Texelsche Berichten Hoofdpijn tabletten Mijnhardt Gemengd Nieuws Hygiene- en Veiligheidshoekje. Uit de Landbouivwereld. land. dat Duitschland ontnomen is, weder terug te winoeo. Ia offlcieele kringen doet men b6t in- tusscben voirkomen, alsof deze kwestie slechts van geringe beteekenis is en opdt gedragslijn van de regeering niet van de minste invloed zal z|jn. oo—o President Hindenburg heeft een be zoek gebracht aan het ihans geheel oct- ruimde Roergebied. De bevolking hoeft de president geestdriftig ontvangen er zijn klinkende redevoeringen gehouden en de liederen ter eere van het Duitscbe Vader land hebben er weerklonken Intusscben heelt het goed ged ian te lezen, dat zoowel door de regeeringspresident van Wes'falen als door de Pruisische minister president Braun er in bun redevoeringen s'eik de nadruk op is gelegd, dat de verlrssing van het Roergebied hoofdzakelijk te danken ia aan de doelbewuste politiek van verzoening der Duitscbe regeering. Om de feestvreugde niet te vergallen, werd er zeker niet bij gevoegd, dat de be'etting van bet Roer gebied eigenlijk alleen aan de politiek der Duitscbe Da ionalisten te wijten is geweest- —o—o-o— Het nieuws uit Marokko was schaars in de laatste dagen. Alleen valt te ver melden, dat de FraDPCbe troepen met hun ofifoDsief eeD flinke voortgang hebben ge maakt en belangrijke stellingen hebben veroverd. DE 1TAL1AANSCHE VLIEGTUIGEN GEARRIVEERD. De twee Italiaansche militaire watervliegtuigen die onder bevel van majoor Madalena Vrijdag middag 1.1. te 3.50 uur uit Rotterdam vertrokken zijn Zaterdag n.m.5uurin de Mok aangekomen Het ligt in de bedoeling vandaag weer op te stijgen en een bezoek te brengen aan Stockholm en Dantzig. Nader vernemen we nog dat bij deze weers gesteldheid ('t is Dinsdag, nu we dit schrijven) het vertrek wel zal worden uitgesteld. Herijk van Maten en Gewichten. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en gewichten, op gevaar van straf, moeten voorzien zijn van de letter b. Voor degenen, die tot nogtoe verzuimd hebben in de laatste twee jaren te laten her ij ken bestaat daartoe alsnog gelegenheid Maandags en Vrijdags van 9.30 tot 3.30 uur aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht No. 276. De Texelsche Zeewering. Dat de droogmaking der Zuiderzee op de eb- en vloedstanden aan onze kust niet zonder in vloed zal blijken, zal menigeen gemakkelijk begrijpen. Vanzelfsprekend zullen de waterstan den hooger worden en onze dijken tegen zwaarder druk van het zeewater bestand moeten zijn. Naar we lezen in het „Driemaande- lijksch Bericht" omtrent de Zuiderzeewerken zijn reeds eenige millioenen uitgetrokken voor ver hooging en versterking van de Friesche zeedijken de Koegraszeedijk en de zeeweringen van Texel Vlieland en Terschelling. Zou niet in de eerste plaats de zeewering aan de N. O. kant van ons eiland voor een goede beurt in aanmerking mogen komen We weten allen, dat het daar niet pluis is en weshalve komt het ons volstrekt niet onwaarschijnlijk voor, dat herstel van de kritieke toestand daar wel het eerst onder de oogen zal worden gezien. Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Onze plaatsgenoot, de heer K. H. O. Lin- hose Hzn., legde Maandag 1.1. met goed gevolg het toelatingsexamen af voor de eerste klasse van de landbouwschool te Schagen. De lessen vangen morgen aan en zullen door 20 leerlingen worden gevolgd. DEN HOORN Concert Muziek-Ensemble-Meeuwse. Zaterdagavond gaf ensemble-Meeuwse onder leiding van de heer J. P. C. Meeuwse (Amster dam) in de Ned. Herv. Kerk een concert. Jam mer, dat niet in grooter getale belangstellenden deze muziekavond bijwoonden. Zeker zouden zij zich de moeite niet hebben beklaagd. Wel was nu menig plekje in het kerkgebouw bezet, maar we willen niet verhelen, dat we, wat de opkomst betreft, wel wat teleurgesteld zijn. Niet echter, wat de prestaties van het muzikale drietal aangaat. De zang, viool- en orgelmuziek, die we te hooren kregen deden ons ruimschoots genieten en ongetwijfeld zullen velen met ons gaarne nog eens zulk een concert hier bijwonen. De leiding was in goede handen, terwijl de keuze der liederen weinig te wenschen overliet: wiej zou er niet genieten bij werken van Mozart en^Handel, bij muziek van Cath. van Rennes en Loots En zeker heeft u wel eens gehoord van Guido Gezelle, de Vlaamsche priester-dich ter Aanvankelijk miskend, dwongen later diens gedichten veler bewondering af, vooral door de innige liefde voor de natuur, die daarin tot uiting komt. Ook deze ontbraken niet op het program en, op muziek gezet door de componiste, die we zooeven noemden, wisten we niet, wat het meest te bewonderen: het dichterlijk talent van de een of de muzikale gave van de ander. Nogmaals: jammer, dat niet meerderen met ons konden genieten. Ter wille van de volledigheid vermelden we nog, dat het batig saldo van deze concerten (het ensemble gaf hier zijn 511e) ten goede komt aan ziekenhuizen en sanatoria, weshalve bij het sluiten een bijdrage werd verzocht om deze philantropische arbeid nog meer te doen beantwoorden. LEERZAAM ONGEVAL. Maandagmiddag had in de Parkstraat een aanrijding plaats tusschen en auto en een rijwiel, waarby gelukkig een per soonlijke ongelukken voorkwamen. De fiets werd geheel vernield. Het ongeval had plaats, doordat de fietser niet rechts hield en op het laatste oogen- blik zich haastte, die fout te herstellen, met het gevolg dat toen de auto hem aan reed. De chauffeur treft in deze geen schuld. Moge ieder hieruit de les trekken, die daarin ligt opgesloten Rijd rechts Slechts wie rechts rijdt, rijdt rechtOok op Texel. HERFST. „Vergangen is de Zomer; De >ucht is grauw en koud; De Herfst, de grijze droomer, Waart door 't geplonderd woud." We weten het allemaalwanneer de kalender ons vertelt, dat een nieuw jaar getij ZÜQ intree doet, biedt de natuur vaak een beeld, dat daarmee weinig iD overeen stemming is. Maar wie Maandag 1.1.op de eerste herfstdag (zegt onze kalender) zijn neus buiten de deur stak, kwam al spoedig tot de minder verheugende ont dekking, dat nu toch het herfsttij heusch was aangebroken. Een gure, wilde wind joeg van de daken, terwijl de eene regeDbui volgde op de andere, 's Avonds ontlastte zich boven ons riland bovendien nog een onweer, datechtei geen schade aanrichtte. Zou dus werkelijk de zomer voor dit jaar afsche d hebben genomen We wagen het niet te voorspellen, maar zeker is, dat we ons meer en meer op de komst van koudere dagen en lange avonden hebben voor te bereiden. De tijd is niet ver meer af, dat we in onze huiskamer dikwijls ver tier zullen zoeken in handwerkjes, boek tijdschrift of spel. En ach, al spoedig ver flauwen dan de meest aangename herinne ringen aan de voorbije ZcmerdageD. Wie zou er de bijzondere geneugten van gezel lige winteravondjes niet waardeeren DE COCKSDORP Concert. De vele liefhebbers van muziek en zang, die Zondagavond in de Hervormde Kerk alhier wa ren saamgekomen, hebben zeer zeker kunnen genieten van wat hier zoo zelden wordt geboden, Een rijk programma wachtte hen. Behalve het bekende muziek-ensemble Meeuwse, verleende de hier nog slechts korte tijd bestaande Zangvereeniging onder leiding van de heer de Jager haar medewerking. Het was een mooie avond, die stellig aan zijn doel beantwoordde. TOEZEGGING VAN BEROEP.- Door leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier werd toezegging van beroep uit gebracht op de heer Wildschut, candidaat tot de H. D. te Haarlem. DE WAAL Examen Landbouwschool. Onze plaatsgenoot, de heer S. C. Keijser LCz., legde Maandag 1.1. met gunstig gevolg te Schagen het toelatingsexamen af voor de eerste klasse der Rijkslandbouwwinterschool aldaar. Stillen de ergste hoofdpijn. Buisje 60 ct Een verdwijnende gemeente Vlieland in fiüaccieele moeilijkheden. De gemeente Vlieland vei keert sedert geruime tijd in ernstige fioancieele moei lijkheden, gevolg van de sterke vermin dering van het getal der eiland bewoners Weinig jaren geleden telde de gemeente nog bijkans 700 inwoners, thans is hel tot ruim 400 gedaald. Dit is het gevolg van de opheffing van de zeevaartschool ei van het loodswezen. Ce draagkracht der overgebleven bevolking is gering Het eiland biedt in zichzelf weinig mid delen van bestaan. Alleen komen er iD •Ie vacanlietijd de laatste jaren eeDige pensiongasten. Gevolg is dat de gemeente met hare betalingen in belangrijke mate <ip achter is geraakten veibetering zon der rijksbehulp niet is te voorzien. Teer sproeiwagen in brand. Te Oldbam geraakte onlange midden op traat een teorsproeiwagen ten gevolge van oververhitting in brand. De vlammen loegen hoog op en tastten het houtwerk van deuren en ramen van ei n aantal hui zen aan. De brandweer haa'de de inboedel uit de huizon, hst tramveikeer kwam tot stilstand en de brandende teer verspreidde zich over de iijwegin een stroom waaruit de vlammen huizen hoog opsloegen. Met zand bluschte men de brand. Een vaste vli gdienst Duitschland Japan Op een oDtvangavond voor journalnten t er eere van de Japausch9 vliegers tee't de Aero Ll<yl meegedeeld, dat zij voor nemens is het volgend jaar een vaste viirgdeDst tusschen Duitschland en Japan te openen. Engelsche aardrijkskunde. Onze landgenoot, dr. P. Geyl, professor in de geschiedenis van Nederland aan de LocdeDsche universiteit schrijft in de Daily News" over dwaze uitlatiogen, die Engelsche schoolkinderen over Nederland te slikken krijgen. In een van die Engel- sche schoolboekjes vond dr. Gtyl o a. de mededeeling, dat een tiende gedeelte van de Nederlandsche bevolking in schuiten woonde en dat dit zoo zielig was voor die arme kindertjes, die dus nooit naar school konden gaan. Dr. Geyl vond de oorsprong van deze mededeeling in een zwaarwichtig geografisch werk, waai in een hoofdstuk over Nederland voorkomt dat vol staat van de grootste nonsens. De mist en het leven in schuiten heb ben er volgens de schrijver toe mee gewerkt, de reeds aanwezige neiging tot overdreven voorzichtigheid en twijfel in h9t Hollandsche volkskarakter nog te versterken. Ik ben er me nooit van bewust geweest aldus dr. Geyl. dat ik mijn jeugd in zulk een mistige atmosfeer heb doorgebracht. Maar ik ben er nog altijd van overtuigd, dat Londen veel mistiger is dan Holland en als de Londenaar de Hollander niet in voorzichtigheid over treft dan komt dit zeker, omdat er hier minder schuiten zijn. Door de electrische stroom gedood. Een zeldzaam noodlottig ongeval had dezer dagen te Looden plaats bij het blusscben van een brand in de city, welke brand was uitgebroken in de ou- dergrondsche verdieping van een groot magazijn, waar speelgoed was geborgen. Men vermoedt, dat door de braDd de electrische kabel in het gebouw brak en de stroom zich verspreidde. Toen in 't gebouw een brandweerman een water straal richtte op de plek, waar de brand woedde, werd bij door een electr.sche schok getroffen en sloeg hij bewusteloos neer. Hij overleed spoedig daarna. Armlastig gestorven. Io het werkhuis te Luton is dezer dagen op 77-jarige leeftijd armlastig overleden Walter William Butler, vroe ger een rijk scheepsbouwer uit, Liverpool die met koning Eduard VII bevriend was geweest en zijn algeheels verarming aan zija edelmoedigheid jegens vrienden „die hem nooit terugbetaalden wat zij üem schuldig waren" toeschreef. Een zeemonster. Een treiler heeft te Cuxhaven een reu- zenhaai aangebracht van S,63 M lengte en een gewicht van ongeveer 10,L(J0 pond. De lever woog löÜUpond. Het was en exemplaar van de Seiacbe maxima Gudd, die zeer zelden gevangen wordt en uaar het schijnt aan net uitsterven is. De haai was in d9 Noordzee gevangen en bad bij het aan land breDgen veel bekijks. Vogels als spelverstoorders. Een raaf heeft dezer dagen in Enge land een golfmatch verstoord door acht maal achter elkaar een bal weg te pikkeD Een keer giDg bij er met drie ballen tegelijk vandoor, doch daar meest bij er weer een van laten vallen. Deze raaf het klinkt als golvers- latijn heeft een concurrent op een ander speelveld, die een bal in de vlucht oppikte, die voor de speler liet vallen, le bal toeu weer opnam en het ding ten slotte, Dadat hij genoeg van het spelletje had, aan zija lot overliet. Voor het nageslacht. De Shylock-creatie van Louis Bouw meester is indertijd voor de gramaphoon /astgelegd. We lezen in de Tel, dat de ueer F. W. J van Bemmel Wortman te 'sGravenbage het voorLemen heeft, de nairijs aan de minister vau Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan te bie len ter bewariDg voor bet nageslacht. Bommen ontdekt. Uit Kairo wordt gemeld, dat de Egyp tische politie dezer dagen een partijtje van 3D bommen beeft ontdekt. Dit is betover- chot van een bommenvoorraad, die ge Jiend had voor tal van geweldplegingen van 1919 tot 1922. Stalen huizen. In Engeland beeft men dit jaar bij )eal ia Kent, een proef genomen met het bouwen van buizen uit een stalen geraamte, dat met kurkplaten (kurkpoe- der dat in vormen geperst eu gedroogd wordt) geïsoleerd en vervolgens met be ton overtrokken wordt. Het beton wordt er onder druk op aangebracht en uit een zoogeraamd „cement kanon" gespoten, eau procédé dat in de Vereenigde Staten veel toepassing vindt. Het luebtmioisterie heeft thans een contract gesloten voor het oprichten van een aantal huisjes van dat type voor het onderbrengen van gehuwde vliegers in de nabijheid van een van de groote vlieg velden bij Londen. Vier man kunnen op een dag twee van die huisjes op trekken. Bijzonderheden. Onvoldoende voor Aardrijkskunde Men verbaast zich eroyer, hoe deze man (Erasmus), die zoo b'ransch voelde, zoo geheel b'ransch was in geest en manie ren, in Duitschland geboren kon wordeD. „Revue des Deux Mondes." Weinig kans voor de inbreker. De sterkte van bet Londensche politiekorps bedraagt 19.354 koppen. Verslag van de commissaris der Londensche politie. Het geheim van hun Succes. Het eenige waar adverteerders geen reclame voor maken, is 't adverteeren. „EveniDg Standard". De Bioscopitis. Men schat dat één vijfde van de bevolking der Vereenigde Staten iedere dag de bioscoop bezoekt. Bericht van het Int. Bureau van de Arbeid. Een vroolvjk beeldDe wereld heeft veel van een zenuwinrichting, waarvan de dokters krankzinnig zijn geworden. Bertrand Russell. Millioenensteden. Volgens de nieuw ste volkstelling in de V. S heeft New-York iets meer dan 6 millioen inwoDers, Cnica- go bijna 3 millioen, Philadelphia bijna 2 millioen, terwijl er verder in het geheele land 79 steden zijn met meer dan 100.000 inwoners. „Star" HULP AAN EEN DRENKELING verleene men als volgt Maak vlug de mond open en verwijder mod der en slijm. Trek de tong naar voren en bind die op de onderkaak, met behulp van een doek bijv., vast, zoodat de MOND OPEN blijft. Leg de drenkeling even voorover, druk op zijn rug, zoodat hij het water kan kwijtraken, dat mogelijk binnendrong, leg hem daarna op zijn rug en pas de KUNSTMATIGE ADEM HALING toe. Dr. G. Ootmar. De kunstmatige ademhaling verrichte men als volgt Ga, wanneer de persoon op de grond ligt, op één knie achter het hoofd zitten, buig u over de patient heen, vat zijn armen bij de ellebogen aan, zóó, dat uw duimen in de elleboogsplooien liggen en de andere vingers de elleboog om vatten en druk dan die armen stevig tegen de voorzijvlakte van de borstwand. Trek dan de armen, die u nog steeds bij de ellebogen vast houdt, met eenige kracht naar boven en naar achter langs het hoofd en drukt ze tegen de grond. Blijf in deze houding twee seconden zitten. Breng dan de armen weer naar boven en druk ze weer stevig tegen de borstwand. Blijf ook in deze positie twee seconden. Wissel beide verrichtingen regelmatig af, 8 a 10 maal in de minuut, vooral NIET SNELLER, daar zij dan geen resultaat kunnen hebben. Wanneer u vermoeid wordt, laat u dan zoo mogelijk door een ander aflossen, want het is dikwijls noodig minstens TWEE UUR achtereen kunstmatige ademhaling toe te passen. Het is vaak noodig, dat een ander de drenke ling daarbij aan de beenen vasthoudt, omdat deze anders meegetrokken zou worden. Zoodra u merkt, dat de natuurlijke ademhaling weer begint, houdt u met de kunstmatige op. Mocht de natuurlijke ademhaling opnieuw stilstaan, ga dan weer voort met de kunstmatige, tot de eerste geregeld blijft werken of een dokttr de dood constateert. Dr. I. van Os. Tentoonstellingen. De tentoonstellingscampagne is weer achter ons. Wie er enkele, in verschillende deelen van ons land, heeft meegemaakt, de programma's er van heeft gezien, zal kunnen constateeren, dat wij zijn vooruitgegaan. Er is in meerdeie opzichten een merkbare verandering, ja omme keer gekomen. Dank zij de voortschrijdende wetenschap, dank zij de voorlichting, de orga nisatie en de samenwerking op verschiller d gebied, is ons tentoonstellingswezen in een geheel nieuwe phase gekomen. Een goede Landbouwtentoonstelling is niet meer een toe vallige verzameling „samenraapsel" was vroeger een juister kwalificatie van het goede en minder goede, dat men uit de omtrek bijeen bracht, op hoop van een prijs of bekroning, maar is het resultaat van doelbewuste arbeid, van wetenschappelijk streven, van het in praktijk brengen van hetgeen onderzoek en ervaring heb ben geleerd, kortom van een samengaan van theorie en praktijk. Zulk een Tentoonstelling heeft tweeërlei doel Zij wil ten eerste een aanschouwelijk beeld geven van de vooruitgang op landbouwgebied, van hetgeen op 't gebied van veeteelt en fokkerij in 't algemeen, van de zuivelbereiding van de akker bouw, de bemesting, van organisatie, enz. enz. is tot stand gebracht. Anderszijds wil zij laten zien, waarin en in hoe verre men nog te kort schiet wil zij opwekken om het door sommigen of velen gegeven voor beeld te volgen 2e. wil zij prikkelen tot meerdere inspanning, tot een hoogerc krachts-en cnergie- ontwikkeling.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2