Gemengd Nieuws Ingezonden Lijk opgevischt. Vrijdag heeft het personeel van de kanonneerboot Hadda op de reede van Texel bet lijk van een vrouw opgehaald dat reeds in verre staat van ontbinding verkeerde. De indentiteit kon niet wor den vastgesteld. Voetbal. Het vacantie elftal, dat a s. Donderdag tegen Texel I in 't veld komt is als volgt samengesteld Het belooft oen mooie wedstiij l te worden. Op de 16e dezer kiijgt Texel I bezoek van QSC. uit Wormerveer. We komen hierop nader terug. Premiekeuring van paarden te den Burg. Dinsdagmiddag had hier de gewone jaarlijkscbe keuring plaa's voor paarden van het lype landbouwtuigpaard. Aan deze keuuug konden worden ondei wor den veulens, 1- en 2-jarige merriëo, afstammende van stamboekhouders, zoo mede 3-jarige merriëo, die van te voren in hot stamboek zijn opgenomen. Tevens vond de verplichte en premiekcuring van hengsten plaats Voor dit onderzoek uitgaande van d9 P. ovincia'e Rrgeliogs- commissie voor de Paardenfokkerij in .Noord-Holland, wa en een vijftal heeren overgekomen, die, na hun taak hier te hebben verricht, naar Terschelling ver trokken om daar met betzelfde doel als critici op te treden. De uitslag van do keuriDg hier is als volgt Er werden een twe ;tal hengsten aan geboden, een van P. Kooy e a. en eeD van N. Drcs; geen van beide werd een premie toegekend. Voor inschryvir-g in bet stamboek waren vier paarden ioge zonden, van welke werden ingeschreven eoo 3 jarig paard vrn M Kuip en een 7-jarig van Cor de Wit, terwijl M Kuip bovendien f 10 premie werd toegekend, evenals aan Juc. Mactje voor diens 2 jarige menie. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1925 Ingelegd f 9223,87 Terugbetaald f8439,40 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7301. Een schipper en zijn zoon verdronken Het klipperscbip Wuta, schipper P. H. Janse, gedomiliceerö te Terneuzen, was vanochtend geladen van Lemmer naar zee vertrokken. Niet ver van de haven is de schipper in zee gevallen. Zijn ruim twintig-jarige zoon is ovei boord gespron gen om te trachten, hem te redden, doch beiden zijn verdronken. Op ongeveer vijftig meter volgde het schip Adrians, waarop twee andore zonen waren. Toen dezen bet ongeluk zagen gebeuren sprongen ze in de sloep doch zij bonden geen tulp meer ver'eensn beide drenkelingen waren, to3n zy ter plaatse kwamen, gezonken. De schepen zijn naar Lemmer teruggekeerd. Over een communistisch plan Volgens een bericht uit R'ga zcu er te Moskou 69n geheime internationale ver ooniging van uitvinders g- voind zijn om alle uitvinders, die bot communism' toegedaan zijn, te bewegen hun uitvin lin gen ter beschikking van de wereldrevo'u tie te stellen. Vooral op uitvindingen op militair gebied zou groote piijs worden gesteld. Niets te doen gehad. Dondei dagnacht beeft de Berlijnscba politie niets te doen gobad Op niet een van de taliijke politiebureaux was iets aan de band geen moord, geen zelfmoord geen diefstal, geen aanranding, geen vechtpartij werd gesignaleerd. Sinds 2) jaar was dit te Berlijn niet het geval geweest. Goud op IJsland. Volgens een bericht uit Kopen'age is bij R ykjavik op IJsland goud gevonden Uier en d.ar moeten de vondsten veel- boloveid zyn. Overvloed. Voor do vaceerende betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school te Peize waren 82 so'licitanten. Een kolenschop verkeerd gébruikt. Gisteren heeft voor het Hof van Appel in strafzaken de 18-jarige huisknecht Archur Bishop terecht gestaan, die, naar men zich herinneren zal, eeoige tijd gele den den butler van sir George Lloyd met een kolenschop de hersens heeft mgesla- gen, omdat hjj voor een bepaalde Zondag geen vrijaf had kunnen krijgen. De verde diger bad uitsluitend hooger beroep aangeteekend met het oog op de leeftijd van zijn c'iëht, maar rechter Avoty zeide, dat hij niet wilde meewerken tot het scheppen van een gevaarlijk precedent door de beklaagde voor eenige voim van gratie voor te dragen. Het doodvonnis zal nu omstreeks 15 Augustus voltrokken worden. Geen gehuwde onderwijzeressen. De raad van Alphen a. d. Rijn heeft besloten, dat in de verordening voir de openbare lagere scholen en het onderwij zend personeel dier scholen een bepaling opgenomen zal worden, dat aan onderwij zeressen bij huwelijk ODtslag zal worden verleend. Een auto-land. Blijkens een mededeeling van de direc teur-generaal of roads worden in Engeland ieiere week ongeveer 2000 nummerbe- wijzen uitgereikt. Een internationaal meteorlcgisch obsevatorium. De Volkenbondscommissie voor intel- lectueele samenwerking h9eft besloten het voorstel van h6t in Nederland ge vestigde internationale meteorologische comité tot schepping van 'n internationaal meteorologisch bureau in handen te stel len der professoren Lorentz en Einstein, die in de volgende zitting der commissie hierover een rapport zullen uitbrengen Plotseling overleden Op de wag van Chemnitz naar Praag is dezer dagen een chauffeur aan net stuur van zijn wagen plotseling oveiledeD. De man schijnt zich nog even onwel gevoeld bebben, want bij reed plotseling zijn auto aan de kant van de weg en stopte. Toe schouwers verwondeid dat Liemand uit de auto stapte, gingen kijken en ontdekten dat de chauffeur overleden was Schapen ged iod. Uit Sloten (Fr.) is gevankelijk naar Leeuwarden gebracht P. v. d. G. aldaar die er van wordt verdacht 's nachts scha pen in hot land te hebben gedood en deze later vaD den eigent a< te hebben gekocht Hij zou voorts bet vleesch buiten de Vleetchkeuriegswet om hebben verkocht Nog niet vergeten. In ai de steden van België is Dinsdag 4 Augustus, de verjaring van de schen dmg der Belgische onzijdigheid door bet Duittche leger in 1914, te 9 u 30 's ocbter.ds, het heele bedrijfsleven één minuut stopgezet, waarna, op al de ker ken en belfoiten, de doods-of alarmklok werd geluid. Door een sneeuwstorm. V.er Müucbenaars, die Zondag de Totenhircbl in de Wilder Kaiser hadden beklommen, zijn op de terugweg door een sneeuwstorm overvallen en doodge vroren. De eenige portretten. De Mabaradjrh van Nawanagur eertijds de vermaarde cricketer prins Rtnge heeft Zaterdag te Londen in de drukte een porteieuillo met 500 p. st en de portretten zijner ouders verloren Gisteren beeft bij bekend gemaakt, dat ie vinder van de portietten, de eenige die de vorst vau zijn ouders bezit bij tei ugbezorging er op mag rekenen, dat hem geen vragen gesteld zouden worden omtrent het verblijf van de som golds. Bijna geen monden klauwzeer in Engeland De E- gelscho minister president Bald win zeide gistërmiudag in bet Lagerhuis •lat de veeteelt in Eugdand op het oogecblik Log volkomen vrij van mond en klauwzeer was, met uitzondering van iwee on beduiden Ie en streng gt Isoleerde gevalieD in een dorpje bij Southampton Van Vcldele. In Limburg heeft z ch een comité gevormd om in 1926 de 800 sle verjaudag ie berdei ken van Hendrik van Veideke, en van N land's oudste schrijvers. Bioscopen Berlijn telt op het oogjn- blik 317 bio:c >pen met 124,000 plaa'sen. Er worden echter nog 13 reusachtige bioscopen mot 12,000 zitplaatsen ge bouwd. Romantisch Arthur Waley, een der bekende Engelsche kunstki nDers, heeft kort geleden de vertaling van den eersten bard van een roman beëindigd, dh afgescheiden nog van de bijzondere litteraire waarde die men eraan toeker t, er aanspraak op kan maken, dat hij tot de oudste romans der wereld behoort. Het gaat hier om een OostUEch verhaal dat in 10u4 vóór de gewone jaaitelling d or Murasaki geschreven werd. Niet minder dan 8C0 personen treden in dezen roman op en de geschiedenis is zoo lang, dat men hiermee wel 12 dikke boekdeelen kan vullen. Menschlüvendhcid. De uitvoering van het Britsche v'.ootprogram zal tot 1930 58 millioen pst. eischen. Bedrijfsvernietiging door economisch despotisme. Zeer geachte Redactie 1 J. Keijser G. V.C. Bruijn A. Dros Pzn. Ajax II H. D. S. Varenhorst S. Keijser N. Bruin Ajax II L. S. E. L. S. E. Leen Kneght Havenhorn Mouwen Brouwer Quixl(A) QuixI(A) QuixI(A) VelocitasI Keesom Adelborsten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Eenige jaren terug verleende u aan B. J. Gelder zeegraseploitant ruimte in uw blad, waardoor de Heer Gelder als zijn bedoeling uitsprak, dat hij door zijn economisch beheer de zeegras-branche zou maken tot bloei en voitoeiïng evenals de veehouders de veeteelt op Texel tot bloei hadden gebracht. Ik vertrouwde die zaak niet, en in een volgend ingezonden stuk heb ik toen gewaar schuwd, en deze zinspreuk „Als de vos de passie preekt, Boer pas op je ganzen" zal ieder zich nog wel herinneren. Nu verzoek ik u, geachte Redactie, beleefd, door plaatsing van ditingezondenschrijven.de Texelaars de vrucht van het economisch beheer des heeren Gelder eens te laten zien, zoomede de verkeerde handelwijze van het Bestuur der Dertig Gem. Polders, dat doorzijn macht als Autoriteit de geuite plannen van de heer Gelder steunde. Het is een wettelijke verplichting van de zee grasbewerkers, dat zij het zeegras, opgehaald op de zeewering van hen, die deze zeewering bij inhuur of onderhandsche inhuur verkregen, af leveren. Doch het is ook mogelijk om met schuit of praam, (of het zeegras, dat in deTexelsche haven aandrijft) zeegras te verkrijgen. Dit zeegras is vrij en kan men verkoopen, aan.wie men wil. Van deze gelegenheid maakte ondergeteekende gebruik, om eens publiek aan te toonenwelk verschil of er bestaat, tusschen vrije zeegrashan- del en handel onder de dwang van het systeen Gelder k la Dertig Gem. Polders. Zie hier het resultaat en laat nu ieder Texelaar eens oordeelen, of de strijd der wierwerkers voor niets werd aangebonden. Ik zal u eerst een voor beeld verstrekken van Jonas Schagen, welke zijn zeegras, van prima kwaliteit, volgens wettelijke regeling verplicht was af te geven aan B.J.Gelder, de favorite van de Dertig Gem. Polders. Ik zai weergeven per 100 kilogram. Daarvoor ontving genoemde Schagen per 100 KG. fl-3.00 Ondergeteekende verkocht aan een zee grashandelaar eenzelfde soort gras, iets minder in kwaliteit, per 100 KG voor fl. 8.50 Ons zeegras was echter in geperste staat, zoodat hier 75 ct per 100 KG. in mindering kan worden gebracht. Wordt aldus per 100 KG fl. 7.75 Het verschrikkelijk opgejaagde pachtgeld, wat niet behoeft, doch door een niet econo misch inricht beheer zoo geworden is, noodzaakt de exploitatie-rekening met fl. 1,00 per 100 KG te belasten, zoodat ten voordeele des heeren Gelder nog van mijn fl 7,75 één gulden kon worden afge trokken, zoodat fl. 6,75 per 100 KG kon worde genoteerd. Aldus een verschil van fl. 6,75 min fl 3,00 - fl 3,75 per 100 KG, welk bedrag de heer Gelder zuiver minder uitbetaalde aan voornoem de Schagen, dan aan ondergeteekende door een anderezeegrashandelaarwerd uitbetaald. Gesteld dus, dat een zeegrasbewerker in dit geval 10 volle pakken k 100 KG zou hebben afgewerkt en afgeleverd, dan ontvangt hij daarvoor minder 10 maal f 3,75 is fl. 37,50. Feiten spreken, niet waar? En van dit verschil in mindere opbrengst is de dupede gans, die door de passie- predikende-Vos wel zal worden opgepeuzeld Dit enkele geval zegt echter niet alles. De Heer Gelder heeft het bij de Waterstaat annex Finan cien ook op dezelfde wijze weten te bewerken ook daar heeft hij de zeedijken, die vroeger voor een leges-bedragje k 50 cent per vergunning werden verhuurd, in zijn bezit gekregen. Doch hier is hij gebonden aan pacht voorwaarden, zoodat hij 5 contant de zeegrasbewerker de marktprijs moet betalen of zijn recht op het op die zeedijken opgehaalde zeegras vervalt, wat dan ook zeer duidelijk is gebleken toen Joh Parlevliet dit voorjaar het zeegras opkocht, wat op voor noemde zeedijk was opgehaald en waarvoor de heer Gelder de pacht of het zoogenaamde Judas loon had betaald. Dit geval zegt echter niet alles, heb ik ge zegd. Wie getuigenis wil hebben van dewrange vrucht, die door het boompje „Economisch be heer des heeren Gelder, gesteund door het be stuur der Dertig Gem. Polders" is voortgebracht, moet eens zien machtig te worden, hoeveel zeegras er thans is opgehaald in vergelijk bij een vroegere gezonde economische toestand. Er is bijna niemand, die er zich aan waagt, voor'de heer Gelder zeegras op te halen*, aan gezien hij niet weet, wat of er met hem zal gebeuren. Overal ziet men bij oosten-of zuiden wind ontzaglijke hoeveelheden langs de zee weringen drijven en de oorspronkelijke zeegras bewerkers staan er met lange gezichten naar te kijken, naar het zeegras dat hun eerder in hun onafhankelijk bestaan steeds een stukje brood gaf. Wie deze branche van arbeid kent, wie in staat is om te beoordeelen wat of er in de toekomst noodig is om de economische situatie van het zeegrasbedrijf tot bloei te brengen, staan machteloos tegenover machten, die deze zaak niet kennen, machten, die zonder nadenken spelen met de heiligste belangen van de wierwerker en zijn gezin. Zonder publiek protest wil ik dit niet laten passeeren. Hier is schuld, doch de schuld treft in dit geval niet de heer Gelder alleen. Hoe of ik deze man verafschuw, behoeft geen betoog. Ik wil in deze objectief zijn en de zaak in staat van beschul diging stellen zooals zij in alle zuiverheid is. Had de heer Gelder geen gehoor gevonden bij het Bestuur der Dertig Gem. Polders, het departe ment van Waterstaat annex Financiën zou niet gevolgd zijn, en deze ineenstorting van het zeegrasbedrijf, uit economisch oogpunt be schouwd, had niet plaatsgevonden. Door de knechting der zeegrasbewerkers stond de heer Gelder tegen over zijn concurrenten beter ge dekt, dreef hij de prijs van het zeegras naar de laagte, loochenend wat hij vroeger beweerde de economische verheffing van't zeegrasbedrijf. Dit alles kon slechts ontstaan, doordat gij, autoriteiten, uwsteun gaaft door onderhands de zeeweringen te geven in handen van personen die niet het heil der economie beoogden doch die allen uit puur egoïsme zonder zakelijke kennis gedreven werden. Daarom zal niet alleen mijn beschuldiging gericht zijn tegen de heer Gelder, doch ook tegen u, Bestuurders der Dertig Gem. Polders. Dit alles drukt ook zijn stempel op u. Ook u beschuldig ik, en voor waar wanneer gij niet gerangschikt wilt worden onder die menschen van wie getuigd moet worden: „Ben ik mijn broedershoeder", zoo zeg ik u, weet, autoriteiten, in wier handen mede gelegd is de moreele, vaderlijke verzorging van uw zwakkere gemeenschapsbroeder, dat het boetekleed de man niet ontsiert. Zijt gij niet vooraf gewaarschuwd, dat deze zaak op deze wijze verkeerd moest uitkomen Heeft niet een deputatie van vier wierwerkers gewezen op de resultaten met de heer Gelder in vorige jaren behaald Was toen uw antwoord, o heer Dijkgraaf, niet, dat als de heer Gelder zijn be lofte niet nakwam, U er nog was En wat is hier van al deze beloften terecht gekomen NietsGij, en voornamelijk gij, hebt nog veel goed te maken. Als er een met het interne van de handelingen des heeren Gelder op de hoogte was, waart gij het. Treft uw medebe stuurders in deze schuld, dan zal het misschien alleen zijn, omdat zij 600 gulden meer pacht verlangden. Doch gij, gij wist meer, zoo niet alles, wat tot dit labyrinth moest leiden. Uit uw mond moest ik vernemen, dat ik niets wist van economie. De onwetende zondigt niet. Maar gij, die sinds lange jaren als man van vertrouwen, voor de economische belangen zijt aangewezen, ik beschuldig u, dat gij, wetende en begrijpende, deze zaak zoo hebt bestuurd, dat 't economisch labyrinth in het zeegrasbe drijf, als onvermijdelijk gevolg, moest komen. Wist gij het niet, dan beschuldig ik u van een despotisme, dat tot onheil voor de zeegrasbe werkers zai moeten leiden. Dan alleen nog zal het woord en de daad der zeegrasbewerkers het middel zijn om het waarneembare lichtend gloren te maken tot een nieuwe dag, waar recht recht, en waarheid waar zal zijn. Met heel veel dank voorde vele plaatsruimte teeken ik, Hoogachtend. A. BOON. Oudeschild, 30 Juli 1925. Ook te Zurich bij Harlingen wil niemand zich wagen aan het zeegras in deze zin. Ook Gelder pachter. B. Vee-invoer. Burgemeester en Wethouders van Texel doen te weten, dat door hen heden is vast gesteld het volgende besluit: Burgemeester en Wethouders van Texel Overwegende, dat aan den vasten wal gedurende den laatsten tyd veel gevallen vao mond-en klauwzeer z(jn geconstateerd; dat in deze gemeente thans geen mond en klauwzeer voorkomt; Oelet op de verordening tot wering vau veeziekten binnen de gemeente Texel Besluiten le. te verklaren, dat naar hun oordeel wegens het optreden of heerschen van mond- en klauwzeer in Nederland door den in- en doorvoer in deze gemeente van her kauwende diereD, paarden en varkens, gevaar voor besmetting van den veestapel te Texel zal ontstaan 2e. onder de aandacht van belanghebben den te brengen, dat het derhalve, ingevolge artikel 1 der genoemde verordening, met ingang van heden, tenzij met verguuning van Burgemeester en Wethouders, verbo den is in de gemeente Texel herkauwende dieren, paarden en varkens in te voeren, eD dat zjj voornemens zijn, voorloopig geen vergunning tot invoer te verleenen, £n is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den vierden Augustus 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd R. P. KEIJSER Cz. Lo.B. De Secretaris JONKER, Stremming verkeer. Wegens het transporteeren van een Bag germolen is op 6 en 7 Augustus a.s. de heul over het Kanaal van Eyerland achter Vruchtbaaroord, en op 10 en 11 Augustus a.s de heul over gezegd kanaal achter Vianen gestremd. Texel, 4 Augustus 1925. De Burgemeester van Texel, R. P. KEIJSER Oz. Lo. B.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2