Zaterdag 26 Sept. 1925. No. 3953 BIJBLAD van de Texelsche Courant Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ons electrisch licht. Sleepboot omgeslagen. Het stoomschip Vogtland (7o00 ton) van de Hamburg-Amerika lijis gisteren bii Vegosak op de Wesur (Ouitscbland) aan de groDd geloopen Tengevolge van dit ODgeval is de sleepboot Vega, die het schip sleepte, gekenterd en zijn zes opva renden verdronken. Natte asfaltstraten gevaarlijk De heer Morain, prefect van politie te Parijs, heelt de prefect van de Seine een brief gezonden, waatin hij de gevaren van het asfalt voor het verkeer uiteenzet. Morain had reeds eerder de aandacht gevestigd op de vele ongelukken, die gebeuren op de geasfalteerde straten, zoo dra die nat zijn. Hij verzocht thans geen straten meer te asfalteeren, voordat de proeven met andere wegbedekking zijn afgeloopen. Honger, het scherpe zwaard. Tengevolge van een tekort aan brood te Teheran (Perzië) omsingelde een me nigte het gebouw van d9 Mrdzjlis, sloeg de deuren en vensters in en vernielde het meubilair. Leden van de raad vlucht ten en werden gewond. De militaire gouverneur trachtte tevergeefs de menigte tot bedaren te brengen. De demonstraties duren voort. Dat was raak. Volgens een Reuter-beiicht uit Riga zijn bij de Estlandsche manoeuvres twee gepantserde treinen in botsing gekomen. Vijf mannen zijn gedood en tien gewond. Geen nieuwe Shenandoah. President Coolidge is niet van zins stappen te doen tot het laten bouwen van een nieuw luchtschip ter vervanging van de Shenandoah. De marine-raad, die een onderzoek leidt naar de oorzakeu van de ramp met de Shenandoah heeft thans alle in aanmerkiDg gekomen getuigen gehoord en gaat nu het verzamelde materiaal in studie nemen. Commandant Sydnr y Craus, die Woens dag de voornaamste van de gehoorde getuigen was, schrijft bet bezwijken van het luchtschip toe aan hst dcorknappen van een paar ijzeren stutbalken. Dat had er toe geleid, dat de kajuit, van waaruit het luchtschip werd bestuurd, was losge rukt van het luchtschip eo op de grond stortte. Door ratten opgepeuzeld. Mej. H. te Zaandam, kwam bij haar jonge kippen 's morgens en die waren verdwenen. Die zijn vast gestolen, dacht ze, dus naar de politie. Toen de politie ten tooneele verscheen bleek al heel spoedig dat de 6 jonge hennen niet waren gestolen, maar dat ze door ratten waren verscheurd. In naam der Wet. In de nacht van Dirisdag op Woensdag is te Sittard in de nabijheid van de Duit- sche grens een zekere S, uit Sittard door de Duitsche kommiezen aangeschoten. Zwaar gewond werd de man met een wa gen weggebracht. Hij heeft zeer veel bloed verloren daar bij de geheele lading patro nen in de borst had gekregen. Hij zal er waarschijnlijk het leven niet afbrengen. Een vrouw in de vlammen omgekomen In de nacht van Zondag op Maandag brak een felle brand uit in een landbou wershuis op het Evenaarspad te Oss (N.B), bewoond door twe9 gezinnen. De bewoners, door het kaetteren der vlam men opgeschrikt trachtten zich in veilig heid te brengen. De bewoner Hanegraag redde zijn twee kinderen. De weduwe Boeien trachtte door een zijraam, daar alle uit gangen versperd waren, zich in veilig heid te stellen. Op hetzelfde oogenblik kwam het stroo, waarmede het huis gedekt was, naar beneden, zoodat de weduwe Boeien door een vuurpoel van viammen omringd werd, welke het de brandweer onmogelijk maakte haar te redden. Voor de oogen der omstanders verbrandde de vrouw levend. Haar overblijfselen zijn naar het zie kenhuis vervoerd. Gruwelen in de Ver. Staten. Twee negers gelyncht. Naar Reuter uit New-York meldt, hebben boeren in de buurt van New Albany, in de staat Mississippi, een neger levend verbrand aan een paal. De man die werkzaam was in een houthakkers kamp, bad zich onvoegzaam gedragen tegen een blank meisje daar in de buurt De neger was Vrijdag in hechtenis ge nomen maar Zondag werd hij door een menigte met geweld aan de handen van de politie onttrokken, die hem overbracht naar een andere en naar meu meen Ie veiliger gevangenis Ivy werd nu naar de plek gebracnt, waar hij de misdaad had gepleegd, aau de paal vastgemaakt en nadat zijn kleereu mat p-troleotn waren overgoten levend veibraud Het tweede lynch-schandaal betreft een neger, z- kere Dixon, uit Mdiedgviile in de staat Georgië. Deze man was er- pleegde in een gekkenhuis en had daar 69n vrouwolijke verpleegde doodgesl gen. Daarop werd Dixon uit het gekkei huis gehaald, meegevoerd naar het bosch, aan een boom gebonden en met kDuppels doodgeslagen. Turkije wordt beschaafd De Turksche republiek wordt, naar men weet, „verwestert" en tal van eeuwenoude Aziatische gel ruiken worden éón voor één afgeschaft terwijl de wes- tersche zeden en gewoonten en triom fantelijk hun intrede doen. De Euro- peesche kleediDg is thans vrijwel alge meen gewordon, de fez der mannen is afgeschaft en de vrouwon die Diet meer gesluierd gaan dragen hoeden, rechtstreeks uit de modemagazijnen der Parijsche boulevards geïmporteerd. Met de bigamie is gebroken, kortom de republiek van Moestafa Kemal wordt „beschaafd". Thans is men bezig de kinderen op school achternamen te geven opdat eens de tijd zal gekomen, dat alle Turksche onderdanen van behoorlijke familienamen zullen zijn voorzien. Vooral behoorlijk, want het ministerie van onderwijs, waar van het voorschrift uitgaat, heeft bepaald, dat er wel bijnamen als achternamen mo gen worden aangenomen, mits se niet beleedigend zijn. De ouders wordt aan bevolen voor hun kinderen de naam van één hunner beroemdste voorouders als familienaam te kiezen of anders een zui ver Turksche naam. Bijzonderheden Frankrijk's rijkdom. Met inbegrip van ElsasLotharicgen is Frankrijk du waarschijnlijk rijker dan voor de oorlog. van Woensdagavond begon het al. Dat onzeker branden van onze electrische lichtbolletjes deed weinig goeds vermoeden. Nu eens flauwtjes, dan weer helder, dat moest spaak loopen. En werkelijk, wie zoo dacht kwam tot de „prettige" ontdekking dat hij juist geraden had, toen eindelijk de electrische stroom ons in de steek liet en noodzaakte petroleumlampen, kaarsen en meer van die verlichtingsmiddelen voor de dag te halen. De daaropvolgende dag werd door de omroeper bekend gemaakt, dat we ook die avond van electrisch licht verstoken zouden zijn, waarop we trouwens reeds waren voor bereid. 't Was immers niet deeerstekeer.dat de dynamo ons zijn diensten weigerde Nog steeds zitten we met een nood-electrisch- bedrijf opgescheept en, al werd laatst een en ander ter dege hersteld en vernieuwd (wat toch een bom duiten kosttemaar dit tusschen haakjes), zoolang geen nieuw bedrijf met beter materiaal de houten centrale komt vervangen, mogen we naar onze bescheiden meening niet verwachten, dat in deze toestand veel ver betering komt. Toen .we Vrijdagmiddag even een bezoek aan de centrale brachten, was men'daar vlijtig bezig een en ander te herstellen en we verna men van de blijkbaar nogal optimistisch ge stemde monteur, dat alles wel spoedig in het reine zou zijn. We willen er het beste van hopen. In huis kan men zich nog wel met een petroleumlamp behelpen, maar in het dorp ontbreekt van ge meentewege bij gebrek aan electrische stroom alle verlichting

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 5