L I N A Purol geneest en verfraait de Huid Notaris Mulder hooigew&s en nagras Notaris Mulder hooigewas en nagras. Notaris Mukler hooigewas en nagras van: WUIS ZOON TexeSsche Berichten ADVERTENTIËN Van de 98215 verkeersongevallen die het vorige jaar in EugelaDd plaats von- deD, hadden er 3631 de dood tengevolge. Voor bet Doris Rijkers fonds zijn propaganda bulletins verschenen in Esperanto, Frauscb, Duitsch en Engelsch Jacht en Visscherij. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat vanaf heden de blanco verzoekschriften ter b'e- koming van jacht-, visch en hengelakten voor het seizoen 1925/1926 ter secretarie verkrygbaar zyn. publiek verkoopen en verhuren publiek verkoopen en verhuren publiek verkoopen en verhuren voor mej. C. E. Gollards H. A. c. vertrekken Donderdag 25 Juni van Ttxel gevolgen aansprakelijk stellen." Dat gaat de heer de heer de Graaf te ver. Dat op die wijze in het ouderlijk gezag wordt ingegrepen, kan hij niet goedkeuren. Verder betwijfelt hij, of art. 35 practisch uitvoerbaar is. Dit artikel houdt in „Alle schade door leerlingen aan het schoolgebouw, aan de schoolmeubelen of andere zaken tot de school behoorende toegebracht, wordt van gemeentewege op hunne kosten of op die van hunne ouders of verzorgers hersteld. Is de dader onbekend, dan kunnen de kosten over de gcheele klasse worden om geslagen." De voorzitter acht zoo'n artikel in het reg lement gewenscht. In het schoolgebouw werd laatst een deur vernield, maar de dader was zoek. Dit artikel, zegt de voorzitter, maakt het mogelijk, dat dan de schade voor rekening der klasse wordt hersteld. Als de toestand op de Zeevaartschool zoo slecht is, vraagt de heer de Graaf zich af, moeten we haar dan maar niet verbranden? Artikel 47 luidt: „Voor zoover daaromtrent van Rijkswege geen andere voorschriften worden gegeven, worden de examens en de repetitiën, in dit hoofdstuk bedoeld, afgenomen door den direc teur en de betrokken leeraren". De heer Epe zou gaarne eenige deskundigen van buiten aan de examencommissie toege voegd zien, waarop de voorzitter antwoordt, dat door het Rijk bedoelde voorschriften reeds zijn verstrekt, zoodat in genoemde behoefte zal worden voorzien. Volgens artikel 3 van de „Regelen voor de verzorging en leiding der leerlingen" heeft de directeur het recht de leerlingen te allen tijde van kosthuis te doen verwisselen of hen voor goed uit een 'kosthuis weg te nemen, zonder gehouden te zijn de redenen, die hem daartoe nopen, aan betrokkenen mede te dcelen en zonder recht op schadevergoeding. Artikel 4 ontzegt hoofden van gezinnen het recht ver plaatsing of verwisseling van leerlingen te vorderen. Wenschen zij hen niet langerte houden dan geven zij daarvan minstens één maand te voren schriftelijk kennis aan de directeur. De heer de Graaf is daar allerminst mee ingenomen. De rechten van de kosthuizen,zoo zegt hij, worden daarmee totaal niet geëerbie digd. Er zit voor mijn gevoel in een dusdanige regeling veel tegenstrijdigs. Gaat immers zoo'n leerling holderdebolder weg, dan moet je daar genoegen mee nemen. Wil je 'm kwijt, dan houdt men een maand speling. Ook kant de heer de Graaf zich tegen art. 10, tweede lid, waarin staat „Hij (dat is hel hoold van het gezin) let er op, dat de leerlingen zich in den huiselijken kring bescheiden en fatsoenlijk gedragen en zonder verlof niemand in de hun aangewezen kamer of kamers brengen, rot welke de direc teur en de daarvoor door den directeur aange wezen leeraar der zeevaartschool echter steeds toegang hebben." Is dat niet moeilijk in practijk te brengen De voorzitter dient de heer Graaf van ant woord en zegt Die regels gaan uit van de school en het gezag. Zijn de pensionhouders het er niet mee eens, dan nemen ze eenvoudig geen kostgangers Eindelijk wordt tot stemming over het regle ment overgegaan, waarbij het, met de kleine wijziging in artikel 21met algerneene stemmen door de Raad wordt aangenomen. 10. Vaststelling uermeniguuldigingscijfer plaatselijke inkomstenoelartitig uoor 1925-1926. De gemeenterekening over het afgeloopen jaar zal met een batig saldo sluiten van om streeks f 37500. B en W achten het gewenscht hiervan tot een bedrag van f 9000 ter beschik king van de dienst 1925 te stellen vo- r wer ken, die reeds in 1924 uitgevoerd hadden moeten worden. Setert het vaststellen der gemeentebegrooting 1925 is tot uitvoering van verschillende werken besloten, waarvoor f 14500 noodig zal zijn. Deze kosten zouden eveneens uit het batig saldo bestreden kunnen worden, waarna nog beschikbaar blijft een bedrag van rond f 14000, met welk bedrag de dienst van 1925 dan zal aanvangen. Gelet op de uitkomsten der verschillende bedrijven, n eenen B en W dat bij een ver- menig vulduingscijfer van 1,3 het belastingjaar 1925—1926 biuto rond f 81000 en netto rond f 75000 tal opbrengen. Hiervan komt ongeveer f 51.00 ten bate van f 1925. B en W achten het ongemotiveerd in voor de gemeente gunstige omstandigheden het balig saldo te verteree. Zij zullen daartoe bij vooikeur overgaan in voor de bevolking meer drukkende tijuen. Op gron 1 daarvan verzoeken zij de Raad het ver- menigvuldigingscijfer op 1,3 te willen vast stellen, zooals dat ook het vorige jaar ge schiedde. Dit voorstel geeft aanleiding tot drukke discussies. De heer Keesom acht het beter dat het ve - menigvuldigingscijfer op 1 komt. Dan bh.T er nog geld over. Z .O noodig kan er ge 1-1 worden geleend Alleen wanneer het niet anders kan, zal hij voor S'emmen. De voorzitter deelt mee, dat Texel behoort tot de gemeenten met de laagste belastingdiuk. 1 Wat we aan batig saldo over houden, zullen we noodig hebben. De heer Keesom Zoo kan ik ook rekenen. Ovei de wegaanleg is de h.er Keesoin ook niet tevreden ]e kunt op de wegen niet Lopen van het stof. De Nieuwe Weg ligt alweer blootgewoeld En toch kost het schatten gelds. De voorzitterWie geeft u het recht zoo te spreken Als ik u de rekeningen zou voor leggen Bij Openbaar Optreden Gewichtige Besprekingen en Examens be- hoeden Mijnhardi's Zenuwtabletten voor i Innerlijke Opwinding en Angstgevoelze i maken Rustig en Kalm en houden uw Geest j Helder. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De heer KeesomDat recht neem ik. De wegen deugen niet. De voorzitter: Nu nemen we proeven met het aanbrengen van een leemlaag op gewalste wegen. Misschien werken de steenen er dan n et uit. Maar weet u hoeveel dat wel kost Naar uw meening zou Texel van een welvarende een armlastige gemeente worden, maar dat geloof ik heelemaal niet. U levert geen wel willende critiek. Wat u vertelt, is verregaande onwaarheid. De heer Keesom blijft er bij, dat met dat al het cijfer 1,3 lager moet worden testeld. A Boon (tegen de heer Keesom) U heeft altijd armoe gepreekt. Jb. Boon: Belasting is een kwaad artikel. Ik zou graag de belasting verminderd zien. De bouwboeren in de P. H. Polder hebben het slecht, gaan gebukt onder zware polderlastcn. De voorzitter: Als ze goed boekhouden, be hoeven ze geen belasting te betalen. De heer de Graaf pleit voor 1,2 of 1,1 in plaats van 1,3 De voorspellingen van „de oude Keesom', zegt hij, zijn meestal uitge komen. Laten we daarom in die geest be sluiten. De voorzitter wil van geen verlaging weten. Anders moet een leening worden gesloten en ieder weet, wat daaraan vast zit. De heer S. Keijzer acht de sprong op 1 te groot. Wel wil hij het cijfer zoo laag mogelijk. De heer Epe wil zich tot 1,3 bepalen. In ver band met het wisselvallig bedrijf der bevolking komt een buig saldo uitstekend van pas. De heer Keesom blijft bij zijn voorstel. Dat acht hij zijn plicht. De voorzitter Als meneer Keesom meent, dat het geld niet goed besteed wordt, moet hij dat aantoonen. Wanneer niemand over dit onderwerp het w ord meer verlangt, wordt er over gestemd, vóórs'emmers zijn de heeren A. Boon, Jb. Boon, Epe, R. P. Keijscr Cz Roeper, Vlaming en Vonk. Het vermenigvuldigingscijfer zal dus 1,3 zijn. 11. Financiëele regelingen dienst 1924. De voorzitter acht een commissie van onder zoek, door de heer Keesom voorgesteld, nutte loos. Dat is wetk voor een accountant. Boven dien zijn deze regelingen als onderdeel der begrooting reeds gecontrolee d Daarna worden de voorgestelde regelingen bij acclamatie goedgekeurd. 12. Cretiet uoor aankoop brandkast Gemeente-ontuanger. Deze week wordt de kas aan de nieuwe gemeenteontvanger overgedragen. Om in de behoefte aan een geschilde brandkast te voor vragen B en W de R ;ad een crediet van f 500. Daarvoor hopen zij een kast aan te schaffen van 110 (of 120) bij 80 bij 35 (of 40) cM. De tot nu toe in gebruik zijnde is nog gedeelte lijk hit eigendom van de heer Langeveld en bovendien te klein. De Raad stilt een crediet van een bedrag tot f500 beschikbaar. Rondvraag. De heer J. Boon informeert raar het leggen van rioolbuizen in den Hoorn, waarop de voor zitter meedeelt dat ieder dorp zijn beurt krijgt. Eerst moeten verschillende straten hersleld worden. Verder pleit de heer J, Boon vooreen goede drinkwatervoorziening in den Hoorn Met een teekeni. g licht hij een en ander toe. De heer D. C. Dros is over de wegen slecht te spreken. De wegen in Eierland zijn goed en daar deed men het zonder wals. Er wordt te veel geld aan de wegen besteed. Ook ae heer Keesom is van die opinie. De voorzitter zegt dat nu voor de wegenaan leg fijn materiaal wordt gebruikt. Na gewalst te zijn wordt de weg met spramex begoten. In Oudeschild is daarvan juist 5000 K.G. aange komen. Men gaat daarbij te werk volgens voor schriften van de heer Regter, opzichter der Provinciale wegen. Het voorstel van de heer L. Roeper om de mot rspuit op een motorwagen te plaatsen zal door B <n W in overweging worden genomen. De heer Epe vraagt meer spoed te willen maken met de straatverbetering te de Koog. Op een Zondag kwamen wel 63- auto's naar de badplaats. Wegverbelering daar is in Texel's belang. De heer Vlaming wil eerst voor Oudeschild met verbeteringen komen. De heer de Graaf komt op tegen misbruik van de steiger te Oudeschild voor opslag van keislag en steenen en betuigt zijn instemming met de aanschaffing van een motorwagen voor de brandspuit. De toepassmg van de nieuwe methode van wegenaanleg draagt ook geheel zijn goedkeuring weg. De heer I isart vraagt verbreeding van het plankier over de duinen te de Koog en vestigt de aandacht op de slechte toestand van de zinkput in de WaalJerstraat. In den Hoorn is die zinkputkwestie al opgelost, Is den Hoorn of de heer Jb. Boon soms het lievelingetje zoo vraagt de heer Pisart. De voorzitter zegt verbetering toe. De gelden voor rioolbuizen voor de Waal en de Waalder- straat zijn reeds gevoteerd. Jullie hebber geld gen eg, merkt de heer D. C. l ros n g op. Dan sluii de voo zit er de vergadering met de opmerking, dat hem de handigheid van de vorige voorzitter n .g wel niet eig n is, maar dat hij ernstig zal pot en, ziclt zoo goed mogelijk van zijn laak te kwijten. Van de Mok naar Kopenhagen. Drie watervliegtuigen, onder bevel van luitenant ter zee ie klas C. A. Weemhofl', zjja deze wtek vaD de Mok naar Kopen hagen (Denemarken) vertrokken. Nabij Schiermonnikoog werd gedaald om brand stof in te iaden, waarna de tocht weer wer 1 voat tgeze Het ligt it. de bedoeling tot Maandag in Kopjuhagin te vertoeven. Kermis te den Burg. Men verzoekt ons het volgende te willen opnemen Het bekende Ensemble Bobber van de Plantage Schouwburg te A'dam komt ge durende de Kermis alhier in de Groote Schouwburgloge, standplaats: Koogerstraat een drietal voorstellingen geven en wel L'oaderdag 2, Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Juli De eerste dag zal het gezelschap opvoeren de beroemde Succes-Schets De Jantjes.de tweede dag het vervolg hierop De Jantj'es 2 eo de derde dag Oranje Hein. Van het eerste stuk, dat meer dan 1000 opvoeringen beleefde, behoeven wy niets naders te zeg gen, evenmin als van De Jantjes 2 en van uranje Hein al deze schetsen werden met uitbundige bijval voor volle schouwburgen maanden achtereen opgevoerd. OUDESCHILD „Wat er nieten wat er wel gebeurd was." Als een loopend vuurtje giDg het door het dorp, dat onze dorpsgenoot Gerrit Dek ker uit een vliegtuig getuimeld was, in het water gevallen en zwemmende de wal had bereikt. Iemand, die hem doornat en met modder bespat tegenkwam vroeg hem wat er gebeurd was, en hy antwoordde in het voorbijgaan„Ik ben met een vliegboot omgekanteld.* Daar hij aan een gebouw bij de „Mok" werkzaam was, werd een vliegboot natuurlyk direct als watervlieg tuig beschouwd. Doch bij nader informatie bleek, dat hy met anderen in een oud schuitje (dryvers) van een watervliegtuig had geschommeld, totdat het kantelde. Zoo kan men in een oogenblik een veel be sproken persoon worden en een moment later weer een doodgewoon dorpenaar zijnt Deze week zijn van hier verzonden 2342 lammeren, 37 schapen, 50 varkens, 9 koeien, I paard en 22 kaiveren. Hieruit blijkt wel, dat de meeste lamme- reu wel weer verhandeld zullen zyo. Zij, die voor 1 Juli a.s. in het bezit der door hen verlangde akten wenschen te geraken, gelieven er voor te zorgen, dat het verzoekschrift, behoorlijk ingevuld, zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie wordt ingediend. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt dat sedert het in werking treden der Visscherijwet a. het vissehen onder het ys, in de ge vallen genoemd in artikel 6 van het binnen- visscherijreglement onvoorwaardelijk is verboden, maar overigens geheel vrijstaat, b geen akte wordt vereischt: le. voor het vissehen met niet meer dan één hengel. 2e. voor hen, die in dienst van den houder van een groote- of kleine visch- akte, de in die akte genoemde visscherij uitoefenen, mits dit geschiedt in gezelschap van iemand, die de akte bij zich heeft, hetzij den houder, hetzij één van hen. c. geen akte wordt uitgereikt aan hem, wien ingevolge artikel 34, le lid, de be voegdheid om krachtens een consent of akte te vissehen is ontzegd, voor den duur der ontzegging Texel, 18 Juni 1925.' De Burgemeester voornoemd, R. P KEIJSER Cz., Loco-B. DIE ELLENDIGE RUGPIJN 117 Hebt gij onophoudelyk pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen door de marte ling van rheumatische pijnen? Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn Hebt ge ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gij gedaan hebben De nieren zijn de filters van het bloed en gy zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften versprei den zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denken tyd om voorzorgen te nemen tegen chronische nierziekten. Gy behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing is gevaar lijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Gebtuik zonder uitstel Fosters Rugpijn Nieren Pil len, het speciale geneesmiddel voor ver zwakte nieren. Zij hebben duizenden ge vallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakkiug iu glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zyt geen vet leg m buiten- landsch goed te ot tvangeu. Prjs f 1.75 per flacon 31 Woensdag 3 Juni 1925, overleed na een kortstondig lijden, onze ge liefde Vrouw en der kinderen zorg dragende Moeder, GERD1NA DEN BRAVEN, geb. BAKKER, huisvrouw van Teunis Den Braven, in den ouderdom van 71 jaren, 2 maanden en 16 dagen. Namens de bedroefde Vader, Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen, TEUNIS DEN BRAVEN. 139 Warren Street, Paterson, N.J. Noord-Amerika Algerneene kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader JACOB DEKKER, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. DEKKER—Swartsenburg en Kinderen. Den Burg, Juni 1925. Hebt U nog steeds 'fc geen radio-ontvangin- richting Kom dan eens bij mij praten en luisterendèt verplicht U tot niets. ■■NI DE WILT-DEN BURG MBÊÊÊ zal op Maandag 22 Juni 1925 des avonds 8 uur in het café „Loodsmans Welvaren" te den Hoorn voor de Ned Herv. Kerk te den Hoorn 1 26 HA, Kosterland a. d. Westen 1 25 HA. Heeren Jans Akker aldaar 1 50— HA. de Groote Haling voor Mevr. wed. S. P. Knijper 2 64— HA. Benedenstrook Hoornder Nieuwland voor den heer IJ. Lap Az 1 80 HA. Voorste Polder 2 31— HA. Achterste Polder. zal op Dinsdag 23 Juni 1925 des avonds 8 uur in het hotel „de Zwaan" te den Burg voor R.K. Pat. Kerkb. den Burg 1 06 60 HA. Achterste Kerkeland Walenburg 1 49 31 HA. Kietterbol. voor R.K. Par. Armb. den Burg 1 64 HA. De Grie 319 20 HA. Samenstuk in 2 perc. zal op Woensdag 24 Juni a.s. des avonds 8 uur in „Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend 1 93 50 Dijkstal, polder Oosterend 1 93 50 Dukoog, aldaar 079Lageveld, A. Keijser 0 95 24 Onder de Fan 0 85 20 Ootjes Lageveld was ondeugend geweest. Moeder had haar al zoo dikwijls verboden om op het hekje te klimmen en eindelijk, daar was zij ge vallen. Aan huilen geen gebrek. Beide knieën stuk, arm geschaafd en een buil op het hoofd. Lina's moeder was gelukkig een verstandige Moeder, zij had Kloosterbalsem in huis en den volgenden morgen was er van de open knieën, de geschaafde arm en van de ouil niets meer te bekennen. U heeft toch ook een potje Kloosterbalsem in huis om te gebruiken voor al die kleine ongemakken die iederen dag voorkomen En bovendien in dezen tijd voor zonnebrand, smetten en insectenbeten. Een groote pot kost maar f0,50 en is overal vukrijgbaar.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2