Texelsche Berichten Gemengd Nieuws OOSTEREND O.V.V. wint. O V.V. speelde Zonoag 1.1. op eigen terrein een voetbalpartij tegen S.V.S. IV van Helder. Al spoedig bleek de minderheid van laatstgenoemde club, daar O.V.V. voor de rust reeds 2 doelpunten wist te maken Na de rust werd dit getal verdubbeld, terwijl S V S. geen enkele maal het leer wist te zetten. Eenmaal werd een flink schot goReven, doch met een sprongetje wist do keeper de bal te vangen, zoodit ook torn het doel gemist werd. O V.V. had weder een 4-0 overwin ning te boeken. DEN HOORN Zangvereeniging „Nieuw Leven". lir. de heer M. Kikkert. Zaterdagavond gat de zaugvereeniging „Nieuw Leven", van Oosterend onder directie van de heer M. Kikkert, voor een overvolle zaal alhier een uitvoering De velschillende zangnummers volde den zeer goed en ook de voordrachten en duetten werden verdienstelijk voor gedragen. Jammer, dat van het mooie verloren ging, door de drukte die enkelen maakten, 't Zou een teleurstelling wezen als Nieuw Leven hier niet meer kon optreden, zooals mej. N Bakker in baar sluitingswoord sprak, daar de kosten te hoog zijn. Gaarne zouden we de zang vereeniging een volgend jaar Terugzien. Een druk bal besloot de avond. Leert Esperanto. 'De gemeenteraad van Nijmegen, een stad van ruim 60 (WO inwoners ram dezor dagen m9t 29 tegen 3 stemmen het besluit Esperanto als verplicht leer vak in te voeren op alle lagere scholen. Een voorbeeld, dat navolging verdient Het Esperanto toch beeft bewezen als wereldtaal uitstekend te voldoen en valt in korte tijd te leeren. Bovendien ver diept de Esperanto-studie het inzicht in de bouw van onze eigen taal en is bet ook daarom als leervak voor de lagere scholen zeer aan te bevelen. Verder leidt de kennis van Esperanto gemakko lijk tot correspondentie met Esperanti - ten, in walk land ter wereld ook, wat onze kennis van land en volk ten goede kan komen. De ruimt a ontbreekt ons op de vele voordeelen van het Esperanto nader in te gaan. Mocht u meer van deze wereldtaal willen vernemen, wend u dan tot de „Heldera Esperanto-Servo gvidanto So Joh M. Duinker, te Helder (postzegel voor antwoord insluiten), die de lezers van de „Texelsche Courant" gaarne alle gawenschte inlichtingen zal verstrekken. Locarno's conferentiezaal. De gemeente Locarno onderhandelt over de aankoop der inrichting van de conferentiezaal, die van historische be- teekenis is geworden, om ze in eeo museum to plaatsen. Brug te Bindjei ingestort. De groote brug te Bindjei, in Boven Langkat (Sumatra) is ingestort. Honderd toeschouwers van eon Chi neesche wajangvertooning zijn te water gfraakt Voorloopig ziju dnedoodenen vijf zwaar gowonden geteld Zeer velen worden vermist. Het bestuur, vele Europeanen en inlanders zoekeu de rivier af. Ottervangst. Het gelukte de heer G Spaargaren Dzn. te Aalsmeer, mat behulp vau klem men em tweela' otters, resp 1,45 en 1,50 M. lang, aan de zoom van de Westpias te bemachtigen. Kwamen deze viïChverslindeiS hier vio'ger veel voor, nu behoort het tot de zeldzaamheden als men ze te zien kiijgt. Een vuurtoren cl or storm vertiield Een telegram uit Brunswictz (Nieuw Schotland) meldt-, dat de vuurtoren bij Kaap Breton Island door een hevige storm vernield is. Een loodsschip is naar het eiland vertrokkt u om een vuurbaken aan te eggen, die tot de herbouw van de toren als signaal voor de schepen zal moeten dienen. Van menschen gesproken. Te Leipzig i ergisternacht een agent van de scbuoo dcor zijn vrouw en baar broeier op beedtchtige wijze vermoord. De agent wilde van zijn vrouw scheiden en dit schijnt haar te nebben bewogen de man uit de weg te ruimen. Met hamerslagen heeft haar broer de agent gedood. Vervolgens hebben zij samen het lijk in stukken gesneden en hoofd en armen in eeu groote waschketel op het vuur gezet. De daders ziju gearres teerd. Aanmoediging van sparen. Op het eerste internationale spaar bankcongres te Milaan (Italiöj in October 1924 weid besloten over heel de wereld een „spaardag" in te richten, waarvan de datum op 31 October van ieder jaar word vastgesteld. De Belgische postspaarbank, oordee lende dat het kind zoo jong mogelijk moet leeien spareD, heeft nu met goed keuring vau de minister van kunsten en wetenschappen besloten, ieder jaar op deze dag aan ieder kind, dat zijn school jaren begint, een spaarbankboekje, waarop een eerste storting van 1 frank, uit ce reiken. Oorlogsmisdaden. Uit Brussel werdt gemeld, dat men er, in officieele kriugen, ernstig aan denkt een einde te maken aan de behandeling van de processen wegens het bediijven van oorlogsmisdaden en het veroordeelen bij verstek, door de Belgische krijgs raden. van Duitsche officieren die zich in 1914 of later nog, aan dergelijke mis daden zouden hebben schuldig gemaakt. Dezer dagen moest, door de krijgsraad te Namen, een geding ten laste van zeven Duitsche officieren en soldaten, verdacht van schuld aau de moorden eu brand stichtingen teArdenne, in Augustus 1914 worden behandeld. Op het laatste oogen blik werd echter, telegrafi-ch, door de minister van justitie, om het dossier van deze zaak verzocht, zoodat zij dan ook moest worden uitgesteld eu vermoedelijk zelfs in het geheel niet meer in behan deling zal komen. Boor een toeval gesnapt. Een van de beide, op 7 October, op zoo brutale wijze ontsnapte gevangenen uit de Pantoaville gevangenis, John Murpl y, is door een haast onnoozel toeval in Cd roden Town (Noordelijk Londen) gearresteerd. De uitbreker bereed een motorfiets en kwam daarmee een straat uitrijde i. Een verkeersagent stak zonder eenig besef, dat een der gezochte m s dadigeis in de nabijheid was, zijn hand op. Muply was zoo verstan lig testoppen maar daarbij kwam bij vlak achter de agent te staau, die hem toevallig aankeek en onmiddellijk herkende. Murpby gaf dadelijk „vol gas", maar de agent maakte alarm, requireerde een auto en na een opwindende jacht, waaraan op zeker oogenblik zelfs een omnibus deelnam, werd de vluchteling overmand en naar gevangenis, die niet ver weg ligt, terug gebracht. Op een vermakelijke manier vrijge komen. Uit Washington wordt gemeld, dat daar zekere Timolhy Williams, die terecht stond wegens bedreiging en goweldpleging, op een ietwat vermake lijke manier is vrijgekomen. Dejuiybad beraadslaagd en de man schuldig ver klaard. Toen nu de voorzitter van de juiy deze beslissing aan de rechter en de beklaagde meedeelde versprak hij zich en zeide bij vergissing, „onschuldig". Onmiddellijk herstelde hij zijn vergissing en zeide „schuldig". Maar de rechter liet de man vrij vei trekken en zei dat na dat eerste woord ,onsc':u dig" de zaak afgelcopen was en er geen redres mogelijk was. Zelfs al haddvn a'le leden der juiy de man schuldig verklaard, dan nog zou er niets urer aau te doen zijn geweest. Hardhandig To New York werd dezer dagen een dame overreden door eeu jongen op een fiels Een dokter die vlak bij de plek van het onheil woonde, snelde zijn woning uit en verleende als medicus ziju diensten aan d-> omvergereden dame. Toen hij daai na do ïuwe njder een standje maakte grepen de viienden van deze pai tij voor oun makker, en vielen vijftien in getal aan op do dokter. Zij waien gewapend met baseballkuoLen en s'oegen do doktor een paar ga'en in het hoofd en een paar ribben stuk. Onze toekomst. Sterrenwichelarij wil er bj d» men schen nog st6eds in en daaniin heeft de b. kende Duitsche sturenw.cbelaar Qrimm de navolgende voorspellingen gedaan, waarvan slechts onze kinderen en kindskinderen kunnen nagaan, ot a'les naar waarheid is uitgekomen. Nederland, aldus Grimm, zullen zulke zware rampen treffon, dat het na 2034 roemloos in elkaar zakt, Men kan er dus alvast op rekenen. Een laaghartige daad. Door de centiale recherche is Zaterdag morgen te Amsterdam aangehouden een 23 jarig jongmenscb, zich noemende Koopman die de vorige maand kennis bad aangeknoopt met een 21 -jarig meisje, dat hij b loofd had te zullen trouwen en dat hem daarom haar heele bezit van onge veer f 8000 had ter har d gesteld Na een paar dagen verdween bij met het geld en liet niets meer van zich hoorea. Thans blijkt, dat bij nog slechts in 't bezit is van f 245 en eenige door hem g^koch'e goederen ter waarde van on ge veer f 2500, terwijl hij beweert het overige geld te hebben verteerd en ver loren met weddenschappen op de courses. Tiein ontspoord. Bij Victoria aau de Mississippi (N. Amerika) is een trein ontspoord en van de oever gestort, waarbij 10 menschen gedood en meer dan 20 gewond zijn. Aanhouding van aristocraten. Volgens de Roel zouden te St. Peters burg tal van leden der vroegere aris tocratie in hechtenis zijn genomen. De aanleiding tot deze arrestaties, die hebben plaats gehad op bevel van deGepeoe, is niet bekend Er zijn echter onder de gear resteerden verschillende menscheD van hooge leeftijd en bezadigd karakter, van wie niet kan worden aangenomen, dat zij zich in anti-bolsjewistische intriges zou- deu hebben begeven. De gearresteerden dreigt uitzotting uit St. Petersburg eenigen waarschijnlijk zelfs de doodstraf. Schapen doodgebeten. In de weide van do landbouwer J O. te Dinteloord werden drie schapen door hon den doodgebeten, terwijl zeven schapen zoodanig door beten waren toegetakeld, dat zij afgemaakt moesten worden. Een tragische tennismatch. De 10e Mei j 1. speelden de gebroeders Reté en Robert Hoffmann met eenige vrienden een partij tennis in Colombes Eenige ballen, die te hoog werden gesla gen, vielen in de naburige tuinen. De eigenaren dier tuinen, de heeren Beillard en Bouyar, maakten zich daarover zeer boos en uitten verwenschingen aau het adres der spelers. Toen deze later de bal len kwamen haleD, ontstond er een woor deDwiss9ling, die in een handgemeen ontaardde. In de woede van het gevecht bracht René Hoffmann de heer Beillard zulk eeu slag op het hoofd toe, dat deze twee dagen later overleed. De beide broeders hadden zich eergiste ren wegens manslag te verantwoorden. Daar echter niet kon worden uitgemaakt of de jongelieden werden bedreigd of dat zij het eerst geweld pleegden, werden zij, ofschoon het requisitoir zeer streng was, vrijgesproken. Onderwijzeres met f 500 salaris. De gemeenteraad van Ommen heeft aan de school te Beerze als assistente een onderwijzeres met volledige bevoegdheid benoemd op een jaarwedde van f 500. Er hadden zich 15 sollicitanten aangemeld. Een voorstel van het raadslid de heer Fnjlink, S DA.Per. om de jaarwedde op f 700 te brengen werd met 9 tegen 4 stemmen verworpen Zes menschen levend verbrand. Te Mageian zoo meldde men aan bet Soer Hbl is afgebrand de kapok- oods toebeh o ende &aan de handelaar fan Lim Siau. Bij die brand zijn vijf vrouwen en één man in de vlammen omgekomen, terwijl vier personen werden gewond. De lijken lagen voor een deur welke was- dicht gespijkerd, zoodat ontkomirg langs die zijde onmogelijk was. Het blad herinnert, er aan, dat in 1924 in Penerogo een kapokloods verbiandde waarbij zes personen omkwamen. Het dringt er op aan, dat aan het gevaar van brand in kapokloodsen meer aandacht wordt geschonken. Een onder zoek behoort te woiden ingesteld; het is afschuwelijk dat vrouwen, die wellicht voor 25 of 30 ce t per dag weikeo.de kans loopen in zoo'n dichtgespijke de .0;ds te verbranden als muizen in een val. Forcl's nieuw record. De Ford Motor Car Company te Detroit heeft een nieuw record bereikt Het aantal per dag vervaardigde automobielen werd op 8165 gebracht. Het aantal werk lieden in de fabriek is 178,000 Deze mededeeliog gaat met nog andere gepaard de beeren Ford gelooven in staat te zullen zijn dit aantal auto's dezer dagen op 8500 per dag te brengeD. Zooals men weet bestond er eenige weken geleden reden tot ongerustheid de verandering in de moJellen derFoid auto's had een vertraging te weeg gebiacht en een vermindering in productie die thans echter geheel overwonnen schijnt te zijn. Een spionnagezaak ontdekt. Het sowjet-persbureau meldt, dat te St Potersburg een militaire spioanageorga- nisatie is ontdekt, welke in dienst stond van de generale staf van een der i and- staten. De organisatie zou tevens het plan hebben beraamd tot het opblazen van verschillende bruggen in de omtrek van St. Petersburg, die uit een defensieoog punt van veel belang zijn. Verleiding. Uit '.de Beiersche staatsbibliotheek waren de laatste jaren een 50-tal kostbare boekwerken ontvreemd. Thans zjjn de autoriteiten er eindelijk in geslaagd de daders op het spoor te komen en tt arresteeren. Het zijn een te Müochen wonecd geneesheer en zijn zoon, die te Müachen studeerde. Een locomotief in een barbierswinkel. Een stoomtram is dezer dagen in een der voorsteden van Glasgow uit de rails geloopen in een dichtbevolkte arbeiders wijk De locomotief beschadigde de bu.teu- muren van eenige arbeiderswoningen ernstig en drong toen een barbierswinkr 1 binnen waar op dat oogenblik een blinde man geschoren werd. De blinde ontsnapte op wonderbaarlijke wijze aan de dood, maar de barbier werd ernstig goword evenals twee zijner aDdere klanten. Vier lieden werden bovendien zwaar gewond, doordat zij tegen muren werden geklemd. Uit Amerika. De Amerikaansche bladen h6bben eon bericht, dat er Diet serieus uitziet. Mis schien boort men er later nog wel eens iets van, mogelijk ook is het louter een mystificatie. Er zou dan in de Argentijn- scbe provincie Santiago des Estero een aan de zoölogen nog onbekende diersoort zijn ontdekt. Het dier leeft zoowel in het water als op het land, heeft een lichaam Jat doet denken aan een kangeroe, heeft een peisvacht, een kop als een kat en oogen, met een droefgeestige uitdrukking. Eigenaardig ongeluk. Een eigenaardig ongeluk heeft in een zeepfabriek te Maagdenburg plaats go nad. Het paard van een voorbijrijdende vrachtwagen sloeg op hol en renae de garage van de Zeepfabriek binnen. Daarbij werd een man overreden en liebt gewoDd. In de garage sloeg het paard eenige ballons met zwavelzuur stuk. Eon che micus werd zoo zwaar gewonl, dat er aan z(jn behoud getwijfeld wordt. De voerman liepzwavelzuurvergiftiging op en zija zenuwgestel werd zoo zrer geschokt, dat bij de spraak veiloor. Een gevecht in een vliegtuig, De directie van de staatsluchtvaartlijn (Oostenrijk) deelt mee, dat zich Zaterdag op een vlucht van Pussau naar Pressburg in een vliegtuig een opwindend toones! heeft afgespeeld. Een passagier stortte zich plotsrling op de vlieger en trachtte hem te wurgen. Uit alles bleek, dat de passagier plotseling gek geworden was. De vlieger behield zijn tegen wojrdigbeid van geest en bleef met één hanl zijn vliegtuig besturen, terwijl hij zich met de andere band de aanvaller van bet lijf hield. Hij slaagde er in van 'n hoogte van 20C0 M. veilig de grond te bereiken. De waanzinnige werd door de gendar merie aangehouden. Bijzonderheden. Ontwikkeling van de geest. Op menige Middelbare school wordt iD Enge land onderricht in schaken gegeven. „Answers". Meer dan duizend Sinds het begin van 1925, het HeilLe Jaar, heeft de Paus meer dan lOtO toespraken gehcuden. „Answers". „Eeuwige" vuren. Men v^rwacht, Jat de brand, dia onlange een Riemeensch olieveld uitbiak, rog menig jaarlje zal voortduren. Tenzij een ge schikt braudbluscbmi 'del gebonden wordt. „Answers".

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2