29, a 40, Eierveiling Texel, 11 Mei. Aangevoerd werden 250 partijen, 36000 stuks Kipeieren f 5,60 a f 6,70 per lOOstuks Middelmarkt f6,05. Aangevoerd 1500 Eendeieren. Hoogste f5,50 Laagstef5,— per lOOstuks Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 9 Mei. Kipeieren. Aanvoer 100.000. Prijzen 5,70 a 6,80 per 100 stuks Bruin 6,30 a 6,80 Eendeieren. Aanvoer 27000. 5,60 a 5,70. De heer v. d. Meulen voegt hier aan toe, dat een aparte rekening van het reservefonds moet worden gehouden, onder bijschrijving van rente en toegevoegde kapitalen en waarbij voor ieder duidelijk is, waar en hoe het geld is belegd. De voorzitter zegt, dat een verwijt, hem door den heer R. P. Keijser gemaakt, wegens het r iet voorlezen van balans, enz. hem niet kan treffen, daar niemand het heeft verzocht, hoewel het is aangeboden Er is precies volgens da statuien gehandeld: Alle gelden zijn toi op een cent na verantwoord, nuttig besteed of belegd. De afzonderlijke rekening en verantwoording te vinden is een klein kunstje. Als laatste punt staat er immersBelegd reservefonds f 47813 54. Dat is toch „apart beheerd Of moeien wc zeggenHier is die rekening op een apart blaadje? (U weet wel beter, interrumpeert eenige malen de heei Keijser.) Het Bestuur is niet onfeilbaar, maar zich in deze znak van geen schuld bewust. Toch ben ik blij, zoo besluit de voorzitter, de hr. K. aanwezig te zien, want dan komen er altijd vragen, die het Bestuur in het belang van T.E.S.O. S'eedszoo volledig mogelijk hoopt te beantwoorden. Na veel gepraat, over en weer, stelt de heer H. Flens voor, maar met de centen op tafel te komen, wat nogal vroolijkheid wekt en inter- rumpties („de buul op tafel Ja, zoo vertelt de voorzitter, dat deed men vroeger: dan werd er op den dag van de ver gadering geld bij de buren geleend. Dan had je geld op tafel, maar den volger den dag werd liet weer weggebracht. De hr. H. W. Keesom zegt, dat volgens plicht door commissarissen de boeren van T.E.S.O. steeds nauwgezet woruen nagezien Het gaat tccli niet aan al e boeken hier te brengen, zegt de hr. Wagemaker. Maar, antwoordt de heer Keijser, dat wordt ook niet gevraagd. De voorzitter maakt aan deze discussies een eind en gaat over tot 't volgende punt van de agenda Jaarverslag. Hieraan ontleenen we, dat met genoegen kon worden geconstateerd, dat de bedrijfsresultaten over 1924 voor T.E S.O. wederom gunstig zijn gew eest, daar verlies- en winstrekening over dat jaar met een batig saldo van f 24 067.91s sluit, welk saldo echter voor een belangrijk deel door winst op effecten is ontstaan. Gememoreerd wordt, dat de Maandag-dienst voor marktbezoekers, op 11 Februari 1924 inge legd, een mislukking was voor het doel, waar voor hij werd ingelegd: de varkensmarkt te den Burg. Van 1 tot 26 Januari en van 13 tot 18 Februari werd wegens ijsgang de dienst niet geregeld uitgevoerd. Bij de rekening „effecten" wordt oj gemerkt, dat vijf 4'/j pet. oblig. Nederland 1917 en een 7 pet. obli(atie Ned. Oost-Indië. 1921 d pari zijn uitgeloot en dat weder werden aangekocht zes 4% pet. oblig Nederland 1917 en één 7 pet. oblig. Ned. Oost-Indië en deze rekening, mede door koersstijging op f61.192 50 kwam. Deo extra-afschrijving (n.m. f9,163 83) kwam de „Dageraad" op ,n boen waarde van f 12 809 20. Het res rve-fonds f 47.-03.54, is als volgt be legd bij de Boerenleenbank f21.073.04, bij de Natio ale Bankvereeniging f26.740 50. Door koersstijging werd op "effeclen" een winst gemaakt van f4.059.—, tegen een verlies van f 1152.50 over 1923. Over 19 24 werden vervoerd 73 064 passagiers waarvan in Augustus I039, rijwielen 14768, waarvan in Augustus 29<5 en automobielen 398, waaronder 67 voor ziekenvervoer Door commissarissen wordt voorgesteld de winst over 1924, ad f 24.067 9i '/j te bestemmen als volgt 6 pet. rente voor aandeelhouders f 4.563.30 tantièmes directie en personeel f 1 513.25 af te schrijven op Dageraad f 12.309.20 gebouwen f5.682.167a f24.067.91' Op de volgende balans komt dan de Dage raad op een boekwaarde van f 5JO. voor. De heer R P Keijser komt nog eens op art. 20 terug, weshalve de voorzitter op merkt: we kunnen er nog wel een uur over blijven praten, maar dat geeft niks Wij Bestuursleden wagen het er op, alles is ge schied, zooals het moet! De heer Keijser blijft volhouden, dat de vergadering na zoo'n keertje lezen van dat art. 20, niet beoordeelen kan of de statuten worden nageleefd Zoo mans is ze nier De voorz. antwoordt hierop, dat de heer K. wel een slechten dunk van de verga dering heeft Een vorigen keer, zoo merkt de heer D. C. Dros op, beschouwde de heerK de boot als een reservefonds en nu dan Eindelijk dan komt het tot een stemming over de balans-, en de verlies- en winst rekening. De uitslag is, dat worden uitge bracht 64 stemmen, waarvan 45 vóór, 6 tegen en 13 blinco De voorz. drukt, in verband met de blanco stemmen er zijn spijt over uit dat er nog zoov.elen zijn die niet voor hun meening willen uitkomen. In die opmerking vindt de heer Jonk aan leiding op te merken Ik heb blanco ge stemd omdat er over dat art. 20 zoo vee) kwestie is, terwijl de heer H. J Reij zegt te hebben voor gestemd, in verband met het toegezegue juridisch onderzoek Wanneer uit dat onderzoek blijkt, dat de heer K. gelijk heeft zoo deelt de voorz. mee dan zal deze in het gelijk worden gesteld en zullen de boeken moeten worden omgewerkt. De voorzitter merkt voorts op, dat de heer notaris Mulder geacht kan worden juridisch bekwaam te zijn er over te oordcelen en dat deze vóór goedkeuring gestemd heeft. De heer Keijser betwijfelt of de heer Mulder de statuten van T.E.S O. voldoende kent. Dit doet de heer Mulder het volgende opmerken Ik acht de redactie van art. 20 niet gelukkig gekozen, maar de bedoeling van het artikel geeft m i volkomen het recht meer dan 5 pet af te schrijven. Dan komen we aan de verkiezing van twee commissarissen, wegens aftreden van de heeren Wagemaker en H. W. Bakker Aanvankelijk was de heer Bakker, technisch adviseur, door het bestuur en voor onbe- paalden tijd benoemd, maar op aandringen van den heer R. P. Keijser vooral, treedt die nu ook periodiek af. Eerst wordt er voor de vacature-Wagemaker gestemd. Resultaat: 66 stemmen uitgebracht. ïesp. op de heeren Wagemaker 47, R P Keyser 14, Kiljan 1, 0.W. Bakker 1, en 3 van on waarde. Op een desbetreffende vraag van den heer H.W. Keesom deelt de heer Wagemaker mee, dat hij de benoeming met genoegen aanneemt. De stemming voor de vacature Bakker viel uit als volgt 49 stemmen op den heer Bakker, 19 op den heerR.P Keijser, 2 blanco en 1 van onwaarde. De voorz. feliciteert de vergadering met de herkiezing van een zoo bekwaam tech- nisch-adviseur. En ik, zoo laat de heer P. Dros er op volgen, feliciteer haar met de herbenoeming van een zoo uitstekend voorzitter. Bij de uitloting van 5°/0 obligaties, waarbij de oudste der aanwezige aandeel houders, de heer G. Dros, de loten trekt, worden uitgeloot van oblig. van f 500 de nrs. 30 en 22van oblig. van f 250 de nrs. 54 en 70van oblig. van f 100 de nrs. 202, 205, 92 122 en 124 Aan de rondvraag gekomen vraagt de heer A. Boon of het niet wenschelijk was, dat ieder aandeelhouder de nu zoo druk besproken balans- en verlies- en winst rekening vooraf gedrukt thuis had, waarop de voerz. antwoordt, dat zooiets vóór de goedkeuring niet gebruikelijk is. Wanneer de heer Joh P. Dros echter twee gevallen noemt, waarin dit toch zoo was, verklaart de voorzdat zooiets alleen kan in ge vallen, waarin het bestuur alles en de leden zoo goed als niets te zeggen hebben. Verder vraagt de heer Boon, wat de Directie met de overgespaarde gelden denkt te doen, wanneer de bedrijfsresultaten gunstig blijven. Denkt zij dan de tarieven te verlagen of hoopt zij dan dingen op te bouwen tot geluk van Texel? De voorz. zegt, die vraag te hebben ver wacht, maar niet van den heer Boon, die steeds tegen verlaging van tarief was Zeker, er valt veel op Texel te doen, maar ligt dat op den weg van T.E.S.O. Ook bon ik er niet zeker van, dat de nieuwe boot rendabel zal blijken. Eerst als we fatsoenlijk het hoofd boven water kunner, houden, kunnen we aan tariefverlaging denken De heer Boon merkt echter op, niet voor verlaging van het tarief te zijn. maar graag te willen weten hoe het overge spaarde geld zal worden besteed. In de statuten staat, zegt de voorz. dat nooit meer dan 6% dividend mag worden uitgekeerd en dat wij verder de belangen van den dienst, personeel, enz hebben te behartigen. Toen een paar jaar geleden werd voorgesteld het dividend op hoogstens 10% te brengen, is dat afgestemd. Ik ben er echter steik voor, tot schadeloos stelling van hen, die 13 jaar lang geen rente ontvingen, steeds 6% dividend uit te keeren. Wanneer dat, bij het in de vaart komen van de nieuwe boot niet zou kunnen, zou ik zelfs, terwille van de aandeelhouders, de tarieven willen verhoogen. Er is toch al 60 jaar noodig om hen schadeloos te stellen voor gederfde winst in die 13 jaar. Nadal de voorzitter den heer Keijser eenige opheldering aangaande die 60 jaar gegeven heeft, wordt de vergadering ge sloten 't Is dan ongeveer half elf. De Vrijheidsbond. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn in aantocht en weldra zal het politieke vergaderingen regenen. Op Texel hebben we er al een voorproef.e van gehad. Ver schenen Maandag zou Mr. G. A. Boon in café Den Burg voor den Vrijheidsbond een spreekbeurt vervullen. Wegens ontstentenis van den heer Boon trad in diens plaats echter Mevr. van Braam Houckgeest-Schroot (Den Haag) als propagandiste op Laten we verder nog opmerken, dat tevens de z.g. Vrijheidsfilm werd vertoond, „filmbiografie in zes afdeelinger, weergevende de ontwik keling der Vrijheidsgedachte". Voor een tamelijk bezette zaal was 't, dat spreekster haar rede aanving. De hoofd inhoud moge hier een plaats vinden Na zich aan de vergadering te hebben voorgesteld een lid van de afd. Helder om haar te introduceeien was niet aanwe zig - krijgen we onder meer het volgende te hooren Met het doel, de beginselen van den Vrij heidsbond bij U ingang te doen vinden, ben ik hier gekomen, vooral omdat ik hooi de dat deze bond hier wel aanhangers had. Deze moeten zich echter organiseeren, willen zij ir, de politiek invloed kunnen uit oefenen. Kijk maar naar de arbeiders, die zich vereenden zie maar naar de R K. en andere rechtsche partijen Aan den eenen kant hebben we de rechts-he partijen en aan den anderen de 8DAP en de Vrijz. Dein. De Vrijheidsbond staat d lar juist tusscben in. De Libeialen eerst samei- gaande met de Vrijz. Dem. weiden na lÖOI een zelfstandige partij. De Lib, zijn voor zichtig, heffen geen leus aan zooals de Vryz. Dem. waarvan zy later berouw hebben OUDESCHILD Ongeval. Visscher C. Krijnen, varende op de TX 82, kwatn in het laatst der vorige week zoo ernstig te vallen, dat bij medisch onderzoek bleek, dat 2 ribben waren beschadigd: een gebroken en een gekneusd. Verkeersdrukte. Bij aankomst der laatste boot in de haven van Texel heerschte Zondagavond een bui tengewone drukte. Niet minder dan 12 motor fietsen, komende van de race te Alkmaar, stonden te tuffen, een nieuwe autobus arriveerde per Dageraad, en voorts was een groot aantal fietsen aan boord en een massa belangstellenden. De drukte van een havenstad in het klein. Gelukkige redding. "Een zoontje van den heer W. Zijm, wonende nabij Oudeschild, geraakte gisteren al spelende in een sloot. Een dame, die per fiets voorbij kwam, riep hulp voor het ventje in bij den vader, aan wien het mocht gelukken hel kind te red den. Het werd hoog tijd, want kunstmatige ademhaling moest al worden toegepast. Daar mede werden de levensgeesten echter weer spoedig opgewekt. Donderdag 14 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Zuid-Eierland, 's avonds half 8 Meisjesvereeniging. GEREF. KERK. Oosterend, nam. 1 uur, Huwelijksbevestiging. Vrijdag 15 Mei. GEREF. KERK. Oosterend, nam. 1 uur, Huwelijksbevestiging. Zondag 17 Mei 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg. vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. den Hoorn, vm. half 10 ds. Brümmer. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur de heer Vossers, Cand. t. d. H. Dienst. Collecte voor de nieuw te bouwen kerken in Amsterdam. Zuid-Eierland 's avonds zeven uur ds. Schellenberg.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2