Tentoonstelling Hoofdpijn Deurwaarder C. (iUDK, publiek mkoopen Werkstukken Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIËN Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid. Prikkelbaarheid en Examenvrees gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Het verrollen van een huis. Geen schoolreisje, Toezegging van beroep. De historische tentoonstelling te Amsterdam Dezer dagen werd in het Rijksmuseum de historische tentoonstelling geopei d, die daar ter gelegennud vau bet 650- jarig bestaan der stad door het Genoot schap Amsterdam was aangericht. De voorzitter van dat genootschap, prof. dr. H. Brugmans hield ter inleiding een rede, waarin hij op de voorgrond stelde, dat waarlijk de ontwikkeling van Amsterdam er een is van grootsche allure dat bier aan Amstel en aau IJ in de loop der eeuwen oen historisch contrum lot heerlijke opbloei is gekomen, dat groote en ook grootsche waarde heeft voor ons land en ons volk, en Ook voor de geheele wereld. Daarna stak Amsterdam's burgemees ter een laDge openingsspeech af, waarin hij o,m. uitvoerig de geschiedenis van de stad naging. Gaarne vestigen we da aandacht op höt artistieke officha, dat Huib Luns voor deze tentoonstelling vervaardigde. Duidelijk legt het getuigenis af van bet gioote talent van de te kenaar. Zeker zal het zijn uitweikicg niet missen. Het tentoonstel lingsbestuur deed ons zoo'n plaat toekomen, die we gaarne op onze aaDplakmuur- Parkstraat een plaatsje gaveo. Op de ruim 3VS millioen kiezers bij de laatste stemming zijn eea balf millioen weggebleven. Wo vreezen, dat de rechter druk werk zal hebber, om de overtreders te straffen. Eet bewijs zal nu geleverd moeten worien, of d stem plicht te handhaven is. Hoe hooger het koren. Hoe hooger het koren groeit, hoe ge makkelijker het wordt, ongezien de grens te overschrijden. Althans men probeert het. Want sedert het begin d zer maand zijn alleen aan de Oost Groningsche grens pl m. 200 Duitschers aangehouden en wegens gemis van de vereischte papieren over de grens teruggebracht. Een lesjeDaar zat ie. Op de Kaldenkiicberweg te Venlo wilde een jongen een vogelnestje uit halen, dat in een gat in een berk was ge bouwd. Maar de i"gai>g was zoo nauw dat de nesienschender er met zijn band in bleet zitten. Hoe bij ook rukte en wrong, bij kon er niet uil. Tot overmaat van ramp zwol de arm nog op, zoodat hij als gevaDgene aan de boom geklonken bleef. Aon huilen geen gebrek. Eindelijk kwam hulp Met een zaag werden tak ken door gezaagd, terwijl men met een beitel het gat verwijdde. Zoo kreeg de gevangene weer de viijheid. Als 't lesje nu maar heeft geholpen Werklooze onderwijzers. Volgens de „"Rott." zijn or op het oogen- blik bij het bijzonder en openbaar onder wijs 2000 aktebezitters, die nog zonder betrekking zijn. Na de examens zal dit aantal worden vermeerderd met pl m. 700. De draadlooze telegrafie. Een dertigtal vei tegeowoordigers van 70 Europ e-cbe diaadlooze zendstations vergaderen onder auspic ën van de Volkenbond om bet vraagstuk te bespre- pen van de verdeeling van de bestaande stat'ons en van een ontwerp tot het ver zenden van golven, waarvan de grens thans vastgesteld is. Het Duizendjarig bestaan van Bulgariji. Naar aanleiding van de duizendste ver jaring van de slichtig van het Bulgaarscbe koniQkrijk, veibonaen met de vijftigste verjaring van de bevrijding van Bulgarije van de Turk: cho hoerscnappij, heeft dc regeerirg besloten, oen gioot stadion te Sofia en eon nationaal museum te bouwen. Berooving. De politie te Venlo heeft gisternacht drie woonwagenbewoners op de Kleine Heide gearresteerd, verdacht van roof op den openbaren weg. Zij lokten hun makker, een venter eerst van den open baron weg af, en toen zij op een eenzamen weg gekomeu waren, fingeerden zij een vechtpartij ODder elkander. Plotseling Vielen zij met hun drieën, over den venter die hen scheiden wilde, heen, wierpen hem banden vol zand in de oogen, mond en neus en sloegen hem bewusteloos. Toen de man weer bijkwam waren de kameraden verdwenen en met hen zijn portsmoDDaie, inhoudende twee biljetten van f 10 en eenig klein geld. De verdachten worden te Venlo in bewaring gehouden. Doodgeschoten. Io een bosch nabij Stolp in Pommeren is bij een duel oud-luitenant Pohl dood geschoten. Zijn tegenstander en allen die bij het tweegevecht tegenwoordig waren, zu'len woiden vervolgd. Het lijk is in beslag genomen. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. Brandgevaar door het broeien van hooi. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 4 tot en met 10 Juli 1925. ONDERTROUWDHerman Jacob Keijser en Margretha Willemina Rab. OVERLEDEN Cornells Boon, 28 jaar, on gehuwd. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize). 1 sleuteltje, eenige postzegels. MARKTBERICHTEN PREDIKBEURTEN Zondag 12 Juli 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Koog, vm. 10 uur ds van 't Hooft. Bediening van de H. Doop. den Hoorn, 's av. 8 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. half elf ds. Schellenberg. Zuid-Eierland 's av. half 8 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. de Maar Den Hoorn, vm. half elf ds. Koster. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN 120 Nierkwalen worden vaak verkeerd begre pen, en bggevolg worden onnoodig veel last en pijn geledeu. Het is de taak dei- nieren om het bloed te filtreeren. en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek bren gen. Daarom is het zoo gevaarlijk om de eerste verschijnselen te verwaarloozen, zoo als u-inekwalen, blaaszwakte (vooral bji kinderen) voortdurende of nu en dan voor komende rug- en lendepijn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tezamen voor, doch als gij twijfelt ge bruik dan Foster's Rugpijn Niereu PilleD. Riskeer niet de ontwikkeling van rheuma- tiek, ischias, spit, waterzucht, nierzand of -steen, en andere ernstige nierkwalen. De bestanddeelen, waaruit Foster's Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te herstellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1,75 per flacon. 32 GEBOREN: JAN zoon van P. REUVERS en B. REUVERS-Erwee. Arumdale, Kaap-Provincie, Zuid-Afrika, 16 Juni 1925. ONDERTROUWD WILLEM STE1NHAUER en TETJE SCHAGEN. Oudeschild. Texel, J I11'' 1925' Huwelijksvoltrekking 23 Juli a. s. Algemeene kennisgeving voor Texel. H. J. KEIJSER en M. W. RAB geven kennis van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben 25 Juli a. s. Den Burg, Texel, 10 Juli 1925. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, onze innig ge liefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, CORNELIS BOON, in den ouderdom van bijna 29 jaren. Wed. J. BOON—de Jager en Familie. Den Hoorn, Texel, 4 Juli 1925. Gij behoeft slechts één keer een ontvanginrich. ting te koopenvoor afwisselende muziek en zang zorgen anderen. DE WILT-DEN BURG zal op Maandag 13 Juli a.s. des morgens te elf uur op de markt een beste onderhouden (6 pers.) brik Behalve brikken kunnen andere goederen worden ingebracht. te DEN BURG. van leerlingen van de Vakschool voer Meisjes voor Helder en Omstreken in het gebouw van de M. U L. O. school op Woensdag 15 juli van Vf—4 uur voor ouders van leerlingen van de ~M. U. L. O. school op Donderdag 16 Juli van l1,—4 uur voor alle overige belangstellenden van Texel. Tevens gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen. Bevorderd. De heer A. A. Jellema te de Koog op Texel is dezer dagen bevorderd tot Rijks veldwachter Brigadier titulair. Giften Witte Kruis. Wed. P. J. H. Burg f 2. - S. S. Oudeschild 2.50. Witte Kruis-Loten. Dezer dagen zullen u tegen de prijs van f 1 Witte Kruis-loten worden aangeboden. Deze verloting heeft tweeërlei doel. In de eerste plaats komt een gedeelte van het batig saldo ten goede aan het rustoord „Heideheuvel", dat nien wat ruimer hoopt in te richten, terwijl men verder steun hoopt te verleenen aan de tentoonstelling die door het Witte Kruis te Alkmaar zal worden georganiseerd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Alleen nog dit „Geeft, lieve mcnschen, helpt en geeft „Met geld is zooveel goeds te plegen. (Tollens). Misschien dat den Burg de eer te beurt valt van de derde plaats te zijn, waar een huis wordt verrold. Nog versch ligt in ons geheugen, hoe men de accijnstoren te Alkmaar een stukje wist te verplaatsen, om een breedere rijweg te ver krijgen. Nu betreft het een werkplaats met winkelopstand van de heer de Wilt, eigendom van de J. J. Reij-stichting alhier. Dat gebouwtje staande in de Warmoesstraat, moet naar de andere kant van de straat worden gebracht. De heer L. Sok, op Texel wel bekend, heeft nu het stoute plan opgevat het huisje op wielen te zetten en naar zijn nieuwe standplaats te rollen. Dit voor den Burg en voor vele andere plaatsen in ons land zeer ongewoon gebeuren zal zeker veler belangstelling hebben. We deelen een en ander echter onder voorbehoud mede, al kunnen we reeds melden, dat door de heer Sok reeds eenige aannemers zijn aangezocht om onder zijn leiding het werk uit te voeren. Het kan echter voorkomen, dat bij het afbreken der voeting gebreken voor de dag komen, die ver rollen van het gebouwtje onmogelijk maken. Valt tot nogtoe weinig met zekerheid te zeg gen, zoodra ons meer bijzonderheden bekend zijn, zullen we er dadelijk melding van maken. Z.K.H. Prins Hendrik op reis. Z.K.H. Prins Hendrik maakt aan boord van „De Brandaris", het mooie jacht van de heer Mr. Lucasse, een zeiltocht van eenige dagen op de Waddenzee, ter bezichtiging van de Zuider zeewerken en, zoo mogelijk, tot het houden van een robbenjacht. Als loods fungeert de heer D. Brouwer, schip per van de blazerschuit TX. 1, die uitstekend bekend is met de vaargeulen en robbenplaten in dit Noordelijk deel van de Zuiderzee. Het Nut zal dit jaar voor de leerlingen der O.L. School te den Burg waarschijnlijk geen schoolreisje organisceren. De mazelen toch hebben de laatste tijd zulk een uitbreiding ge kregen, dat plm. de helft der schoolbevolking absent Is. DB COCKSDORP Door leden van het kiescollege werd toezeg ging van beroep gedaan aan de heer Hoek, can- didaat tot de H.D. te Gronjngen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redact e) Koog-Texel, 10-7-'25. Geachte Redactie. Wilt u onderstaande regels opnemen in uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Ieder die in de Koog komt, zal niet ontkennen dat daar de laatste tijd heel wat is veranderd Op de duinen zijn een paar nieuwe villa's ver rezen, een nieuwe onderwijzerswoning is in aanbouw, de bestrating is veel verbeterd, etc. Van alles wordt gedaan om onze Texelsche badplaats een behoorlijk voorkomen te geven. Maarwat in het oog loopt is de slechte toestand, waarin het kerkgebouw verkeert. Dat kerkje met zijn scheeve toren komt mij voor Texel's stiefkind te zijn. Die toren toch verkeert in zeer vervallen staat. Als het regent, zit je in de kerk niet droog, wat men toch anders mocht verwachten. Wanneer bij regenweer de organist het kerkorgel bespeelt, moet de koster er bij om de musicus een parapluie boven het hoofd te houden. Ook moeten dan eerst de banken gedweild worden, wil men kunnen plaats nemen. Hoe het met de klok gesteld is, weet ik niet precies, maar wel meen ik, dat ze slaat noch loopt. Gaarne zou ik willen dat aan dit kerkje met zijn vele gebreken wat meer aandacht werd geschonken. Ik geloof wel zeker te weten, dat wanneer Wethouder Keijser de zaak eens opnam spoedig een en ander vernieuwd zou worden. Als u in de Koog komt, sta dan eens even bij het kerkje stil. De raampjes in de toren heb ben sinds lang hun glas verloren, de vogels vliegen in en uit en maken er hun nestjes... En toch geen vogelkooi. C. KOOIMAN, de Koog. De Burgemeester van Texel, brengt ter alge- rneene kennis, dat eenige uitspraken, om vrij stelling van den dienstplicht ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen TIEN dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger. b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedepu teerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin in beroep komen. Texel, 10 Juli 1925. De Burgemeester, K. VLAMING Lo.B. Burgemeester en Wethouders van Texel ves tigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voor zorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op 't volgende neer. Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in 't hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt bovendien de smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of eenig eenvoudig lat werk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei meer zal voordoen, waar de drie boven omschreven maatregelen zijn genomen. Ten slotte achten wij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van 't Wetboek van Strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem aan wiens schuld brand tewijtenis, en wel le. gevangenisstrafof hechtenis van ten hoog ste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat. 2e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat. 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Texel, 10 Juli 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. VLAMING Lo-B. De Secretaris, JONKER. Purmerend, 7 Juli. 378 Runderen waaronder 220 vette koeien f 1,a f 1,25 p. K.G. Geldekoeien 175 a 400 Melkkoeien 175 a 400 77 vette kalveren per Kg 1,20 a 1,40 332 Nuchtere kalveren 15,— a 42,— 445 Vette varkens per K.G. 0,88 a 0,94 53 Magere varkens 25,— a 45, 154 Biggen 10, a 26,— Kipeieren 6,25 a 7,25 Schagen, 9 Juli. 69 Vette koeien 8 Gelde koeien 10 Kalfkoeien 44 Vette varkens 186 Biggen Boter 300 a 510 225 a 320 350 a 425 0.84 a 0,90 16 a 26,— 0,— a 2,— a 2,30 E i e r v e i 1 i n g Schagen Kipeieren: Aanvoer 26-'31 Prijs f 6,30 a f 7,30 Middelm. f"705 EendeierenAanvoer 2898 Prijs f 5,50 a f 5,70

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2