Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUR0L Ingezonden voor zuntrors PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Eerst werd echter de heer C. Bakker nog dank gebracht voor de goede diensten als bibliotheek-commissaris aan de afdee- ling bewezen. Hoeve Emanuël in asch. De oorzaak van de brand in 't duister. Zaterdagavond, kort na vijf uur, brak door tot nog toe onbekende oorzaak plot seling een hevige brand uit in de hoeve Emanuel aan de Nieuweweg, van Oude- schild naar den Burg. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat het vuur naar aangenomen wordt ontstaan op de schuurzolder zich spoedig door heel het gebouw verbreidde en in minder dan geen tijd alles in asch legde. Was de schuur met pannen gedekt, het woonhuis had een grootendeels rieten dak, dat gretig in enkele minuten door de uitslaande vlammen werd verteerd. Hoog laaide de vuurgloed op, ver uit boven de boomen, die eerder de hoeve hun schaduw verleenden, maar wier takken nu door de alles verzengende hitte ver- koolden en verbrandden. Inmiddels waren de autoriteiten te den Burg gewaarschuwd door jongelui, die de brand het eerst opmerkten, maar tot kwart voor zes duurde het wel, eer onze motor spuit Ier plaatse verscheen. Van blusschen kon toen nog geen sprake zijn, om de een voudige reden dat eerst nog gezocht moest worden naarwater, waarmee nogal eenige tijd gemoeid was. Tegen half zeven kon met blusschen een aanvang worden gemaakt, hoofdzakelijk met het doel brand gevaar voor boerderijen in de omtrek weg te nemen. Wel was er tot nogtoe weinig wind en leverde een heir van wegschietende vonken weinig gevaar voor de omgeving op, maar met het oog op mogelijk opsteken van de wind, was blusscheu toch zeer ge- wenscht. Onderwijl waren van alle kanten te voet per flets, motorrijwiel en auto nieuwsgie rigen toegestroomd, zoouat al spoedig een dichte menigte zich op de weg verdrong, en velen de brandende hoeve aan alle kan ten omgaven om van het angstwekkend schouwspel zoo'n gewichtige en geluk kig niet vaak voorkomende gebeurtenis voor ons, eilanders - getuige te kunnen zjjn. Welk een sensatie! Tot ver in de omtrek sloeg menigten dit machtig tafereel gade. Steeds duidelijker teekenden zich de lekkende vlammen en de vonkenregen tegen de donkerende avondlucht af. Niet lang echter, want wie een uur na het uitbreken van de brand het terrein betrad, vond daar maar weinig meer terug, van wat herin nerde aan het typisch-oude boerderijtje, eenmaal het eigendom van de heer Everts, thans een ruïne van asch en stcenen, glas ijzer en verkoolde binten tusschen zwart- berookte en geblakerde boomen, een troos teloos geheelvroeger een plekje, voor de vreemdeling niet zonder bekoring, thans een woêstenij, doodscb, afstootend. Naar we uit goede bron vernemen was de boerderij, beheerd door de heer C. S, Keijser, deels verhuurd aan de heer Janson die het aan de weg gelegen huis bewoonde. Deze was echter de morgen van dezelfde dag om 11 uur met zijn gezin en de inboe del per schippet Bruin van Texel vertrokken om zich te Anna Paulowna te vestigen De achter de woning gelegen schuur was in gebruik bij de heer P. J. Zutphen, be- drijfsboer, die de dag te voren nog een paar beste boerenwagens, voerbakken, krib ben, ruiven, een hooi-en een maaimachine in de schuur een plaatsje had gegeven, terwijl hij er Zaterdag nög een wagen opborg. Ohgeveer om vijf uur, dus enkele minu ten voor rook en vlammen het dak uitjoe gen, heeft de heer P. Hin Jz. zich, onder het rooken van een pijp, door opschuiven van een raam zich toegang verschaft tot de vroegere woning van .tanson om van de schuurzolder een aantal takkenbossen weg te halen, welke hem voor diens ver trek waren toegezegd. Vee was gelukkig niet aanwezig. Aangaande de oorzaken van de brand tast men tot nog toe in het duister. Wel wordt vermoed, dat door onvoorzichtigheid bij het rooken 't stroo, dat hier en daar over de vloer verspieid lag, vlam he ft gevat, maar zekerheid heeft men daaromtreu echter niet kunnen krijgen. Wel kunnen we melden, uit verirouwbare bron te hebben vernomen, dat naar een en ander een ernstig onderzoek zal worden ingesteld. Boerderij, machines en verdere gereed schappen waren matig verzekerd. Veiligheid vóór alles. Het gemeentebestuur van Helder bericht ons, dat 6 October j''1. er een besprekii g plaa's had op het Gemeentehuis te Helder, tusschen het gemeente-bestuur en de orga nisator van een paedagogische campagne op het gebied van de electriciteit, ter voorberei ding van de propaganda in de kring Helder, wa. rtoe ook deze gemeente behoort op 22 October a.s. zullen door h^t gemeente-be stuur van Helder alle gemeentebesturen, onderwijsautoriteiten en verdere belangheb benden uit de kring Helder worden uitgenoo- aiad, om kennis te maken met het leermate riaal io de voim van schoolplaten en boekjes en de films voor de paedagogische tentoon stellingen. Na een inleiding van de organisator over de beteekenis van deze extra-scolaire volks opvoeding, vooral voor het lager onderwijs, heeft voor genoodigden een voorstelling in de bioscoop plaats. Boekhouder Alg. Weeshuis. De voordracht ter benoeming van een boekhouder voor het Alg. Weeshuis ter voorziening in de vacature ontstaan door verleend eervol ontslag als zoodanig aan de heer A. Langeveld luidt als volgt. 1 A. Broekman 2 H Boonstoppel 3 AJ EelmanAz, allen te den Burg. Secr. Penningmeester Alg. Armbestuur. De voordracht ter benoeming van een secretaris-penningmeester voor 't Algemeen Armbestuur, ter voorziening in de vacature, eveneens ontstaan door verleend eervol ontslag aan de heer A. Langeveld, is als volgt opgesteld 1. A. Broekman. 2. Jb. van Heerwaarden, beiden te den Burg. 3. Ch. W. van der Heijden, Noorden, doch weldra te den Burg. Taptoe. Zaterdagavond maakte „Texelsch Fanfa recorps" begunstigd door uitstekend weer en onder groote belangstelling een rond gang door ons dorp. Duidelijk bleek ook nu weer, hoezeer de prestaties van ons Fanfare op prijs worden gesteld. Geen postbestelling op Zondag. De directeur van het postkantoor deelt ons mede, dat met ingang van Zondag 18 October a.s. de bestelling van poststukken des Zondags in de kom van den Burg wordt opgeheven. Van 1 tot 2 uur namiddags bestaat ge legenheid alle correspondentie at te halen. Ernstig ongeval. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur overkwam de heer Joh'. J. Roeper, van hoeve „De Witte Engel" in de Hemmert een ernstig ongeval dat zich als volgt toedroeg. Terwijl hij met de eene hand een paard bij de teugel leidde, dateen kar, een driewieler, met ruigte voorttrok en met de andere een rijwiel voortduwde, wjjdde hij verder zijn aandacht aan een koppel vee, dat bij meteen knecht voor zich uitdreef. PlotseliDg, door het terugloopen van het vee waarbij het paard schichtig werd, en de fiets hem voor de voeten viel kwam hij te vallen roet het gevolg dat de kar hem over de borst reed. Toch gelukte het hem nog zij het dan met moeite, op te staan, waarna hjj. op de fiets gezeten, naar den Burg werd gereden, waar Dr Boswijk geneeskundige hulp verleende. Dinsdag hebben we eens naar de toestand van de patient geïnformeerd en daarbij de geruststellenue tijding vernomen dat, hoe wel het geval zich aanvankelijk minder gunstig liet aanzien, met eenige tijd volkomen rust de heer R. spoedig hersteld zal zijn. OUDESCHILD Jazzband „Heconopi." Bovengenoemd gezelschap trad Zaterdag en Zondag op in de „Zeven Provinciën". Gedurende de kermis, had het met zijn balmuziek groot succes. De muziek was ook nu weder te roemen, doch het humo ristische gedeelte was niet schitterend. Een bijzonderheid, Als een bijzondei heid mag zeker worden vermeld, dat we Zondag 11. nog een schaap met een lammetje op een weide aan de Nieuweweg konden opmerken. (Buiten verantwoordelijkheid d< r lledastie) Drooglegging Waalenburg. Met voldoening heb ik in de vergadering op 25 Maart van dit jaar belegd door den heer Joh Keijser Dz de besprekingen gevolgd in zake de drooglegging van Waalenburg. Thans, een half jaar later, zien we nog niets komen. Allerlei plannen kwamen in die vergadering ter tafel, zon der gevolg. Reden te meer voor mij, langs dezen weg mijn idee n; ar voren te brengen. Ik zou het droogleggingsvraagstuk aldus willen oplossen: Voor de afwatering van Burgernietiwland zou ik de sloot onder de dijk in Waalenburg wil len benutten, vanaf het sluisje bij Wegerswaal tot den Westerweg, den grindweg, en met een dui ker onder dien weg door het water brengen in de wegsloot ten westen van genoemden weg (ongeveer 400 M.) Die wegsloot voor afvloeiing gebruiken tot aan de heul die het water in de Killen uitloost (plm 1600 M.) Hier komt dan het water samen met c'at wat door den duiker bij Overtoomswaal stroomt en dat uit den duiker bij de boerderij van Jn Kikkert, naar 'k meen. Door dan de afvoersloot naar de Killen en de Killen te voorzien van aarden wallen zoo zwaar di.e noodig zijn en afdamming van de daarop uitloopende slooten, zou het water van Burger nieuwland, Everstekoog en Koogerweg langs een eigen waterweg naar de Westerkolk kunnen worden afgevoerd, (lengte ongeveer 3C00M') Duikers met klippen aan de kolkzijde kunnen daiï dat water in de kolk voeren. De bemaling van de landerijen in Waalenburg zoowel ten zuiden als ten Noorden van de killen zou kunnen ge schieden door z. g. Amerikaansche windmolens als in Hoornder Nieuwland, die als de goedkoop ste en meest productieve molens worden aanbe volen. Zou een raming van dit bemalingsplan meer dan f 25.000. bedragen Ik betwijfel het Wie het weet mag het zeggen. Met dank voor de plaatsing. Een belangstellende. Mijnheer de Redacteur. Wilt u onderstaande regelen, die tot zegen voor Texel kunnen strekken, een plaatsje in uw blad verleenen Onlangs las ik in de Telegraaf, welke ont zaglijke verliezen door eenige Noordbrabantsche gemeenten zijn geleden wegens het niet rendabel blijken van door haar ingerichte „Gemeentelijke Electriciteitsbedrijven" en 't lijkt mij nuttig toe hierop even de aandacht te vestigen, te meer omdat zooals we weten op Texel plannen worden beraamd hier ook een G.E.B. te stichten. Wanneer we lezen, dat in Noord-Brabant tal van gemeentebesturen met groot nadeel haar bedrijven aan het provinciaal net overdroegen, stemt dat wel tot nadenken, zou ik meenen. De gemeente Eethen, een plaatsje met ruim 2300 inwoners, slikte in een overmoedige bui een bittere pil van f 100.000 voordeaanleg van een electrisch net, maar heeft nu alles gratis aan de P.N.E.M. in bruikleen afgestaan. Een andere gemeente, Deessen, gaf f 120.000 uit voor haar net, maar kan dat nu voor niet meer dan f 9000 aan de P.N.E.M. kwijt. Veel wil ik er niet aan toevoegen, maar wel ieder herinneren aan het bekende spreekwoord: „Bezint eer ge begint" Dankend voorde verleende plaatsruimte. K. P. Landbouw en Vogelbescherming. Algemeen wordt tegenwoordig erkend, dat de meeste der in het wild levende vogels nuttig zijn voor landbouw, tuinbouw en boschbouw en men zou daarom mogen verwachten, dat deze dieren zooveel mogelijk door de mensch be schermd worden. In werkelijkheid is het even wel vaak anders. Terwille van een gering direct voordeel worden nog steeds duizenden vogels gedood of gevangen en andere duizenden wor den aan de natuur onttrokken, zonder dat er eenig voordeel voortvloeit uit deze vogelver delging. Met netten wordt jacht gemaakt op sijsjes, kneutjes, vinken enz.torenvalken, bui zerden en uilen worden nog steeds op klemmen gevangen of geschoten en nog veel te weinig wordt er over nagedacht, dat voor het bestrij den van insecten- en muizenplagen de vogels niet gemist kunnen worden. Parijsch groen moet worden aangewend om het land van emelten te zuiveren de natuurlijke vijanden van dit ge dierte, de vogels, worden evenwel nog in groote getale opgeofferd. Wij meenen een dringend beroep te moeten doen op allen, vooral op de landbouwers, om aan de vogelmoord paal en perk te stellen. Wij hopen, dat de landeigenaars en landgebruikers ernstig zullen willen overwegen, of het wel raad zaam is, vergunningen te verleenen om vogels te vangen of te dooden op de hun toebehoorende of bij hen in gebruik zijnde landerijen. Wij twijfelen er niet aan, of hunne beslissing zal onzen vogelstand ten goede komen. De Vogelwet en de Jachtwet laten het van gen of dooden van verschillende vogelsoorten toekooivogels mogen met netten gevangen worden, goudplevieren behooren nog steeds tot het „waterwild", doch de eindbeslissing over het al of niet uitoefenen, zoowel van de geoor loofde als van de niet-geoorloofde vogelvangst en vogeljacht berust bij de landeigenaars en landgebruikers en wij hopen, dat deze van hun recht een oordeelkundig gebruik zullen maken. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereen, tot bescherming van vogels, Dr. A. E. H. SWAEN, voorz. J. DRIJVER, Secretaris. De Macht van het Kleine. Het zal de lezers bekend zijn, dat onder de vele psychisch invalieden en maatschappelijk ongeschikten in ons Vaderland een groote groep is bekend onder de naam van „epileptici of „Lijders aan Vallende Ziekte". Menschen, voor het grootste gedeelte niet in staat in eigen onderhoud te voorzienmen schen, die men uit de weg gaat, omdat men weetze vallen plotseling neer en het vallen is toch zoo vreeselijk om te zien. Het schuimen met de mond, het knersen met de tanden blijft als een angstwekkend schrikbeeld in de herin nering van den toeschouwer achter. Ze zijn in voortdurend levensgevaar, want ze vallen in het vuur, of in het water, en dat alles komt zoo onverwachts en ongewaarschuwd. Bovendien, en dat is misschien nog het aller ergste, de meeste van hen zijn in hun verstands- en gevoelsleven in die mate gestoord, dat, afge zien van alle andere verschijnselen, verpleging thuis onmogelijk is. De Nederlandsche wet voorziet niet in de behoefte van dezulken, als bovenstaande om standigheden het noodig maken, dat zij in een gesticht verpleegd worden. Geiukkig heeft dat echter niet verhinderd, dat er in ons land zulke inrichtingen geopend zijn, waar deze menschen een deskundige verpleging en behandeling kunnen genieten, waar genees kunde en practische vakkennis samenwerken in het belang van de zieke waar hun ziekte wordt beperkt in haar uitingen, waar men de lijder, afleiding, veiligheid en productieve arbeid ver schaft. Deze inrichtingen staan in Haarlem en Heemstede en bieden plaats voor ten hoogste 450 zieken. Deze inrichtingen gaan uit van de Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem. Op de Algemeene Vergadering van de Neder landsche Vereeniging voor armenzorg en wel dadigheid in Juni '25 te Assen gehouden, zeide een prae-adviseur met betrekking tot deze groep van zieken„De Maatschappelijke zorg van dezen is in zoo uitstekende handen van de inrichting te Haarlem en Heemstede, dat deze arbeid het beste prae-advies is." Om het mogelijk te maken, dat deze lijders in zoo groot mogelijk aantal daar verzorgd worden, geeft de staat, zooals reeds gezegd is, geen subsidie. De vereenig'ng die zich over deze arme lijders ontfermt begon in 't klein en groeide langzamerhand en is nog fang niet uit gegroeid en kan haar roeping wegens duizen den lijders aan vallende ziekte nog lang niet geheel nakomen door te weinig geldmiddelen. Zij moet zich uitsluitend trachten uit te breiden door het inzamelen van giften en contributies. Als men nagaat dat meer dan 90 pet. van de lijders aan deze ziekte, welke in genoemde Stichtingen een liefdrijk „thuis" vinden, behoort tot den on- en minvermogenden stand, en dus niet of gedeeltelijk in staat zijn het zoo laag mogelijk gestelde verpleeggeld te voldoen, valt het licht te begrijpen, dat men meer steun van buiten moet hebben. De particuliere Vereeniging „De macht van het kleine" tracht in deze leemte te voorzien; door reeds sedert vele jaren de tekorten op verpleeggelden van deze on-en minvermogende kranken te dekken. Deze vereeniging beijvert zich voor alle ge zindten zonder onderscheid en telt in 't geheel 800 afdeelingen in de verschillende plaatsen ons Vaderland met ongeveer 80.000 leden. De leden dezer Vereenigingen betalen slechts 2cent per week, welke gelden per maand, per drie maanden of per jaar gaarne bij de leden worden geïnd door de zoogenaamde collectanten die zonder daarmede iets te verdienen zich overal vrijwillig geven voor dit schoone werk. Ook hier op Texel bestaan 7afdeelingen van de Macht van het kleine, en we hopen van harte dat het gezamenlijk ledental van 300 zich nu flink zal uitbreiden. Iedereen kan 2cent per week betalen en de Vereeniging maakt met niemand onderscheid. Temeer omdat ten bate van Texelsche patiën ten sedert jaar en dagmeerdoorde Vereeniging werd betaald, dan zij van de Texelsche Ver eenigingen mocht ontvangen, bevelen wij deze zaak U zeer ernstig aan. Doet daarom mee aan de Macht van het kleine en knip achterstaande advertentie uit en en breng die ingevuld aan een der onderstaande Afdeeling-adressen. Duizenden toevallijders wachten ook op Uw hulp en steun Wilt ge meer van dit omvangrijke en mensch- lievende werk wetenonze vroegere plaatsge noot Jac. Kortenhoeven, Haemstedeplein 30 te Heemstede, die met de propaganda voor en de controle op dit werk belast is, wil U zeer gaarne de meest uitgebreide inlichtingen geven. De adressen, waar gij Uw ingevulde uitknip sels kunt bezorgen zijn Voor den Burg Mevr. Raabe of Mej. M. Maat Voor den Hoorn Ds. Briimmer Voor de Koog Mej. A. Kooiman te Everstekoog Voor Oosterend Mej. N. v. d. Vis te Zeven- [huizen Voor Oudeschild Mej. M. Dros Voor de Waal Mej. N. Schot. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend Uw dw. dr. J. R. PRAKKEN D. H. HELLEMA: D. E. W. C. BOSWIJK. Zondag 18 October 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. H. Avondmaal. Waal, vin. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Briimmer. Oudeschild, 's av. 7 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Broekema. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend, nm. 3 uur ds. Denik van Leeuwarden. Alkmaar, 9 Oct. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 3968 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 12,50 a 13,50 Rogge 9,— a 10,75 Haver 10,50 a 12,25 Gerst chevalier 11,— a 12.— Groote groene erwten 36,- a 40, Kleine groene erwten 13,50 a 16, Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 10 Oct. Kipeieren. Aanvoer 40.000. 56/60 KG. 10,- f 11.- 60/64 K.G. 10,90 a 11,40 ae luVstuls Bruin 11,60 a 12, Eendeieren. Aanvoer 4500. 8,10 a 8,50 Eierveiling Texel, 12 Oct. Aangevoerd werden 130 partijen, 9000 stuks Kipeieren f 10,20 a i 12,30 per lOOstuks Midden f wit 110,70. bruin 11,30. Texel, 12 Oct. Aangevoerd zijn 9 koeien f 325,a f 450, 10 graskalveren 175,a 240, 7 Rammen 40,a 70, 9 lammeren 21,a 28, 20 biggen 12,— a 17, 10 korf kippen oude 0 75 a 1,25 6 korf jonge 2,50 a 3,50 4 korf jonge hanen 0,45 a 0,90

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2