Purol bij Stukgeloopen, Pijnlijke Branderige Voeten I Hoofdpijn Gemengd Nieuws De melkprijs. de Centrale slechts voor 2 cent winst per liter de melk rondbrengen. Een voorstel van de heer Koorn een boerenceotrale in Helder op te richten, wordt door de heer Veldman om financi- eele redenen afgewezen. De heer Buij ver telt van plannen daartoe uit vroeger jaren, maar wier uitvoering ook op financieele bezwaren afstuitte. Dan ontspint zich een levendige discussie tusschen groepjes aanwezigen over melk prijs en Centrale. De vergadering wordt rumoerig. Eindelijk verheft de heer Buy zjjn stem. Laten we, zoo zegt hij, geen oude koeien uit de sloot halen, maar een krachtige band leggen tusschen de drie afdeelingen Wanneer we te veel melk hebben, moeten we dat te veel niet verkladden, maar er een goed afzetgebied voor zoeken. Juist, vult de heer Veldman aan, en de extra kosten, door de Centrale voor het verwerken der overproductie te maken worden door de leden der vereeniging ge zamenlijk gedragen Ook buiten de Centrale is voor overmelk wel een weg. De heer Veldman meent dat in zomer en winter de melk van de vaste wal de voorkeur ver dient boven de Texelsche met het oog op de aanvoer. Hiei tegen wordt echter door som mige protest aangeteekend. Tenslotte geeft de heer Veldman dit voorstel in overwegingde Texelsche melk leveren voor 1IV3 cent franco Helder. Vele aanwezigen achten dit nog een te geringe verbetering, waarop de heer Buij toezegt, spoedig meer geld te zullen bedingen. Na veel gepraat, over en weer, waarbij weinig eensgezindheid valt te bespeuren, wordt besloten de Texelsche melk voor ll'/j cent franco wal aan Helder te leveren. Daarmee nemen deze voor de melkvee houders zeker gewichtige besprekingen een eind. Muziekuitvoering. Zaterdag zal „Texels Fanfarecorps" Oude- schild op een aantal nummers vergasten gevolgd door een muziekuitvoering in het Park te den Burg op Zondag We twyfelen er niet aan of zijn prestaties zullen op prys worden gesteld, wat zeker uit groote belangstelling weldra weer zal blijken. Het programma bevat: 1. President Sieijn Marsch F.J. Sweinsberg 2 l'Esperance Fantasie L Dervaux 3 Wonnetraum Wals W. J. Benooidt 4 Le Troubadour Marsch 5 Donna Flora Fantasie Ch. de Charmond 6 Salut au Drapeau Marsch J. de Wolf Pauze. 7 Vers l'avenir Marsch S, Vlessing 8 Feestouverture L. E. Riigers 9 Myrtha Ouverture T. Mourgue 10 Adolf van Nassau Marsch J. v. d. Glas 11 Le Trouvère Verdi 12 Slotmarsch Chr. Meisjesvereeniging Velseroord. Dinsdagmiddag bracht de Chr. Meisjes vereeniging van Velseroord onder leiding van Ds. Kroese, vroeger predikant op Texel en zijn echtgenoote, een bezoek aan ons eiland. Maakte het vorige jaar onze Texelsche Meisjesvereeniging een uitstapje naar Velseroord, thans kwam de Velser- oorder vereeniging een tegenbezoek bren gen. De meisjes werd hier door leden pen sion verleend. We zijn er van overtuigd, dat het Texelsche landschap met zijn picturale schoonheid, stille veldenvredigheid, onze duinen, strand en vogelweelde op de be zoeksters een goede indruk zullen maken, en niet nalaten dit zomeruitstapje in aan gename herinnering te doen voortleven. „Eigen Oefening." Aan het verslag van het 16e Zangersfeest gehouden 21 Juni 1925 in de Stedelijke Muziektuin te Alkmaar, ontleenen we net volgende met betrekking tot 't door „Eigen Oefening" füudeschild) gezongen lied „Hol- landsche Kinderkes" De samenzang, zoo luid het oordeel der jury, was zeer verdienstelijk, evenals de voordracht. De rhytmische figuren waren goed verzorgd. De uitspraak was vrij goed. Wel zijn enkele foutjes gemaaktde zuiver heid liet wel eens wat- te wenschen over, de tenoren domineerden wel eens waar dat niet mocht. Overigens, zoo besluit de be oordeeling, maakte het koor een tamelijk goede indruk. We meenen te mogen opmerken, dat Oudeschild als eersteling op het Zangersfeest het er knapjes heeft afgebracht. Waagt u niet te ver in zee! Vrijdagavond 1.1. had aan het Kooger- strand een ongeval plaats, dat aan minstens twee personen het leven had kunnen kos ten. Tegen half negen waren daar een paar badgasten, een meisje van plm. 18 en een jongetje van plm. 10 jaar aan het baden in zee vlak voor het Badhotel. Onvoor zichtig genoeg waagde de jongen zich te ver, met het gevolg, dat hij door de stroom de eb liep meegesleurd dreigde te worden. Op zijn hulpgeroep schoot zijn zuster, die maar pas zwemmen leerde, toe, wie het met inspanning van alle krachten mocht gelukken, de jongen van een wisse j dood te redden. Toch zou beider leven ernstig gevaar hebben geloopen de dappere redster was weldra uitgeput van vermoeidheid zoo niet hun vader zich gekleed te water had begeven om beiden naar het strand terug te brengen, in welke I pogingen hij echter ook maar gedeeltelijk I mocht slagen. Het reddingswerk toch vroeg te veel van zijn krachten. Gelukkig was dit ongevat niet onopge merkt gebleveneen drietal jongens, L. Gielis, S. Rijk en A. Vonk, in de nabij heid aan het zwemmen, schoten te hulp en spoedig was het in gevaar verkeerende drietal op de vaste wal. Daar geneeskundige hulp noodig| werd j geacht, begaf Lo Gielis nog onvoldoende gekleed, blootvoets zich zoo snel als mogelijk was per fiets naar het dorp, waar een dokter in pension moest zijn. Toen die niet te bereiken viel, werd de hulp inge roepen van Dr. Hellema die spoedig ter plaatse was. (De heer E. Noordijk had onmiddellijk zijn auto beschikbaar gesteld.) De twee jeugdige drenkelingen werden onder diens behandeling gesteld, waarna spoedig naar het pension kon worden teruggekeerd. Naar we later vernamen, bestaat voor hen geen ernstig gevaar meer. De jonge heer Gielis moest met een auto naar huis worden gebracht, daar hij op zijn weg naar het dorp een ongeluk met zijn fiets kreeg, waardoor zijn voet ernstig werd verwond. Hij zal een week het bed moe ten houden. Een woord van hulde is hier wel op zijn plaats, maar evenzeer deze ernstige waarschuwing: Waagt u niet te ver in zeeDe stroom mocht u parten spelen. Examens. Examen. Onze plaatsgenoot, de heer A. Dros Bz., legde te Helder met goed gevolg het overgangs examen voor de 2e klasse der H.B.S. af. Ned. Herv. Gemeente. De heer W. Th. Hoek, candidaat te Nijega (Small.), die voor Eierland beeft be dankt, nam het beroep naar Wadenoijen (Geld.) aan. OOSTEREND - Voetbalwedstrijd. De voetbalwedstrijd O.V.V. I—Atlas I is gehouden, 't Weer was mooi, doch veel te heet en het gras op het veld was te lang. Een mooie strijd was 't niet. Toch was de uitclub in betere conditie dan O.V.V. en zij wist de uitgeloofde verguld-zilveren medaille dan ook met 4- 0 te winnen. Er was weinig bezoek, stellig door de hitte. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct Oorzaken van Duitschlaud 's nederlaag. De Ryksdagcom missie, die de oorzaken van de militaire nederlaag in I9'8h6eit onderzocht, kondigt baar rapport aan dat weldra in drie lijvige deelen aan de Rijksdag zal worden voorgelegd. De De commissie was in 1919 benoemd en heeft dus 6 jaar gearbeid. Weest toch voorzichtig. Te Vuren is het 4-jarig dochtertje van den beer A. de G-raaff, die op een auto was geklommen, daaraf gevallen, toen de eigenaar van de auto, die baar niet had opgemerkt, de motor in bewegiDg zette. Het kind kreeg een der achterwielen over het lichaampje Eenige oog inblikken later is zij overleden. Jubileum. Be burgemeester van Helder, de heer W. Houwing, is in eon buitengewone mijn eigen ervaring op een onverwachtoogen- blik kan veranderen in een bloei, evenals we dat hebben gehad in de jaren toen ik begon te varen. Ook toen was het misère aan alle kanten, ook toen was er een teveel aan stuurlieden, hetwelk nadien is veranderd in een te kort, met goede promotiekansen als gevolg daarvan. Oeniet terwijl ge nog jongzijt van het leven, door overal de gelegenheid te baat te nemen, van de vreemde gewesten, die ge gaat bezoe ken, zooveel mogelijk te gaan zien, waardoor uw kennis omtrent volk en land zal vermeer deren en waaraan de herinnering u later veel vreugde zal zijn. Verbrast uw geld niet, blijft uit nachtkroegen en bordcelen, daar die plaatsen u afhouden van al wat schoon is in dit leven en naast de groote gevaren, die deze huizen herbergen, nog dit allergrootste gevaar herbergen, dat ge zoo licht de achting voor u zelf zult verliezen, hetwelk een begin mocht zijn van hoe langer hoe meer afdwalen van het doel, wat ge u op het oogenblik meent tc moeten stellen. Vooruit dan jongelui, met uw levensvlag in top, waakt voor haar eer, en spreekt het wee uit over hen, die die eer mochten willen aan randen of neerhalen. Het ga u goed. En thans wil ik overgaan tot het uitreiken van de diploma's. Ik zal hierbij afwijken van mijn gewoonte van vorige jaren om ieder uwer afzonderlijk toe te spreken. Voor een paar leerlingen wil ik echter een uitzondering maken:" Spreker deelt dan mee, dat ook ditmaal de Commissie van Toezicht een paar prijzen be schikbaar heeft gesteld voor hen, die met ijver gestudeerd hebben. In de eerste plaats komt daarvoor in aanmerking de lieer Ph. Uythoven, die een fraaie binocle in étui in ontvangst mag nemen. De voorzitter voegt hem nog toe, dat nu op hem de plicht rust ook 110. 1 te blijven, voorwaar geen gemakkelijke taak. Ik wensch u toe, zoo gaat spreker verder, dat u menigmaal met deze kijker de horizon moge afzoeken, om te zien, of soms gevaar mocht dreigen, maar tevens, dat u de school met een geestelijke kijker gaat verlaten, waarmee u het zeker ver zult brengen. De heeren S. J. Kooger en C. Kruythof be haalden een gelijk aantal punten en kunnen dus gelijke rechten doen gelden op de tweede prijs, een boek, getiteld „Mijn Zuidpoolreis" van Shackleton. Hierin vond de Commissie reden nog zoo'n boek aan te schaffen, zoodat ieder krijgt, wat hem toekomt. Spreker hoopt niet, dat de gelukkige scholieren zulke teleur stellingen zullen ondervinden, als waarvan Shackleton schrijft, maar wel, dat zij aan diens enorme energie en levensdurf een voorbeeld zullen nemen. Spreker vervolgt dan „Moest meerdere maltn er op gewezen wor den, dat een Texelaar No. 1 siond, welk feit ik meende te moeien verklaren, doordat de Texelaars onder het ouderlijk toezicht stonden dus onder beter toezicht, dan zij, die hier in pension waren, thans doet het me genoegen tc kunnen constateercn, dat No. I nu eens niét een Texelaar is, waardoor voor mij er weer reden is tc speuren naar de oorzaak van deze verandering. En als ik dan zoo de pensions, waar ge allen zijt ondergebracht, eens de revue laat passeeren dan kom ik ook aan een zekere huize van Zeylen, waaruit thans de No. 1 afkomstig is. En dan rijst bij me allereerst weer een vraag, n.l. deze,Is het toeval, dat juist No. 1 hier zijn tenten heefiupgeslagen. Mogeliik wel. Doch een evengroote mogelijkheid is het minstens dat het geen toeval is. In elk geval staat bij mij vast, dat zij, die in huize van Zeylen een onderdak vonden, zich met dat feit wel geluk kig mogen prijzen, omdat en ik kan hier niet genoeg de nadruk op leggen, de heer van Zeylen mij voorkomt te zijn een man, die misschien soms sireng is voor zijn gasten, maar juist door die gestrengheid iets legt in den toekomstigen zeeman, wat zoo noodc aan boord gemist kan worden, n I. zin voor orde en dis cipline, waardoor het den toekomstigen stuur lieden gemakkelijk zal zijn oin aan boord te dienen. Het is niet mijn bedoeling om huize van Zeylen hier op te hemelen, daar er ongelwijfc d meer goede kosthuizen zijn, doch wel wil ik zeggen, dat de geheele C.v.T. de manier, waarop de heer van Zeylen zijn gasten behandelt, goed keu I en aa alle pensionhouders een dringend beroep doet in dienzelfden geest op te treden, opdat directeur en leera<ir, die met de uitvoering van de nieuwe verordening aangaande de zee vaartschool zijn belast, in den pensionhouder dien gewaardeerden steun zullen vinden, die mi eenmaal noodig is, om tc k.nne i tot die result.iten, welke de C.v.T. van de nieuwe regeling verwacht, n.l. het aankweeken van zin voor orde, netheid en dicipline. Het spreekt vanzelf, dat de C.v.T. ook een beroep doet op de leeilingen der school, om mede te werken, tot het bereik, n van het doel, wat nut het in het leven roepen van de nieuwe verordening is gesteld en ze vraagt van u, te willen begrijpen, dat hier geen zucht tot onaangenaam zijn in h.i spel is, doch dat ze meent slechts in uw aller belang te handelen, als ze van deze plaats de nieuwe regel ng in uw aller medewerking aanbeveelt. Thans rest me nog de aangename t.ak u, namens de andere commissieleden, van harie geluk te wenschen met het d >or u behaalde succes en ik spreek daaibij den wensch uit, dat dit eerste succes in uw leven gevolgd moge worden door vele andere. Tot hen die niet mochten slagen, richt ik de vraag: „Zijt ge er wel zeker van, dat ge alles deedt, om tot een succes te komen'', en ik beveel u aan naar een oplossing dier vraag te zoeken. De oplossing zal, daar ben ik zeker van, voor u een geneesmiddel zijn, dat een wondere uitwerking heeft. En thans nog een worrd tot direcieur en leeraren. De C v.T. brengt u dank, vo r al datgene, wat ge voor uw leerlingen hehr mogen zijn en wel speciaal aan den Directeur, die j voor de eerste maai deze verantwoordelijke post bekleedde, waardoor de moeilijkheden om niet uil den koers te geraken nog giooter waren. Wij wenschen u toe, dat ge allen het volgend jaar weer met lust en opgewektheid in het be lang van de leerlingen en de school moogt werkzaam zijn en u er op toe zult leggen, het ruwe ijzer, dat ge onder uw bewerking krijgt, om te smeden tot dat deugdelijke materiaal, waaruit het Nederlandsche Corps van Gezag voerders en officieren is opgebouwd en waaraan het haar goeden naam in den vreemde heeft te danken." Daarna worden de diploma's uitgereikt, waar na de heer Lap herneemt: Ziezoo, nu hebt judie de bul. Nu een goed schip bij een goede maatschappij om jullie zeedagen te halen, 'k Hoop dat jullie dan hetzelfde succes te beurt valt, als de heeren mochten boeken, van wie we dit telegram ontvingen: „Beiden geslaagd. Vlag hijschen. Kikkert en Lugtigheid". ue voorzitter deelt mee, dat van de 13 leer lingen der Ie klasse er 12 tot de 2e klas be vorderd worden. Hun namen, gerangschikt vol gens het rangnummer der geslaagden, volgen hier G. J. ten Cafe, W. J. A. J. Peeters, J. J. D. Bijlaard, J. E. Hooijkaas, N C. J. Lampers, F. M. H. de Hesselle, C. Cupido, E N. van der Stok, J. Carsf, J. B. Liethoff, H. Vermeulen en K. van der Kooy. Het gedrag der le klassers zoo zegt de voor zitter, gcf weinig reden tot klagen. Anders echter was het met klasse II gesteld. Op veler gedraglijstje zou zeker een 4 of 5 moeten voor komen. Een groote grief toch bestaat hierin, dat zulke scholieren te veel en te lang op straat vcrkecren. Bovendien zoeken zij daar omgang met meisjes, wel „aardig goedje", maar de studie lijdt daaronder. Verstandiger is het zich eerst door ernstige studie een behoorlijke positie te verwerven. Dén pas kan men zich die weelde veroorloven. Tcnslot e neemi de directeur der school, de heer J. A. Hazewinkel, het woord, om de heer Lap zijn dank te betuigen voor de vriendelijke en hartelijke woorden aan de leerlingen gewijd en de wijze woorden, waarmee hij hen heeft toegesproken. Tevens brengt spreker hem dank wegens de waardeerende woorden, welke de voorzitter aan directeur en leeraren der school richtte. Daarmee is de plechtigheid geëindigd. In Helder is het met de melkhandel niet pluis. Niet dat de consument er van melk verstoken dreigt te raken of er een buiensrorig hooge prijs betaalt, Integendeelvoor de afnemers staat de zaak er zoo sl-cht niet voor, wat zich gemakkelijk Dat begrijpen, daar de stad wordt overstroomd met veehouders melkleveranciers van buiten de gemeente, die om strijd de melk voor ren miniem prijsje van de hand trachten te doen, die de melk „verkladden" zooals de melkslijtervak- term voor dergelijk gedoe luidt. Dat de Heldersche melkslijteis daarbij't loodje moeten leggen is licht te vatten. Maar dat het voor de meeste melkveehouders ook geen rozengeur en maneschijn is, is al even duidelijk. Maandagmorgen had in hotel „de Zwaan" een vergadering plaats, belegd op initiatief van de afdeetingen Helder en Breezand van de „Bond van Melkveehouders." Op die ver gadering waren d; Texelsche melkleveranciers uittenoodigd en ook flink vertegenwoordigd. Deze besprekingen hadden ten doel met elkaar tot overeenstemming te raken met betrekking tot de melkprijs, waarlegen de melk aan Helder zal worden geleverd. Bij ontstentenis van de voorzitter neemt de heer Veldman, bestuurslid der afdeebng Helder het woord en hij spreekt de wensch uit, dat deze besprekingen vruchtdragend mogen zijn. Na een tijd van eendrachtige samenwerking tusschen de drie afdeetingen Texel was de derde in de bond - -is er een tijd van slapte gekomen. Deze tijd heeft echter samenwerking leeren waardeeren en duidelijk gemaakt, wat de boeren nu te doen staat: „de handen ineen, en de melk opslaan." Wij hebben, zoo zegt spreker, onze eigzn glazen ingegooid. We zullen nu trachten die schade te herstellen. Zoowel boer als slijter zijn de dupe van de wantoestand zooals die nu in Helder is oi.t- staan. Daarom besloten we aan u, Texelsche melkveehouders, deze vraag voor te leggen Wilt u allen de melk tegen 11'2 cent franco stad leveren De heer Buy, een krasse baas, voorzitter der afd. Breezand, treedt voor een gedeelte in herhaling van hetgeen de eerste spreker zeide, om dan te vervolger.We mogen ons het brood dat ons rechtmatig toekomt, niet laten ontnemen. Altijd heb ik voor een behoorlijke melkprijs ge: treden. Ik behoef slechts te her inneren aan de tijd, toen een melkoorl g zich in Helder dreigde te ontketenen. Ni onder handelingen te hebben gevoerd met de heer W. J. Dun.ker, destijds de onvermoeide voor zitter van de Heldersche melksiijteisvcrecni- ging, werd de zaak in der minne geschikt. Onze eisch, „9 cent voor de melk" werd inge willigd. Begrijpt dus uw belang. Eendracht maakt macht Dan staat de heer D Mantje op om de afd. Helder en Breezand zijn erkentelijkheid te be tuigen wegens haar pogen met de Texelsche veehouders tot :amenwerking te komen. Evenals de heer Mantje is ook de heer A. Eelman van meening. dat de boeren te weinig voor de melk uitbetaald kriigen. We moeten, zoo zegt hij, noodig de prijs met 2 ct. verhoogen. De straatprijs wordt dan 16 cent. Of die toestand beter zA worden, hangt van Texel af. De heer Veldman We hebben zelf toch de macht in handen We willen een behoorlijke prijs voor de melk en kunnen dat duel door eensgezind samenwerken bereiken. Van de Heldersche melkslijttrs zijn er maar 50 bij de Melkcentrale daar aange sloten. t e anderen „kladden". Die Cen trale zouden we niet, gaarne missen, we zijn er blij mee. De Centrale betaalt tel- 1 kens na 8 dagen ons boeren prompt uit. j Daar hebben we recht op trouwens. Ann dacht verdient zeker, dat die 50 ieden van Onze plaatsgenoot, de heer Alb. Dros Pz, legde te Amsterdam met gunstig gevolg aan de Handelsschool- van de Hooff het eindexamen af. Onze plaatsgenoot, de heer J. H. M. Stompff werd bevorderd tot de 3e klasse der H.B.S. te Helder. De heer J. A. Stompff zal herexamen afleggen voor de 5e klasse. Onze plaatsgenooten, de dames J. Huisman en A. Witte, leerlingen van mej. Bakker, legden te Den Haag met goed gevolg het examen coupeuse af. Mej. Jannette Kalis legde aan de „Groen van Prinsterer-school, Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen te Doetinchem met gunstig gevolg het overgangsexamen voor de 4e klasse af. Onze plaatsgenoot, de heer C. A. Dros 0z., legde te Alkmaar met goed gevolg het eindexamen 5-jarige cursus H.B.S. af. DEN HOORN Examen. Onze plaatsgenoot, de heer E. G. van Douwen legde met goed gevolg aan de H B.S, te Helder het overgangsexamen voor de 3e klasse af. EIERLAND

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2