m net meisje, TÉb.-Pluimveevereeii. „Texel' Elke lepel helpt Anqa Akker's Mr?? ADVERTENTIEN Groentenveilingen Bestellingen op Anthraciet Eerste Prijs Tentoonstelling 1 om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmaLtende hoestprikkel weg te nemen Als U HOEST Aaiibuvsiend, P. BOON. missie, maar zegt het rapport niet te hebben onderteekend. Niet omdat de rekening niet volmaakt in orde zou zijn, maar omdat naar zijn meening het rapport een protest inhield, dat hij niet gaarne door zijn handteekening wou bekrachtigen. De heer Pisart is van mee ning, dat de andere commissieleden buiten hun boekje zijn gegaan. Hun taak bestaat in het controleeren der rekeningen, niet in critiek oefenen op de grootte der bedragen, f 500,— per jaar (d.i. f 250 voor vaccinatie en dood- schouw, f 250 voor geneeskundige hulp), zoo vervolgt de heer Pisart, acht ik een hongerloon. Bedenkt wel, dat Dr. Boswijk voor de f 125, die hij per half jaar voor geneeskundige hulp ontvangt, 500 bezoeken aflegde en ontelbare injecties, vaak 's avonds om elf, twaalf utir, uitvoerde. De armen behoeven een gelijk waardige verzorging als die, welke de meer- gegoeden genieten. Als we de rekening op dit punt met die van andere gemeenten vergelijken, zal men tot de conclusie komen, dat de ge wraakte rekening heusch zoo hoog niet is. Van een klein plaatsje in Friesland (de naam wil me niet te binnen schieten) weet ik, dat be doelde rekening wel f 2800 bedroeg. Ook in Anna Paulowna, dat toch maar 3500 inwoners telt, heeft een rekening, veel hooger dan Texel. Ik zeg nog eens, f 500 een hongerloon te vin den. Niemand geeft zijn arbeid voor niets, ook Dr. Boswijk niet. De laatste jaren zien we tal van artikelen in prijs stijgen, salarissen grooter worden. (De voorzitter maakt er de heer Pisart op opmerkzaam, dat hij wat van het eigenlijke onderwerp afdwaalt). De heer PisartIk wil daarmee duidelijk maken, dat f500 te weinig is. Omdat het rapport naar mijn meening een protest bevat, wilde ik er mijn naam niet onder plaatsen. De rekening was evenwel correct. De heer S. Keijzer zegt onaangenaam te zijn getroffen door het feit, dat de heer Pisart zijn handteekening aan het rapport onthield, terwijl deze zelf moest erkennen, dat de rekening hoog was. Geen der commissieleden heeft de rekening te hoog geoordeeld. Tot zulk een critiek is zij niet gemachtigd, maar zij geeft het Alg. Arm bestuur in overweging deze zaak met de ge meentearts te bespreken. Verder bleekons, dat de heer Pisart de heer Boswijk reeds eeniger- mate met het oordeel der Commissie in kennis had gesteld, wat mij voorkomt verkeerd te zijn. De heer Boswijk was, als de heer Pisart, van meening, dat de commissie niet gerechtigd was, de grootte der posten aan haar oordeel te on derwerpen. Ik geloof, merkt de voorzitter op, dat de heer Pisart zijn benoeming in deze commissie niet had moeten aannemen. Hij zegt immers aan Dr. Boswijk „nauw verwant" te zijn Verder moest de heer P. weten, dat hetgeen in de commissie besloten wordt, geheim moet blijven, leder moet toegeven, dat de post „geneesmiddelen en ge neeskundige verzorging" hoog is. Laat dus het Alg. Armbestuur met Dr. Boswijk de zaak be spréken. De heer de Graaf zegt, dat het niet in zijn bedoeling ligt, partij te kiezen, maar vraagt, of het niet wenschelijk is, de instructie voor de gemeentearts te wijzigen. De heer Pisart protesteert, waarna de vorige spreker vervolgt: We zitten aan de gemeente arts te veel gebonden. Wanneer de dokter voorschrijft, gedurende lange tijd medicijnen te gebruiken, zit je tenslotte toch met een hooge rekening. Ook de heer A. Boon vraagt een nader onderzoek te willen instellen naar de oorzaak van die hooge post, waarna de heer Pisart in het licht stelt, dat het aantal patiënten zeer is vermeerderd, Op de vraag van de voorzitter, of er stem ming over het rapport gewenscht wordt, wordt geen bevestigend antwoord gehoord, zoodat het met algemeene stemmen wordt aangenomen. De voorzitter stelt voor, eerst het resultaat van de besprekingen tusschen Armbestuur en gemeentearts af te wachten, alvorens nader deze zaak onder de oogen te zien. Kan niet ieder jaar een andere dokter wor den aangesteld? vraagt de heer Epe. Hierop antwoordt de voorzitter, dat dit voor de be trokken patiënten niet aangenaam moet zijn. Mocht echter Dr. Boswijk minder geapprecieerd worden, dan zou over een dergelijk voorstel kunnen worden gedacht. 5. Benoeming ambtenaar uan de Bur gerlijke Stand en wijziging Herorde ning, regelende de werkzaamheden uan Ce Burgerlijke Stand. Teneinde te voorzien in de vacature, ont staan doordat aan de heer H. P. A. Buysing Dainsté eervol ontslag werd verleend, wordt de heer W. B. Oort met algemeene stemmen tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand be noemd. De verordening bovenbedoeld, wordt overeenkomstig dit besluit gewijzigd. 6. Benoeming leden Electriciteitscom- missie. De heeren Keesom en Dros treden af, maar zijn beiden herkiesbaar. De heer Keesom wordt met algemeene stemmen benoemd, de heer D. C. Dros met dén stem blanco. Beiden zul len met hun benoeming in kennis worden ge steld. 7. Idem leeraar in Engelsche taal aan de zeevaartschool. Op voorstel van B. en W. wordt de heer H. C. Thiirkow, hoofd der O.L. School te de Koog, tot 1 September 1926 met algemeene stemmen tot tijdelijk leeraar aan de Zeevaart school benoemd. Wanneer benoemde een acte Engelsch M.Ó. zal hebben behaald, zal een vaste aanstelling kunnen volgen. 8. Beharding weg Rozendijk. Het betreft hier de verharding van het ver lengde gedeelte van de duinweg tot het Smids wegje. Dit gedeelte ligt op Staatsgrond en is 305 M. lang (in het verslag der vorige raads vergadering deelden we een en ander meer uitvoerig mee). Ongetwijfeld heeft de gemeente bij deze weg belang, doch tevens is het in niet geringe mate een landweg. Buurtschap „de Westen" en Staatsboschbedrijf hebben ieder een b trag van f 300 toegezegd, waarom B en W voorstellen IÉ Akker's Abdijsiroop dankt baar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Overal per koker f fl De yjroolc flacons .w tU .50 f2.75 f150 voordeel yeri een gemeentelijke subsidie van f 3U0 toe te kennen, maar het onderhoud niet ten laste van de gemeente te nemen. B en W hadden met de Dijkgraaf van „De Dertig Gem. Polders" en de heer J. Th. Hoogenbosch een onderhoud met het resultaat, dat het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap bereid werd gevonden aan de Hoofdingelanden-vergadering voor te stellen het weggedeelte te verharden. Maar dan moest de gemeente een subsidie van f300 beschikbaar stellen. Omdat de weg buiten het waterschap ligt, wenscht het het onderhoud niet voor zijn rekening te nemen. Zoo de gemeente echter jaarlijks f30 vergoeding toekent, wil het zich daarmee wel belasten. De gemeente zal het zelf zeker voor dat bedrag niet gedaan krijgen. B en W stellen de raad nu voor te besluiten le aan het waterschap voor verharding van aan geduide weg een subsidie van f 300 te verleencn en 2e met gemeld waterschap een overeenkomst aan te gaan, waarbij het zich verbindt zich voor de gemeente blijvend met het onderhoud van dat weggedeelte te belasten tegen uitkee- ring van een jaarlijksche vergoeding van f30. Daar geen der leden over dit onderwerp het woord wenscht, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aanvaard. 9 Uitdieping vaargeul loswal. Meerdere malen bereikten B. en W. klachten over de te geringe diepte van de vaargeul, welke naar de loswal van de Noorderdijk leidt. B. en W. lieten ter plaatse dieptepeilingen uit voeren en kwamen tot de conclusie, dat 3700 kub. M. moet worden weggebaggerd om de vaargeul over een breedte van 50 M. op een diepte te brengen van 2 M. onder volzee. De grondeigenaren hebben bij verbetering van deze toestand voor het vervoer hunner land bouwproducten groot belang, waarom B. en W. aanklopten bij de 30 Gem. Polders en Eierland met de vraag, of zij bereid waren voor een vierde in de kosten bij te dragen. Tot de eigenaar van polder „de Eendracht" werd een zelfde verzoek gericht, met het gevolg dat deze berichtte, voor een zesde gedeelte tot een maximum van f 625 in de kosten te willen deelnemen. Beide corporatiën deelden mede, een uitdieping over een breedte van 25 M. voldoende te achten. B. en W. geven aan uitbaggeren over 50 M. breedte de voorkeur. Evenwel durven ze, daar vaargeul en loswal in hooge mate een polderbelang zijn, de raad niet voor te stellen, meerdere kosten, welke uitdieping over 50 M. met zich brengt, voor rekening der gemeente te nemen. Per kub. M. zal bij uitvoering van het werk over 50 M. de prijs natuurlijk voordeeliger zijn, dan wanneer men zich tot 25 M. zou beperken. Met het oog op het a.s. bietenvervoer en de versche ping van andere landbouwproducten achten zij het gewenscht met uitvoering van het werk zoo gauw mogelijk een aanvang te maken. De kosten worden globaal geraamd op f 1.— per kub. M. bij het uitbaggeren van 3700 kub. M. Op een vraag van de heer de Graaf deelt de voorzitter mede, dat het werk over 50 M breedte zal worden uitgevoerd, wanneer dat voordeeliger kan geschieden. De heer Vonk verklaart zich een voorstapder van verdieping over een breedte van 50 M. Vooral omdat anders de zeilvaart toch moeilijk heden blijft ondervinden, vooral bij lage water standen. Spreker vindt steun bij de heer Epe. In verband met het voorstel van B en W zegt de heer Vlaming, dat de wethouders met de aannemers van het havenwerk te Oudeschild een onderhoud hadden en daarbij vernamen dat voor 60 ct. per M' gebaggerd kan worden. Daar dit bedrag zeker laag genoemd mag worden, zouden B en W gaarne verlof krijgen niet 2000, maar 3700 Ms te doen uitbaggeren. Vervolgens wordt met algemeene stem- bi sloten le de vaargeul uit tc diepen, voor zoover beide waterschappen ieder voor een vierde deel in de kost. n bijdragen en de subsidie van de eigenaar van polder „de Eendracht" te aanvaarden en 2e B en W voor de uitvoering van bedoeld werk een blanco crediet te verleenen. De heer de Graaf krijgt dan het woord, om op de slechte toestand waarin de zee wering aan de noordoostkust van Texel verkeert, de aandacht te vestigen (de lezer zie de Texelsche Courant van 8 Aug. en 9 Sept. 1.1. waarin wij reeds wezen op het toenemend gevaar voor ons eiland, dat op die plaats dreigt. Red.) Spreker zegt dank voor de hem geboden gelégenheid dit onderwerp hier te bespreken Opdat B en W gelegenheid zouden hebben de toestand ter plaatse eens op te nemen, had hij hen reeds tijdig met zijn voornemen in kennis gesteld, in de hoop, nu reeds eenig antwoord op enkele vragen te mogen vernemen, Spreker zegt met eenige vrees dit onder werp in te leiden, daar hij zich niet geheel op bekend terrein beweegt maar meent, als lid van de Raad de belangen te moeten behartigen, welke nu ernstig worden be dreigd. Om zoo duidelijk mogelijk te zijn, deelt spreker eeD en ander mede uit de geschie denis der Texelsche zeewering op deze plaats Ruim 25 jaar geleden begon bij paal 38 het strand af te nemen. Dit heeft zich de eerste jaren tot een lengte van ongeveer 250 M beperkt. Maar reeds spoedig bleek polder Eierland gevaar te loopen, waarom het bestuur in 1904 een zware inlaagdjjk aanlegde. Daarmee werd wel een 90 HA. land zoo goed als prijsgegeven, maar voor- loopig mocht men het gevaar als afgeweerd beschouwen. Inmiddels ging de zee voort met haar verwoestend werk, doch steeds meer zuid waarts en over grooter afstand. Thans be slaat het terrein, waaraan de stroom steeds maar stukken ontneemt, een lengte van 1200 M. Een groot gedeelte van de dijk van het poldertje „de Volharding" behoort tot dit gebied. Aanvankelijk werd deze beveiligd door 40 M strand, 80 M duin en 200 M schorgrond. Zoetjesaan knabbelde de zee maar verder zonder dat het verantwoordelijk lichaam ook maar in eenig opzicht zich aan deze dijken iets gelegen liet liggen, 't Kwam eindelijk zoover, dat de eigenaar van be doeld poldertje zich voor drie jaar genood zaakt zag, een nieuwe dijk (een zg. inlaag- dijk) binnen de bestaande aan te leggen. Dit vermocht echter niet het gevaar te stuiten. Steeds maar pleegde de zee met bruut geweld aanslagen op de zeewering en niet zonder resultaat, zoodat de eigenaar ten tweeden male op de bres moest sprin gen en een werk ondernemen, dat verre zijn draagkracht te boven ging. Een tweede in- laagdijk werd opgeworpen, veel langer dan de eerste. Had hij hoop, dat eenmaal de stroom zou ophouden langer offers te vragen, ze bleek ijdel te zijn1 In de loop der laatste dagen is de eerste inlaagdijk over een lengte van 35 M totaal verdwenen. Het gaat hier niet om het kleine poldertje „de Volharding* alleen. Ook de veiligheid der andere polders staat op het spel. De eene polder beschermt de andere. Wanneer hier echter niet wordt ingegrepen en het euvel blijft voortbestaan, zullen zeker groote bonbons Ooos 60 '90ct. Bij Apoth.en drogisten offers worden geéischt. De toestand is hier zeer ernstig. De Polders hebben gedaan wat zij moesten en konden doen. Spreker wijst op Vlieland, waar men zich met inspanning van alle krachten wijdt aan het zeewerend werk, op de droogmaking der Zuiderzee, waarbij men een twaalfde provincie aan ons land hoopt toe te voegen; hij herinnert aan het bekende spreekwoord Als het kalf verdionken is, dempt men de put. De heer de Graaf dringt er met nadruk bij B en W op aan de toestand in oogen- schouw te willen nemen, verbetering aan te brengen, en de autoriteiten met het ernstig gevaar, dat hier dreigt, in kennis te stellen. Tenslotte stelt spreker voor de volgende motie aan te nemen: De raad van oordeel dat de toestand der zeewering aan de Noordoostkust van het eiland een zeer ernstig karakter aanneemt draagt B en W op, de noodige stappen te doen bij de Regeering, opdat spoedig ver- beteiing aangebracht wordt, en gaat over tot de orde van de dag. De voorzitter zegt spreker dank voor diens inleiding en merkt op, reeds eerder door wethouder Keijser op de slechte toe stand der zeewering op bedoelde plaats attent te zijn gemaakt. Daarna wordt met algemeene stemmen de motie aangenomen. Rondvraag. De heer Jac. Boon verzoekt namens de verecniging „Dorpsbelang" te den Hoorn, nu het dorp 3 jaar van een nachtwacht verstoken is geweest, weer iemand als zoo danig te willen aanstellen. Dan zullen, zoo vervolgt spreker, incidenten als laatst voorkwamen, zeker niet meer plaatsvinden. Ik acht het mijn plicht op verbetering aan te dringen. Gaarne zal ik, zoo besluit spr. dit punt een volgende maal op de agenda zien geplaatst. De voorzitter merkt op, dat het ver standiger geweest was, wanneer de heer Boon hèt schrijven, dat hij nu voorlas, bij de raad had ingezonden. Dan kon daar tevoren eens over gedacht worden. De heer Epe betwijfelt of de incidenten die te den Hoorn zich voordeden, een ge volg waren van het gemis van een nacht wacht. De heer Pisart dringt nogmaals aan op herstel van de trap bij Wortman in den Binnenburg. De heer Stoepker uit de wensch, voortaan liever op Zaterdag een raadsvergadering te zien belegd, waarop de voorzitter antwoordt dat als regel op Woensdag en Zaterdag raadsvergaderingen worden belegd. Daar de gemeenterekening echter voor de 10e September goedkeuring behoefde, werd nu Donderdag daarvoor gekozen. De heer Roeper dringt aan op verbete ring van de waterloozing te de Waal. De toestand levert daar gevaar op voor de volksgezondheid en kan - naar spreker meent door verlenging der rioleering worden verbeterd. De heer Vlaming is het niet geheel eens, maar geeft toe, dat deze toestand scha voor de gezondheid op levert. Spr. acht het uitbaggeren van de uitwateringssloot een dringende eisch en zou gaarne nog deze maand dit werk zien uitgevoerd. De voorzitter zegt een ondei zoek toe. De heer Epe komt op voor een berg plaats voor waardeloos goed te de Koog. Dan sluit de voorzitter te plm. 5 uur de vergadering. DIE ELLENDIGE RUGPIJN 117 Hebt gij onophoudelijk pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen door de marte ling van rheumatische pijnen Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn 1 Hebt ge ooit aan uw nieren gedacht Dat moest gij gedaan hebben 1 De nieren zijn de filters van het bloed' en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften versprei den zich door uw geheele gestel. Het is tjjd om na te denken tijd om voorzorgen te nemen tegen chronische nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen Verwaarloozing is gevaar lijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Gebiuik zonder uitstel Fosters Rugpijn Nieren Pil len, het speciale geneesmiddel voor ver zwakte nieren. Zij hebben duizenden ge vallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1 75 per flacon. 31 Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom GERRIT BOERSEN, in den ouderdom van bijna 84 jaren. Uit aller naam PIETER BOERSEN. Oosterend, Texel, 10 Sept. 1925. Vroeg of laat schaft gij u toch ook een draad loos toestel aan"; hoe eerder ge 't doet, hoe langer plezier DE WILT-DEN BURG Voor direct gevraagd als hulp in de huishouding, voor heele of halve dagen. Adres te bevragen bureau van dit blad. vanaf heden alleen Donderdagavond half 7 enz worden aangenomen tot half September. Monster met prijsnoteering in veilings gebouw vanaf heden. Het Bestuur. ROOMBOTER f 1,20 per pond WEIBOTER f 0,70 per pond van de fabriek „De Onderneming".

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2