DeNationaleRamp I No 3941 Z2lZ:^Z 15 Augustus 1925 38ste Jaargang Persil Gemeenteraad van Texel Hoofdpijn Denken san 3 dingen: ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Helpe, wie helpen kan 1 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct por drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regol meor: 10 ct. Dezolfde advortentio 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnoment lagero regolprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Een catastrophe, als nimmer nog ons landje teisterde, heelt Maandag een groot deel onzer oostelijke provincies in niet te zeggen mate vernield, met het gevolg dat velen, velen van hun dak, hun geld, hun goed zijn beroofd, ja zelfs een aantal dooden zijn te betreuren. „In het Zuiden was hij opgestaan de reus, en hij snelde door het land tot hij in onzen liefelijke Achterhoek zijn woede kon koelen Durfden de menschen het wagen, boomen te planten, die geworteld wilden blijven, waar hij gaan wou Durfden ze huizen zetten, die zijn vrijen doorgang zouden belemmeren Hij zou ze wegzw^epen, ombuigen, neerwer pen. hem zou de macht zijn En hij rukte aan zijn êene zijde, beroerde de Duitsche grens en hij knapte er een eiken boom en een rozenstruik, sloeg de haver plat en goot er zijn regen en hagel uit. Zijn an dere zijde ging langs Ruurlo, en de eeuwen oude boomen knapten er als rietjes, waar een kind mee speelt buiten, op een mooien Zomerschen middag in een theetuin. Maar Borculo, Neede, Geesteren, Haarlo, hij zou ze slaan. En snelzoo snel, dat de boomen by de pastorie van Haarloo weg waren, voor goed weg, eer de bewoners een gekraak hoor den Zij zagen ze zoo en zagen ze niet meer.. (Zie verder 2e pagina). INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester eu Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. P. Dros te den Burg om vergunning tot het oprichten van eene benzine bewaarplaats op het perceel weiland, gelegen aan den Zuidhaffelder weg nabij den Burg. kadastraal bekend in sectie E, no. 1356. Op Woensdag den 26en Aug. 1925, dos middags te twaalt uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op°de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de teizake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeeitebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 12en Augustus 1925. Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER R P- HEUSER Cz lo.B. Zitting van Dinsdag 11 Augustus 1925, namid dags 3 uur. Voorzitter: de heer R. P. Keijser Cz., loco burgemeester. Secretaris: de heer C.Jonker. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent te half vier de vergadering en merkt op, dat de agenda menig punt behelst en zeker de besprekingen veel tijd zullen eischen Tevens deelt spreker mede. dat de volgende raadsvergadering zeker wel door de nieuwe burgemeester zal worden geleid. Ik hoop, zoo vervolgt hij, dat bij de besprekingen van deze middag ieder Texel's belang voor oogen zal houden. Op onze agenda komen onderwerpen voor, die nog nooit hier besproken werden dingen die voor Texel een unicum zijn. 'k Hoop dat de besprekingen van die aard moge» zijn, dat ze Texel ten voordeel mogen strekken. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van a. Schrijven van het Prov. Bestvur van N.-Holl. houdende een uittreksel van zijn besluit van 15 April 1925 tot nadere regeling der wet houderssalarissen in onze gemeente. Gelet op het voorstel van onze gemeenteraad besloten Gedep. St. de jaarwedden van elk der wethouders met ingang van 1 Jan. 1925 vast te stellen op f 500 b. Schrijven van mej. J. Henkes, houdende aanneming harer benoeming tot gemeente-vroed vrouw met standplaats te Oosterend. c. Verslag van de toestand der gemeente Texel dat achtereenvolgens de leden ter inzage zal worden verstrekt. d. Schrijven van het bestuur van het water schap „Prins Hendrik polder. Reeds bij schrijven van Mei 1924 was door het bestuur aangedrongen op verharding van het Waterwegje, de verbindingsweg van ge noemde polder met zoo heet het in dit adres „het hart van Texel". De H.H. wethouders stelden evenwel een betere oplossing van het wegenvraagstuk voor door't aanleggen vaneen nieuwe wegvan de brug van T. Zegel naar hofstee Elba en verder gebruik te maken van de binnenwegen van de „Dertig Gem. Polders". Daar het waterschap zich hiermee geheel kon vereenigen, heeft het bestuur zijn verzoek inge trokken om later te komen met een verzoek in deze geest. Omdat echter de „Dertig Gem. Polders" het volgend jaar met verharding van wegen een aanvang zullen maken achtte het bestuur nu de tijd gekomen met gemeld ver zoek voor de dag te treden, terwijl het tevens de vrijheid neemt in het licht te stellen, dat door bovengenoemde verbinding van de P.H. polder met de Z. Haffelerweg, in verband met de door de „Dertig Gem. Polders" tot stand te brengen verharding, een prachtweg verkregen wordt van de P.H. polder naar den Burg en van den Burg naar het Horntje. De laatste weg zal vooral bij ijsgang, wanneer de Dageraad bij het Horntje aankomt, goede diensten bewijzen en heel Texel ten goede kunnen komen. Mocht de aanleg van de nieuwe weg niet plaatsvinden dan geeft het bestuur in overweging het Water wegje maar eens flink onder handen te nemen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat de heer W. H. Lap, secretaris van het waterschap, be sprekingen met commissarissen van T.E.S.O. had gevoerd, waarbij dezen in principe bereid werden gevonden voor verbetering van aange duide weg subsidie te verleenen. Het adres wordt in handen van B en W gesteld om prae-advies. d. Schrijven van buurtschap „de Westen", onderteekend door de heeren Jac. Hoogenbosch, T. Koorn Gz., G. Smit en R. Keijser Az. hou dende een verzoek tot verharding van de Rozen- dijk, op de Westermient, tusschen Laan- en Duinweg. Wegens het steeds toenemend verkeer komt het adressanten hoog noodig voor, bedoelde weg te verharden, Met dit doel wendden zij zich reeds tot het Staatsboschbeheer, dat die weg in eigendom en beheer heeft, met het resultaat dat f300 subsidie werd toegezegd, mits gemeente en Dertig Gem. Polders voor het onderhoud zorg droegen. Buurtschap „de Westen" stelt ook f300 beschikbaar en vraagt nu voor de rest der onkosten, die de f 500 niet te boven gaat, de steun der gemeente. Dit schrijven werd eveneens in handen van B en W gesteld om prae-advies. e. Aanvrage van gelden door de schoolver- eeniging te Oosterend tot vervanging van de bestaande School met de Bijbel aldaar door een nieuwe. Uit verschillende bijlagen, onderteekend door de Inspecteur van het L.O. en door de schoolarts, blijkt, dat de school zelfs aan matige eischen, zoowel wat plaats als inrichtihg betreft, niet voldoet. De school werd in 1886 gesticht en kan nu in geen enkel opzicht meerrin nood zakelijke behoeften voorzien (licht, lucht, speel plaats). De aanvrage gaat vergezeld van een lijst met de adhaesiebetuigingen van 37 ouders van 74 kinderen. De nieuwe school zal plaats moeten bieden aan 84 leerlingen, verdeeld over 6 klassen, ter wijl iedere klas hoogstens 14 leerlingen zal mogen tellen. De heer A. Boon wenscht instelling cencr commissie met een onderwijzer of hoofd eencr school als deskundige om een nader onderzoek in te stellen naar hetgeen door de Schoolver- eeniging naar voren wordt gebracht. De voorz. verklaart in principe hiermee in te stemmen, doch de heer Vlaming merkt op, dat We reeds een commissie van Toezicht en Oudercommis sies hebben en acht een nieuwe commissie overbodighij zou graag het oordeel van de Raad hierover vernemen. De heer D. C. DrosEr zijn al commissies genoeg. Laten we het daarbij laten. We hebben echter, zoo besluit de voorzitter nog 2,5 maand de tijd, zoodat we in een vol gende vergadering op deze zaak kunnen terug komen ik stel u voor de aanvrage te verwijzen naar B e.i W om prae-advies. Aides geschiedt. bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten Buisje 60 ct. Mijnhardt 2. Goedkeuring rekening 1924 en begroo ting 1926 Texelsche algemeene Wijk verpleging. Het tekort op begrooting 1926 door de Tex. Alg. Wijkverpleging geraamd bedraagt f 808,88. B en W willen er bij '"de Wijkverpleging op aan dringen slechts een bepaald aantal gratis bezoeken af te leggen en verder voor het zelfde ziektegeval eenige vergoeding te eischen. leder geval zal natuurlijk op zichzelf moeten worden beschouwd. De heer Pisart antwoordt de voorzitterWat u voorstelt w d s oorspronkelijk zoo. leder betaalde naar zijn beurs zekere bijdrage per visitevan 2,5 ct. tot 25 ct. per bezoek. Dit bleek echter in het totaal minder te bedragen dan de vrije giften, waarom van dit systeem werd afgeweken. Ik acht, zoo verklaart de voorzitter, een som van f300 aan vrije giften in 1924 binnengekomen veel te gering in verhouding tot de prestaties der wijkzusters. De heer Epc kan dit niet ont kennen, maar waar zeker drie vierde deel van het aantal visites bij weinig gegoeden wordt afgelegd, kan hij zich moeilijk met het voorstel van B en W vereenigen. Ook de heer de Graaf denkt er zoo over. Hij acht het bestuur der Wijkverpleging voldoende capabel deze zaak zelf te regelen. De gemeente, licht de voorzitter toe, geeft subsidie en houdt toezicht op de financiën der wijkverpleging en terecht meenen B en W te mogen komen met een dergelijk voorstel, dat ten doel heeft de inkomsten dier instelling te vermeerderen. Bovendien het bestuur der wijk verpleging voelt veel voor ons voorstel, heeft het zelfs met genoegen geaccepteerd. De heer de Graaf blijft er echter bij, dat het niet past te tornen aan die gratis bezoeken. Wanneer tenslotte evenwel de voorzitter vraagt of ieder zich met B en W's voorstel kan vereenigen, legt heel de raad er zich bij neer. 3. Aanbieding Gemeenterekening en reke ning Electriciteitsbedrijf ouer 1924. Tot het nazien der gemeenterekening wordt een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren de Graaf, voorzitter, D. C. Dros en A. Boon; tot het nazien der andere een commissie ge vormd door de heeren Kecsom, voorzitter, Epe en Stoepker. 4. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1924. Tot rekeningnazieners worden benoemd de heeren Keijzer voorzitter, Pisart en Vonk. 5. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis 1924 De commissie, bestaande uit de heeren Keesom, voorzitter, Roeper en J. Boon, belast geweest met de controle dezer rekening, advi seert deze goed te keuren. De ontvangsten bedroegen f29677,57, de uitgaven 25956,90 het batig saldo dus f3720,67. De heer A. Boon is benieuwd te vernemen, of thans de rekening van een balans vergezeld gaat. De vorige maal is dat immers verzocht? De voorzitter deelt mede dat dit niet het geval iser is althans geen balans in de vorm, door de heer Boon bedoeld. We hebben daar volgens het reglement wel recht op. Juist, zegt de heer Keijzer, evenals op een inventaris-lijst. De voorzitter acht dit echter niet van over wegend belang, waarna op advies van genoemde commissie de rekening wordt goedgekeurd. 6. Ontslag-aanurage Ds. C. C de Maar als lid der Schoolcommissie. Ds. de Maar uit in diens schrijven tevens de beste wenschen voor het openbaar onderwijs in onze gemeente. Het ontslag wordt meest eervol verleend. 7. Idem uan Mej. N. Bakker als onder wijzeres in nuttige handwerken aan de o I. school te Oosterend. Wegens haar huwelijk wordt mej. Bakker op haar verzoek eervol ontslag verleend. 8 Idem uan Mej. D. Keijser als onder wijzeres aan de openbare school uoor MULO. te den Burg. Mej. Keijser vraagt in verband met haar be noeming aan de O.L. school te Overvcen ont slag. Eervol verleend. 9. Verzoek Mej. j. N. Koopman om ouer- plaatsing als onderwijzeres uan üe o.l. te een Hoorn naar de openbare school uoor M U L.O. te jfen Burg. Ingewilligd met ingang van 25 Augustus a.s" 1. Persil in koud water oplossen; 2. Het waschgocd in dat koude sop doen 3. Het waschgocd gedurende een kwartier eenmaal koken! Zoo, Dames geschiedt het was« schcn op de juiste manier! Indien Gij dan nog grondig naspoelt, eerst in goed warm vervolgens in koud water, is Uw waschgoed zoo welrie kend en helder wit als Gij nimmer beter zoudt kunnen verlangen. Gebruikt echter uitsluitend Zelfwerkend Waschmiddel, zonder eenige toevoeging van zeepof zeeppoeder; want alleen dan bereikt Gij een vobnaakt succes en wascht Gij inderdaad op z'n voordccligst Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp E. Ostcr- mann 6. Co. Amsterdam. I'abtikante: Henkei 6. Cic., A. G., Düsseldorf. 10. Bepaling aantal leerkrachten aan de o.l. school Ie den Hoorn en ontslag- uerleening aan den heer W R. uan Dou wen als onderwijzer aan deze school. Daar de school te den Hoorn een 70-tal leer lingen telt zullen met ingang van 1 Jan. a.s. door het rijk slechts de jaarwedden van twee der drie leerkrachten worden vergoed en komt zoo luidt het prae-advies „een der betrekkin gen dus in de termen om te worden opgeheven." Met het oog op het handwerkonderwijs zal dit een onderwijzersbetrekking zijn, die van de heer Van Douwen. Door overplaatsing van Mej. Koopman naar den Burg zou de school een 2-mansschool worden, en zou ter wille van het handwerk onderwijs voor rekening der gemeente in de behoefte aan een onderwijzeres moeten worden voorzien. Deze overweging heeft B en W er toe geleid de raad voor te stellen de heer Van Douwen eervol ontslag te verleenen en in diens plaats een onderwijzeres aan te stellen. Zij mer ken daarbij op, dat het hun bekend is, „dat de heer Van Douwen gaarne de dienst wil verlaten" en het hoofd der school tegen hun voorstel ook geen bezwaar heeft, daar de school toch een maal een 2-mansschool moet worden. De raad blijkt zich met het voorstel van B en W te kunnen vereenigen en besluit: le dat aait de O. L. school te den Hoorn met ingang van 25 Aug. a.s. een hoofd en een onderwijze res verbonden zullen zijn en 2e aan de heer W. R. van Douwen met ingang van 25 Aug. eervol ontslag uit zijn functie aan gemelde school te verleenen. 1'. Benoeming onier wijzores aan de o.l. school te den Hoorn. De voord acht luidt 1. mej. A. J-nker, Anna Pauluwtn. 2. mej. T. t akker, Twisk. mej. A. R.Dania, Vlieland, rijdclijk onder wijzeres e Ha lingen. Me lgcmeenc temmen wordt mej. Jonker me .n^ang van 2 Aug. a.s. benoemd.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1