tjOUÓf' M No 3925 Zaterdag 20 Juni 1925 38ste Jaargang Gemeenteraad van Texel GREHflDINESflUS jl ijnha rd t's Hoofd pijn tabletten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: e&npafue in iedenpafte ?a i psAméndeltjhpuddinc - Warmte Kouvatten sjsss^s Abdijsiroop S stillen spoedig de ergste hoofdpijn TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meor: 10 ct. Dozolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Teneinde bij iedereen vrijen toegang te verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze omgeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde b\j allen een welkome vriendhet worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron om bekend ♦e worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Texelsche Courant, no. 1, 15 September A° 1887. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot die datum verschijnende nummers gratis. Burgerlijke Stand. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter uitvoering van het bepaalde in art. 149 der. gemeentewet ter openbare kennis, dat b(j besluit van den Raad dezer gemeente d.d. heden de „Verordening tot regeling van do verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschil lende ambtenaren van den burgerlijken Stand" in dier voege is gewijzigd, dat de daarin voorkomende naam „W. Mets Tz. is vervangen door R. P. Keijser Cz Texel, 16 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. P. KEYSER Cz. Lo. B. C. JONKER Secretaris. Zitting van Dinsdag 16 Juni 1925, namiddags Voorzitterde heer R. P. Keijser Cz., loco- burgemeester. Secretaris: de heer C. Jonker. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent te 3,15 de vergadering en doet voorlezing van een schrijven van de Com missaris der Koningin, waarin deze meedeelt, dat de heer Buijsing Damsté, in verband met zijn benoeming tot burgemeester te Oost-Voorne met ingang van 16 Juni 8925 eervol ontslag is verleend als burgemeester van Texel. Verder leest de voorzitter de brief voor, welke de heer Buijsing Damsté bij zijn vertrek aan de Raad richtte, waarna applaus volgt. (In ons vorig nummer namen we deze brief reeds in zijn ge heel op). De heer R. P. Keijser vervolgt dan Mijne Heeren Ik stel voor, als voorzitter dezer vergadering, hier openlijk dank te brengen voor al hetgeen de vertrokken burgemeester voor dit eiland en zijn bewoners is geweest, en de hoop uit te spreken, dat het de heer Buijsing Damsté in zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling van a. Schrijven van de heer Moenis en echtge- noote, houdende aanneming benoeming tot vader en. moeder in het gesticht van Weldadig heid te den Burg voor een proeftijd van 2 jaar. b. Schrijven van de heer A. C. Thürkow, houdende benoeming tot hoofd der school te de K°c°gidem van mej.J. C. Maas, houdende benoe ming tot onderwijzeres voor vak K. te de Koog. d Schrijven van de afdeeling Texel van „het Witte Kruis" waarin wordt medegedeeld, dat aan het verzoek van het Ziekenfonds te Oude- schild zal worden voldaan. Te Oudeschild zal voor rekening van de afd. Texel een brancard worden gestationneerd. e schrijven van het Provinciaal Bestuur, ver meldende, dat het verzoek van de Raad, het maximum aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein te willen verlagen, voor kennisgeving is aangenomen. Verder deelt de voorzitter mede, dat Staats blad 151 voor de Raad ter visie is gelegd. Het bevat een overdruk van het besluit tot overname en beheer van de Texelsche haven door het Rijk. Een schrijven betreffende de datum waarop deze overdracht plaats vindt, staat iedere dag te wachten. Onder de raadsleden circuleert een kaart waarop de haven van Oudeschild in tee- kenin'g is gebracht en die duidelijk laat zien welk gebied onder beheer van het Rijk zal komen. Dan komen de volgende onderwerpen in be handeling 1. Beëediging gemeenteontvanger. De voorzitter heet de heer Broekman welkom en stelt dan de raadsleden aan de nieuwe ge meenteontvanger voor. De heer Broekman wordt na de gebruikelijke eeden te hebben afge legd, als volgt door de voorzitter toegesproken Mijnheer Broekman: Ik heb niet veel te zeg gen, maar wil toch uw benoeming niet zonder meer voorbij laten gaan. Het heeft heel wat moeite gekost, eer we de voordracht gereed hadden. Eindelijk stelden we u nummer 1 omdat we meenden in u de man te zullen vinden, die we noodig hebben. Ik hoop dat u aan die ver wachting zult beantwoorden. U werd met bijna algemeene stemmen benoemd, waarmee ik ti hartelijk feliciteer (de voorzitter drukt de heer Broekman de hand.) De heer Broekman antwoordt daarop lk be tuig de Raad mijn hartelijke dank voor het ver trouwen, dat hij in mij stelt, lk hoop op uw volle medewerking te mogen rekenen, daar ik uit de aard der zaak onvoldoende met de toe stand hier op de hoogte ben. Met dat al hoop ik te trachten de rechte man op de rechte plaats te zijn. Daarmee neemt deze plechtigheid een einde. 2. Ontslag aanvrage h. P. A. Buysing Damste als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. Eervol verleend. 3. Benoeming ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. De vacature-Buijsing Damsté' zal pas bij be noeming van een nieuwe burgemeester worden vervuld. Thans zal moeten worden voorzien in de nog steeds bestaande vacature wijlen W. Mets Tz. De heer M. de Graaf merkt op, dat vroeger bij trouwplechtigheden steeds de burgemeester aanwezig was. Deze gewoonte werd echter door de nu vertrokken burgemeester niet ge handhaafd. Daarom zou spreker het op prijs stellen te mogen vernemen, dat voortaan de burgemeester zich met de huwelijksvoltrekking .zal belasten. In antwoord hierop deelt de voor zitter mede, dat in tal van gemeenten vroe ger ook in de onze door de burgemeester de huwelijken worden voltrokken. Vele families zijn daarop gesteld. Onze gemeente telt echter vier ambtenaren van de burgelijke stand, waar van er twee bezoldigd worden. Aan deze twee, waartoe de burgemeester niet behoorde, wordt als regel de -huwelijksvoltrekking opgedragen. De voorzitter zegt evenwel toe van de opmer king nota te zullen nemen. Een desbetreffend voorstel zal aan de opvolger van burgemeester Buijsing Damsté in overweging worden gegeven. Dan wordt tot stemming overgegaan. Op een vraag van de heer Pisart naar een voordracht deelt de voorzitter mede, dat B en W de heer R. P. Keijser Cz. als ambtenaar van de B. S. voor dragen. Deze wordt daarna met op een na algemeene stemmen gekozen. Een lid stemt er blanco. Deze functie wordt niet bezoldigd. 4. Benoeming lid uan de Commissie uoor Landbouwonderwijs Voor periodiek aftreden komt in aanmerking de heer K. Vlaming, die echter herkiesbaar is. Op de heer K. Vlaming worden 12, op de heer S. Keijzer 1 stem uitgebracht. In antwoord op een vraag van de voorzitter deelt de heer Vla ming mede, de benoeming wel te willen aanvaar den." Hij hoopt zijn beste krachten aan zijn taak te kunnen wijden. 5 Benoeming gemeente-uroedurouw te Oosterend. Voorgedragen wordt mej. Hcnkes. Zij wordt met ingang van 1 Juni voor 3 jaren met alge meene stemmen herbenoemd. Haar standplaats blijft Oosterend. 6. Financiêele regelingen Algemeen Arm bestuur 1924. Nadat de voorzitter enkele posten heeft toe gelicht, wordt de voorgestelde regeling met algemeene stemming onveranderd goedgekeurd. 7. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ooer 1924. Tot leden van de Commissie van Onderzoek worden benoemd de heeren H. W. Keesom, voorzitter, L. Roeper Jz. en jb. Boon. 8. Subsidie landbouwtentoonstelling. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw samenwerkende met versch-.llende corporaties op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt verzoekt de Gemeente voor f 1L00 in het waar borgfonds te willen deelnemen. Dit verzoek geeft aanleiding tot breedvoerige discussies. De voorzitter deelt mee, dat B en W reeds in beginsel besloten, te zullen bevorderen dat in het waarborgfonds wordt deelgenomen. Op verzoek werd hun door de Tentoonstellings commissie een voorloopige bcgrooting aange boden. De ontvangsten worden daarin geraamd op f2720. Men rekent daarbij op f500 winst van de verloting, tot f370 aan inleggelden en f750 aan vrijwillige bijdragen (op de intceken- lijsten ingekomen). Wat de uitgaven betreft meent men o.a. f1220 aan prijzen, f600 aan materiaal en f500 aan drukwerk te moeten be steden. Nu hebben wij ons op dit standpunt geplaatst, zoo vervolgt de voorzitterVan die f 1220 aan prijzen vloeit zeker een groot deel in de kas van de landbouwers. Daarom zouden we het gewenscht achten, dat door hen een extra toelage voor de tentoonstelltngskas wordt ver strekt. Overigens moeten we meededen, dat B en W nog onvoldoende zijn ingelicht. De heer de Graaf: lk zou het beter geacht hebben, wanneer B en W precies gevraagd hadden, wat voor gegevens zij noodig hadden. De voorzitter: Gezien de goede omstandig heden waarin de boeren verkeeren, had ik groo- ter vrijwillige bijdragen verwacht, althans meer dan f750, die men naar schatting meent te ont vangen. De heer Keesom Alle lijsten zijn nog niet binnen, maar tot nu toe is al voor bijna f 1600 geteekend. De uitgaven bleken echter belang rijk hoogcr, dan we geraamd hadden. Ik ben het niet met de voorzitter eens, dat de prijzen meest aan de landbouwers komen. Tal van andc- rën kunnen ook daarvan profiteeren. Dat het de boer zoo voordeelig gaat geloof ik niet. Door de droogte zal heel wat scha geleden worden. Het vorige jaar was wat beter maar ook niet best. Verder zegt de heer Keesom, dat de com missie haar uiterste krachten inspant om de tentoonstelling te doen slagen, maar gaarne zou ze op de steun der Gemeente, in de vorm van een subsidie, aanspraak willen maken. Met erkentelijkheid maakt spreker melding van het feit, dat reeds medewerking van die zijde werd toegezegd. Men zal de beschikking krijgen over de pleinen, het Park en eenige schoollokalen. De voorzitter merkt op, dat uit het gemeente archief is gebleken dat vroeger bij dergelijke gelegenheden nooit subsidie werd vcrléend. De heer de Graaf meent, dat de fout bij de tentoonstellings-commissie ligt, die niet eerder met bruikbare gegevens voor de dag kwam. De heer Keesom brengt hiertegen in, dat de commissie nu pas over de noodige gegevens kan beschikken. En toch rekent zij op subsidie Voor de tentoonstelling zal geen entree-geld worden geheven, zoodat ook de minst gegoede haar bezoeken kan. De heer Epe geeft zijn instemming te kennen jegens de te organiseeren tentoonstelling. Zoo'n tentoonstelling werpt ongetwijfeld voor Texel veel nut af. Spreker stelt de Raad voor een wisselbcker beschikbaar te stellen. In Texel's belang is het bij het verleenen van steun niet zuinig te zijn. Prijzen moeten in elk geval beschikbaar wor den gesteld, zegt de heer Keesom. Wil de gemeente daar nog wat aan toevoegen, dan zal zoo iets door de commissie op hooge prijs worden gesteld. Ook de heer Pisart draagt de tentoonstelling een goed hart toe. Texel heeft zoo góed als geen industrie en bestaat grootendeels van de land- en tuinbouw en veeteelt. Daarom is zoo'n tentoonstelling hier zoo goed op haar plaats. Ze zal honderden vreemdelingen naar Texel roepen, leder weet wat dat zeggen wil. Daarom, zoo besluit de heer Pisart, acht ik het onze plicht de commissie onze financiêele steun niet te onthouden, temeer daar de burgerij zoo'n sympathie voor de tentoonstelling heeft opgevat. De heer Dros is het geheel met de voorstan ders eens. Geeft subsidie De belasting wordt immers toch grootendeels door de boeren bijeen gebracht. Het voorstel van de commissie tot voorbe reiding van de tentoonstelling wordt door de heer Keesom tenslotte gewijzigd als volgt: de Gemeente wordt gevraagd f500 subsidie toe te kennen en voor f 500 in het waarborgfonds te willen deelnemen. Wanneer de heer L. Roeper zich tegen deel name in het waarborgfonds verklaart, roept de heer Keesom O meneer Roeper, nou vat ik je niet goed. De commissie meent, dat het waar borgfonds wel niet aangesproken zal behoeven te worden. De heer Pisart betreurt het, dat door vele welgestelde boeren zoo karig werd geteekend. Hadden zij het voorbeeld van velen in den Burg gevofgd, dan was geen subsidie noodig. Is wel voldoende getracht, zoo vraagt de heer A. Boon, den volke, met de groote beteeken» Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. flj van de komende tentoonstelling bekend te ma ken Wethouder Vlaming zou liever de behandeling van deze subsidickwcstie tot de volgende ver gadering willen uitstellen. Hij weet zelf nog niet wat hem te doen staat, leder heeft dan de tijd de zaak eens rustig te overdenken. Tegen dit voorstel komt de heer Keesom in verzet. Door uitstellen zou het immers Juli worden eer de kwestie weer aan de orde komt en dan schiet de commissie voor afdoende regeling van de tentoonstelling tijd te kort. Net als de heer Pisart maakt de voorzitter de opmerking, dat door kapitaalkrachtige menschcn maar slecht in de buul werd getast. Daarom, zoo vervolgt de voorzitter, moeten wc niet te hard loopen en maar wachten tot het uiterste. Blijken ook zij geneigd hun beste beentje voor te zetten, dan kan er nog eens over subsidie worden gedacht. De heer Keesom 't Is toch altijd zoo ge weest. De heer de Graaf is het grootendeels met de heeren Boon, Vlaming en de voorzitter eens, maar zij zinspelen hem te veel op de niet- en weinig-gevers. Er zijn immers vele personen die hun beste krachten en financiêele steun aan de zaak wijden. Ook de heer Pisart is die meening toegedaan. De kwestie moet nu opge lost worden, dan kan de commissie spijkers met koppen slaan. Het voorstel wordt daarna in stemming ge bracht en met algemeene stemmen wordt beslo ten f500 subsidie te verleenen en voor f500 in het waarborgfonds deel te nemen. 9 Vaststelling reglement uoor de Zee- uaartschool. Dit reglement is gesplitst ina. Reglement voor de Zeevaartschool (in engere zin.) b. Regelen voor de verzorging en leiding der leerlingen van de tweejarige cursusvan de Zeevaartschool. De heer de Graaf merkt op, dat hij het reg lement liever niet artikelsgewijs behandeld zag. Verder geeft hij als zijn meening te kennen, met technische indeeling en redactie accoord te gaan, maar zijns inziens wordt in art. 42 het t»ezag der ouders te veel aangetast. Bedoeld artikel luidt: „Door B en W worden voor de verzorging en leiding der leerlingen van den tweejarigen cursus in kosthuizen regelen vastgesteld, de Commissie van toezicht gehoord." Uitvoerig licht daarop de voorzitter het ont werp toe als volgt Wij willen van ons zedelijke macht doen uit gaan. Daartoe hebben we regels opgesteld, die we nuttig en noodig achten. De reglementen der zeevaartscholen te Amsterdam en Vlissingen hebben we daarbij als voorbeeld genomen. De ouders moeten weten, dat hun zoons beschermd worden. We willen daarom geen reglement op papier slechts, maar een dat ook wordt uitge voerd. Er is geen twijfel aan, of het zal nuttig werken. Zeker, er worden door de jongens al liedjes op gemaakt, maar met sterke arm zal het reglement gehandhaafd worden. Onze nu vertrokken burgemeester was met het reglement zeer ingenomen. Als adelborst heeft deze vroe ger ook onder een dergelijk reglement gestaan. Toen heeft hij de voordeelen daarvan leeren kennen. Willen de ouders der leerlingen zich niet aan het reglement onderwerpen, dan sturen ze hun zoons maar niet naar onze school. Ik verwacht echter, zoo besluit de voorzitter, dat het aantal leerlingen er eer door zal toenemen. De heer Keesom vreest, dat deze voorspelling wel verkeerd kon uitkomen. Maar de heer Dros denkt daar anders over, omdat aan de Zeevaart school te Vlissingen al zoo lang zoo'n regle ment is ingevoerd. Het werkt daar uitstekend. Volgens art. 21 behoeft de directeur voor afwezigheid op schooldagen gedurende niet langer dan 4 dagen verlof van de burgemeester en bij een langere afwezigheid van B en W. Op voorstel van de heer de Graaf wordt dit aantal dagen van 4 op 2 gebracht. In art. 31 wordt vermeid, dat een aanvrage om toelating tot de school vergezeld moet gaan o.a. van „eene schriftelijke verklaring, onderteekend door de ouders of voogden der adspirant leerlingen, inhoudende, dat zij er zich mede vereenigen, dat de bepalingen van het vijfde hoofdstuk van dit reglement en die van door B cn W ingevolge art, 42 van dit regle ment vastgestelde regelen ten aanzien van den adepirant-ieerling worden toegepast, alsmede dat zij zich voor alle daaruit voortvloeiende

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1